BEPALINGEN VAN DE 0NTWERP-0VEREENK0MST Beschuldigingen tegen de Sovjet-Unie DINSDAG 19 NOVEMBER 1946. De uitdrijving der Sudeten-Duitschers De Commissie-Generaal naar Nederland De eilanden in den Grooten Oceaan Voorstel der Fransche communisten Collectieve straffen in Oostenrijk H.M. De Koningin naar Den Haag. De vliegtuigramp bij de K. L. M. Fascistische bladen in Frankrijk Verkiezingen in Noord-Korea Eerste Kauaalvlucht van Straalvliegtuig WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Onbestendig weer. Aanvank. nog afnemende W. wind, enkele buien, latei- weer toen. en naar Oost el. richtingen oml. wind met tijd. regen. Plaatselijk we.llicht enkele uren sneeuwval. Later kouder. DE VRIJE ZEEUW 2de Jaargang No. 357. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: e per mm 10 et.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven or.der nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. Hier volgt de tekst van de ontwerp-overeenkomst, welke op 15 November 1946 te Batavia is geparafeerd door de Nederlandsche en Indonesische delegaties. Voorop gaat een preambule welke als volgt luidt: ,,De Nederlandsche Regeering, vertegenwoordigd door 4e Commissie-Generaal, en de Regeering van de Republiek Indone sia, vertegenwoordigd door de Indonesische delegatie, beide geleid door een oprecht verlangen om een goede verhouding te verzekeren tusschen de volken van Nederland en Indonesia, en zulks in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking welke de beste garantie bieden voor 'n gezonde en krachtige ontwikkeling van beide landen in de toekomst, en welke het mogelijk maken dat een nieuwe grondslag wordt gegeven aan de verhouding tusschen de twee volken komen als volgt overeen en zullen deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk ter goedkeuring voorleggen aan de respectieve parlementen. Artikel 1. De Nederlandsche Regeering erkent de Regeering van de Repu bliek: Indonesië als de facto uit oefenend het gezag over Java, Madoera en Sumatra, De door Geallieerde of Nederlandsche troepen bezette gebieden zullen geleidelijk,, door wederzijdsche sa menwerking, in het repubiikein- sche gebied worden ingevoegd. Hiertoe zal aanstonds een aan vang worden gemaakt met de noodige maatregelen, zoodat uiterlijk op het tijdstip in artikel 12 genoemd de invoeging za! zijn voltooid. Artikel 2. De Nederlandsche Regeering en de Regeering van de Republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souvereinen, democratischen staat op federa tieven grondslag, genaamd: de Vereenigde Staten van Indonesië. Artikel 3. De Vereenigde Staten van In donesië zullen omvatten: het ge- heele grondgebied van Neder- landsch-Indië met dien verstande dat indien de bevolking van"eenig gebiedsdeel ook, na overleg langs democratischen weg, te kennen geeft niet of niet tot de Vereenig de Staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel een bijzondere verhouding tot deze staten en het Koninkrijk der Nederlanden in het leven kan worden geroepen. Artikel 4. De samenstellende staten van de Vereenigde Staten van Indo nesië zullen zijn de republiek, Borneo en de Groote Oost, on verminderd het recht van de be volking van eenig gebiedsdeel om langs democratischen weg te ken nen te geven, dat zij haar plaats in de Vereenigde Staten van In donesië op anderen voet geregeld wenscht te zien. Onverminderd het bepaalde in artikel 3 en in het eerste lid van dit artikel, kunnen de Vereenigde Staten van Indonesië een bijzon dere regeling treffen ten aanzien van het grondgebied van haar hoofdstad. Artikel 5. De Grondwet van de Vereenig de Staten van Indonesië zal wor den vastgesteld door een consti- tueerende vergadering, die zal zijn samengesteld uit op democrati sche wijze aangewezen vertegen woordigers van de republiek en van de andere toekomstige deel- genooten der Vereenigde Staten met inachtneming van het be paalde in het volgende lid van dit artikel. Partijen zullen in overleg tre den omtrent de wijze van deelne ming aan deze constitueerende vergadering door de Republiek, door de niet tot het gezagsgebied ran de Republiek behoorende ge- piedsdeelen en door de niet of onvoldoende vertegenwoordigde bevolkingsgroepen, een en ander met inachtneming van de onder scheidene verantwoordelijkheden van de Nederlandsche Regeering en van de Regeering der Repu bliek. Artikel 6. De Nederlandsche Regeering en de Regeering der Republiek zul len ter behartiging van de ge meenschappelijke belangen van Nederlanders en Indonesiërs sa menwerken tot de vorming van een Nederlandsch-Indonesische Unie, waardoor het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende Ne derland, Nederlandsch-Indië, Su riname en Curagao, worden om gezet in genoemde Unie, bestaan de uit eenerzijds het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende Nederland, Suriname en Curagao èn anderzijds de Vereenigde Sta ten van Indonesië. Het vorenstaande laat onver kort de mogelijkheden tot nadere regeling van de verhouding tus schen Nederland, Suriname en Curagao. Artikel 7. Ter behartiging van de belan gen van het Koninkrijk der Ne derlanden en de Vereenigde Sta ten van Indonesië, zal de Neder landsch-Indonesische Unie be schikken over eigen organen. Deze organen zullen worden samengesteld door de Regeerin gen van het Koninkrijk der Ne derlanden en van de Vereenigde Staten van Indqnesië, eventueel mede door de volksvertegenwoor digingen dier landen. Als gemeenschappelijke belan gen zullen worden aangemerkt: samenwerking inzake buitenland- sche betrekkingen, defensie en voorzoover noodig financiën, als mede onderwerpen van economi- schen en cultureelen aard. Artijkel 8. Aan het hoofd van de Neder landsch-Indonesische Unie staat de Koning (Koningin) der Neder landen. De decreten en de be sluiten ter behartiging van de ge meenschappelijke belangen zullen door de organen der Unie wor den genomen in naam des Ko- nings (der Koningin). Artikel 9. Ter behartiging van de belan gen der Vereenigde Staten van Indonesië in Nederland en van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië, zullen door de onder scheidene regeeringen hooge com missarissen worden benoemd. Artikel 10. Het statuut van de Neder landsch-Indonesische Unie zal voorts o.mf bepalingen bevatten over: a. verzekeringen van de rech ten. van beide partijen jegens elkander voor de nakoming hun ner wederzijdsche verplichtingen; b. de wederzijdsche uitoefe ning van het staatsburgerschap door Nederlandsche en" Indone sische staatsburgers c. een regeling houdende voor zieningen voor het. geval door de organen der Unie geen overeen stemming kan worden verkregen; d. een regeling van de wijze waarop en de voorwaarden waar onder de organen van het Konink rijk der Nederlanden bijstand zul len verleenen aan de 'Vereenigde Staten van Indonesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen organen beschikken; e. de verzekering in beide dee- len van de Unie van de funda- menteele en menschelijke vrijhe den waarnaar ook het handvest der Vereenigde Naties verwijst. Artikel 11. Het statuut van de Unie zal worden ontworpen door een con ferentie van vertegenwoordigers van 't Koninkrijk der Nederlanden en van de toekomstige Vereenig de Staten van Indonesië. 'Het statuut zal in werking treden na goedkeuring door de onderscheidene volksvertegen woordigingen. Artikel 12. De Nederlandsche Regeering en de Regeering der Republiek zullen er naar streven dat de vestiging van de Vereenigde Statenvan Indonesië en varf de Neder- Iand&ch-'Indonesische Unie haar beslag krijgt vóór 1 Januari 1949 Artikel 13. De Nederland^bhe Regeering zal inmiddels de noodige stappen ondernemen teneinde onmiddellijk na de totstandkoming der Neder landsch-Indonesische Unie de toelating van de Vereenigde Sta ten van Indonesië als lid van de organisatie der Vereenigde Naties te verkrijgen. Artikel 14. De Regeering van de Republiek erkent de aanspraken van alle niet-Indonesiërs op herstel van hun rechten en teruggave van hun goederen voorzoover deze worden uitgeoefend of zich bevin den in het gebied waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit herstel of deze teruggave te bewerkstel ligen. Artikel 15. Teneinde de Regeering van In- dië te hervormen op zoodanige wijze dat haar samenstelling en werkwijze zoo nauw mogelijk zul len aansluiten op de erkenning- Van de republieken op de ont worpen staatsrechtelijke struc tuur, zal de Nederlandsche Re geering inmiddels bevorderen, dat wettelijke maatregelen worden getroffen om in afwachting van de totstandkoming der Vereenig de Staten van Indonesië en der Nederlandsch-Indonesische Unie de staats- en volkenrechtelijke po sitie van het Koninkrijk der Ne derlanden aan den nieuwen toe stand akn te passen. Artikel 16. Aanstonds na het tot stand komen van deze overeenkomst zullen beide partijen overgaan tot vermindering der strijdkrachten. Zij zullen in overleg treden om trent mate en tempo van deze vermindering en omtrent hun samenwerking op militair gebied. Artikel 17. Voor de in deze overeenkomst beoogde samenwerking tusschen de Nederlandsche Regeering en de Regëering der Republiek, zal een organisatie in het leven wor den geroepen, bestaande uit dele gaties door elk van beide Regee ringen aan te wijzen met een ge meenschappelijk secretariaat. De Nederlandsche Regeering en de Regeering der Republiek zul len alle geschillen, welke naar aanleiding van 'deze overeenkomst mochten rijzen en die niet door partijen in onderling overleg in een conferentie tusschen deze delegaties tot een oplossing kun nen worden gebracht, door arbi trage doen beslechten. In dat ge val zal door de delegaties bij overeenkomst of indien zulk een overeenkomst niet kan wor den bereikt, door den President van het Internationale Hof van Justitie een voorzitter van andere nationaliteit met beslis sende stem worden benoemd. Slotbepaling. Deze overeenkomst wordt op gesteld in het Nederlandsch en in het Indonesisch. Beide teksten zullen gelijk gezag hebben. De Roomsch-Katholieke Bis schoppen van de Vereenigde Sta ten hebben in een verklaring, op gesteld ter jaarlijksche bijeen komst te Washington, de Sowjet- Unie beschuldigd van totalitaire agressie tegen de menschenrech- ten, waarvoor de democratieën ten oorlog zijn gegaan. „Den geheelen oorlog door be stond onze strijdleuze in de ver dediging van de natuurlijke rech ten tegen het totalitarisme van nazidom en faseisme. De nasleep van den oorlog heeft doen blij ken, dat het overwinnende Sow- jet-Russische totalitarisme niet minder agressief optreedt tegen fleze rechten in de door de Sow- jet-Unie bezette gebieden." De verklaring zegt verder, dat com promis tusschen de vrede-maken- de landen op fundamenteele pun ten heeft geleid tot „het dulden van ergerlijke agressie". Verder wordt stelling genomen tegen het „ontwortelen van geheele bevol kingen in Oost-Europa", waarbij in het bijzonder gedoeld wordt op de uitdrijving van de Sudeten- Aneta verneemt uit betrouw bare bron, dat de Commissie- Generaal besloten heeft nog deze week naar Nederland te vertrek ken. De heer Van Poll en zijn adviseur Dr. C. C. J. Maassen zullen op 21 dezer per Skymaster vertrekken, Prof. Schermerhorn en De Boer vertrekken een das; later. Duitschers door Tsjecho-Slowa- kije. „Wij bluffen op onze demo cratie, doch bij deze overbrenging van volkeren hebben wij ons, mis schien onbewust, laten beïnvloe den door de kudde-theorie van ge- nadelooze totalitaire politieke philosophic,aldus de verklaring ,.De berichten over deportatie van duizenden menschen in Sowjet- Russisch gebied naar verwijderde en ongastvrije gebieden, alleen omdat die menschen niet tot het corrynunisme willen overgaan, wij zen op een wreede schending van menschenrechten." Amerikaansche plannen. De New York 'Times bericht uit Washington, dat „groote wij zigingen" in de plannen van de Amerikaansche marine betreffen de de bases in den Grooten Oceaan zijn aanbevolen en dat die wijzigingen „deels om redenen van economischenv aard, waar schijnlijk zullen worden aan vaard." Volgens de aanbevelingen zou de „kostbare basis van de Leyte- Samar-groep van de Philippijnen moeten worden prijsgegeven, eep groote vermindering moeten wor den aangebracht in de kosten voor Goeam, het meerendeel van de vloot-installaties moeten wor den samengetrokken in het ge bied van Kwajelein (Marshall eilanden) en eenige uitbreiding moeten worden gegeven aan de basis van Kodiak Aleoeten Hergroepeering van een repu- blikeinsehe meerderheid. Het bestuur van de Fransche communistische partij heeft aan den nationalen raad van de Fran sche socialistische partij een brief gericht, waarin het voorstelt te beraadslagen over een regeering welke democratisch, niet-confes- sioneel en sociaal zal zijn en on der de leiding der communisten zal staan „overeenkomstig het verlangen van het volk, dat sou- verein is". Voorts moet men het eens worden over een programma van actie, dat tot de hergroepee ring van een republikeinsche meerderheid in de nieuwe Assem blee zal leiden. In den brief wordt dit nader toegelicht door de verklaring, dat „de twee groote proletarische partijen met den steun van zekere overzeesche afgevaardigden een absolute meerderheid kunnen he reiken. De Fransche communistische partij zou de eenheid tusschen communisten en socialisten her steld willen zien ten einde" aan de pogingen der reactie het hoofd te kunnen bieden". Onbekenden hebben haken kruizen geteekend op een terrein in de vallei van Montofon in de Fransche bezettlngszöne van Oostenrijk. De Fransche autori teiten hebben onmiddellijk na de ontdekking alle verkeer in de vallei stilgelegd. Het dorp Schruns werd 30.000 schilling en de Oostenrijksche spoorwegen 20.000 schilling boete ongeleed. 20 Nationaal-socilis- ten, die kort tevoren waren vrij gelaten, werden weer gear resteerd. Heden zal H. M. de Koningin het Paleis 't Loo verlaten er^ naar de Residentie reizen en in Den Haag gedurende de winter maanden verblijf houden. H. M. zal Haar intrek neinen in het geheel gerestaureerde Huis ten Bosch. Slachtoffers opgebaard in de Nieuwe Kerk. Drie-en-twintig lijkkisten vullen thans het koor van de Nieuwe Kerk tc Amsterdam. Achter elke kist een krans van de K. L. M., voor elke kist witte begonia's, kransen van de .Vereehiging van Radio-telegrafisten op de baren der Nederlandsche bemanning. Een Nederlandsche en een Engel- sche vlag aan de wanden. Het is de eerste maal, dat hier in de Nieuwe Kerk slachtoffers van een vliegramp worden opge baard. Er zal geen dienst gehou den worden. De opbaring ge schiedde om de familieleden der omgekomenen gelegenheid te geven in een waardige omgeving- afscheid te nemen van hun doo- den. Ook uit Engeland zijn verwan: ten overgekomen. Publiek wordt niet toegelaten. Directie en leden van het per soneel der K. L. M. brengen hier een laatsten groet aan hun kame raden, aan de stewardess mej. J. Lammens en de verongelukte pas sagiers. De heer A. Plesman werd Maandagmiddag verwacht. Drie dooden missen we hier in de Nieuwe kerk aan den Dam. Herman de Man, wiens stoffe lijk overschot naar Eindhoven is overgebracht en aldaar ter aarde zal worden besteld, den EngeLsch- man P. A. Josephs wiens stoffe lijke resten naar Engeland wor den overgebracht en den heer E. M. M. J. Vlijmen, die reeds nu naar de plaats Overveen waar hij zijn laatste rustplaats zal vinden, werd overgebracht. Het Fransche communistische blad „Ce Soir", dat oo zijn beurt het Zwitsersche weekblad „Die Weltwoche" aanhaalt, schrijft, dat vele geheime fascistische dag bladen, die in geheel Frankrijk verschijnen, in Zwitserland, voor namelijk te Genève, gedrukt wor den. I ..De. redacteuren van deze fas cistische kranten leven rustig in verschillende Zwitsersche steden. Zii zijn gerecruteerd uit ...uitge weken collaborateurs" van dit land", aldus „Ce Soir". Overwimffng voor Demo cratisch Front. Volgens berichten uit Noord- Korea heeft het pro-Sowjet-Rus- sisch Democratisch Front in Noord-Korea bij verkiezingen voor de centrale en provinciale raden met ongeveer 95 procent van het aantal uitgebrachte stemmen de overwinning behaald. In vooraf gaande verkiezingsbijeenkomsten werden resoluties aangenomen, waarbij iedere mogelijkheid van een overeenkomst met „reactio naire" elementen, die in de Ame rikaansche zóne aan de macht zijn, van de hand gewezen wordt. Een nieuw Engelsch Lancaster straalvliegtuig, het eerste ter wereld, dat voor personenvervoer bestemd is, heeft Maandagmorgen de eerste Kanaalvlucht gehouden. De afstand van Londen naar Parijs werd in 50 minuten afge legd. De gemiddelde snelheid bedroeg 496 kilometer per uur Het vliegtuig, dat deze vlucht aanvankelijk Zondag zou hebben gemaakt, maar door slecht weer daartoe verhinderd werd, zal twee dagen in Frankrijk blijven en demonstratievluchten boven de Fransche hoofdstad maken.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1