Groote Vijf volgende week bijeen Het Provinciaal Bestuur in de Britsche Zone VOOR BESPREKING VETO-KWESTIE. |Russische expeditie naar Spitsbergen. Socialisten hebben geen buitenlandsche politiek ^Britsche Amerikaansche i's Roemenie. npta' Verliezen Nederl. strijdkrachten. De vernietiging van het gegeven ongevraagd eervol ontslag van Dr. Hirschfeld Stoker verdronken De kv/estie der huurverhooging UIT DU1TSCHLAND Het houden van sportwed strijden op Zaterdag SPORTNIEUWS ENGELAND—NEDERLAND DE HAVENBEWEGING VAN ANTWERPEN. Naar Reuter verneemt hebben de leden vkn de Groote Vijf in den Veiligheidsraad het plan opge vat, de volgende week bijeen te komen om hun houding t.o.v. het recht van veto nader toe te lich ten. 'Britschei Amerikaansche en Sowjet-Russische afgevaardigden zjjn overeengekomen, het Fran- sche voorstel töt opschorting voor eenige dagen van het debat over de veto-kwestie in de poli tieke commissie te steunen, met het oog op de bijeenkomst van de volgende week. Sir Alexander Cadogan, de Brit sche afgevaardigde, en Parodi, lijn Fransche collega, wilden Vrij dag in de vergadering van de po litieke commissie een voorstel tot uitstel van het debat over de veto-kwestie indienen, maar zagen sich genoodzaakt hiervan af te zien in verband met den tijd, dien door Wysjinski's rede in beslag genomen werd. Men verwacht, dat Arodi zijn voorstel, dat waarschijnlijk met Uit Leningrad is een expeditie van Russische onderzoekers, mijn bouw- en bouwkundigen naar Spitsbergen vertrokken. De expe ditie zal zich te Moermansk in schepen met 16.000 ton mijnbouw- materialen. Zij is door Sowjet- Ruasische steenkoolmaatschap- pjjen op touw gezet en heeft tot taak de mynen en mijndorpen op de Noorsche eilandengroep,die tij dens de Duitsche bezetting ver woest werden, weer te herstellen. Critiek van Shaw op Attlee. In een brief aan de redactie van bet Engelsche weekblad „New Statesman and Nation" verklaart George Bernard Shaw, dat de Engelsche Minister-President Att lee in zijn op 9 November gehou den rede de Labourpartij defini tief heeft teruggebracht tot het «ude stelsel van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, te we ten: Eerst veiligheid, dan herstel- toetalingen, ten derde streven naar evenwicht van machten, en in de laatste plaats, nadat alle andere staten ontwapend hebben, notwapening en intusschen voor bereiding voor een nieuwen oor log. „Dit oude systeem", aldus Shaw, „is in de Labourpartij inge worteld, eenvoudig omdat men een afkeer heeft van een lucht ledig. De Socialisten hebben geen buiten landsche politiek, daar hun aandacht volledig "in beslag wordt genomen( door binnenlandsche re organisatie. Dit geldt zelfs voor de Sowjet-Russische diplomatie." Oe Brltsche en de Amerikaan sche regeeringen hebben nota's doen toekomen aan de Roemeen- ache regeering, waarin zij prp- testeeren tegen de voorbereidin gen, die thans worden getroffen voor de algemeene verkiezingen, die aanstaande Dinsdag zullen worden gehouden. De nota's be treuren het dat blijkens berichten uit Roemenië de oppósitiepartijen nog steeds niet over hun volledige vr§heid beschikken. Zoowel En geland als Amerika, aldus de nota's, hebben volledig het recht te eischen, dat de burgerlijke vrij heden worden gehandhaafd. Men gelooft niet dat deze stap rechtstreeks verband houdt piet het beroep, dat de oppositiepar tijen In Roemenië onlangs gedaan hebben op Engeland, Rusland en de Vereenlgde Staten om een waakzaam oog' te houden op eventueele misstanden bij het houden der verkiezingscampagne. De Regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de af- geloopen week de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd. Koninklijke Marine: Mar. 2e kl. S. Groot, afkomstig uit War- menhuizen. Gesneuveld op 3 No vember 1946 in Ned.-Indië. Tijd. korporaal der Mariniers Wilhelm Brinott, afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld op 6 November 1946 in Ned.-Indië. Koninklijke Landmacht: Kor poraal R. Bobbink, legernummer 304604 van 3 R.I., afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld tijdens vuurgevecht op 11 November 1946 to Buitenzorg. Soldaat P. P. H. Smeets, leger- aummer 250311004 van 2-6 R.I., afkomstig uit St. Odillneberg. Ge sneuveld op 5 November 1946. Kon. Ned.-Indische leger: geen verliezen. een meerderheid van stemmen aangenomen zal worden, zal in dienen. De steun, die de Groote Vier aan het voorstel tot opschorting van het debat over de veto-kwes tie toegezegd hebben, wordt be schouwd als een teeken, dat zij bun steun zullen verleenen aan het voorstel van Bevin voor een bijeenkomst der Groote Vijf over het veto-probleem. In Staatsblad G 317 is opgeno men bet besluit van 8 November j.l. tot gegrondverklaring van het beroep van Dr. H. M. Hirschveld tegen het hem verleende eervdl ontslag als Secsetaris-Generaal van de voormalige departementen van Handel, Nijverheid en Scheeu- vaart en van Landbouw en Vis- scherij. De overweging van het besluit luidt: Dat weliswaar tegen de houding van Dr. Hirsch feld gedurende den bezettingstijd als bezwaar moet worden inge bracht, dat hij blijk heeft gege ven van onvoldoende begrip voor de groote geestelijke waarde van het verzet, met name zooals dit zich uitte in de ondergrondsche actie, doch dat daartegenover in aanmerking behooren te worden genomen de onmiskenbaar zeer groote en ook niet betwiste dien sten, door Dr. Hirschfeld gedu rende de vijf zeer moeilijke bezet tingsjaren in zijn functies van Secretaris-Generaal van de voor malige departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van| Landbouw en Visscherij aan het Nederlandsche volk bewezen, welke diensten bij het uitvoerige hernieuwde onderzoek door de af- deeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State meer dan tot dusverre duidelijk zijn geworden. Dat derhalve, bij beschouwing van des appellant's beleid in zijn geheel, voor het ver leenen van eervol ontslag, anders dan op eigen verzoek, aan den ap pellant uit de voormelde door hem bekleede functies, weyke hij, naar uit de stukken valt af te leiden. zijnerzijds niet meer wenscht te vervullen, niet vol doende grond aanwezig is. EEN SCHAT SPOELDE AAN. Op het strand van Hendaye is een jacht op kostbaarheden ont staan, nadat een pak met gouden en zilveren munten en juweelen was aangespoeld en door spelende kinderen ontdekt. Het nieuws, door de kinderen aan hun ouders verteld, deed spoedig honderden menschen, gewapend met spaden en andere werktuigen zich strand- waarts spoeden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De 55-jarige stoker A. Kats, wonende aan boord van de sleep boot „Juterna", is Vrijdagavond te Roterdam overboord geslagen en verdronken. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren te 's Gravenhage zond naar aanleiding van de radiorede van den Minis ter-President van 4 October j.l. zooals gemeld op 17 October aan den Ministerraad een telegram, waarin o.m. we'rd opgemerkt, dat bet uitstel voor onbepaalden tijd van huurverhooging door den Bond wordt beschouwd als een continueering van „onbillijkheid van het bevroren huurpeil. Van 1940 bij overigens allerwege ge stegen belastingen, kosten en prij zen." Het bestuur van den Bond heeft hierop van het Ministerie van Economische Zaken, Directoraat- Generaal van de prijzen, afd. on roerende goederen de mededeeling ontvangen, „dat de Regeering zich ten volle bewust is van de moeilijkheden, waarmede de bezit ter van onroerend goed momenteel te kampen heeft. Ook de Regee ring wordt tegenover deze moei lijkheden geplaatst en als exploi- tante van duizenden woningwet woningen en als financier van den komenden nieuwbouw. Het is echter een levensbelang van het Nederlandsche gemeen schap in haar geheel, dat de be staande spanning tusschen loonen en prijzen niet verder wordt ver groot. Dientengevolge kan op het oogenblik van verhooging der hu ren geen sprake zijn. De aandacht der Regeering blijft evenwel op deze aangelegenheid gevestigd." Een nieuwe Britsche verordening. Het Britsche Militaire Bestuur heeft Vrijdagavond te Berlijn een nieuwe verordening uitgegeven, waarin de bevoegdheden der Lan der (staten) in de Britsche zóne wordt omschreven. Hierdoor komt een aanzienlijke mate van controle over de pro vinciale besturen weer in Duitsche handen. De drie regionale besturen van Noord-Rijn-Westfalen, Hannover, Sleeswijk-Holstein en de stad Hamburg, die voorloopig den on- afhankelijken status hebben ver kregen, zijn reeds bezig met het samenstellen van kabinetten door middel van onderhandelingen tus schen de Britsche regionale com missarissen en Duitsche politieke partijen. Deze regeeringen, aldus Gene- raal-Majoor Erskine, waarnemend plaatsvervangend Militair Gou verneur,, zullen den grondslag kunnen leggen waarop het vol gendstadium by de verkiezingen in de aanstaande lente kan wor den gebouwd Hij legde er den nadruk op, dat de reorganisatie slechts een voorloopige regeling beteekent, n.l. totdat de vier be zettende mogendheden overeen stemming hebben bereikt ten aan zien van den toekomstigen staats vorm van Duitschland. De nieuwe regeeringen zullen geen bevoegheid hebben in zaken, die normaal door een centrale re geering worden behartigd. Volgens de verordening zullen de volgende aangelegenheden door de Duitschers zelf worden behan deld: Kerkelijke zaken, indu- strieele ontwikkeling, huizen- en stedenbouw, landbouw, wegen bouw,. bepaalde belastingen, fa- briekswetgeving, de pers en an dere burgerlijke rechten. De regeling der productie en distributie van voedsel zal in han den der bezettende mogendheden blijven, aldus Gen.-Majoor Ers kine, daar dit een terrein is waar op wij geen risico kunnen nemen. AMERIKAAN GOH STOOMSCHIP GESTRAND. Een Amerikaansch stoomschip is nabij Knocke gestrand. Sleep boothulp is uit de haven van Vlis- singen vertrokken. BOMAANSLAG TE STOCKHOLM Zaterdagavond is een bomaan slag op bet Centraal station te Stockholm gepleegd. De veroor zaakte schade wordt op 30.000 kronen geschat. De politie heeft een man gear resteerd, die zich even vóór de ontploffing met een biskwieblik in de nabijheid bevond. Er zijn geen personen gedood of zelfs zwaar gewond. Op 6 voorafgaan de Zaterdagavonden zijn eveneens bommen te Stockholm ontploft. Voor inlichtingen, die leiden tot de arrestatie der daders, is een belooning van 7.000 kronen be schikbaar gesteld. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Binnenlandsche Zaken, wordt gezegd: De Minister wil niet ontken nen, dat het denkbeeld, door het houden van sportwedstrijden e.d. op den Zaterdag, den Zondag meer aan zijn bijzondere bestemming te doen beantwoorden, uit algemeen sociaal oogpunt aantrekkelijke as pecten heeft. Dat het verlangen op dit punt niet aanstonds volle dig bevredigd' kan worden, ligt echter voor de hand. De noodzake lijkheid van het benutten van allen beschikbaren ijd ten behoeve van den wederopbouw van ons land maakt voorloopig het geheel vrij maken van den Zaterdag onmoge lijk. Inmiddels houdt de Minister dit punt in gedachten. Rotterd. Elftal 0—5. VOETBAL. Elftal— Voorl. Ned. Eerste Klasse. District L EmmaRFC 22. District II. DHCDe Vole weekers 2—2; DOS—HBS 2—2. District HL AGOWTubantia 40. District IV. - HelmondWillem II 04; Lon- gaVlissingen 62; NO AD Helmondia 21; VVVBVVO1. District V. Veendam;HSC 10; Achilles Frisia 3—1; Emm en—(Heeren veen 02; Be QuickSneek 12; GVAVLeeuwarden 30. District VI. EindhovenSittard. Boys 11; PSVJuliana 22; Bleyerheide Brabantia 25; De Spechten Sportclub Km ma 41. District IV. Tweede Klasse A- InternosDOSKO 11; Goes RBC 5I; BreskensMiddelburg 12; TerneuzenDe Zeeuwen 1—2; TSC—Biervliet 7—1. Derde Klasse F. OostburgSteen 03; Oorn BoysSluiskil 22; Schoondijke Hoofdplaat 12; Aardenburg IJzendijke 43; ClingeHulst 00; HontenisseAxel 31. Onderafdeeling Zeeland K.N.V.B. Reserve Eerste Klasse B. Oostburg 2Steen 2 72; Sluiskil 2Corn Boys 2 16; Hoofdplaat 2Schoondijke 2 33; Hulst 2Clinge 2 1—1: IJzendij ke 2Aardenburg 2 0—2. Tweede Klasse B. Terneuzen 3Kats 22. Derde Klasse B. Sluiskil 3Rapenburg 3 2—3; Hulst 3Hontenisse 3 31. HET NEDERLANDSCH ELFTAL SAMENGESTELD. De Keuze-commissie van den den K. N. V. B. heeft het Neder- landsch elftal, dat Woensdag 27 November te Huddersfield tegen Engeland speelt, als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en Van der Linden (Ajax). Midden:: Pauwe (Feijenoord), Vermeer (Excelsior) en De Vroet (Feijenoord). Voor: Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Smit (Haai'lem) en Bergman (Blauw Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Van Bun (M.V.V.), Stoffe- len (Ajax) en Lakenberg (N.E.C.). Het Nederlandsch elftal gaat Maandag 25 Nov. per vliegtuig naar Engeland en keert Vrijdag 29 Nov. wederom per- vliegtuig- terug. TERNEUZEN—DE ZERUWBN 12. Voor de vijfde maal ia Terneu zen met één doelpunt verschil ten onder gegaan, ditmaal echter ver diend, In de eerste helft was Terneu zen iets sterker, in de tweede helft daarentegen was De Zeeuwen vol op in de meerderheid. Dank zij goed opruimen van de Terneuzen- sche acjaterhoedle, met doelman Florusse aan het hoofd, werd er ger voorkomen. Terneuzen speelde in het begin vrij aardig voetbal en de achter hoede der bezoekers kreeg direct gelegenheid haar kunnen te too- nen. De Zeeuwen kon zich moei lijk loswerken. Steeds weer werd zij in de verdediging gedreven, zoodat een doelpunt voor de rood zwarten niet uit kon blijven. Uit ,een vrijen schop belandde de bal over de Zeeuwen-verdediging en Ringelberg zorgde voor de rest (10). Aangemoedigd door dit succes kwam Terneuzen in de meerderheid. Kort hierop zorgden de Terneuzensche buitenspelers zelfs voor een tweede doelpunt, dat echter door den scheidsrech ter niet werd toegekend. Na de rust was het De Zeeuwen dat erver alle linies de meerdere was en met vlieg- en kunstwerk wist Terneuzen haar doel schoon te houden. By een der Tern.-aan vallen miste doelman Van Vlaan deren grandioos, doch Dobbeleir kon den effectvollen bal niet over den doellijn krijgen. Eindelijk moest Florusse capitu- leeren als de bal via de paal in het doel belandde. De Zeeuwen hield het Tern-doel tot het einde onder grooten druk en als de in valler-linkshalf Lauret, die overi gens niet onverdienstelijk speelde, te lang treuzelde met wegwer ken, scoorde de rechtsbinnen het winnende doelpunt (12). Met dezen stand kwam het einde BRESKENS—MIDDELBURG 1B. Breskens heeft weer op zeer on fortuinlijke wijze verloren. Tenge volge van het zware en glibberige terrein was het een niet op hoog peil staande ontmoeting. De thuis club was zeer gehandicapt door het ontbreken van Jan de Visser. Het begin van den wedstrijd ia voor Middelburg, maar de""aanval len loopen dood op de Br.-achter- hoede. Langzaamaan werkt Bres kens zich los, doch door kort spel en treuzelen wordt de Middelburg- sche achterhoede in de gelegen heid gesteld op te ruimen. De aan vallen van Middelburg blijven ge vaarlijker door goed open spel en na 30 min. hebben de bezoekers succes met een goed schot (01) Tot de rust toe blijft Breskens nu in de meerderheid zonder echter te scoren. Na de thee is Breskens .direct in den aanval, maar Moens verde digt zijn doel keurig. Het spel Wordt vele malen voor buitenspel onderbroken. Een ver hard schot van De Jonge weet Moens nog net tot hoekschop te verwerken. De Middelb. links-binnen weet een ge makkelijke kans niet te benutten. Slecht terugspelen van De Baare wordt Breskens noodlottig als de Midd. rechtsbinnen met een kop bal de stand op 0—2 brengt. De thuisclub komt fanatiek in den aanval en enkele minuten voor het einde verkleint De Jonge na goed doorzetten, den achterstand P--2). Een laatste stormloop op de Midd.-veste brengt geen succes meer. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat besloten is een speciaal voor wielrijders bestemde tunnel onder de Schelde te bouwen. Er bestaan daar reeds twee tunnels, n.l. één voor rijtuigen en één voor voet gangers. Nabjj Gaza (in Palestina) is een goederentrein op een mijn ge reden. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Bij het demonteeren van een niet tot ont ploffing gekomen mijn werd ech ter een Britsch officier gedood. PLAN VAN PROF. EINSTEIN MET BETREKKING TOT DE ATOOM-ENERGIE. Reuter meldt uit New-York, dat Professor Albert Einstein en een reeks andere wetenschap-beoefe naars door het publiek een mil- üoen dollar willen laten bijeen brengen teneinde maatregelen te kunnen treffen om een verkeerd gebruik der atoom-energie te voor men. Alle initiatief-nemers zijn het eens over de volgende punten ,sl. Atoombommen, kunnen thans goedkooper en "in grooter aantal gemaakt worden en zij zullen een steeds vernietigender uitwerking krijgen. 2. Er is géén militaire verdedi ging tegen atoombommen te ver wachten. 3. Andere naties dan de Ver eenlgde Staten kunnen het ge heim, van de atoombom her-ont dekken. 4. Verdedigingsmaatregelen, in verband met een mogelijken atoombom-oorlog, zijn waardeloos en hun toepassing zal de struc tuur van onze sociale orde ver nietigen. 5. Als er oorlog komt, zullen er atoombommen gebruikt wor den en deze zullen onze bescha ving vernietigen. 6. Er bestaat géén oplossing voor dit probleem, behalve inter nationale controle op' de atoom energie en uitbanning van den oorlog." VERKAPTE „QUISLING" VERGADERINGEN. Het orgaan van de Noorsche Arbeiderspartij „Arbeiderbladet" heeft geprotesteerd tegen verga deringen, welke gehouden worden onder den naam „Het Vrye Fo rum en waarop vele „Quislings" zouden pleiten voor milde behan deling bij rechtszaken en lezingen zouden worden gehouden, die hun opinie ondersteunen. Deze „zij den fronf'-byeenkomsten zijn niets minder dan nationaal-socia- listische vergaderingen", aldus het blad. Tijdens de maand' October zijn m de haven van Antwerpen 519 zeeschepen binnengeloopen. me tende 1.005.234 ton tegen 324 schepen inhoudende 1.010.103 ton in October 1945. De Britsche vlag neemt de eer- 6te plaats in met 161 schepen, e"e- volgd door de Nederlandsche met 85 vaartuigen. In de afgeloopen maand hebben 517 schepen Antwerpen verlaten waarvan 143 met ballast. WEER DREIGT EEN GROOTB - STAKING IN AMERIKA. In de Vereenigde Staten dreigt weer een staking van grooten om vang. Als deze doorgaat, zullen alle vervoeren uit de Vereenigde Staten naar Europa worden stop gezet. Onder de landen, die daar door veel te lijden zullen hebben behoort ook Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3