Besloten vergadering van Raad van 4 Ministers. Capitulatie der Belgische socialisten Oproep tot gebed voor Indië. ■Es MÉP1 MAANDAG 18 NOVEMBER 1946. 4i t r.;- Z 'X':' :V> De zitting van den Veiligheidsraad. H.M. DE KONINGIN betuigt Kaar deelneming. Minister van Wederopbouw ad-interum. De Nederlandsche eischen. De botsingen in Griekenland De ontslagaanvrage van] Min. Dr. Ir. Ringers.; t\ De ongeregeldheden aan de Italiaansche grens. WBERS VERW AOHTIN <1 medegedeeld door het K N M I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond: Buien. Aanvankelijk zwaar bewolkt met eenige buien, daarna bre kende bewolking, later weer toenemend met buien; Zuiden wind. Weinig verandering van temperatuur. DE VRIJE ZEE 2de Jaargang No. 356. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.; aiinimum oer advertentie 3.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur .Rubriek kl. advertenties 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr Bur. van. dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. le t; De Ministers der Groote Vier zijn er Vrijdagavond in besloten vergadering in geslaagd, de fun- damenteele verschillen inzake de kwestie van het politiek-toezicht in Triest te reduceeren tot de vraag, wie het recht zal hebben het hoofd van politie te benoemen of te ontslaan en aan wien laatst genoemde rekenschap moet af leggen. Een belangrijke stap in de goede richting werd gedaan, toen Molo- tof zich accoord. verklaarde met het voorstel der drie andere Mi nisters, dat de Gouverneur zou moeten uitmaken of het statuut en zijn voorwaarden bedreigd worden. De Ministers kwamen evenwel niet tot overeenstemming inzake de vraag, hoe dit beginsel zou moeten worden toegepast en hoe er verschil gemaakt kon worden tusschen dagelijksche werkzaam heden van de politie en werk zaamheden, waarbij deze politie het statuut van Triest in huiten- gewone omstandigheden veilig stelt. De voornaamste moeilijkheid was gelegen in de kwestie van de tweeledige gehoorzaamheid van de politie aan den Gouverneur, die verantwoording verschuldigd is aan den Veiligheidsraad, en aan den Regeeringsraad, die" verant woording verschuldigd is aan de nationale vergadering van Triest. Er heerschte algemeene over eenstemming tusschen de vier Ministers op d volgende punten: 1. De werving van de politie macht is de taak van het hoofd van politie. 2. In tijden van nood moet de Gouverneur het hoofd der politie macht zijn. r 3. De gouverneur staat borg voor het statuut. De toelating van Zwitser land bij het Internationale Gerechtshof. Met algemeene stemmen heeft ée Veiligheidsraad van de V. N. Vrijdagmiddag het rapport van de oommissie van deskundigen ovei de voorwaarden voor de toelating van Zwitserland als partij bij het Internationale Gerechtshof aan genomen. De aanbeveling van den Raad zal nu voor de algemeene verga dering worden gebracht en in de kringen van de conferentie wordt er niet aan getwijfeld dat ook de algemeene vergadering deze aan beveling unaniem zal aanvaarden. De drie voorwaarden, die de oommissie van deskundigen in haar rapport voor de aanvaarding van Zwitserland als partij bij het Hof heeft gesteld, zijn de volgende: Aanvaarding van de voorwaar den van het Statuut van het Hof; aanvaarding van alle verplich tingen, die een lid van de V. N. met betrekking tot het Interna tionale Gerechtshof heeft; het bijdragen in de kosten van het Hof met een evenredig bedrag dat de algemeene vergadering zal vaststellen na overleg met de Zwitsersche regeering. De kwestie van het ontslaan en benoemen van het hoofd van politie bleef onbeslist. Tenslotte werd besloten, dat Couve de Murville (Frankrijk) een werkrooster voor de bijeen komst van Zaterdag, die eveneens besloten zal zijn, zou opstellen. Verzoek van Polen aan de Groote Vier. Nader wordt gemeld, dat ook van Tsjecho-Slowaaksche zijde tot den Raad van dvier Ministers van Buitenlandsche Zaken het verzoek gericht is om aan de be sprekingen inzake het vredesver drag met Duitschland, voorzoover daarbij Tsjecho-Slowaaksche be langen op bet spel staan, te mo gen deelnemen. Het tooneel van de ramp, de uiter ste Zuid-Westhoek van Schiphol. Over een wijde omtrek liggen de brokstukken van de volkomen vernielde PHTBW in het rond. Vrijwel niets van de Dakota is in tact gebleven. Op den achter grond de kranen en draineerbui- zen van de uitbreidingswerkzaam heden aan de luchthaven. De persdienst van de K.L.M. deelt mede, dat de directie der maatschappij het volgende tele gram heeft ontvangen: ,,IH.M. de Koningin heeft mij opgedragen u mede te deelen hoe zeer Zij meeleeft in het droevig ongeluk, dat een toestel uwer maatschappij trof. De Koningin Verzoekt u Haar diepgevoelde deelneming aan de nabestaanden der slachtoffers te willen over brengen. In de Roomsch-Katholieke ker ken in Nederland is Zondag een herderlijke brief voorgelezen. Aan den in houd is het volgende ont leend: ,,Het is de plicht van ieder Ne derlander te bidden voor Indië en zijn bevolking, voor onze Regee ring, op wie zulk een zware ver antwoordelijkheid rust, en voor onze jongens in Indië, die aan zoo groote gevaren bloot staan. De Goddelijke Voorzienigheid heeft Nederland en Indië ten nauwste verbonden. Het lot van millioenen ligt in onze handen. Gelukkig beseft Nederland thans zijn plicht in deze, want er staat geweldig veel op het spel. Onze Nederlandsche jongens gaan naar Indië. Wij blijven hier doch moeten hen daarheen volgen in den geest, in belangstelling door steun en door gebed. Wij moeten ook aan die millioe nen menschen waarheid en vrede torengen. Niet zooals de wereld die geeft, doch de vrede van Christus in het Rijk van Christus. Die plicht rust op ons allen, te meer daar wij iets goed hebben te maken tegenover die volkeren, die eeuwenlang van ons afhingen, ook in hun kennis van God en hun opgang naar God. Aan ons heeft de Goddelijke Voorzienigheid dit grootsch werk te doen gegeven. Niet de Regeering alleen, niet on ze jongens alleen daar in Indië, maar ieder van ons moet meehel pen bij deze grootsche taak van Nederland. Diep overtuigd van den nood en van het gewicht der komende din gen, dringen de Bisschoppen van. Nederland er bij hun Priesters en geloovigen op aan, te bidden eu te blijven bidden voor vreedzame verhoudingen tusschen Nederland en Indië. Welnu dan, Katholiek Neder land, roep tot God en zonder op houden stijge uw smeekbede om hoog voor Nederland en Indië. Hier ligt een taak ook voor de Katholieke-actie, die dezen vuri- gen wensch der Bisschoppen tot werkelijkheid kan brengen. De Katholieke-actie dan bewer- ke, in samenwerking met de Pries ters, dat van nu af aan, veel en vurig gebeden wordt om voorlich ting van den Heiligen Geest voor onze Regeering, voor het behoud van onze jongens en mannen in Indië en voor vreedzame verhou dingen. Wij weten, dat dit gebed niet alleen zelf reeds de beste hulp is, maar ook het meeleven bevordert en een geest van hulpvaardigheid kweekt.'' De herderlijke brief besluit al dus: „Vervolgens herbeginne de Katholieke-actie terstond met het schrijven van brieven van de parochies uit aan onze jongens en mannen in Indië." Tijdens het ontbreken van een Minister van Openbare Werken en Wederopbouw zal dit Minister schap worden waargenomen door den Minister van Verkeer, Ir. Vos. Het besluit der Belgische socia listische kamerfractie om aan de communisten he£ vice-voorzitter- schap van de Kamer af te staan, heeft heel wat beroering ver wekt. Victor Barock, hoofdredacteur van „Le Peuple", vraagt zich af welk verhand er bestaat tusschen het al of niet verkiezen van den heer Lahaut en het aftreden der vier communistische Ministers. ,„De oorlogsschade, de ravitail leering, de begrootingen, en ai het andere kunnen wachten: de poli tiek gaat voor". „De Nieuwe Standaard" vindt het een hard gelag voor de socia listen, maar het blad is de mee ning toegedaan dat deze partij De Nederlandsche ambassadeur te Washington, Doudon, heeft Zaterdagmiddag ter eere van den Nederlandschen Minister van Bui tenlandsche Zaken, Baron Van Boetzelaer, gerecipeerd. Baron Van Boetzelaer heeft Vrijdag een ibezoek gebracht aan den plaats vervangend Minister van Buiten landsche Zaken van de Vereenig- de Staten, Dean Acheson, in ge zelschap van den heer Reuchlin. Toen hem daarna gevraagd werd, wat het standpunt van de Ame- rikaansche regeering ten opzichte van de Nederlandsche eischen betreffende correcties van de Duitsche grens was, antwoordde Baron Van Boetzelaer: „De Ame- rikaansche regeering kan geen aanwijzing geven van haar stand punt voordat de Groote Vier de kwestie besproken hebben". Hij voegde er aan toe, dat zijn be zoek een louter beleefdheidsbe zoek was geweest. Aanvullen afgeslagen. Het Grieksche Ministerie van Voorlichting maakt bekend, dat de botsingen tusschen regeer mgs- troepen en „opstandelingen" in de buurt van den berg Skra nog steeds voortgang vinden. De Grieksche Onderminister van Oorlog, die een bezoek aan Mace donië gebracht heeft, verklaarde, dat de „onstandelingen" opnieuw aanvallen in dit gewed onderno men hebben, en wel op het grens- plaatsie Arkanghelos. Na den heelen nacht gevochten te hebben konden de regeeringstroepen den aanval afslaan, aldus den Onder minister. zulk een behandeling ruimschoots verdiend heeft. De .Gazet van Antwerpen" spreekt over een vernederende „capitulatie." „Uit vrees en uit zwakheid voor de bedreigingen en de demagogie der communisten laten de socia listen zich iederen dag verder uit de leiding der vakbewegingen terugdringen. Na de syndicale leiding volgt nu de politieke" ,,De Gazet" betreurt het socialis me, ontdaan van zijn marxis tische dwalingen en materialisti sche levensbeschouwing, dat er op aangewezen was ook in België een groote rol te spelen, zich der mate heeft kunnen vernederen ,„De Volksgazet" beweert, dat in de Belgische politiek de tijd voor het ultimatum nog niet gekomen is. „Misschien gaat zoo iets op in Bulgarije of in Roemenië, doch niet te Brusisel". De „Drapeau Rouge" daaren tegen, spreekt van een „zege der democratie". -OJ Naar aanleiding van zijne ont slagaanvrage deelt de thans af getreden Minister van Openbare Werken en Wederopbouw, Dr. Ir Ringers^het A. N. P. het volgende mede: „Bij de samenstelling van het Kabinet-Beel, heb ik, zij het met een bezwaard hart, mij bereid verklaard voorloopig zitting te nemen. Het voorbehoud, dat ik toen maakte vond zijn oorzaak in de richting, die het politiek be leid ten aanzien van de verhou ding van Nederland tot Indië on der het vorig kabinet had geno men. Zijn verdere ontwikkeling heeft er toe geleid, dat ik op 30 October j.l. om eervol ontslag heb verzocht". Naar aanleiding van berichten over Joego-Slavische inritratie in de Italiaansche provincie Udine, heeft de gevolmachtigde van het Geeallieerde bestuur, Bright, Ver klaard, dat die binnenkomende Joego-Slaven nauw samenwerken met vertegenwoordigers van, een bepaalde Italiaansche partij, wel ke hij als een 5e colonne be schreef. Hij achtte het niet onmogelijk, dat deze partij, zoo dra de Geallieerden het land ver laten hebben, een actie tegen hun eigen land zullen beginnen. De Dgkota PH—DTW vóór zijn nunpvlucht. |m.. t/r. \->v <yy •••ÉXv %v .-x< -wxs:' ewSMfigg»

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1