l Hoe zal de bal rollen? DE „WILLEM BARENDSZ" Uil dt Vcavincit A Hen zij op zijn Me! De voedselproblemen Wat brengt de Radio li cl c&lSi Dammen VEEHGUDERIi uroeiifiei* e«n» Loonen arbeiders in het bouwbedrijf Goudsmokkelaars te Parijs gegrepen iïestrijdingsmogelmk- ÖFFICIEELE PUBLICATIES VOETBAL. Programma voor Zondag 17 Nov. EERSTE KLASSE. District L EmmaRFC. District H. DHCDe Volewijckers; DOS HBS District HL AGOVV—Tubantia. District TV. Helmond—Willem H; Longa Vlissmgen; NOADHelmondia; WV-BW. District V. Be Quick-Sneek; Emmen Heerenveen; GVAVLeeuwarden; AchillesFrisia; VeendamHSC. District VI. EindhovenSitt. Boys; PSV Juliana; BleijerheideBrabantia; De SpechtenSportcl. Emma. District IV. Tweede Klasse A. InternosDOSKO; GoesRBC; BreskensMiddelburg; Terneuzen -De Zeeuwen; TSCBiervliet. Derde Klasse F. OostburgSteen; Corn Boys Sluiskil; SchoondijkeHoofdplaat; AardenburgLJzendijke; Clinge— Hulst; HontenisseAxel. Reserve Tweede Klasse B. Middelburg 2RSC 2; Dosko 2 Breskens 2 De Zeeuiwen 2 MOC 2; Vlissingen 2Tem. 2. Onderafdeeling Zeeland KNVB Eerste Klasse B. DSWKruiningen; Zuidzande VogelwaardeRapenburgGroede Res. Eerste Klasse B. Oostburg 2Steen 2; Sluiskil 2 —Corn Boys 2; Hoofdplaat 2 Schoondijke 2; Hulst 2Clinge 2; Uzendijke 2Aardenburg 2; Axel 2Hontenisse 2. Tweede Klasse A. Vlissingen 3Sluis 2; Terneuzen 3Kats; Goes 3Lewed. Boys Tweede Klasse B. Vogelwaarde 2Volharding '32 2; Kruiningen 2Kwadendamme 2; RLA (W.)—Luctor 2 Derde Klasse B. Axel 3Hontenisse 4; Sluiskil 3Rapenburg 3; Koewacht 3 Steen 3; Hulst 3Hontenisse 3; Biervliet 3Vogelwaarde 3: Sluis 3Terneuzen 4. Eerste Klasse. Willem n gaat het in Helmond zwaar te verantwoorden krijgen. Toch moet Willem II in staat ge acht worden beide punten naar Tilburg mee te nemen. Nog moeilijker krijgt BW het tn Venlo. Hier is een kleine over winning voor de thuisclub niet onmogelijk. Longa zal Vlissingen wel met leege handen naar huis sturen, door welke uitslag Longa weer eenige plaatsen op de ranglijst kan stijgen, aangenomen dan dat NOAD Helmondia er onder houdt, wat wel te verwachten is. De stand luidt thans: IRBC in de afgeloopen promotie competitie in een gelijk spej. De zwakke Breskens-voorhoede zal tegen de sterke Middelburg- sche verdediging weinig kans heb ben. Wanneer Fcnijn c.s. de ook niet zoo gevaarlijke Middelburg- sche voorhoede in bedwang weten te houden, is een puntenverdee- ling niet onmogelijk. Terneuzen krijgt een der kam- pioenscandidaten op bezoek en wel een, die in de kunst van het doelpunten maken bijzonder goed thuis is. Alleen wanneer de Ter- neuzensche achterhoede den druk van Leijnse c.s. weet te weer staan, kan men aan een grootere dan de totdusver geleden neder lagen ontkomen. Biervliet gaat in Oosterhout tegen de andere kampioens-candi- da^t de huid zoo duur mogelijk verkoopen. De stand in deze afdeeling is nu De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz gen der wetenschap te voeren, dan dene oorlogsbruiden uit België en seint nms o.m. het volgende: 's-ochtends de naar wijsheid hun- Canada aangekomen. Onder de kerende jeugd naar de inrichtin- passagiers bevonden zich verschei- f Axel; P. de Rijke te Graauw; Th. vrachtwagens. „Het stoomschip ,,Lady Rodney" Cappendijk en P. van Damme te j Och, er zijn er genoeg. Zijn 2 is met 192 familieleden van Ca- Groenendijk; Mevr. A. van Taten- exemplaren niet Voldoende om nadeesche soldaten aan boord hovede Hamer te Hoek; H. van Assche en J. Notschaele te Sas van Gent; Mevr. J. LensenBroer en Mej. G. de Vleeschhouwer te Sluiskil; A. Stevens en Mej. T. Lockef eer te St. Jansteen; A. Bakker te Stoppeldijk; E. Verhae- ge te Ter Hole; C. Boom en H. Maas te Terneuzen; L. van Him- schoot te Westdorpe en P. van Merode te IJzendijke. T.S.C. 9 5 4 0 31—16 14 Alliance 9 5 3 1 30—16 13 Zeeuwen 7 6 0 1 29—8 12 DOSCO 8 6 0 2 28—22 12 R.B.C. 9 5 0 4 26—21 10 Goes 8 3 3 2 18—18 9 Middel b. 7 2 2 3 9—12 6 Hero 7 2 2 3 20—24 6 Internos 8 1 3 4 14—21 5 Breskens 9 1 2 6 12—31 4 Terneuz. 7 1 1 5 15—18 3 Biervliet 8 1 0 7 934 2 Hes. Tweede Klasse E. De stand in deze afdeeiing luidt: Dosko 2 8 8 0 0 32—9 16 Goes 8 6 0 2 28—11 12 MOC 2 7 4 0 3 16—10 8 Vliss. 2 7 3 1 3 15—10 7 ROS 2 7 2 3 2 10—10 7 Zeeuwen 2 7 3 1 3 14—16 7 Steenb. 2 8 3 i 4 20—19 7 Terneuz. 2 6 3 0 3 12—12 6 Middelb. 2 8 1 1 6 6—30 3 Bresk. 2 8 0 1 7 9—35 1 NOAD 8 6 2 0 22—8 14 BW 6 4 1 1" 12—6 9 Willem II 8 „4 1 3 13—13 9 Vlissingen 7 3 2 2 13—J.7 8 Helmondia 8 3 2 3 13—14 8, Longa 7 2 3 -2 11—6 7 VW 6 3 1 2 14—10 7 NAC 6 3 0 3 17—9 6 Helmond 8 2 1 5 1524 5 RKTW 7 1 1 5 10—17 3 Bar.-DNL 7 1 1» 6 8—24 2 Tweede Klasse A. Internos heeft op eigen vetf nog weinig gepresteerd, want van Derde Klasse F. De ,,big-match" wordt ditmaal in Oostburg gespeeld, waar de ge lijknamige vereeniging Steen op bezoek krijgt. Beide ploegen staan vrijwel gelijk,, doch, het terrein voordeel en de schotvaardige voorhoede van Oostburg zouden wel eens de doorslag kunnen geven. Axel zal het in Honte nisse niet onder de markt krijgen en mogelijk dat het daar evenals vorige Zondag, weer op een pun- tenverdeeling uitloopt. Bij Corn BoysSluiskil heeft de thuisclub de beste kansen, evenals bij AardenburgIJzendij ke. Clinge zal wel zorgen, dit maal geen steek te laten vallen. In IJzendijke, waar Hoofdplaat een bezoek brengt, zal ongetwij feld hard gestreden worden. De kans dat de Schoondjkenaren het tot een overwinning zullen weten te brengen, lqkt echter niet bij zonder groot. Hier luidt de stand: Clinge Axel Oostburg Steen Corn Boys Sluiskil Honten Hulst Hoofdpl. Schoond. IJzend. Aardenb. TERNEUZEN. De Gemeentelijke Bad inrichting. inrichting mag zich nog een stijgende belang- Het gaat spoken in het Concertgebouw. Het bekende en alom gevierde gezelschap „Het Rotterdamsch Tooneel", Dir. Johan Steenbergen Jr., geeft op Woensdag 20 dezer een voorstelling van het bekende detective-tooneelspel „De Spin", een interessante Engelsche „thril ler", door Mary Robberts Rine- hart. Dit stuk is zoo sterk geschre ven, dat tijdens de pauze wedden schappen werden afgesloten om het raden van den dader, doch meestal had men juist den ver keerde verdacht. Behalve de doen we het met 3 ,,shimmy-wa- Nederland, gens". De jeugd laat zich gemak kelijk stuwen. De menschen voor de boot gaan vóór en op verzoek van de welwillende chauffeurs staat zelfs een lid van de hope des vaderlands op om je een, zij het halve zitplaats, aan te bieden. Toch geven wij het vertrouwen in de directie niet op: Zoodra de nieuwe bussen aankomen zijn ze voor ons! NIETTWVLIET. Collecte. D in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Neder- landsche Oorlogsgraven-Comité heeft 20,96 opgebracht. VLISSINGEN. Vracht-dienst Vlissingen Harwich. Het liep tegen met de opening van den vrachtdienst, welke de Stoomvaartmaatschappij .„Zee land" heeft ontworpen tusschen Wij zetten onze reis gestadig voort met een snelheid van 10 mijl per uur. Na zeven dagen wa ter en wolken voeren wij ter hoog te van Teneriffe, waar wij de hoofdstad Santacruz voor ons za- Prov. Gezondheidsdienst voor gen opdoemen. Het verlangen be- dieren in Zeeland. j kroop ons heel even van boord te sluipen, maar wij varen door tot spannende momenten zijn er ook T„. dol vermakelijke situaties in „De Vlissingen en Harwich g_jn>. De dienst wordt oi.„„uUuu„. 'Bij elkaar een zeer amusant ge- t°°l het«. 400 *on metende heel, dat overal volTe zalen trekt.] Het gezelschap geeft slechts één ^üller" uit Rotterdam 0 Wnr ophin nrao hPntos mor opvoering van dit spannende stuk, dus zal het niet aan belangstelling ontbreken. SLUISKIL. Buswee. Dachten wij aanvankelijk dat wij er bovenop waren, toen de blauwe bus op de route Terneu zenSelzaete weer opdook, na eenige trotsche ritten gaf het ve hikel er de brui aan en waren we weer aangewezen op de beroemde Het schip was echter me machineschade de Vlissingsche haven binnengevallen, zoodat het eerst Vrijdagmorgen den geregel- den dienst kon beginnen. Voor- loopig zal het worden gebruikt voor den uienexport naar Enge land. Het ligt in dé -bedoeling drie maal in de veertien dagen te varen. Met dezen dienst heeft de Maatschappij „Zeeland" weer haar aandeel hernomen in het Vlissingsche havenleven. 8 7 1 0 26—10 15 8 6 0 2 30—12 12 8 5 2 1 30—12 12 8 5 1 2 22—14 11 8 4 2 2 19—12 10 8 4 1 3 24—21 9 8 3 2 3 24—23 8 8 4 0 4 20—20 8 8 3 1 4 24—24 7 8 2 0 6 13—27 4 8 0 0 8 11—33 0 8 0 0 8 12—39 0 in Deze steeds de 5 punten' die ze rijk ls, bë- stelllng verheugen. Bedroeg het haalde Internos er 1 op eigen ^'intal baden in September 1946 bodem. Ook Zondag zal de eer- over 1 naand October be ste „thuis"-overwinning wel op ,lroe£ dit totaal 3638. zich laten wachten. Een ea ande'' is dus wel een Domeia 'In Goes kan op een spannende j 1,ewfs. dat deze inrichting de vol- wedstrijd gerekend worden Zal le belangstelling van het publiek Het atheïsme van de Dageraad, 1 heeft. zoals het in vroeger jaren onder de arbeiders van Amsterdam leef- Accordeon-Vereeniging. -ie, was het atheïsme van Multa- tnen zich herinnert, eindigden alle - - --- Naai wij vernemen is op 14 "De Vrijdeukers-vereeniging „De Dageraad" bestond dezer dagen negentig jaar. Het weekblad „In de Waagschaal" houdt zich in het nummer van deze week bezig met het vraagstuk van het atheïsme. Gememoreerd wordt de bekend heid die de Vereeniging „De Da geraad" kreeg door de oprichting door Prof. De *Hartog van ,De Middaghoogte". De debatten tus schen de leiders Van „De Dage raad" en den geestdriftigen, vu- rigen getuige van „De Middag hoogte", Prof. De Hartog trok ken destijds volle zalen. De vraag naar God beroerde de menscben, ook de Vrijdenkers. Ds. J. J. Buskes uit Amster dam laat in zijfi artikel „De moderne arbeider en het atheïs me" uitkomen, hoe grondig, wat dat betreft, in onze dagen de situatie gewijzigd is. In hoofd trekken laten wij dit artikel hier volgen: Toen ik een jongen van een jaar of veertien was, hoorde ik Domela Nieuwenhuis op een Mul- tatuli-avond Multatuli's „Gebed van den Onwetende" voordragen. De laatste woorden van dit gebed luiden: ,,De Vader zwijgt o God, er is geen God!" Multatuli heeft met dit „Gebed van den Onwetende" talloos velen tot ongeloof gebracht, zoals hij door heel zijn werk een vurige propagandist van het atheïsme is geweest. Di'. A. Kuyper klaagt in een van zijn brieven, dat Multatuli zijn eenigen broer van het geloof heeft afgevoerd. Wibaut breekt door Multatuli met het geloof van zjjn ouders. Vosmaer noemde het „Gebed van den Onwetende" een af scheidskreet van het geloof. Multatuli is jaren lang onder de arbeiders groot geweest en Nieuwenhuis was zijn Zal er ditmaal eens een beslissing val- 1 len, wie de sterkste is? Zooals wedstrijden tusschen Goes en Geraffineep-de het werk oplichters aan De commissaris, chef van de recherche te 's-Gravenhage, waar schuwt de winkeliers en andere over kasgeld beschikkende zaken- menschen met den meesten na druk tegen de practijken van ver moedelijk een drietal zeer geraffineerde winkeldieven. Eén van hen komt in den winkel of heEJfjMjtoor om een bankbiljet te ,üa winkelier. wisse't piert biljet, waarna ae man weg gaat. Eenigen tijd, soma een. half uur of een uur daarna, komt de tweede in den winkel, meestal zich uitgevende voor ambtenaar van bquw- en woningtoezicht, van den evacuatiedienst of een andere functie. Tijdens het gesprek dat deze tweede met den winkelier heeft, wordt de aandacht van I dezen afgeleid bijvoorbeeld door- Idat wordt opgebeld, terwijl tevens leen derde man den winkelier on- Ider een of ander voorwendsel (weglokt. Wanneer de winkelier Idaarna terugkomt ontmoet hij in |den winkel no. 2 die vervolgens „even zijn fiets op slot moet zet- Iten". Deze komt dan niet terug len heeft ondertuaschen het geld- I kistje, waarvan de plaats hem Idoor no. 1 precies is aangeduid, bemactigd. Reeds plm. 6 7 diefstallen hebben zich in de af geloopen maanden op deze wijze I voorgedahn, waarhij bedragen van eenige duizenden guldens werden buitgemaakt, soms in een kesr pl.m. ƒ6000 wij November 1946 alhier opgericht een Accordeon-vereeniging ge naamd „Paulo Soprani" met aan vankelijk 20 leden. Dit is de eerste Accordeon-ver eeniging welke hier is opgericht. Zij staat onder leiding van den heer E. Eeckhout uit Hulst. Wij wenschen deze vereeniging veel succes en een lang bestaan. Kruideniers- Vakdiploma. Bij de te Goes gehouden exa mens voor het Kruideniers-Vak diploma slaagden o.m.: L. van Dixhoorn en J. Boer te tuli en Domela Nieuwenhuis. De brochures van ,JDe Dage raad" werden in duizenden en duizenden exemplaren onder het volk verspreid. Gerhard noemt in zijn „De Vereniging De Dageraad" de volgende getallen, wat betreft de verspreiding van de beken'de en beruchte brochure „Dominé, pastoor of rabbi": in 1889 drie- en-dertigduizend exemplaren en nog In 1906 zeverVen-Veertigdut- zend exemplaren. Dit Dageraads-atheïsme behoort in de arbeiderswereld van Am sterdam tot het verleden. De vrij denker en zijn ongeloof, zoals Do mela Nieüwenhuis hem ons in zijn brochure ten voeten uit tekent-, behoort in Amsterdam tot de uit zonderingen. Dit atheïsme was zelfverzekerd en hooghartig. Voor den vrijdenker, geschoold door Multatuli en Domela Nieuwen huis, was zijn atheïsme zijn rijk dom, zijn levens- en wereldbe schouwing. Hij was niet alleen atheïst, maar ook een vurig pro pagandist van het atheïsme. „De Dageraad" heeft zijn vat op de arbeiders echter al vele jaren verloren. Er is voor de vrijden kerij «weinig of geen belangstel ling meer. Dit betekent echter niet, dat er geen atheïsme meer zou zijn. Toen kort geleden de Oosterkerk op de Eilanden uitging, zei een voorbijganger tegen een paar kerkgangers: „Waarom gaan jul lie nog naar de kerk? God is immers dood!" De Kattenburger bedoelde niets anders, dat wat leeft bij duizen den en duizenden arbeiders: God behoort tot het verleden! Voor hem heeft het woord God dezelfde waarde, die het woord Jupiter voor fen christen heeft: een woord uit een woordenboek, meer niet! Het geloof in God is geen kwestie meer, zelfs niet meer de moeite waard om het te beschrij ven. Het atheïsme van den tegen* woordigen Amsterdamsen arbei der is in geen énkel opzicht vijand schap. Zoals wij Christenen geen vijandschap kennen tegen Jupiter. die behoort immers tot het verleden, hij is dood zo kent de moderne arbeider geen vijand schap tegen God. God is dood. God behoort tot het tijperk uit de wereldgeschiedenis dat voorbij is. Daarom heeft de moderne arbei der geen belangstelling voor de kerk, die tot het geloof in God oproept. Maar daarom heeft hij al evenmin belangstelling voor ,JJe Dageraad", die het geloof in God bestrijdt. God interesseert hem niet. 'De Dageraadmannen kenden de Bijbel. Velen van hen kwamen uit kerkelijke kring. Dat kon men gemakkelijk ontdekken, wanneer men hen hun gedachten hoorde uiteenzetten. Hun afkomst ver loochende zich nooit. Dit soort vrijdenkers, en atheïsten had zijn geloof verloren. De meeste atheïsten van dit ogenblik hebben het Christelijk geloof niet verloren of prijs ge geven. Dat was voor hen geen mogelijkheid, omdat zij het nooit gehad hebben. Zij hebben noch een gelovigen vader, noch een gelovige moeder gehad. Zij zijn atheïst geboren. God speelt in hun leven geen rol, noch als de God dien zij beltiden, noch als de In ons nummer van Donderdag I Kaapstad zonder een enkele ha ven aan te doen De stemming aan boord en de verhouding tusschen de Holland- sche leden van de bemanning en de buitenlanders is uitstekend. Om half vier des middags voe ren wij op 16 gr. N.B. dwars voor St. Louis (Senegal) steeds ver gezeld door de jagers AM 1, 2 en 5, die nu en dan aan het moeder schip vastmaken, om te bunkeren. Dit zijn onvergetelijke momen ten, omdat zfl ons steeds weer doen beseffen, dat wij tot een fa milie behooren, waarvan de leden geheel op elkander zijn aangewe zen. Hoe zal het straks in de IJs zee gaan? Het verband zal onge twijfeld nog sterker tot ons spre ken, maar op deze heenreis naar de Antarctische gebieden zijn uiteraard de eerste gevoelens be slissend voor den goeden toon in het gezin Met de „nakomertjes" de jagers AM 6, 7 en 8, die ons achter op stoomen, hebben wij nog geen direct contact,gehad, maar wel is hun geluid nu en dan reeds te hoo ren, zij zullen ons ongetwijfeld spoedig inhalen. Aan boord van de „Willem Ba rendsz" (die we heel gemoedelijk „Oome Willem" onder elkaar noe men) wordt hard gewerkt ter voorbereiding van den inspannen- den arbeid, welke de bemanning wacht. Trossen worden gesplitst alle gereedschap wordt vischklaar gemaakt, de dekzeilen worden gespannen en de zon roostert de ontbloote bovenlijven van hen, die zich vol overgave aan dit werk wijden. Een ieder is Vervuld van het onontbeerlijke enthousiasme, dat strajes de jacht moet schragen. Ook de wetenschappelijke staf is diligent. De bioloog, Dr. Ver voort, heeft zijn netten uitgewor- j.l. kwam een advertentie voor ter opwekking aan de veehouders en landbouwers tot aansluiting bij den Provincialen Gezondheids dienst in Zeeland. Het groote belang voor de eige naars van rundvee en de bevol king, doet ons nog even de aan dacht vestigen op dezen dienst, die o.m. ten doel heeft de rund veestapel in Zeeland geheel t.b.c.- vrij te maken. Te lang werd aan dit volksbe lang te weinig aandacht geschon ken, hoewel de gèneesheeren meermalen hun waarschuwende stem lieten hooren op het gevaar dat deze gevreesde ziekte onder de bevolking verbreid werd door het gebruik van rauwe melk van niet-t.b.c.vrij rundvee. Ondertusschen is het verblij dend, dat steeds meer eigenaren hun vee door een dierenarts laten behandelen, zoodat in de toekomst het ideaal zal zijn bereikt dat de Gezondheidsdienst voor Dieren zich voor oogen stelt. De Secretaris van dezen dienst zal tot het geven van inlichtingen enz. aan belanghebbenden zitting houden te Hulst op Maandag a.s. en te Terneuzen op Woensdag a.s. Men raadplege hiervoor de des betreffende advertentie. God die zij 'loochenen. Daarom is hun atheïsme niet hooghartig en zelfverzekerd. Daarom is hun ongeloof geen levens- en wereld beschouwing. En de communisten dan? De communistische theorie ver werpt elke vorm van Godsdienst. Maar, zegt Dr. Knuttel in .Poli tiek en Cultuur" van de vorige maand. „de communistische beweging heeft er rekening mee te houden, dat de meerderheid der bevolking nog godsdiens tige denkbeelden aanhangt en dat ze velen zeer dierbaar zijn. Zij wenst dezulken niet af te stoten. Zij kam voorts veel minder gevaar zien in de godsdienst, wanneer deze niet langer gepaard gaat met het volgen van reactionnaire of in elk geval kapitalisti sche kerkelijke partijen. En op dit punt is een vrij be langrijke en voortschrijdende kentering wel te verwach ten." Zo speelt dan de tegenstelling godsgeloof en atheïsme onder de moderne Amsterdamsche arbei ders vrijwel geen rol meer. In onze Hervormde kerk is men dankbaar voor de nieuwe koecs en spreekt men met een zeker enthousiasme over de her kerstening van Nederland. Men make zich geen illusies. De moderne arbeiders van Am sterdam trekken zich van de nieuwe koers in de Hervormde Kerk niets aan. Zij hebben geen sympathie en ook geen anti pathie. De kerk interesseert hen niet, want God is dood. De mees ten praten er nooit meer over. En als een enkele Kattenburger het zegt, omdat hij het dwaas vindt, dat er nog mensen naar de kerk gaan, zegt hij het zonder enige hartstocht. Waar maken de mensen zich eigenlijk druk om? Natuurlijk generaliseer ik. Na tuurlijk zijn er uitzonderingen. Maar toch meen ik, dat wij, in dien wij ons zelf niet willen mis leiden, zo de tegenwoordige situa tie moeten zien. Voor optimisme is er weinig reden. Kwantitatief verliezen wij al meer terrein. Het getal van hen, voor wie God dood is, in de zin van den Kattenbur ger, wordt elk jaar groter. Aan het eind van zijn artikel zegt Dr. Knuttel: „Onze mening is dat maat schappelijke idealen en op heffing van vereenzaming en maatschappelijke noden een eind zullen maken aan de godsdienstige behoefte. Als de kerken even zeker van hun zaak zijn, mogen zij de strijd niet vrezen." Bevln en Byrnes zetten hun besprekingen voort. Uit bevoegde diplomatieke bron nen verluidt, dat de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, met Byrnes, zijn Amerikaanschen collega, bespre kingen over voedselproblemen voortzet. De twee staatslieden zouden de positie van Groot- Brittannië op 't-gebied van rant soeneering en de daaruit voort vloeiende verplichtingen in de ge- heele wereld voljedig bestudeeren. Bevin zou vooral den nadruk leggen op 4 pu riten n.l.: 1. De voedselpositie van Groot- Brittannië vertoont momenteel noch in de nabije toekomst teeke nen van belangrijke verbeteringen, zijn verplichtingen ten opzichte van andere landen maken derge lijke verbeteringen momenteel onw aa rschijnlij k. 2. De voornaamste verplich tingen van Groot-Brittannië zijn die t.o.v. Voor-ïndië, dat door het uitblijven van graanzendingen uit de V. S. gedurende de laatste maanden in eei\ gevaarlijken toe stand verkeert. 3„, De voedselerisis in de Brit sche zóne ic eveneens te wijten aan het uitblijven van zendingen uit de V. S. 4. Inlichtingen van Byrnes in hoeverre men op de V. S. in het volgend jaar kan vertrouwen, voor zoover het voedselleveranties aan andere landen betreft, in verband met het wegvallen van de Amerikaansche prijsbeheer- sching. Op verzoek van den bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf heeft het college van rijksbemiddelaars oedgekeurd, dat werkgevers in het bouwbedrijf, die zulks wen schen, aan hui> arbeiders, die in verband met het daglicht geen "45 uren per week arbeid kunnen ver. richten, niettemin maximum 45- uren loon betalen. Deze regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 4 November 1946. pen om een vischje te verschal ken, maar de vangst is nog niet groot. Dr. Slijper, eveneens bio loog en in het bijzonder deskun dig inzake walvisschen, heeft de bemanning een uurtje bezig ge houden ter ontspanning door iets te vertellen over het leven der zoogdieren: Hij had aan dek onder den tro penhemel een aandachtig gehoor voor zijn „ijskoude" verhaal. In de avonduren heeft het dek veel weg van een sportveld, waar boksen, hardloopen en touwtrek ken worden beoefend. lederen morgen om zeven uur is het aan treden voor de ochtend-gymna- stiek. Wij naderen nu den evenaar en zijn in spanning hoe Neptumia ons zal bezoeken. Fortuin in een brandende auto. De Parijsche politie heeft zeven personen gearresteerd na een for tuin aan goud en muntgeld ach ter in een auto, die in een garage te Parijs in brand geraakte, te hebben ontdekt. De eigenaar van de auto, die tot de gearresteerden behoort, heeft den brand waar schijnlijk veroorzaakt door het achteloos wegwerpen van een brandende cigaret. Toen de po litie op het terrein van den brand verscheen, vond zij achter in de auto onder de zitting een braad pan met 300 goudstukken. 90 Staven g'oud waren in het benzinereservoir verborgen. De eigenaar van de auto schijnt te hebben bekend, dat hij in het Zwit- sersche grensplaatsje Rousses het goud van een handlanger had ge kregen. 18 Een interessant partijtje uit de 2e ronde van het in Augustus te Terneuzen gehouden internatio naal damtournooi. Wit: K. Zwart: Wim Roo- zenberg, R'dam 1. 32—28 17—21 2. 31—26 12—17 Ook 1923 is hier gebruikelijk. 3. 37—32 7—12 4. 41—37 18—22 De inleiding tot het Roozen- burg-systeem, dat culmineert in de bezetting van veld 27 en de komende aanval op schijf 28. 5. 34—29 20—24 6. 29X20 15X24 7. 40—34 1—7 8. 3429 21—27 Dit had o.i. nog wel even de tijd. Beter lijkt 1015 en 15X24. 9. 29X20 14X25 10. 32X21 16X27 11. 37—32 11—16 12. 32X21 16X27 nu al te zien, dat niet tot z'n recht het zal 13. 42—37 7—11 14. 37,32 1116 15. 32X21 16X27 16 44—40 10—15 Het is systeem komen. Blom en Ham en Ansems meen den omstreeks de 10e zet, dat wit vroeg of laat veld 31 zou moeten bezetten. Zo ver is het echter niet gekomen. Het witte tegenspel biedt hoogstens remise-kansen, omdat het geheel op verdediging is ingesteld. In dit geval vermoe delijk de beste tactiek. Weerlegging van een bepaald systeem, dat nog niet ten volle is uitgekiend, blijft in een tournooi- partij altijd een zware opgave. 17. 39—34 13—18 18. 34—29 19—24 19. 29X20 25X14 20. 47—42 2—7 21. 42—37 27—32 De zwarte stelling is op den duur inderdaad niet te handhaven. Practisch is de partij nu ook niet meer te winnen. 22. 38 X 27 22X 42 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 87. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 48X37 9—13 5044 39 44—39 510 37—32 13—19 43—38 19—23 28X19 14X23 Op wit 3328 zou nu volgen zw. 7—11; 18—23 en 1721. 49—43 10—14 26—21 17X26 36—31 26X28 33X11 6X17 39—33 9—13 33—29 23X34 40X29 17—22 38—32 13—18 46—41 1419 45—40 19—24 29X20 15X24 41—36 12—17 32—27 22X31 36X27 18—23 43—39 2429 40—34 29X40 35X44 23—29 Remise na wit 4440. Zwart brengt schijf 4 op naar 18 met directe remise. Op 410 zou wit zowaar nog winnen door 40—35 (zw. 10—14 of 10—15); 39—34 en 35X44 met tempo winst. Wit speculeerde daar overigens niet eens op. Voor de oplossers. Een eenvoudig motiefvraag stukje en twee eindspelen uit de partij. No. 1. Auteur N. N. Wit speelt en wint. Zwart: 33 ei 37. Dam op 47. Wit: 43 en 46. Dammen op 25 en 36. Wit forceert de winst. No. 3. Zwart speelde 27- wit won. -32, waarna ZATERDAG 16 NOVEMBER. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Hoorspel; 10.35 Continubedr.11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Joh. Jong; 12.35 Eddy Walis; 13.00 Ned. Ste-ijdkr.; 13.40 Muz.; 14.30 Sportr praatje; 14.45 Radio Philh. ork.; 15.45 Boekbespr.; 16.00 Stafmuz.; 16.25 A.T.C.-uitz.; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strjjdkr.; 19.00 Strijk kwartet; 19.45 Wederopbouw; 20.00 Nieuws; 20.20 Metropole ork.; 21.30 Hoorspel; 22.05 Gevar. programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby-hoek. Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Orgel; 10.20 zang; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.03 Kamermuziek; 12.30 Luïïehconc.; 13.00 Nieuws; 13.15 Cello-recital; 14.00 Orkest; 15.15 Jonge Kunstenaars; 16.15 Cau serie; 17.00 Voor de jeugd; 18.15 Joum. weekoverz.; 18.35 Diner- muz.; 19.00 Nieuws; 19.15 Zang; 19.30 Buffalo-Bill; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 R.K. koor; 22.00 Nieuws; 22.35 Avondgebed; 22.55 Mozart; 23.15 Orkest; 23.45 Orgel. ZONDAG 17 NOVEMBER. Hilversum I; 8.00 Nieuws; 8.30 Voor den tuin; 8.45 Sylvestre Trio; 9.30 Men vraagtwjj draaien; 10.0Q Geestelijk leven; 10.15 Omroepkamerork.10.40 Ge dichten; 11.00 Triangel;' 12.00 George Gershwin-progr.12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Paris; 13.50 De Spoorw. spreken; 14.05 Boekbespr.; 14.30 Omroepork.; 16.10 The Skyma»- ters; 16.40 Sportflitsen; 17.00 Ca baret; 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Prot. Studiod.; 20.00 Nieuws; 20.15 „Waltz-time"; 20.45 Hersengymn.; 21.25 Hoor spel; 20.05 Bachcantate; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel, piano en zang; 23.45 Gram. Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 12.15 „In 't Boeck- huys"; 12.30 Kareoi-septet; 13.00 Nieuws; 13.30 Apologie; 14.00 „Gooische Kring"; 15.45 Report. R'damNed. Elftal; 16.30 Zie- kenlof17.00 Prot. Kerkdienst; 19.15 Kent gij Uw Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.45 Lezing; 20.25 Luis terspel; 20.55 Cavaleria Rustica- na; 22.00 Nieuws; 22.35 Avond gebed; 22.50 Gram.; 23.30 Don Kozakkenkoor. HEDEN VAN PARASIETEN. De Rijkstuinbouwconsulent voor plantenziekten, Ir. P. Hus, zal Maandag 18 November a.s. te 19.45 uur over den zender Hilver sum I in de rubriek ten behoeve van den landbouw, een causerie houden over de bestrijdingsmoge lijkheden van parasieten. D. K. OOSTBURG. De distributiedienst Oostburg maakt bekend, dat voorloopig geen aanvragen kunnen worden behandeld voor textiel voor oor logsslachtoffers. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor het afhalen van distributiebescheiden slechts één maal wordt aangeschreven. Niet afgehaalde bescheiden op de gemeenten kunnen nog diezelf de week worden afgehaald op het kantoor Oostburg. Worden zij ook daar niet afgehaald dan ver valt de aanvraag en worden als I geweigerd beschouwd.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3