Eden sprak in het Lagerhuis De Nederl.-lndonesische besprekingen. Het vliegtuigongeluk bij de K.L.M. De besprekingen over de unificatie De Guerillastrijd in Griekenlanc r OPPOSITIE TEGEN BEVIS ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946. Griiiek op hot öritsche bestuur in Duitschland De Amerikaansche oorlogs- begrooting Wedloop om het Uranium De handel met Duitschland ONTWERPOVEREENKOMST GEPARAFEERD. Amerik. missie verliet Albanië Kanaal van Korfoe thans geveegd. ZEEP VOOR BEPAALDE CATEGORIEËN. DE OORZAAK IS NOG NIET VASTGESTELD Nederl. aardappelen naar het Ruhrgebied! UIT DUITSCHLAND Meeningsverschil tussehen Engeland en de V. S. Vrarrpn 1 ken- Ook het feit V laytu I dat Bevin met pre_ van den BESPREKINGEN TE ATHENE WEERSVERWACHTING medegedeeld door 't K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Tijdelijk eenige regen. Zwaar bewolkt met •enigen regen, hier en daar mist Matige wind tussehen O. en Z. Iets kouder. P. L. n. J. van S. W. Henry. Oe veren Redactie-adres: Noordstr. 65-57. Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Wiliemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeenw" DE VRIJE ZEEUW 2de Jaargang No. 355. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertentie; tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertentie* 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blac 10 ct meer ZO NS or- EN ONDERGANG Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. - Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal^ 1946. Zon Opk. Ond. Opk, Ond Nov. 16 8.00 16.49 14.46 17 8.02 16.47 0.29 14.46 18 8.03 16.46 1.40 15.20 19 8.05 16.44 3.00 15.34 20 9.06 16.43 4.12 15.48 21 8.08 16.42 5.24 10.02 22 8.10 16.41 6,35 16.1» De overdracht van Duitsch grondgebied. Anthony Eden heeft in het Britsche Lagerhuis aangedrongen op nauwere economische en cul- tureele betrekkingen, niet alleen met Frankrijk, doch met alle nabuurlanden in West-Europa. Hij zeide, dat geen industrieele installaties uit de Britsche zöne van Duitschland als herstelbeta ling ter beschikking dienden te worden gesteld alvorens de Sow jet-Unie haar bijdrage zou leve ren volgens de voorwaarden van Potsdam, Eden critiseerde het Britsche bestuur in Duitschland en stelde voor, dat er een minister zou worden heengezonden met erva ring in bestuurszaken envmet een goed politiek inzicht teneinde den militairen commandant bij te staan. Hij steunde de protest nota's aan Polen en Roemenië in take het onderdrukken door de regeeringen aldaar van de vrij heid van meeningsuiting. De ver kiezingen in Roemenië konden reeds thans als volkomen ver- valscht worden beschouwd. Ten aanzien van de overdracht van Duitsch grondgebied aan Po ten schaarde Eden zich achter de verklaring van Eevin, waarin deze verklaart, dat de Britsche regee ring geen reden ziet waarom zij een dergelijke overdracht zou goedkeuren. Eden achtte het in het belang van Europa, wanneer de Sowjet-Unie goede betrekkin gen onderhoudt met haar buur staten, doch de Sowjet-Unie zou sterker staan, wanneer de regee ringen van die buurstaten dan sok werkelijk het volk vertegen woordigden. De betrekkingen met West-Europa. Over de betrekkingen met West-Europa zeide Eden o.m.: „T« de werkelijk zeer uitvoerige -ede van onzen Minister van Bui- tenlandsche Zaken vind ik zeer weinig over Frankrijk en niets ;ver onze betrekkingen met Ne derland, België en de Scandina vische landen. Het verheugt mij, dat een begin is gemaakt met de Britsch-Fransche handelsbetrek kingen". „Ik weet,, dat men in de landen van West-Europa den wensch koestert nauwe economische en cultureele betrekkingen met En geland te onderhouden en ik hoop, dat de regeering hieraan meer aandacht zal schenken". Tenslotte zeide Eden te hopen, dat de regeering meer pogingen in het werk zou stellen om tot nauwere economische en cultu reele betrekkingen met' de landen van West-Europa te komen. Charles Rose, perschef van President Truman, heeft bekend gemaakt, dat Admiraal Leahy, Generaal Eisenhower en Admi raai Nimltz Vrijdag met Truman de begrooting voor het Ameri- kaansche leger zouden bestudee ren. Welingelichte kringen zijn van meening, dat de Amerikaansche regeering, naar aanleiding van critiek van republikeinsche zijde, de ooriogsbegrooting wil inkrim pen. Men denkt evenwel, dat de President vooral zal trachten het aantal oorlogsschepen intact te houden. Bollen naar Engeland. Een half millioen tulpenbollen werd door Holland geschonken aan de Britsche mijnen. Als voorzitter van. het Centraal Bloembollen Comité overhandigde Bern. D. Rijnveld (rechts) de eerste bollen aan Lord Citrine, die hiervoor de dank der n.ijnwerkers overbracht. HMrucgen, Zweden en Engeland umrora gezamenlijk deel. Tolgens een correspondent van de „Daily Graphic" te Oslo zullen Noorwegen, Zweden en Engeland gezamenlijk deel nemen aan den wedloop om de rijkfi uranium- bronnen die men in den Zuidpool verwacht te zullen vinden. Vol gens een woordvoerder van het Noorsche Ministerie van Buiten landsche Zaken hebben Engeland en Noorwegen besloten samen te werken bij het uitrusten van een expeditie voor wetenschappelijk onderzoek in dat gebied. Zweden neemt volgens dezen woordvoer der ook deel en volgens een Lon- densch correspondent van het zelfde blad zullen Zuid-Afrika en Australië zich waarschijnlijk ook aansluiten. Deze laatste corres pondent is van meening dat het onderzoek naar uranium onderge schikt zal zijn aan wetenschap pelijke onderzoekingen van ijs, olie en klimaat. Conferentie uitgesteld. De conferentie, welke begin December in Den Haag op uit- noodiging van de Nederlandsche Regeering zou worden gehouden met vertegenwoordigers van het Control Office te Londen (het hoofdkwartier van den bezet tingsorganisatie voor Duitsch land) over het handelsverkeer tussehen Nederland en Duitsch land, is voor onbepaalde tijd uit gesteld. Aan de discussies zou ook door gedelegeerden van de Board of Trade en het Britsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken worden deelgenomen. Mogelijk houdt dit uitstel ver band, zoo werd aan het A.N.P. verklaard, met de thans in Was hington aan den gang zijnde be sprekingen betreffende de fusie van de Britsche en Amerikaan sche zones. De besprekingen tussehen de Nederiandsche en Indonesische delegaties over een ontwerp-overeenkonrst werden Vrijdag te 13.00 uur beëindigd in de 9e vergadering, welke werd gehouden ten huize van de Commissie-Generaal onder voorzitterschap van den heer Sjahrir. De tekst van het ontwerp werd door beide delegaties geparafeerd in de 10e vergadering onder voorzitter schap van Prof. Schermerhorn ten huize van den heer Sjahrir te 18.10 uur. Tot zoover het communiqué. Aneta kan daaraan toevoegen, dat de mogelijkheid zich voor doet, dat de Commissie-Generaal thans in het geheel niet naar Nederland zal terugkeeren doch dat hooggeplaatste Nederland sche functionnarissen wellicht de Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen Jonkman naar Indonesië zullen komen. Men hoopt ook, dat ten aanzien van het eenige punt, waarover in de overeenkomst nog de sanctie van de Nederlandsche Regee ring wordt verwacht, een spoedige beslissing van Den Haag door de Nederlandsche Regeering naar Batavia zal worden geseind. Maandag publicatie ontwerpovereenkomst. Aneta verneemt, dat de tekst van de ontwerpovereenkomst op Maandag 18 dezer zal worden gepubliceerd. Een woordvoerder van 't Ame rikaansche Ministerie van Bui tenlandsche Zaken maakt bekend dat Donderdag' 2 Amerikaansche torpodojagers naar Durazzo ge stoomd zijn om de uit 9 leden, be staande Amerikaansche missie in Albanië af te halen. Er werd geen toestemming verleend om de territoriale wateren te overschrij den. De leden van de Amerikaan sche missie werden in loodsbooten naar de torpedojagers gebracht. Ondanks de protesten van de Albaneesche regeering is de En- gelsche Middellandsche Zeevloot gereed gekomen met het vegen van het kanaal van Korfoe. Het is gebleken, dat de twee Britsche torpedojagers, die vorige maand in dit kanaal beschadigd werden, niet op losgeslagen mij nen waren geloopen, maar op mij nen, die daar zouden gelegd zijn, nadat het kanaal reeds van de daar in den oorlog gelegde mijnen was geveegd. Bij de onlangs ondernomen veeging hebben de Engelschen twee mijnen onbeschadigd in han den gekregen, welke zullen wor den onderzocht. Van de resul taten van dit onderzoek zal af hangen, of diplomatieke stappen zullen worden ondernomen in ver band met het ongeluk van %de beide torpedojagers. van de Cur. Radio-omroep, wo nende te Eindhoven. Major G. N. Weston, wonende te Rotterdam (Engelschman). Mevr. A. P. Ulrichde Groot, wonende te Rotterdam L. H. Lamtoo, officier Marine stoomvaartdienst. Mevr. H. E. LamboGoats, te Fomford. M. M. Buschman, te Lisse. F. M. Burgis uit Londen. J. Kooiman, le stuurman van de Holl. Stoomboot Mij, in Am sterdam. Lt.-Kol. C. Tonnet, uit Vorden. R. A. Witham uit Chelmsford (Essex). E. M. M. van Vlijmen, uit Over veen. E. J. H. F. Moreton, gezag voerder, wonende te Rotterdam. W. L. Milo radio-telegrafist, wo nende te Amsterdam. H. L. Vos, radio-telegrafist, wo nende te Amsterdam. H. H. J. Tiemans, boord-meca- no, wonende te Amsterdam. Mej. J. M. Lammens, stewar dess, wonende te Noordwijk. Vijfling geboren te Beiroet. Uit Beiroet wordt vernomen, dat een vrouw genaamd Zahieh Zahran, aldaar het leven heeft geschonken aan een vijfling, drie jongens en. twee meisjes. Allen in den hes ten staat van gezondheid. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat de plaatse lijke distributiediensten op nader bekend te maken tijdstippen rant soenbonnen voor zeep voor vuilen arbeid zullen uitreiken. Zij, die in aanmerking komen voor zeep voor vuilen arbeid ont vangen voor de 13e periode 1946 en in de le en 2e periode 1947 een rantsoen zachte zeep benevens een rantsoen waschpoeder. Zij, die zeer vuilen arbeid verrichten, ontvangen voor genoemde perio den vier rantsoenen zachte zeep en een rantsoen waschpoeder. Artsen, verpleegsters enz. ont vangen voor bovengenoemde pe rioden rantsoenbonneji voor huis houdzeep- of toiletzeep. Vjjf en twintig duizend ton 1 consumptie-aardappelen zijn door Nederland voor het gf Ruhrgebied ter beschikking gesteld, ter tegemoetkoming 1 aan de huidige voedselvoor- m zienings-moeilijkheden al- M daar. De partij zal in dage- lijksche quanta van vjjf hon- 1 derd tot achthonderd ton snel naar de plaats van be- 1 stemming worden getrans- j porteerd. (Van bevoegde zijde wordt jj medegedeeld, dat het hier J zand- en veenaardappelen g betreft.) "9düe>i De verdeeüng der kosten. Naar verluidt, bestaat er bij de Anglo-Amerikaansche besprekin gen over de unificatie der beide zönes in Duitschland een groot meeningsverschil wat betreft de bijdragen van elk der landen in het financieele tekort van de ge combineerde zones inzake de voor gestelde uniforme distributie van voedsel. De Amerikanen willen gedu rende de eerstkomende drie jaar een rantsoen van 1800 calorieën per dag, terwijl de Engelschen het rantsoen geleidelijk willen ver- hoogen tot 2100 calorieën in het derde jaar. Engeland is van meening, dat de financieele steun aan Duitsch land als een leening op langen termijn moet worden beschouwd. Als debiteurenland is Engeland niet in staat zulk een leening te verstrekken. Het is daarom van meening, dat Amerika, het groot ste crediteurenland der wereld, het leeuwendeel der financieele hulp op zich moet nemen. Een kunstharsviool. Op een tentoonstelling van plastische mate rialen kunsthars, Nylon enz. te Londen, werd een viool gedemon streerd welke, evenals de strijkstok, van dit fraal®. rT materiaal was vervaardigd. Deze nieuwe grondstof biedt ook voor Nederland goede perspectieven. Amerika bestrijdt deze stelling en wil de kosten verdeelen op ba sis van het aantal inwoners. Op deze wgze zou Engeiand 58 pro cent moeten betalen en Amerika 42. Amerikaansche autoriteiten gaven als hun1 persoonlijke mee ning te kennen, dat Amerika be reid zou zijn de helft van de kos ten te dragen. Doch dat dit de uiterste concessie is. Amerika wil namelijk even gaarne als En geland den belastingbetaler van een zoo groot mogelijk deel van zijn last ontheffen, vooral nu het nieuwe Republikeinsche congres zich in de eerste plaats ten doel stelt het budget te verlagen. Kleine stakingen in Britsche zóne. Uit de Britsche zóne van Duitschland worden eenige onbe- teekende stakingen gemeld naar aanleiding van het nieuws, dat het broodrantsoen volgende week zal worden verlaagd. De stakin- gen zonden slechts enkele uren hebben geduurd en niet door de vakvereenigingen zijn gesteund. „Testament" van Goering. Te Neurenberg worden afdruk ken van een testament uitgege ven, dat, naar vele Duitschers gelooven, de laatste woorden van Hermann Goering aan het Duit- sche volk bevat. Het „testament" is. aldus Reuter, ongetwijfeld een vervalsching. De echte afdrukken worden in de archieven van den Geallieerden Bestuursraad te Ber lijn bewaard. De bevolking van Neurenberg heeft het vleesch van den slager ontvangen, verpakt in een papier waarop stond: „De Ge allieerden waren knap, maar ik was nog knapper. De Geallieerden hebben den oorlog gewonnen of zij den vrede zullen kunnen w'nnen hangt van U af In dit „testament" wordt o.m. verklaard, dat in een oorlog om het bloote bestaan bevelen als het bombardeeren van Warschau, Rotterdam en Coventry gegeven moesten worden. De heer Plesman over de ramp. In een Vrijdagmiddag te 's Gra- venhage gehouden persconferentie naar aanleiding van het vliegtuig ongeval te Schiphol deelde de di recteur van de K. L. M., de heer Plesman, mede, dat het vliegtuig om 19.23 uur boven de Haarlem mermeer verscheen. Het kreeg landingsbeurt nr. 2. Het toestel vloog in de richting van het vlieg veld. Vervolgens werd een af- vliegrichtlng in de richting Am sterdam gekozen. Er was dus nog geen sprake van een lan dingspoging. Hierna vloog het toestel weder om over de peilinrichting. Het kreeg toen grondzieht en maakte een linkerbocht teneinde met de landing te kunnen beginnen. Om 19.48 uur beëindigde de radio telegrafist het contact met het radarstation op het vliegveld. Een halve minuut later stortte het toestel omlaag aan den Zuid- West-rand van het vliegveld. Het toestel stortte in de aanvlieg- richting van de landingshaan naar beneden. Het had nog moe ten doorvliegen tot de landings baan. Op het moment, dat de ramp gebeurde had het Dakota- vliegtuig volgens taxatie een hoogte van 90 k 100 m. Verlies van snelheid de oorzaak? De heer Plesman vermoedt, dat verlies van snelheid de oorzaak is geweest van de ramp. Op het laatste oogenblik schijnt de piloot de landing te hebben willen uit stellen. Hij schijnt vol gas te heb ben gegeven om zich weer op een nieuwe landing voor te bereiden. Dit was evenwel niet meer moge lijk, aangezien het toestel in „overtrokken toestand" was ge raakt. Het toestel moet dan lan den, aldus de heer Plesman. Tot voor de op het laatst ge maakte bocht verliep alles nor maal. Er was een laag wolkendek, maar het zicht bedroeg tenminste 2 km. Dergelijke vliegtuigonge lukken, aldus de heer Plesman, zijn meer gebeurd. Wanneer een vliegtuigbestuurder bij een derge- Jijke landing zijn oogen op den grond gericht houdt en tegelijker tijd maatregelen wil nemen om een nieuwe landingspoging voor te bereiden, dan is dit nauwelijks meer uitvoerbaar. Na het verkrij gen van grondzieht had de piloot zijns inziens niet moeten landen maar gewoon verder moeten vlie gen en de landing moeten voor bereiden. E. L. van Musscher, werkzaam bij de Billitonmaatschappij, wo nende te Den Haag. Dr. J. Ridder, werkzaam op het Ministerie van Financiën, wonen de te Den Haag. W. E. A. M. König, wonende te Den Haag. K. Sperna Weiland, werkzaam op de afd. Propaganda en Publi citeit bij de K. L. M„ wonende te Den Haag. f U. R. Moseley, uit Londen. M. A. Elias, te Den Haag. W. L. Elderson, radio-technicus van de K. L. M., wonende te Londen. Herman de Man, omroepleider De verongelukte bemanning. Met betrekking tot de leden van de bemanning der verongelukte Dakota vernemen wij nog, dat ge zagvoerder Moreton, gehuwd was. Zijn echtgenoote woont te Lon den. Radio-telegrafist Milo en telegrafist Vos laten beiden een- echtgenoote en een zoon achter. De stewardesse mej. Lammens was vroeger Roode-Kruishelpster, 22 Maart van dit jaar ving zij aan met het volgen van een cur sus van de K. L. M. voor stewar dess. Rouwbeklag. De Minister van Verkeer, Ir. Vos, heeft Vrijdag persoonlijk de Directie van de K. L. M. rouw beklag betoond met de ramp, welke de maatschappij overko men is. Het Departement van Buiten landsche Zaken heeft vla hier ge accrediteerde diplomatieke amb tenaren bewijzen van deelneming van onderscheidene buitenland sche regeeringen ontvangen. Voorts kan neg worden gemeld, dat bij het Ministerie van Finan ciën en bij het Directoraat-Gene raai voor de Scheepvaart, ressor teerende onder het Ministerie voor Verkeer en Energie, de vlag halfstok hangt in verband met dit ongeluk. Het passagiersvervoer bi de K. L M. Een aantal passagiers hebben in verband met de vliegtuigramp op Schiphol, Vrijdag hun plaatsen voor een der K. L. M.-vliegtuigen afgezegd. Bij informatie bij de K. L. M. werd ons medegedeeld, dat het hier een zeer klein aantal afzeggingen betreft. De diensten zijn Vrijdag normaal onderhouden Van verschillende kanten komt er in den laatsten tijd vrij felle critiek tegen de buitenlandsdhe politiek van Bevin. Deze critiek komt niet in de laatste plaats van den kant vah zijn eigen partijge noot-en. Het wonderlijke feit doet zich voor, dat feitelijk Bevin's politiek meer waardeering vindt bij de conservatieven dan in de kringen van Labour zelf. De lof, door Churchill bij verschillende gelegenheden aan Bevin toege zwaaid, kan er dan ook moeilijk toe meewerken om Bevin's positie in eigen partij te versterken. Wanneer de conservatieven geen reden aanwezig achten om Bevin's politiek, in zijn geheel genomen en wat de hoofdlijnen betreft, aan te vallen, dan moet dit voor vele Labour-aanhangers wei het bewijs zijn, dat er prin cipieel socialistisch gezien heel wat aan deze poli- k tiek moet ontbre- cies hetzelfde ap paraat werkt als Aan S zijn voorganger Udy« S Eden, geeft vasten grond aan het ver moeden en de be wering dat Bevin de oude conser vatieve politiek van het Foreign Office eenvoudig voortzet. De Engelsche humor heeft door de afbeelding van de Eden- Boys en de Bevin-Boys die als twee druppels water op elkaar gelijken, daar, op haar eiges wijze, nog eens den nadruk op gelegd. De slachtoffers der ramp. De namen der slachtoffers van de vliegtuigramp luiden: P. A. Josephs, werkzaam bij de B. P. M., wonende te Londen. Ir. J. Vet, secretaris van de Stichting voor den Landbouw in Den Haag. - H. J. van Atrkel, werkzaam bij de Billitonmaatschappij, wonende te Wassenaar. In Grieksche militaire kringen is men van meening, dat de ver hoogde guerilla-activiteit in Grie kenland, in het bijzonder in Ma cedonië nabij de grens, „een niet verklaarde oorlog van de commu nisten tegen deri staat" vormt. Officieren besteedden den ge- heelen morgen aan besprekingen. De Minister van Oorlog, Dragoe- mis, heeft aan alle politieke lei ders een bezoek gebracht om hen op de hoogte te stellen van den ernst van'den toestand en hen uit te noodigen voor een conferentie, welke de maatregelen ter hand having van orde en recht zal be spreken. De Grieksche regeering is thans den strijd begonnen met „gewa pende opstandelingen", die te Ê&ra, in Macedonië, op groote schaal opereeren, met de bedoe ling grenssteden te veroveren. Telefoonverbinding verbroken. Sinds Donderdagmiddag is de telefoonlijn tussehen Athene en Saloniki verbroken. De Grieksche generale staf heeft Premier Tsal- daris er van in kennis gesteld, dat de toestand op den berg Skza, waar zwaar gewapende „opstan delingen" operaties op grooten schaal gelanceerd zouden hebben tegen enkele grensplaatsen, opge helderd is. Volgens officieele berichten ver loor het Grieksche leger in de actie tegen deze „opstandelingen" 17 dooden en 16 gewonden. De Grieksche Minister van Oor log, Dragoemis, verklaarde, dat de gebeurtenissen, die den laat sten tijd in Noord-Griekenland plaats hebben, „op toenemende guerilla-activiteit duiden en het bewijs leveren, dat sommige van de opstandelingen uit naburige landen het Grieksche grondgebied binnen komen". Hij voegde er aan toe, dat de regeering van meening is, dat zij den toestand, militair gesproken, meester is. Een staking werd afgelast. Volgens militaire berichten, die door de Grieksche regeering zijn ontvangen, is het dorp Skra, nabij de Grieksch-Joego-Slavische grens na een hevig gevecht met een groep van 700 .gewapende lieden, door Grieksche strijdkrachten be zet. De grensposten Phanos en Archangelos werden eveneens door „opstandelingen" aangeval len, aldus de militaire berichten. Grieksche regeeringsambtena- ren hebben besloten een staking van 48 uur af te gelasten, nadat de Grieksche Premier, Tsaldaris, erop had aangedrongen, ervan af te zien in verband met den onrus- tigen 'toestand, veroorzaakt door de gevechten in Nrd-Griekenland. Tsaldaris noemde de aanval op Skra „de meest brute agressie". men hem met principieele argu menten te lijf gaat. Het zou ech ter dwaas zijn wanneer we zon der meer Bevin aan de kaak gin gen stellen als een politicus die nu de grondstellingen verloochent die hij altijd heeft aangehangen. Bevin is tenslotte een Engelsoh staatsman. iEn van een staats man wordii verwacht een goed inzicht in de ontwikkeling der in ternationale verhoudingen en een juiste waardering en taxatie van de krachten die straks zullen op treden. Bevin ziet zich hoe langer hoe meer geplaatst in het dilemma van idealisme en realisme. Is hij te veel realist en moet daardoor het idealisme waarvan de Labour- partij de belichaming is wel eens wachten Zijn opponenten zijn ongetwij feld van deze meening. Zij willen dat Bevin zijn realistische politiek verwisselt voor een meer idealis tische. Toch zal het altijd waar blij ven, dat politiek de kunst is Van het bereikbare. En het zou wel eens kunnen zijn, dat de realist Bevin tenslotte meer zal bereiken langs zijn weg, dan zijn idealist tische opponenten langs hun weg. In elk geval, vroeg of laat zal in de Britsche buitenlandsche poli tiek tussehen Bevin en zijn critici gekozen moeten worden. De critiek tegen bet buiten- landsch beleid van Bevin kwam voor het eerst in belangrijke mat* naar voren op bet congres dat de Engelsche vakvereenigingen. eenige weken geleden te Brigh ton hielden. Een vrij felle oppo sitie werd daar tegen Bevin's bui tenlandsche politiek gevoerd. Met groote meerderheid werd eeB resolutie aangenomen, waarin het afbreken van alle diplomatieke en economische betrekkingen met, Franco werd geëiseht. Maar veel belangrijker dm* deze resolutie der vakvereenlgin gen is de kritiek van Kamerleden van de Labour-fractie die Bevin heeft te verduren. Niet minder dan 44 parlementsledeh van d* Labourpartg hebben een amende ment op het antwoord op de troonrede ingediend. Een herzie ning van de buitenlandsche poli tiek wordt daarin geëiseht, opdat deze een bemoediging zal worden voor alle landen, die streven naar een socialistisch geleide economie en controle op de rijkdommen der wereld, om te komen tot een de mocratisch opbouwend alterna tief, voor het anders onvermijde lijke conflict tussehen Amen kaansch kapitalisme en Russisch communisme. De aanneming van dit amende ment -beteekent in feite niets an ders dan een motie van wantrou wen jegens de regeering, in c'asu bet beleid van Bevin. Uit dit amendement blijkt het zonneklaar, dat de critiek ten op zichte van zijn beleid scherp® vor men heeft aangenomen, Dat deze critiek moest komen, stond voor eiken onbevooroor- deelden beschouwer vast. Het doel van Bevin's bultenlandsch beleid is immers in de eerste plaats het behouden en verstevi gen vah de Britsche positie* in de wereld. En daardoor komt hij tot beslissingen, moet bij tot beslis singen komen, die zich principieel met de doeleinden van het socia lisme niet laten vereenigen. Van zelfsprekend moéten we hier in de eerste plaats denken aan de Britsche politiële jegens Franco. Bevin voelt ongetwijfeld niets voor Franco. Lag het aan hein, dan zou Franco liever vandaag dan morgen het veld moeten rui men. Als er nu maar de garantie was, dat in de plaats van Franco, er een democratische regeering zou komen waar Engeland zich mee zou kunnen verstaan. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat er na de rechtsche dictatuur van Franco een communistische dicta tuur in Spanje zou komen. En Engeland, noch Amerika zijn er op gesteld, dat Madrid een voorpost en steunpunt van 't com munistische Rusland zou worden. Ergo, Franco blijft. Hij regeert min of meer bij de gratie der groote Westersche mogendheden. Maar is het ook niet op het con gres der Vakvereenigingen te Brighton gezegd, dat toch het Spaansche volk heeft uit te ma ken door wie het geregeerd zai worden en niet Engeland of Amerika En even aanvechtbaar ia de Britsche politiek in Griekenland. Ook daar gaat het niet in de eer-, ste plaats om Grieksche belangen Zoo is dus de critiek tegen Bevin's beleid zeer wel te ver staan. En ongetwijfeld zal het Bevin hoe langer hoe moeilijker vallen zich te verdedigen wanneer

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1