f 4 I Nieuw navigatie-systeem voor vliegtuigen De Voedselcrisis in de Britsche zóne Uit ck pMvutcie. De Pan-Azië-Conferentie te New-Delhi :ryl -Jl 181 Wat brengt de Radio '•ii 4 fig |l 1 '1 Pogingen om het in Nederland in te voeren De prijsaanduiding in café's en restaurants De overval te Hoek van Holland De internationale handelsconferentie UIT DUITSCHLAND Engelsch-Amerikaansche besprekingen KERKNIEUWS SPORT Ook Indonesië uitgenoodigd Gemeente Terneuzen Hij 1 i '1 si i !r 6id w\d_ KoHl 2P 0V,fB nh(?M i. ïk. 11 '"yil d}l m is. 1 u. ;sfl 2.}| LA. Ds.il ie Ijl de10ü: u. I* Ds I D»i T 61 u. ij ercri| 30 M !1 'tfl i 1 tuf D uJ en i bdfcH ie I u. 2 I gJ es j u. I [datl S'ovf Naar het A.N.P. verneemt wordt In Nederland gepoogd een nieuw navigatie-systeem voor het vlieg- wezen in het leven te roepen. Dit navigatie-systeem wordt in En geland door de Britsche European Airways toegepast op het vlieg veld Hortholt bij Londen. Er zal «aar gestreefd worden over heel Europa een net van dit zooge naamde „G"-systeem te leggen. Hier te lande zijn de moeilijk heden groot, omdat men niet over bekwaam personeel beschikt. Des ondanks worden in Engeland on derhandelingen gevoerd om mate riaal aan te koopen. Het nieuwe systeem. Het nieuwe systeem wordt toe gepast bij de Engelsche Vickers Viking"-toestellen. Het vliegveld Northolt bij Lon den is er mee uitgerust, waar naast een aantal grondstations zijn, ingeschakeld. Gegevens over •en vliegtuig, dat met een „G"- eendinstallatie is uitgerust, ver- •chijnen in de ontvanger op een kathodestraalbuis in den vorm van kleine flitsen, die correspon- deeren met cijfers op de buis en op een kaart, die op een bepaalde manier is een rasterwerk is ver deeld. Met behulp van een keten grondstations kan zoodoende op ieder gewenscht oogenblik de po sitie van een vliegtuig worden be paald. De keten stations, die met Northolt correspondeert heet de .Oostelijke ,,G"-keten". Overwo gen wordt ook op het vaste land van Europa dergelijke ketens te leggen. In Frankrijk bestaan reeds drie van die stations-ketens en in Centraal Duitschland is er Waarom het toestel niet landt begTijpt niemand. Dan eindelijk komt de PH-TDW binnen vlie- g«n over het roode hoofdlicht- baken, het Neonbaken van Schip hol. Dwars over het veld vliegt het toestel in de richting van de Ringvaart. Dwars over de start baan, die Donderdagavond dienst deed. Een enorme slag, een steek vlam. Dat had de landing moeten itjn; het werd een catastrophe! Schiphol elf uur. Met een auto, ons door de K. L. M. ter beschik king gesteld, rijden we van een nog niet gereed zijnde hangar over het terrein in de richting van de plaats des onheils. Aan het eind van startbaan 23 par keeren we de auto. We gaan te ▼oet verder. Dwars door het dras sige veld. Dan stuiten we op het eerste teeken, dat hier een cata strophe is geweest. Een der vleu gels, meer dan honderd meter weggeslingerd, üigt eenzaam in den modder. We loopen er om heen, de zoeklichten tegemoet, waar onvermoeide werkers bezig zijn. Hier aan den rand van het vliegveld Schiphol, is de Dakota bij de poging tot landen veronge lukt, in den grond" gevlogen. Vóór ons meenen we te kunnen waarnemen een deel van de romp. Rechts, een tiental meters voorbij een paar zandhoopen (hier werkt men aan de uitbreiding van Schip hol), een deel van den staart. Links en rechts brokstukken, pro pellers, hoeken, verbrande kran ten en dan, achter ons, een tien tal brancards. Nu staan rondom de resten een tiental mannen van de Rijkspoli tie, We keeren ons om en slaan een blik op de slachtoffers. Als een deken, die over een hunner is uitgespreid, even wordt terug geslagen, beseffen we welk een drama zich hier heeft afgespeeld. De PHTDW was het laatste vliegtuig dat Donderdagavond op de Amsterdamsche luchthaven zou landen. Op den stationsdienst is men tot het laatste oogenblik in contact geweest met de Dakota. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is overgebracht naar het Wilhelminagasthuis eu het Binnengasthuis te Amsterdam. Op grond van het feit dat na het vrijlaten van den prijs voor verschillende dranken o.a. li keuren. port, sherry, Vermouth en whisky een aantal café- en. restauranthouders ertoe is over gegaan de prijsaanduiding van deze dranken op de menu- en drankkaarten achterwege te la ten, wordt er van bevoegde zijde on gewezen dat de prijsaandui ding voor alle consumpties in horecabedrijven verplicht blijft. De prijscontrole-dienst blijft hierop streng toezien. ook een opgericht. Ook van Tsjecho-Slowaaksche en Spaan- sche zijde beproeft men op het oogenblik installaties voor het „G"-navigatiesysteem in Enge land aan te koopen. De British European Airways is, naar vernomen wordt, doende het Standaard „Stralings"-toestel dat voor landingen dient, te ver vangen door een apparaat voor automatische blinde landingen. De maatschappij acht zulks een groote verbetering, aangezien de tot heden gevolgde methode, af gezien van de kostbaarheid, wordt gehinderd door taalmoeilijkheden. Het nieuwe apparaat wordt op het oogenblik beproefd. Het werkt door middel van de „automatische piloot".' Uitspraak van de Rotterdam- sche Rechtbank. De Rechtbank te Rotterdam heeft Donderdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen dertien verdachten, die deel uitgemaakt zouden hebben van een vereeni- ging van oud-illegalen, welke een mislukten overval op een munitie depót te Hoek van Holland on dernam. De rechtbank heeft de zaak tegen acht personen teruggewe zen naar de instructie. Veroor- deld werden de 24-jarige timmer man H. C. van D., die op 15 Juni j.l. een handgranaat wierp in een slagerij aan de Schiêtbaanstraat, tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en 6 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, de 32-jarige bewaker A. J. L., die op den uit kijk stond, tot tien maanden met aftrek en vijf maanden voor waardelijk. De' drukkers A. T. en A. J. S. werden wegens het druk ken van valsche legitimatiebewij zen veroordeeld tot respectievelijk 100 en 40 boete. Werkzaamheden Kartelcom missie beëindigd. De Kartelcommissie van de voorloopige internationale han dels-conferentie heeft thans haar werkzaamheden tot een einde ge bracht. De algemeene conclusie van deze commissie was, dat de tijd nog niet gekomen is voor het op stellen van vaste regels, aange zien de bestaande economische toestanden in de diverse landen, no" te veel uiteenloopen. evenals de wetgeving op dit gebied. Een bepaalde norm zou der halve op het eene land een gun stig, doch op het andere een schadelijk effect kunnen hebben. De op te richten internationale handelsorganisatie zal daarom uitspraak moeten doen over een aantal klachten inzake beperken de handelsovereenkomsten, opdat zoodoende een jurisprudentie zal worden verkregen, welke de basis kan vormen voor een latere defi nitieve regeling. De Nederlandsche delegatie is niet ontevreden over het beloop der besprekingen in deze commis sie en kon zich over het algemeen vereenigen met de voorgestelde formuleering. Kartels worden in Nederland niet als schadelijk beschouwd mits zij aan Overheidscontrole worden onderworpen, hetgeen in ons land blijkens de speciale Kartelwet geving het geval is. Na afloop van de eerste zitting van de EngelschAmerikaansche conferentie over de economische fusie van de Britsche en Ameri kaansche bezettingszone, verklaar de de waarnemende Amerikaan sche Minister voor bezette gebie den, Hiltdring, dat de Amerikaan sche regeering reeds definitieve plannen heeft om de voedselcrisis in de Britsche bezettingszone te béstrijden. Generaal Luxius Clay, plaats vervangend Militair Gouverneur van de Amerikaansche zóne en afgevaardigde ter conferentie, zei- de dat bestuurders ter plaatse binnen SO dagen na definitieve beslissingen van de huidige con ferentie, het economische rader werk in de twee zones op gang konden brengen. Hij hoopte, dat de Sowjet-Unie en Frankrijk ten slotte aan de algeheel economi sche fusie van Duitschland zou den deelnemen. Generaal-Majoor Hiltdring zei- de, dat Groot-Brittannië en de V. S. bereid waren om een nieuwe conferentie te beleggen, indien de twee andere landen hiertoe den wensch te kennen zouden geven. De huidige conferentie, aldus Hill- dring, heeft tot taak, een deijjni- tief en gelijk distributiesysteem voor de twee zönes te bepalen. Engelschen op alles voor bereid. Een hoofdofficier van den Brit- schen Staf in Duitschland heeft medegedeeld, dat een plan was ongesteld om aan eventueele on lusten in Duitschland het hoofd te kunnen bieden. Het is uitge werkt in nauwe samenwerking met Marine, Luchtmacht en de Bestuurscommissie. De Britten, aldus de zegsman, zijn ervan overtuigd, dat de plan nen op elke situatie berekend zijn. Als nadere bijzonderheid wilde hij slechts zeggen, dat de Bestuurs commissie die in hoofdzaak uit burgers bestaat ten getale van verscheidene duizenden Britsche employé's in alle deelen der Brit sche zóne over voorraden wa penen beschikte. Hij voegde hier. aan toe, dat er geen sprake van is dat het plan reeds thans ten uitvoer wordt gelegd. Er is zelfs nop- niet bevolen, dat de troepen wapens moeten dragen. De positie der Duitsche vluchtelingen. Mgr. Max Kaller, Bisschop van Ermland (Oost-Pruisen), belast met de hulp aan Duitsche vluch telingen, is na een verblijf van 2 weken te Rome naar Duitsch land teruggekeerd. Mgr. Kaller heeft onder meer een onderhoud gehad met den Paus over de hachelijke positie der Duitsche vluchtelingen. In een door radio Vaticaan uitgezonden toespraak heeft de Bisschop er den nadruk od gelegd, dat het aantal der be woners die uit het Oosten naar het Westen gevlucht zijn, 13 millioen bedraagt, waaronder 4 millioen landbouwers, en dat bun voedselpositie, ondanks de hulp der Geallieerden ernstig is. Mgr. Kaller deed in verband hiermee een beroep op de Overzeesche Mo gendheden om de Duitschers, die hun woonsteden gedwongen ver laten hebben, op te nemen. Vervolgens wekte hij zijn land genoten op, in deze door de voor zienigheid gezonden beproeving een gelegenheid te zien om de Christelijke deugden en vooral de liefdadigheid in practijk te bren gen. Verzoeken der geestelijken. 13 Leiders van de Protestant- sche Kerk te Berlijn en de pro vincie Brandenburg hebben in een boodschap aan de militaire besturen van de 4 mogendheden verzocht, dat kinderen en jonge menschen, die in verzekerde be waring gehouden worden, ten spoedigste naar hun ouders terug gezonden zullen worden en dat de berechting van menschen, die oo politieke gronden geïnterneerd worden, bespoedigd zal worden. Ook hebben zij verzocht, dat Duitschers bevrijd zullen worden van een gevoel van rechtsonze kerheid, aldus de Britsche nieuws dienst in Duitschland. TERNEUZEN. Ontslagen. Door den Minister van Econo mische Zaker. is, op grond van de desbetreffende bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945,- gere kend met ingang van 1 October 1944 ontslag verleend aan Pieter van Es, uit zijn functie van secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland, kan toor Terneuzen. Belgisch Consulaat. Door de Belgische Regeering is benoemd tot Consul voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de heer Wats, te Sluiskil, kantoorhouden- de op de N.V. Compagnie Néer- landaise de l'Azote aldaar. 50 jaar Leger des Heils. Deze maand is het 50 jaar ge leden, dat het Leger des Heils zijn arbeid in Terneuzen begon. Dafce organisatie, die het Evange lie in woord en daad verkondigt over de geheele wereld, heeft on danks alle wanbegrip van den eersten tijd, de sympathie en het vertrouwen der bevolking weten te winnen. Natuurlijk zal dit feit niet on opgemerkt voorbijgegaan worden. Volgende week zal het in enkele bijzondere samenkomsten worden herdacht. De officieele herdenkingssa menkomst zal morgenavond om 7.30 uur worden gehouden in de Leger des Heils-zaal, Donze-Vis- serstraat 61. Deze samenkomst zal geleid worden door den Divisie-Officier der Zuid-Nederland Divisie, Luite nant-Kolonel M. Huijg, terwijl het Leger des Heils-muziekkorps uit Middelburg zal assisteeren. Verder wordt verwezen naar de desbetreffende advertentie in het nummer van morgen. HULST. Glasactie Pater De Greeve. Namens het comité „Glasactie Pater De Greeve" alhier, wordt medegedeeld, dat dank zij de ge waardeerde hulp van de Hulster- sche Brandweer, die ook tijdens de actie „Zuid helpt Noord" in 1945 zeer actief is opgetreden, in Hulst en omgeving pl.m. 35 m2 glas is bijeengebracht en hier naast nog een bedrag van 285. OVERSLAG. Opbrengst collecte. Bij de gehouden collecte voor het Nederlandsche Oorlogsgraf werd in deze gemeente 21 opge haald. Bonte Avond. De aanvankelijk op 24 Novem ber te houden „Bonte Avond" waaraan, in samenwerking met de Overslagsche tooneelvereeni- ging en het muziekgezelschap „Concordia" medewerking zal worden verleend door een gezel schap uit Zelzaete, is uitgesteld tot Zondag 1 December. GEREF. KEKK. Door de gemeente Aardenburg is tot predikant beroepen de heer D. van der Meulen, cand. te Utrecht. VOETBAL. Het Engelsche elftal tegen Nederland. De Engelsche ochtendbladen zijn niet al te best te spreken over de prestaties van den rechts buiten van het Engelsche elftal Finney in den wedstrijd tegen Wales te Manchester, terwijl al gemeen gesproken wordt van een falen van den linkshalf Cockburn. Enkele bladen vinden, dat ook rechtsbinnen Carter niet in vorm was en over het algemeen wordt verwacht, dat de keuzecommissie Indonesië behoort tot de landen die uitgenoodigd zijn tot bijwo ning van de ,,Pan-Azië"-confe- rentie, welke in Februari a.s. in New-Delhi zal worden gehouden. De leider van de Britsch-Indi- sche delegatie van de voorloopige internationale conferentie voor handel en werkgelegenheid der Vereenigde Volken te Londen, de heer Nehru, die een neef is van den Britsch-Indischen eersten mi nister, heeft tot een redacteur van het A.N.P. verklaard, dat de con ferentie, de eerste bijeenkomst zal zijn van de leiders der Zuidoost- Aziatische landen. De conferen tie, die 'n algemeene gedachten- wisseling over vraagstukken van cultu- is ge- economischen, socialen en reelen aard ten doel heeft, organiseerd door den „Council of World Affairs" In Britsch-Indië, een instituut, dat te vergelijken is met de Engelsche „Council of International Affairs" of de Ame rikaansche „Council of Pacific Affairs". „Hoewel er naar gestreefd wordt het gevoel van eenheid der Azia tische landen te versterken, is aan deze conferentie elke gedachte aan blokvorming vreemd," aldus de heer Nehru. Het aantal deelnemende landen staat op het oogenblik nog niet vast. Stanley Matthews weer in heft elftal zal opnemen, dat tegen Ne derland uitkomt. Tevens hoopt men, dat een plaatsvervanger ge vonden zal worden voor Cock burn. De keuze van Mannion en Lawton lijkt zeker, want hun «pel wordt algemeen geprezen. Ook doelman Swift kan zeker zijn van zijn plaats in het elftal tegen Nederland. Naar sommige bladen melden zal het Engelsche elftal eerst Maandag a.s. gepubliceerd wor den. SCHAREN. De leiding van de Zeeuwsch- Vlaamsche Schaakcompetitie zet er blijkbaar spoed achter, want na de ontmoetingen van vorige week was thans Terneuzen I op bezoek bjj V.S.V. te Sluiskil, ter- wijl Donderdagavond Landau te Axel Hoek ontving. De uitslag van den te Sluiskil gespeelden wedstrijd is als volgt: H. Voorhans P. J. van de Sande G. Wullems—-B. Burger J. de Jong Mr. G, Tichelman 01 A. Dieleman J. A. v. d. Staal 01 M. Hendriks A. Hamelink 01 M. NijssenS. W. Henry 01 Th. Wechgelaar J. A. v. d. Ree 10 A. Tacq A. J. v. d. Staal 01 A. WullemsJ. J. Kaan O1 A. P. Leenhouts W. Pellikaan 01 Totale uitslag 28 Terneuzen had aan alle borden wit. BILJARTEN. Kampioenschap van Neder land 45/1. Voor het nationale kampioen schap anker-kader 45/1, dat 21, 22, 23 en 24 November a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, schreven de volgende spelers in: P. J. v. d. Pol, titelhouder (Ca- land, Rotterdam), P. de Leeuw (K.R.A.S., Amsterdam), J. H. Sweering (K.R.A.S., Amsterdam) C. de Ruijter (Excelsior, Waal wijk), B. Wevers (Het Pathmos, Enschedé), L. Gehrels (Stadion, Roterdam), A.W. C. Jacobs (On der Ons, Halsteren) en A. Gode- rie (B.K.V., Bergen op Zoom). VRIJDAG 15 NOVEMBER Hilversufti I: 8.00 Nieuws; 8.16 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Ziekenbezoek; 11.00 Ork.; 11.45 Voor de vrouw; 11.30 Zang; 11.45 Fam.ber. uit Indië; 12.00 Muz.; 12.35 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Palle; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kwintet; 15.20 Gram.; 16.00 Eddy Walis; 17.00 Accordeonorkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Gram.: 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.30 Causerie; 21.00 Men vraagt21.30 Buitenl. Week overzicht; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Gram.; 11.00 Bach; 11.30 Als de ziele luistert; 11.45 Gram.; 12.03 Kwartet; 12.30 Lunchconc.; 13.00 Nieuws; 13.45 Van man tot man; 14.00 Muz.; 14.30 Bijbellezing; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Röntgen Trio; 16.30 De vuurduivel; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Dinermuz.; 18.15 Causerie; 18.30 Dinermuz.; 19.00 Nieuws; 19.15 Dep. uitz.; 19.30 Gram.; 20.00 Nieuws; 21.00 Artis; 21.20 Bonte avond; 22.00 Nieuws; 22.00 Causerie; 22.35 Avondgebed; 23.00 Ork. Klaas van Beeck, DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van Ternea zen brengt ter algemeene kennis dat een uitspraak om vrijstelling van den dienstplicht, ter beneden- secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is neder- gelegd. Tegen deze uitspraak kan bin nen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene wie» de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen woordiger; b. door elk der overige voor dene gemeente voor dezelfde lich ting ingeschreven personen of door hun wettelijke vertegen woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter beneden-secre tarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, 14 Nov. 194», De Burgemeester van Terneuse», P. TELLEGEN. hel"] er irl mn jfl :r Sin :rv.)| uut L-jn i; 2 re ril I I J3. j U. !.30< 3CM Ds. krj )S. 3. S 1 :n T erd Art! :ef. efl I boll 9 .30,! 'de is.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3