H§]|f JO#ï Bn bv^R-w b- Het Engelsch-Egyptische verdrag Di strijd in China Tjjo staat terecht Korea: internationaal kruitmagazijn De moeilijkheden voor den Landbouw lfeEi- El: I ïDWr W' If* S Lv >ftl ir rr; DE KABINETSCRISIS IN BELGIË OPGELOST ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK Mi Hint: ,r,i I b'P i rf E h" 1 u,r Ml] W'U H ,4j! 1 M'tPst jiijl z« |>fP( I'Jl l; I l'/< lie n r ^1 H»4i r, 1 0 Koning Faroek optimistisch gestemd Dreigende mijnarbeiders staking in Amerika Smuts over de Sovjet-Unie Sleepbooten op wereldreis Het aftreden der Communistische Ministers Reeds eerder aanleiding tot conflicten Een krachtige organisatie is noodzakelijk Mededeeiingen omtrent in indië overleden personen Herdenking der bevrijding hl# 750. 5 laDJVi 1 1 1 Itfhc 10 i "i 501 .2 i'rti VI Koning Faroek van Egypte Heeft in zijn troonrede bij de ope ning der zitting van het Egypti sche Parlement verklaard: ,,Ik koester groote hoop, dat de hui dige onderhandelingen met Groot- Brittannië met succes bekroond zuilen worden, ter consolideering van een ware vriendschap tus schen het Egyptische Koninkrijk en Groot-Brittannië door het slui ten van een verbond. Gij zult zien, dat binnen vijf maanden de evacuatie van Caïro, Alexandrië en de Nijldelta voltooid zal zijn. De evacuatie gaat systematisch voort in het overige Egyptische gebied totdat zij binnen een over eengekomen tijdsperiode voltooid zal zijn Egypte en den Soedan. Wat betreft onzen tweeden eisch, namelijk die betreffende vereeniging van Egypte en den Soedan onder qnzen kroon: De hieromtrent tot stand gekomen overeenkomst zal U binnenkort worden voorgelegd. Ik prijs mij gelukkig te kunnen verklaren, dat de besprekingen te Londen tot goede resultaten betreffende dit punt hebben geleid. Bij deze gelegenheid wenscht mijn regee ring te verklaren, dat deze een- heid slechts wil strekken tot ont wikkeling van de vitale betrek kingen tusschen Egypte en den Soedan, zooals deze thans be staan. Een van Egypte's eerste De Amerikaansche regeering heeft Woensdag besprekingen ge houden met mijnwerkers en mijn eigenaren in een poging een drei gende mijnwerkersstaking voor het eind van de maand te voor komen. De voorzitter van de Mijnwerkersbond, John L. Lewis, verklaarde dat de 400.000 leden van zijn vakvereeniging liet werk zullen neerleggen wanneer hun elschen voor een nieuw collectief arbeidscontract niet worden inge willigd. De strategische beteekenis van Zuid-Afrika. Generaal Jan Smuts, Minister- President van Zuid-Afrika, heeft in een radiorede te New York cri_ tiek uitgeoefend op de door de Sowjet-Unie gevolgde gedragslijn in de organisatie der V. N. Vol gens Smuts heeft Sowjet-Rusland twee maatstaven, één voor zich zelf als groote mogendheid en één voor kleine landen zooals Zuid- Afrika. Generaal Smuts ver klaarde, dat de Sowjet-Unie voor eigen Veiligheid, zonder ophef en zonder iemand te raadplegen groote gebieden inlijft. Verder zeide Smuts nog, dat de geweldige ontwikkeling van het luchtwapen de Middellandsche Zee en het Suezkanaal als verbin dingsweg tusschen Oost en West in de toekomst meer aan aanval len zou blootstellen en waarschijn lijk geheel zou afsluiten. Het ge volg hiervan zou zijn, aldus Smuts, dat in oorlogstijd de route om Kaap de Goede Hoop en door den Indischen Oceaan, die veel verder afligt van ëen mcgelijken luchtaanval, in belangrijkheid zou toenemen. „Deze en andere over wegingen van politieken aard moeten in de toekomst de nu reeds groote strategische betee- kenis van Zuid-Afrika vergroo- ten", aldus besloot Smuts. Te Willemstad aangekomen. De sleepbooten „Margriet'' en ..Beatrix", die Maandag uit Rot terdam in Willemstad zijn aan gekomen met de reusachtige kraan „Valk" achter zich, heb ben zich nu gevoegd bij de sleep boot „iBetty", die het beroemde drijvende dok .Juliana" achter zich heeft. Over tien dagen zal de reis naar Balikpapan voortge zet wonden. Men verwacht dat deze afstand van ongeveer 16.000 kilometer in 100 dagen zal worden afgelegd. De „Valk" wordt op de „Juliana" geplaatst met brandstof voor de iels en beide worden dan door de drie schepen gesleept. Tusschen de verschillende Paci fic-havens zal de „Valk" het con- vooi van brandstoffen voorzien. De kapitein van de sleepboot .Betty" zal als flotille-leider op treden. Officieren en bemanning van de „Valk", „Beatrix" en „Margriet" ontvingen een telegrafischen ge- lukwenscih van Luit.-Admiraal Helfrich met het bereiken van den eersten mijlpaal op dezen tocht „van historische beteekenis voor u zelf, voor de Nederland- sche scheepvaart en voor ons volk". doelstellingen is het verzekeren van het welzijn der Soedaneezen, de ontwikkeling van hun belangen en. effectieve hulpverleening om hen in staat te stellen zoo spoedig mogelijk zichzelf te besturen". De betrekkingen met Turkije. Verklarend, dat het zijn wensch was, dat Egypte „onafhankelijk en tevredengesteld" te zien, refe reerde Koning Faroek aan het „onofficieele bezoek", dat hij on langs aan Mersina had gebracht, welk bezoek hartelijk werd toege juicht door onze vrienden de Tur ken, ten opzichte van wie Egypte gevoelens van vriendschap en broederschap koestert, juist zoo als ten opzichte van de Arabische landen". Ten aanzien van de Palestijnsche kwestie zeide Koning Faroek: „Mijn regeering heeft zeer veel belangstelling voor de Arabische landen, die geen lid zijn van de Arabische Liga. Nationale vergadering komt bijeen. Na zes keer te zijn uitgesteld, zal de Cliineesche nationale ver gadering Vrijdag a.s. bijeenkomen aldus werd te Nanking door Mi nister Peng Hsjoeh Pei bekend gemaakt. Hij voegde er aan toe, dat het van deze vergadering en niet van de regeering afhangt, of de nieu we grondwet zal worden aange nomen. Intusschen zijn. volgens de Chi- neesche pers, 31 leden van de communistische delegatie naar het communistische hoofdkwar tier te Janan teruggeroepen. Een communistische woordvoer, der verklaarde te Nanking, dat alle beschikbare eenheden door Jenan zijn gemobiliseerd en dat het volk en het leger in de grens streken van Kansoe, Sjansi en Sjensi gewaarschuwd werden „voor een dreigende invasie van de regeeringstroepen." (Tsjang Kai Sjek heeft met in gang van Maandag j.l. de regee ringstroepen bevolen het „vuren te staken en in hun posities te blijven om het gezag en de vre deswil van de regeering te too- nen") Proces te Tokio. Het Tribunaal voor oorlogsmis dadigers te Tokio heeft Woens dag de zaak van Tojo, voormalig Minister-President van Japan, in behandeling genomen. Beklaagde noemde als reden voor zijn verzet tegen de ontruiming van China door de Japansche troepen, welk het verzet het afbreken der on derhandelingen tusschen Japan en de, V. S. uitlokte, de overwe ging,' dat deze ontruiming het leger geen enkele garantie zou hebben gegeven, dat de ongeoor loofde daden van de Ch neezen niet weer zouden beginnen. Tojo bekende, dat hij werkte in overeenstemming met de begin selen van het drie-mogendheden- verdrag, dat voorziet in een Duitsch-Italiaansche hegemonie in Europa en een Japansche su- premate in Oost-Azië. Waarnemers uitten hun verba zing, dat Kurusir, gewezen am bassadeur van Japan in de V. S„ die naar Washington werd gezon den om Nomura bij zijn onderhan delingen steun te verleenen, niet tot de beschuldigden behoort. Volgens de aanklager was de zending van Kurusu louter een manouvre om de laatste voorbe reidselen van den oorlog te dek ken. Overigens is het een be kend feit, dat de ex-ambassadeur tijdens een verblijf te Berlijn niet verheelde, dat hij met de as- mogendheden samenwerkte. Parijs dreigt aan het eind van deze week volkomen verstoken te zijn van gas en electriciteit, indien het verzoek der arbeiders om 13% loonsverhooging niet binnen 48 uur wordt ingewilligd. Nadat de politie te Damascus bij een demonstratie van middel bare schoolleerlingen waarschu wingsschoten hadden gelost, kwam het tot een botsing, waar bij 25 politie-agenten en 2 leer lingen werden gedood. Na de Kamerzitting van Woens dag zijn de communistische par lementsleden bijeengekomen. Na afloop der vergadering begaf Terfve, de Minister van Weder opbouw, zich naar den eerste- Minister en stelde hem het vol gende schrijven ter hand. „Onze collega's Lalamand en Terfve hebben u hedenochtend de door het Bureau der Communis tische partij goedgekeurde reso lutie medegedeeld. Overeenkomstig deze resolutie en in verband met het feit, dat tot dusver geen enkele oplossing is gevonden voor het politiek pro bleem dat door de niet-verkiezing van Lahaut tot ondervoorzitter der Kamer is gerezen, hebben wij de eer u het ontslag der vertegen woordigers van de Communisti sche partij in de Regeering aan te bieden. Wij betreuren, dat onze mede werking onder dergelijke omstan digheden een einde moet nemen. Maar wij zijn van oordeel dat de noodzakelijke voorwaarden voor de handhaving onzer deelneming aan de Regeering welke u presi deert niet meer vervuld zijn. Het aftreden volgde op een ul timatum aan Huysmans, den eersten-Minister, waarin werd ge vraagd om „een volledige en on middellijke genoegdoening voor de beleediging die de Communis tische partij is aangedaan" door Brigadier Fitzroy McLean, een seerdè „Octotaer-revolutie" het be- van de vijf Britsche parlements leden, die onlangs van een bezoek aan het Verre Oosten zijn terug gekeerd, herinnert er in een arti kel in de „Times" aan, dat Korea in de historie reeds twee maal aanleiding heeft gegeven tot con flicten in het Verre Oosten: den oorlog tusschen Ohina en Japan in 1894 en den oorlog tusschen Rusland en Japan in 1905. Volgens MaoLean is Korea op nieuw op weg een internationaal kruitmagazijn te worden, en lig gen aan weerszijden van een denkbeeldige op 38 gr. N.B. ge trokken lijn, die het schiereiland van Oost naar West in twee ge deelten verdeelt, een kwart mil- lioen Russische troepen tegenover ongeveer 40.000 Amerikanen. Alle betrekkingen tusschen beide com mando's zijn verbroken. In het Noordelijk deel (Sowjet-Russische zóne) vormt zich langzamerhand een Sowjetstaat, in het Zuiden (Amerikaansche zóne) dreigt een door de communisten georgani- Afd. Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren van de CJB.T.Ti. ver gaderde. Dinsdagavond j.l. vergaderde te Oostburg onder voorzitterschap van den heer Joh. de Feijter, de afdeeling West Zeeuwsch-Vlaan deren van den Christelijken Boe ren- en Tuinders Bond. Na opening op de gebruikelijke wijze, deelde de voorzitter aan de vergadering mede, dat de heer M. J. Quaak om persoonlijke redenen heeft bedankt als voorzitter der afdeeling West Zeeuwsch Vlaan deren. Tot eere-vomrzltter benoemd. De heer De Fester richtte zich hierna tot den afgetreden voor zitter en bracht dezen namens be stuur en leden der afdeeling wel- gemeenden dank voor den veel- omvattenden anbeid die hij tijdens de aïgeJoopen jaren in het belang der vereeniging heeft verricht. „Met on vermoeiden en niets ont- zienden ijVer hebt gij dit vele werk gedaan", aldus de heer De Feijter „en uit erkenning voor Uwe verdiensten als voorzitter, stelt het Bestuur de vergadering voor, U tot Eere-Voorzitter der vereeniging te benoemen." Onder applaus stemde de ver gadering met dif voorstel in, waarna de heer Quaak, die deze benoeming aanvaardde, een woord van dank sprak voor de hem toe gekende onderscheiding. Vervolgens heette de voorzitter den nieuw benoemden secretaris der afdeeling Zeeland van de C.B. T.B., Drs. J. J. Knibbe, die ter vergadering aanwezig was, harte lijk welkom en verleende dezen daarna het woord Organiseeren, maar hoe! Drs. Knibbe, die sprak over het onderwerp: „Organiseeren, maar hoe", behandelde achtereenvol gens de vele moeilijkheden waar voor de landbouw zich in deze tijden geplaatst ziet. Uitvoerig besprak hij de voorgenomen wij- handel in Amerika en de conse quenties daarvan, waarna spreker er op wees, dat ook Engeland in de toekomst als importeerend land niet meer in die mate open zal staan als voorheen. Teneinde aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden zal de landbouw hier in nieuwe banen moeten worden geleid en een krachtige organisatie zal noodig zijn om op vele plaatsen recht te verkrijgen. De Stichting voor den Landbouw biedt in dit verband vele mog&lijkhedeen, daar alle or. ganisaties te samen veel kunnen bereiken. Al blijft dan ook zelf standigheid voor ieder geboden, Spreker besloot zijn rede, met de aanwezigen op te wekken, de C.B.T.B in haar streven te steu nen. Twijfelachtige Kegoering. houding der Bij de hierop volgende bespre king werden vele klachten met betrekking tot de bellende mis standen naar voren gebracht. Vele aanwezigen gaven als hun meening te kennen, dat de Re geering en velerlei instanties nog te weinig doordrongen zijn van de nooden in de verwoeste gebieden en dat afdoende hulp nog steeds niet geboden wordt. Drs. Knibbe, die de verschil lende sprekers antwoordde, ver klaarde het hiermede volkomen eens te zijn en laakte de twijfel achtige houding der Regeering ten opzichte van de schaderege ling. Zijns inziens moeten de dagbladen en bloc aandringen op een schadevergoeding, door het geheele volk te dragen. Na een woord van dank aan den spreker van dezen avond door den voorzitter, werd vervolgens de vergadering met dankgebed gesloten. stuur onmogelijk te maken. Reuter meldt uit Seoel (hoofd stad van Korfoe), dat in de di recte omgeving van Seoel 31 Koreanen werden gedood en 46 gewond tengevolge van een trein ontsporing. Een belangrijke brug ten Oosten van Seoel is verbrand. Men gelooft, dat het ongeluk en de brand te wijten zijn aan acti viteit van limksche groepen tegen het militaire bestuur. In de Ame rikaansche zóne van Korea heb ben protest-demonstraties en rel letjes plaats. Eind November zal in Holland aankomen Ds. J. C. Hamel, die als veldprediker bijstand verleen de aan honderden, die in kam-' pen in Indië zijn overleden. Het betreft hier vnd. de volgende kampen: te Chungi, Singapore, Kin Sajok, Rintin, Tamarkan en Nongpladuk 2 in Siam en in Fu- kuotsa kamp 17 in Japan. Ds. Hamel zal de korte tijd, die hij in Holland verblijft benutten om in Nederland rond te reizen om weduwen, weezen en ouders van in krijgsgevangenschap over leden kameraden te bezoeken. In Verschillende deelen van het land stelt hij zich voor te spreken en spreekuur te houden. Teneinde dit werk zoo vruchtbaar moge lijk te maken worden zij, van wie familieleden in een der genoem de kampen overleden zijn, ver zocht reeds nu te schrijven aan Ds. Hamel p/a Comeniuslaan 25, Bussum. Wanneer hij in Holland gearriveerd is, kan hij zich dan zoo spoedig mogelijk met ieder in verbinding stellen. In 1947 vindt deze te Rotterdam plaats. Naai wij vernemen, heeft de Regeering besloten haar mede werking ertoe te verleenen, dat de herdenking onzer bevrijding, welke dit jaar te Amsterdam plaats had, in 1947 zal geschieden te Rotterdam, in net Feijenoord- Stadion. De heer Briels zal mede de leiding hebben. De baten, weLke van deze herdenking wor den verwacht, zullen ditmaal ten goede komen van het comité „Eereschuld en dankbaarheid". Reeds tijdens den oorlog werd, vooral door toedoen van de leger- predikanten en aalmoezeniers een actie op touw gezet om tegemoet te komen aan de nooden, welke bestonden bij de nagelaten betrek kingen van hen, die in de Mei dagen van 1940 vielen voor het Vaderland en tevens aan die van de ziware oorlogsverminkten uit die dagen. Voorzitter van dit comité is de thans blinde oud- legerpredikant Ds. Harrestein te Hilversum. Wel zijn de pensioenen intusschen door de regeering ver hoogd, maar nog is alles niet ge regeld, zoodat het comité (giro 1940) ten name van Person Co, Amsterdam, nog de helpende hand moet bieden. de weigering van het parlement Julien Lahaut, den voorzitter der Communistische partij, te benoe men tot een der vijf vice-voorzit- ters der Kamer. De kabinetscrisis volgen* Huysmans opgelost. De Belgische eerste-Minister Huysmans, heeft Donderdag ver klaard, dat de Kabinetscrisis ie opgelost. De Socialistische fractie heeft tijdens een Donderdagmid dag gehouden vergadering beslo ten, dat Brunfaut, de Socialisti sche vice-voorzitter der Kamer, zijn ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal het mogelijk worden dat Lahaut, de voorzitter van de Communistische partij, tot vice-voorzitter van de Kamer wordt gekozen. A.N.P. verneemt voorts, dat heeren Bohy, voorzitter van d« Scialistische Kamerfractie en Bu- set, voorzitter der Belgische So cialistische partij, zich in verbin ding hebben gesteld met den secretaris-generaal der Belgisch» Communistische partij, Minister Lalemand. De Communistische Kamerfrac tie heeft haar voldoening uitge drukt over de tegemoetkoming der Socialisten, LMNTOESTEL DER K. >L. jM- BIJ LANDING VERBRAND. Het Dakota-lijntoestel van d« K. L. M. dat Donderdagavond van Londen komende te kwart voor acht op Schiphol zou landen, heeft, door onbekende oorzaak, een verkeerde landing uitgevoerd. Het toestel is. tengevolge daarvan in brand gevlogen. Aan boord bevonden zich twintig passagiers en had een bemanning van vijf personen. Gezagvoerder is d» Engelsche piloot Moreton. De bemanning en alle passa giers zijn om het leven gekomen De bemanning bestond uit de volgende heeren: Moreton. gezag, voerder; Milo, radio-telegrafist; Vos, telegrafist en Tiemens, boord-mecano. Ook de stewardess mej. Lammens kwam om het leven. Motor in brand In den controle toren op het vliegveld Croydon werd korte tijd voor de ramp op Schiphol een ra diografische boodschap van, het verongelukte vliegtuig opgevan gen, luidende: „Motor in brand. Zetten koers naar Schiphol." 21 Passagiers. Het aantal passagiers bestond uit 21 personen, naar nu bekend is geworden. Mededeelin g van de K.L.M. De KLM-persdienst deelt offi cieel mede: „Het KLM-vliegtuig van den regelmatigen dienst Lon- den-Amsterdam, een Dakota, dat de registratieteek ens PH—TBW droeg en dat te 18.50 op Schiphol moest aankomen, is bij de landing verongelukt en geheel; vernield. 21 Passagiers, vier man beman ning en de stewardess kwamen om het leven. Even voordat het vliegtuig verongelukte, kwamen vrjf andere lijnvliegtuigen normaal binnen. Het horizontaal zicht was goed, de wolkhoogte bedroeg 150 m. Het toestel kwam terecht ten Zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door den Rijksluchtvaartdienst van het Ministerie van Verkeer ingesteld." Een ooggetuige vertelt. Er was één steekvlam, vertelde ons een ooggetuige. Onmiddellijk renden tientallen mannen, die op het vliegveld werrzaam waren, naar den rand van het vliegveld, waar de machine was neergeko men. Er viel echter niet veel meer te redden. Hoogstens zeven minu ten brandden de uiteengeslagen resten van de Dakota nog na, Dan was het stilGeen enkel teeken van levenWe staan bij het wrak. Er valt niet veel te spreken Op Schiphol. Schiphol half acht, het Lissa- bon-toestel, met gezagvoerder H. Groeneveld, landt op Schiphol, fn de lucht boven Amsterdam cir kelt reeds gedurende meer dan een half uur het lijntoestel van de K. L. M. uit Londen, met als gezagvoerder den Engelschman Moreton. Het is de Dakota PH TDW, die ruim anderhalf uur ge leden van Croydon gestart is. «UOid. VIAI. Zn, Aannemersbedrijf. 3?n P'.ano

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2