COMM.-GENERAAL NOG NIET NAAR NEDERLAND Labourleden in de oppositie De Dardanellen Smuts over inlijving van Z.W. Afrika ALBANIË PROTESTEERT VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946. 0e besprekingen worden voortgezet. Niet eens met de buitenlandsche politiek Griekenland vraagt finan- ciëelen steun Fransche aanval op Churchill Zweedsch crediet aan de Sovjet-Unie Tusschenkomst der V. N. verzocht De ongeregeldheden in India Minister RINGERS treedt 15 November af. Baron Van Boetzelaer te New York DE VEREENIGDE NATIES DE VOOR-INDISCHE BESPREKINGEN I WKHRS VERWACHT! medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdag avond. Vrü koud. Matige wind uit Oostelijke richting, zwaar bewolkt, hier en daar neerslag en plaatselijk mist, later verspreide opklarin gen. Vrij koud. DE VRIJE 2de Jaargang No. 354. Advertentieprijs-, per mm 10 ct.tnlatauro per advertentie 1-50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven ond"- nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Vprsrhiint daeeliiks - Drukker^ N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen - Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal. Van officieele zijde wordt ver nomen, dat het vertrek van de Commissie-Generaal naar Ne derland uitgesteld is. Redenen hiervoor zijn niet op gegeven. Uit goed ingelichte bron. wordt ■ader vernomen, dat de Commis sie-Generaal Woensdagavond be sloot om haar vertrek naar Ne derland, dat aanvankelijk op 15 November a.s. gesteld was, uit te stellen en ondertusschen de Nederiandsch-Indonesische be sprekingen voort te zetten. Mededeeling van den Minister-President. Btj de bespreking van de Indi sche kwestie heeft de Minister- President, de heer Beel, Donder dag in de Tweede Kamer o.a. het volgende gezegd: In groote trekken kan de Re geering, wat de Commissie-Gene raal zou willen overeenkomen, al dus inleiden, dat de Commissie- Generaal het Koninkrijk zou wil len zien omgezet in een Neder- landsch-Indonesische Unie, waar van de Koningin het Staatshoofd! zou zijn en welke twee leden zou tellen: de Vereenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. Tot de eerste zou den behooren de republiek Indo nesia, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen verlangen en de Malino-gebieden met name Oost-Indonesië en Bor neo; tot het Koninkrijk der Ne derlanden zouden behooren Neder land, Suriname en Curacao, waar bij vanzelfsprekend Suriname en de Nederlandsche Antillen onver kort het recht gehouden om hun verhouding tot Nederland en tot de Unie zelf mede te bepalen. 'Het Koninkrijk zou dus noch worden gebroken, nóch vermoord, zooals de heeren Tilanus en Schouten vreezen, maar het zal anders worden geordend en ge noemd naar de eischen van den tijd. Een motie ingediend. 41 Labourleden van het Brit- sche Lagerhuis hebben een motie ingediend, waarin critiek wordt uitgeoefend op de buitenlandsche politiek der regeering, en on danks de hevige druk die op hen is uitgeoefend door Attlee en den leider van het Lagerhuis, Morri son, hebben zij geweigerd hun motie in te trekken. In de motie wordt de hoop uitgesproken dat de regeering „haar internationale politiek in dier voege zal herzien, dat zij zal steunen en zal samen werken met alle naties en groe pen, die naar een volledige socia listische planning streven en op die wijze een socialistisch alterna tief bieden voor een anders on vermijdelijk conflict tusschen het Amerikaansche kapitalisme en het Sowjet-communisme, waarbij ■11e hoop op een wereldregeering cou worden vernietigd." Wanneer deze motie, die is in gediend als een amendement op de troonrede, zou worden aan genomen, zou deze beschouwd worden als een motie van afkeu ring, en het onpiddellijke aftre den der regeering zou het gevolg ■tja. „Een formeele uitdaging". De motie van critiek op het Iruitenlandsch beleid van de Brit- «che regeering, door een groep „dissidente" Labourleden in het Britsche Lagerhuis ingediend, is tn oorsprong afkomstig van R. H. 8. Crossman en Michael Foot, die reeds met de regeering de degens gekruist hebben over de P&lestrjnsche kwestie. De conser vatieve en liberale pers noemt deze motie een „formeele uitda ging" aan het adres van de regeering. De Daily Herald, het orgaan van de Labourparty, zegt, dat op een bijeenkomst van de Labourfractie Woensdag er den nadruk op is gelegd, dat uitdagin- v Deviezenpositie is zeer slecht. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat Griekenland zich tot Engeland en Amerika heeft ge wend om financieelen steun. De premier, Tsaldaris, heeft Woens dag gedurende twee uur geconfe reerd met Britsche en Ameri kaansche financieele deskundigen, die het ermede eens waren, dat Griekenland onmiddellijk crediet noodig heeft, daar de deviezen- positie van het land zeer slecht is. Volgens den laatsten staat van de nationale bank in Griekenland is het vrije pondensaldo 15 mil- lioen, terwijl in de "naaste toe komst een bedrag van 50 millioen pond noodig is voor den aankoop der meest noodzakelijke grond stoffen en voedingsmiddelen. gen als deze in het buitenland verkeerd uitgelegd zouden kun nen worden en dat het in wezen moties van afkeuring beteeken- den." De Daily Herald schrijft verder: „Velen in de Labourbe- weging verlangen ten zeerste dat de regeering een duidelijker en meer overtuigde leiding gaat geven aan de wereldopinie. Dit is een volkomen gezond verlan gen en dit kan tot uitdrukking gebracht worden zonder te ver vallen tot paardemiddelen als een amendement op de Troonrede, zooals door sommige Labourleden in het parlement ter tafel is ge bracht." „Buitensporige vriendschap voor Duitschland". Het conservatieve Fransche dag blad ,,1'Ordre" heeft Churchill er van beschuldigd, in zijn Dinsdag in het Lagerhuis gehouden rede tijdens het debat over het ant woord op de Troonrede blijk te hebben gegeven van een „buiten sporige vriendschap" voor Duitschland. „Wij waren pro- Churchill vóór en gedurende den oorlog", aldus het blad, „maar wij zijn het nu heel wat minder". Vol gens ,,1'Ordre" beschouwt Chur chill oorlog als een voetbalmatch: De twee elftallen leveren een ver bitterden strijd en. schudden elkaar na afloop hartelijk de hand. Volgens de communistische „Humanité" is Attlee het geheel eens met Churchill ten aanzien van de grondstelling der Engel- sche continentale politiek, te we ten Duitschland tot waakhond tegenover Frankrijk te maken. •„Churchill en Attlee haasten zich des te meer om de campagne voor een Westelijk blok te vernieuwen, daar Engeland dit de eenige mo gelijkheid acht om aan den greep van Amerika te ontkomen", aldus de „Humanité". Een nieuwe Sowjet-nota. De Britsche regeering heeft een nieuwe Sowjet-nota inzake de Dardanellen ontvangen. De nota wordt thans op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bestudeerd en er zijn nog geen officieele bij zonderheden bekend. Naar verluidt, dringt de nota er ditmaal niet op aan, dat niet- vijandelijke onderteekenaars van het verdrag van Montreux bijeen komen om de herziening van dat verdrag te overwegen. Overeenkomst geodgekeurd. De dels- Zweedsch-Russische han en credietovereenkomst is In een brief aan Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., protesteert de Albaneesehe regee ring tegen Groot-Brittannië's „dic tatoriaal" besluit om de Straat van Corfoe van mijnen te zuiveren. In den brief wordt verzocht om een commissie der V. N. te benoemen voor het bepalen van de grenzen tusschen territoriale en niet-ter- ritoriale wateren in de Straat van Corfoe. Dinsdagavond deelde de Brit sche admiraliteit mede, dat Brit sche mijnenvegers in de Straat van Corloe 22 mijnen hadden ge veegd, waarvan er 2 onderzocht zouden worden. „In de tweede plaats" aldus luidt de Albaneesehe protestnota „willen wij een krachtig protest aanteekenen bij de V. N. tegen het aandringen van de Ameri kaansche missie in Albanië op het binnenstoomen van 2 oorlogs schepen in de haven van Durazzo. die deze missie, die Albanië wenscht te veriaën, zullen mee voeren. Wij hebben de Ameri kaansche missie gemachtigd om in de haven een passagiersschip en een vrachtboot te laten binnen stoomen of eventueel 1 of twee vliegtuigen naar Tirana te laten zenden. Terugtrekking Britsche schepen geëischt. Na zijn nota aan de V. N., be treffende het ruimen van mijnen door Britsche mijnenvegers in de Straat van Corfoe heeft Albanië thans een tweede telegram aan Trygve Lie gezonden, waarin wordt geëischt „onmiddellijke terugtrekking van Britsche oor logsschepen en mijnenvegers uit de Albaneesehe havens en terri toriale wateren", aldus meldt het Joego-Slavische persbureau. In h^t tweede telegram wordt verder gezegd: „Sedert den mor gen van den twaalfden November knust een groot aantal oorlogs schepen onder Britsche vlag door onze wateren, in alle richtingen, van Boentrinto (Albaneesehe stad aan den Westelijken ingang van de Straat van Corfoe) tot Cara- hoergoen. Al deze schepen voeren in gevechtsformatie in en buiten onze territoriale wateren, met de bedoeling te intimideeren en te provoceeren. door beide Kamers van den Zweedschen Rijksdag goedge keurd. Volgens deze overeenkomst ver leent de Zweedsche regeering de Sowjet-Unie een crediet van 1000 millioen kronen over een periode van 5 jaar. Het crediet zal voor namelijk gebruikt worden voor den aankoop in Zweden van ma chinerieën voor electrische kracht- stations, locomotieven, materiaal voor ijzerertsontginning, bouw materialen en mechanische uit rustingen voor het boschwezen en den landbouw. Nehroe doet een beroep. Pandit Nehroe, de vice-voórzit- ter van de interim-regeering van India, heeft in een toespraak tot de Centrale Vergadering naar aanleiding van de ongeregeldhe den gezegd: „Het wordt tijd, dat wij een eind maken aan deze on gelukkige voorvallen in geheel India." Vooral moest aandacht geschonken worden aan het zoo spoedig mogelijk terugvoeren van de Bengaalsche vrouwen, die ontvoerd en gedwongen „bekeerd" werden. (Nehroe verklaarde vervolgens, dat de feiten erg genoeg waren, doch dat hetgeen er in de pers over geschreven werd dikwijls ver van de waarheid verwijderd bleek te zijn. Hij deed tenslotte een beroep op allen, die in staat waren de publieke opinie te beïnvloeden, hun medewerking te verleenen tot het stellen van een einde aan de ongeregeldheden. Ir. J. A. Ringers heeft aan H. M. de Koningin verzocht hem ingaande 15 November 1946 te ontheffen uit het ambt van Mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw. Naar wij van officieele zijde vernemen heeft H, M. de Koningin overeenkomstig dit verlangen den heer Ringers ijjet ingang van. ge noemden datum ontslag verleend op de meest eervolle wijze, onder dankzegging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan Haar en den lande bewezen. Besprekingen met Bevln en Molotof. De Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft Woensdag een bespreking gehad met Bevin en zou later op den dag een bezoek aan Molotof brengen. Naar verluidt betreffen de be sprekingen de onlangs aan Ame lia, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie overhandigde nota inzake de Nederlandsche eischen met betrekking tot Duitschland Tengevolge van de aardbeving in Noord-Peru zijn volgens de laatste berichten meer dan dui zend dooden te betreuren. De Premier van Zuid-Afrika, Generaal Smuts, heeft tijdens de bijeenkomst van de Beheerscom missie der V. N., gesproken over het nlan van Z.-Afrika om Z. W. Afrika te annexeeren. Als de assemble niet van mee- ning is, aldus Smuts, dat met de wenschen der bewoners van het betrokken gebied rekening dient te worden gehouden, blijft ons niets anders over dan het gebied te blijven besturen zooals tot dus ver, in den geest van de in het mandaat vastgelegde principes. Aangaande de Voor-Indische beschuldigingen, als zou ten aan zien van Indiërs, in Z.-Afrika rassenonderscheid worden ge maakt zeide Smuts dat honderd duizenden Indiërs gaarne hun eigen land den rug zouden toe- keeren als de immigratie in Z. Afrika zou worden vrijgelaten. Ondanks het feit, dat, ter voor koming van botsingen op sociaal gebied, verschillende groepen min of meer afzonderlijk worden be handeld. Men trachtte echter steeds de humane weg te bewan delen. Smuts zeide, dat de Z.-Afri- kaansche Unie meer geld uitgaf voor de volksopvoeding, dan alle Afrikaansche gebieden bezuiden de Sahara tezamen. Smuts ging voort met te zeg gen, dat het Zuid-Afrikaansche experiment, waarbij verschillende volksgroepen min of meer afzon derlijk worden behandeld, van groote beteekenis kan blijken voor de wereld, die steeds meer een gemengde bevolking krijgt. Terugkomend op de voorgestel de inlijving van Zuid-West-Afri- ka. zeide Smuts, dat de Europe anen van dit gebied unaniem en de inboorlingen in zeer groote meerderheid voor de inlijving had. den gestemd. Tot slot zeide Smuts, dat het voorstel van de Sowjet-Unie, dat de Zuid-Afrikaansche regeering gedwongen kon worden tot het aangaan van de overeenkomsten over het beheer, zelfs tegen haar ei^en inzicht en dat van de be trokken bevolking in, de toets der krit'ek niet kan doorstaan. Smuts werd krachtig gesteund door den Engelschen afgevaar digde. Bottomley, die zeide, dat het handvest geen enkele ver- pl'cht'ng bevat tot het brengen van gebieden onder heerschap. De Oekraïnscihe afgevaardigde, Voina, beweerde, dat een onpar- trrP-vp commissie de toestanden in Zuid-West-Afrika „op de grens van slavernij" zou bevinden. De Commissie voor atoom energie. In de zitting van de commissie voor atoomenergie werd door den aftredenden voorzitter, Mohamr med Bei Khalifa (Egypte), een poging gedaan, uit de impasse t« geraken, toen hij een tijdlimiet vroeg, waarvoor de kwestie van de atoomenergie zou moeten wor den afgehandeld. Dit voorstel werd onmiddellijk door de Ameri kaansche en Canadeesche afge vaardigden, Baruch en Mac Naughton ondersteund. De Sowjet-afgevaardigde ver klaarde zich niet in staat over dit voorstel te stemmen, daar „het een tijdlimiet voor ons werk stelt en eerst thans ter tafel is ge bracht". De Nederlandsche, Braziliaan- sche en Fransche afgevaardigden, Van Kleffens, Alberto en Parodi, steunden het voorstel. Baruch drong op onmiddellijke stemming aan en het voorstel werd door al le leden, behalve de Sowjet-Unie en Polen, die tegenstemden, aan genomen. Men werd het er ech ter over eens, dat de Sowjet-Unie later in de gelegenheid zal worden gesteld haar opvatting kenbaar te maken. In bevoegde kringen is men echter van meening, dat de toe stand dezelfde blijft, als hij ge durende de laatste maanden is geweest, n.l. dat de Sowjet-Unie niet bereid is Baruchs beginsels van nationale inspectie en con- tróle van de productie op atoom gebied te aanvaarden. Alg. Verg. op haar rooster ten achter. Bij de legaties wordt met be zorgdheid gewezen op het feit, dat de algemeene vergadering van de V. N. aanzienlijk bij de behandeling van de agenda ten achter is. Ofschoon het nu drie weken ge leden is, dat de vergadering werd geopend, heeft de belangrijkste commissie die de politieke- en veiligheidszaken onder zich heeft, pas Dinsdag het eerste punt van haar agenda afgehandeld. Een lid van deze commissie rapporteerde zijn delegatie, dat als de commissie de andere pun ten van haar agenda, waaronder omstreden onderwerpen als de veto-kwestie, met de zelfde snel heid zou afhandelen het twee maanden zou duren voor zij aan de volledige assemblee rapporty zou kunnen uitbrengen. 1

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1