(jeef mij Het Nederlandsch Beheersinstituut Geen noodvoedselfonrïs VergaderfngvandenKringAxel der Z. L. M. Vrayen'aan den Minister bWZt BbtoMto Vat brengt de Radio Schaken W«ft Tarief der kcsten voor bemoeiïngen Het internationaal strafrecht Hetaantal radio-luisteraars in Nederland Transjordanië wil aaneensluiten De Japansche herstel betalingen Een kunstmatige nier KERKNIEUWS De Zuidpool-expeditie van de Vereenigde Staten Telegrammen en Telefoon gesprekken metOverzeesche Gebiedsdeelen Mengelberg wil beroep aanteekenen Gemeente Terneuzen tn de Staatscourant van Dins dag is opgenomen een tarief van kosten, door het Nederlandsch beheersinstituut in rekening te brengen voor zijn bemoeiïngen, zoo a ls dit tarief is goedgekeurd door den raad voor het rechtsher stel in zijn vergadering van 2 October 1946. Voor het beheer over onroeren de goederen, ten aanzien waar van rechtsherstel plaats heeft en waarover ten laste van den vroe- geren eigenaar geen grondheffing wordt berekend, wordt ten laste van flen vroegeren eigenaar 5 van de door het beheersinstituut geïnde huren of pachten in reke ning gebracht. Indien en voor zoover onroe rende goederen, als bedoeld, niet verhuurd of verpacht zijn „treedt de huur- of pachtwaarde" tijdens de periode, dat zij bij het beheers instituut in beheer waren, voor de geïnde huren of pachten in de plaats. Truman wil een wetboek., In een brief aan rechter Fran- (sie BiddTe, Amerikaanscdr lid van het Internationaal Militaire Ge rechtshof, dat de Nazi-leiders te Neurenberg berechtte, schrijft President Truman, dat de beste juristen ter wereld de mogelijk heid moeten bestudeeren van het opstellen van een wetboek voor internationaal strafrecht, tenein de degenen, die een aanvalsoorlog voeren te kunnen berechten. Truman gaf uitdrukking aan zfln verlangen, dat de V. N. de beginselen van het „handvest van Neurenberg"" zouden bevestigen. Tenslotte zegt Truman naar aanleiding van het proces te Neu renberg: „Het is bemoedigend te weten, dat de afwijkende mee- ning der Sowjet-Unie geen fun damenteel beginsel van interna tionaal recht betreft, maar te wij ten is aan gevolgtrekkingen uit tegenstrijdige bewijsvoeringen." Truman heeft de ontslag aan vrage van Biddle aanvaard Voorstel van La Guardia verworpen. De V. S. hebben een' voorstel gedaan door den Directeur-Gene raal van de Unrra, La Guardia, tot het instellen van een nood- voedselfonds van 400 millioen dollar om aan de nooden van die door den oorlog getroffen landen tegemoet te komen, die niet in staat zijn het volgend jaar hun al lereerste. behoeften te financieren. De Amerikaansche waarnemend Minister vkn Buitenlandsche Za- ken, Acheson, verklaarde tijdens •en persconferentie, dat deze kwestie volgens het Amerikaan sche standpunt, moet worden op gelost door een wederzijdsche overeenkomst tuj^chen de landen, die hulp noodig hebben, en die, welke in staat zijn voedsel te leve ren. Hulp moet alleen geschie den door middel van leeningen of schenkingen, aldus Acheson. On der de bedoelde landen rekende Acheson Italië, Oostenrijk en Griekenland. Op 1 November J.l. bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvang- boestellen 649.128 tegen 618.919 op 1 October j.l. Op 1 October j.l. bedroeg het aantal aansluitingen op het Rijks distributienet 458.995 tegen 452.683 op 1 September j.l. Troonrede Koning Abdoellah. Ter gelegenheid van de opening der 6e zitting van de Transjor- daansche Wetgevende Vergade ring heeft Koning Abdoellah in een troonrede verklaard, dat Transjordanië bereid is met Irak »f een anderen staat van de Ara bische Liga een unie te vormen. Hij deed een beroep op andere Arabische landen om zich aaneen te sluiten. INa de troonrede werd de nieu we Grondwet aan de vergadering voorgelegd. Deze voorziet in de onafhankelijkheid van en de erfe lijkheid van het Koningschap voor Transjordanië, gelijkheid voor burgers ongeacht godsdienst of taal, volkomen persoonlijke vrij heid en vrijheid van meenings- uiting. De Islam is de officieele godsdienst en het Arabisch de of ficieele voertaal. Tenslotte be paalt de voorgestelde Grondwet, dat de Koning geen wetten kan invoeren of afschaffen zonder toestemming van het kabinet. Voor het beheer over hypothe caire vorderingen, ten aanzien waarvan rechtsherstel plaats heeft en waarover ten laste van den vroegeren eigenaar geen grondheffing wordt berekend, wordt ten laste van den vroege ren rechthebbende 5 van de door het beheersinstituut geïnde rente in rekening gebracht. Het Nederlandsche beheersin stituut is bevoegd in bijzondere gevallen kwijtschelding, vermin dering of teruggave van voormel de kosten te verleenen. Nog steeds geen over eenstemming. Amerika heeft aan Engeland, de Sowjet-Unie en andere in de commissie voor het Verre Oosten vertegenwoordigde landen mede gedeeld, dat eén voorloopig Ame rikaansch plan onmiddellijk van kracht zal worden, als zij in Dec. niet tot overeenstemming komen over de verdeeling van de Ja,pan- sche herstelbetalingen, aldus heeft Edwin S. Pauly, de vertegenwoor diger van President Truman voor herstelbetalingskwesties, ver klaard. Hjj voegt hieraan to.e, dat de laatste kans om de zaak defini tief te regelen in December zal komen, wanneer vertegenwoordi gers van landen, die schadever goeding van Japan eisehen, te Washington zullen vergaderen. De Sowjets hebben de Amerikaan., sche uitrioodiging voor deze ver gadering nog niet aanvaard. Volgens Pauly is de waarde van de betrokken Japansche in dustrieele uitrusting aanzienlijk meer dan 100 millioen dollar. Naar Reuter nader meldt zou het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken over wegen aan Generaal MacArthur, den commandant der bezettings strijdkrachten in Japan, opdracht te geven de Japansche herstel betalingen te verdeelen zonder te wachten op overeenstemming in zake de te ontmantelen indu strieën. Vervaardigd door Neder landsch geleerde. De Daily Express meldt het volgende „De Nederlandsche pthysioloog Dr. G. W. Kolff, die verhonden is aan een Londensch ziekenhuis, heeft een kunstmatige nier ver vaardigd uit cellofaan. Met deze kunstmatige nier is reeds in vijf gevallen levensgevaar afgewend. Volgens het door Dr. Kolff uit gevonden procédé wordt het on zuivere bloed, aan een arm van den patiënt onttrokken, door een buis van cellofaan, ter lengte van ongeveer 35 meter, geleid, welke buis is gedrenkt in een speciale vloeistof op bloedtemperatuur. De onzuiverheden worden door het cellofaan opgenomen en het ge zuiverde bloed wordt in het lichaam teruggeleid. Het voor dit procédé geconstrueerde toestel wordt aangewend in gevallen van nierziekte, om den patiënt in leven te houden terwijl de zieke nier wordt geopereerd. Dr. Kolff heeft verklaard, dat evenwel niet in alle ernstige gevallen van nier ziekte van dit apparaat gebruik gemaakt kan worden". GEREF. KERKEN. Door W. F. van Brussel, cand. te Delft is bedankt voor het be roep naar Aardenburg, die tevens bedankte voor het beroep naar Nieuwerkerk-Oosterland en Mole naarsgraaf-Brandwijk. Inleidingen van Ir. Bakker Arkenia en Ir. Geuze, Voor zitter der Z. L. M. Mechanisatie tn den landbouw Ir. Bakker Arkema sprak over dit zeer belangrijke onderwerp, Dinsdag j.l. in de vergadering van de Z. L. M. te Axel. Deze moet gezien worden in verband met de bedrijven en plaatselijke omstan digheden. Een groot bedrijf met goede verkaveling leent "zich er uitstekend voor. Mogelijk woïdt de mechanisatie in Zeeland ge remd doordat dit gebied een cen trum is van paardenfokkerij. Waaronk mechanisatie? Om den kostprijs der producten te verlagen. Als de aankoop vrij was zou ons land met tractoren overstroomd worden vooral voor de grondbewerking. Een rupstractor is alleen ren dabel in een groot bedrijf 100 ha). Een wieltrekker leent zich meer voor kleinbedrijf maar heeft 't' nadeel van gemakkelijk te slip pen. De aanleg van den boer speelt ook een rol. Indien hij voor ma chines voelt en kennis bezit zal mechanisatie eerder rendabel zijn. Wentelploegen zijn in een bepaald opzicht aan te bevelen geen greppels hoewel er niet vlug ger mee gewerkt kan worden, om dat het draaien te veel tijd in be slag neemt. Maai-dorscher. Van dit werktuig zijn in ons land een drietal typen in gebruik, een Zweedsche en Amerikaansche machine en de bekende Massey Harris. Kosten 700013.000. De meest aanbevelenswaardige machine voor ons land is waar breedte van dorschtrommel en snijbreedte even groot zijn. 't Voor deel van een maai-dorscher is dat geen verliezen optreden. Een drooginstallatie is vereischt. Na derhand kan 't stroo worden ge perst. Coöperatief gebruik. Hierbij moet men een deel'" van zijn zelfstandigheid 'prijsgeven. Succes bij coöperatief gebruik hangt vnl. af van persdneel en van de regels door 't bestuur ge steld. De vlastrekmachine, de aard appellooftrekker, de vol automa tische aardappelrooier werden aan 't slot door Ir. Arkema nog besproken, waarna in de discus sie allerlei vragen werden beant woord. Ir. M. A. Geuze, Voorzitter der 1. L. M. aan het woord. De positie van 't landbouwbe drijf besprekend zei Ir. Geuze, dat alle zeilen bijgezet zullen moeten worden om de voedselvoorziening te waarborgen. Om 't rantsoen te handhaven zal, tarwe, rogge en ander graan verwerkt moeten worden. Door deviezengebrek kan de landbouw zich h^aas on voldoende modern inrichten. Alles wordt in 't werk gesteld ter handhaving van 'n redelijk prijs- stelsel. Dan zullen ook behoorlijke loonen mogelijk zijn. Gewaar schuwd wordt tegen excessen bij de loonvorming. Een overmatige belasting van het landbouwbedrijf is het gevolg, terwijl de bodem bewerkers als groeD bij deze ex cessen ook niet gebaat zijn. Het stroo zal tegen behoorlijke prij zen naar Duitschland, Zwitserland en Tsjecho-Slow. worden uitge voerd. Voor de herbouwplichtigen was het nieuws dat vermoedelijk in 1955 het renteloos crediet zal worden kwijt gescholden. Een geanimeerde bespreking volgde op de rede van den Voor zitter. De grootste, ooit georganiseerd. Het Amerikaansche Ministerie van Marine heeft bevestigd, dat Admiraal Byrd, die reeds vijf Poolexpedities heeft geleid, zoo dra de omstandigheden het toe laten de leiding op zich zal nemen van de grootste expeditie naar het Zuidnoolgebied, die ooit ge organiseerd is. Byrd zal het be vel krijgen over meer dan 4000 menschen, onder wie 3000 ge leerden. De expeditie krijgt 12, schepen toegewezen,, waaronder drie vliegtuigmoederschepen, en verder nog een aantal onderzee booten. Byrd heeft met nadruk verklaard, dat het in geen opzicht gaat om een „internationalen wedloop om uranium te winnen". Toen-de plannen voor expeditie werden opgesteld, aldus Byrd, werd er zelfs niet over uranium gesproken. Tenslotte erkende Byrd er van op de hoogte te zijn, dat de Sow jet-Unie bezig is een expeditie naar het Zuidpoolgebied voor te bereiden, maar dat de Ver. Staten hierover zeer weinig weten. De dienst der nationale tele grammen, wëlke bestond in het telegraafverkeer met Neder- landsch-Indië, Curagao en Suri name, is met ingang van 1 No vember 1946 opgeheven. Van 23 December 1946 t/m 4 Januari 1947 doch niet op 29 Decem ber zijn in het rechtstreeksch radio-telefopnverkeer van Neder land met Suriname Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken toegelaten tegen het verlaagde tarief van f 10,50 voor de eerste drie minu ten en 3,50 voor elke minuut daarboven. Aanvragen kunnen reeds thans worden ingediend bij de Rijks telefoonkantoren, die ter zake voorts alle verder gewenschtp in lichtingen verstrekken. Naar vernomen wordt, heeft Prof. Dr. Willem Mengelberg te kennen gegeven, dat hij van plan is hooger beroep aan te teekenen tegen de beslissing van den eere- raad. waarbij hem het recht om jn Nederland op te treden, werd ontzegd. Mengelberg heeft dit voornemen door een advocaat aan den Cen: tralen Eereraad kenbaar ge maakt. De basis, waarop het voorgenomen beroep zal zijn ge grond is nog niet bekend. De huurprijzen voor de geëvacueerden. De heer Kupers heeft aan den Minister van Financiën de vol gende vragen gesteld:' 1. Acht de Minister de bepa ling van art. 20 (2) van het be sluit op de materieele oorlogs schaden 1945 billijk, in het bij zonder voor zoover daardoor ge ëvacueerden geacht worden de hun zonder hun vrije verkiezing aangewezen woning te hebben ge huurd tegen een hoogeren prijs dan zij tevoren voor hun normale woning betaalden, terwijl tenge volge van den heerschenden wo ningnood noch deze laatste, noch een andere woning tegen redelij ken prijs voor hen beschikbaar is. en, zoo ja, is de Minister dan be reid mede te deelen welken aan- nemelijken rechtsgrond hij voor het fungeeren van deze overeen komst meent te zien? 2. Meent de Minister, dat deze regeling in overeenstemming is met het ,van regeeringswege in genomen standpunt, dat de huren voor alsnog niet verhoogd mogen worden, omdat de lasten voor de huurders, daardoor te zwaar zou den Worden? 3. Is het den Minister bekend, dat een vrij groot aantal geëva cueerden sommigen reeds ge- ruimen tijd ween in hun oorspron kelijke woning teruggekeerd krijgen we Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook 2): 47-7 alg 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of. 1500 gr. jam, stroop enz. of 1110 gr. 3 potjespindakaas 47-8 alg. 125 gram koffie 47-9 alg. 50 gram thee Bonkaarten KD, KE 612 (Strook 2) 48-6, 48-7 alg. 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 370 gram 1 potje) pindakaas Ta baks kaarten T 58 2 rants, tabaksartikelen Op de bonnen voor suiker kan men, indien voorradig, pindakaas koopen; het betreft hier ruiming van een beperkt restant. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 15 Nov a.s, worden gekocht. de beste soort koffie en thee juffrouw De Gruyter's Roodmerk het fijnste dat er is en niet duurder dan elders. Integendeel voordeeliger DONDERDAG 14 VOVEMBKR HILVERSUM I. 8.00 Nieuwe, 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Arbeidsvitam.; 10.35 Gram.; 11.00 B.B.C. Symph. ork.; 11.15 Muz.; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Sonaten; 12.35 Stafmuziek korps; 13.00 Nieuws; 13.15 Ver volg stafmuz.; 14.00 Voor de vrouw; 14.40' Piano-recital; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15.25 „Reprises"; 17.00 AVRO-kalei- dóscoop; 17.30 Les Gars de Paris; 18.00 Ned. Strijdkr.; 19.05 Sport- praatje; 19.20 Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Concertge bouworkest; 20.50 Uit onze Gou den Eeuw; 21.40 Klankbeeld; 22.40 Piano; 23.30 Orkest: 24 00 Sluiting. HILVERSUM n. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk den dag; 10.00 Russ Kerkkoor; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Voor de kleuters; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nws.; 13.45 Voor de vrouw; 1400 Zang; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Zang recital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Omroepork;. 17.35 Liedjes; 18.00 Orkestwerken; 18.30 Land- en tuinbouw; 18.45 Piano en orgel; 19.00 Nieuws; 19.15 Causerie; 19.30 Orgel en piano; 19.40 De vaart der volken; 20.00 Nieuws; 20.05 Studiotocht; 21.30 Met band en plaat; 22.00 Nws.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Kamerkoor; 24.00 Sluiting. eerst onlangs vernomen heeft, dat zij krachtens wettelijke fictie ge acht worden voor hun omstandig heden zeer groote bedragen ver schuldigd te zijn en dat zij daar door in onoverkomelijke moeilijk heden geraken? 4. Is de Minister bereid, in trekking van de aangehaalde be paling te bevorderen? 5. Zoo niet, is de Minister dan bereid mede te deelen welke maat staven hij aanlegt bij het verlee nen van tegemoetkomingen van rijkswege, zooals die door de laat ste zinsnede van het aangehaalde artikel worden mogelijk gemaakt Terneuzen I Terneuzen II. Voor de competitie van den Zeeuwschen Schaakbond had Dins dagavond de ontmoeting plaats tusschen het eerste en het tweede tiental van de Schaakclub „Ter neuzen". Zooais te verwachten was kon het tweede tiental niet tegen- het „eerste" op, dat dan ook met overtuigende cijfers haar meerderhéid toonde en met niet minder dan 9%Vz den strjjd be ëindigde. Door dezen uitslag gaat Terneuzen I aan de leiding van deze competitie met de fraaie score Van. 18—2, Bij deze ontmoeting had Ter neuzen I aan alle borden zwart. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Jac. Donze P. J. van de Sande 01 R. VisserB. Burger 01 J. van der Hoofd Mr. G. Tichelman Vz J. Frangoijs J. A. van der Staal 01 M. de' PutterA. Hamelink 01 Al. Hamerlinck S. W. Henry 0—1 C. BoermanG. Dijselijnck 01 I. de Waal—A. J. v. d. Staal 0—1 J. 't GildeJ. A. v. d. Ree<0I R. C. GoossensJ. J Kaan 01 723 door de 10°/o korting Totaal uitslag 0% DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van Terneu zen brengt ter algemeene kennis dat een uitspraak om vrijstelling van den dienstplicht, ter beneden- secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is neder- gelegd. Tegen deze uitspraak kan bin nen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wetteljjken vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lich ting ingeschreven personen of door hun wettelijke vertegen woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend brj den Burgemeester, ter beneden-secre tarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen 13 Nov. 1946. De Burgemeester van Terneuzen. P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3