De besprekingen te Linggadjati. Holland's Glorie! Churchill sprak in het Lagerhuis Kabinets-crisis in België dreigende De Suaaesclie kwestie DE JOODSCHE IMMIGRATIE DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946. BASIS VOOR OVEREENSTEMMING GEVONDEN. Het^officiëele communique Baron Van Boetzelaer te New York A\W/1 De ontploffingen in Noord-Limburg Critiek op het beleid der Labour-regeering „ILLEGALEN" ZULLEN VOORRANG GENIETEN COMMUNISTEN EISCHEN GENOEGDOENING „Zij voeren naar Engeland Communistische Ministers in België treden af De bezetting van Slees wijk- Holstein WEEBS VERW A ■tedegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Onbestendig weer. Toenemende bewolking, aan wakkerende Z.W. wind. Bre kende bewolking bij ruiming van den wind naar W. of N.W. Weinig verandering in temp. VRIJE ZEEÏÏ 2de Jaargang No. 353. Verschijnt dagelijks - Prukkerjj N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.5G Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 1— 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. Officieel wordt medegedeeld, dat te Linggadjati een basis voor overeenstemming is gevon den, doch dat thans besprekin gen met de Nederlandsche Be geering noodzakelijk zijn. Het volgende officieele com muniqué is uitgegeven: „De Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie heb ben een basis gevonden, waarop overeenstemming mogelijk is. Bepaalde punten nopen echter tot nadere besprekingen met de Nederlandsche Regeering." Het verrassende nieuws, dat ,een basis voor overeenstemming was gevonden", werd aangekon digd, nadat de Commissie-Gene raal, Gani en Sjarifcedin met Soekamo gesproken hadden. Tijdens het diner ten huize van Sjahrir werd begoten de plenaire kitting denizelfden avond te hou den. Daarmede werden verdere politieke besprekingen' van het programma afgevoerd. Toen de heeren, met uitzonde ring van Dr. Van Mook, die naar de „Banckert" vertrokken was, zich voor de plenaire zitting van Sjahrirs woning naar het hotel van Lord Killearn begaven, zagen *y er na zestien uur vergaderen vermoeid uit, doch op hun gezich ten stond oprechte voldoening te lezen. Commissie-Generaal te Batavia terug De leden der Commissie-Gene raal zijn Woensdag om 15.30 uur plaatselrjken tijd met een Cata- lina-vliegboot uit Cherihon te Ba tavia teruggekeerd. Zij werden" verwelkqpid door vice-admiraal A. S. Pinke, commandant der Neder landsche marine, en kapitein ter zee W. H. Tetenburg, comman dant van den Marine Luchtvaart dienst in Nederlandsch-Indië. De leden der Commissie-Gene raal waren niet bereid eenig com mentaar te geven op de basis overeenkomst, welke te Cheribon was bereikt. Groote voldoening in pohtieke kringen. Deze morgen heerschte te Ba tavia in politieke en economische kringen groote voldoening en op timisme als reactie op het hekend worden van het bericht, dat op de meeste punten in het Neder- landsch-Indonesische geschil over eenstemming is* bereikt. Ofschoon men uit regeerings- kringen nog geen officieel com mentaar kon verkrijgen, omdat de leidende persoonlijkheden nog altijd in Cheribon waren; ver klaarden financieele en handels kringen dat het pessimisme van de laatste maanden duidelijk aan het afnemen was. Men diene echter af te wachten, aldus deze kringen, welke oplos- zing zal gevonden worden met be trekking tot het vraagstuk van het Nederlandsch kapitaal en de Nederlandsche arbeidskrachten in Besprekingen met Murville en Bymes. Couve de Murville, de Fran schf afgevaardigde in den Raad van de 4 Ministers van Buiten- landsche Zaken, heeft Dinsdag 12 Nov. Spaak, den Belgischen Mi nister van Buitenlandsehe Zaken, en zijn Nederlandschen collega Baron van Boetzelaer, ontvangen voor een bespreking van de Bel gische en Nederlandsche stand punten t.a.v. de Duitsche grens. ANP-Aneta meldt uit New York, dat Baron van Boetzelaer op denzelfden dag in het Waldorf Astoria-hotel met Byrnes een be spreking heeft gehad, waarover niets bekend gemaakt is. Woens dag, 13 Nov., is Baron van Boet zelaer naar Washington vertrok ken voor een verblijf van drie dagen aldaar. Men verwacht, dat hij de vol gende week Dinsdag per K.L.M. aaar Nederland zal vertrekken. de toekomst van Indonesië en den opbouw van het economiscne en industrieele leven. De algemeene reactie is, dat binnenkort gunstige gevolgen kunnen worden ver wacht. De Chineesche consul-generaal heeft medegedeeld, dat het altijd den wensch van de Chineesche re geering is geweest, dat een spoe dige oplossing van het conlliet zou bereikt worden. De toe komstige positie van de Chinee- zen zal worden geregeld door een verdrag dat voor hen niet min der gunstig dan voor andere vreemdelingen zal zijn. De vertegenwoordigers van de Arabische gemeenschap hebben medegedeeld, dat zij verheugd wa ren dat als een gevolg van deze overeenstemnüng de weg tot een hernieuwing \%n een normaal eco nomisch leven is geopend. Commissie-Generaal naar Nederland. A.s. Zaterdag zullen de leden van d% Commissie-Generaal, met uitzondering van Dr. Van Mook naar Nederland terugkeeren. Officieel wordt medegedeeld, dat de laatste bijeenkomst tus- schen de Nederlandsche en de In donesische delegatie ten einde de uiteindelijke lezing van de basis voor de overeenkomst vast te stellen, is bepaald op 15 Nov. (Zie verder Pag. 2; 3e kolom.) Reis van Nederlandsche sleepboot. De iNederlandöche sleepboot „Thames" (624 ton), zal binnen kort van de Bermuda-eilanden vertrekken om een 17.500 ton me tend droogdok, voorheen eigen dom van de admiraliteit, over een afstand van ruim 9500 kilometer naar Montevideo (Uruguay) te versieepen. Kapitein Jan Kalk man hoopt de reis in 60 dagen te volbrengen. Het dok is aan gekocht door een particuliere firma te Montevideo. De beman ning van de sleepboot bestaat uit 20 koppen. Bovendien zullen 10 man op het droogdok blijven en met behulp van de „Walkie-tal- kie" (verplaatsbare radio) voe ling houden met de sleepboot. Kapitein Kalkman noemde deze reis „routinewerk" en verwacht geen moeilijkheden. Er is voor 80 dagen voedsel aan boord. De sleepkabel is samengesteld uit een kern van 13 centimeter staal draad, welke omwikkeld is met Manilla-touw. Den Haag op elke Dinsdag, Vrijdag, en Zon dag van 18.50- 18.55 ou Hilver sum l.goltl. 301 M Giro 511Ó00 Naar van goed ingelichte zijde vernomen wordt, heeft het onder houd tusschen het gemeentebe stuur van Ottensum met eenige Nederlandsche en Engelsche offi cieren tot het resultaat geleid, dat de ontplofbare hoeveelheden munitie en mijnen in de naaste toekomst tot 1/6 van de thans gebruikelijke hoeveelheid zal, wor den teruggebracht. Het gunstige gevolg hiervan is, dat de schade, voortvloeiende uit de ontploffin gen in het Noord-Limburgsch grensgebied minder erg zullen zijn. De betrekkingen met de Sovjet-Unie. Na het uitspreken van de troon rede dóór den Engelschen Koning, voerde Churchill in het Lagerhuis namens de oppositie het woord. Churchill verklaarde, dat een Vereenigd Europa van vitaal be lang is voor de organisatie van de wereld en wees er vervolgens op, dat bij de verkiezingen de ver zekering werd gegeveq, dat de so^'alist'sche regeering zeer goed met de Sovjet-regeering zcu kun nen opschieten. De betrekkingen zijn echter steeds slechter gewor den, de Britsche en Amerikaan- sche strijdkrachten in Europa zijn langzamerhand teruggetrokken, de Russische troepen bleven ech ter gehandhaafd en bezetten meer dan "een derde van Europa. Ten aanzien van Duitschland merkte Churchill op, dat zoowel aan wraak als liefdadigheid een einde moet komen en er voor ge zorgd dient te worden, dat Ie Duitschers spoedig op eigen bee- nen kunnen staan. De Palestjjnsche kv/estie. Churchill betreurde het diep, dat het jodendom zoo onnoodig Verklaring van Palestijn- sche Regeering over Jood- sche immigratie. Volgens een officieele verkla ring der regeering van Palestina, zullen de in Palestina gedetineer de illegale immigranten voorrang genieten bij de uitgifte van be wijzen van toelating. Hun aan tal bedraagt 843 en zij zullen zoo spoedig mogelijk nè. 15 November worden vrijgelaten in mindering op het vastgestelde aantal van 1500 per maand. De resteerende 657 vergunningen zullen worden verstrekt aan illegale immigran ten, die deel hebben uitgemaakt van de Britsche of Geallieerde strijdkrachten en hun gezinnen, in Europa woonachtige familie leden van Palestijnsche Joden en verplaatste personen uit Duitsche kampen. De verklaring zegt verder, dat de Hooge Commissaris voor Pa lestina heeft goedgevonden, dat van de beschikbare 657 vergun ningen er 300 zullen worden toe gewezen aan illegale iylmigranten op Cyprus, die zullen worden aan gewezen in overleg met het Je wish Agency. Woensdag is plotseling een zesde kabinetscrisis in België sinds het einde van den oorlog gaan dreigen, doordat twee van de vi§r communistische Ministers namelijk Ministtfr Jean Terfve (Wederopbouw) en Edgard Lal- miand (Voedselvoorziening), den Minister-President, Camille Huys- mans, hebben aangekondigd, dat de" communisten zich uit de coali- tieregeeering zouden terugtrek ken, wanneer niet „onmiddellijk algeheele genoegdoening zou wor den gegeven voor het aan de communistische partij aangedane affront, namelijk het feit, dat Dinsdag de kamer in gebreke bleef om den voorzitter van de communisische partij, Julien La- haut, te kiezen tot een van de vijf vice-voorzitters van de kamer. Volgens de acht maanden oude overeenkomst tusschen de drie partijen van de coalitie (socia listen, communisten en liberalen) was een van deze functies van vice-voorzitter der kamer gere serveerd voor de communisten. Bij de Dinsdag in de kamer ge houden verkiezingen voor deze functie stelde Marchand, afge vaardigde van de Belgische de mocratische unie, zich onver wacht candidaat en hij werd ge kozen in de plaats van den voor zitter van de communistische partij. De voorzitter van de socialistische partij, Max Buset, betuigde onmiddellijk zijn spijt over het feit, dat zekere leden van zijn partij hun stem tegen Lahaut hadden uitgebracht. Of schoon de stemming geheim was, neemt men aan, dat ongeveer een vijf en twintigtal socialistische afgevaardigden op het laatste moment besloten op deze wijze van hun gezindheid tegen de communisten blijk te geven. Dissidente socialisten de oorzaak Naar verluidt, zouden sommige van deze dissidente socialisten tegen Lahaut persoonlijk gestemd hebben en niet tegen de commu nistische partij. Deze laatste verlangt thans echter, dat met alle stemmen van de coalitie, met inbegrip van die der dissidente socialisten, de verkiezing van Marchant ongedaan gemaakt zal worden, en dat Lahaut in zijn plaats zal worden gekozen. Wordt deze genoegdoening niet gege- ven, dan zullen zij de regeering ten val brengen door uit te tre den. Het lijkt waarschijnlijk, dat België dan een waarnemende regeering zal houden tot na de gemeenteraadsverkiezingen op 24 November aanstaande. De socia listen en liberalen zullen dan de gelegenheid hebben te besluiten, of zij zullen blijven deelnemen aan- een regeering met de com munisten of dat zij ëen. numeriek sterkere meerderheid zullen vor men tezamen pret de christelijke volkspartij. Van de 1500 voor de periode van 15 December tot 14 Januari zullen er 750 worden uitgegeven .aan op Cyprus gedetineerde im migranten. De overblijvende 750 worden dan beschikbaar gesteld voor de eerder genoemde catego rieën. Reacties op de toelatingen. Zoowel in Joodsche als Arabi sche kringen is de Palestijnsche regeeringsverklaring over de toe lating van illegale immigranten ongunstig ontvangen. Emil Gho- ry, lid van de Arabische Hooge Commissie voor Palestina, heeft verklaard, dat de Arabieren deze beslissing een nieuwe „concessie aan het Joodsche terrorisme en een aanmoediging tot illegale im migratie" achten. Volgens Gho- ry zal het nemen van dergelijke maatregelen de spanning in Pa lestina vergrooten. Een woordvoerder van het Joodsche bureau, verklaarde zich „geschokt en teleurgesteld", om dat het maandelijksche quotum van 1500 immigranten in Palesti na gehandhaaft blijft tot 14 Janu ari a.s., dit aantal noemde hij on toereikend. Het Amerikaansche Republi- keinsche congreslid, Baldwin is te Londen aangekomen om met de Britsche regeering besprekingen over Palestina te voeren. Baldwin zeide tot een verslaggever van Reuter: ..We willen de zaak uit de Amerikaansche politiek heb ben". Een streng onderzoek. Volgens de Daily Graphic zal wanneer het 15.000 ton metende passagiersschip „Ascania" te Li verpool aankomt 'met 1300 Joden uit het Midden-Oosten aan boord, een grootscheeps onderzoek plaats hebhen. De bagage der passr giers zal aan een drievoudig on derzoek onderworpen worden en speciale beambten zullen de la ding van het schip volledig onder zoeken. „Onder de Joden bevin den zich vele studenten. De Pale stijnsche „terroristen" hebben vele studenten in hun gelederen, aldus besluit de Daily Graphic. De vier Duitsche krijgs gevangenen, die in een aan de Fransche kust gestolen vaartuig het eiland Whight bereikten en nabij Ventnor aan land' gingen, zijn gear resteerd. De zesde Belgische Kabinets crisis sinds het einde van den oorlog dreigt een feit te worden. De vier communistische ministers zijn afgetreden. was teleurgesteld, doordat de so cialisten hun beloften niet vervul den en hij beschuldigde de La- bourpartij van besluiteloosheid en gebrek aan tact. „Indien wij onze beloften niet kunnen nakomen", aldus de leider der oppositie, „dan dienen wij ons mandaat voor Palestina onver wijld ter beschikking; van de V. N. te stellen en ons uit dat land terug te trekken!" Het loslaten van India en het voeren van oorlog met de joden vond Churchill een ongerijmdheid, als zelden in de geschiedenis der menschheid is voorgekomen. Tenslotte critiseerde hg de bin- nenlandsche politiek der Labour - regeering en vond het treurig, dat de voedselpositie in Engeland in het eerste vredesjaar slechter was dan tijdens het laatste oorlogs jaar. De oppositie zal zich on verbiddelijk blijven verzetten tegen nationalisatie der trans portmiddelen en electriciteitshe- drijven. Attlee antwoordt. In zijn antwoord aan Churchill verklaarde Attlee in het Lager huis, dat de voedselpositie van Groot-tBrittannlë moeilijker is dan gedurende den oorlog, maar voor de massa van het volk gun stiger dan in vredestijd onder conservatieve regeeringen. Attlee betreurde Churchill's opmerkin gen over Palestina. Engeland moet zoowel de belangen der Arabieren als die van de Joden in het oog houden. Naar samen werking met de V. S. is ernstig gestreefd. Groot aantal ajmendementen. Een „verrassend groot" aantal amendementen, waarin kritiek wordt uitgeoefend op de troon rede van den Engelschen Koning, zullen op de agenda van het En gelsche Lagerhuis worden ge plaatst. Ten behoeve van een amende ment, dat bezwaar maakt tegen den dienstplicht in vredestijd, worden handteekeningen verza meld. Het amendement zal, naar verwacht wordt, den steun krij gen van verschillende Labour- parlementsleden Zal Denemarken er aan deelnemen Volgens wel-ingelichtg Londen- sche kringen worden 20 Novem ber a.s. een aantal hooge Deen- sche, functionnarissen te Londen verwacht, waar zij besprekingen zullen voeren over de mogelijk heid, dat Deensche troepen een deel van <fe Britsche bezettings zone overnemen. Men gelooft in deze kringen niet, dat de gedach- tenwisseling betrekking zal heb ben op bepaalde districten van de Britsche zóne. Men acht het echter niet on mogelijk, dat, wanneer overeen stemming over een Deensche be zetting zal zijn bereikt, de Denen de bezetting varf Sleeswijk-Hol- stein op zich zullen willen nemen, waar een belangrijke Deensche minderheid woont. Bij de onlangs gewisselde nota's tusschen Londefi en Kopenhagen met betrekking tot deze Deen sche minderheid, heeft de Deen sche regeering te kennen gege ven, dat zij als belanghebbende party by de tot standkoming van het vredesverdrag met Duitsch land wil worden beschouwd Houding der Ver. Staten. De delegatie der Vereenigde Staten ter vergadering van de Vereenigde Naties heeft besloten zich te verzetten tegen 't verbre ken der diplomatieke betrekkingen met het Spanie van FrahCo. Even min wenscht de delegatie toe passing van 'economische sancties. Zoo lang de Veiligheidsraad het regiem van Franco niet als een bedreiging voor den vrede be schouwt, moet, aldus de delegatie der V. S„ elke handeling, die tot een burgeroorlog zou kunnen lei den, vermeden worden. Intus- schen bliift de regeering der V. S. het bewind van Franco veroor- deelen.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1