De strijd in China De onderhandelingen te Cheribon Troonrede van den Engelschen Koning DE VEREEN1GDE NATIES WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946. POLITIEKE COMMISSIE VERGADERDE Italië en Tito van P' SCHERMERHORN VOERDE BESPREKINGEN de voorstellen DE BESPREKINGEN TE LINGGADJATI Overeenstemming bereikt Zal regeering Bidault aftreden Somas! MILITAIRE DIENSTPLICHT WORDT VERLENGD van den V\EKKS\KKn medpeo^pnld door bet K Ce De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Tijdelijk harden wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Langs de Wad deneilanden tijd. stormachtige over. krachtige tot matigen wind tusschen Z.w. en N.w. Heden overdag iets kouder. 2de Jaargang No. 352. Advertentiewtt»'. per mm 10 ct.; iitliuïP.uro per advertentie 1 39 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 u«r Rubriek kl. advertenties 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks - Drukkerij N V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen - Abonnementsprijs ƒ3,75 per kwartaal. Maandagavond is de politieke •ommissie van de algemeene ver gadering der V. N. opnieuw bij eengekomen ter beraadslaging •ver de resolutie van de sub-com missie om de afgewezen lidmaat- •chapsaanivragen van Albanië, Eire, Portugal, Trans-Jordanië en Buiten-Mongolië weer voor den Veiligheidsraad te brengen. Tsjecho-Slowakije stelde een amendement voor, dat de opname van die landen „strikt van hun respectievelijke verdiensten, voor al in den loop van den tweeden wereldoorlog" zou afhangen. Met 42 tegen 0 stemmen en 7 enthoudingen besloot de commis sie de afgewezen aanvragen op nieuw aan den Veiligheidsraad voor te leggen. Het Tsjecho-Slowaaksche amen. dement werd ingetrokken ten gunste van een dat door Panama werd voorgesteld, dat verdiensten in den oorlog „onder andere" in aanmerking genomen zouden moe ten worden. iDit amendement werd echter met 35 tegen 11 stemmen afgewezen. De Sow jet-Unie had zich van stemming onthouden over de vraag, of de afgewezen verzoeken om het lidmaatschap weer aan den Veiligheidsraad zouden wor den voorgelegd. In de uiteindelijke resolutie werd gewezen op artikel 4 van het handvest der V. N., dat het lidmaatschap open stelt voor alle vredelievende staten, die in staat en bereid zijn de verplichtingen uit te voeren, die het handvest oplegt. Communisten beschuldigen Tsjang-Kai-Sjelc Terwijl Tsjang Kai Sjek's „staakt-het-vuren"-bevel aan alle nationalistische troepen in China en Mandsjoerije Maandag uitge voerd moest worden, beschuldigen berichten uit Yenan (het Commu nistische hoofdkwartier) den Chi- neeschen President ervan, dat hij een aanval op Yenan zelf voor bereidt. „Tsang Kai Sjek", aldus de be richten", „formeert groote legers voor een offensief tegen Sjenski, Kansoe en de grensstreek van Sjansi, met Yenan als centraal doel." Volgens het bevel van Tsjang Kai Sjek zouden de regeerings- troepen met ingang van Maandag „het vuren staken en in hun re spectieve stellingen blijven om de autoriteit van de regeering te be wijzen en geduld te betoonen bij het bereiken van den vrede." Nationale Vergadering wederom uitgesteld. Nadat bijna 4 milliard 9hinee- sche dollars (meer dan 3 millioen grilden) aan de vergaderzaal te Nanking ten koste waren gelegd, is de Nationale Vergadering van China, die Dinsdag plaats zou hebben, op het laatste oogenblik voor de zesde maal „twee of drie dagen" uitgesteld. Het meerendeel der afgevaar digden, die 11 jaar geleden be noemd werden, is lid van de regeeringspartij van Generalissi mus Tsjang Kaj Sjek. De be noeming van afgevaardigden van de communistische partij en an dere minderheidsgroepen werd Dinsdag verwacht. Volgens het Italiaansche dag blad „Tempo" zal Pietro Nenni, de Italiaansche Minister van Bui- tenlandsche Zaken, zich over twee weken naar Belgrado begeven. Nenni heeft Maandag den com- inunistischen Minister van Finan ciën Scoccimaro, die verleden week Donderdag de kabinetszit ting niet kon bijwonen, bij zich ontvangen. Volgens Scoccimaro had de Italiaansche regeering de positieve zijde van de Joegoslavi- *che voorstellen moeten bezien en acte moeten nemen van een keer- ki boort. Een nieuw voorstel. De Australische afgevaardigde bracht een resolutie naar voren, waarin voorgesteld werd een com missie in oen Veilighe.dsiaad te benoemen, die richtlijnen zal moe ten opstellen voor het toelaten van nieuwe leden. In deze richt lijnen zou worden bepaald, dat de lidmaatschapsaanvragen eerst aan de algemeene vergadering der V. N. worden voorgelegd en ver volgens aan den Veiligheidsraad. Deze laatste zou alleen zijn mee ning uitspreken, of het adspirant- lid in staat en bereid is zijn ver plichtingen na te komen. De al gemeene vergadering zou echter geen leden kunnen aannemen, waar over de Raad geen gunstig rapport heeft uitgebracht. De Joego-Slavische gedelegeer de verklaarde zich tegen de reso lutie daar het de heele structuur van den Veiligheidsraad zou ver. zwakken. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag, wanneer het debat over de resolutie zal worden ver volgd. Mary Churchill verloofd. Mary, dochter van Winston Churchill, heeft zich verloofd, zooals we reeds berichten, met captain Chr. Soames van de Goldstream Guards. tint in Tito's politiek, n.l. de er- enning, dat Triest aan Italië be- Pfof. Schermerhorn heeft Maan dagmiddag afzonderlijke bespre kingen met Soekamo en Hatta gevoerd. De politieke onderhandelingen werden Maandag om 17 uur plaat selijken tijd verdaagd, zonder dat de voornaamste kwesties bij de besprekingen aan de orde waren gekomen terwijl er zeer geringe vordering was gemaakt. Er werd overeengekomen, dat de politieke besprekingen Dins dagochtend vroeg voor het begin Van de plenaire zitting zouden worden hervat. Er zijn aanwijzingen, dat het minder waarschijnlijk is, dat een plenaire zitting, waarop mede- deeling gedaan zal worden van het eind resultaat van de onder handelingen, te Linggadjati zal worden gehouden. De Pers heeft het niet gemakkelijk. Nadat de Nederlandsche dele gatie Maandagochtend vroeg de torpeddbootjager ..Banckert", welke voor de kust lag, verlaten had, heeft zij de reis naar Cheri bon in een Nederlandsche sloep voortgezet, daar de republikein- sche sloep bevel had gekregen niet de „Banckert" te nadeden. Toen Dr. Van Mook en de heeren van Poll en De Boer Maandag laat in den avond naar Cheribon terugkeerden, stond een detache ment van de Indonesische marine aan de wal op wacht. De terug reis naar de „Banckert" ge schiedde aan boord van de Indo nesische sloep. Dinsdag zou de Nederlandsche sloep de Commissie-Generaal van de ."Banckmt" naar den kop van den havendjam brengen, vanwaar zij de reis in de Indonesische sloep zullen voortzetten. Prof. Schermerhorn is Maan dagavond te Linggadjati gebleven, waar hij naar men verwachtte, belangrijke besprekingen zou hou den. De pers heeft het tot nu toe op de conferentie niet gemakkelijk gehad. Zjj is zeer goed onderge bracht, doch het is zeer moeilijk met beide partijen in contact te treden wegens het* gebrek aan vervoermiddelen, hetgeen een groote handicap is voor de be richtgeving. De dagorde te Linggadjati. Toen Dinsdagmorgen de con ferentie werd onderbroken voor de lunch, begaven zich alle leden van de beide delegaties naar het landhuis waar Sjahrir momenteel verblijft. Lord Killearn en zijn staf waren reeds daar en de in- formeele besprekingen begonnen terstond. Na eenigen tijd verlie ten de vier leden van de Commis sie-Generaal het huis voor een kleine wandeling en een onder linge discussie. Later keerden zij terug voor de lunch. Soekarno en Hatta arriveerden om 2 uur n.m. en onmiddellijk daarna begon de lunch. Soekarno was gezeten aan het hoofd van een der tafels met s-hermerhom aan zijn lin kerhand en achtereenvolgens Lord Killearn, Moh. Hatta en Dr. Van Mook. Onmiddellijk na de lunch werden de besprekingen hervat. Het is mogelijk, dat de onderwerpen van de discussies van Dinsdagmorgen des avonds aan Soekarno en Hatta zullen worden voorgelegd. Een tweede onderbreking van de bijeenkomst had plaats om 4.30 uur n.m. Na een zitting van 5 uur, die slechts gedurende 15 minuten werd onderbroken, zijn door de Nederlandsche en Indonesische delegatie slechts heel weinig yor- deringen gemaakt. Ofschoon de bijeenkomst onmid dellijk na de lunch is hervat, is het moeilijk te gelooven, dat êenige beslissing kan worden be reikt, te meer omdat de vitale kwestie van de Kroon Dinsdag morgen onbesproken is gebleven. Inmiddels is Prof. Schermer horn Dinsdagavond te Linggad jati gebleven. Alle maatregelen zijn getroffen, opdat de leden van de Commissie-Generaal heden ochtend in de vroegte naar Bata via kunnen terugkeeren. Na de politieke besprekingen zouden de Indonesiërs gaarne een plenaire zitting bijeenroepen, hetgeen nog steeds niet is ge beurd. Er bestaan echter duide lijke aanwijzingen, dat de essen- tieele plenaire zitting eerder te Batavia zal worden gehouden. In ieder geval zijn de sombere voorgevoelens, die na de politie ke besprekingen Dinsdagmorgen waren gerezen, verdwenen, om plaats te maken voor de welge- fundeerde verwachting, dat de bijeenkomst te Linggadjati er tenslotte loch nog in geslaagd is om de kloof tusschen het Ne derlandsche en het Indonesische standpunt te overbruggen- Ofschoon een officieel commu niqué nog niet is uitgevaardigd, kan op "oede gronden worden medegedeeld, dat de positie van de Nederlandsche Kroon schijnt te zijn gedefinieerd als het hoofd van de NederlandschIndonesi sche Unie en wel op een wijze, die voor de commissie-generaal aanvaardbaar is. De uiteindelijke formuleering moet echter nog worden vol ooid. Het lijkt er op dat de Indone siërs in dit opzicht de positie van de commissie-generaal volkomen begrijnen en zich er van bewust zijn, dat de commissie in deze aangelegenheid geen vrijheid van beweging heeft of concessies kan doen. De ontwerpen, die Dinsdagmid dag tot stand gekomen zijn, vor men nog niet de uiteindelijke lezing. De politieke besprekin gen zullen hedenochtend om half negen plaatselijken tijd wor den voortgezet Onmiddellijk na de zitting van Dinsdagavond hebben Dr. Gani, Mr. Sjarifoedin en de leden van de commissie-generaal, zich naar Ir. Soekarno begeven.' teneinde met hem de tot dusverre verkre gen resultaten in hun geheel te bespreken. Nog. steeds dienen een aantal bijzonderheden nader te worden besproken en geformuleerd, het geen hedenmorgen zal plaats vinden. De ,.Unie" Is volledig aanvaard, doch zal eerst goed in werking kunnen treden, nadar de Fede ratie, die „De Vereenigde Staten van Indonesië" zal genoemd wor den, als een volkomen aanvaard bare instelling is gevestigd en verzekerd is van erkenning door het buitenland. Men neemt aan, dat hiermede een periode van ongeveer 2 jaar gemoeid zal zijn- Pas daarna zal de NederlandschIndonesische Unie in werking treden. In de tusschenperiode van 2 jaar zal er tusschen de Neder landers, en de Indonesiërs in alle politieke en economische aange legenheden de mee9t nauwe samenwerking bestaan, die tot in bijzonderheden zal worden vastgelegd. Te Parijs beschouwt men het als practisch zeker, dat Georges Bidault, de Frans che premier, tegen het eind van deze maand het verzoek om ontslag- van zijn regeering zal indienen.' Men ver wacht, dat omstreeks dezen tijd de nieuwe nationale vergadering haar voorzitter zal kiezen. De Natiomalisatieplannen. Bij de opening van de nieuwe zitting van het Britsche Parle ment sprak de Koning een troon rede uit, waarhij Hij. o.m. de nationalisatie van het binnen- landseh vervoer en de eleetrici- teitsvoorziening in het vooruit zicht stelde. De Koning zin speelde ook op verlenging van den militairen dienstplicht en deelde mede, dat binnenkort be sprekingen zullen worden gevoerd over de toekomst van Duitsch- land. Verder sprak Z. M. het vertrouwen uit, dat binnenkort met Oostenrijk een verdrag zal worden gesloten en dat het voor bereidend werk voor een interna tionale conferentie, de fundamen ten zal leggen voor een toeneming van den internationalen handel. Het Britsche Gemeenebest. Ten aanzien van de betrekkin gen met de zelfbesturende leden van het Britsche Gemeenebest, verklaarde de Koning, dat met het ontwikkelen van het bestaan de goede begrip zal worden voort gedaan, terwijl met alle ter be schikking staande middelen uit voering zal worden gegeven aan de omschreven politiek ten op zichte van het bestuur van India. De omschakeling van de natio nale oorlogs- op vredes-economie zal worden bespoedigd, de natio nale hulpbronnen zullen op effec tieve wijze ten algemeenen nutte worden aangewend. De producti viteit van de Industrie zal worden aangemoedigd. De pogingen tot stimuleering Van het dienstnemen zullen ge- intensifeerd worden, met de her inrichting van de territoriale en reserve troepen zal een aanvang worden gemaakt. Voedsel en Behuizing. De Ministers zullen alles doen, wat in hun macht ligt, om de voorraden en de variëteit van de voedingsmiddelen te vergrooten en er op toe zien, dat dit voedsel efficiënt en gelijkelijk wordt ver deeld. Aan het voorzien in geschikte behuizing zal eveneens met de grootste energie worden voortge- werkt en bevorderd zal worden dat degenen, die dit het meeste noodig hebben, het eerst in aan merking komen. Als we de na-oorlogsche poli tiek der groote mogendheden be schouwen ten opzichte van elkaar maar vooral ten opzichte van het verslagen Duitschland, dan krp- gen we niet den indruk dat dit een politiek van grooten stijl en wijd perspectief is, #maar veelesi een kleinzielig en kortzichtig ge harrewar over allerlei onbelang rijke punten. Uit den treure is al gezegd, dat, wanneer de demo cratieën de massa des volks niet kunnen warm maken voor idealen en doeleinden, die haar meer tos spreken dan de ideologie van het Nazisme, de vruchten van de overwinning binnen korten tjjd toch weer verloren zullen gaan De democratieën zijn tot nu toe op dat punt in ge breke gebleven. Ze zijn niet in staat geweest, noch door hun woorden, noch i e door hun daden Q3Q. fi eenig perspectief te openen. Het heeft er allen schijn van dat men eenvoudig den moed mist de ont zaggelijke problemen in het na- oorlogsche Europa met forsche hand aan te pakken. Het is toch een onmiskenbaar feit dat de politiek tegenover het verslagen Duitschland niet be paald grootsche karaktertrekken vertoont. Het is voor den buiten staander niet duidelijk welke doel einden men nu eigenlijk nastreeft en welke plannen men wil verwe zenlijken. En voor den insider is het waarschijnlijk evenmin duide lijk. Er zijn enkele dingen waar over geen verschil van meening (bestaat. Aan Duitschland moet niet meer de kans gegeven wor den om militair zoo sterk te wor den dat het een bedreiging kan worden voor zijn buren of, zooals nu reeds tweemaal is geschied, een wereldoorlog kan ontketenen. Anderzijds als het waar is dat continentaal Europa een eigen plaats en eigen taak zal behouden tusschen de groote machten van Oost en West, in casu Rusland e® de Anglo Amerikaansche wereld dan moet Duitschland daarin zijn plaats krijgen en het moet econo misch gezien, ruimte krijgen ons te leven. Maar dan zal ook de politiek der groote mogendheden dit pro bleem moeten aanvatten en tot oplossing moeten zien te brengen. Dan zal er dus wat anders moe ten gebeuren dan wat tot nu toe door deze politiek is vertoond. Dan zal het uit moeten zijn met het onderling getwist en krakeel en wantrouwen. Dan zal men resoluut den koers moeten - wijzi gen en in plaats van een politiek van direct gewin, voor de over winnaars een politiek moeten voe ren die perspectieven geeft voor den verslagen vijand en tegelijk ook voor dat deel van Eurpa dat voor haar welvaart, zoo nauw met Duitschland verbonden is. En met een dergelijke politiek zullen uiteindelijk do overwin naars zijn gebaat. Zal het nieuwe plan, voor de toekomstige status van Duitsch land dat, naar gezegd wordt, door Bevin, zal worden voorgelegd op de bijeenkomst van de vier Minis ters van Buitenlandsche Zaken in New York. deze nieuwe politiek inluiden? Het is te hopen, want het wordt hoog tijd dat er ten op zichte van dat probleem, eene forsche politieke lijnen worden getrokken en dat aan de huidige oolitiek ..zonder visie" een einde komt. Voor verhooging van den leer-, plichtigen leeftijd zijn de noodlge stappen ondernomen. Tenslotte verklaarde de Koning, dat verschillende wetsontwerpen zullen worden ingediend, o.m. tot het in nationaal eigendom e* onder nationale controle brengen van het binnenlandsch vervoer en de electriciteitsvoorziening. met betrekking tot de valutacon- tröle tot de uitvoering van de overeenkomst inzake internatio nale luchtvaart, terwijl plannen zullen worden voorgelegd voor de efficiente ontwikkeling van den landbouw. Het Parlement zal worden ge vraagd zijn goedkeuring te hech ten aan een wet ter voorziening in de instelling van een ministerie van verdediging.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1