Regeeringspresident van Cochin-China dood gevonden De besprekingen over Duitschland Wat de Radio brengt Verklaring van Truman over buitenlandsche politiek der V. S. Redevoering oud-Minister Van Acker Op zoek naar Radium De gemeenteraads verkiezingen in Rome Joodsche extremisten staan Montgomery naar het leven T uberculose-bestrij ding in de Sowjet-Unle „Observer" over Nederl. eischen WIE WIND ZAAIT, ZAL STORM OOGSTEN! Nederlandsche Mosselen voor België Inlichtingen verzocht De samenstelling van het brood Na de Amerikaansche verkiezingen Zal Eisenhower aftreden Aardbeving geregistreerd Een nieuwe „fuehrer5 in Beieren PREDIKBEURTEN De besprekingen te Linggsdjati begonnen Wapenstilstanddag in België De Belgische journalisten terug uit Nederland Inbraak in de Scheepsaankoopen Vereenigde Staten Waarschijnlijk zelfmoord. Het hoofd van de ccorloqpige .regeering van Cochin China, Thinh, werd Zondagmorgen aan <e sponjolet van een der ramen ran zijn huis hangende gevonden. Het eerste onderzoek naar deze kwestie doet vermoedens van zelfmoord rijzen. Thinh was Zaterdagavond tij dens een Ministerraad zeer gede primeerd en bood zelfs ontslag aan teneinde zijn collega's in de gelegenheid te otellen hel Mini sterie te herzien, „aangezien het hem bedroefde hen in dit avon tuur te hebben medegesleept" Men verwacht dat Thinh een Staatsbegrafenis zal krijgen. De met het onderzoek naar den dood van Ngoejan van Thinh be- In een- redevoering te Brussel heeft oud-minister Van Acker ge wezen op de dringende noodzaak om den frank op peil te houden, «laar gezonde financiën onont beerlijk blijven voor terugkeer van nationalen welvaart. Wat de prijzen aangaat heeft Van Acker herinnerd aan de noodzakelijkheid van Staatstoe zicht bij een regime van georga niseerde vrijheid en de misbruiken aangevallen, waaraan sommige beheerders van firma's en zelfs •ommige gemeentebesturen zich •chuldig maken. De oud-minister ziet in de overdreven prijzen en in het buitensporig winstbejag een voor 's lands economie dreigend gevaar. Ten slotte wees Van Acker er »0 dat. ten einde de werkloosheid tegen te gaan, het jaarlijksch ex portcijfer 50 tot 60 milliard zal «roeten bedragen. Expeditie naar Zuidpoolgebied. Een Amerikaansche Marine- «enheid van ijsbrekers, vliegtuig- verzorgingsschepen, vliegtuigen en 5000 man wordt thans uitge rust in havens aan de Oost- en Westkust van de Ver Staten voor oen expeditie tot diep in het Zuid poolgebied op zoek naar uranium, aldus werd Zondag door function- aarissen van het Amerikaansche Departement van Marine bekend gemaakt. De expeditie, die onder com mando staat van den bekenden Pool-onderzoeker Admiraal Ri- •hard E. Byrd, zal twee maanden on den ijskap van de Zuidpool doorbrengen en trachten een be vestiging te vinden van de ge ruchten, dat dit gebied rijk is aan orts, waaruit de atoomenergie kan worden vrijgemaakt. De eerste uitslagen der gemeen teraadsverkiezingen te Rome voor •0 zetels toonen verrassende suc- eessen voor de partij „Uomo Qua- lunque" (partij van „den gewo nen man"), welke er door haar politieke mededingers van wordt beschuldigd fascistische tenden. ■en te hebben Volgens officieele cijfers over 30 der 1256 stadsdistricten heeft deze partij 2480 stemmen behaald. H°t velksblok van Socialisten en Communisten leidt met 3405 en de cnr sten-Democraten zijn der de met 2291 stemmen. Volgens een verslaggever van de „Daily Mail" hebben Joodsche extremisten gedreigd veldmaar schalk Lord Montgomery te all ien dooden en het Engelsche mi nisterie van Buitenlandsche Za ken te Londen zullen opblazen, tenzij de Britsche politiek ten aanzien van Palestina wordt ge wijzigd. Men gelooft, dat dit eerste g-roote dreigement van een Jood sche verzetsgroep in Engeland afkomstig is van leden van de Stemgroep die in het geheim Engeland zijn binnengekomen. Volgens den correspondent zijn Maandagmorgen vroeg detectives uitgezonden naar alle Engelsche havens en wordt een streng on derzoek ingesteld naar vreemde lingen te Londen en in de groote provinciesteden. Volgens een telegram van een «orrespondent van de „News Chronicle" te Jeruzalem zullen keurtroepen politie-agenten uit Palestina met het oog op de drei gementen der Joodsche verzets groepen aan de Britsche ambas sades in Frankrijk, Italië en elders worden verbonden. lasten magistraat heeft ver klaard, dat de President zich van het leven beroofd heeft, vermoe delijk als gevolg van tegen hem ingebrachte en door hem als valsch beschouwde klachten. Als Boeddhist kon hij niet op duidelijker wijze protesteeren, al dus de magistraat in kwestie. Radio Moskou deelt mede, dat een der instituten voor onderzoek der Sowjet Academie voor Me dische Wetenschappen met suc ces gebruik heeft gemaakt van de lymphe van honden voor de behandeling van longtuberculose. Verscheidene honderden patiën ten hebben deze behandeling met succes ondergaan. Het Britsche Zondagsblad „Ob server" merkt onder het opschrift „teveel gevraagd" het volgende op: „Het Nederlandsche verzoek om een strook grondgebied langs de Duitsche grens, in de afgeloopen week officieel bekend gemaakt, staat in ongunstige tegenstelling met de verstandige Deensche zelf. beperking ten aanzien van Zuid- Sleeswijk. De bedoeling van dit soort aanspraken op grenscorrec ties is in deze twintigste eeuw moeilijk te onderscheiden. Geen Nederlander zal in ernst willen beweren, dat dit toe te voegen grondgebied de veiligheid van zijn land zou verhoogen. Ook kan dit gebied niet beschouwd worden als vervanging voor den Nederland- schen landbouwgrond, welke door de inundaties van de Duitschers verloren is gegaan, want dit ge bied zal het voedsel moeten op leveren voor zijn eigen- tweehon derdduizend Duitsche bewoners, die de Nederlanders willen inlij ven. Het gevraagde gebied wordt niet bewoond, door een verdrukte minderheid, noch werd het ooit door de Duitschers aan de Neder landers ontnomen. Alles wat deze stap schijnt te zullen gaan opleveren is een noo- delooze complicatie meer bij de regeling van het vredesverdrag met Duitschland en een chroni sche wrijving verwekkend element in de toekomstige betrekkingen tusschen Nederland en Duitsch land. Een storm van aanvragen krijgen we, waar we ook maar de unieke volwollen Pejeha-stoffen noemen! Maar we moeten li nog even teleurstellen. Er is nog lang niet voldoende al zijn ze op komst. Pejeha... stoffen om op te stoffea (Ingez. Med.) Een correspondent van „Het Laatste Nieuws" is naar Bruinis- se gegaan om aldaar eens een en ander te vernemen van de mosselvisschers. Deze laatste kla. gen er over, dat Nederland bijna geen mosselen eet, zoodat schier de geheele vangst, zegge 20 mil- lioen kg, naar België moet worden verscheept. Frankrijk koopt thans geen mosselen, daar in Ne derland weinig belangstelling be staat voor Fransche parfums, en de Britten vinden het Zeeuwsche product te duur. Het hoofd van de Politieke Re cherche, afdeeling Den Haag, ver zoekt degenen, die inlichtingen kunnen verstrekken over de ge dragingen van Floris Hers, ge boren 19 Juli 1884 te Ooltgens- plaat, van beroep arts. laatstelijk gewoond hebbend Wittenburger- weg 64, te Wassenaar, zich te vervoegen aan het bureau van de Politieke Recherche, afdeeling Lange Voorhout 13, te Den Haag. Hers was tijdens de bezetting als keuringsarts verbonden aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te Den Haag. De toevoeging van meer buiten landsche tarwe aan de brood- bloem tot 50 procent, welke 11 November is begonnen, kan nog niet onmiddellijk in de kwaliteit van het brood tot uiting komen, zooals velen schijnen te denken. Oo genoemden datum zijn n.l. de maalderijen begonnen b.'eem van deze samenstelling te maken. De Bakkers zullen naarmate hun toloemvoorraad aanvulling be hoeft, voorzien worden met bloem van nieuwe samenstelling. Het verloor) van dit proces vraagt en kele weken. Frankrijk wil uitstel. Naar Zaterdag te Parijs verno men werd, tracht de Fransche re geering een uitstel van de bespre kingen over Duitschland in den Raad van de vier Ministers te be werkstelligen, daar zij geen fun- tamenteele besprekingen wenscht tot de nieuwe Fransche regeering in het zadel zit. Het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Frankrijks afgevaardigde bij de V. N., Coue de Murville, instruc ties gegeven ten aanzien van een uitstel der besprekingen tot Jan. Officieel blijft de Fransche po litiek onveranderd, n.l. dat Duitschlands westelijke grenzen moeten worden vastgesteld vóór de vorming van een centrale re geering, maar daar de Sowjet- Urfie, Engeland en de Ver. Staten Henry Wallace over President schap. De voormalige Amerikaansche Minister van Handel, Henry Wal lace, heeft Zaterdag tijdens een interview verklaard, dat het het meest in het belang der V. S. is, dat President Truman zijn functie zal blijven waarnemen. Niettegenstaande het feit, dat hij zal moeten samenwerken met een republikeinschen senaat en huis van afgevaardigden. Hij 's te verkiezen, aldus Wallace, boven senator Vandenberg (republikein) of Byrnes, den Minister van Bui tenlandsche Zaken. Hij zeide er van overtuigd te zijn, na zijn reis door het geheele land vlak voor de verkiezingen, dat de uitslag veel gunstiger voor de democratische partij zou zijn geweest, indien de V. S. een waarlijke vredespolitiek volgden in plaats van de „straffe" welke jegens de Sovjet-Unie wordt ge voerd. President Truman zal Maan dag a.s. een korte verklaring af leggen over de politiek van zijn democratische reseering in het licht van de republikeinsche over winning in het congres.. zich tegen een afscheiding van het Ruhrgebied en voor een centrale Duitsche regeering en een ver hooging van het toegestane peil der Duitsche zware industrie hebben uitgesproken, gelooven welingelichte kringen dat de Fransche politiek gewijzigd zal moeten worden wil zij niet on vruchtbaar worden. Volgens het Amerikaansche dagblad „Army Times", een or gaan zonder eenig officieel ka rakter, zou Generaal Eisenhower, chef van de generale staf, willen aftreden, omdat hij het niet eens is met het ontbreken van een duidelijk omlijnde politiek van het Witte Huis ten aanzien van het leger en vooral op het stuk van budget a ire aangelegenheden. Het Amerikaansche Ministerie van Oorlog weigerde commentaar te leveren op dit gerucht. Volgens mededeeling van de afdeeling Aardmagnetische Seis mologie van het K.N.M.I. te De Bilt, hebben de Seismografen al daar Zondagmiddag om 17.56 uur een sterke aardbeving geregis treerd, waarvan de oorsprong gelegen was op een afstand van 9500 km in West-Zuidwestelijke richting, dit is aan de Westkust van Zuid-Amerika. In Beieren is een nieuwe „Fueh rer", genaamd Alfred Loritz, ver schenen. Hij is de leider van de partij voor economischen weder opbouw (Wirtschaftlische Auf- bau Vereiriigung), welke in menig opzicht aan de Nationaal-Socia- listische Partij van Adolf Hitler doet denken. De vereering van zijn volge lingen vertoont veel gelijkenis met die van de Nazi's voor hun Fuehrer. Zij staren naar Alfred Loritz met verglaasde oogen en yerrukte aandacht wanneer hij ook spreekt, en volgen blind al tijd zijn voorbeeld wanneer er ge stemd wordt. Zij tellen op het oogenblik nog maar acht afgevaardigden in de Beiersche constitueerden verga dering, maar hopen er tijdens de volgende verkiezingen op 1 Dec. veel meer te krijgen. Het program van deze partij be staat in 't algemeen uit den eisch, dat alle wetten van belangrijke beslissingen der regeering door het volk, door middel van een re ferendum, worden beslist, Alfred Loritz is van meening, dat onder een normale Darlementaire regee- rinej de belangrijkste beslissingen door toevallige meerderheden worden genomen en hij ontkent, dat gekozen constitueerende ver gaderingen in het algemeen de meeningen der kiezers kunnen vertegenwoordigen. „Na „persoonlijke tnsschen- komst" van Generaal Juan Per ron, President van Argentinië, is de staking van Argentijnsche vleeschverpakkers, die de vleesch- verscheDingen gedurende zes we ken heeft opgehouden bijgelegd. De nieuwe loonregeling zal in de onlangs door de Kamer van Af gevaardigden aangenomen wet worden opgenomen. DINSDAG 12 NOVEMBER. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Arbeidsvit.; 11.00 Orgelmuziek; 11.45 Familieber. uit Indië; 12.00 Londensch Symph. ork.; 12.30 Plattelandsuitz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest; 14.30 Aeolian-Sextet; 15.30 Opera; 17.00 „Dat kun jij ook"; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Bach- progr.; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.35 Contact; 22.30 Skymasters; 23,00 Nieuws: 23.15 Gram. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 9.05 Pluk de dag; 9.50 Lichtbaken; 10.15 Opera-muz.; 11.00 Clarinet- recital; 12.03 Ned. Radio Kwintet; 13.00 Nieuws; 14.00 Eng. Volks- muz.; 15.15 Hartveld-kwintet; 16.00 De Zonnebloem; 17.15 Con cert; 18.15 Sportpraatje; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 20.15 Om- roepkamerork.; 21.35 Piano-reci tal; 22.00 Nieuws; 23.00 Klaas van Beeck; 23.30 Gram. Woensdag 13 November 1948. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver. Winterlezing. de belangen van het land boven andere te stellen de problemen kunnen worden opgelost. „Onze groote innerlijke kracht en onze vooraanstaande positie in de wereld zijn niet, zooals som migen te gemakkelijk aannemen, onvernietigbaar. In antwoord op vragen zeide Truman, dat hij niet het voor nemen heeft veranderingen in de regeering aan te brengen. De besprekingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs, die Maandagmorgen te Lingga- djati zouden aanvangen, zijn eerst des middags cm 3 uur plaatselij- ken tijd begonnen, teneinde da leden van de commissie-generaal na hun aankomst nog in de ge legenheid te stellen om vóór de zitting informeele besprekingen te voeren met de Indonesische af gevaardigden. In Cheribon werden de lede» van de commissie-generaal ont vangen door Dr. Gani en Mr. Sja- rifoedin. Men mag veronderstel len, dat zij van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om in formeel van standpunt te wisse len. Inmiddels werd van welingelich te Indonesische zijde vernomen, dat de Kabinetszitting te Djokja en de bijeenkomst van de Indone sische delegatie met het centraal Nationaal Comité een zuiver in formatief karakter hebben gehad. In heide gevallen heeft de Indo nesische delegatie een overzicht gegeven van de tót dusver tijdens de onderhandelingen bereikte re sultaten. Ofschoon de agenda voor de plenaire zitting van Maandag toe liet, dat belangrijke politieke kiwesties worden opgeworpen, acht men dit niet waarschijnlijk. Het belangrijkste vraagstuk zal wel blijken te zijn de positie van de Kroon. Het standpunt van de Indone sische delegatie op dit punt is van dien aard, dat waarschijnlijk langdurige besprekingen met de commissie-generaal noodig zullen zijn om tot een bevredigende op lossing te geraken. President Truman heeft Maan dag in een verklaring gezegd, dat de huidige Amerikaansche poli tiek door hem en den Minister van Buitenlandsche Zaken, Byr nes, als een nationaal program met den steun van zoowel de de mocraten als republikeinen zal worden voortgezet. „De leden van beide partijen, zoowel binnen als (buiten het congres, hebben in raden deelgenomen aan het voor bereiden en het uitvoeren van de buitenlandsche politiek van onze regeering. Dit was een nationaal en geen partijprogram. Het zal een nationaal program blijven, zoover het den Minister van Buitenlandsche Zaken en mij betreft." De president geloofde, dat de republikeinen hierin met de regee. ring samen zullen blijven wer ken. „Ik gevoel geen bezorgd heid omtrent diegenen in een van beide partijen, die den ernst van de problemen, waarvoor wij ons op het gebied der buitenlandsche •politiek geplaatst ziien, kennen. Ik ben hierover bezorgd, dat eenig persoon in een van beide partijen op dit gebied de gelegen heid zoekt om persoonlijke be kendheid te verwerven of partij voordeel te behalen door exploi tatie van het sensationeele of alleen al door het scheppen van geschillen." Hij zeide, dat alleen door de voortdurende vastbeslotenheid om Ter gelegenheid van den ver jaardag van den wapenstilstand 1918 heeft een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad voor het graf van den onbekenden soldaat, waar tevens een rouwkapel was opgericht voor de slachtoffers van den tweeden wereldoorlog. De Prins-Regent legde een krans op het graf, terwijl een mi nuut silte in acht genomen werd. Verschillende afgevaardigden van het Leger, het Roode Kruis, de verzetsbeweging, enz., defileerden vervolgens lang de Congresko lom, waar tal van autoritieiten zich opgesteld hadden. Ook in andere steden van België hadden herdenklingspleohtigheden plaats. De Belgische dagbladpers, die door Minister Fievez tot een be zoek aan Nederland uitgenoodigd was, is unaniem in haar lof over de organisatie van het Neder landsche Leger, waarvan zij zich rekenschap heeft kunnen geven tijdens haar verblijf onder leiding van den heer B. L. M. v. d. Berck- hoff van Koekengen, persattaché aan de Nederlandsche ambassade te Brussel. De journalisten heb ben de verschillende militaire op leidingsscholen bezocht en hun bewondering uitgedrukt voor het geen men. ondanks de groote moeilijkheden, vooral ten gevolge van het gebrek aan uitrusting en materiaal heeft kunnen bereiken. Tijdens afwezigheid van de be woners is op een nog niet vast gesteld tijdstip ingebroken bij de famlie G. op het Kort Rapenburg te Leiden. Een partij goud en juwelen, benevens eenig geld, tot een gezamenlijke waarde van 20.000 werd ontvreemd. De United States Maritime Commission heeft medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering van de 605 in den oorlog gebouw de koopvaardijschepen, welke de commissie heeft toegewezen aan buitenlandsche regeeringen of personen er 41 heeft ontvangen. Deze 41 schepen bestaan uit 10 Victory-ships, 28 Liberty-ships, 2 kleinere vaartuigen en 1 tank schip. Bovendien ontvangt 'de Ne derlandsche Koloniale Tankvaart Mij twee tankschepen. De com missie heeft nog-een aanvraag van de Nederlandsche regeering ontvangen voor vier Victory-sche_ pen. De Compagnie Maritieme Beige ontving zes Liberty-schepen. De politie van Stockholm is op jacht naar een man, waar schijnlijk een ontspapte krank zinnige met ervaring in het om gaan met explosieven, die op drie achtereenvolgende Zaterdagavon den op verschillende plaatsen te Stockholm dynamiet tot ontplof fing heeft gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3