De verkiezingen in Frankrijk De voedselcrisis in Duitschlarid Commissie-Generaal naar Cheribon vertrokken DE TERREUR IN PALESTINA DINSDAG 12 NOVEMBER 1946. NEDERLAAG VOOR SOCIALISTEN De Rijstpositie in het Verre Oosten EEN BEROEP OP DE VER. STATEN Lord Killearn reeds eerder gearriveerd Chineesche demonstratie te Hongkong Hat Ur; n um van djn Belgischen Congo WEER EEN STATION OPGEBLAZEN Duitsche krijgsgevangenen naar Engeland overgestoken? \V KERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N M.I te De Bilt, geldig tot Dins dagavond: Krimpende wind. Geleidelijk toenemende en naar W. of Z.W. krimpende wind, meest zw. bew. met bier en daar eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. DE VRIJE 2de Jaargang No. 351. AdvertentieorH"!- per mm 10 cl.; «linim'jm per advertentie f 1-58 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 cL meer Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen - Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. Oe officieuze uitslagen. De offieeuze resultaten van de Fransche verkiezingen voor 90 departementen van bet moeder land, door A.F.P. Maandagmor gen bekend gemaakt, luiden: 5.475.955 stemm. 5.033.425 stemm. 3.454.080 stemm. Communisten M.R.P. Socialisten Radicalen 1.971.660 stemm. Conservatieven en Gaullisten 2.137.630 stemm. De Parijscbe bladen van alle richtingen zijn het in bun eerste commentaren op de Zondag ge houden verkiezingen voor het Fransche parlement eens over den winst van de communisten en de nederlaag van de socialisten. ,,De communistische partij is be reid alle verantwoordelijkheid te aanvaarden", zegt de „Humanité" in een kop over zes kolom. In het hoofdartikel van de .Humanité" wordt verklaard: ,,De reactie wilde de communis tische partij, dat wil zeggen de arbeidersklasse uitsluiten van deelneming aan de leiding van de openbare aangelegenheden, doch het volk heeft de waarborging van de republiek aan ons toever trouwd. Het volk zal in zijn ver trouwen niet teleurgesteld wor den. De communistische partij is bereid de leiding te nemen van het werk ter consolidatie van de democratie en van het nationaal herstel." De gematigde „Matin" schijnt het eens te zijn met de commu nistische vooruitgang doch Marxistisch verlies". „M. R. P. heeft den schok doorstaan." Het oigaan van de M. R. P. „l'Aube", meent, dat „de kleine Marxistische meerderheid in de oude Assemblee niet gehandhaafd zal blijven, wanneer de volledige uitslag bekend zal zijn. De voor zitter van de partij, Maurice Schumann, schrijft in het hoofd artikel: „De M. R. P. heeft den schok doorstaan; dit is bijna even wonderbaarlijk als het feit van haar aanvankelijken opkomst." „De Fransche socialistische partij, aldus gaat Schumann ver der, moet thans kiezen tusschen .Labour" of dood. Voor een meer. derheid in het parlement is een aantrekkingspool Vereischt; er zijn slechts twee mogelijkheden: het communisme of wij." De rechtsche „Epoque" noemt de verkiezingen een nederlaag voor de driepartijen-coanue. Over het algemeen een ernstigen toestand. Volgens een communiqué, uit gegeven na de maandelijksche voedselconferentie voor Zuid-Oost Azië wordt gezegd, dat, hoewel er meer rijst beschikbaar is voor de „rijstpot" van dit gebied, dan oorspronkelijk werd verwacht, het rijsuekort m deze gebieden ge vaarlijk dicht hij het catastro- phale ligt. Voor Malakka, waar het zeer kleine rantsoen dringend verhoo ging behoett kan slechts gezegd worden, dat „het huidige rantsoen tot aan het einde van het jaar gehandhaafd kan blijven". In Nederlandsch-indië is de toestand volgens 't communiqué „ernstig" en er zijn in Borneo en Serawak ook .ernstige tekorten". De Phi- lippijnen zullen 74 procent van hun toewijzing over de periode Juli-December 1946 ontvangen. Siam zal 88.000 ton meer kunnen exporteeren, dan de 47.000 ton, die naar schating in November zou worden geleverd. Ohina zal in December 24.000 ton, die het als voorschot van de „pot" ontving, teruggeven. Birma zal volgend jaar naar schatting een millioen ton rijst,, het dub bele van het loopende jaar, kun nen leveren. De conferentie hoopt, dat Brazilië het bestaande verbod Van voedseluitvoer, waardoor Voor-Indië, Ceylon en Malakka werden getroffen, zal herzien. Volgens dit communiqué zal de nieuwe rijstoogst eerst het vol gend jaa;- gunstiger invloed gaan oefenen. Tot dan zal de tegen woordige gevaarlijke periode voortduren. „Het is moeilijk te voorzien, welke de regeering van morgen zal zijn, doch één ding is zeker: deze nieuwe Assemblee zal moeilijker te regeeren zijn dan de oude, en dat zegt heel wat." De Maandagmiddag gepubli ceerde uitslagen der Fransche verkiezingen voor 574 van de 6d8 zetels luiden: zetels Communisten 168 M. R. P. 160 S/iHnlktpn 93 Rep. Vrijheidspartij en andere conservatieve en gematigde groepen Radicalen en verb, groepen Gaullistische Unie Algerijnsche bëw. „Triomf der Democratische Vrijheden" Algerijnsche „Onafhankelijk heidspartij" 73 59 9 Duitschers hebben tijdens het weekeinde voedsel gestolen uit verschillende huizen van Britsche gezinnen in het gebied van West- falen, waar het hoofkwartier van het Britsche Rijnleger gevestigd is. Men beschouwt dit als een „waarschuwing" aan de Engel- schen van de groeiende ontevre denheid der Duitschers over de voedselpositie. De Engelsche dagbladen ver onderstellen, dat de plotselinge aankomst te Londen van Sir Ba sil Brooke, Minister-President van Ulster, die eep dringende uitnoo- diging van Attlee voor dit bezoek ontving, samenhangt met een voor Ulster belangrijk besluit over de toekomstige wetgeving. Om het drukke treinverkeer in de Amerikaansche zone van Duitschland te ontlasten heeft het Amerikaansche leger vierduizend vrachtwagens voor een tijdperk van 4 S, 5 weken aan de Duitsche spoorwegen in gebruik gegeven. INDONESIË. De Commissie-Generaal is Maandag vroeg in den ochtend met een Catalina-iwatervliegtuig naar Cheribon vertrokken. Be halve de Commissie-Generaal had bet vliegtuig aan boord: Dr. P. J. Koets, directeur van het kabi net van den Luit-Gouv.-Gen., Mr. K. F. J. Verboeket, hoofd van den Regeeringsvoorlichtings- dienst, Dr. C. C. Maassen en Dr. I. Sa'mkalden, beiden adviseurs van de Commissie-Generaal, Dr. P. Sapriers, secret aris-generaal van de Commissie-Generaal en W. A. van Goudoever, van den Re- geerings voorlichtingsdienst. De Catalina ging naast de .Banckert" liggen, den Neder- landschen torpedobootjager, aan boord waarvan het Nederlandsche gezelschap den nacht had doorge bracht. Lord Killearn is Zaterdagavond om 9 uur plaatselijken tijd met het fregat „Veryan Bay" vertrok ken en kwam Zondagochtend om 11 uur plaatselijken tijd in Cheri bon aan. Soekamo en Hatta slechts waarnemers. Soekarno en Hatta zijn Zondag avond om 6 uur plaatselijken tijd in Cheribon aangekomen. In ge zelschap van Sjahrir heeft Lord Killearn een bezoek gebracht aan Soekarno en Hatta te Keeningan (ten Zuiden van Cheribon) de plaats waar de beide laatsten verblijf houden. Later op den dag hebben Soekarno, Hatta en Lord Killlearn als gasten van Sjahrir het diner gebruikt. De Indone sische vertegenwoordigers zijn Zondagmiddag' om 1 uur plaatse lijken tijd te Cheribon aangeko men. Het republikeinscbe persbureau Antara doet uitkomen, dat Soe karno en Hatta de besprekingen slechts als waarnemers zullen bij wonen en dat Sjahrir het hoofd der Indonesische delegatie blijft. Telegram aan Minister- President. De stichtingen „Indië in Nood" Bij het Nederlandsche Consulaat. Britsche commando's en afdee- lingen hulppolitie werden op 4 November opgeroepen om een oog te houden op 1000 Chineesche demonstranten, die voor het bu reau van den Nederlandschen Consul oo den grond zaten. De demonstranten, die kort ge leden in de stad waren gekomen, vroegen betaling voor het werk, dat zij tijdens de Japansche bezet ting verricht hadden in de Neder landsche tinmijnen in Neder- landsch-Indië. Door een regeerings-vertegen- woordiger werd medegedeeld, dat hun passage naar China betaald zou worden plus een toelage van 20 dollar of dat zij te werk ge steld konden worden in Hong kong. Hierna ging de menigte uiteen. en „Rijkseenheid" hebben het vol gende telegram gezonden aan den Minister-President L. J. M. Beel: „Geven namens tienduizenden loyale Nederlanders tevens Indië. kenners uitdrukking aan diepe verontwaardiging over gepubli ceerde Nederlandsche voorstellen betreffende erkenning republiek onder den fascistiscben oorlogs misdadiger Soekarno. Protes teeren krachtigst tegen politiek Commissie-Generaal voortgaande in de.lijn polit-.-k Schermerhorn Van Mook die tot gevolg heeft een vernietigd koninkrijk waar-' door millioenen ingezetenen van Indië worden prijsgegeven aan fascistische onderdrukking, ellen de en ondergang en de welvaart van Nederland wordt ondermijnd. Beschuldigen dit Kabinet en in het bijzonder Commissie-Gene raal schending grondwet en on trouw ambtseed waartegen straf bedreigd is. w.g. Stichtingen Indië in Nood en Rijkseenheid." EEN VOLKS-DEMONSTRATIE TE BRUGGE. Zondag hebben te Brugge naar schatting 35.000 personen bij een demonstratie en in een telegram hun aanhankelijkheid betuigd met Koning Leopold. De voorzitter van den Ham- burgschen raad Van vakvereeni- glngen, Franz Spliedt, heeft een beroep op de Ver. Staten gedaan om Duitschland te redden van wat hij noemde „De ramp van den komenden winter". Er is voldoende in de wereld, zoo zeide hij, om deze ramp te voorkomen. Wij beseffen zeer goed de moeilijkheden van Enge land en doen daarom een beroep op Amerika. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat Britsche en Amerikaansche deskundigen op voedselgebied waarschijnlijk de volgende week te Berlijn de ernstige voedselcrisis in de Britsche zóne zullen bespre- ken. Te Karlsruhe in de Fran sche zóne is de voedselpositie zoo ernstig, dat de vakvereenigingen overwegen een algemeene staking uit te roepen. De meening van Gen. Clay. De waarnemend Amerikaansche militaire gouverneur in Duitsch land, Generaal Clay, heeft bij zijn aankomst te Washington ver klaard, dat de voedseltoestand in de Britsche zóne „niet zeer veel belovend" is. Hij schatte dat van nu tot Juli 1947 600.000 ton graan noodig zou zijn en onthulde, dat een viermogendheden-delegatie spoedig een onderzoek zal instel len naar de oorlogsfabrieken in alle vier zones. Een verklaring van Hynd. John Hynd, Minister voor de Britsche zones in Duitschland en Oostenrijk, heeft Zondag te Shef field verklaard, dat Groot-Brittan- nië zijn verantwoordelijkheid, den Duitschers ^tenminste zoo veel voedsel te verstrekken om hen Volgens den wetenschappelijken medewerker van het links ge. oriënteerde Britsche Zondagsblad „Reynolds News" gaat er in Bel gië een storm opsteken naar aan leiding van geruchten over ver koop van uranium aan de Ver- eenigde Staten tijdens den oorlog. „De nog niet van officieele zijde tegengesproken bewering, aldus de medewerker, bestaat hierin, dat uit den Belgischen Congo, die ongeveer tachtig procent van de ter wereld bekende uraniumerts- voorraden zou bevatten, op groote schaal verschepingen van dit uranium-erts naar Amerika plaats gevonden zouden hebben." (Ura nium is een grondstof voor de fa bricage van atoombommen.) Het hoofdgebuw van het sta tion Ras el Ein aan den spoorweg van Palestina naar Egypte is door kofferbommen opgeblazen. Drie Joden kwamen met een zware gesloten vrachtauto voor het station en brachten eenige koffers met het opschrift „hom men, gevaar" in de wachtkamer. Ze bedreigden een stationsambte naar, die hen den toegang wilde beletten met een revolver. De daders konden ontsnappen, voor dat politie en militairen aanwezig waren. Onmiddellijk werd bet be vel gegeven het gebouw te ontrui men. Een half uur later vloog het de lucht in. Bij deze explosie werden drie Britsche soldaten en een Arabier licht gewond. Zullen de V. S. interventie verzoeken De Amerikaaansche Senator Claude Pepper (democraat uit Florida) heeft aan het dagelijksch bestuur van het Amerikaansche Joodsche Congres te Philadelphia meegedeeld, dat de V. S. aan de V. N. zullen verzoeken hun inter ventie te verleenen in Palestina. Jepper wil Engeland het mandaat over Palestina ontnemen en dit land onder beschërm.ing van de V. N. stellen. „Dit is een vraag stuk, dat de geheele wereld aan gaat, niet alleen Engeland", aldus Pepper. De Haganah en de Verzets groepen. Volgens de Engelsche ochtend bladen zijn speciale berichten uit Jeruzalem ontvangen, dat een ondergrondsche oorlog is ingezet tusschen de Haganah, de Joodsche illegale organisatie, eenerzijds en de Stemgroep en de Irgoen Zwai Leoemi, Joodsche verzetsgroepen anderzijds. Volgens deze berich ten hebben leden van de Haganah tijdens het weekeinde in de kust streek bij Tel Aviv verschillende wapenopslagplaatsen van de Ir goen Zwai Leoemi opgeblazen. Haganah deed eveneens een aanval op wapenvoorraden van de Stemgroep, waarbij een hoeveel heid wapens en ammunitie vernie tigd werd. De veiligheidsmaatregelen in Engeland. In een officieele verklaring van het Londensche bureau van het „Jewish Agency" wordt over de maatregelen, die ter bescherming tegen eventueele aanslagen van Joodsche terroristen worden ge nomen, gezegd, dat,, hoewel het voorzichtig geacht wordt, dat voorzorgsmaatregelen worden ge nomen, de desbetreffende berich ten over aanslagen het bureau sensationeel voorkomen en waar schijnlijk zonder grond zijn. De officieele Zionistische beweging is sterk gekant tegen de activiteit der terroristische groepen en doet al het mogelijke om daaraan een eind te maken. Uit gewoonlijk welingelichte bron te Londen wordt vernomen, dat een zekere uitbreiding der of ficieele veiligheidsmaatregelen na den aanslag op de Britsche am bassade te Rome onvermijdelijk is. aan het werk te houden, niet v<xa zich af kan schuiven. „Tenzij ei steenkool gewonnen wordt" aldus Hynd, „kan er geen productie va» welke aard ook bestaan. De steen kool productie is in stijgende lij» ondanks het feit dat de aanvoer van voedsel niet verzekerd is. Jl>« rantsoenen moeten boven de 1000 calorieën per dag komen. Zonder ^jle Unrra zou Europa een van de grootste economische cirses in de geschiedenis beleefd hebben. De organisatie, die de Unrre vervangt, moet er een zijn, die op coöperatieve grondslagen is ge fundeerd. Een regelmatige distri butie van levensmiddelen in Duitschland vereischt de vorming van aanzienlijke voorraden. Men kan moeilijk zeggen waar zij vandaan moeten komen." De Engelsch-Amerikaajisteba besprekingen. De Engelsch-Amerikaansche be sprekingen over de voedselcrisis in de Bntsche zóne van Duitsch land, die Zaterdag en Zondag te Stuttgart werden gehouden, zullen deze week te Berlijn worden voortgezet. De leidende function- narissen van beide zones zullen dan bijeenkomen. Het Bureau voor voedsel- en landbouwaange- legenheden der beide zónes t« Stuttgart heeft Maandag ver klaard, dat de voedselcrisis, hoe wel deze in de eerste plaats aa» de Amerikaansche zeeliedensta- king wordt toegeschreven, werd vei naast apor de explosie van een oude bom in het Herne-kanaai, dat <Je Rijn en de Weser verbindt Hierdoor werd een belangrijke waterweg voor de voedselvoorzie ning van een aantal groote ste den, met name Dortmund en rand gebieden van bet Rubrgebied ge blokkeerd. Men verwacht, dat het Herne-kanaal niet vóór 20 November a.s. zal worden her opend. Wegens de betrekkelijk kleine beschikbare voorraden in de Amerikaansche zóne zal de cri sis, naar men meent, alleen kun nen worden opgelost doordat men de schepen, die voedsel naar deze zóne brengen, naar de Britsche zóne dirigeert. Uitgewekenen naar de Sovjet-zóne terug. Het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Sowjet militaire autoritei ten de Deensche militaire missie te Berlijn er van in kennis heb ben gesteld, dat zij bereid zijn 15.000 Duitsche uitgeweken per sonen, die oorspronkelijk in de Sowjet zóne hadden gewoond en thans in Denemarken vertoeven op te nemen. Zij zullen in bet be gin van December worden overge bracht. Wie binnenkort terecht zullen staan. Het Duitsche persbureau Dana meldt, dat Dr. Friedrich Flick, Voormalig hoofd van het Flick- syndicaat, oud-directeur van de iVereinigte Stahlwerke, de Dres- dener bank, de AEG en andere staaL en mijnbouwbedrijven, door het Amerikaansch militair be stuur aan het 3e Amerikaansche leger in Neurenberg is overge leverd en binnenkort berecht zal worden. Met hem zijn 3 andere Duitsche groot-industrieëlen, n.l. Otto Ernst Flick (zijn zoon), Kon. rad Kaletsch en Werner von Ha ven, uitgeleverd. Aan het derde leger zijn eveneens uitgeleverd: August Rohdewald van de Deut sche bank, Hugo Zinssner van de Dresdner bank, S.S.-gen. Franz Mayler, Gerhard Alois Westrick, voormalig directeur van de Focke Wulf-ifabrieken. De drie laatst genoemden bevinden zich in zie kenhuizen, aldus Dana. Radio Berlijn meldt, dat Flick in het paleis van justitie te Neu renberg, in het kader van een proces tegen Duitsche mdustriee- len, zal worden berecht. De politie van het eiland Wight zoekt het heele eiland af naar 3 mannen, die, naar men aanneemt, Duitsche krijgsgevangenen zijn, en Vrijdag j.l. met een Fransch vaartuig uit Brest bij de Mirabel Bay aan land gegaan zijn. De politie houdt het vaartuig in het oog, daar men rekening houdt, met de mogelijkheid, dat de man nen door honger gedreven hun schuilplaats zullen verlaten. -'ij el n v,i rv,'ti 13 C I

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1