Bijeenkomst der Sociale Commissie DE NEDERLANDSCHE EISCHEN De toestand in Duitschland GEEN OVEREENSTEMMING BIJ DE GROOTE VIER IÊ MAANDAG 11 NOVEMBER 1946. Molotof over het fascisme Benoemingen bij den Hoogen Raad. Incidenten in Columbia. Britsche nota aan Albanië Verkiezingen op de FAR-OER eilanden Minister Lieftinck in Zeeland. MINISTER HUIiSMANS Donderdag naar Beigië De ontp offingen in het I eichswaid DE VEREENIGDE NATIES De toestand in de vluchtelingenkampen. Jhr. Van Lidth de Jeude over economische concessies Sacksen wordt de elfde Duitsche Staat G! I N REORGANISATIE IN BRITSCHE ZONE De besprekingen te Djogjakarta WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandag- 1 avond. Toenemende bewolking Tijdelijk weer toenemende bewolking met nu en dan re gen; meest matige wind uit Noordelijke richting; weinig verandering van temperatuur. 2de Jaargang No. 350. AdvertentienrUs- per mm 'minimum per advertentie f j Inzendingen advertent^ tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertentie 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blaa 10 cU meer Versctaiint „.„lijk. - DM.kk.rB N.T. Firm, P. J. d« S.nii. - Tem.u- At.nn.m.msprgs /S.75 per kw»rt»»l. Reuter meldt over de Vrijdag gehouden bijeenkomst van de tder Ministers van Buitenlaijdsche Za ken te New York: Gedurende bijna vijf uren hehfben de Groote Vier gediscussieerd over punten ran minder belang, zooals am- uestie voor pro-Geallieerde Ita- Banen, het uitbannen van fascis tische organisaties, het recht van Albanië om deel te nemen, aan het vredesverdrag met Italië, bui tenlandsche bezittingen in Roe menië, en vrije scheepvaart op den Dor.au. Lange discussie werd gevoerd óver de vraag, wanneei van „fascistische organisaties' gesproken moest worden. Byrnes seide hieromtrent: „Het gevaar bestaat, dat iedereen, met wien men het oneens is, fascist ge noemd wordt''. Molotof verklaar de, dat in Italië het fascisme her leefde. Toen men maar niet tot over eenstemming kon komen over verschillende artikelen zeide Be- Naar het A NT.F verneemt is benoemd tot President van den Hoogen Raad der Nederlanden, Mr. Dr. J. Donner, thans raads heer in den Hoogen Raad. Tot Vice-Presidenten zijn benoemd Mr. N. C. M. A. van den Dries, thans raadsheer en Mr. Dr. W. A. J. M. Fick, eveneens thans raads- heer. Tot raadsheeren zijn benoemd Mr. P. H. Smits, die tijdelijk het ambt van raadsheer uitoefende, Mr. G. H A. Feber, thans rech ter in'de rechtbank te Almelo en Mr. A. Rombach, thans advocaat- generaal bij den Hoogen Raad. vin protesteerend: „Wij werken niet volgens onze te Moskou ge troffen overeenkomst. Wij leggen steeds de artikelen welke le Parijs door een groote meerderheid zijn aanvaard, ter zijde, alsof de Pa- rijsche conferentie niet van be- teekenis was". Molotof antwoordde, dat hij groot ontzag had vor de confe rentie, doch dat vele artikelen van het verdrag niet juist waren en sommige overbodig. Staat van beleg in de hoofdstad1. De President van de Zuid- Amerikaansche republiek Colum bia heeft Vrijdagavond j.l. den staat van beleg afgekondigd voor Bogota, de hoofdstad van de republiek, naar aanleiding van talrijke incidenten, welke in den loop van de laatste dagen in het industrie-centrum zijn voorgeval len. De staat van beleg geldt eveneens voor het geheele depar tement „El Valle". De heerschen- de onrust, houdt verhand met eischen van arbeiders hij buiten- landsche oliemaatschappijen, die in staking zijn gegaan, omdat aan hun eischen niet tegemoet werd gekomen. President Ospina Pe rez is met de voornaamste poli tieke leiders in bespreking ge treden. Het Britsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft mede gedeeld, dat Engeland een nota aan Albanië heeft doen toekomen inzake de aanwezigheid van mij nen in de Straat van Korfoe, ten- fevolge waarvan onlangs twee Iritsche torpedojagers ernstig beschadigd werden. De nota is gezonden via Bel grado, aangezien Engeland en Al banië geen diplomatieke betrek kingen onderhouden. De inhoud van de nota, aldus «en woordvoerder van het Minis terie, komt overeen met. de aan bevelingen van den internationa len mijnenraad, waarin de Groote Vier vertegenwoordigd zijn. Pro-Deensche meerderheid. De bevolking van de Faroer- eilandengroep tusschen IJsland en Noord-Schotland welke Vrij dag ter stembus is getogen, heelt een pro-Deensche meerderheid gekozen in het nieuwe parlement van de Far-oer, het „Lagting", terwiil "bij de eerder gehouden volksstemming over eventueele afscheiding van. Denemarken een kleine merderheid voor afschei ding werd verkregen. Volgens de voorloopige stemmings-uitslaeen heeft de pro-Deensche coalitie ongev. 7450 stemmen verkregen, ofwel twaalf zetels, tegenover 5400 stemmen (acht zetels) voor de autonomisten. Bezoek aan Middelburg en Breskens. Minister Lieftinck heeft Vrijdag op het gemeentehuis van Middel burg en in Breskens besprekin gen gevoerd met gemeentebestu ren en vertegenwoordigers van stichtingen en vereenigingen, om trent den wederopbouw in Zee land en de aan oorlogsslacht offers toe te kennen schadever goeding. De Zeeuwen hebben met klem hun oude eischen naar voren gebracht, n.l., dat er ver goed zal worden op basis dér ver vangingswaarde en niet op basis der geschatte waarde van 1940, Over den gang van zaken bij het indienen van de noodwet Wal cheren waren nog geen bijzonder heden te verkrijgen. Zaterdag bracht Minister Lieftinck een be zoek aan Zierikzee, waar hij de vergoeding der op Schouwen ge leden schade zal bespreken. BUITENGEBRUIKSTELLIN G Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de navolgende postzegels huiten gebruik worden gesteld en hun waarde voor de frankeering verliezen: Zomerpostzegels 1941 i. d. firan- keerwaarde van 1%, 2 y2, 4, 5 en 7% cent. Weldadigheidszegels (van het kind) 1941 in dezelfde waarden. Weldadigheidszegels (van het kind) 1945 in de waarde van 1%, 2%, 5, 71/2 en 12%. Bijzondere postzegels „Herrij zend Nederland" van 7% cent. De Minister van Economische Zaken, Dr. G. W. M. Huysmans, zal a.s. Donderdag en Vrijdag een bezoek aan Brussel brengen, al waar hij verschillende Belgische autoriteiten zal ontmoeten, onder wie zijn Belgischen collega, den Minister van Economische Zaken Liebaert. De algemeene economi sche betrekkingen tusschen Bel gië en Nederland zullen hierbij besproken worden. Minister Huysmans wordt op zijn reis vergezeld door den heer Spierenburg, directeur voor de buitenlandsche economische be trekkingen bij het Ministerie van Economische Zaken. De hevige explosies van munitie in het Reichswald, gaan eiken middag nog regelmatig door. Op gezette uren trillen de ramen der huizen in het grensgebied en zelfs in Nijmegen toe. De vice-voorzitter van de com missie voor gebiedsuitbreiding, Jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude, heeft de vrees geuit, dat het bezit Van concessies in Duitschland indien de Groote Vier hiervoor toestemming verleenen geen nut voor Nederland zal hebben, daar men practisch machteloos staat indien de Duitschers niet willen samenwerken. De commissie, die zich sedert de bevrijding actief met het vraagstuk der annexatie heeft beziggehouden, heeft gepro testeerd tegen de geheimzinnig heid, waarin de regeering de kwestie van de grenscorrecties op 28 October heeft gehuld en zegt van de Nederlandsche voor stellen, dat zij geen economische voordeelen van eenige beteekenis bieden. „Land is iets concreets". Jhr. Van Lidth de Jeude ver klaarde, dat de publicatie van de regeeringsvoorstellen de meening van de commissie niet heeft ge wijzigd. Het eenige hoopvolle is, zoo zeide hij, dat hoogere territo riale eischen zullen worden ge steld indien geen economische concessies worden verkregen. „De commissie is nog steeds de meening toegedaan, dat de regeering land had moeten eischen en geen economische concessies. Wij betwijfelen of de Duitschers willen samenwerken. Als wij land hebben, hebben wij iets concreets, doch de tijd zal nog moeten lee- ren of economische concessies voordeelen zullen afwerpen." Een Belgische persstem. „De Gazet" wijdt een hoofdarti kel aan de voorgestelde grens correcties van Nederland en doet uitkomen dat de eischen zeer ge matigd zijn. Deze gematigdheid vindt haar oorzaak in het feit, dat in het tegenovergestelde ge val de Groote Mogendheden be- tzwaren zouden opperen, speciaal met het oog op het groote aantal verplaatste personen, aldus het blad. Wat betreft de economische eischen vreest „De Gazet", dat deze rechtstreeks in strijd zijn met de politiek van den Geallieer den Bestuursraad als gevolg van de hooge prijzen van de Neder landsche havens. Deze zullen op leven wanneer het achterland, met name Duitschland, er weer boven op komt. Daarom heeft het geen zin kunstmatig protectionistische maatregelen 00 die havens toe te passen en ondertusschen het ach terland verder leeg te halen zegt het! blad. Nederland beperkt zich tot 't strict onmisbare voor eigen herstel. België zou goed doen, om als het zijn standpunt tegen over België inneemt, zich met zijn Noorderburen te verstaan. Ket blad vraagt tenslotte waarom België niet tegelijk met Neder land1 zijn houding heeft kenbaar gemaakt om een gesynchroniseer de politiek tegenover Duitschland te voeren. Tijdens de bijeenkomst van de Sociale Commissie van de Ver. Naties antwoordde mevr. Roose velt op de Sowjet-beschuldigingen betreffende den toestand in de Geallieerde vluchtelingenkampen. Zij wendde zich tot Wisjinski, toen zij zeide, dat een oplossing van het vraagstuk kan worden be reikt, indien beide landen bereid zijn samen te werken. Het is van essentieel belang voor den wereldvrede, aldus mevr. Roosevelt, dat beiden hun wrok en vrees voor een deel ver geten. „Ik hoop dat onze landen elkaar beter zullen gaan begrijpen en eikaars standpunt bij bepaalde aangelegenheden zullen waardee- ren. In antwoord op de meening van den Sowjet-afgevaardigde, Wis jinski, dat het repatrieeren van verplaatste personen en vluchte lingen de voornaamste taak van de internationale vluchtelingen organisatie moest zijn, zeide mevr. Roosevelt, dat vele van deze men- schen niet naar hun landen wenschten terug te keeren, omdat er veranderingen zpn gekomen in de wijze waarop die landen wor den geregeerd. Zij kon het ech ter niet eens zijn met Wisjinski's uitlating als zouden deze men- schen daarom als fascisten wor den beschouwd. De dreiging van den economischen toestand. Ook| achtte mevrouw Roosevelt „de dreiging van den economi schen toestand" een factor die een aantal van deze menschen terughoudt en zij voegde er aan toe, dat deze vluchtelingen geen zwervers behoeven te worden, als •hun de gelegenheid wordt geboden De voormalige provincie Saksen zal een staat gaan vormen, be stuurd door een president en acht ministers. Dit geschiedt op ini tiatief van het Sowjetbestuur, de Socialistische Eenheidspartij zal een grondwet voor den nieuwen staat opstellen. Het zal de elfde staat van Duitschland worden. In Britsche officieele kringen werd Vrijdagavond het Fransche bericht, als zouden in de Britsche zóne ingrijpende reorganisaties plaats hebben, gedementeerd. In dit bericht werd beweerd, dat het militaire bestuur in de Britsche zóne van Duitschland zou worden gereorganiseerd. De Engelsche Minister voor bezette gebieden, John Hynd, zou worden vervan gen door John Strachey, die thans Minister van Voedselvoor ziening in Engeland is en de Brit sche zóne in te lijven bij het Ster- ling-blok. In genoemde officieele kringen werd er echter op gewezen, dat een ontheffing van Minister Hynd uit zijn functie „momenteel niet in overweging wordt genomen en de moeilijke en gecompliceerde Britsche voedselpositie niet toe stond. dat hij door Strachey zou worden vervangen". Wat de eco nomische maatregelen betreft, werd „iedere eenzijdige beslissing over de Britsche zóne", nu Enge land op het punt staat met de drie andere groote mogendheden de besprekingen over Duitschland te beginnen, uitgesloten geacht. Besprekingen tusschen Be vin en Byrnes. Ernest Bevin, de Britsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft met zijn Amerikaanschen ambtgenoot het voedselprobleem van de Britsche zóne van Duitsch land besproken en daarbij te ken nen gegeven, dat de huidige crisis ernstige politieke gevolgen kan hebben. Naar verluidt heeft Bevin ver der opgemerkt, dat het niet juist was dat de Britsche zóne slechts 100 000 ton graan kriigt toege wezen, terwijl de toewijzing voor het laatste kwartaal van dit jaar voor de Britsche en Amerikaan- sche zóne gezamenlijk 565.000 ton bedraagt. Bevin zal een rapport over den voedseltoestand in de Britsche zóne laten opstellen, dat ter ken nis van Byrnes zal worden ge bracht. Deze Britsche stap aan den vooravond van de belangrijke EngelschAmerikaansche con ferentie over den economischen toestand van Duitschland maakt het zeer waarschijnlijk dat het voedselprobleem bovenaan op de agenda zal komen te staan. Stakingen vertraagden voed sel-verschepingen. 1 Britsche functionnarissen, on der wie Roger Makins, een der Britsche gezanten te Washington en Maurice Hutton, hoofd van de Britsche voedselcommissie, zetten hun besprekingen met de Ameri kaansche Ministeries van Buiten landsche Zaken. Landbouw en Oorlog voort. In kringen van het Amerikaan sche Ministerie van Buitenland sche Zaken sluit men het tot stand komen van een noodrege- ling niet uit. Men legde er echter den nadruk on dat de bespreking van den voedseltoestand in geheel Duitsch land eerst tijdens de conferentie zal worden besproken. Een woorvoerder van het Ame rikaansche Ministerie van Land bouw verklaarde, dat de voedsel- verschepingen naar Duitschland zeer zijn vertraagd door de sta kingen in Amerika. Duitsche zender vernield. De voornaamste radiozender van het Duitsche persbureau Da na, die bij Frankfort was opge steld, is door een feilen brand ge loei verwoest. De zender was reeds 15 maanden in gebruik en bediende 42 kranten met nieuws. De brand ontstond in de repara tiewerkplaats. Een vrijwillige brandweerman werd zwaar ge- Wond. zich opnieuw te vestigen ia m« ander land, dat een toekoncert heeft. Op Wysjinsky's beschuldiging, als zouden de Ver. Staten onder het mom van vrijheid in de kam pen van verplaatste personen propaganda toelaten, die gericht is tegen het land, waar de ver plaatste personen vandaan ko men, antwoordde mevr. Roosevelt dat er over vrijheid en beperking van meeningsuiting tusschen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten zeer verschillende opvattingen be staan, maar zij vond niet, dat deze verschillen samenwerking uitsloten. „Broeinesten van ontevreden heid". De Belgische afgevaardigde, Lebeau, beschreef de kampen van verplaatste personen ais „broei nesten van ledigheid en ontevre denheid" en zeide, dat zij een wonde plek vormen, die niet on behandeld mag blijven. Hij stelde een stemming vooi over de tekst, zooala zij thans voor de commissie lag. Als ds uitslag niet zoo zou zijn, dat een of andere delegatie zich aan de internationale vluchtelingen orga nisatie wilde binden, dan zou een organisatie door verschillende re geeringen buiten de V. N. om, jn het leven kunnen worden ge roepen. In de BeheersehapsconnniMte In de Beheerschapscommissie van de V. N. heeft Emile St. Lot. vertegenwoordiger van de „zwar te republiek" Haïti als zijn mee ning te kennen gegeven, dat het beginsel van annexatie definitief als volkomen uit den tijd en het tijdperk van kolonisatie en an nexatie als beëindigd moet wor den beschouwd. De delegatie van Haïti, aldus St. Slot, hoopt op recht, dat het voorstel van Zuid- Afrika tot inlijving van Zuid- West-Afrika zal worden; verwor pen. Indien het blijkt, dat de be volking van Zuid-West-Afrika nog niet rijp is voor onmiddellijk» autonomie en onafhankelijkheid, moet dit gebied volgens St. Lof een bepaalden tijd onder beheer- schap van de V. N. worden ge steld. Lisicky (Tjsecho-Slowaktje) stelde voor, een sub-commissie van de Beheerschapscommissie te benoemen, die zou onderzoeken, op welke wijze het referendum, dat volgens de berichten door de regeering van Zuid-Afrika onder de inwoners van Zuid-West-Afri ka was gehouden, heeft plaats ge had. Volgens het Indonesische-Repu- blikeinsche persbureau Antara, zijn Vrijdag in het verblijf van den President te Djogjakarta door a> le prominente figuren uit het In donesische politieke en sociale leven; besprekingen van nationale beteekenis gehouden. In dit verband heeft de Repu- blikeinsche Minister van Voor lichting hekend gemaakt, dat de Nederlandsche voorstellen,, die bij de laatste onderhandelingen naar ivoren zijn gebracht, zouden wor den besproken door het uitvoe rend lichaam van het Centraal Nationaal Comité, teneinde te waarborgen, dat de te nemen be slissing zou worden gedragen door de meerderheid van het In donesische volk. Voorts hield de bekendmaking in dat Iedere be slissing, die genomen werd, moest leiden tot voordeel van het groot ste deel der Indonesische bevol king, aldus genoemd persbureau Ontvoering van Kampong bewoners. Volgens Nederlandsche militair# bronnen zijn in de kampongs ten Zuiden van Krikilan en Banjaran (Z.-Soerabaya) gevallen van ont voering van personen, die weiger den te evacueeren. gemeld. Indo nesische patrouilles blijven niet binnen de vastgestelde zóne en het aantal roovers neemt toe. In andere plaatsen dringen Indonesi sche patrouilles diep in het Ne derlandsche gebied binnen. Er komen echter geen incidenten voor.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1