dood Grens- Herdenking October-revolutle Mr. Burger over de Contributies Be bijeenkomst der Groote Vier Inheemsche tabak zonaer,ibon Rapport aan Soekarno e®rreeÊies HET GAAT OM UW LEVEN loert VRIJDAG 8 NOVEMBER 1946. JT EK LOOPT «STANU MK DEN KANT „Weerwolven" in Frankrijk Militaire parade te Moskou DE VEREENIGDE NATIES. V. S. in bevoorrechte positie. De verongelukte Dakota van de K.L.M. De kwestie Triest behandeld Griekenland en Albanië WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Regen. Aanvank. zwaar bewolkt met regen, later brekende bewol king met plaats, regenbuien, voornam, in het N. en het W. van het land. toenemende wind uit N. richtingen. VRIJE om 2de Jaargang No. 348. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N V. Firma P. .1. vin de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 1—5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 cL meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. waarden genoemd, waarop de V. S. bereid zijn het probleem van het toekomstige beheer der eilan den, die tevoren mandaatgebieden van Japan waren, af te handalen Heden plenaire zitting. Heden om 17.00 uur Ned tiid zal een plenaire zitting van de aigemeene vergade:ing der V. N. te Lake Success worden gehouden. Men verwacht, dat de nieuwe leden, Zweden, Afghanistan en IJsland dan plechtig zullen wor den geïnstalleerd. De vergade ring zal ook het rapport ontvan gen van de organisatiecommisis'e over de toevoegingen aan de agenda en het rapport van de sociale commissie over de con trole op narcotische middelen en over het Koode Kruis. Door het Fransche blad Ré- sistance" wordt melding gemaakt van het bestaan van een Fran sche weerwolf-organisatie, die haar leden zou aansporen zich gereed te maken voor een bur geroorlog. De Parijsche politie wilde Don derdag geen commentaar op dit bericht geven doch verklaarde, dat zij waakzaam is in verband met activiteit van „illegale organisaties". Genoemd blad zegt verder, dat de autoriteiten de bewijzen van het bestaan eener „weerwolf- organisatie reeds in handen heb ben en vraagt een uitgebreid on derzoek door de politie. Voelt u er wat voor om in de statistiek te worden vermeld bij de slachtoffers van het verkeer? Inden u neg van uw pensioen of verzekering wilt genieten, houdt u dan aan de verkeersregels. Weest allen paraat voor de veiligheid op den weg Het gaat om uw leven! De Nederlandsche afgevaardig de bij de commissie der V. N. voor administratieve- en begro tingsaangelegenheden, Mr. Bur ger, heeft tijdens een vergadering van de commissie op Woensdag om. verklaard: ,,De percentages die door de commissie voor con tributies voor de verschillende landen zijn voorgesteld, schijnen naar onze meening over het alge meen gebaseerd te zijn op rede lijke financieel-economische prin cipes. De voorgestelde percentages toonen duidelijk de bevoorrechte Sositie aan van een land als b.v. e V. S., die gespaard zijn geble ven voor oorlogverwoestingen en bezetting en bovendien: het voor deel hebben, dat de begrooting der V. N. in hun eigen valuta is vastgesteld. Voor een groot aan tal andere landen is de betaling van contributies in die valuta misschien moeilijk, door de posi tie van den dollar. Ofschoon het percentage, dat voor Nederland is voorgesteld, een zware last voor ons land be- teekent, achten wij ons gelukkig te kunnen mededeelen, dat onze regeering bereid is het percentage van 1.4 te aanvaarden. Indien echter, als gevolg van een voor- Naar wij van de zijde van de K. L. M. vernemen, moet het uit gesloten worden geacht, dat de Woensdag in Surrey verongelukte Dakota zou kunnen worden ge repareerd, zoodat het toestel als verloren moet worden beschouwd. Het onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde is nog niet ge- •indigd. stel van den Amerikaanscben af gevaardigde, het percentage ge wijzigd en ons aandeel verhou dingsgewijs verhoogd wordt, be houden wij ons het recht voor om nieuwe instructies af te wach ten." Verklaring President Truman. President Truman heeft Don derdag medegedeeld, dat de V. S. als de beheerende mogendheid bereid zijn de eilanden, die tevo ren mandaatgebieden van Japan waren, en alle Japansche eilan den. waarvan zij tengevolge van den tweeden wereldoorlog de ver antwoordelijkheid op zich hadden genomen, onder beheerschap te plaatsen. De President verklaarde, dat een „ontwerpovereenkomst voor beheerschap van strategische ge bieden" binnenkort ter goedkeu ring aan den Veiligheidsraad der V. N. zou worden voorgelegd. In dit ontwerp zullen dan de voor- Het Roode Leger, onder aanvoe ring van Generaal Pavel Arte- mief, commandant van Moskou beeft op het Roode Plein een pa rade gehouden voor Maarschalk Meonid Govorof ter gelegenheid van den 29sten jaarlijkschen her denk ngsdag van de October- revolutie aldus radio Moskou. Maarschalk Govorof. held bij die gelegenheid de volgende toe spraak: „Wij kunnen ervan ver zekerd zijn, dat het volk der Sowjet-Unie, dat den zwaarsten last van den oorlog gedragen heeft ook zal zegevieren in de vervulling van vredelievende taken." Generalissimus Stalin was niet aanwezig bij de parade, waarin alle onderdeelen van het Sowjet- leger vertegenwoordigd waren. Detachementen van legeronder- deelen, die zich tijdens den oorlog hebben onderscheiden marcheer den in de para? waarin ook een lange rij enorme kanonnen wer den meegevoerd, gepantserde en gemechaniseerde eenheden volg den in het zog der artillerie. Na afloop van de parade gaven ar beiders uit Moskou een demon stratie onder leiding van afdee- lingen voor lichamelijke ontwik keling. A.F.P. vermeldt, dat Britsche bladen de afwezigheid van Maar schalk Stalin bij de plechtigheid opmerken. De „Times" is van meening, dat de Maarschalk mis schien om gezondheidsredenen af wezio- was. Dagorder van Stalin. Ter gelegenheid van de her denkingsdag vaardigde Maar schalk Stalin een dagorder uit, waarin hii er o.m. op wees, dat de vredelievende buitenlandsche poli tiek van de Sowjet-Unie sympa thie en steun vindt bij alle landen. De huidige afwezigheid van oorlogsdreiging moet geen zelf voldaanheid en onverschilligheid in onze rangen verwekken, aldus de Maarschalk. Wederzijdsche beschuldigingen. Naar aanleiding van tegen Griekenland geuite beschuldigin gen inzake actie van „Grieksche monarchisten en fascisten" heeft Griekenland aan Trygve L'e, secretaris-generaal van de V. N. een verklaring overhandigd, waarin het Albanië er van be schuldigt dat dit land „door zijn uitdagende houding" bewijst tot het vergrooten van de interna tionale wanorde bij te dragen. „Het is absoluut onjuist", aldus de verklaring, „dat ook maar eenige Grieksche troepenmacht tot Al- baansch gebied is doorgedrongen. Integendeel, de feiten toonen aan, dat enkele maanden geleden groepen Albaneezen Grieksch grondgebied zijn binnengedrongen met het oogmerk om het land te plunderen, soldaten en burgers aan te vallen en de bewoners van de grensgebieden met geweld daden te bestoken". Het .Joego-Slavische standpunt. Joego-Slavische en Italiaansche afgevaardigden hebben Dinsdag tijdens de vergadering der Minis ters van Buitenlandsche Zaken hoofdzakelijk de standpunten van hun regeeringen ten aanzien van de toekomst van Triëst uiteen gezet. De overige Italiaansche kwesties, met inbegrip van Triëst, zullen tijdens de volgende bijeen komst der Ministers op Vrijdag worden besproken. De Joego-Slavische afgevaar digde, Stanoje Simic, verklaarde, dat de Joego-Slavische regeering bereid is de volgende eischen op te geven: dat de gouverneur van het voorgestelde vrije gebied van Triëst een Joego-Slaaf moest zijn, dat er een Joego-Slavisch garnizoen in de stad gelegerd zou zijn en dat de ordvang van het gebied met een derde zou worden vergroot. Hij kantte zich tegen de „dic tatoriale bevoegdheden" van den gouverneur en bevestigde weder om, dat de „Fransche lijn", die als de nieuwe Italiaansch-Joego- Slavische grens wordt voorge steld, voor de Joego-Slavische re geering onaanvaardbaar is. De voornaamste punten, waar hij be zwaar tegen maakte, waren: 1. De verdeeling van het schiereiland Istrië, ten zuiden van Triëst: 2. de voorgestelde kustcorri- dor, welke Triëst met Italië ver bindt; 3. de afscheiding van Gorizia, de tweede stad van Venezia Giu- lia, van het aangrenzend gebied. De meening der Italianen. De Italiaansche afgevaardigde Signor Alberto Tarchiani, ver klaarde. dat naar <je mepning van Zijn regeering de geheele grens kwestie door een plebisciet moet worden geregeld. Hij noemde de „Fransche lijn" „een wreede ver minking van het erfgoed van het Italiaansche volk waardoor een groot deel van onze broeders on der vreemd bestuur komt". Hij noemde het plan voor Triëst een „gevaarlijk compromis", dat „fun damenteel ondemocratisch" is Hij betwijfelde of bet vrije gebied de noodzakelijke economische en politieke vitaliteit en onafhanke lijkheid zou hebben. Hij maakte bezwaar tegen het voorstel om het vrfle gebied onder de super visie van den Veiligheidsraad der V N. te stellen, op grond van het feit, dat de Groote Vier nood zakelijke actie zouden kunnen verhinderen door hun recht van veto. Hij wenschte, dat de gou verneur alle noodzakelijke be voegdheden zou bezitten om den status van het gebied te bescher men en verklaarde met klem, dat het belangrijkste was, dat de na buurlanden zouden beloven het verkeer tusschen Triëst en Oos- tenrijksche, Tsjecho-Slowaaksche en Hongaarsche industrieele cen tra niet te verhinderen. „Een bedekte bedreiging". Nadat Molotof de Italiaansche verklaring had aangehoord zou hij, naar men meent te weten, verklaard hebben dat deze „een bedekte bedreiging bevat, welke we ontoelaatbaar achten". De Ministers kwamen tot over eenstemming over de volgende aanhangsels aan het Italiaansche verdrag: 1. de rechten van buitenland sche verzekeringsmaatschappijen in Italië; 2 de rechtsgeldigheid van Italiaansche obligaties in het be zit van buitenlanders 'bij het be gin van den oorlog; 3. herziening van vonnissen door Italiaansche gerechtshoven tegen onderdanen der V. N. Met ingang van 9 October 1946 is een wijziging van de tabaks- en tabaksproducentenheschikking '40 in werking getreden, waardoor de hier te lande geteelde tabak niet meer als distributiegoed zal worden beschouwd. Dit betee- kent, dat tabaksproducten ver vaardigd uit door beroepstelers gewonnen tabak zonder bon kun nen worden gekocht en ver kocht. Het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten zal een verbod uitvaardigen deze in heemsche tabak te vermengen met de door haar aan de fabri kanten toegewezen importtabak bestemd voor de verwerking tot rookartikelen voor de distributie. Men moet zich niet voorstel len. aldus deelt de persdienst van Economische Zaken ons mede. dat een en ander zal leiden tot een noemenswaard aanbod van bonvrije-artikelen, vervaardigd uit inlandsche tabak, aangezien de aanplant van tabak hier te lande zeer beperkt Is. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het bovenstaande slechts geldt voor de inheem sche tabak en de daaruit ver vaardigde producten, afkomstig van oogst 1946 en volgende. Uit voorgaande oogstjaren afkomstige tabak blijfit onder de competentie van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten. Voor de zgn. amateurstabak blijven de bepalingen van kracht welke zijn gepubliceerd in de Staatscourant van 17 September 1946 no 182. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat alle, zich momen teel te Batavia bevindende repu- blikeinsche Ministers zich heden naar Djogjakarta zullen begeven voor een voltallige kabinetszit ting met Soekarno, waarin rap port zal worden uitgebracht over hetgeen tot dien datum tijdens de Nederlandsch-Indonesische be sprekingen is bereikt. Geen dociumentendiefstal. Naar aanleiding van het door het Fransche persbureau A.F.P verspreide bericht omtrent den documentendiefstal ten nadeele van Prof. iSckermerhorn ver neemt het A.N.P. uit de meest gezaghebbende bron te Batavia, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is. Telegram aan H. M. de Koningin. De wetgevende raad van West- Borneo heeft ter gelegenheid van zijn eerste vergadering het vol gende telegram aan de Koningin gezonden: .jDe wetgevende raad van West-Borneo, die alle bevolkings groepen vertegenwoordigt en te Pontianak bijeen is, spreekt de woorden van Uwe Majesteit in dachtig, de overtuiging uit van een vruchtbare samenwerking binnen het Rijksverband en bidt den zegen van de Allerhoogste af voor Uwe Majesteit en Haar huis". Door de Nederlandsche Regee ring is dan eindelijk, na overleg met het parlement, de nota be treffende de territoriale en eco nomische eischen die ons Tand tea aanzien van JDuitschland heeft aangeboden. Het is alles vrij geheimzinnig in zijn werk gegaan. Er is eea geheime beraadslaging geweest, de Kamerleden mochten niets los laten. Maar in Amerika was men eerder op de hoogte dan hier. Br is gezegd, dat de annexatie gedachte niet leeft onder on* volk, gezien de over 't algemeen zeer geringe belangstelling voor vergaderingen waarin Sit vraag stuk werd behandeld. Men zal wel gelijk hebben, wanneer men dit beweert, maar het is toch ook wel juist dat de Regeering zich niet veel moeite heeft gegeven om te ontdekken wat er, ten op zichte van deze kwestie, onder het volk leeft. De heele zaak ie wel erg binnenskamers afge werkt. Maar, hoe dan ook ontstaan, de nota is er. En dat in deze nota niet van annexatie maar slechts van grensrectificatie wordt gesproken is wel zeer juist. Men moet heusch niet denken dat slechts van grens- correctie wordt ge_ Vranprs sproken, terwijl viaytu g eigenlijk annexatie wordt bedoeld Annexatie is het in elk geval niet. Jnn i Bij annexatie 9' H wordt met recht gedacht aan be langrijk vergrootte levensruimte die voor ons overbevolkte land een uitkomst zou beteekenen. De 1750 vierkante kilometer die door deze grenscorrectie aan ons land toe gevoegd zullen worden hebben voor dat doel niet de minste be teeken is. Evenmin kan deze grenscorrec tie beschouwd worden als een Duitsche betaling voor de slagen die door dit land aan onze natio nale economie zijn toegebracht door roof, plundering, ontmante ling van industrieën enz. Om de geleden schade door annexatie te dekken, zou een dusdanig groot gebied ingelijfd moeten worden, dat om praktische redenen daar eenvoudig niet aan gedacht kan worden. De grenscorrecties hebben dus een andere beteekenis dan com pensatie voor de schade door Duitschland aan onze economie toegebracht. De factoren die hier meespreken zijn van verschillen den aard. Ze liggen op het ge bied der strategie, grensbewaking en vervoer. Het zijn dan, geogra fisch bezien, wel zeer grillige in hammen en insnijdingen die op verschillende plaatsen zich voor doen aan onze Oostgrens. Dat men nu van de gelegenheid ge bruik tracht te maken om de grens zooveel mogelijk recht te trekken, moet toegejuicht wor den. Dat de grens, gaan de voor gestelde plannen door, met meer dan een derde verkort wordt, is toch wel een bewijs dat deze cor rectie niet kunstmatig is gecon strueerd. Natuurlijk zal de grensrectifi catie ook wel eenige economisch* vtmrdeelen meebrengen, de olie- aanwinning in de buurt van Coe- vorden, bosschen bij Nijmegen, maar deze economische voordeelen zijn zoo gering, dat het onjuist zou zijn op deze factoren bij de grenscorrectie al te zeer den na druk te leggen. Maar of het nu gaat over grens correctie of annexatie, er zal toch, als het plan verwerkelijkt wordt, een stuk Duitsch gebied bij Ne derland worden gevoegd. Of dit stuk nu klein of groot is doet principieel niets terzake bij de vraag of in de toekomst daardoor geen spanning met Duitschland zal ontstaan. Minderheden plegen de geschiedenis bewijst het - in den regel roerig te zijn en dik wijls een bron van gevaarlijke ver wikkelingen. De vraag is dus of men dit risico voldoende onder oogen heeft gezien en of de voor deelen van deze gebiedsuitbrei ding opwegen tegen de eventueele gevaren die daarmee inhaerent zijn. Zal de bevolking, die in deze gebieden woont, de gelegenheid hebben zich bjj referendum uit te spreken Het schiint niet in de bedoeling te liggen dit gebied bij Nederland te voegen zonder Duitschers, maar met de bevolking die er woont sinds 1940. Dit maakt de kwestie zeker niet eenvoudiger Polen en Tsjecho Slowakije heb- (Zie verder Pag. 2. ie kolom

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1