De gevorderde motorrijtuigen BRUTALE ROOFOVERVAL Radio-congres te Brussel Marktberichten REGELING DER VERGOEDING Oproep Roode Kruis Conferentie voor de Burgerluchtvaart Vrouw onder auto geduwd Da bomaanslag te Rome D< Palestijnsche jkwestie De mijnwerkersstaking in Amerika Afgezant Pauselijk Legaat gemolesteerd UIT DE PROVINCIE De houding der Sovjets De Veiligheidsraad 0p het nippertje Lord Beveridge naar België en Nederland Clementie voor rustver stoorders in Griekenland? In de Staatscourant van 4 November is opgenomen een be schikking van den Minister van Financiën inzake de vergoeding voor gevorderde motorrijtuigen. Deze beschikking is toepasselijk op alle door de Geallieerde strijdkrachten of door het Militair Gezag op grond van de In- kwartieringswet of het besluit bijzondere staat van beleg, ge vorderde motorrijtuigen. De volgende bijzonderheden zijn hieraan ontleend. In eigendom gevorderd. lr« het algemeen geldt voor oudere typen van In eigendom gevorderde motorrijtuigen als grondslag van bovenbedoelde ver goeding de catalogusprijs van 1939, .vermeerderd met 35 pro cent, of. wanneer geen catalogus prijs 1939 bekend is, de verkoop waarde van het type in het cor- respondeerende bouwjaar, even eens vermeerderd met 35 procent. Voor vrachtauto's en autobussen wordt de vergoeding bepaald naar den catalogusprijs van het chas sis, vermeerderd met 35 procent en een redelijk bedrag voor de carosserie. Voor motorrijtuigen van de. jaarklasse 1945 wordt tot grondslag genomen de catalogus prijs van het desbetreffende bouwjaar. In geen geval zal de aldus vast gestelde vergoeding hooger komen te liggen dan de catalogusprijs 1946 van hetzelfde of het meest benaderende type motorrijtuig of chassis. Het bedrag van dezen grond slag zal worden verminderd met een bedrag voor afschrijving en een reductie, welke afhangt van den algemeenen toestand van het gevorderde motorrijtuig. In gebruik gevorderd. Ook voor de in gebruik gevor derde motorrijtuigen is een rege ling getroffen, welke voorziet in een maandelijksche vergoeding ten bedrage van 2 procent van het bedrag, dat zou zijn uitge keerd. indien het motorrijwiel In eigendom zou zijn gevorderd. In dien door den .eigenaar van het motorrijtuig een bestuurder ter schikking is gesteld, welke niet van rijkswege wordt gesalarieerd, wordt den eigenaar terzake een redelijk loon vergoed. Afgezien van de normale slij tage, wordt, wannéér het motor rijtuig zeer onder, het gebruik ge leden heeft, de eigenaar aan de hand van de geldende prijsvoor- schriften schadeloos gesteld om het motorrijtuig weer bruikbaar te maken. Bevindt het motor rijtuig zich bij teruggave aan den eigenaar in aanzienlijk beteren staat dan ten tijde der opvorde ring, dan wordt de waarde der vergoeding in mindering ge bracht. Voor het verstrekken van gegevens. Het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt ons het volgende mede te deelen: Om een nauwkeurig overzicht te krijgen van het aantal perso nen, dat zich momenteel in het binnenland van Java bevindt, en hun evacuatie zoo veel mogelijk te bevorderen, verzoekt het Ne derlandsche Roode Kruis, verwan ten van deze mannen, vrouwen en kinderen ten spoedigste schrif telijk den naam en voornaam vol uit (bij gehuwde vrouwen ook de meisjesnaam), zoomede de ge boortedatum en de vermoedelijke verblijfplaats van hun familie, voor zoover die zich nog in het binnenland bevindt, op te geven. Wanneer het een gezin betreft, dan moet van elk der gezinsleden een dergelijke opgave volledig worden ingediend. Deze schriftelijke opgaven moe ten worden toegezonden aan het Informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis, Vlaming straat 2, 's-Gravenhage, onder vermelding van volledige naam en adres van dengene, die de opgave indient, alsmede van zijn familie verhouding tot de desbetreffende geïnterneerden. Sovjet-radardeskundigeii verdwenen. Vier Sovjet-Russische Radar deskundigen, die te Montreal wa ren aangekomen om de conferen tie van de Picao (voorloopige in ternationale organisatie voor de burgerluchtvaart) bij te wonen, tjUn „verdwenen" na den eersten dag de besprekingen te hebben bijgewoond. De Sovjet-Russische bezoekers hebben hun hotel ver laten. Op den openingsdag van de conferentie werden zij als waar nemers ingeschreven en woonden zp technische demonstraties van Britsche, Amerikaansche en Ca- nadeesehe toestellen bij. Het doel van deze conferentie, waar 150 deskundigen uit 28 landen aanwe zig zijn, is het vaststellen van een wereldnorm voor toestellen met Radaraccomodatie. Kan het motorrijtuig niet aan den eigenaar worden terugge geven. dan wordt de maandelijk sche vergoeding vervangen door een schadeloosstelling als bij in eigendom gevorderde motorrij tuigen. Schadeloosstelling bedrijven. De beschikking voorziet voorts in een regeling, waarbij bedrijven worden schadeloosgesteld voor ge leden verlies ten gevolge van de aanschaffing van een nieuw mo torrijtuig op basis van den wet telijk toelaatbaren aans chaffings- prgs" vóór 1 April 1946. De be schikking wordt geacht in wer king te zijn getreden, gelijktijdig met het besluit vergoeding mili taire vorderingen en aanschaf fingen 1945. Het Ministerie van Financiën verzoekt betrokkenen dringend zich naar aanleiding van dit be richt niet tot de met de uitvoe ring belaste instantie te wenden, daar dit de werkzaamheden slechts kan vertragen daar alle gevallen regelmatig worden af gewikkeld, heeft een verzoek tot bespoediging van de uitkeering niet den minsten zin. AFP verder, dat „defensieve ge dragslijn tot dusver door Britsche soldaten gevolgd, niet kan wor den volgehouden tegenover de voortdurende provocaties en ter roristische aanslagen der Joden". Uit New York wordt vernomen, dat Byrnes de Palestijnsche kwes tie geheel van Truman zou heb ben overgenomen, ten einde „on gelegen tusschenkomst" te ver mijden. Wanneer de Ministers van Buitenlandsche Zaken van Groot-Brittannië en de V. S. de zaak behandelen, dan is de kans op een regeling grooter, zoo meent men. De Nationale Verkeersweek had in Haarlem een slecht begin, daar op den avond van den eersten dag een 60-jarige vrouw uit Over- veen K. S. aan de tramhalte Sta tionsplein toen zij door een haas tige passagier bij het uitstappen een duw kreeg en jjoor een pas- seerende vrachtauto werd aange reden. Zij kwam onder de wielen van den zwaar beladen wagen te recht en was op slag dood Drie Joden in arrest. De chef van de politieke afdee- ling van de Romeinsche politie heeft meegedeeld, dat drie in arrest genomen Joden, nameljjk Chaim Waimber, Pinkus Widman en Schaak ervan verdacht worden in feite den aanslag op de Brit sche ambassade te Rome gepleegd te hebben. In een verklaring vanwege de unie van Italiaansche Joodsche gemeenschappen, het Italiaansch Zionistisch Verbond en de orga nisatie van Joodsche vluchtelin gen in Italië bezorgdheid tot uit drukking gebracht ten aanzien van den op de Britsche ambasade gepleegden bomaanslag. In kringen van de Joodsche verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi te Jeruzalem heeft men Maan dagavond bevestigd, dat de hom aanslag op de Britsche ambas sade te Rome Donderdag door leden van de Joodsche onder- grondsche organisatie werd ge pleegd. Joodsche vloot ligt gereed! Het Fransche Persbureau AFP meldt, dat, naar verluidt, een Joodsche vloot van ongeveer hon derd schepen gereed ligt om naar Palstina te varen. De vloot zou bestaan uit vaartuigen, die deel hebben uitgemaakt van de Cana- deesche en Hongaarsche marine. De leiding der Britsche vloot zou middelen beramen om te ver hinderen, dat de Joodsche schepen Palestina bereiken. Men is te Londen van meening, zoo gaat 8200 Mijnwerkers, aangesloten bij de „American Federation of Labour", zijn thans in staking. 56 kolenmijnen in Kentucky, Vir- ginië en Tennessee liggen stil. De staking heeft zich sterk uitge breid sinds Vrijdag j.l., toen er 5700 mijnwerkers in 36 mjjnen het werk hadden neergelegd. Het bureau voor vaste brand stoffen, waaarvan deze cijfers af komstig zijn, verklaart, dat het productieverlies dagelijks 50.000 ton steenkool bedraagt. De sta king wordt geweten aan „een verkeerde opvatting van de mijn werkers over een overeenkomst betreffende exploitatie der mijnen door.de regeering, welke in Mei j.l. tusschen de regeerjng en Lewii gesloten is." Metropoliet van Damascus vraagt troepen-assistentie. Mgr. Hanna Hajj, Maronitisch metropoliet van Damascus, heeft assistentie van troepen gevraagd tot Herstel van de orde, nadat een vertegenwoordiger van den pau selijken legaat te Beiroet, was ge molesteerd door inwoners van Asjkoet, waar zicli het bisschop pelijk paleis bevindt. Het inci dent zou een gevolg zijn geweest van het besluit van het Vaticaan tot afzetting van bisschop Hajj en zijn ontbieding naar Rome. De bisschop zou gezegd hebben,, dat hij alleen gehoor zou geven aan bevelen van den Maronitischeh Patriarch. De afgevaardigde van den Pauselijken Legaat was naar Asjkoet gekomen om de vertrek ken van het bisschoppelijk paleis te verzegelen, doch inwoners van de plaats, drongen het paleis bin nen en verbraken de zegels, waar na zij den afgezant aanvielen. (De Maronieten, die vroeger een Syrische Christengemeen schap vormden hebben zich aan Rome onderworpen doch behielden hun eigen niet-latjjnsche ritus.) GROEDE. Raadsvergadering. Vorige week kwam de gemeen teraad onder voorzitterschap van Burgemeester Everaars bijeen. Besloten werd de jaarwedden der wethouders vaslt te stellen op 200, terwijl het presentiegeld der- raadsleden 2,50 zal bedra gen. Een voorstel om aan de Z.-Vl. Waterleiding Mij toestemming te verleenen buizen in gemeente grond te leggen, werd goedge keurd, evenals het voorstel tot aanschaffing van een brandspuit, welke op een jeep gemonteerd zal worden. Tenslotte werd nog besloten, den bouw aan te besteden van een zestal Woningwetwoningen, een onderwijzerswoning en drie nood woningen. OOSTBURG. Reide van Koos Vorrtnk. Op uitnoodiging van het Ge westelijk Bestuur van de Partij van den Arbeid, sprak Zaterdag middag j.l. in café „De Vuijst" alhier, de heer Koos Vorrink, al gemeen voorzitter der partij. Aanwezig waren ook de beide leden van Ged. Staten, de heeren C. Hamelink, die als voorzitter fungeerde en Mr. Van der Weel. Na een algemeene politieke in leiding betoogde de heer Vorrink, dat de twee belangrijkste peilers waarop onze Nederlandsche volkswelvaart voor 1940 dreef werden gevormd door Indonesië en Duitschland. Spr. wees op de zeer belangrijke successen der Commissie-Generaal in de laatste weken. Er is wel om minder feest gevierd en het belangrijke is. dat het sluiten der wapenstil stand aantoont dat men ook aan Indonesische zijde beslist overeen stemming wenscht. Dit bereiken van overeenstemming is voor ons land van enorm belang. De tweede peiler, Duitschland, vormt juist hierom zoo'n moeilijk probleem, omdat hier de tegen strijdige machten werkzaam zijn uit den wereldoorlog. Het schep pen van een bestaansmogelijk heid voor Duitschland is voor on ze volkswelvaart van het groot ste belang. Dat Engeland en Amerika hiervoor wel iets voelen mits de levensstandaard van het Duitsche volk niet te hoog komt te liggen is begrijpelijk. De moeilijkheid vormt hier Rusland, een land met een levens standaard, oneindig veel lager dan in ieder ander land van Europa. Geen wonder dus dat de Russen van den nood van het Duitsche volk heelemaal niet on der den indruk komen. Komende tot de bespreking van de positie van de Partij van den Arbeid in het nationale verbarld wees spr. er op, dat de klimaat verschillen tusschen de verschil lende groepen bij het ontstaan der nieuwe partij 'thans geheel zijn Verdwenen. En dan te weten, al dus Vorrink, hoe scherp de tegen stellingen vóór 1940 waren! De partij is er en we kunnen de toe komst met vertrouwen tegemoet zien. Spr. wees op de daden der huidige regeering. De loonen zijn voor een niet onbelangrijk deel aangepast aan de prijzen, de ren testandaard is verlaagd; we heb ben de vermogensaanwasbelasting gekregen en op de helling staat een heffing op het vermogen. Een wetsvoorstel van Minister Drees, inhoudende een noodvoorziening voor ouden van dagen is bij den Raad van State ingediend. De in houd hiervan beteekent een zéér belangrijke verbetering. Een vol komen herziening van onze So ciale Verzekering zal na grondige studie der geheele materie, vol gen. Tenslotte wees spr. op de noodzakelijkheid van verhooging van de straffen voor zwarte han delaren. In elk opzicht moet men in Nederland komen tot een her stel van de moraal. Na deze, als immer, even in teressante als leerzame rede van Koos Vorrink, een rede welke tevens een goed inzicht gaf in de worsteling van onze huidige re geering om ons land er weer eenigszins bovenop te helpen, volgde een zeer uitvoerige en ge animeerde gedachtenwisseling, waarbij ook het probleem der ver goeding van oorlogsschade werd besproken. SLUISKIL. Buswee. Nu den laatsten tijd op de lijn Axel groote nieuwe bussen zijn ingelegd, zien we met verlangen uit naar het moment, dat ook de lijn TerneuzenSelzaete, tot nog toe stiefmoederlijk bedeeld, aan de beurt komt om verlost te wor den van de erbarmelijke vracht auto's. Het gaat vlugger dan te voet, doch bijzonder geriefelijk is het niet. Door de minder of meer geduldige en goedaardige chauf feurs worden de reizigers met het noodige vakmanschap in de vehi kels gestuwd, waar ze zich krampachtig aan de zoldering vasthouden. De contróle aan de grens is wanhopig. Door het wei nig overzichtelijke van het geval moeten alle reizigers bij weer en ontij uitstappen om zich op hun betrouwbaarheid te laten toetsen. Waarlijk het wordt hoog tijd, dat de toch wel belangrijke dienst Terneuzen—Sas van Gent—Sel zaete aan beter materieel gehol pen wordt VL1SSINGEN. Wethouderssalarissen. Tijdens de raadszitting van Vrijdag j.l. werd besloten de jaar wedden der wethouders vast te stellen op 3000. Wijziging te verwachten Wilson Broadbent, diplomatiek correspondent van de Daily Mail, bericht uit New-York, dat vol gens een betrouwbare politieke bron die in contact staat met Sowjet-Rusland bereid zou zijn ziin standpunt ten aanzien van de vredesverdragen met Italië en de Balkanlanden zonder veel verder verwijl te herzien. Broadbent haalt verklaringen van zijn bron aan, volgens welke Molotof bij zijn vertrek uit Parijs tijdens een par ticulier onderhoudt gezegd zon hebben, dat de vredesverdragen zoosnel mogelijk voltooid zouden worden, dat de Sowjet-Unie be reid zou zijn tot een compromis te komen met andere standpun ten, ten einde dit te bereiken en dat alles voor 1 December aan staande geregeld zou zijn. Poolsche resolutie aan genomen De Veiligheidsraad der V. N, heeft Maandagavond met alge meene stemmen de Poolsche reso lutie om de kwestie van het be wind van Franco in Spanje van de agenda van den Veiligheids raad te schrappen aangenomen, zoodat de algemeene vergadering deze kwestie thans in bespreking zal kunnen nemen. Deze kan n.l. naar aanleiding van resoluties om de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken geen stap- oen doen, voordat de kwestie of ficieel van de agenda van den Veiligheidsraad is afgevoerd. De vergadering werd verdaagd, zonder dat er een datum voor de volgende bijeenkomst was vast gesteld. Oude vrouw neergeslagen. Vier gewapende mannen hebben zich Dinsdagnacht in wild west stijl toegang verschaft tot een boerderij onder Schagerbrug (N.-H.). Zij drukten een ruit in en drongen hierdoor het huis binnen. Met het lossen van een waarschuwingsschot joegen zij het daar wonende bejaarde echt paar Van Schalk schrik aan. Als voorwendsel voor hun aanwezig heid voerden zij aan, dat zij naar ondergedoken S-S.-ers zochten. Bij hun pogingen om de oudjes te knevelen, verzette mevr. Van Schaik zich hevig, waarop de on verlaten zich niet ontzagen haar neer te slaan, De zoon kwam op het rumoer toesnellen, doch werd overweldigd en eveneens geboeid Nadat de roovers zich tegoed gedaan had den aan de aanwezige levensmid delen en sigaren, inspecteerden zij de kasten en braken de brand kast open. Met een buit van gouden en zilveren voorwerpen, een bedrag van ongeveer 3000 en twee rijwielen maakten zij zich uit de voeten. I>e politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Baders waren reeds eerder op de boerderij. Van andere zijde bereiken ons omtrent den roofoverval te Scha gerbrug nog de volgende bijzon derheden: De boerderij van de familie Van Schaik ligt eenigs zins afgelegen. De indringers wisten, nadat zij den boer. cfe boerin en hun zoon hadden ge bonden. den sleutel van de brand- Auto reed door de Spoorboomen. Een personenauto met arbei ders uit de Betuwe, is in Hattum aan groot gevaar ontsnapt, toen de bestuurder wegens te groote snelheid, door een van, de spoor boomen van den overweg in den Apeldoornschen weg reed, en voor den tweeden boom, midden op de spoorbaan bleef staan. Door den trein tegemoet te loopen kon de baanwachter deze, een halve me ter voor de auto, tot stilstand laten komen. De zes inzittenden van de auto kwamen hierdoor met glaswonden en den schrik vrij. kast te bemachtigen; zij roofde» den gebeelen inhoud. De zoon des huizes kon, toen de indringers verdwenen waren, uit een kas een mes te voorschijn halen en daar mede de touwen doorsnijden. Bij de roovers bevond zich een nog zeer jeugdig persoon, gekleed in plusfour. Eenio-e dagen te voren hadden dezelfde vier personen een bezoek aan de boerderij gebracht: zij wilden eieren koopen. Zij deelden toen verder mede, dat het rijwiel van een hunner was gestolen en z" beweerden, dat de zoon van den boer de dader was. Zij eischten het rijwiel terug onder bedreiging dat zij anders den zoon het hoofd zouden inslaan. Zij verdwenen echter zonder dat aan hun eisch werd voldaan. Lord Beveridge zal op 10 No vember a.s. in het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel een lezing houden over „Sociale voor uitgang en het doel van het Beveridge-plan". Lord Beveridge zal vervolgens een bezoek brengen aan verschil lende Belgische steden om ten slotte naar Nederland door te reizen. Ook Nederland vertegen woordigd. Maandag zijn te Brussel de af gevaardigden van de buitenland sche radio-omroeporganisaties aangekomen voor het Internatio naal Congres van de Radiopers, dat heden te Brussel geopend wordt. Vijftien afgevaardigden zijn thans in de hoofdstad aanwezig; Zij vertegenwoordigen: Algerië Bulgarije, Vaticaanstad, Frank rijk, Groot-Brittannië. Hongarije, Italië, Monte Carlo, Noorwegen, N e d e r la n d. Polen, Zweden. Zwitserland, Tsecho-Slowakije, en de Sowjet-Ünie. Dinsdag is te Athene bekend gemaakt, dat de nieuwe Griek- sche regeering in den loop van de komende dagen een wets-voorstel zal indienen tot clementie voor degenen, die daden tegen de openbare orde hebben gepleegd VEEMARKT ROTTERDAM. Op de Dinsdag te Rotterdam gehouden veemarkt waren aan gevoerd348 paarden, 15 veulens^ 750 vette koeien en ossen, 765 stuks gebruiksvee, 337 graskalve ren, 241 nuchtere kalveren, 548 schapen en lammeren, 519 biggen en 206 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kw. f 750. 2e kw. ƒ600, 3e kw. 425; Melkkoeien le kw. ƒ725 2e kw. ƒ600. 3e kw. ƒ425; Vare koeien le kw. ƒ475, 2e kw. ƒ325, 3e kw. 250; Vaarzen le kw. ƒ525, 2e kw. 375, 3e kw. ƒ225; Pinken le kw. 375, 2e kw. 260, 3e kw. 200; Graskalveren le kw. 200, 2e kw. 160, 3e kw. ƒ80; Biggen per week le kw. 16, 2e kw. 13, 3e kw. 10. Overzicht: Biggen: aanvoer korter, met matigen handel, prij zen als vorige week; kalf- en melkkoeien: aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen voor beste iets stijver; varekoeien: aanvoer als vorige week, handel slepend, prijzen onveranderd; vaarzen en pinken: aanvoer iets kleiner, han del stil, prijzen iets stijver; gras kalveren aanvoer iets grooter, met tragen handel, prijzen vooral niet hooger.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3