'<üfr- Jr. 1 1M xm lüfcn r-? Voor het geteisterde Zeeland ij te De stakingen InFrankr Uk DE „PRIJZENSLAG" Fnnkrp «n Vietnam Het comité „Nationale Omroep HET MEMORANDUM wh*. i «'i. Rk :d« I dei tt n dl i 00 ffFs*s^?lbr V i fuil No C flit '"la, I Voordrachten te Groningen Lepel azijn-essence ingenomen Levensmiddelenvoorraad ontdekt Sterke aardbeving geregistreerd Intensieve controle te 's-Gravenhage Illegaal werker liep naar den S. D. over TELEGRAM AAN OEN MINISTER Van handelspolitieken aard Ook grenscorrecties pi ,n «V Uir, id V( in tag'' j GUI jjfl if a ïiuua^— ucr studenten. Op initiatief van de Groning- sche studenten werd in de Stads schouwburg een avond ten bate van het geteisterde Zeeland ge geven. L>eze studenten, die in de eomervaeantie hebben medege werkt aan den opbouw van Zeeuwsdi-iVlaanderen zijn onder den indruk gekomen van den nood, welke daar overal heerscht en hoe deze de bevolking lang- eamerhand onverschillig maakt en doet afstompen. Twee maanden hebben zij daar gewerkt en ge niën hoe het gemis aan sportvel den en andere ontspanningsmo- felijkheden de jeugd doet verwil- eren en haar oogen doet richten op de meer bevoordeelde streken van Belgisch-Vlaanderen. „Zeeland in nood". Op uitnoodiging van den senaat van 't Groningsche Studentencorps hielden mevrouw E. J. van den BroeckeDe Man en Sjef van Dongen, resp. lid van de Provin ciale Staten van Zeeland en bur gemeester van Aardenburg een voordracht over het geteisterde Zeeland. In haar voordracht ..Zeeland in Nood" schetste me vrouw Van den BroeckeDe Man uitvoerig het vreeselijke gebeuren m October 1944, toen door de RA-F. de dijken om Walcheren stuk gebombardeerd werden. De maandenlange strijd van ingenieurs en arbeiders om Wal cheren weer een normaal aanzien te geven, getuigde van kimde en wilskracht. Groot was de hulp. België zfond steenen en sleepboo- ten, Amerika verzorgde het tele foonnet, Engeland zond smalspoor en rubberlaarzen en Zeeland kon aan het herstel beginnen. Geen huis was heel, boerderijen ston den onder water, maar de Zeeuw- sche boeren begonnen weer te ploegen, te eggen en te zaaien, terwijl de menseben als dieren .Jongetje overleden. In het gezin van H. was een acht-jarig jongetje door een arts een drankje voorgeschreven. Bij vergissing gaf men het kereltje echter een lepel azijn-essence, waardoor zoo ernstige inwendige verbrandingen optraden, dat het ventje aan de gevolgen overleed. Een groot deel bedorven! Toen een schilder dezer dagen een huis aan de Lindestraat te Enschede wilde opknappen, werd hem den toegang tot een der vertrekken ontzegd. Pas nadat de eigenaar van het pand de politie' dreigde te halen, ontsloot de huidige bewoonster de kamer. Toen de deur werd geopend, kwam een lawihe van blikken, dooizen en pakken levensmiddelen naar buiten gerold. De kamer bleek volgepropt te zijn met levensmiddelen, waarvan onge veer 40 bedorven was. Ee» gedeelte van dezen- voorraad was afkomstig van een winkel, die deze familie tien jaar geleden in het Noorden des lands had gedre ven. Het betreft hier geen zwar te handel. De man ligt Sedert geruimen tijd ziek, terwijl de vrouw, die aan geestesstoornis Ijjdt een manie had om alles, te bewaren. Het is zelfs mogelijk, dat een groot gedeelte der arti kelen, waaronder bedorven bok king werd aangetroffen, op den bon is gekocht. Rumoerige verkiezingsbijeen komst. In de Salie Wagram te Parijs heeft René Capltant, leider van de „Union Gaulliste" Maandag avond een verkiezingsrede ge houden, die veel tegenstand uit- iolite. Aanvankelijk lukte het Gapitant zich over de kreten van protest heen verstaanbaar te ma ken. Hij verklaarde onder meer, dat de V. S. het eenige industrie land is, dat Frankrijk kan helpen, en stond een bondgenootschap met de V. S. voor om het „Sovjet- Russische imperialisme te be dwingen". De woede van het volk werd echter opgewekt door etjn woorden: „Het heil van Frankrijk zal niet van de par tijen. maar van Generaal De Gaulle komen". Hierop bestorm den meer dan 1000 menschen het podium. De bijeenkomst eindigde in een algemeene vechtpartij. On de seismografen van het KNM.I. werd Maandagavond (4 November 22.55 uur) een zeer sterke aardbeving geregistreerd. De haard was 4000 km verwij derd in Oost-Zuid-Oostelijke rich ting, dit is in de omgeving van de Perzische Golf. huisden. Drie, vier, ja soms vijf gezinnen woonden bij elkaar in een kamer, waarin gewerkt, ge geten en geslapen werd, aldus spreekster. Doch Zeeland kan het niet alleen af, zonder de hulp van heel het Nederlandsche volk komt het er niet weer boven op. Zeeland vraagt niet meer dan een bestaansmogelijkheid in eigen provincie. Voordracht Sjef van Dongen. Sjef van Dongen had als onder werp gekozen „Zeeland vecht door" en wees het publiek in een kort betoog op het feit dat Zee land neg steeds hulp noodig heeft. Spreker waardeerde de vele hulp, die reeds geboden' was en die door de Zeeuwen dankbaar aanvaard is. De moed geven wij nooit op aldus spreker. Wij zullen vol houden, maar alleen komen wij er niet. Er wordt hard aan den opbouw van Zeeland gewerkt. Het ligt in de bedoeling tot den bouw van een Volkshoogeschool over te gaan en eveneens van twee centrale jeugdhuizen en een sportterrein, zoodat de Zeeuwsche jeugd niet meer langs de straat behoeft te slenteren. Spreker drong aan op daadwer kelijke hulp, opdat Zeeland er weer bovenop zal komen. GEVANGENIS ZONDER TRALIES. Protest van omwonenden. De bewoners van vijf dorpen in het Engelsche graafschap Glou cestershire, die allen op minder dan TVz km van de nieuwe Tort- worth-gevangenis wonen, gaan een protest indienen bii den Brit- schen Minister van Binnenland- sch& Zaken en zullen verzoeken om verwijdering der gevangenis. Een jaar geleden de Tort- worth-gevangenis in gebruik ge nomen. Men sprak officieel van een merkwaardig experiment op het gebied der gevangenishervor ming, daar de gevangenis geen tralies heeft. De laatste week zijn echter zes veröördeelden-, on der wie 'n moordenaar, ontsnapt. Thans ook de journalisten? Op den vooravond van de na tionale verkiezingen op 10 No vember, wordt Frankrijk bedreigd met een journalistenstaking door het geheele land. Twee machtige afdeelingen van de nationale jour nalisten unie hebben verklaard in staking te zullen gaan, indien de journalistencoferentie, die voor Dinsdag 5 November door de regeering is bijeengeroepen, hun eischen om 30 procent salarisver- hooging niet inwilligt. Met kracht werd de Maandag begonnen prijzenslag Dinsdag in de Residentie voortgezet. Het zwaartepunt van de actie lag in de binnenstad. Tal van zaken en bedrijven groot en klein, werden door de contröle-ambtenaren, in samenwerking met den C.C.D. en de economische politie, bezocht. Actie blijkt noodzakelijk. Wie na de actie te Amster dam en in andere steden van het land zou denken, dat de prijs controle in 's-Gravenhage naar verhouding minder resultaten op levert dan elders komt, bedrogen uit. De resultaten van den eer sten dag doen duidelijk uitkomen, hoe noodig deze actie ook in de Residentie ia. Maandag werden, voornamelijk in de voorsteden, 462 zaken be zocht, waarbij niet minder dan 130 overtredingen werden geconsta teerd. terwijl in 33 gevallen we gens; ontbrekende of onvolledige prijsaanduidingen procesverbaal werd opgemaakt. Het kardinale punt van de ge heele prijscontrole is voorname lijk in de prijsaanduiding gelegen. Ongeprijsde artikelen vormen voor het koopende pubiieK een be lemmering, aangezien men dan niet weet, welke prijzen door den winkelier mogen worden ge vraagd. Gedurende den oorlog heeft het publiek een maatstaf, een basis van vergelijking, verloren Het is derhalve noodzakelijk, dat het publiek weer weet, wat de goede ren welke het wenscht te koo- pen, mogen kosten. Het prijzen van artikelen maakt vergelijking van prijzen van eenzelfde artikel EN VERRIED 14 MENSCHEN. Het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem heeft in Zwolle het geval behandeld van den onderwijzer J. S. Sieffers te Kampen, die aan vankelijk illegaal werk deed. maar toen de S. D. hem eenmaal in zijn macht had, naar de andere zijde overging, en, om zijn eigen positie te redden, 14 menschen verried. De Procureur-Fiscaal was van oordeel, dat S. daarmede veel te ver was gegaan, en vorderde 12 jaar gevangenisstraf tegen hem. van gelijke kwaliteit in verschil lende winkels, kan het publiek zelf eraan medewerken dat slechts teven de van Overheidswege vast gestelde prijzen wordt verkocht. Geringe medewerking van het publiek. Wie een „prijscontrole" zelf mee maakt, staat vaak verbaasd over de geringe medewerking van de zijde van het publiek. Steeds weer opnieuw blijkt, dat het pu bliek eerst de te hooge prijzen betaalt en pas daarna i»j de offi- cieele instanties gaat klagen. Waarom niet, zoo stelt de prijs- 'beheersing deze kwestie in eigen belang terstond in het desbetreffende bedrijf zelf aan merking maken. Indien men over vraagd wordt? Want niet alleen het eigen, maar ook het natoianle belang is ermede gemoeid en gebaat met de handhaving van de van Over heidswege vastgestelde prijzen. Niet alleen het onderzoek in winkels en bedrijven, maar ook de controle aan en op de stations leverde Maandag resultaat op. Bij na 3.000 sigaretten, 116 pakjes Belgische shag, 500 eieren en kleine partijtjes spijsolie, vet en kaas werden in beslag genomen. Critiek der socialisten. Het Fransche socialistische blad „Le Populaire" heeft bittere cri tiek geuit over het feit, dat de Franschen de Vietnameesche po litieke gevangenen hebben vrijge laten. Het blad zeide, dat de gevangenisdeuren open gingen voor ,dien die moordden, plunder den en brand stichtten, maar wie denkt aan onze zonen, die in Viet nam als gijzelaars worden vast gehouden?" Voe Dinh Hoh, Minister van Justitie in het onlangs ontbonden Vietnameesche kabinet, heelt Dinsdag verklaard, dat de Fran sche activa, die onder Vietna- meesch beheer staan, aan hun eigenaars zullen worden terugge geven, zoo meldt het Fransche persbureau uit Hanoi. De Minister zeide te willen, dat de Fransche activa onder Vietna- meesch beheer en de Vietnamee sche activa in Fransch handen aan een Fransch-Vietnameesche commissie worden overgedragen, die zal beslissen over het eigen domsrecht. 99 Het comité „Nationale Omroep" heeft aan den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen een telegram gezonden van den volgenden inhoud „Excellentie, Het comité Nationale Omroep, in acht nemende de verwarring welke momenteel onder het radio- luisterpubliek dreigt te ontstaan, inzake de omroepkwestie, wijzen de op de noodzaak dat dit publiek in gelijke mate wordt voorgelicht omtrent hét streven en de doel stellingen van het comité Natio nale Omroep als omtrent het standpunt van de Federatie van Omroepvereenigingen, wijzende op de voortdurende en sterk toe nemende propaganda welk'e de omroepvéreenigingen niet alleen in hun wekelijksche programma bladen doch thans meer dan ooit ook voor de microfoon tegen den Nationalen Omroep voeren terwijl bij dit alles doel en streven van het comité steeds ten eenenmale onjuist wordt voorgesteld, het geen een groote onbillijkheid je gens de voorstanders van den Nationalen Omroep inhoudt, ver zoekt Uwe Excellentie met groo- ten nadruk het comité of regel matig den noodigen zendtijd ter beschikking te stellen voor het uitdragen zijner ideeën, daarbij met klem verzekerende dat de te geven uiteenzettingen thetisch en niet polemisch van karakter zul len zijn, o f de tegen den Nationa len Omroep gerichte propaganda uit den ether te bannen, soreekt de hoop uit Uwer Ex cellence's beslissing hieromtrent zoo spoedig mogelijk te mogen vernemen". (Vervolg van pag. 1, 5e kolom.) Over het gebruik, dat van deze concessies zal worden gemaakt, zal de Staat der Nederlanden de beslissing dienen te hebben. Zoo wel concessies, die in exploitatie zjjn, als dezulken, die nog niet worden ontgonnen, zoomede even- tueele terreinen en velden, waar voor nog geen concessies zijn uit gegeven, zullen onder deze rege ling moeten worden gebracht. De Nederlandsche Regeering vestigt met nadruk de aandacht op het rechtstreeksche en vitale economische belang, dat voor Nederland is gelegen in het ver werven van deze mijnconcessies. Op het gebied van steenkool wordt hierdoor de mogelijkheid geschapen de Nederlandsche im portbehoefte te dekken en de Nederlandsche kolenbasis te ver- breeden, hetgeen noodzakelijk is voor de verdere industrialisatie van het land, mede in verband met de steeds toenemende bevol king. zijn de 3 volgende wenschen: Afdoende regelingen zullen moeten worden getroffen met be trekking tot de tarieven van ver voer op de Duitsche spoorwegen, wegen en kanalen, alsmede be treffende de haven, en opslag tarieven, zoodat deze geen oneer lijke concurrentie meer zullen kunnen inhouden tegenover de Nederlandsche havens. Zulks zal waarschijnlijk slechts in practijk zijn te brengen door voor een nader vast te stellen periode Ge allieerd toezicht uit te oefenen op de bovengenoemde tarieven in het algemeen. Nederland zal bij deze organen van toezicht nauw dienen te zijn betrokken. In het kader van bovenstaande past een verbod aan Duitschland tot het aanleggen van nieuwe ka nalen, die het vervoer van den Rijn op onnatuurlijke wijze zou den kunnen aftappen. Nederland maakt aanspraak op waarborgen, dat de Duitsche monetaire politiek zoodanig zal worden gevoerd, dat zijn vitale belangen zullen worden ontzien Het discriminatoire karakter der Duitsche deviezenbepalingen in het laatste decennium vóór den oorlog en de groote moeite, die het placht te kosten om, ondanks de toentertijd sterke economische positie van Nederland, zijn be langen veilig te stellen, liggen nog versch in het geheugen. Niet slechts het goederenver keer, doch .vooral het diensten verkeer, waaronder het Rijnvaart- verkeer speciale vermelding ver dient, ondervonden den terugslag van het Duitsche streven steeds zoo weinig mogelijk betalings middelen ter beschikking te stel len. Hr. Ms. Regeering is zich bewust, dat van een vrij beta lingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland voor geruimen tijd geen sprake zal zijn. doch acht het een gerechtvaardigd verlan gen in het belang der Nederland sche economie, dat, indien de na tuurlijke weg van den Duitschen uitvoer of van den Duitschen in voer over de Nederlandsche havens loopt, de verrichte dien sten werkelijk worden betaald. Dit geldt eveneens met betrek king tot den Nederlandschen transithandel. De Nederlandsche Regeering heeft het zwaartepunt van het herstel gelegd op economische wenschen, hetgeen niet wegneemt, dat zij daarnaast moet overgaan tot het verlangen van enkele correcties van de Nederlandsch Duitsche srrens. De grilligheid van de Neder landschDuitsche grens heeft in het verleden herhaaldelijk tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Thans dient die situatie afdoende te worden gewijzigd. Bij de bepaling van haar stand punt ten opzichte van deze grens correcties, heeft de Nederlandsche Regeering zich laten leiden door de volgende overwegingen: 1. verkorting van de grens; 2. verbetering van de locate verkeersmogelijkheden; 3. plaatselijke verbetering van den Waterstaatkundigen toestand; 4. verbeteringen van den eo- ciaal-economischen toestand; 5. opheffing van plaatselijke misstanden. De verlangde grensrectificaties zullen o.a. ten gevolge hebben, dat de grenslijn tusschen Nederland en Duitschland van 525 km tot 340 km zal worden teruggebracht. Dit resultaat wordt bereikt door een oppervlakte van slechts 1750 kmz bij Nederland te voegen. Ten aanzien van de Duitsche bevolking, woonachtig in de stre ken, die van Duitschland zullen worden afgescheiden, heeft die Ne derlandsche Regeering er naar gestreefd, dat een zoo gering mo gelijk aantal Duitschers binnen het Nederlandsche Staatsverband zal worden gebracht. Zulks vindt o.a. zijn practische toepassing In het gebied beoosten Dinxperlo en Nijmegen, waar met een geringere grenscorrectie genoegen wordt genomen, dan logischerwijze in aanmerking zou komen. De Nederlandsche Regeering stelt zich op het standpunt, dat de autochthone bevolking in be doeld gebied, die kan aantoonen dat zij op 10 Mei 1940 ter plaatse was gevestigd, daar zal kunnen blijven wonen. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat de „vrijheden van den mensch" door de Nederlandsche Grondwet ten volle worden gewaarborgd. Slechts personen, wier houding tijdens het nationaal-sociaiistische regime opneming in het Neder landsche Staatsverband onmoge lijk maakt, zoomede de als zoo danig geïdentificeerde oorlogsmis dadigers, zullen moeten worden uitgewezen. De Nederlandsche Regeering wenscht er den nadruk op te leg gen, dat de beide aangelegenheden in één enkel verband dienen te worden gezien, met dien verstan de, dat mochten hare economische desiderata in het bijzonder die gene, die op mijnconcessies be trekking hebben onverhoopt niet die mate van bijval vinden, die de Regeering verwacht, zij zich het recht uitdrukkelijk voor behoudt verder strekkende eischen van territorialen aard'te stellen. De Regeering spreekt echter de hoop en de verwachting uit, dat de redelijkheid van haar wenschen te bevoegder plaatse zal worden erkend en begrepen, en vertrouwt, dat door de inwilliging van deze verlangens het Nederlandsche volk in staat zal worden gesteld zijn positie in de wereldeconomie opnieuw op te bouwen. DE GEBLOKKEERDE REKENINGEN. Overboeking van bedragen. De Nederlandsche Bank N.V. deelt mede, het op prijs te stellen, dat, indien verzoeken worden in gediend tot overboeking van be dragen van een geblokkeerde rekening van een rekeninghouder naar de geblokkeerde rekening van een derde, bij de aanvraag wordt vermeld, op welke rekening en bjj welke instelling de over boeking moet plaats hebben. Op de plek, waar kort voor de bevrijding een der groote aard appelmeelfabrieken aan het Oran jekanaal in Drente b'i fevp^hts- handelingen in puin werd gelegd, verrijst thans weer een nieuw complex: een aardappelmeelfa briek in wording. De productie van deze belangrijke fabrieken in het Noorden van ons land is bijna weer op vooroorlogsch peil; met drie ploegen wordt dag en nacht gewerkt, om Nederland aan kost bare deviezen te helpen.w^nt aardappelmeel, dat in talrijke in dustrieën en speciaal in de textielindustrie verwerkt wordt, is een belangrijk export artikel. Engeland heeft het kwan tum, dat na eigen verbruik over blijft, reeds voor de eerstvolgende drie jaren aangekocht.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2