Resolutie der Christ. Dém. Unie Nieuw Griekseii Kabinet De besprekingen te BATAVIA „Slaakt bet vuren" De Terreur in PALESTINA Verschillende aanslagen De Prflsbeheerscblng Sympathiek geb ar PerziëendeSovjet-Bnie Het Vredesverdrag met Italië Nota aan de Groote Vier DINSDAG 5 NOVEMBER 1946. UIT DUITSCHLAND Meeningen zijn zeer verschillend Omroeporkest weigerde te spelen De moord te Amsterdam ijnwerkerssiaking in Engeland De explosies bij de Duitsche grens WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. W De Bildt, geldig tot Dins- (ïagavond: Uitgebreide mlstvelden. vele plaatsen nevel of delrjk doorbr. zon. Plaats, nog eenige lichte neerslag. Weinig wind. Iets minder zacht. 2de Jaargang No. '345. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: oer mm 10 ct.; minimum Per advertentie f 13' Inzendinec-n advertenties tot des namiddags 4 ut r. Rubriek kl. advertenties. 15 regeis 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. Het bestuur van de christelijk democratische unie in Duitsch- land heeft tijdens zijn jongste bij eenkomst een serie resoluties aanvaard betreffende de samen stelling van het nieuwe gemeente bestuur van Berlijn. De christelijk democratische unie, aldus de resoluties, erkent de aanspraken van de socialistische partjj, als de sterkste partij in Berlijn, op de leiding. Uit de uit slagen der verkiezingen blijkt echter de wil van de Berlijnsche bevolking om te breken met het beginsel van de heerschende posi tie van een enkele partij. Wanneer de socialistische partij den candi- daat levert voor de functie van ..Oberburgermeister", maakt de christelijk democratische unie, als op-één-na de sterkste partij, aan spraak op de functie van „ester Burgermeister". Vervolgens werd vastgesteld, dat de gelijktijdige uitoefening van het mandaat als gemeente en als districtsvertegenwoordiger ontoelaatbaar geacht moet wor den. Ook werd aangenomen, dat ge meente- en districtsafgevaardig den niet tegelijkertijd een ambt ia gemeente- of districtsbestuur kunnen uitoefenen. In bijzon dere gevallen kunnen uitzonderin gen worden toegelaten. De Duitsdie technici. Volgens Brack, president van het centrale comité voor maat schappelijke welvaart in de Sov- jetzóne van Duitschland, is de Sovjet-Russische vraag naar Duit sche tenchnici ,,nu bevredigd", aldus meldt de Sovjet-geïnspireer de radio-omroep van Berlijn. „Het militaire Sovjet-bestuur", aldus Dr, Brack, „heeft 'n groot aantal sollicitaties van Duitsche technici voor overplaatsing naar de Sovjet-Unie ontvangen. De Duitschers die naar de Sovjet- Unie zijn getransporteerd, mogen «en deel van hun loon naar Duitschland zenden. Tevens mo gen zij vrijelijk correspondeeren «et him verwanten en hun verlof m Duitschland doorbrengen." Bonnaun n«tg in leven? ïn de nabijheid van Stuttgart is een man gearresteerd, die het vol ledige uniform van een Luitenant- Kolonel van de S.S. droeg. Hij ver telde de politie, dat hij het Uni term gekregen had van Martin Bormann, den vroegeren plaats vervanger van Hitier, bij verstek door het Neurenberger Tribunaal ter dood veroordeeld. 'a Mans toekenningsvatbaarheid wvrdt onderzocht. Plebisciet in Hessen. in Hessen -vroeger „Groot- Hessen" een der drié staten ia de Amerikaansche bezettings- rf>ne van Duitschland, zal op 1 December een plebisciet plaats hebben inzake de nationalisatie van de mijnen, de ijzer- en staal fabrieken, de kraebtstations en de spoorwegen. Het betreft hier een onderdeel yan een ontwerp-grondwet, welke Hessen tot een parlementaire re publiek zal maken. De oorlog wordt daarin onwettig verklaart e* de regels van het internatio nale recht worden in het staats recht opgenomen. t De kiezers stemmen afzonder lijk over de nationalisatie en over de rest van het ontwerp-grond wet. De haven van Hamburg. De haven van Hamburg zal worden hersteld en zal in 1950 weer een behoorlijke capaciteit hebben, al zal ook het peil van Voor den oorlog binnen afzien- baren tijd niet bereikt kunnen worden. De bevoegde Duitsche instanties hebben tezamen met het Britsche militaire bestuur een herstelplan opgesteld, dat over vier jaren verdeeld is. Tot eind 1949 zullen 6,3 kilometer kade muur, 5,6 kilometer ducdalf-palen, 3450.000 vierkante meter loods- oppervlakte, 152.000 vierkante meter pakhuisoppervlakte, 60 kilometer spoorlijn, 345 mechani-* sche omslag-installaties worden gebouwd of aangelegd. Bagger- werken zullen omstreeks 3 mil Doordat enkele van de 1500 sta kende havenarbeiders te Bordeaux het werk hervat hebben, konden passagiers van de vijf dagen ge leden uit Zuid-Amerika te Bor deaux aangekomen formose zich aan land begeven. De staking is vorige week Donderdag begonnen. 14 schepen moeten in de haven blijven wachten, Britsche seismokj gisehe posten hebben Zaterdag- en Zondagavond een groote aardbeving gere gistreerd op ongeveer 8000 kilo meter afstand. lioen kub. meters grond verplaat sen. Gebrek aan materiaal zal in vele gevallen tot het afwijken - - vwv HOI, aiwyrtcu van de gebruikelijke bouwmetho- den leiden, b.v. vervanging van hout door gewapend beton of sta len deuren. Het Agence Prance Presse be richt dat Tsaldaris Maandag middag den Griekschen Koning de nieuwe lijst van Ministers zou overleggen. Volgens deze lijst zal Tsaldaris optreden als Minister president en Minister van Buiten landsche Zaken. Minister van Binnenlandsche Zaken zou zijn Chalcanis Maandag beëedigd. gewijzigde Grieksche kabi- Maandag door den Griek- Het net is w schen Koning" beëedigd. Dit is het derde kabinet van Tsaldaris sedert de Verkiezingen van 31 Maart j.l. Van de tien ministers met portefeuille behooren acht tot de volkspartij van Tsaldaris. De andere twee (handelsvloot en publieke werken) zijn nationaal- Zondag is te Jeruzalem offi cieel medegedeeld, dat 10 Brit sche soldaten onder wie 3 ernstig gewond zijn geraakt, toen een militaire vrachtauto van de eerste valschermbrigade eenige km bui ten Tel Aviv door een via electri- schen weg tot explosie gebrachte landmijn In de lucht vloog. Tezelfder tijd reed een vracht auto van het negende valscherm bataljon op een draadversperring, die 25 cm boven een weg ten noorden van Petah Tikva was op- Besprekingen zijn gaande. De persdienst van „radio Ne derland" deelt mede: Maandagochtend heeft het om roeporkest van „radio Neder land" geweigerd onder den op de dienstlijst vermelden dirigent te repeteeren. De repetities zijn Maandagmiddag echter hervat. Tusschen „radio Nederland" en het hoofdbestuur van den Neder- landschen toonkunstenaarsbond, dat van deze aangelegenheid op de hoogte is gesteld, zijn thans besprekingen gaande. gehangen, waardoor bet voertuig aan den kant van den weg terecht kwam en de bestuurder licht ver wond werd. Ongeveer een uur later werd een verkeersbrug ten zuiden van Tel Mond doc.jr een explosie be schadigd. Botsingen tusschen en Arabieren. Doden M Zwarte handel en diefstal hand in hand. i Door samenwerking van A de Prijscontrole en de Cen- y trale Economische Contróle- y dienst is een uitgebreide zwarte handel in populieren- hout aan het licht gekomen. Een combinatie van drie y houthandelaren uit Zaam- slag, Zwolle en Rotterdam kocht groote hoeveelheden populieren in een twintigtal A plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan- y deren op en verkocht het hout tegen zwarte prijzen op 65 verschillende adressen in A ons land. Er werd een over- w winst gemaakt van ƒ35.000 y Op last van den Officier van Justitie zijn er twee van A de zwarte Pieten in verzeke- ring gesteld A Dat deze lieden het niet zoo nauw nemen als het om A seld gaat, blijkt wel uit het leit, dat de Roterdammer y jpek niet ontzag om ten na- deele van zijn compagnon X uit Zwolle diefstal en ver- A duistering te plegen. y Twee Joden en 2 Arabieren zijn Zondag bij een botsing gedood, toen Arabieren Joodsche kolonis ten, die een nieuw dorp wilden stichten, aanvielen. Het gevecht vond plaats nabij Kfar Blum (ge noemd naar Leon Blum) in het gebied van Hoele (Noord-Palesti- na), waarbij «en groep Arabieren het vuur opende op Joden, die bezig waren met het omploegen van een stuk land en het bouwen van huizen. Toen politie en troe pen ten tooneele verschenen was de orde hersteld. De nieuwe Joodsche kolonie de 16e die sinds het begin van October werd gesticht is voor twee derde voltooid. Naar wij vernemen is de ge zochte L. M. van dgr Helm, die betrokken schijnt te zijn bij den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam, terecht. Hij heeft zich bij de Haagsche politie gemeld. Zooals bekend had de Amster- damsche politie om aanhouding van dezen Van der Helm ver zocht. Hij js Maandagavond nog naar Amsterdam overgebracht. Nader vernemen wij nog, dat de inmiddels ter beschikking van de Justitie gestelde Van der Helm, volgens zijn zeggen, omstreeks den tjjd, waarop de moord is ge pleegd een tik od zijn hoofd heeft gekregen, waardoor hij volkomen buiten kennis zou zijn geraakt. Hij herinnert zich alleen nog, dat hij Maandagmorgen ietwat versuft bij Rotterdam uit een auto werd gezet. Hierop is Van der Helm naar Den Haag gaan liften, waar hij op het Stationsplein de kranten- verkoopers den moord hoorde melden, waarbij zijn naam even eens uitgeroepen werd. Verwonderd, zoo vertellen ook de courantenventers, stapte Van der Helm naar de lectuurverkoo- pers en liet zich het heele moord- verhaal opdisschen. Aan het slot daarvan riep hij uit: „Die Van der Helm, wel, dat ben ik. Zoeken ze mij?" Hierop is hij naar het poli tiebureau Huijgenspark gewan deld, argwanend gevolgd door de venters en heeft zich daar ge meld. Geschenk voor Nederlandse!) Weeshuis. Volgens mededeeling van func- tionnarissen van de scheepsbouw maatschappij „Sun" heeft mevr. Nimitz, de echtgenoote van den Amenkaanschen admiraal, het sieraad, dat haar volgens gebruik bij de tewaterlating van de „Utrecht" bestemd vioor de Ne derlandsche regeering) Zaterdag j.l. werd aangeboden, niet aange nomen. Zij verzocht een bedrag van tweeduizend dollar, overeen- komend met de waarde van het sieraad, fe zenden aan een Neder- landsch weeshuis. Heden is te Batavia officieel het bevel tot het staken van het vuur gegeveu. Nederlandsche kringen optimistisch. Nederlandsche kringen, die in nauwe betrekking staan tot de Commissie-Generaal,, doen in een Zondag aan Aneta gedane mede deeling uitkomen, dat er in den huidigen toestand zekere elemen ten zijn die, ongetwijfeld een zeker optimisme rechtvaardigen. B;i het beoordeelen van de ont wikkeling moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat er nog een aantal aangelegen beden zijn van onmiskenbaar principieel belang, waarvoor op het oogenblik nog geen geschikte formuleering is gevonden. Bovengenoemde kringen wezen er op, dat dit aangelegenheden zijn die voorzoover het de Neder landsche zijde betreft, in geen ge val voor een compromis vatbaar zijn. Besprekingen zijn van delica- ten aard. Niet-Nederlandsche kringen, die nauw bij de onderhandelingen be trokken zijn, deelen het optimis me, dat volgens het bericht van een bepaald persbureau in Bata via zou bestaan, niet. Volgens dit persbureau was een overeenkomst over de grondslagen „in de zeer nabije toekomst" te verwachten. Ofschoon deze niet-Nede»land- sche kringen ook geen reden voor pessimisme zien. zijn zij wel van meening, dat de besprekingen, die Maandagavond zijn voortgezet, nog meerdere dagen kunnen du ren, en dit des te meer, omdat zij van zeer delicaten aard zijn. Toen de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie Vrijdag avond ten huize van Sjahrir bij- Radio Teheran heeft Zondag verklaard, dat Mohamed Vali Far- Aman Farmaayan, minister van arbeid en propoganda, 't bericht, volgens hetwelk de Perzische regeering de vergunning aan de Sovjet-Perzische oliemaatschap pij voor het ontginnen van olievelden in Noord-Perzië met drie maanden verlengd zou heb ben, ontkend heeft. Het semi-officieele Teheraan- sche blad „Etelaat" melde Zater dag „uit offideele bron" dat de Perzische regeering verkiezingen had uitgeschreven voor de 15 Maljis (parlement) op 6 Decem ber. Uit vertrouwelijke bron" be richtte Etelaat, dat de overeen komst met de Sovjet-Unie voor het oprichten van een Sovjet-Per zische oliemaatschappij in Noord- Perzië met 3 maanden verlengd was. De bovengenoemde overeen komst, die in April tot stand kwam, moest binnen zeven maan den, te rekenen van 24 April af aan de Maljis voorgelegd worden.' hetgeen echter niet mogelijk zal zijn. daar de verkiezingen van de nieuwe Maljis nog niet gehouden zfln. een kwamen, zijn voornamelijk door de Nederlanders, een aantal concessies gedaan. Maar od een aantal punten rezen moeilijkheden, speciaal t.a.v. de kwestie van het formuleeren van een verklaring over de posi tie van de Nederlandsche kroon in de basisovereenkomst. De positie van de Nederland sche Kroon is, naar men aan neemt, een van de punten, t.a.v. waarvan de Commissie-Generaal geen concessies kan doen. Nog weinig vooruitgang gemaakt Lord Kille&rn neemt officieel niet alleen geen deel aan deze poli tieke onderhandelingen, maar wordt zelfs officieel door geen der twee partijen van den gang van zaken op de hoogte gehouden. Niettemin ^is de moeilijkheid, die over de positie van de Kroon is gerezen, op Zaterdagmorgen tij dens een bijeenkomst van Sjahrir en Lord Killeam ten huize van Sjahrir in den breede besproken. Een verdere bespreking volgde, toen Lord Killeam Sjahrir en eenige andere leden van ile Indo nesische delegatie op de lunch uit- noodigde. Na een discussie van 3 uur, kreeg men in bepaalde kringen den indruk, dat de Indonesiërs weliswaar een beter begrip voor het Nederlandsche standpunt had den gekregen, doch dat in feite slechts weinig vooruitgang was gemaakt. Nader wordt gemeld: Maandagavond is op een bijeen komst van de gemengde Bestands- commissie besloten om onmiddel lijk na de bijeenkomst aan alle commandanten te velde het bevel tot het staken van het vu ren te geven, terwijl de resp posities gehandhaafd zullen wor den. Men kan aannemen, dat in bepaalde gebieden de vijandelijk heden sedert de afkondiging van het Bestand op 14 October reeds gestaakt zijn. Instructies met nadere toelich ting aangaande het nakomen van het bevel zullen door de tech nische subcommissie uiterlijk op 10 November worden uitgegeven Wanneer de plaatselijke comman danten deze zullen hebben ont vangen. zullen zij niet later dan 20 November de onderhandelingen openen over de problemen, die met het staken der vijandelijk heden samenhangen. Er wordt hierbij op het volgen de de nadruk gelegd: Het feit, dat de plaatselijke onderhandelingen niet eerder zui len worden gevoerd dan dat de instructies van de technische sub commissie zijn ontvangen, impli ceert niet, dat de vijandelijkheden met in alle gebieden gestaakt zouden worden. Waar geconstateerd wordt, dat er op de hevelen inbreuk wordt ges maakt, zal dit aan de Bestands- commissie worden gerapporteerd. Voor dit doel zijn speciale organi satorische maatregelen getroffen. „Het officieele Italiaansche standpunt ten aanzien van het vredesverdrag zal door de Ita- liaansche wetgevende vergadering na de vergadering van de Groote vier te New-York bepaald wór den", aldus de Italiaansche Minis ter van Buitenlandsche Zaken Pietro Nenni in een interview met het socialistische blad „Avanti" De voornaamste Italiaansche ver zoeken om wijziging van het ontwerp-verdrag, aldus Nenni, zijn vervat in een nota aan de Groote Vier. Hierin wordt verwezen naar hot Atlantisch handvest, waarhij alle door de nazi's onder drukte volkeren werden opgeroe pen de oorlogsinspanning van de Geallieerden te steunen Het ont werpverdrag. aldus de nota, is hiermede in strijd. Wordt Italië toegelaten tot de V. N. De nota zegt voorts, dat de Oostelijke grens tusschen Italië en Joego-Slavië alsmede de vrij staat Triest en de Westelijke grens met Frankrijk de Italiaan- sche integriteit niet beschermen. De herstelbetalingen zijn. volgens aeze nota ondraaglijk verzwaard door het m beslag nemen van Italiaansche buitenlandsche bezit tingen en doen veel kwaad aan het economisch leven van het land. Nenni zeide voorts, dat het toelaten van Italië tot de Ver- eemgde Naties naar hij gelooft met langer zal worden uitgesteld. I en aanzien van handelsbespre kingen met de Groote Drie zeide .Nenni, dat binnenkort een dele gatie van Italiaansche deskundi- ^e5_..naaF Londen zal vertrekken. Hij zeide tenslotte, wijzend op het groote belang van emigratie dat een deel van de Italiaansche ongebruikte arbeidskracht zou worden geelimineerd indien in de komende twee tot drie jaar twee millioen arbeiders elders een be staan zouden kunnen vinden Bij een kolenmijn in Lancashire zrjn 800 mijnwerkers in staking gegaan, omdat zij niet willen Werken met niet bij de vakveree- ging aangesloten arbeiders. Men vreest, dat de staking zich zal ulbreiden. De vakvereeniging tracht be trokkenen ertoe te krijgen het werk te hervatten in afwachting van een regeling met de National Goal Board ten aanzien van de „CLsed Shop". Het ministerie van buitenland sche zaken heeft de Nederland sche militaire missie te Berlijn geïnstrueerd zich in verbinding te stellen met de Britsche auto riteiten aldaar met het doel een ma-ken aan de zware schade, die in de grensgebieden van Z O. Nederland wordt ver oorzaakt als gevolg van het op blazen van munitie aan de Duit- sche zijde van de grens. Het ministerie handelt op ver- 20'r1* van burgemeesters uit deze gebieden die verklaren, dat door de kracht van de explosies bijna dagelijks zolderingen en muren van de toch reeds zoo zwaar be schadigde huizen instorten.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1