Roofmoord in donker Amsterdam De U. N. 0. De Atoombom Bevin over uitnoodiging van lage landen Turkije's vriendschap voor Engeland DE „BADENDE VROUW" KREEG EEN BAD. Onlusten in Britsch-lndië SPORTNIEUWS België'heeft geen territoriale eischen In het7 hol van den leeuw Demonstratie in den Soedan DE .„BLOEMFONTEIN" AANGEKOMEN. Uit de Provincie Oommissie voor den beheers raad bijeen. De commissie voor den beheers raad van de algemeene vergade ring van de V. N. is Vrijdag voor het eerst bijeengekomen. Btf ont stentenis van den voorzitter, werd deae functie waargenomen door den Abessijnschen afgevaardigde De door Engeland, Australië, Frankrijk en België voorgelegde antwerp-overeenkomst om hun Volkenbondsmandaten onder het» beheer van de V. N. te stellen zou het eerste punt van bespreking vormen. De Tsjecho-Slowaaksche afge vaardigde, Dr. Lislicky werd tot rapporteur van de commissie ge kozen. De Sovjet-Unie, Engeland, frankrijk en de Ver. Staten wer den het eens over een voorstel alle drie agendapunten goed keuring van de bovengenoemde mtwerp-overeenkomst, Zuid-Afri- ka'e verzoek betreffende het toe komstige bestuur van Zuid-West- Afrika en de rapporten over het beet uur van gebieden, die geen eigen regeering hebben het onderwerp van een algemeene discussie te maken, voordat de sub commissies zouden worden ge vormd. De Buid-Afrikaansche afgevaar digde maakte bezwaar tegen de oehandeling van het Zuid-Afri- kaansche verzoek, dat nog niet was overgelegd. Dit zal in de volgende zitting door Generaal Sknuts gebeuren. De commissie besloot haar zit ting te verdagen tot Maandag middag teneinde Zuid-Afrika in staat te stellen zijn voorstel in te dienep. Houdster van rendez-vous huis slachtoffer van haar rijkdom. Een stokdoove 64-jarige alleen wonende vrouw, Anna M. Mars mam, die een rendeiz-vous-huis in de Warmoesstraat 99 te Amster dam C beheerde, is Vrijdagnacht het slachtoffer geworden van haar eigen zuinig bewaarde kapitaal-i tje. Ben 24-jarige jongeman, die be loofd had haai Zaterdagmorgen te vergezellen naar het belasting- kan too; (zij had een aanslag ont vangen voor ƒ20.000), trof haar Zaterdagmorgen omstreeks half elf tot zijn ontsteltenis gewikkeld in een deken en gekneveld vlak achter de niet gesloten voordeur van het perceel aan. Haar gasten lagen rustig op de eerste en twee de verdieping in de gehuurde ka- mens te slapen. De Afdeeling Moordzaken van de recherche,, onder- leiding van Authentieke Bijzondeheden. De „Daily Éxpress" ^jeeft wat het noemt .„uthentieke bijzon derheden omtrent constructie en productie van atoombommen in Amerika". Het blad zegt, dat Amerika thans een voorraad van 96 atoom bommen moet hebben. Het geeft tevens een teekening van een bom en beschrijft deze als een luchttorpedo van ruim 4000 kg. Het aantal wordt afgeleid uit het feit, dat de productie ten tijde van de atoombom op Nagasaki (5 maanden geleden) 6 stuks per maand bedroeg. Amerika bezat op dat oogenblik nog slechts 8 atoombommen. T^et tempo der productie zou in den loop van den tijd niet zijn op gevoerd. Afmetingen en gewicht. De lengte van de bom is volgens genoemd blad meer dan 7 meter. In elke bom wordt ongeveer 45 kilogram plutonium gebruikt,, dat 'n nog krachtiger explosieve wer king heeft dan Uranium. Deze hoeveelheid zou in twee gedeelten in een lange metalen buis wor den aangebracht. Als zij snel bij elkaar worden 'gebracht, volgt automatisch de explosie. De groote lengte en het groote gewicht van de atoombom komen ;n hoofdzaak op rekening van ge noemde buis die door twee loo- den mantels is omgeven, teneinde de gevaarlijke uitstraling van het plutonium tegen te gaan. De diameter van de bom, met inbegrip van het gestroomlijnde buitenste omhulsel, is ongeveer 60 centimeter. Aan beide uiteinden wordt een parachute bevestigd. Vier kleine metalen vinnen vol tooien het geheel. Het blad schrijft verdei', dat de te Hioshtma gebruikte bom uit sluitend uranium bevatte en op 300 meter boven de grond tot ex plosie kwam. Op deze hoogte zou het nuttig effect het grootst zijn. Door deze bom kwamen 80.000 menschen om het leven. De bom op Nagasaki had een geringere uitwerking, hoewel zij met plutonium was gevuld. Een der parachutes weigerde echter, waardoor de bom op den grond of even daarboven ontplofte. hoofdinspecteur Dijkstra, heeft thans het onderzoek in handen. De op de bovenverdiepingen aanwezige gasten werden Zater dagmiddag tezamen gebracht in een kamer van het huis en na een verhoor onderworpen, waarna zij het huis mochten verlaten. De recherche speurt thans naar den 22-jarigen Leonardes Marinus van der Helm, die verdacht wordt de vrouw te hebben gewurgd. De gasten hadden Vrijdagavond een gezelligen avond in de bene denverdieping doorgebracht, waar bij ook Van der Helm met zijn vriend „Herman" aanwezig was. „Moe" was bezeten van haar bijeengegaard kapitaaltje, dat zij als een ware „Cerberus" bewaak te, doch dat haar tenslotte nood lottig is geworden. Naar schatting is het echter niet meer dan 600 geweest, dat de moordenaar in haar ,,safe" heeft aangetroffen. Het is gebleken, dat de belas ting-aanslag van 20.000, die zij had ontvangen, op een valsche aangifte van den bejaarden man berustte, met wien zij voor hij haar verliet wrijving had gehad. Daar Van der Helm den avond van den moord met zijn vriend Herman een bioscoop heeft be zocht, en Herman vermoedelijk waardevolle inlichtingen kan ver strekken, zoekt de politie tevens naar diens verblijfplaats. Rembrandt's „Badende vrouw", die zich in de National Gallery te Londen bevindt, blijkt bij een schoonmaakbeurt een bad gekre gen te hebben, dat verschillende kunstliefhebbers aanleiding gege ven heeft tot critiek. In ingezon den stukken in de „Times" is dat werd o.m. opgemerkt, dat de tot Uitdrukking gekomen. Daarin recente schoonmaak het werk ge heel van karakter zou veranderd hebben. Het werk werd Vrijdag uit de National pallery genomen ter nadere bestudeering. Desge vraagd werd ons van de zijde der directie meegedeeld, dat het werk op de gebruikelijke wijze een schoonmaak had ondergaan. Een nadere verklaring kon, hangende het onderzoek, nog niet gegeven worden. Heilige koeien de oorzaak. Te Bombay had Donderdag een samentreffen plaats tusschen ge wapende politie en in opstand ge komen Mohammedanen en Hin does, waarbij zes politie-agenten en 14 opstandelingen werden ge wond. De aanleiding tot dit inci dent was het wegdrijven van een groote hoeveelheid vee door een groep Mohammedanen. Daar zich onder dit vee, dat Voor het Mo- hammedaansche Bakrid-feest ge slacht moest worden, koeien be vonden, die bij de Hindoes voor heilig gelden, verzetten een aantal Hindoes zich tegen het wegdrij ven. Hierop openden de Moham medanen het gevecht. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de Onderkoning Veldmaar schalk Lord Wavell, vergezeld van Sir Frederick Burrows, den Gou- veneur van Bengalen, Vrijdag per vliegtuig naar de opstandige ge bieden van Oost-Bengalen is ver trokken. Het Belgische Ministerie van Volksgezondheid heeft besloten krachtig op te treden tegen den verkoop van z.g. pharmaceutische producten, die absoluut waarde loos zijn Daufresne de la Chevalrie, Bel gisch plaatsvervangend gedele geerde bij de V.N. heeft tegenover een verslaggever van A.N.P-Ane- ta verklaard, dat België zelf geen territoriale eischen ten aanzien van Duitschland heeft, maar zeer veel belang stelt in alle eischen, die zijn buren eventueel zullen stellen, met name de eischen, die het Ruhrgebied en het Rijnland betreffen. Daufresne voegde hieraan toe, dat in dit opzicht door geen der drie landen stappen worden onder nomen, voor er met de twee am- dere beraadslaagd is. Naar D.P.D, meldt heeft de Bel gische regeering in een nota haar voldoening uitgedrukt over Bi- dault's voorstel een aantal andere landen aan de besprekingen van den raad van Ministers van Bui- tenlandsche Zaken over het Duit- sohe probleem te laten deelnemen. Deze nota is Zaterdag aan de regeeringen van de* V.S., Enge land, de Sowjet-Unie en Frank rijk overhandigd. EERSTE KLASSE. District I. RFCHermes DVS 4—5; Em ma--EDO 3—2; AiDOVSV 2—3; SpartaFeijenoord 52Ajax 't Gooi 50. District II. Blauw WitDe Volewijckers 30; XerxesNeptunus 31; DHCHBS 32Stormvogels DFC 1—2; DOS—Haarlem 2—3. District Hl. HeraclesEnsch. Boys 02; TubantiaQuick 25; Go Ahead AGOW 32; EnschedéBe Quick 22; WageningenVitesse 1—0. District IV. NOAD— BVV 32; Longa— Baronie DNL 40; Vlissingen Helmondia 42HelmondWV 12; NAC—Willem II 1—2. District V. HeerenveenVeendam afgelast VelocitasBe Quick afg.; Achil lesLeeuwarden afg.Emmen Sneek 1—2; Frisia—GVAV 2—9. District VI. EindhovenBrabantia 60; Ju lianaLimbungia 62; MVV Bleijerheide 40; Sportc. Emma Spechten 61MauritsPSV 0—0. l „Wij zullen moeten beraadsla gen over toelating van België, Luxemburg en Nederland ter con ferentie van de Ministers van Buitenlandsche Zaken over Duitschland", aldus verklaarde de Britsche Minister van Buitenland- sche Zaken, Ernest Bevin,, hij aankomst te New York aan boord van de „Aquitania". „Bidault heeft de kwestie op de agenda geplaatst", zeide hij, „wij zijn verplicht er over te spreken". Bevin bleek noch optimistisch, noch pessimistisch te zijn ten aan zien van den uitslag van de con ferentie der Ministers. Gevraagd over het nationalisme in het Oosten, verklaarde Bevin dat de oudere landen hun best moesten doen om het nieuwe na tionalisme in banen van wereld organisatie te leiden, „Wij moeten telkens maar één stap tegelijk doen, wij moeten het vertrouwen winnen en dan maar bouwen, en bouwen en bouiwen, totdat wij het groote ideaal van een wereld-re- geering bereikt hebben." Toen een journalist vroeg:: „En de atoombom?", antwoordde Be vin: „Hoe verder ik daarvandaan kan komen, hoe gelukkiger ik me voel." Op een vraag om commentaar Ingebroken bfl Politie commissaris. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. is ingebroken in de woning van den Commissaris van politie te Zwolle, aan de Sophia- straat. De daders hebben zich toegang tot het pand weten te verschaffen door een ruit uit te snijden, waarna zij het slot van de voordeur konden bereiken en dit ontsluiten. Vermist worden: een hóeveelheid tafelzilver, eenige antieke doeken, enkele Perzische kleeden, twee jassen, een radio toestel en sterke drank. De fiets van den commissaris, die aan vankelijk ook was gestoléh, is later voor een huis in de Wester straat teruggevonden. Nadat de inbrekers de woning weer hadden verlaten hebben ze het huis aan de buitenzijde afgesloten. De sleu tel van de voordeur werd den vol genden ochtend teruggevonden in den tuin. Het ligt voor de hand, dat de politie ijverig naar de da ders zoekt. Tot nu toe ontbreekt echter elk spoor. over het bericht van een New- Yorksche krant dat hij een plan had meegebracht voor oprichting van een internationaal leger ter controleering van het Ruhrge bied, antwoordde Bevin glimla chend: „Ik heb in geen week een krant gelezen. Het zal u niet ont gaan, hoe goed ik er uit zie." Volgens Reuter heeft Bevin op een vraag, of hij vond dat de lage landen moesten worden uitgenoo- digd, geantwoord, dat de aanwe zigheid van België en Nederland van het grootste belang was bij het nemen van besluiten over de toekomst van Duitschland. District TV. Tweede Klasse A. DOSKO—Middelburg 5—2; Goes TSC 12; RBCDe Zeeuwen 17; BreskensHero 22; In ternosBiervliet 23; Temeuzen Alliance 91. Clinge- dijkeIJ zendijke Verkiezingen uitgesteld. Te Omdoerman"" (Soedan) is door duizenden gedemonstreerd voor aansluiting bij Egypte. Te genstanders vielen het clubge bouw der pro-Egyptisohe landge- nooten aan en de politie moest ingrijpen, daar de demonstranten op hun beurt de kantoren van twee anti-Egyptische kranten wilden bestormen. Er werden 16 personen gewond. De Gouverneur-Generaal van den Soedan, Luit.-Generaal Sir Hubert Huddleston, heeft verkiezingen, die a.s. Dinsdag te Omdoerman zouden worden gehouden, met het oog op de opgewondenheid van het publiek een maand uitge steld. Derde Klasse F. -Sluiskil 41; Schoon- 63; Axel- Hoofdplaat 42Hulst—Honte- nisse 2— 4AardenburgOost burg 28; Corn BoysSteen 0—0. Onderafdeeling Zeeland KNVB. Eerst Klasse B. SluisKoewacht 41. Res. Eerste Klasse B. Clinge 2Sluiskil 2 15; Axel 2Hoofdplaat 2 70; IJzendijke 2Schoondijke 2 12; Oostburg 2Aardenbur g2 8 2: Corn Boys 2—Steen 2 5—2. Derde Klasse B. Steen 3Biervliet 3 32 Ter- neuzen 4gluiskil 3 32; Vogel waarde 3—Hontenisse 4 10; Hulst 3—Axel 3 2—7. TERNEUZEN—ALLIANCE 0—1 Terneuzen trof het niet, dat scheidsrechter Montaan zijn dag niet had (waardoor ook ditmaal Terneuzen de dupe werd)want tot driemaal toe zag hij een hands- geval binnen de beruchte lijnen van Alliance over het hoofd. De thuisclub speelde over het algemeen een vlotte party, maar ook ditmaal ontbrak het in de voorhoede aan schutters. De eerste helft gaf een gering overwicht van Alliance te zien. Doelman Florissen gaf echter niet thuis en verdedigde zijn doel keu rig. De snelle uitvallen van Ter; neuzen over de vleugels, brachten het Alliance-doel menigmaal in gevaar, doch ook hier bleef de achterhoede den baas over het terrein. In de tweede helft was het de thuisclub, die een klein overwicht ten toon spreidde. Men vergat echter op het juiste moment te schieten. Een snelle aanval over rechts bracht Alliance succes, toen de Tem. doelmanden bal voor de voeten van den Alliance- rechtsbinnen stompte, die zich niet bedacht en met een harden schuiver zijn club de leiding gaf. Dit was voor de thuisclub het sein alles op alles te zetten. Al liance, dat zich geheel in- de ver- dediging had teruggetrokken, wist echter stand te houden, zoodat Alliance bjj het einde een zwaar bevoelden, maar niet geheel ver diende, overwinning behaalde. BRESKENS—HERO 2—2. Breskens, dat met een gewij zigde opstelling in het veld ver scheen, Is in dezen wedstrijd sterk in de meerderheid geweest. Hero dat druk gebruik maakte van de buitenspelval wist menige aanval hierdoor te onderbreken, ook al omdat de thuisclub het spel te kort hield. Hero daarentegen hield het spel goed open. De snelle Hero-aanvallen, die hiervan het Redevoering tnönu. van President In een openingshoodschap aan de Turksche groote nationale ver gadering heeft President Inönu van Turkije verklaard,, dat Tur kije's vriendschap voor Engeland steeds toeneemt, hetgeen met ap plaus begroet werd. Ook met de V. S. stond men op voet van vriendschap. De Dardanellen- kwestie bleef een moeilijkheid vor men, maar Turkije is bereid, mits men zijn onfhankelijkheid respec teert, óm toe te stemmen in wij zigingen der overeenkomst, waar over een internationale conferetie zou moete beslissen. De President het zich voorts zeer vriendelijk uit over Egypte. Het herstel van Griekenland wordt met sympa thieke belangstelling ifade gesla gen. Inönu zei nog, dat Turkije niet bevreesd behoeft te zijn voor een onderzoek naar de wijze, waarop het zich gedurende den oorlog aan het verdrag van Montreux heeft gehouden. Verbeteringen in de overeenkomst zijn stellig ge- wenscht. In het handvest der Vereehigde Naties ziet Inönu de garantie voor het bestaan van Turkije en alle andere naties. Zoo lang sou- vereiniteit en territoriale on schendbaarheid worden gewaar borgd, kan er onderhandeld wor den en zijn ook de betrekkingen van Turkije tot de Sovjet-Unie voor verbetering vatbaar. Turkije verlangt vriendschappelijke rela ties met de Sovjet-Unie. NEDERLANDSOHE NOTA OVER GRENSCORRECTIES TE VERWACHTEN. Naar wij vernemen, zal de Ne- derlandsche Regeering in 't begin van deze week in eln nota de Nederlandsche verlangens ten aanzien van de grens met Duitsch land aan de Ministers van Buiten- landsche Zaken van de Vereenig- de Staten, de U. S. S. R., Frank rijk en Engeland kenbaar maken. De „Bloemfontein" is Zondag met leden der 7-December-Divisie in Batavia aangekomen. gevolg waren, strandden echter op de achterhoede. De rust kwam met blanken stand. De tweede helft gaf eenzelfde beeld te zien. Breskens wijzigde haar opstelling nogmaals en met succes. De achterspeler J. Fenijn wist door fraai individueel spel door de Hero-achterhoede heen te breken en gaf den doelman geen kans.- (10), Direct daarop was de stand echter weer gelijk, toen de Breskensche reserve-doelman een bal verkeerd beoordeelde. Toch weet Breskens de leiding te hernemen door een mooi schot van De Jong. (21). Lang plezier van deze voorsprong heeft Bres kens niet want een minuut later ligt uit een strafschop de gelijk maker in de touwen. (22). Met Breskens in de meerderheid kwam het einde. TERNEUZEN. Notarieel examen. Geslaagd voor het derde dtel notarieel examen 1946 onze oud stadgenoot de heer W. Loof, thans te Bergen op Zoom. Jubileum. Op 1 November j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer C. Jan sen in dienst trad bij de gemeen telijke arbeidsbeurs alhier. Alhoewel op uitdrukkelijk ver zoek van den jubilaris aan dit feit geen bekendheid was gegeven, kwam wel ondubbelzinnig tot uiting, d,at de weinig benijdens waardige positie, welke de heer Jansen tydeny de bezettingsjaren innam, de populariteit van dezen sympathieken stadgenoot niet heeft vermogen te schaden. Was de woning van den heer Jansen reeds in de morgenuren in een bloementuin herschapen, ook ten kantore, waar in den middag receptie werd gehouden, werden nog diverse bloemstukken bezorgd. Het gemeentebestuur gaf van zijn belangstelling blijk door de aanwezigheid van den Bur gemeester en Wethouder De Vos. Verder merkten we op ver tegenwoordigers uit het bedrijfs leven, terwijl eveneens eenige „oud-illegalen" van hun belang stelling blijk gaven. Dooi' de ambtenaren van het Bijkantoor Terneuzen werd den jubilaris en diens echtgenoote een koffiemaaltijd aangeboden, waar bij tevens aanzaten de directeur en adjunct-directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Mid delburg, de heeren Corver en Buis- sing, de directeuren van de Bij kantoren Oostburg en Zierikzee, alsmede de chef-landbouwbemid- delaar in Zeeland, de heer Nieu- wenhuijse te Goes. Met een hartelijke, van waar deering getuigende, toespraak overhandigde de heer Corner na mens de ambtenaren van het G.A. B. te Middelburg een fraaie ets en een, door een der ambtenaren ont worpen, oorkonde. Voor het Bijkantoor Temeuzen werd het woord gevoerd door den heer Marijs, die een kort over zicht gaf uit de ambtelijke loop baan van den heer Jansen, en meer speciaal den jubilaris schet ste in diens met taaie volharding en ook succesvol gevoelden strijd tegen den sadistischen Dudtschen Fachberater Mittelstenscheid. A1* blijvend aandenken werden aange boden een wandbord van Delftsch blauw en een boekwerk. Hierna dankte de heer Jansen, mede namens zijn echtgenoote, de sprekers voor de aangeboden ge schenken en verder allen, die door hun tegenwoordigheid blijk hebben gegeven van hun belangstelling bij zijn zilveren jubileum. RAADSVERGADERING WERD TE VROEG GEHOUDEN. In Aardenburg is Donderdag een bijzondere raadsvergadering gehouden. Na de verkiezing kwam de nieuwe gemeenteraad namelijk binnen acht dagen na het binnen komen van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden, bijeen, wat niet veroorloofd is. Alle, des tijds genomen besluiten, waaron der de wethoudersverkiezing, wa ren daardoor ongeldig en moestem nu opnieuw bekrachtigd worden. Een der destijds gekozen wethou ders was wegens ziekte thans niet aanwezig en kon dus niet be- eedigd worden en ook niet meer voor de verkiezing tot wethouder in aanmerking komen. De te vroeg gehouden raadsvergadering heeft dus een der raadsleden zijn wethoudersschap gekost. RILLAND-BATH. Twee [N.S.B.-ers ontvlucht. Donderdagmiddag zijn uit het kamp te Rilland-Bath twee be-

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3