Dc toekomstige grenzen van Dtiitschland De geteisterde gebieden De PrijsbeheerscMng GROOTERE MATE ZELFBESTUUR IN AMERIK. ZANE Het verdrag met Duitschland De rantsoeneering in België Het Consumentencrediet De immigratie in Palestina De bomaanslag in Rome Regeeringscrisis in Griekenland MAANDAG 4 NOVEMBER 1946. der De wenscheri NederL Regeering UIT DUITSCHLAND Tsjecho-Slovakije en Nederland België, Nederland en Luxemburg dienen een verzoek in Voedselvergiftiging te Hilversum De dood van Siam's Koning Min. Lieftinck bezoekt Zeeland WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Brekende bewolking. Aanvankelijk nog zware be wolking; later brekende be wolking; voornamelijk in het Noorden hier en dp.ar nog re gen; matdge wind; geen nacht vorst. 2de Jaargang No. 344. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1-50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr Bur. van dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaaL Officieel wordt medegedeeld: Reeds omstreeks de eersite bij eenkomst van de vertegenwoordi gers van de Vier Groote mogend heden te Potsdam heeft de Ne- derlandsche regeering schriftelijk den wensch te kennen gegeven, om volledig in de gelegenheid te worden gesteld haar wenschen kenbaar te maken, indien het pro bleem van de toekomstige Wes telijke grenzen van Duitschland of een gedeelte daarvan ter sprake zou komen. Ook daarna heeft de Nederlandsche regeering her haaldelijk de Vier Groote mo gendheden eraan herinnerd, dat zij bij de besprekingen over het probleem van het toekomstige Duitschland van het begin ge hoord wilde worden. Nu binnen kort de raad van Ministers- van Buitenlandsche Zaken van de Vier Groote mogendheden te New York het Duitsohe probleem gaat bestudeeren hebber. H. M.'s am bassadeurs in Washington, Lon den, Parijs en Moskou instructies fekregen op 1 November j.l. aan e regeeringen van bet land hun ner vestiging de volgende nota te overhandigen: „De Nederlandsche Regee ring heeft met groote vol doening vernomen, dat de Raad van Ministers van Bui tenlandsche Zaken, alvorens op 2 Juli j.l. uit elkaar te gaan, een voorstel in behan deling heeft genomen van den heer Bidault om, wanneer de Raad het Duitsche pro bleem zou aanvangen te be- studeeren, bij zijn werkzaam heden een zeker aantal staten te betrekken, die in den Raad niet vertegenwoordigd zijn. Onder de in dit verband ge noemde staten wordt Neder land vermeld. De Nederland sche Regeering heeft even eens vernomen, dat deze toe- doeling door de andere leden van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken gunstig is ontvangen. Nederland heeft bij herha ling herinnerd aan het essentieele belang, welke het toekomstige statuut van De „prefabricated" huizen. Van de eerlang te bouwen „pre fabricated" huizen zijn door het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw 3000 stuks aan de Zuidelijke 4 provincies ter ver deeling toegewezen,- Omtrent de toe te passen bouw systemen en het tijdstip waarop met den bouw zal worden begon nen, zijn op het oogenblik nog geen gegevens te verschaffen. Deze montagewoningen zullen ge lijk zijn aan de normale volkshuis vestingstypen. De buitenkant van den bouw zal evenwel van be ton zijn. De financiering van dezen bouw zal krachtens de rege ling van de Woningwet kunnen geschieden waarbij het Rijk voor getroffen gemeenten voor 9/io in het exploitatietekort participeert en voor de overige gemeenten hierin voor deelneemt. Houten woningen. Zooals reeds eerder gemeld, zal uit Oostenrijk een 800-tal houten woningen worden ingevoerd. Thans kan worden meegedeeld, dat de eerste zending hiervan medio December 1946 tegemoet kan worden gezien. Bij de levering dezer woningen zal aan bouwers in de geteisterde gebieden de voorkeur worden ge geven. Uiteraard zal aan de ge dupeerden c.q. herbouwplichtigen voorrang worden verleend. Deze houten import-woningen zullen niet als Woningwetwonin gen gebouwd kunnen worden, dit wil zeggen dat de toekomstige eigenaar den bouw zelf zal moe ten financieeren, hetzij geheel uit eigen middelen hetzij met de regeling voor de financiering van het herstel van oorlogsschade aan woningen indien de toekomstige eigenaar een oorlogsslachtoffer is. Duitschland voor Nederland uitmaakt en den wenseh uit gesproken van het begin bij de opstelling daarvan betrok ken te worden. Met het oog op de mogelijkheid, dat de Raad van Ministers van Bui tenlandsche Zaken tijdens zijn komende zitting te New- York het onderzoek van deze aangelegenheid zou hervat ten, meent de Nederlandsche Regeering gerechtigd tb zijn wederom haar verzoek onder de aandacht te brengen van de Amerikaansche, Britsche, Fransche en Sovjet-Russische regeering. Tot zoover het officieele com muniqué. Het wil ons voorko men, dat er ongetwijfeld verband moet gelegd worden tusschen de aanwezigheid van Minister Van Boetzelaer van Oosterhout op de groote Assemblee der Vereenigde Naties (waarheen hij zich a.s. Dinsdag zal begeven) en de mo gelijkheid, dat het Duitsch pro' bleem zal worden besproken. De Joego-SIavisclie correspon dent Naumovic is tot ze,s maan den gevangenisstraf veroordeeld, wegens „het versturen, van val- sche berichten naar een Ameri- kaansch Nieuwsbureau, toen Am. militaire vliegtuigen over Jo ego- Slavisch grondgebied vlogen en de Amerikaansche nota over de gedwongen landing van een Am. vliegtuig werd gepubliceerd". Controle in Middelburg. Bij de voortgezette actie tegen prijsovértreders werd op de weekmarkt te Middel burg een partij bezems inbe- slaggenomen en kreeg de verkooper die deze*voor de huisvrouw onmisbare voor werpen te duur verkocht, een 'proces-verbaal toege meten. Ook tegen een verkooper van fruit werd proces-ver baal opgemaakt. Evenals in andere plaat sen bleek ook hier weer dat lederwaren te duur werden verkocht. y Tegen een tweetal hande- X laren werd proces-verbaal A opgemaakt. f V y m Het Amerikaansche hoofdkwar tier heeft volgens het Duitsche nieuwsbureau Dana Vrijdag ver klaard, dat de door den Ameri- kaanschen Minister van Buiten landsche Zaken, James Byrnes, te Stuttgart voorspelde grootere mate van zelfbestuur voor de Duitsqhers in Amerikaansche zóne in Duitschland. die „op zijn laatst op 8 December" zal in gaan. Een Amerikaansche woordvoer der noemde dezen nieuwen maat regel een der meest verreikende op het gebied van het verleenen van zelfbestuur door het Ameri kaansche militaire bestuur. Dan zullen, aldus Dana, nog slechts de demilitafisatie en de kwestie der herstelbetalingen onder direc te Amerikaansche contröle staan. Ruilovereenkomst geteekend. Volgens een te Praag tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije geteekende overeenkomst zal Tsjecho-Slowakije hout, pharma- ceutische- en chemische producten naar Nederland uitvoeren, waar voor het in ruil agrarische pro ducten, chemicaliën, textiel-grond- stoffen, kunstzijde, Philips-pro- ducten en verschillende overzee- sche producten, zooals ruwe rub ber, cacao, tin, etc., zal opt van gen. Bovengenoemde overeenkomst •is voor den tijd van een jaar ge sloten en wordt gerekend te zijn ingegaan op 20 Oct. 1946,, den datum waarop de vorige overeen komst, Inzake goederenruil afliep. De onderhandelingen die leid den tot de huidige overeenkomst, werden aan Nederlandsce zijde ge voerd door een delegatie onder leiding van den heer Spierenburg, directeur van de afdeeling han delsovereenkomsten van het Mi- nislterie van. Buitenlandsche Zaken. Generaal Dreper, chef van het departement voor economische aangelegenheden van het Ameri kaansche militaire bestuur, heeft medegedeeld, dat 5000 ton benzine door de Britsche aan de Ameri kaansche zóne is toegewezen. Dit geschiedt op een oognblik, dat de reserves aan brandstof en olie onvoldoende zijn voor het vervoe ren van den opyst en de voorzie ning met timmerhout van de groote steden, maar ondanks de Britsche hulp is een zeer econo misch gebruik van brandstof noo- dig om het vervoer in de zone gaande te houden. België, Nederland en Luxem burg hebben Vrijdag een verzoek ingediend om bij de aanstaande bijeenkomst van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken die het Duitsche vredes verdrag zullen hespreken, ver tegenwoordigd te zijn. Beroep op Byrnes. In een beroep op James Byrnes, den Amerikaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, hebben ambassadeurs van de drie landen verklaard, dat de Groote Vier een overheerschende rol spelen hij het opmaken van het verdrag met Duitschland. De Nederlandsche ambassadeur in Washington Dr. A. Loudon, die Na een verjaardagspartijtje met een feestelijken maaltijd heeft zich bij d-* familie C. te Hilversum een ernstig geval van voedselver giftiging voorgedaan. Zes perso nen werden dusdanig ziek, dat een ontboden arts drie hunner directe opneming in het zieken huis noodzakelijk achtté. Vermoedelijk is ondeugdelijke blikgroente de oorzaak dezer ver giftiging. De toestand der zes slachtoffers is inmiddels vooruitgaande. Niet aan een ongeluk te wijten. In een officieel rapport van de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de doodsoor zaak van Koning Ananda Mahi- dol van Siam, die 9 Juni j.l. in zijn paleis werd doodgeschoten, wordt de mogelijkheid van een ongeluk uitgesloten. De commis sie kon niet zeggen, of de Koning vermomd was, dan weL de hand aan zich zelf had geslagen. De juist uitgekomen» rantsoe- neeringstabel verschilt in tal van« punten van die, «welke de Belgi sche bevolking geregeld voorgezet werd. Biscuits, taarten en gebakjes, waarvoor vroeger- suikerzegels noodig waren, zijn thans verkrijg- baa op gewone broodbonnen. Het rantsoen standaardkoffie blijft gehandhaafd op 400 gr k 27.50 fr. per kilo, doch de regee- rinig heeft het voornemen binnen kort andere koffiesoorten, vari- eerend tusschen 27.50 en 15 fr. per kilo vrij te geven, zonder zegels. Vrijdag 8 en Zaterdag 9 November zal de Minister van Financiën Prof. Lief tinck een bezoek brengen aan Zeeland. Zijn komst houdt verhand met het nieuw ontwerp voor de ooriogs- schadevergoeding. Zijn be sprekingen zullen evenals in Gelderland en Limburg een informatief karakter dragen. De Minister van Financiën heeft besloten, den termijn voor aan melding voor het consumenten crediet, welke op 9 November zou sluiten, te verlengen tot en met 30 deizer. Nog betrekkelijk weinig aanvragen. Het A.N.P. heeft te bevoegder plaatse gehoord, dat het aantai aanvragen thans ruim 10.000 be draagt. Een betrekkelijk gering aantal. Men wijt de weinige belangstelling, welke het consu mentencrediet tot heden heeft ondervonden aan het bestaan aan te veel onzekerheid met betrek king tot de terugbetaling. Men wist niet hoe lang men zou vast zitten aan de terugbetaling. Deze kwestie is nu opgelost en uit de gepubliceerde schalqn blijkt, dat geen aflossing gevraagd wordt, welke de draagkracht te boven gaat. Een gezin van 4 personen kan een crediet krijgen van 500. Dit gezin behoeft in een ge meente als Den Haag, indien het een inkomen heeft van minder dan 35.50 per week niets af te lossen. Belangrijk is ook, dat na regelmatige afbetaling gedurende twee jaren, het nog niet terug betaalde gedeelte wordt kwijtge scholden. Dit geldt voor ieder een. Ook steuntrekkenden en armlastigen kunnen een crediet aanvragen. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Een spoorwegongeval hij het station van Troetleben (bij Halle) in de Russische zóne van Duitsch land heeft 28 personen het leven gekost, aldus de Britsche nieuws dienst in Duitschland. De passa giers bestonden uit de laatste Sudeten-Duitschers, die uit Tsje- cho Slowakije naar Duitschland werden vervoerd. In het geheel ontvangt men 1025 gram vetstoffen per maand, waarvan 275 gram boter (of 400 gr. butterspread)500 gr. marga rine en 250 gr. reuzel. Verder staan op den bon voor dezelfde periode 5 eieren, 100 gr. rijst, 100 gr geïmporteerde en 100 gr. smeerkaas. Het vleeschrantsoen bedraagt in totaal 2550 gr. per maand, "waarvan ecbter een percentage aan been afgaat. Met ingang van 7 November is de verkoop van cichorei, pralines, bonbons, vanillesuiker en gecon- fijte vruchten niet meer aan rant soeneering onderworpen. Er worden geen zegels meei afgegeven voor chocolade-reepen of jam, men ontvangt aan zegels een waarde van 1250 gr. suiker, waarvoor men zich chocolade, smeersel of jam kan aanschaffen. 100 gr. suiker geven recht op 125 gr. chocolade of 150 gr. jam. Wie dus chocolade wil koopen, moet zich met minder suiker te vreden stellen. De suiker, die de Regeering over heeft, wordt van Overheidswege vrij verkocht aan chocoladefabrikanten, melkerijen (voor -het bereiden van geconden seerde melk)pharmaceutische fabrieken, limonadefabrieken. eniz. 50.000 New-Yorksche Joden hebben aan het Nationale hoofd kwartier van de Amerikaansche democratische partij een petitie ingediend, waarin „de niet nage komen beloften van Truman's regeering inzake de immigratie in Palestina" aan de kaak worden gesteld. Wel zeiden zij zich be wust te zijn van de twee belang rijke verklaringen, die de Presi dent over het Palestijnsche pro bleem heeft afgelegd, maar zij wil den daden en positieve resul taten." De New-Yorksche Joden vor men een factor, die voor New- York zeer wel mogelijk den door slag- zal geven in den onzekeren uitsla? van de verkiezingen voor het Congres, die de volgende week zullen worden gehouden. uit naam van Baron Silvercruye, den Belgischen ambassadeur en Le Calais, den Luxemburgschen gezant, sprak, zeide, dat de di plomatieke vertegenwoordigers van de drie landen te Londen Moskou en Parijs dezelfde verzoe ken indienden. De Nederlandsche Regeering, aldus Dr. Loudon, heeft meer dan eens zijn. verlan gen te kennen gegeven om van het be'gin af aan deel te hebben aan het uitwerken van dien sta tus. Met het; oog op de aanstaan de bijeenkomst van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Za ken der Groote Vier heeft de Ne derlandsche Regeering nogmaals dit dringende verzoek aan de Amerikaansche Regeering ge richt". Dr. Loudon verklaarde, dat het standpunt van Nederland iden tiek was met dat van België en Luxemburg. De twee ambassadeurs en de Luxemburgsdhe gezant waren ont vangen door Dean Acheson, den Amerikaanschen onder-Minister van Buitenlandsche Zaken. Jlebhnn Joodsche terroristen er de hand in? De diplomatieke correspondent van de „Evening News" weet te melden, dat de Joodsche terroris ten in Palestina van plan zijn hun ondergrondschen strijd naar het hart van Engeland over te bren gen. Dit werd besloten op een geheime bespreking van den ,,Ge- neralen staf" der Joodsche terro ristische organisatie, welke in Palestina gehouden werd ten tijde van de Parrjsche Vredesconferen tie. De bom in de Britsche ambas sade te Rome zou de eerste uiting zijn van dezen nieuwen „oorlog". Voorzorgsmaatregelen In Parifrs Volgens mededeeling van den correspondent zou de Jodsche on- dergrondsche beweging het plan hebben op een daarvoor geschikt oogenblik een „ultimatum" aan de Britsche Regeering te stellen, dat. indien de Joodsche eischen inzake Palestina niet worden ingewilligd, de oorlog zal worden overge bracht naar Europa tot in Lon den. Daarbij zou men de ondergrond- sche taktiek volgen, om openbare persoonlijkheden te vermoorden aanslagen te doen op regeerings- gebouwen. sabotage te plegen enz. De bominslag op de Britsche ambassade te Rome heeft tot ge volg gehad, dat de wachten rond de Britsche ambassade te Parijs zijn verdubbeld en dat ook in Nevr York voorzorgsmaatregelen xtjn getroffen Onderhandelingen mislukt. De besprekingen tusschen den Griekschen eerste-Minister, Tsal- daris, en de vier leiders der par lementaire partijen over het vor men van eên regeering op bree- dere basis zijn in de vroege uren van dezen morgen afgebroken Men meent te weten, dat het mis lukken van deze nieuwe poging van Koning George om overeen stemming tot stand te brengen tusschen den Premier en de oppo sitie veroorzaakt is door oneenig- heid over de verdeeling der porte feuilles in het nieuwe kabinet. Vrijdag werd verklaard, dat de Koning Tsaldaris verzocht had op zijn laatst Zaterdagavond de be sprekingen te beëindigen. Tsaldaris d© oorzaak. Volgens een verklaring van de vier leiders der oppositie is het mislukken der besprekingen te wijten aan de weigering van Tsal daris om de belangrijke ministe ries van buitenlandsche zaken oorlog en coördiantie aan een der andere partijen toe te deelen. De regeeringscrisis heeft thans wel haar hoogste punt tot nog toe bereikt. De leider der republi- keinsche liberalen, Venizelos. die deze week heeft deelgenomen aan de besprekingen met Tsaldaris. is Zaterdagmiddag door den Ko ning op zijn eigen verzoek ont vangen. Men meent te weten, dat hij de redenen der oppositie voor het mislukken der onderhandelingen uiteen wil zetten.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1