VOOR DEN ZONDAG BevóUU^s^cMefneyi Tsjecho-Slowakije is teleuroesteld Voor de Amerikaansche verkiezingen Kerkdiensten Waar is Degrelle? Boodschap van Truman [m TSJECBO-SLOÏAKIJE In Jezus' naam Minister Ringers hersteld De Hongaarsche minderheid Aanhangwagen raakte los Aardappelen naar Duitschland Oorlogsmisdadigers naar Nederland De vrijheid van geest is heilig Het geboortecijfer Clandestiene handel in ondeugdelijke spijsolie Duitsche technici naar Engeland De heetbloedige supporter ,Zeeuwsch - Vlaanderen in Oorlogsbrand" Ameland reeds twee dagen geïsoleerd Immigrantenschip voor Palestijnsche kust Het tourisme in Nederland, België en Luxemburg 11 NOVEMBER ,>De dag van het Oorlogsgraf' IN Jezus' naam. Deze uitdruk king is in de Christelijke ge meente bekend en geliefd. In Jezus' naam is de gemeente ver gaderd, wanneer ze samenkomt tot den eeredienst; in Jezus' naam wordt ook bijna elk gebed besloten. Maar Juist als we bepaalde woorden en uitdrukkingen veel vuldig gebruiken, zijn we ons dik wijls niet meer bewust wat ze be- teekenen. In elk geval we ge bruiken ze vaak zonder er bij te denken. We gebruiken ze omdat iedereen het doet, omdat het zoo hoort, omdat het ons zoo geleerd is. We beseffen ook dat we veel zouden missen, als we deze uit drukkingen niet meer zouden mo gen gebruiken. Als we b.v. eens niet meer mochten bidden in Jezus' naam, zou ons gebed dan niet veel, ja niet alles verliezen? Maar wat beteekent dan bidden in Jezus' naam Dit verklaart de bekende Engel, sche prediker. Spurgeon in het volgende beeld. ,,Als ik met een chèque, onder teekend door een rijk man naar een bank ga, waar deze man zijn geld heeft, dan ben ik verzekerd, dat my, bij de aanbieding van de chèque het geld uitbetaald zal worden» Ik vraag het geld niet in mijn naam, maar in den naam van den rtjken man die veel geld op de bank heeft. Wie ik ben, doet er niet toe; ik kan arm zijn of rijk, ik kan veel beteekenen of weinig beteekenen, ik kan minister zijn of een land- looper. De bank interesseert zich niet dengene die het deze interesseert zoozeer voor geld afhaalt; z.ch des te meer voor den naam die op de chèque staat. Het komt er maar op aan of deze naam goed is. En deze naam is te vertrouwen. Als ik bid tot God is het niet in de eerste plaats de vraag wie ik ben. Ik kan bekend staan als arm of rijk, vroom of goddeloos, ernstig of lichtzinnig. Dit doet er allemaal niet toe. Het komt aan op den naam waarin ik mij tot God mag wenden. En als deze naam Jezus is, dan is het goed. Mijn armoe wordt door Zijn rijk dom weggenomen. Mijn zonde wordt verslonden door Zijn ver geving. Wie in den naam van den Zoon komt, zal door den Vader ledig worden weggezonden" EXPORTORDER VOOR KEF FOKKERS 25. De firma Schreiner en Co. te 's-Gravenhage deelt ons mede, dat zij een exportorder heeft ver kregen voor elf Fokker-Diepen-F 25-vliegtuigen, welke aan een im- norteur in Denemarken zullen worden geleverd. Zooals bekend is de F 25 een viernersoonszaken- vliegtuig. Voorts werd een order verkregen voor een eerste leve- rant'e van de door de Esco Elec tric te Amsterdam te leveren ma teriaal en armaraten voor vlieg tuigverlichting, dit ten behoeve van het vliegveld Kastrup in Denemarken. Met beide orders tezamen is een bedrag van een half millioen gulden gemoeid. Vrijdag heeft de Minister van Openbare Werken en Wederop bouw Dr. Ir. J. A. Ringers, na een afwezigheid van eenige weken tengevolge van ziekte, zijn werk- niet zaamheden aam het ministerie hervat. Zaterdag 2 November 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 6 u. de heer Van de Ketterij Stud, te Rotterdam. Zondag 8 November 1946. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. de heer M. C. Fallen- tin, van Amsterdam; 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier, van Terneuzen. Bed. H. Doop. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Doop. Hontenisse: 10 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Herdenking van de Kerk hervorming. Bed. H. Doop. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, van Terneuzen; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. Dr. L. J. Caze- fnier; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Doop. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Biervliet: 10 u. Ds. Van den Ham Groede: 9.30 u. Ds. G. J. Derksen Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. Nieuwvliet: 2 u. Ds. G. J. Derksen Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw, Bed. H. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. M. J. Nol- fhenius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée Hoek (in de Chr. School): 10 u. en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. Th. Swen, van Hardenberg. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Kok Eoutespul: 10 en 2.30 u. Ds. L. Allaart, van Baarn. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) door onzen correspondent W. VICTOR. Er staat iets te gebeuren. Wie op Dinsdag, 5 November, in Amerika ter stembus wil gaan, om een geldige stem uit te bren gen op een senator of een lid van het Huis van Afgevaardigden, moet van tevoren „geregistreerd" zijn. Deze registratie heeft vier weken vóór de verkiezingen plaats en laat de vraag open, hoe de geregistreerden zullen stem men. Maar een ander belangrijk voorteeken is er wel: zij toont tamelijk precies aan, hoeveel stemgerechtigden ter verkiezing zullen gaan. En dat beteekent al iets, wanneer men kan consta- teeren, dat zooals dit jaar het geval zal zijn een politieke aardverschuiving op komst is: meer kiezers dan ooit tevoren hebben zich laten registreeren; in New-York zelfs meer dan het dubbele van het gewoonlijke aan tal. De Amerikaansche kiezer ver keert in een alarmtoestand: er staat wat te gebeuren en het is geen geheim, wèt er te gebeuren staat. De redenen der ontevredenheid. willen de algeheele macht, heerscht een alarmtoestand. Er De Democraten zijn zwaar gehandicapt. De Democratische Regeerings- partij echter is bijna ongelooflijk zwaar gehandicapt. Aan het hoofd van deze partij staat een man die getoond heeft, weinig leiderskwaliteiten te bezitten en die hoe langer hoe meer van alle kanten kritiek uitlokt. Zelden zijn zulke caricaturen op een Presi dent gemaakt en zulke directe beleedigingen naar diens hoofd geslingerd: Roosevelt werd aan gevallen door zijn tegenstanders, maar men had achting voor hem. Een critisch krantencommentaar, In een rede voor de politieke commissie der nationale Tsjecho- Slowaaksche Vergadering heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, Clementis, uiting gegeven aan zijn teleurstelling over de wijze, waarop het probleem der Hongaarsche minderheid in Tsje cho-Slowakije door de vredescon ferentie te Parijs was behandeld. „De oplossing van het probleem, zooals het door de Vredesconfe rentie was aanbevolen, ligt bijna geheel in handen van Hongarije", zeide Clementis en hij voegde er aan toe, dat indien er geen an dere manier mogelijk zou zijn, Tsjecho-Slowakije zelf de uitein delijke oplossing zou vinden. In een persconferentie na af loop van de vergadering ant woordde Clementis op een vraag van een buitenlandschen journa list, of er eenig onderscheid met betrekking tot schadeloosstelling zou worden gemaakt tusschen Amerikaansche en andere buiten landsche eigenaars van indu strieën, die door de Tsjecho-Slo- waaksche regeering zijn genatio naliseerd, dat dit niet het geval zou zijn. Clementis zeide teleurgesteld te zijn over het feit, dat de Ameri kaansche autoriteiten de onder handelingen over een Tsjecho-Slo- waaksche leening hadden stopge- zet, maar Tsjecho-Slowakije had nog niet opgehouden de U.S.A. on der de bevriende naties te tellen. Het Tsjecho-Slowaaksche volk was overigens zeer dankbaar vóór de hulp, die het van de Ver. Sta ten ontvangen had. Op een persconferentie heeft de gouverneur van Noordrijnland Westfalen medegedeeld, dat on derhandelingen zijn gevoerd over invoer van aardappelen uit Neder land in de Britsche zóne van Duitschland, en dat een overeen komst hieromtrent tegemoet ge zien kan worden. Westcott gaan, hebben evenals alle andere vrijwillig een contract geteekend. Momenteel zijn 26 Duitsche ge leerden bij het koninklijk vlieg- tuigbedrijf te Farnborough werk zaam op aërodynamisch en der gelijk gebied. Er worden onder handelingen gevoerd voor tewerk stelling van nog 15 Duitschers, onder wie 4 radio-experts. Vijf vakkund'gen op het gebied van turbines zijn in dienst van de firma C. en A. Parsons te New- Castle-on-Tyne. Door de Netherlands War Cri minal Commission zijn dezer da gen naar Nederland overgeDracht de volgende oorlogsmisdadigers: Gerard H. A. Mueller S.S.- Sturmbannführer en majoor der Schutzpolizei, plaatsvervangend kommandant van het 83e regi ment Landstorm Niederlande, en Ludw.'g Hommrich, S.S.-Oher- scharführer bij het regiment, dat o.a. betrokken is geweest bij den beruchten bankroof in Tiel in het begin van 1945, waarbij de safe's werden leeggehaald. De leider van de dienststelle van den S. D. te Zwolle in het begin van 1945, Willy Monnich, die vele oorlogs misdrijven op zijn geweten heeft, bevonden zich eveneens bij dat transport, alsook Hauptwacht- Volgens geruchten in Brazilië. De Belgische ambassade heeft de Belgische consuls in geheel Brazilië opgedragen samenwer king te zoeken met de plaatselij ke politie ter opsporing van den Belgischen Fascistischen (Rexisti- schen) leider, Leon Degrelle, die zich mogelijkerwijze in Brazilië bevindt. Degrelle is in December 1944 door de Belgen bij verstek als oor logsverrader ter dood veroordeeld. Hij ontsnapte naar Spanje, dat hij in Augustus op last der Spaansche regeering verliet. Inlichtingen omtrent Degrelle's verdwijning heeft de Spaansche regeering niet gegeven. In officieele Spaansche kringen is bevestigd, dat de Spaansche ambassadeur in Brussel de Belgi sche regeering een nota aangaan de Leon Degrelle heeft doen toe komen. Zij konden op grond van de diplomatieke gewoonte den tekst van de nota niet bekend maken. Men neemt aan, dat de nota de Belgische regering uitnoodigt tot een onderzoek naar Degrelle's vertrek. De Spaansche regee ring zou weten, waar Degrelle Spanje heeft verlaten, maar zou niet kunnen zeggen, waar hjj zich thans bevindt. Vierentwintig uur nadat Degrelle op vrije voeten was gesteld, zou hij zich niet meer in Spanje, op een Spaansch schip of vliegtuig of binnen Spaansche territoriale wateren hebben be vonden. Drie kerkgangers gedood. In Koog a.d. Zaan is Vrijdag morgen om 9 uur een ernstig on geluk gebeurd, dat drie dooden meister en Stutzpunktoffizier Jo- heeft geëiscbt. Ter hoogte van de hann Parusel, die verantwoorde- - „pri mensoh om ziin grafische kunstinrichting Bak- lijk wordt geacht voor het zonder medemenschen te begrijpen, ker, nabij het station raakte de vorm van proces doodschieten aanhangwagen van den bode- van resp. 17 en 18 Nederlanders Op de slotzitting van het New der menschen die heilig zijn, doch York Herald Tribune Forum (een het is de vrijheid van geest van jaarlijksch drie-daagsch congres, vrije menschen in een vrije wereld georganiseerd door de New York j die heilig is. Herald Tribune, waarop verschil- Het is om deze reden dat fo- lende vooraanstaande personen hun licht laten schijnen over be langrijke actueele onderwerpen) werd Woensdag j.l. een bood schap van President Truman voorgelezen waarin onder meer het volgende werd verklaard: „Op geen enkel tijdstip in de geschiedenis der menschheid heeft het voortbestaan van den mensch zoozeer afgehangen van het ver riat rinlr maar ppn hpptip wsnprt aaimauS»vaScii van uw. vaal icoy. x i en xo hotuoiiucip voor den hoogsten ambtenaar van dienst Machielse losvan haar ia het kamp Westerbork in Sep- trekker. Het ongelukkige toeval tember en October 1944 het land toont krijgt de toeschou- wUd dat jui3t 05m deze&n tijd de «ror Aran nor Amorilraanopno daIi- wer van het Amerikaansche poli tieke tooneel slechts zelden over Truman te lezen. De partij zelf is gesplitst, haar linker vleugel gaat volkomen met tegenzin in den verkiezingsstrijd, waar deze zijn leiders, als Wallace en sena tor Pepper, Laguardia en Ickes, machteloos en afgetuigd ziet. Kortom: de regeeringspartij heeft tot nu toe nog geen enkele kracht voor den komenden slag ontwik keld. Het kan gebeuren, dat de Democratische President Truman Sedert weken kan geen enkele zich op 6 November voor een Re- Katholieke kerk uitging. De wa gen reed hierdoor op de kerkgan gers in, tengevolge waarvan mevr. Kruis en haar zoontje uit Zaandijk onmiddellijk werden ge dood, terwijl mevr. Heijne uit Assendelft eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. Op de algemeene vergadering van de V. N. streven de vertegen woordigers der regeeringen er ernstig naar de verstandhouding tusschen de naties te versterken. Evenals de leden van ons con gres moeten zij hun lastgevers Vertegenwoordigen. Zij kunnen slechts zoover gaan als de tn- Een overzicht in de Daily Mail structies van hun regeeringen toont aan, dat het geboortecijfer hun veroorloven. Nederland staat bovenaan. stijgt in alle door den oorlog ge troffen landen van West-Europa met als eenige uitzondering de Britsche zóne van Duitschland.wordt alleen door onthuld welke Het houden van stemmingen verandert de overtuigingen van menschen of naties niet. Er Amerikaansche huisvrouw haar gezin vleesch voorzetten, al staat zij er urenlang voor in de rij. Levensmiddelen, behalve suiker, zijn in Amerika vrij van distribu tie. Suiker, welke alleen op bon- publikeinsch Parlement geplaatst zal zien. Weinig gunstig perspectief. Wat echter een politieke aard verschuiving op 5 November ten nen mag worden verstrekt, is gunste der Republikeinen zou kun- echter ook op bonnen niet te nen beteekenen, is nauwelijks te koop: er is geen suiker. Tijdens voorzien. Aangezien in 1948 de den oorlog was alles gerantsoe- Presidentsverkiezingen zijn, zal neerd en de prijzen waren vast- de overwinnende partij in haar gesteld: niemand had gebrek aan binnenlandsche politiek alles erop iets; alles was voorradig en tegen zetten, haar succes hij het volk behoorlijke prijzen. Zoodra de dusdanig uit te breiden, dat bin- oorlog was afgeloopen, verlang- nen twee jaar zij bij het bezit van den de zakenlieden echter afschaf, fing zoowel van de rantsoenee- het parlement, nog dat van de j regeering kan voegen. En dit ring, als van de prijsregeling. Hetperspectief kan. van intematio- eerste hebben ze weten klaar te naai democratisch standpunt uit spelen; aangezien zij met het bezien, niet bepaald gunstig wor- tweede tot nu toe nog niet veel den genoemd, hebben kunnen bereiken, staken j (Copyright by Unicos Press.) ze. In Amerika is er aan slacht-1 vee een derde meer dan vóór den oorlog, maar vleesch is er niet. j Toen eenigen tijd geleden de prijs regeling tijdelijk was afgeschaft, was er zooveel vleesch voorradig, dat men niet wist, wat ermee t< beginnen. In Amerika zijn mo menteel 58 millioen menscheii aan het werk dat is een record. Maar van alles, wat zij producee- i ren, is nauwelijks iets te koop! De industrie en de zakenlieden Volgens het artikel staat Neder land bovenaan met een geboorte cijfer van 33,7 per duizend. De recherche van den C. C. D„ heeft in samenwerking met de politie te Breda een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het clandestien in den handel brengen van ondeugdelijke- olie als spijs olie, welke verkocht werd in fles- schen, voorzien van valsche eti ketten en afsluitstrooken (capsu les). Oorspronkelijk was de olie (paraffine) ongekleurd, doch er Brittannië zullen worden overge- werd boterkleursel aan toege- bracht voor tewerkstelling bij de voegd. De olie werd voorname- inrichting voor geleide projectie- lijk verkocht aan cafétar<a's en ]en te \yestcott. Nog eenige an- patafes-f rites-zaken. Groote hoe- dere tecbnjci zullen zich later hij veelheden van deze olie werden - verhandeld voor den prijs van 7 üen voegen. De tewerkstelling tot S per fiesch. I van deze memtchen geschiedt V»I- De cliché's, benevens ca. 1100 ^ens een plan, in Mei ontworpen, etiketten, konden te Rotterdam waarbij Duitsche geleerden te in beslag genomen worden. Tegen Farnborough te werk gesteld zou- verschillende personen werd pro- den worden. ces-verbaal opgemaakt. De tien Duitschers. die naar Contracten werden vrijwillig geteekend. Het Britsche Ministerie van bevoorrading maakte Donderdag avond bekend, dat 10 Duitsche technici in November naar Groot- Door A. EWERNEÏR. De evacuatie der Sudeten- Duitschers. De evacuatie van Sudeten- wachten op de opheffing van de J Duitschers, volgens het Besluit prijsregeling. der Conferentie te Potsdam uit- De regeering wil inflatie voor- gevoerd, loopt ten einde. Van de komen; de oppositie keert zich ongeveer 3li millioen Sudeten- rift o0 stud j tegen de regeering, vertegen- Detachers, die volgens de laatste aa vpI voordigt derha ve de aan inflatie Tsjecho.slowaaksche volkstelling Feijter, van Axel. onderhevige eischen. Het voliRepubliek WOOnden, «neuzen: 10 en 3 u. btua. Fechter wil vleesch. Wat meent •an. G»rp. '^r.v«Mge. honger lijden? Neen, dat laten hoen naai de AmeriKaanscne en Chr. Geref Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: Geen dienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., de heer Van de Ketterij, Stud. te Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. de heer De Jong, van Kralingsche Veer. Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H, Missen; 2.30 u. Lof Leger des Hells. Terneuzen: 10 en 7.30 u- Leiders. Kdt J. Heijnsdijk en Kdt C. Nieuwland- de Amerikanen zich niet welge- Ivallen. Wat ze zullen doen, we ten ze misschien zelf nog niet allemaal, maar om te beginnen hebben ze zich laten registreeren. Deze onweersstemmiag voor de verkiezingen toont helaas zóó weinig economisch en politiek in zicht, dat vérstrekkende gevolgen niet uitgesloten, ja, zelfs waar schijnlijk zijn. In den oorlog ver dienden de arbeiders meer dan zy konden uitgeven. Ze werkten 10, 12, 14 uur en ontvingen voor elk uur buiten den 8-urigen werkdag 50 extra loon. Thans zjjn de overuren uitgevallen, de uurloonen zijn weliswaar gestegen, maar wat aan het einde dei- week over- "blijft, is miiwier. Russische zones van Duitschland verhuisd. Een aanzienlijk gedeelte was reeds in de laatste dagen van den, oorlog en onmiddellijk na het herstel van de Tsjecho.-Slovaak- sehe Republiek weggetrokken. De evacuatie naar de Ameri kaansche zóne werd ultimo Sep tember geheel beëindigd. Tot midden November zullen er nog transporten naar de Russische zóne plaats hebben. Een belang rijke datum is 28 October 1946, de verjaardag van de stichting van de eerste Republiek. Tot dit tijdstip zal volgens nauwkeurig vastgestelde richtlijnen individueel worden beslist, welke Duitschers uok. v&rder h.et staatsburgerschap van de Republiek mogen blijven heden IQAil Duitschers in 16 transporten van 1214 personen in familieverband vervoerd. De hoofdstad der Republiek, welke vóór den oorlog ongeveer 40.000 Duitschers op een bevolking van bijna 1 millioen telde, herbergt thans nog slechts ongeveer 4000 Duitschers, t.w. Duitsche Joden, Duitsch-Tsjechische gemengd ge huwden en Duitsche anti-fascis ten. der I - UIA C4V. r »-» £7, - I>aarerLtegen zijn de prvjzen der Hieronder zullen de Tot 10 jaar veroordeeld Donderdag heeft de Bossche Rechtbank Van den B. uit Hel- werkman heeft geen „steak" op levensmiddelen abnormaal om hoog gegaan; het resultaat is, dat voor vele arbeiders de levensstan daard tot op de helft is gedaald. En nu krijgt hij nog niet eens vleesch te eten? Op de straat hoeken hoort hij redenaars der Republikeinsche Partij schreeu wen, dat de schuld alleen hij de Democraten ligt. „Gooi ze uit de regeering!" De veteraan, die de overwinning heeft mee helpen bevechten, zit zonder woning. De mond, conform den eisch van de zyn bord. De zakenman wil meer officier van justitie, veroordeeld verdienen dan de prijsnoteering Duitschers vallen, wier echtgenoo- ten van Tschecho-Slovaaksche nationaliteit zijn, of die een of ander speciaal beroep of vak uit oefenen en tenslotte zij, die van wege hun anti-fascistische gezind heid en werkzaamheden door de nationaal-socialisten gedurende een bepaalden tijd waren geïnter neerd. zullen tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens doodslag. Bij een nachtelijken twist in de Hei straat te Helmond, naar aanlei ding van een uitslag van een voetbalwedstrijd, die den dag tus schen beide plaatselijke clubs ge speeld was, heeft Van den B. zijn slachtoffer, een zekeren Van den Wildenberg, met een mes 7 cm diep in het hoofd gestoken, waar op Van den W. vrijwel direct overleed. toestaat. De industrie en de beurs moet wegens omstandig heden een week worden uitgesteld. Honderdduizenden blijven. Momenteel bevinden zich nog ongeveer 650.000 Duitschers op 't grondgebied van de Tsjecho-Slo- vaaksche Republiek. Ook al valt er op te rekenen, dat tot het ein de van den evacuatie-termijn nog een zeker aantal Sudeten-Duit- schers (er is sprake van ongeveer Yi millioen) de Republiek zullen moeten verlaten, toch is aan te nemen, dat honderdduizenden Duitschers in de Republiek zul len blijven. Uit Praag alleen al zijn tot op De herhevolking grensgebieden. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat hoe parado xaal het op het eerste oogenblïk ook moge klinken - het de Duit schers zelf waren die t(jdens den oorlog zorgden vodr de radicale vermindering in de ter plaatse geboren en getogen Duitsche be volking. Want het Duitsche ka rakter in Praag vond zijn tradi- tioneelen steun in de Joden, welke zich bij de Duitsche cultureele kringen aansloten. Toen de Duitsche „beschermers"' in Bohe- men en Moravië hun anti-semie- tischen veldtocht begonnen, roei den zij hiermede tevens de inge zetene Duitsch JoocUsehe bevolxing uit. De herbevolking der grensge bieden, voormalig door de Duit schers bewoond, loopt nu vlot en systematisch van stapel. Na het decreet van München woonden hier slechts 400.000 Tsjechen; door het toestroomen van 1700.000 grensbewoners bedraagt hun aan tal thans 2100.000. In de industrie- en landbouw bedrijven van bet Tsjecho-Slo- vaaksche grensgebied waren tot nu toe overwegend Duitschers aan het werk. Teneinde nu deze be drijven op gang te houden, is een toevloed van 400.000 nieuwe werk krachten noodzakelijk, in de aller eerste plaats industrie- en land arbeiders. Alleen de industrie al heeft nog ongeveer 80.000 vak arbeiders en employé's noodig, die vrijwillig moeten woiden aange worven. De industrie in Bohemen en Moravië. Een ander voornaam punt in het staatsplan is het streven naar een gelijkmatige verdeeling van industrie- ia In de eerste' republiek was de grensstreek hoofdzakelijk indus triegebied, terwijl het Boheemsche binnenland en het Moravisch-Slo- vaaksche platteland overwegend landbouwgebied was. In de toe komst zullen enkele takken van industrie, welke door hun grond stoffen of om andere redenen niet aan bepaalde plaatsen zijn gebon den, over het geheele land worden verdeeld. Hiermede zal vooral re kening worden gehouden met stre ken, waar, door d« geaardheid van den bodem en het klimaat, de deze overtuigingen zijn en hoever ze strekken. Om algemeen begrip tusschen menschen en naties tot stand te brengen moeten wij gaan tot de wortels van deze verschillen die menschen en naties verdeelen. Het zijn niet de overtuigingen rurns, zooals het Herald Tribune Forum, een zeer nuttige functie in alle landen te vervullen hebben. In zulke forums is vrijheid voor ideeën, zoowel oude als nieuwe en de eenige toets voor hun waarde is gelegen in de wijze waarop zij appelleeren aan de gemoederen en harten van mannen en vrouwen van goeden zin overal ter wereld." Postboot met Kardinaal De Jong aan boord voor de kust gestrand. Niet zoodra zit de wind enkele dagen Oost, of het eiland Ame land is geïsoleerd, als gevolg van de lage waterstand van de Wad denzee. Donderdagmiddag trachtte de postboot van den dienst Ameland- I-Iolwerd de pier van Holwerd te bereiken. Er stond echter zoo weinig water op het wad, dat de boot ongeveer 300 m voor de pier aan den grond liep. Bij de passagiers die, met het vasteland van Europa voor oogen zich plotseling van elke verbin ding verstoken zagen, bevond zich ook Z. Em. Johan Kardinaal De Jong, die op Ameland waar bij geboren is het 300-jarig be staan van de Roomsch-Katholieke Parochie had bijgewoond. Gelaten zaten de passagiers in de ka juit, wachtende op de dingen die komen zouden. Op Ameland was de mare van de stranding spoedig bekend ge worden, en in allerijl werd de mo torboot „Friesland" in de haven van de Nes in gereedheid ge bracht. Ook deze boot had op het wad met lage waterstand, te kam pen. Met luid gejuich zagen de Maakt zware slagzfy. Een schip met dertien veer tienhonderd Joodsche vluchtelin gen aan boord, de „San Dimitrio", lag Vrijdagmorgen 35 kilometer uit de Palestijnsche kust, „ge schaduwd" door een Britschen torpedojager. Naar men meent, zouden de passagiers de beman ning overweldigd hebben en zelf het commando in handen hebben genomen. Volgens waarneming van een verkenningsvliegtuig van de R- A. F. maakt bet schip der tig graden slagzg. In de buurt van de haven van Haifa, ter hoogte waarvan het schip ligt, is Vrijdagmorgen een explosie waar genomen. Het schip zou door de opvaren den herdoopt zijn in „Latroen", naar het kamp, waarin Joodsche leiders gevangen gehouden wor den. Volgens andere onbevestig de berichten zouden de opvaren den gewapend zijn met traangas- hommen en de Spaansche vlag ge- hèschen hebben. Men verwachtte, dat personeel van den Britschen torpedojager een onderzoek aan boord van de „San Dimitrio" zou instellen. Later werd bericht, dat het schip een Palestijnsche haven is binnen gesleept. landbouw minder in aanmerking opvarenden van de postboot de .iv. LPvAolond" norloron nQQCfl P'lPl'S komt, zooals bijvoorbeeld, in 't Bo- heemsch-Moravische heuvelland. In tegenstelling met de voor de hand liggende oplossing van 't probleem der Sudeten-Duitschers, dat al tientallen jaren den grond slag van het bestaan van den Staat raakte, is het vraagstuk der Hongaarsche minderheden in Tsjecho-Slovakije nog hangende. Uitwisseling der bevolking. De onderhandelingen, welke hierover door den Tsjecho-Slo- vaakschen Minister van Buiten landsche Zaken, Jan Masaryk, en diens plaatsvervanger, den Slo- vaiik x>r. Vladci Clementie, op <le Parijsche Conferentie werden ge voerd, eindigden hiermede, dat de Hongaarsche Regeering de ver plichting werd opgelegd, zich langs directen weg met Praag over een uitwisseling der bevol king te verstaan. De Hongaren kregen hiervoor een termijn van zes maanden toegewezen; mocht na verloop van dien tijd nog geen bilatérale overeenkomst tot stand zijn gekomen, dan zullen de Vier Groote Mogendheden een beslis sing nemen. Het is derhalve te hopen, dat ook Hongarije de be sprekingen in dien geest zal voe ren, als waarin de Hongaarsche Minister-President, Dr. Gyongy- ösi, in het tijdschrift ,Uj Magya- rorszèg" de volgende woorden schreef: „Wij zouden door een vlotte overeenkomst alle storende problemen uit den weg willen ruimen." De vrede in Europa zou hier door een heel eind op den goeden weg worden gebracht. (Copyright by Unicos Press.) „Friesland" naderen, passagiers en post werden overgenomen en de motorboot wendde vol trots zijn steven naar de haven van Holwerd. Doch het gejuich was te voorbarig geweest, dicht onder de kust scheelde het maar een haar of ook de „Friesland" liep aan den grond. Na veel gema- nouvreer gelukte het de „Fries land" behouden de haven binnen te loopen, waar passagiers en post met een vertraging van ongeveer drie kwartier in „Europa" aan kwamen. De „Friesland" is des svonda niet meer naar de Nes te ruggekeerd. I Met een Kleine vertraging heeft Kardinaal De Jong zijn reis naar Utrecht voortgezet, waar hij des avonds omstreeks half zeven ar riveerde. Naar de Directeur-Generaal van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer mededeel de, hebben van 29 tot 31 Oct. in Den Haag besprekingen plaats gehad tusschen bestuurders der betrokken organisaties teneinde te komen tot een soort touristi- sche tolunie, waardoor het tijd- roovende en hinderlijke douane onderzoek voor een groot gedeel te bespaard zal kunnen worden, terwijl voor het verkrijgen van de viezen het beginsel van Weder- keerigheid zal worden toegepast. Op 19 Nov. a.s. zullen de verte genwoordigers opnieuw in Den Haag bijeenkomen. Deze dag heeft voor mll- hoenen menschen in de we reld een diepe beteekenis; het was aanvankelijk de datum van de herdenking voor hen, die in den eersten wereldoorlog gevallen zijn. Waar ook ter wereld. De traditie getrouw siert men zich met de „bloem van het oorlogsgraf", „De Klap roos". We hebben nu een tweeden wereldoorlog achter den rug. Internationaal zal toch de 11e November „de dag van bet oorlogsgraf" Iblgve» Cl1 waarop thans de gevallenen Uit beide wereldoorlogen worden herdaebt. Nu ook in Nederland! We hebben onze eigen her denkingsdagen, doch buiten onize grenzen verwacht men, dat de 11e November de dag zal ztjn, waarop ook hier ztf herdacht worden, die ver van him eigen land in Nederland- schen bodem een laatste rustplaats vonden. Op dezen dag zullen vrij ons sieren met het s^shool van het oorlogsgraf, n.lNde klaproos. De opbrengst van den ver koop van deze bloemen is be stemd voor het Nederlandsch Oorlogsgravenwerk en voor de verzorging van de nage laten Nederlandscbe betrek kingen van hen die vielen. Op deze wijze zal Terneu zen door bet dragen van de klaproos uiting kunnen ge ven aan den wil, de oorlogs gevallenen te zullen blijven gedenken. Zondag 10 November zullen de onderscheiden kerken, ook hier ter plaatse, hen die vielen herdenken en de na gelaten betrekkingen geden ken in het gebed. Hrj of zij die op 11 Novem ber wil medewerken tot het 'doen slagen van de collecte, kan zich opgeven als collec tant bij den Secretaris van het Plaatselijk Oorlogs gra ven-comité, den heer C. Sol, gemeentebode, Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2