m Een verzoenende REDEVOERING Het Consumentencrediet Vragen aan den Minister Soedirman s aankomst te Batev Belangstelling voor IJzendïjke! Oiktio&ttd! Byrnes doet mededeelingen De geteisterde gebieden Commentaar De Prijsbeheersching NA HET PROCES STEP IN Al Z DE BOMAANSLAG TE ROME ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946. DE VERGADERING DER U. N. 0. Lof voor de Scandinavische landen Padere toelichting Spanjaarden moeten Gibraltar re"'aten De besprekingen te Batavia TIT0 LEGT EEN VERKLARING AF Generaal Anders uit Italië vertrokken BEZOEK VAN DE ADOPTIE-GEMEENTEN De terreur in Palestina Amerika houdt zich aan overeenkomst van Potsdam De Duitsche Vredesverdragen Algemeene slaking "ooi Joden in PalesÜna afgeko.idind Valsche tienguiden- biljetten in omloop Arrestaties werden verricht Telegraafkabel in zwarten handel WEERSVERWACHTIN G medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond. Meest zwaar bewolkt met plaats, eenige lichte regen of motregen. Enkele ver spreide opklaringen. Koude nacht met plaats, mistvor- ming. Redacteuren P I. n J. S. W. Henry. van Oeveren. DE VRIJE ZEEUW Redactie-adres: Noordstr. 55-57. Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschao voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondiike Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks 2de Jaargang No. 343. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. AdvertentienrUs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. ^advertenties; 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ve[- melding brieven onder nr. Bur. Vjïn dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3 25 per kwartaal. ZONS OP- EN ONDBEGAN# 1946 Zon Maan Opk. Ond. Opk. Ond. Nov. 3 7.37 17.09 15.29 4 7.38 17.08 15.49 0.48 5 7.49 17.06 16.08 2.00 6 7.42 17.05 16.22 3.20 7 7.44 17.03 16.39 4.48 8 7.46 17.01 16.57 6.14 9 7.48 17.— 17.20 7.43 Bij liét begin van de laatste phase van het debat in de alge- tnecnc Vergadering der V. N.i dat voorafgaat aan het belang rijke werk der commissies, hebben de afgevaardigden een van de meest verzoenende redevoeringen uit den mond van Juan Blanco (Uruguay) vernomen. „Indien moeders bereid waren hun zonen In den oorlog op te offeren", aldus Blanco, „kunnen de afgevaardigden der naties toch zeker eenige hunner nationale belangen opofferen om tot een overeenkomst te geraken." „Ik neem deze gelegenheid te haat om te verklaren hoevee! bewondering wij hebben voor de beschaving, vrijheid en demo cratie zooals deze door de Scandinavische landen worden ver tolkt". „Bant bitterheid uit!" Oe Luxemburgsche Minister zan Buitenlandsche Zaken Joseph Bech, vroeg de vergadering met nadruk: „Bant bitterheid uit. Het •taat geschreven In den bijbel: waar bitterheid met bitterheid beantwoord wordt waar zal deze bitterheid dan eindigen?" Bech zeide voorts: „Het recht van veto, waarmede de groote mogendheden zichzelf begiftigd hebben, schept op zichzelf geen onbillijkheid in onze organisatie. Gelijkheid voor alle landen, zoo wel als voor individuen, is een Ulusie." Bech sprak tenslotte de hoop uit, dat de V. N. In de naaste toekomst de wereld een Internationaal recht, gewaarborgd door een verplichte rechtspraak, en een internationaal vredes- leger, dat de nationale legers zal vervangen, schenken zou. Felle aanval op Australië. Dmitri Manoeilski (Oekraine) deed in een felle rede een aanval op Australië en Cuba voor hun houding jegens het recht van veto. Hij citeerde daarbij de be- «chuldiging van Molotof, dat „zekere machten pogen de wereld te overheerschen en te streven naar vorming van een wereld- regeering". (Zoowel Molotof als Gromyko waren afwezig, Wys- jinski en Goesef niet.j Manoeilski betoogde, dat de persvrijheid het mogelijk maakt dat de anti-veto-campagne zoo bloeit. „Deze zelfde persvrijheid", aldus Manoeilski, „heeft ons naar fascisme en oorlog gevoerd. Ieder een spreekt over oorlog-ambassa deurs, militaire raadgevers en an deren. Mijn delegatie is bereid om een lijvig dossier in te dienen, teneinde dit te bewijzen. Alle oorlogspropaganda verhoogt de spanning tusschen de groote mo gendheden, verzwakt de organi satie der V. N. en moedigt som mige onverantwoordelijke elemen ten In sommige landen aan. De Cubaansche en Australische mo ties geven het sein tot dezen propaganda-oorlog." De kwestie Voor-Indië. Manoeilski, die op het laatste «ogenblik besloot zijn rede in het Fransch i. p. v. in het Russisch te houden om tijd uit te sparen, zeide vervolgens: „Uit de rede van Warren Austin blijkt, dat de Amerikaansche delegatie zich het recht voorbehoudt om de kwestie van het recht van veto op een later tijdstip weer aanhangig te maken. Wij hopen, dat de Ame rikaansche delegatie zekere on zekerheden zal wegvagen en haar standpunt ln de commissies zal uiteenzetten." „In den Veiligheidsraad gaat niet alles naar wensch. Ieder redelijk voorstel van een minder heid werd door een muur van stemmen geblokkeerd. De Anglo- Ameiikaansche meerderheid is ge neigd om de besluiten in den raad te regelen. Daarom moet het recht van veto gehandhaafd blij ven. Wij gaan de kwestie tus- sohen Zuid-Afrika en Voor-Indië hespreken. De Voor-Indische de legatie weet, dat de Sowjet-Unie de belangen van de Voor-Indische minderheid slechts kan verdedi gen. Manoeilski eindigde zijn rede met een pleidooi voor .het voor stel van Molotof inzake een be perking van bewapening. Smuts zweeg voorloopig! Tijdens de avondzitting van Donderdag werd zonder discussie sn hoofdelijke stemming besloten alle voor de agenda opgegeven punten op de agenda te houden, met inbegrip van de klacht van Voor-Indiërs inzake de behande ling van Voor-Indiërs in Zuid- Af rika. Generaal Smuts had aan pers en gedelegeerden den tekst van een rede verstrekt, waarin hij zich verzette tegen „inmenging" der algemeene vergadering in Zuid-Afrikaansche binneniandsche aangelegenheden. Mevr. Vidzjaja Laksjmi Pandit, leidster der Voor-Indische delegatie, had een zeer scherp antwoord gereed, zoo- iat een hevige discussie verwacht werd. Na overleg met eenige de legaties heeft Generaal Smuts echter besloten zijn bezwaren niet te opperen vóór de behandeling der Voor-Indische zaak in de commissie. Bijgevolg zweeg ook mevr. Pandit. De Australiër Norman Makin stelde vervolgens voor, dat kwes ties als de toelating van nieuwe leden en het veto-recht eerst in de algemeene vergadering ter sprake zouden komen en dan in de commissies. Na bezwaren van diverse zijden te hebben aange hoord, trok hij zijn voorstel in, maar behield zich het recht voor het later weer in te dienen. Hiermee eindigde deze avond bijeenkomst. Onlangs zijn uitvoerige mede- deelingen gedaan omtrent het consumenten-crediet. De bedoe ling van dit crediet is iedereen, die niet uit eigen middelen zijn aankoopen van kleeding, schoei sel, keukengerei enz. kan betalen, door het geven van 'n voorschot, te helpen. De regeering heeft gemeend, nog eenige nadere mededeelingen te moeten doen, welke de mis verstanden en onzekerheden, die er ten aanzien ""an het consumen tencrediet blijken te bestaan, zul len wegnemen. Binnenkort zullen aan alle districtsraden, vakorgani saties en alle andere instanties die voorlichting bij het consumen tencrediet geven, de afbetalings tabellen worden toegezonden. Aan iederen aanvrager kan zoodoende van te voren worden medegedeeld waar hij aan toe is. INDONESIË. Spanjaarden, die als politieke vluchtelingen sinds 1936 gastvrij heid in Gibraltar genieten, zullen binnenkort deze stad dienen te verlaten. Het bestuur van Gi braltar heeft medegedeeld, dat het onmogelijk is betrokkenen langer te huisvesten. Het gaat om on geveer 350 personen. De regeering van Venezuela heeft zich bereid verklaard, de zee lieden, vakarbeiders en havenar beiders onder hen toegang te ver- Veenen. De prijsveriaging der jenever. Door het Tweede Kamerlid Ne- \S'. ïiin aan den Minister financiën, van Econ. Zakt 1 van Landbouw de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den Minister bekend, dat de aankondiging, dat er een aanmerkelijke prijsverlaging van jenever zal plaats vinden, in breede kringen verwondering heeft gewekt? 2. Weten de Ministers, dat velen in den lande de sociale juistheid niet vermogen in. te zien van een prijspolitiek, die den prijs van melk verhoogt en dien van jenever verlaagt? 3. Zijn de Ministers niet van meening, dat, ten einde derge lijke schrille tegenstellingen en psychologische fouten te vermij den, 't verstandiger ware geweest de prijsverlaging van jenever ach terwege te laten? 4. Indien de omzet van en de winst op jenever van dien aard is, dat dit prijsverlaging mogelijk maakt, had het dan niet meer op den weg der regeering gelegen om door een accijnsverhooging de extra-winst af te roomen en ten bate van de schatkist te brengen Vrijdagochtend is Generaal Soedirman op het station te Ba tavia gearriveerd. Uren tevoren hadden zich reeds duizenden Indo. nesiërs langs de spoorbanen op gesteld, terwijl er nog ongeveer 1000, die niet konden worden toe gelaten, bij den ingang van het station stonden te wachten. Te Bekassi voegde een Britsche hoofdofficier zich hij Soedirman en zijn escorte van ongeveer 30 man dat verlof kreeg mee naar Batavia te reizen. Bij zijn aankomst werd Soedir man luide door de Indonesiërs toe gejuicht. De demonstratie hereik- te zijn hoogtepunt buiten het sta- Ter weerlegging van de be schuldiging, dat hij Stepinatz, den Joegoslavischen Aartsbisschop, die tot 16 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, zou hebben gear- Met bestemming loonden. Generaal Anders, die het hevel voerde over het tweede Poolsche legercorps in Italië, is per spe ciale trein definitief uit Italië vertrokken, met bestemming voor Londen via Calais. Hem werd uitgeleide gedaan door Generaal Hastings, namens Generaal Mor gan, den opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten in het Middellandsehe Zeegebied. Namens de Italiaansche regee ring werd hem op het station van Verona een afscheidsgroet ge bracht door Kolonel Rodolfo de Leone. Generaal anders richtte in het Fransch zijn „beste wen- schen voor de vrijheid en voor spoed van Italië" tot den Kolonel. Tezamen met Generaal Anders zijn 526 andere personen vertrok ken, onder wie 163 leden van zijn hoofkwartier en een aantal Pool sche officieren. resteerd om hem kwijt te zijn, heeft Maarschalk Tito, de Joego slavische Premier, te Zagreb ver klaard, dat hij Hurley, den ver tegenwoordiger van den Paus, van te voren een lijst van door Stepinatz bedreven misdaden had overgelegd met het verzoek Ste pinatz uit zijn ambt te ontheffen en „weg te halen", daar hij anders in Joegoslavië zou worden gear resteerd. De arrestatie, aldus Tito, die als candidaat voor de komende verkiezingen van de wetgevende vergadering sprak, had eerst en kele maanden later plaats, toen het Vaticaan dit verzoek niet had ingewilligd. Tito verklaarde, dat het hier niet om vervolging van de kerk gaat, maar dat Joego-Slavië een voudig niet duit, dat bepaalde menschen ongestraft belangen van het buitenland behartigen in plaats van die van hun eigen volk. Verder verklaarde Tito, dat Joego-Slavië zijn economische vraagstukken door nationalisatie heeft opgelost en dat vele volken Joego-Slavië zijn huldigen toe stand benijden tion. Het was merkwaardig, zoo als een republikeinsehe corres pondent opmerkte, dat de vorige keer, dat Soedirman had moeten aankomen, vele officieele perso nen te zijner begroeting aanwezig waren. Thans waren echter alleen drommen menschen samenge stroomd om hem toe te juichen. Na zijn aankomst verklaarde Soedirman tegenover Aneta, dat alle republikeinsche eenheden vol ledig van den wapenstilstand op de hoogte waren gesteld, hij voeg de er aan toe: „Indien het hevel tot het staken van het vuur wordt gegeven, zal bewezen worden, dat de discipline in het repuiblikein- sche leger voldoende is. Indien bij de komende vergade ring van de wapenstilstandscom missie een overeenkomst tusschen de partijen wordt bereikt, kan een .staakt het vuren" binnen 24 uur verwacht worden." De overhandiging der Ned. voorstellen. Naar aanleiding van het tele grafisch bericht over de overhan diging van Nederlandsche voor stellen aan de Indonesische dele gatie verneemt het A.N.P. van officieele zijde, dat hiermede be doeld kan zijn een bijdrage van de Commissie-Generaal voor de ge- dachtenwisseling tot het bereiken van een basis-overeenkomst, wel ke bijdrage dan in bedoeld bericht niet volledig is weergegeven. Deze besprekingen zijn nog in vollen gang, zoodat nadere be richten dienen te worden afge wacht, om een juist beeld van den stand der besprekingen te verkrijgen. De regeling der afbetaling. Uit deze tabellen blijkt bijvoor beeld, dat de afbetalingsverplich ting begint met 25 cent per week voor gezinnen van 2, 4, 6 en 8 personen in de groote steden bij een weekloon (na aftrek van be lasting en sociale verzekerings premies) van resp. 26,50, 35,50 ƒ43,50 en ƒ51,50. De afbetaling stijgt geleidelijk met 25 cent tot de maximale aflossing van 1 per 100 crediet. De genoemde gezin nen moeten deze maximale aflos sing voldoen als hun weekinkomen bedraagt resp. tenminste ƒ31,04, ƒ43,40, ƒ55,60 en ƒ67,80. Deze bedragen gelden voor de gemeen teklassen I. Voor de gemeenteklas sen II, III, IV en V liggen de be dragen ƒ1, ƒ2, 3,50 en 5 lager. Voorts kan nog worden mede gedeeld, dat, indien men 2 jaar regelmatig aan zijn afbetalings- plieht heeft voldaan, als regel het nog niet terugbetaalde deel van het crediet zal worden kwijtgescholden. Na 2 jaar is de terugbetaling in normale gevallen dus afgeloo- pen. Om iedereen in de gelegen heid te stellen een aanvraag in te dienen, zal de indieningster- mijn, die aanvankelijk op 9 No vember zou eindigen, zooals reeds gemeld, alsnog worden verlengd. Met bezit van spaargelden zal rekening worden gehouden. H Deputaties uit de gemeenten Mijdrecht en Avereest door J j§ welke de gemeente IJzendïjke is geadopteerd, brachten Woens- g 1 dag een bezoek aan IJzendijke. 1 Om 3 uur werd het gezelschap officieel ten gemeentehuize 1 1 ontvangen, alwaar de Burgemeester van IJzendijke in een toe- 1 g spraak een overzicht gaf van den noodtoestand onmiddellijk na jj 1 de bevrijding en waarbij hij zijn dank uitsprak voor de mate- 1 I rieele en moreele hulp, die van de adoptiegemeenten werd ont- jj 1 vangen. jj 1 Hierna werd een rondgang gemaakt door de gemeente, waar- jj bü deputaties zich persoonlijk konden overtuigen van de aangerichte verwoestingen, maar ook van netgeen inmiddels r H werd hersteld. 1 Om 6 uur werd een diner aangeboden: het plaatselijk muziek- g gezelschap zorgde voor een verrassing door eenige muzieknum- 1 jj mers ten gehoore te brengen. Als waardeering hiervoor werd 1 jj door de adoptiegemeenten 50 in de kas van de muziekvereeni- 1 1 ging gestort. jj Tenslotte werd om acht uur in het Hofzicht-theater voor een 1 gj stampvolle zaal een feestavond aangeboden, waaraan medewerk- H jj ten de vereeniging „Zanglust" te IJzendijke, leden van de Lan- 1 jj delijke Jeugdgemeenschap en Zeeuwsche Meisjesvereeniging, de H jj heer Cornells als conferencier, de heer Rob. de Pauw als humo- M M rist en declamaties door den heer E. Ghuijs en mej. E. van de 8 g Sande. Het gebodene stond op hoog peil en na elk nummer g 1 -volgde een dankbaar applaus. g De feestavond werd geopend door den Burgemeester van jj jj IJzendijke; hierna volgden korte toespraken van den Burge- g g meester van Avereest, den Bqrgeme 5=ter van Mjdracht en den jj g heer Raams, voorzitter van de H.A.R.K. te Mijdrecht. Hierbij 1 g werd bekend gemaakt, dat zoowel de H.A.R K. te Mijdrecht als 1 g d:e te Avereest elk 500 ter beschikking van IJzendijke stelden, g g welke gestes met daverend applaus werden begroet, g Het was een zeer geslaagde avond en ds gasten waren zeer g g onder den indruk van de ontvangst, welke hen in IJzendijke ten I g deel was gevallen. De Eu-gemeester van IJzendijke sprak het jj g slotwoord, waarbi hij ha-telïk dank bracht aan allen, die tot hel welslagen hadden medegewerkt. ?iiiiiniii!iiiiiiiiniimnii!iiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiiiiiiiiiiiiii!ini!iiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiM De economische eenheid in Duitschland. Overigens kende hij weinig be- teekenis toe aan berichten, welke zeiden, dat de Sowjet-autoriteiten een „belangrijken stap" in de richting van economische eenheid n Duitschland hadden gedaan, daar die autoriteiten verklaard zouden hebben de economische eenheid te aanvaarden, mits de Westersche geallieerden de Sow jet-Unie zouden toestaan herstel betalingen uit de loopende pro ductie in de Sowjet-zöne te laten voldoen. Hier kwam Byrnes nogmaals terug op den steun, dien de V. S. aan het verdrag van Potsdam ge ven. Hij verwacht, dat de an dere mogendheden, zich eveneens strikt aam het verdrag houden. Hij bevestigde, dat de Sowjet-op- perbevelhebber, Maarschalk Soko- lofsky, de kwestie der herstelbe talingen (zie boven) met den Amerikaanschen Generaal Lucius Clay, heeft besproken. Dit waren echter geen officieele besprekin gen geweest. /c IK MOET NOG EVEN NAAR DE GRUYTER MET MIJN BONNEN EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN DE GRUYTER Meening van het Jewish Agency. Een woordvoerder van het Je wish Agency heeft Donderdag verklaard dat er geen twijfel over kan bestaan, dat de Joodsche ge meenschap in Palestina gehoor zal geven aan het beroep van den Zionistischen raad om terroristen buiten de wet te stellen waar door de activiteit van terroristen in Palestina verminderen zal. „De aanhouding en gevangen neming van misdadigers is een zaak van de politie en regeering. Tot op heden is het werk van de politie niet erg succesvol ge weest en sommige menschen rpee- nen, dat indien de politie zich meer met haar werkelijke bezig heden en minder met semi-poli- tieke aangelegenheden zou 'be moeien, zij meer succes zou boe ken". De gewelddaden van Woensdag noemde de woordvoerder: „een poging om de joodsche gemeen schap tot een aanvaarding van de politiek en methoden waar tegen zij altijd gekant was, te dwingen." „Het Jewish Agency doet alles wat het kan om terreur te be strijden". aldus de woordvoerder. OE KOFFIE EN THEEZAAK 721 De Amerikaansche Minister van Buitenlandsche' Zaken, James Byrnes, heeft Donderdag te Was hington tijdens een persconferen tie verklaard, dat hij op de bij eenkomst. welke deze maand door de Ministers van Buitenland sche Zaken der Groote Vier be legd wordt, zal verzoeken spe ciale afgevaardigden te benoemen, die zich uitsluitend met de bestu deering van het geheele probleem der Duitsche vredesverdragen zal bezighouden. Byrnes zeide, dat de Ameri kaansche Regeering zich hij elke bespreking over de economische vereeniging van Duitschland of herstelbetalingen vastbesloten aan de overeenkomst van Potsdam zal houden en verwacht, dat de an dere Regeeringen zich eveneens daaraan zullen houden. Bijeenkomst der Ministers. Hij voegde er aan toe, dat hij niet verwachtte, dat de Ministers voor de bespreking van het Duit sche vraagstuk voor 20 Novem ber bijeen zouden komen en hij er zelfs dan niet zeker van kon zijn, dat de besprekingen resul taat zouden hebben. Niettemin Regeling werktijd in den winter. In de Staatscourant van Don derdagavond zijn opgenomen re gelingen van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het steen- en hout-granietbedrijf en voor de kalkverbranderijen en mergelgroeven in Zuid-Limburg. Een wijziging van de regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden voor een vijftal tak- j dat onderteeken'ng en ratificatie ken van b'nnenscheepvaart en van een vredesverdrag (ook als voorts een winterwerktijdregeling over den inhoud beslist is) eenige voor geteisterde gebieden. i tijd in beslag neemt. onthulde Byrnes, dat hij generaal Clay, waarnemend Militaire Gou verneuij van de Amerikaansche zóne van Duitschland, en Robert Murphy, politieke adviseur van den algemeenen Amerikaanschen bevelhebber in Duitschland, bevel had gegeven om op 20 November voor overleg van Berlijn terug te keeren, voordat de Groote Vier de vredesverdragen met Duitschland in studie nemen. Byrnes vertelde voorts, dat de Ministers van Buitenlandsche Za ken waren overeengekomen eerst de vredesverdragen voor de sa telliet-landen en dan de Duitsche kwestie te behandelen. Daarna moesten zij erover be slissen, of het mogeljjk was met vrucht over dit onderwerp van gedachten te wisselen, voordat de bijeenkomst der algemeene ver gadering van de V. N. zou zijn geëindigd, of dat het aanbeveling verdient een samenkomst voor te bereiden,, die later zal worden ge houden en twee tot drie weken in beslag neemt. Nog geen verdrag ontworpen? Byrnes wenschte niet mede te deelen, of hij een vredesverdrag voor Duitschland ontworpen heeft en zeide te zullen voorstellen, dat elk der bezettende mogendheden speciale afgevaardigden zou be noemen, wier eenige taak zou be staan in het ontwerpen van een mogelijk verdrag met Duitsch land. Byrnes gaf toe, dat deze rege ling van tevoren de goedkeuring van de betrokken Ministers van Buitenlandsche Zaken, waar het grondprobleem, zooals de grens betreft, noodzakelijk deed zijn. Hij stond stil bij het feit, dat de Raad der Ministers, wanneer hij het Duitsche probleem behan delt, eerst de directe moeilijkhe den der bezetting zou hebben te beschouwen, daar gebleken is, De Nationale Joodsche Raad heeft voor Zondag een staking voor geheel Palestina afgekon digd. Het A.N.P. verneemt van de crimineelen rijksvoorlichtings dienst het volgende: Sedert eenige maanden zijn er in Neder land valsche tien gulden-biljetten in omloop. Hoewel de biljetten op zeer bedriegeljjke wijze zijn nagemaakt vallen de verschillen bij vergelijking met een echt bil jet spoedig in het oog. Het publiek wordt er in het bij zonder op attent gemaakt, dat deze bankbiljetten de nummering 5b a of 5b o op den achterkant dragen, terwijl in het midden van de gedrukte tekst op den achter kant de strafbepaling dus in plaats van letters, kleine i schuine streepjes voorkomen. Een I ieder, die deze valsche bankbiljet ten ln zijn bezit heeft of ont vangt, wordt verzocht hiervan onmiddellijk aangifte te doen bij het naastbijzijnde politiebureau, zoo mogelijk onder opgave van i het signalement van dengene, 1 door wien het valsche biljet is uitgegeven. De deze week door Radio Mos kou uitgezonden antwoorden di« Stalin gaf op een vragenlijst, hei» toegezonden door een Ameri- kaanseh Persbureau hebben wal zeer de aandacht getrokken. Eenerzijds is men door de uit latingen van 't Russische Staats hoofd eenigenmate gerustgesteld ten aanzien van de vredelievend heid der Sovjet-volkeren, ander zijds geven de beschuldiginge» gericht aan het adres van Chur chill een persoonlijk vriend van Stalin veel stof tot overpein zing. Zonder meer werd de Brit sche ex-premier als „oorlogsophit ser" gequalificeerd, welke qualifi- catie door Molotof tijdens de ver gadering der Vereenigde Natie» nog eens d:k werd onderstreept. Opmerkelijk was het „dat deze onvriendelijkheden aan Chur chill's adres kwamen na dien be faamde uitlatingen betreffende de 200 Sovjet-divisies in de Europee- sche bezettingszone der Russen. Wel dementeerden de Sovjets dit alarmeerende bericht en zou er volgens hen hier „slechts" sprake zijn van een 60-tal divisies, doch op Churchill's opmerking, dat de sterkte van „divisies" wel zeer verschillend kan zijn, werd tot nu toe geen repliek gegeven. Pessimisten beweren dan ook, dat de leider der Britsche opposi tie het bij het rechte eind heeft gehad en zij slaan met bezorgd heid de ontwikkeling der politieke situatie in Oost-Europa gade. Toch dient inmiddels niet uit het oog te worden verloren, dat naar aanleiding van Stalin's op merkingen betreffende de Duit sche kwestie en de uitlatingen van Molotof ten aanzien van den vredeswil van het Russische volk en de bereidheid tot drastisch» ontwapening mits deze alge meen zij niet nagelaten hebben, om vooral in Amerikaansch® kringen, diepen indruk te maken en aanleiding hebben gegeven tot een zeker zij het dan voorals nog gematigd optimisme. En dit optimisme vormt dan ook een tegenhanger voor de waarschuwende woorden van Churchill, die reeds eerder ln de dertiger jaren zijn stem verhief om te wijzen op het nade rend gevaar voor Europa en daar bij Hitier en de Sowjet-Unie in een adem vernoemde. En al zijn de toestanden es verhoudingen sindsdien dan ook veel veranderd en is men het in het geheel niet met den leider der Conservatieven eens en thans in Britsche Labourkringen spreekt men zelfs zijn afkeuring uit over diens „ongemotiveerde" uitlatingen, een feit is, dat de gebeurtenissen der laatste jare» hem voor een deel, wat Hitler be treft dan, reeds in het gelijk heb ben gesteld. En de wereld kan slechts hopen, dat de Britsche ex-premier 't dit maal verkeerd heeft en de thans door Sovjet-Rusland getoond» toenadering welgemeend is en op reëele gronden berust. Zoo niet, dan zou dit mettertijd den ondergang be teekenen. Vlissingen was man tie j beurt. Na Goes waren ambtena ren van de Prijsbeheersching Woensd ag te Vlissingen actief werkzaam. Ook in deze plaats wer den tal van zaken aan een controle onderworpen. Eenige handelaren in fruit bleken zich niet aan de voor geschreven maximumprijzen te houden, terwijl ook leder waren en huishoudelijke elec- trische artikelen, o.a. lampe- kappen, te duur werden ver kocht. Naast gegeven waar schuwingen werd in acht ge- vallen proces-verbaal opge- maakt. Arrestaties werden verricht. De politie te Rome heeft twee arrestaties verricht in verhand met den aanslag op de Britsche ambassade te Rome. De identiteit van de arrestanten is nog niet be kend gemaakt. In den Ministerraad" hebben De Gasperi en Nenni en de President der Republiek, De Nicola, hun ontstemming over het gebeuren te kennen gegeven en verklaard, dat de aanslag geenszins den geest van het Italiaansche volk weergeeft. Het secretariaat van de com munistische partij in Italië heeft een communiqué gepubliceerd waarin de aanslag geweten wordt aan fascistische elementen en ge- eischt wordt, dat de regeering krachtiger tegen deze individuen en tegen zekere bladen zal op treden. Nota der Britsche Regeering. De Britsche zaakgelastigde t? Rome heeft Donderdagavond bii het Italiaansch Ministerie van Ruitenlandsche Zaken een nota ingediend, waarin wordt gezegd, dat de Britsche regeering er op vertrouwt, dat de Italiaansche autoriteiten onmiddellijk alle noodzakelijke maatregelen zullen nemen om de veiligheid der Brit sche ambassade en alle andere Britsche gebouwen dn Italië te waarborgen. Tevens wordt de hoop uitgesproken, dat de dader» spoedig zullen worden gearres teerd. Bemanningen van Chineesche jonken hebben Vrijdagmorgen den telegraafdienst tusschen Singa pore en Hongkong voor de vierde maal in de laatste paar dagen on derbroken door het stelen van een stuk telegraafkabel van 1600 m, in de nabijheid van Hongkong. De dieven bezorgen zich hiermee een behoorlijk inkomen doordat zij het ijzeren omhulsel op den zwarten markt brengen. Zij wer den tijdens den oorlog door de Japanneezen tot het stelen van telegraafkabels aangemoedigd.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1