Ga je mat? I I Van Kleffens en Molotof aan 't woord De contröle op Atoomenergie De> „Oasl-actie," in duilscUtand Stalin's antwoorden De Grondwetswijziging af* GhzcBotohen Oikhfójdtd! -fl ic9 nl DONDERDAG 31 OCTOBER 1946. DE VERGADERING DER U.N.O. Wereld is groot genoeg De openbare arbeidsbemid deling bij werkstaking óf uitsluiting Engeland en de V. S. vragen inlichtingen Commentaar in Frankrijk en de V. S. Behandeling in de TWEEDE KAMER Slechts voor brood en melk minimumprijzen Wol krijgen we ZlU I ngffl uif 11 0 Te™ '•-lil 111 H WEKRSVER WA'H~U medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond: i'I VrU koud. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en slechts hier en daar tijd. opkl. Geen neerslag van beteekenis. Matige O. wind. Vrij koud. Verschijnt dagelijks 2de Jaargang No. 341. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: 5 per mm 10 et.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties. 1—5 regels 60 et; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blaa 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. Tijdens de algemeene vergadering der Ver- eenigde Naties van Dinsdag sprak de Neder- landsche afgevaardigde Mr. Van Kleffens een rede uit, waarbij bij het standpunt der Ned. Regepring eenigermate toelichtte. Mr. Van Kleffens verklaarde zich thans te willen beperken tot enkele opmerkingen van algemeenen aard en noemde deze vergadering een symbool van bet feit, dat de vredelievende naties volgens het onsterfelijke woord van Wen del Willkie deel uitmaken van „een" wereld! Op onze administratie lig gen eenige nieuwe lijsten ter inzage van geïnterneerden op Java, die geëvacueerd werden naar Geallieerd ge- De Nederlandsche afgevaardig de zeide vervolgens er van over tuigd te zijn, dat de -yvereld groot genoeg is om volkeren met niet fundamenteel verschillende ideo logieën te zamen te laten leven en werken in voorspoed en vrede op basis van wederzijdsche ver- draagzaamhei d Werk in een beginstadium. Het werk denV. N., aldus Mr. 'van Kleffens, verkeert nog in een beginstadium: zoolang de vredes verdragen nog niet voltooid zijn, ontbreekt een hecht fundament, waarop het werk van de V. N. zich kan ontplooien tot zijn defr- nitieven vorm. Opbouwende samenwerking van de groote mo gendheden zal een eerste, erken ning van de positie der kleinere mogendheden een tweede ver- eischte zijn. Niet minder dan wie ook, ver volgde de Nederlandsche afge* vaardigde, gevoelen wij vriend schap voor het Spaansche volk en afkeer van het regiem, zooals dat in Spanje nog steeds aan de macht is. Toch zullen wij ons door onze gevoelens niet moeten laten weerhouden, van een onder het oog zien der situatie met het noodige gezond verstand, opdat wfi niet onwillens gaan bijdragen tot verstevigen van het regiem en de in het handvest omschreven bevoegdheden te buiten gaan. Het veto-recht. Het standpunt ten aanzien van het veto-recht zal nader duidelijk gemaakt worden. wanneer dit punt ter sprake komt. Alhoewel wij in principe het veto-recht af wijzen. zijn wij echter niet blind voor de realiteit van de politieke situatie. Wij zijn bereid in zulk 'n speciaal prerogatief der groote mogendheden te berusten zoolang dit onvermijdelijk is, wij verwach ten evenwel, ilat van het recht slechts in gevallen van werkelijk belang en duidelijk blijkenden Alg. maatregel vastgesteld. van Bestuur Verschenen is een Kon. Besluit van 14 October 1946,, tot her nieuwde vaststelling van een al gemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in act. 6, vierde lid der Arebidsbemiddellngswet 1930, betreffende de houding van het orgaan der openbare Arbeidsbe middeling bij een werkstaking of een uitsluiting. De strekking van dit Kon. be sluit is om het daaromtrent bij de bedoelde wet bepaalde te doen aanpassen aaD het thans nog gel dende besluit van den Secretaris- Generaal van het departement van Sociale Zaken van 24 Sept. 1940, gehandhaafd bij het besluit bezettingsmaatregelen waarbij de «penbare arbeidsbemiddeling hier te lande rijkszaak werd, zonder dat In het de meergenoemde wet vastgestelde principieele stand punt van onthouding van bemid deling bij werkstaking of uitslui ting verandering werd gebracht. Opmerking verdient, dat de be treffende commissie van advies voor den directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau gehoord moet worden indien meeningsver- echil heerscht over de vraag, of in een bepaald bedrijf een werk staking of een uitsluiting moet 'orden geacht te bestaan. Het onderwerpeliike Kon. be- 'it treedt op 1 Nov. 1946 in Tking. noodzaak gebruik zal worden ge maakt. Mr. Van Kle'ffens verklaarde verheugd te zijn. dat verschillende landen, waaronder Nederland, de aangelegenheden met betrekking tot onder hun gezag staande ge bieden in behandeling zullen brengen. Voor zoover deze ge bieden deel uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden, merkte spr. op, dat zij den status van autonome gebieden zullen verkrijgen. Mr. Van Kleffens besloot met den wensch uit te spreken, dat dit tweede gedeelte van de algemeene vergadering vruchtbaar werk tot stand zou brengen. (Zie verder pag. 2, le kolom.) Nieiïw Amerikaansch plan. Brien Mac Mohan, president van de Amerikaansche Senaats commissie voor de contröle op de atoomenergie, heeft tijdens een bijeenkomst van het hoofdbestuur van de Amerikaansche advocaten- vereeniging een nieuw plan voor gesteld voor* een internationale contröle. Het plan dat uit 5 pun ten bestaat, zal aan de Sovjet- Unie het recht van veto toestaan met dien verstande, dat de V. N. het huiten de wet zullen stellen indien de volgende overtredingen worden begaan: 1. Het bezit of clandestien ge bruik van bommen. 2. Het clandestien bezit of af zondering van splitsbare stoffen. 3. Het beslagleggen op een fabriek of eigendom van of be- hoorende bij het lichaam der V. N. voor de contröle op de atoom energie. 4. Het scheppen of exploitee- ren van bedrijven, die gevaarlijk of in strijd zijn met de voorschrif ten van het contröle lichaam der V. N. Zal Sovjet-Unie haar politiek wijzigen Volgens de NewTYork Times bevat het „interview" van Stalin met „United Press" de belang rijkste en meest belovende politie ke verklaring van Soviet-Russi- sche zijde sedert den oorlog. Deze verklaring wijst op een diep gaande wijziging in de politiek, zooals deze dooi- Stalin werd gedefinieerd in Februari j.l. tij dens de verkiezingscampagne. De antwoorden van Stalin zijn een echo op de verklaringen van Byr nes aangaande de kwesties, welke de wereld in tweeën verdeelen. Men zal echter pas op grond van daden kunnen constateeren, of de Sovjet-Unie werkelijk besloten is haar politiek te wijzigen. De New-York Herald schrijft, dat de staatslieden op het Krem lin het wereldprobleem opnieuw In studie hebben genomen evenals de vraag naar de beste oplossing ervan. De helft van de Fransche bla den besteedt de meeste aandacht aan Stalin's verklaring omtrent Duitschland. De Humanité, het officieele communistische orgaan, zegt werkelijkheidszin en waak zaamheid, dat is de Sovjet-Rus sische samenvatting van de poli tiek ten opzichte van Duitsch land, Welke Franschman zou er zich niet over verheugen, te zien, dat met de principes van onze eigen politiek van veiligheid open lijk worden ingestemd door onzen grooten bondgenoot." „Voor Frankrjjk verontrustend." „I'Aube", het officieele orgaan VERRADERS VAN „VRIJ NEDERLAND- STAAN TERECHT. Voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam stonden Dinsdag de twee verraders van de „Groep Haarlem" van „Vrij Nederland" terecht, te weten de 40-jarige Haarlemsche machinist J. C. M. Beenen en de 33-jarige mej. A. Th. Kappelhof, dienstbode te Haarlem. Door hun toedoen werd in Nov. 1943 de „Groep Haarlem" door de Duitschers en hun Nederlandsche politiehandlangers. opgerold. Tengevolge hiervan werden hij- na 40 ondergrondsche werkers ge arresteerd, waarvan er minstens 16 den dood vonden. Na een indrukwekkend reoui- sitoir eischte de Advocaat-Fis caal, Mr. J. Besier, tegen den verdachte Beenen, dien hij een landverrader in den werkelijken zin van het woord noemde, een gevangenisstraf van 20 jaar met levenslange ontzetting uit de openbare rechten. Beenen zal ook nog terecht moeten staan voor het verraad van zeven joden. Tegen mej. Kappelhof e'schte de Adv.-Fiscaal een gevangenis straf van 8 iaar, zul^s met in achtneming van verzachtende om standigheden. van de M.R.P. van Bidault. schrjjft: „Zekere antwoorden van Stalin zijn geruststellend, andere niet verrassend en weer andere, bovenal voor Frankrijk, zijn ver ontrustend. Alles, wat Stalin zeide ten aanzien van Duitschland is verontrustend, in het bijzonder voor Frankrijk, ook al is het niet nieuw. Frankrijk heeft altijd de Duitsche aangelegenheden be handeld uit een gezichtspunt van veiligheid, haar eigen veiligheid en die van andere naburen van Duitschland, dus uit het gezichts punt van den vrede in Europa. Stalin ziet Duitschland slechts uit het gezichtspunt van de scha devergoedingen, die hjj kan be machtigen". Het officieele socialistische or gaan „Populaire" verklaart met Stalin in te stemmen, dat het ge vaarlijk is Churchill te volgen in zijn meening, dat oorlog onver mijdelijk is, „doch het is ook niet goed, dat regeeringen zich hullen in geheimzinnigheid en ge schillen pogen op te lossen, door zich te werpen op ruzies inzake procedure-kwesties op bijeenkom sten van de Groote Vier". Volgende week antwoord? Op de bijeenkomst van de coör dinatiecommissie van den Geal lieerden Bestuursraad te Berlijn heeft Luit.-Gen. Sir Brian Robert son, de Britsche afgevaardigde, vier en de Amerikaansche Gene raal Lucius Clay, drie vragen ge richt tot den Sowjet-Russischen Generaal Koerosjkin. Het antwoord op de in deze bij eenkomst, die drie en een half u»r duurde, gestelde vragen zal waarschijnlijk de volgende week gegeven worden. De vragen, die alle betrekking hadden op de „deportaties" van Duitsche tech nici in de Sowjet-Russisehe zóne van Duitschland en de Sowjet- sector van Berlijn luiden als voigt 1. Hoeveel Duitschers zijn gevorderd 2. Hebben allen een contract? 3. Zijn deze contracten vrij willig gesloten, wat zijn de voorwaarden? 4. Waar zijn deze Duitschers ,heen gebracht? 5. Mochten de arbeiders ook weigeren mee te gaan? 6. Voor hoe iang geldt het contract? 7. Hoeveel menschen zijn er bij betrokken? De Fransche vertegenwoordi ger, die de vergadering leidde, onthield zich van vragen. Daar Koerosjkin antwoordde, dat hij op het oogemblik niet over vol doende gegevens beschikte om alle vragen te kunnen beantwoor den, besloot men de kwestie op de bijeenkomst van 4 November nader te (bespreken. Duitsche experts werkzaam in Frankrijk. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van bewape ning heeft Dinsdag verklaard, dat de Britsche autoriteiten Duit sche experts uit de Fransche zöne in dienst genomen hebben. Enkele honderden geschoolde Duitsche technici zijn momenteel in Frankrijk werkzaam, aldus de woordvoerder. Deze technici in Frankrijk verrichten werkzaam heden, waarvan den aard strikt geheim gehouden wordt. Zij zijn gecontracteerd en ontvangen de zelfde salarissen als hun Fran sche collega's. De Krupp-fabrleken. Radio-Hamburg meldt, dat een van de Britsche beheerders der Krupp-fabrieken heeft verklaard dat de wapenfabrieken van dat concern te Essen geheel zullen verdwijnen. De ijzergieterijen, die als het centrum van de Duitsche wapenproductie worden be schouwd, zullen worden opgebla zen. En in plaats daarvan zal een nieuwe industrieele onder neming worden gevestigd. Dinsdagmiddag werd in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een aanvang gemaakt met de behandeling der wetsontwerpen tot verandering in de Grondwet, waarbij de veranderingen defini tief worden voorgedragen, zooals de voorstellen zijn vastgesteld bjj de wetten van 15 Mei 1946. Het eerste ontwerp strekt tot wijziging van de bepalingen be treffende veranderingen. Volgens dit voorstel zal art. 203 der Grondwet aldus worden gelezen: „Na de afkondiging dezer wet wordt binnen twee maanden een verkiezing gehouden voor een Kamer voor grondwetsherziening. Deze Kamer overweegt dat voor stel en kan niet dan met de stem men van drie vijfden van het aan tal leden de aan haar overeen komstig voornoemde wet voorge stelde verandering aannemen." Thans luidt het betrokken arti kel 203: „Na de afkondiging dezer wet worden de Kamers ontbonden. De nieuwe Kamers overwegen dat voorstel en kunnen niet dan met twee derden der uitgebrachte stemmen de aan haar overeen komstig voornoemde wet voorge stelde verandering aannemen." Drie nieuwe artikelen. Verder wordt voorgesteld na art. 203 drie nieuwe artikelen in te voegen, waarin o.a. bepaald wordt, dat de Kamer voor grond wetsherziening niet mag beraad slagen of besluiten, zoo niet ten minste drie vijfden van het aan tal leden tegenwoordig is. De leden der Kamer voor grondwets herziening treden af op den dag volgende op dien, waarop tot aan neming of inliet aanneming van het voorstel Tb besloten. Het tweede ontwerp beoogt art. 192 der Grondwet aldus te doen luiden: „De dienstplichtigen, niet val lende onder artikel 191, (d z de dienstplichtigen ter zee, bestemd om te dienen in en buiten Europa. Red.) mogen zonder hunne toe stemming niet dan krachtens eene wet naar Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagao worden ge zonden." (Thans luidt art. 192: „De dienstplichtigen te land mogen met dan met hunne' toestemming naar Nederlandsch-Indië. Suri name en Curagao worden' gezon den.") De debatten. De eerste spreker, de heer Bur- nink (C.-H.) verklaart, dat wat wijziging van art. 192 betreft, op den steun zijner fractie gerekend kan worden. Uit eerbied voor de Grondwet, die men niet te ge makkelijk moet kunnen wijzigen zal de fractie tegen de eerste wij ziging stemmen. Voorts vindt spreker de oplossing weinig ele gant. De heer Stokvis (C.P.H.) be- critiseert de uitzending der Ne derlandsche troepen en verklaart dat z.i. art. 192 gehandhaafd dient te blijven. De zitting duurt voort. Naar genoemde beheerder tevens mededeelde, werken thans bij, de Kmnp-fabrieken nog 16.500 ar beiders, van wie 2300 bij de sloo- pingswerkzaamheden en 1500 als wachtslieden. In de Russische zöne. Radio-Moskou meldt, dat op bijna, 4000 Duitsche fabrieken in de Sowjet-zöne beslag is gelogd. Zij worden nu door den staat of de gemeente beheerd. De radio wees er. op, dat in de Russische zöne geen arbeidskracht wordt verspild, daar er practisch geen werkloosheid heerscht. De radio vergeleek dit met den toestand in Beieren (Amerikaansche zöne), waar 250.000 personen werklooe zouden zijn. Het Directoraat-Generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op„ dat er, behalve nog voor brood (waarvoor binnenkort een nieuwe regeling zal worden getroffen) en melk, voor gehn enkel artikel mi nimumprijzen bestaan Produ centen en handelaren kunnen zich dus, behalve in de hierboven ge noemde gevallen, nimmer op het Directoraat-Generaal van de prij zen beroepen als zou dit hen aan een laagsten prijs binden. Alle geruchten die hieromtrent de ronde doen, zijn zonder meer onjuist. Wel komt het voor, dat ondernemers onderling afspraak maken over prijzen, met het doel deze hoog te houden. De Overheid zal dit krachtig bestrijden. Bonkaarten KA, KB, KC (612) (Strook No. 1): 45-4 alg. 250 gr., waschp. 45-5 alg. 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gr. jam. stroop, enz. of 740 gr. 2 potjes pindak.) Bonkaarten KI), KE (612) (Strook No. 1) 46-4 alg.- 250 gr. waschp 46-5, 46-6 alg. 250 gr., suiker, boterhamstr. enz. of 500 gr.' jam, stroop enz. of 370 gr. 1 potje pindak.) Tabaks kaarten T 56 2 rantsoenen ta baksartikelen Op de bonnen voor Suiker kan men, zoolang de* voorraad strekt, pindakaas koopen. Op bovenstaande (bonnen kan met ingang van Donderdag 31 October worden gekocht. IK MOET NOG EVEN NAAR DE GRUYTER MET MIJN BONNEN EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ULEEN DE GRUYTER DE KOFFIE EN THEEZAAK vo op| n A :s ekfl m nig I iarfl n. deij 3rd ets ;er r raï 3e vri 5111 L ïeil aid n inl uil se j| on tl I 1 aTJ lJ1 ,ell re eil ril 1 e Jij 'iH en >T >21

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1