steeds ceM i/aveto-! De H.A.R.K. Nederlandsclie plannen voor grenscorrecties DE STRIJD IN CHINA De deportaties in Duitschland De prijzenslag i WOENSDAG 30 OCTOBER 1946. VERGADERING DER U.N.0. Stekeltje en Walvisch in Belgischen Senaat VOORSTEL VAN BEMIDDELAARS Jvr Feith in het huwelijk getreden SOVJETS BESCHULDIGEN Westelijke Geallieerden Nederlandsch standpunt gevraagd De onafhankelijkheid van Voor-lndië Democratische overwinning in Venezuela WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Tijdelijk opklarend. Aanv. enkele verspreide bui tjes, later half tot licht be wolkt, koude nacht met plaat selijk nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst, overdag aelfde temp., weinig wind. VRIJE Verschijnt dagelijks 2de Jaargang No. 340. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Saride Terneuzen Abonnementsprijs Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum per advertentie f 150 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties; 15 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 cU meer per kwartaal. Geen ..ijzeren scherm" over Tsjeclio-.Slowakije, Maandag kwam de Algemeene Vergadering der Vereenigde Na ties opnieuw bijeen. Nadat de eerste spreker, de Egyptische afgevaardigde, Mail- moed Hassan Pasja krachtig ge opponeerd had tegen de aanwe zigheid van Britsche troepen in Egypte, verklaarde Dr. Welling ton Koo (China) zich voor een beperkt en oordeelkundig gebruik van het veto-recht. Jan Masaryk (Tsjecho-Slowa- kije) wierp de kwestie Spanje weer op en wees hierbij op de toe standen in dit land, die een gevaar vormen voor vrede, democratie en vrijheid. (Namens zijn regeering gaf hij de verzekering, dat er geen ..ijze ren scherm" over Tsjecho-Slowa- kije was neergelaten en' ten aan zien van het i'eto-r-echt sprak hij den wensch uit dat de vraagstuk ken met eenstemmigheid zouden worden opgelost. Internationale gevaren. Nadat de Nieuw-Zeelandsche èn Arabische afgevaardigden zich tegen het veto-recht hadden ver klaard zeide <je Wit-Russische afgevaardigde Kiselef het optre den der Amerikaansche strijd krachten in China een ernstig ge vaar voor den vrede in het Verre Oosten te achten. In reactionnaire kringen in En geland en Amerika wordt volgens dezen afgevaardigde te veel over OQriog gesproken. Bovendien zijn er internatio nale gevaren, Nederland en Australië willen het handvest zoodanig herzien, dat bepaalde landen een overheersehende rol kunnen gaan spelen. De Wit-Russische delegatie ver klaart zich categorisch tegen elke wijziging van het handvest en in het bijzonder voor wat het recht van Veto betreft. Het Spanje van Franco. Nadat Kiselef nog het gebruik van buitenlandsche troepen in In donesië en het niet nemen van maatregelen tegen Franco-Spanje becritiseerd had, wees de Poolsche afgevaardigde er op, dat Spanje niet het eenige land is, waar de ideologie der Nazi's sterk ver breid is. Hij vreesde ook een op leving hiervan in Duitschland en verklaarde zich voorts tegen een verandering in de wijze van stemmen in, den Veiligheidsraad. Volgens dezen spreker komen de mooie woorden over vrijheid en democratie van de lippen van Gedurende den tijd dat hij was ondergedoken, had de heer Ver- sluys, directeur van de Amster- damsche Droogdok Maatschappij, ergens in een sloot een stekeltje gevangen. Toen hij door een localen politiefunctionnaris werd geverbaliseerd,1 omdat bet vischje onder de maat was, riep hij ver ontwaardigd; -Man waar maak je je druk over? Het gaat toch niet om een walvisch?" Sindsdien bleef dat woord wal visch in zijn hoofd en het was er niet meer uit te praten. Na de bevrijding toog bij onmiddellijk aan het werk en nu is een expe ditie van 356 man onderweg naar de walvisch. Laten wij ho pen. dat zjj niet met stekeltjes thuiskomen hen, die de z.g. „koloniale volken" op barbaarsche wijze mishandelen. Oplossing van het Veto- vraagstuk Tenslotte sprak nog het hoofd van de Fransche delegatie, Alexandre Parodi, die opmerkte, dat het verschil in ideologie steeds tot conflicten aanleiding gaf. Parodi verklaarde dat zijn land nooit een groot voorstander van het Veto-recht is geweest, Hij stelde ter' oplossing van dit vraagstuk voor het auto matische ve.to af te schaffen. Indien een .der vijf permanente leden een bepaald voorstel be slist wil tegenhouden, zou hij na de stemming zijn veto kun nen uitspreken, daar het tot dusver voor een permanent lid niet mogelijk is, om, indien de tegenitemmers een minderheid vormen, tegen te stemmen, zonder dat automatisch het veto wordt opgelegd. Vervolgens werd de vergadering verdaagd. Britsch plan wordt uitgewerkt. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Britsche dele gatie bij de algemeene vergade ring der Ver. Naties bezig is met het uitwerken van een plan tot oplossing van de moeilijkheden, die voortvloeien uit het recht van veto. Het plan zal misschien binnenkort aan de vergadering voorgelegd worden. Volgens het voorstel, dat nog in het stadium van besprekingen verkeert zou de algemeene ver gadering een ondubbelzinnige definitie van een „geschil" aan den Veiligheidsraad moeten voor leggen. Volgens het stemmings reglement, dat te Yalta werd goedgekeurd, mag een groote mogendheid niet stemmen, wan neer zij „bij een geschil betrok ken is". Momenteel is het vol doende voor een groote mogend heid te verklaren dat een vraag stuk voor den Veiligheidsraad een toestand" en niet een geschil" is, om hierdoor haar recht van veto te behouden. Nog ueel goederen op komst. Regelmatig verschijnen er berichten, dat zeer binnen kort het werk van de H.A.R.K. ten einde zal loo- pen, maar niettemin wordt er tot het laatste toe nog zeer veel aan getroffen Zeeu wen geschonken. Naar' wij vernemen, zal vóór 31 December de Provin ciale Zeeuwsche H.A.R.K. nog de beschikking krijgen over ruim 100.000 stuks tex tiel en schoenen, n.l. 65.000 stuks gedragen en 37.000 stuks nieuw goed. Bovendien wordt nog ver wacht een partijtje uniform- kleeding, overhemden, 1200 dekens en een mooie partij kleeding en schoeisel van ruim 3500 stuks door bemid deling van de Bisschoppe lijke Hulpactie, terwijl in den afgeloopen tijd en naaste toekomst 190 Aermo-garni- turen (nood-ameublementen van Zwitsers che makelij) geplaatst worden. Alles hij elkaar dus een zeer belangrijke bijdrage in de nog lang niet gelenigde nood in onze provincie. Communisten niet hoopvol gestemd. 12 Bemiddelaars van de demo cratische liga, de 3e Chineesche partij, hebben een voorstel tot het staken van gevechtshandelin gen onderteekend en aan het com munistische hoofdkwartier te Nanking en Generaal Marshall overhandigd. Ook de Nationale Chineesche regeering heeft het voorstel ontvangen en het met Tsjiang-Kai-Sjtek besproken. Er zijn geen bijzonderheden bekend over de punten van het voorstel tot het staken der vijandelijk heden. Naar verluidt zijn de commu nisten niet hoopvol gestemd t.a.v. den vrede, vooral met het oog op de laatste berichten over een of fensief der regeeringstroepen in Mandsjoerije. Na de verovering van Antoeng zijn enkele regeeringstroepen in Zuid-Westelijke f richting opge rukt en pogen de communisten, die zich in Noord-Oostelijke rich ting bewegen ten einde met de hoofdmacht van de communisti sche troepen ten noorden van de rivier de Soengari contact te krij gen, af te snijden. Maatregelen der Centrale Regeering. De Chineesche ambassade in Den Haag maakt bekend, dat in de gebieden, welke door de Cen trale Regeering op de communis ten heroverd zijn. een reeks maat regelen worden getroffen zooals het houden van een volkstelling de toepassing van het recht van vrije meeningsuiting en vergade ring, versterking van de plaatse- lilke regeering, ontslag van on deugdelijke en omkoopbare func- tionnarissen, restitutie van land aan zelfbebouwende eigenaren, voorloonige restitutie van land aan niet-zelfbebouwende eigena ren. een pachtregpling voor de tegenwoordige bewerkers (die pachters worden), kwijtschelding van zekere belastingen, aanmoedi ging van de coöperatieve onder neming, ontwikkeling van cultuur en opvoeding en het bevorderen van het ontstaan van gezond heidsdiensten. Tijdens de Senaatzitting van Dinsdag verklaarde Senator Ro- lin (Soe.) dat hij een kaart had met de grenscorrecties die de Nederlanders willen verkrijgen. De grens zou bijna, van het Noorden naar het Zu'den recht lijnig worden. De huidige boch ten zouden in het voordeel van Nederland verdwijnen. De opper vlakte van Nederlandsch Limburg De Prinsesjes als bruids meisjes. Onder aanwezigheid van de vol tallige Prinselijke' Familie de drie Prinsesjes waren bruids meisjes trad Dinsdag te Hil versum onder groote belangstel ling in het huwelijk Jkvr. S. -C. Feith, de gewezen gouvernante der Prinsesjes, en Jhr Ir. J. Roëll. Omstreeks 10.30 uur arriveerde de bruidstoet aan het gemeente huis te Hilversum. Als bruids meisjes fungeerden Prinses Bea trix en Prinses Irene henevens twee freules Roëll, van gelijke leeftijd, gekleed in jurkjes van lichtblauw tule, waarover de Prinsesjés een grijs bontmanteltje hadden. De bruid was gekleed in een toilet van crème gekleurde zware zijde met korte sle<^> en sluier. Prinses Juliana, die als getuige bij hun huwelijk fungeerde, droeg een lang groen gewaad waarover een driekwart bruine bontjas. De huwelijksplechtigheid, in de witte trouwzaal, geschiedde dooi burgemeester Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar die een korte toespraak hield. Lunch op het Paleis Soestdijk. De kerkelijke inzegening vond plaats in de Doopsgezinde Kerk aan de Boomberglaan door Ds. A. L. Broer. Hier waren ook Prins Bern- hard en Prinses Margriet aan wezig. De Prins in marine uni form en het Prinsesje eveneens in een jurkje van' blauwe tule met wit bontjasje. Prinses Mar griet liep hier in de stoet mede, als bloemenstrooistertje. De publieke belangstelling was zeer groot en een groote politie macht was op de been om voor de afzetting zorg te dragen. Nadat het bruidspaar een oogenblik geposeerd had voor een legertje fotografen, begaf de 'stoet zich naar het Paleis Soest dijk, waar het Prinselijk Paar een lunch aanbood. „Lasterlijke aantijgingen". De onder Sovjet-contröle staan- de radio-Leipzig" heeft opnieuw de Westelijke Geallieerden be- schuldigd, dat zij, onmiddelliik na de bezetting van Duitschland, Duitsche wetenschappelijke insti tuten hebben ontmanteld en naar hun eigen landen hebben overge bracht. Ook werd door Engeland en de Ver. staten jacht gemaakt op Dmtsche technici "en technische plannen, voegde de radio-commen tator er aan toe. Deze technici zou zijn beloofd, dat hun vrouwen en gezinnen binnen 6 maanden zouden volgen, maar volgens radio Leipzig is deze belofte nog in geen enkel geval verwerkelijkt. ,De commandant van de Sovjet zone van Berlijn, Generaal-Majoor Kottikof heeft vertegenwoordigers van de socialistische eenheidspar tij, de liberaal-democratische par tij en de christelijk democratische partij medegedeeld, dat „de las terlijke aantijgingen van de kran ten in de Westelijke zóne ten spijt in de laatste dagen meer dan 300 Duitschers gesolliciteerd hebben naar betrekkingen in de Sovjet- Unie. 150 Van deze sollicitaties kwamen uit de Westelijke zóne." Engeland vraagt opheldering. Een woordvoerder van het Brit sche Ministerie van Buitenland sche Zaken heeft verklaard, dat van Britsche zijde verzoeken om inlichtingen over het overbrengen van eenige duizenden geschoolde arbeiders uit de Sovjet-zóne van Duitschland naar de Sowjet-Unie via den Geallieerden Bestuursraad in Berli]n zijn ingediend. Met hetrekking tot de Sowjet- beschuldiging. dat Britsche 'be- zettmgsautoriteiten 200 Duitsche geleerden en technici op het ge bied van atoomonderzoekingen^in ^aibP te Goettingen zouden hebben tewerkgesteld, zeide de woordvoerder, dat hij gemachtigd was te verklaren, dat tewerkstel ling van alle Duitsche geleerden in de Britsche zóne in overeen stemming was met de desbetref fende richtlijnen der Geallieerden. De toestand in het land. De aartsbisschop van York (Dr. Garbett beschrijft zijn be vindingen gedurende een tien- daagsche reis in Duitschland en verklaart, dat de Duitschers meer kolen moeten hebben ten einde het ergste te voorkomen. Twee woorden hoorde hrj telkens weer' „debacle" en „kolen". De Aarts bisschop trof ook onder de Engel- schen in Duitschland een geest van wanhoop aan,- daar zij vaak willen helpen, maar daarin door Geallieerde maatregelen verhin derd worden. De Aartsbisschop is van mee ning dat de industrieën .weer moeten draaien, wil men de massawerkloosheid en daarmee den armelijken toestand (onder- Voeding, slecht onderwijs enz.) te boven komen. Doch daartoe zijn kolen noodig. „Op de een of an dere manier moet het land meer kolen krijgen, anders verpaupert het blijvend." zou verdubheid worden terwijl Aken zal worden geannexeerd. Spreker informeerde of hierbij niets gedaan zou worden, dat de toenadering tusschen Nederland en België in den weg zou kunnen staan. De annexatie van Aken zou een terugslag kunnen hebben op den Belgischen toestand. De heer Herman Vos die den Minister van Buitenlandsche Za ken vervangt, antwoordde hierop, dat de Nederlandsehe Regeering deze inlichting onjuist noemt. „Ik Voeg erbij," zeide hij, „dat deze inlichting sterk overdreven is. Speciaal Aken is niet inbegrepen i1 de betrokken correcties. Wat dit betreft bestaat er nauw con tact tusschen Brussel en Den Haag." De heer Paul Struye, leider der C.V.P. bleek voldaan en. bijna op gelucht door het antwoord van den Minister. .Hij drukte den wensch uit, dat de Regeering zal voortgaan deze zaak van dichtbij te volgen en verzocht haar het Parlement hiervan op de hoogte te houden door bemiddeling van de commissie van Buitenlandsche Zaken, waarop Minister Vos ver klaarde, dat hij dit zeker zal doen. Senator De Dorlodot meende, dat indien de, inlichting overdre ven is, de basis dus juist moet zijn en wenschte, dat België een even f linken Minister van Buiten landsche Zaken zou krijgen "als zijn Nederlandschen ambtgenoot Tenslotte verklaarde Minister Vos, dat geen enkele belangrijke stad in de Nederlandsehe eischen begrepen is. Ten aanzien van de Duitacte» kwestie. Het Agence France Presse meldt, dat naar in bevoegde krin gen werd vernomen, "net Britsche Departement van Buitenlandsche Zaken tot de Nederlandsehe, Bel gische en Luxemburgsche regee ringen het verzoek heeft gericht haar standpunt ten aanzien van de Duitsche kwestie kenbaar te maken. Volgend jaar uitroeping der Republiek Diwan Lall,'een afgevaardigde der Congres-Partij in den wetge- venden Raad van Voor-lndië, be vindt zich op terugreis uit New- York ter bijwoning van een ver gadering der commissie voor het opstellen van een ontwerp-grond- wet voor zijn land. Biji aankomst te Shannon zeide hij: „Ik geloof, dat Voor-lndië het volgend jaar om dezen tijd tot een vrije en onafhankelijke republiek zal worden uitgeroepen met Neh- roe als eerste president. Mijn land zal echter met Engeland een verdrag sluiten t.a.v. Engelsche kapitaalbelegging en de verdedi ging van het- grondgebied." De Venezolaansche Regeerings- partn voor democratische actie heeft bij de Zondag gehouden al gemeene verkiezingen 130 van de 160 zetels behaald. Det regee- ringspolitiek is gericht op gema tigd socialisme. De uitslag werd in de hoofdstad Caracas met groot enthousiasme ontvangen. Duizenden verzamelden zich op de Plaza Bolivar om de overwin ning te vieren. Succesvolle controle m Groningen. Groningen heeft 47 winkels in papirrwaren. Zaterdag werden daarvan 26 winkels bezocht door ambtenaren van de prijzencontróle. Van deze 25 bleken niet minder dan 24 de prijsvoorschriften te hebben over- met gemiddeld meer dan 100 °/o. Bij 2 winkels werd de ge- heele voorraad in beslag geno men. Een van deze twee had een ongeoorloofde winst gemaakt van ongeveer 10.000 gulden.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1