DE HANDEL MET DUITSCHLAND Algemeene beschouwingen over het Regeeringsbeleid De tweehonderd Sovjet-divisies Nieuwe Postzegels De Wetenschap in de Sovjet-Unie De Bloemdistributie „Trust-maatschappij" wordt opgericht DE STRIJD IN CHINA Uitgebreid Vijfjarenplan ZATERDAG 26 OCTOBER 1916. Tweejaarlijktcke begrooting weinig aantrekkelijk Churchill bevestigt juistheid der geruchten De vredesonderhandelingen Benesj zegt zijn meeirrg Japanneezen staken MEER LICHT, MEER GAS! De slagvelden en oorlogskerkhoven Comité Nationale Omroep 5 Bestolen scholier als detective WEERSVERWAOHTIN G medegedeeld door het K.N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond Oosten wind. Matige, in het Z. en W. nu en dan kr. O. wind. In den nacht lichte vorst en op beschutte plaatsen flinke grondvorst Redacteuren P. L. D. J. van Oeveren S. W. Henry. Redactie-adres Noordstr. 65-57. Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdasentschao voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemswep 83. Schoondiike Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen 2de Jaargang No. 337. Ad verten Henrijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. ONDERGA»» DE HUIDIGE MOEILIJKHEDEN De moeilijkheden, welke zich voordoen bij het weder op gang brengen van den handel met Duitschland, hebben de vraag doen opkomen, of het niet heter zou z'jn dezen handel tijdelijk te or ganised en op een basis, aangepast aan de omstandigheden. Hier bij dient in het oog te worden gehouden, dat de Geallieerde be zettingsautoriteiten in Duitschland eischen, dat het buitenland- sche betalingsverkeer in Duitschland geschiedt in dollars, dat alle eontracten worden afgesloten met de bezettingsautoriteiten zelf en dat het aantal reizigers voor commercieele doeleinden, dat Duitschland mag bezoeken, tot het uiterste wordt beperkt. EEN CENTRAAL COMMERCIEEL LICHAAM. Hierdoor kwam automatisch de gedachte op aan een centraal commercieel lichaam voor den handel met Duitschland, net- welk een overzicht zou hebben over de beschikbare dollars, dat voldoende gezag zou hebben om namens de Nederlandsche reeeering met de Geallieerden contracten af te sluiten en flat tevens dienst zou kunnen doen als centraliseerend orgaan voor het doen van zakenreizen met Duitschland. Deze gedachte is ongeveer te- gelijkertijd opgekomen aan regee- ringszijüé en bij particuliere in stanties. De regeering heeft ge legenheid gehad dit principe te behandelen met Geallieerde dele gaties, welke de handelsbetrek kingen met Duitschland in Den Haag kwamen bespreken. Mede op grond van dit overleg wordt de tyd rijp geacht om tot ver wezenlijking van deze gedachte over 'te gaan. PARTICULIER INITIATIEF Van particuliere zyde is thans door de Nederlandsche Handels maatschappij en de Rotterdam- sche Bankvereeniging het initia tief genomen tot het bijeenroepen van een vergadering voor het be spreken van de oprichting van een Nederlandsche Trust Mij voor den handel met het buitenland. In deze vergadering waren ver tegenwoordigd een aantal Neder landsche banken, organisaties van handel, industrie en land bouw, alsmede officieele instan ties. De vergadering werd bijge woond door den Minister van Ëco_ nomische Zaken, die de opvatting der regeering uiteenzette. GEEN VERVANGING VAN NORMALEN HANDEL. Het ligt in de bedoeling te komen tot de oprichting van een N.V. voor den handel met name met Huitschland. Deze N.V. zal niet tot taak hebben den ge wonen handel te vervangen, doch zij zal veeleer het handels verkeer moeten bevorderen en het bedrijfsleven moeten helpen. Dit kan men zich ongeveer denken in den volgenden geest, dat de N.V. een overzicht houdt over de voor den handel met Duitschland beschikbare dollars aan de hand van de richtlijnen door de Overheid te stellen. Tevens helpt zij het bedrijfsleven met het contact met de autori teiten in Duitschland en sluit contracten af. Het is daarbij de bedoeling, dat al naar gelang het handelsverkeer met Duitschland normaler wordt, de N.V. zich daaruit zal terugtrekken. Het zal nog nader bekend wor den gemaakt, wanneer het be drijfsleven zich tot de N.V. kan wenden. TOELICHTING. Voor de economische toekomst van Nederland is de hervatting der handelsrelaties met Duitsch land, ons onmisbare achterland, van groote beteekenis. Door dit nieuwe lichaam kan in de toe komst belangrijk pionierswerk worden verricht. Aan het noodzakelijke herstel van het economisch leven in Nederland zal Duitschland op deze wijze een bijdrage kunnen leveren. Voor een verdere ont plooiing van handel en verkeer, nijverheid, industrie, land- en tuinbouw in ons land, is Duitsch land een niet te onderschatten schakel. Verstrekkende perspectieven. De praktijk zal moeten uitwij zen hoe deze instelling kan wer ken, en welke resultaten men zal kunnen bereiken. Vele moeilijk heden zullen overwonnen moeten worden, al werkende zal de nieuwe instelling in de naaste toekomst jaar weg moeten zoeken. Wel i£ in Duitschland, en dit geldt voor- xl voor de groote steden, enorm veel vernield en ontwrkii ander zijds echter zijn toch nog vele he drijven en fabrieken vrijwel onge schonden uit den oorlog gekomen Er zal researchwerk noodig zijn om vast te stellen, welke Duit- sche bedrijven in de behoeften van Nederland kunnen voorzien. Met de oprichting van dit nieuwe lichaam openen zich vol gens de meening van talrijke des kundigen, voor ons land verstrek kende perspectieven. Veel begrip en medewerking door alle direct en indirect betrokkenen zal een eerste vereischte zijn, opdat de gestelde doeleinden met succes zullen kunnen worden nage streefd. Bij het afdeelingonderzoek van de Rijksbegrooting voor de dienst jaren 1946 en 1947 werd de vraag gesteld of thans niet een proef zou kunnen worden genomen met een tweejaarlijksche begrooting. Hiertegen werd opgemerkt, dat de tijd, waarin wij leven, bet nemen van een proef met een tweejaarlijksche begrooting al zeer weinig aantrekkelijk maakt. Sommige leden zouden bet wel wenschelijk achten, dat met be trekking tot het te Londen ge voerde beleid een parlementaire enquête werd ingesteld. Ook zouden zij gaarne verne men, hoe bet thans met het on derzoek tegen Jhr. De Geer staat. Winston Churchill, tijdens den oorlog Minister-President van Engeland, heeft Donderdagavond te Loughton in zijn kiesdistrict Esisex als feit geconstateerd, dat zich meer dan 200 Sowjet-divisies op oorlogssterkte in de bezette gebieden van Europa bevinden. Churchill had Woensdag in het Lagerhuis aan Attlee, den Engel- schen Premier, gevraagd, of het waar is, dat zich meer dan 200 Sowjet-divisies op oorlogssterkte in de bezette gebieden van de Baltische landen tot Weenen en van Weenen tot de Zwarte Zee bevinden. Hij verklaarde thans deze vraag slechts na rijp beraad en na overleg met zijn vrienden en collega's, onder overlegging van bewijzen, te hebben gesteld. Ook de Regeering bad hij van te voren ingelicht. Hij verzekerde zijn hoorders te Loughton, dat deze feiten juist zijn. „WIJ LIGGEN TUSSCHEN OOST EN WEST". Het te Bratislava verschijnende blad „Sbudovatel" geeft verslag van een onderhoud met President Benesj over politieke en economi sche vraagstukken. Volgens Benesj is democratie een voortdurende evolutie, die nooit ophoudt. Er zyn evenwel aldus Benesj, sommige principes, die altijd van waarde zijn, zooals die betreffende menschenrechten. Noch van het socialisme, noch van het communisme kan gezegd worden, dat het volmaakt is. EN MOETEN ONZEN EIGEN WEG GAAN. Benesj zeide voorts: Geogra fisch beschouwd, liggen wij pre cies tusschen het Oosten en het Westen en uit hoofde hiervan kunnen wij noch uitsluitend een Oostersch, noch uitsluitend een Westersch volk zijn. Wij kunnen dtls b.v. niet alleen het Sowjet- regiem copieeren, omdat wij aan den anderen kant in de nabijheid van het Westen liggen. Bijgevolg moeten wij dus onzen e gen weg gaan, den weg van Tsjeeho-Slo- wakije. Of dit ,een gelukkige op lossing is of niet, kan itder voor zichzelf, uitmaken. Wij kunnen ons niet volkomen van het Wes ten losmaken, terwijl wij uit poli ce overwegingen en ook met Fic t oog op Muenchen niet kunnen nalaten te beseffen, dat wij ver plicht zijn een getrouw bondge noot van de Sowjet-Unie te zijn, omdat wij altijd met het Duitsche vraagstuk geconfronteerd wor den. REGEERING DREIGT MET MAATREGELEN. In een officieele verklaring heeft de Japansche regeering met strenge maatregelen gedreigd (o.a. arrestatie) indien er geen einde komt aan de staking bij de electriciteitsbedrijven. De staking, aldus de verklaring, is kennelijk bedoeld als protest tegen de politiek van den bezetter. Textielfabrieken zijn door de ge allieerden in staat gesteld voor den export te werken en kunnen thans niet meer produceeren daar zg van stroom zijn verstoken. Actieve bemiddelaars bij de vredesonderhandelingen tusschen de Kwomintang en de communis ten bebbèn de Chineesche regee ring verzocht aan Generaal Tsjang Kai Tsjek, die een bezoek aan Formosa brengt, te telegra- feeren dat bij spoedig moet terug, komen daar er enkele zeer belang rijke aangelegenbeden, op hem wachten. Het is niet bekend, in welk sta dium de onderhandelingen thans zijn, daar men wederzijds is over eengekomen, hier omtrent vooral nog niets bekend te maken. Be richten uit de plaatselijke pers speculeeren op de mogelijkheid, dat een van de onderwerpen het staken van de vijandelijkheden is. Beroep op de U.N.O. Het officieele dagblad der Chi- neeeche communistische partij .Emancipation" heeft Donderdag een beroep gedaan op de alge meene vergadering der V. N. om tot de Amerikaansche regeering het verzoek te richten ,,de gewa pende interventie in China's bin- nenlandsche aangelegenheden te staken en al haar strijdkrachten uit China terug te trekken. Tevens om te verzoeken de Ame rikaansche militaire adviseurs, die ,,de regeering den burgeroorlog helpen voortzetten terug te roe pen". De algemeene vergadering werd verzocht een onderzoek in Hulde aan onze Nederlandsche mijnwerkers. Door hun krachts- nspanning en energie worden thans per dag 30.000 ton kolen naar boven gebracht. Dit be- teekent, dat wij dezen winter inéér brandstof, méér licht, méér gas zullen hebben. Zoo krijgt het leven weer een lichtzijde en genieten we straks in de warme huiskamer iubbel van echte De Gruyter's hee. De vier geurige mélanges zijn 3r. Ja, ook rood-zilvermerk! Die ïparte thee in metaalpapier ver lakt, die zelfs de meest verwende ijnproevers in verrukking brengt. 3een grooter genot dan bij een .varmo kachel een kopje De Gruyter's thee. En dan nog spa ren, want ook op thee krijgt U tien procent korting. (Ingez. Med.) Nieuwe postzegels zijn, naar een ontwerp van J. van Krimpen vervaardigd in de waarden 1 c. (rood), 2 c. (blauw) en 4 c. (groen). Met ingang van 1 No vember zullen tevens adreswijzi gingformulieren verkrijgbaar zijn aan de postinrichtingen. Deze zullen afdruk dragen van het nieuwe type frankeerzegel van 2 cent. te doen stellen naar het Chinee sche vraagstuk en van de V. S. te eischen, dat zij vergoeding be talen voor het verlies aan levens en goederen van bet Chineesche volk, dat door het „optreden der Amerikaansche strijdkrachten in China was veroorzaakt." REGEERINGSTROEPEN IN HET OFFENSIEF. Naar bericht wordt, zouden de legers van de nationale Chinee sche regeering van Tsjang-Kai- Sjek twee onder communistische contrölel staande havens aan de Gele Zee bedreigen. Wel-uitgerus- te troepen, bestemd voor oorlog voering in wintertijd, zouden aan stormen op Antoeng, een Mand- sjoerijsche havenstad aan de grens van Korea, ongeveer 400 km ten Zuid-Oosten van Moek- den. Verder zouden regeerings- troepen, volgens een bericht uit Tientsin, de buitenwijken van Tsefoe, aan de zuidelijke kust van de Gele Zee, bereikt hebben. Oor logsschepen van de regeerlngs- strijdmacht hebben reeds commu nistische stellingen midden in de stad bestookt en troepen aan land gezet, aldus de berichten. Stalin's beschuldiging Verder gaf Churchill antwoord op de beschuldiging, die Genera lissimus Stalin op 13 Maart na zyn (Churchill's) te Fulton ge- houdien rede, waarin hij pleitte voor een Engelsch-Amerikaansch verbond, tot hem gericht had. Volgens Radio Moskou zou Sta lin namelijk aan een correspon dent van de „Prawda" gezegd hebben: „Churchill heeft nu de positie ingenomen van een oor logsophitser. Het lijdt nu geen twijfel, dat Churchill oorlog wil, oorlog met Sowjet-Unie". Churchill gaf hierop thans het volgende antwoord: Ik ben geen oorlogsophitser. Ik doe, wat Ik denk, dat mijn plicht is. Wat al deze schimp scheuten betreft, die men my mogelijkerwijs naar het hoofd zal slingeren, ik heb ze allemaal al eens gehoord. Er is bijna geen woord, dat Stalin mij en kele maanden geleden heeft toe gevoegd, dat ik niet meer dan eens van wijlen Hitier en Goeb- bels heb gehoord. HET BREKEN MET COMMUNISTEN. DE Naar aanleiding van Attlee's rede op het congres van vakver- eenigingen te Brighton verklaar de Churchill, dat de regeering een belangrijke daad had verricht door met de communistische par tij te breken. Het feit, dat de communistische party door de Labourpartij en het congres van vakvereenigingen is uitgebannen en buitengesloten, aldus Chur chill, vormt een belangrijke by"- drage voor de stabiliteit van Europa. Door het Werkcomité waarin vertegenwoordigd de Ministers van Openbare Werken en Weder opbouw en van Economische Zaken, de A.N.V.V. en de Ned. Spoorwegen is afwijzend geant woord op een vraag of tot het stichten van noodhotels bij de slagvelden en oorlogskerkhoven moet worden overgegaan. Men meent, dat de bezoekers per sight seeing car door de be wuste gebieden kunnen worden gevoerd. Aan den vooravond van den 29sten verjaardag der October- revolutie heeft S. I. Wawilof, directeur van de Sovjetacademie voor wetenschappen, aan het Sov jet-Russische nieuwsbureau een overzicht gegeven van ontdekkin gen van Sovjet-geleerden. Op het nieuwe gebied van de physica, dat de atoomenergie bestrijkt, heeft de geleerde Kobeltain vol gens Wawilof een uiterst waarde volle methode uitgewerkt om electrisch geladen deeltjes te on derzoeken. Kobeltain heeft een overtuigend bewijs gevonden voor het bestaan van kosmische strj- len en aangaande den „.regen" van deeltjes nieuwe ontdekkingen gedaan. Onderzoekingen gebied. pp velerlei Wawilof deelde mee, dat de Sovjet-Russische natuurkundigen zich in de komende vyf jaar voor al zullen bezig houden met vraag stukken betreffende atoomenergie en kosmische stralen en met de methoden om kernenergie te be nutten. Als verdere objecten van wetenschappelijk onderzoek in het kader van dit vijfjarenplan noem de Wawilof radioplaatsbepaling, (Ionosfeer) door middel van tele- onderzoek van de atmosfeer visie en toepassing van optiek bij chemische analyse. Op medisch m biologisch gebied zal de toe- oassing van penicilline en trepto micine nader worden bestudeerd In een voor radio Moskou ge houden causerie over „Rijkdom men van de zon", zelde de Sov jet-geleerde Welikowietsj, dat in de Sovjet-Unie atoomenergie evenals zonnekracht voor het wel zijn de menschheid zal worden gebruikt. VOORLOOPIGE OPSCHOR TING OP KOMST. Onze voorraadpositie van tarwe is in den laatsten tijd moeilijk ge worden doordat de invoer uit de Vereenigde Staten tengevolge van de stakingen aldaar reeds gerui- men tijd stagneert. Als gevolg daarvan zullen onze inlandsche tarwe en rogge in ruimere mate moeten worden gebruikt voor de broodvoorziening. Aangezien er ten opzichte van het verbruik van de beschikbare graanvoorraden de noodige voorzichtigheid betracht moet worden, zal er ingaande 21 November voorloopig geen bon voor bloem of zelfrijzend bakmeel worden aangewezen. Er komt na den thans aangewezen bloembon nog eenmaal een bon voor zelfrij, zend bakmeel, waarvan nog voor raden bij den handel aanwezig zyn. Ook de bonvrije artikelen koek jes, gebak, biscuits, beschuit, ver- micellie e.d. zullen in mindere ma te beschikbaar kunnen worden gesteld. De toewijzingen aan tarwebloem voor deze art'kelen worden voorloopig met een kwart verminderd. De karakteristiek, welke in de Kamer omtrent het kabinet was gegeven, n.l. dat bet vooruitstre vend wil zijn in christelijke rich ting, was volgens vele leden in derdaad juist. Vele andere leden meenden, dat deze formuleering vooral niet te erg moet worden opgevat. Het conflict met de communisten. Terecht, naar het oordeel van vele leden, heeft de formateur na de verkiezingen van .17 Mei geen contact gezocht met de commu nisten, want zulk contact zou toch geen vruchten hebben kun nen afwerperx. Zij verwachtten, dat een oplos sing zou worden gevonden voor de thans in de binnenlandsche politiek overheerschende proble men van loonen en prijzen, be strijding van den zwarten handel en de corruptie, tegengaan van bureaucratie en verspilling, ook in Overheidsdienst, alsmede voor een reorganisatie van het lands bestuur en voor een nieuwe orga nisatie van het maatschappelijk bestel, waarop hieronder nog na der zal worden ingegaan. Met spanning ook wachtten zy een omvattend sociaal verzekerings plan en een noodregeling voor ouden van dagen af, waarop dui zenden hun hoop gevestigd heb ben. Vermeerdering arbeids productiviteit. De vermeerdering van de ar beidsproductiviteit achtten deze leden thans van primair belang. De wil daartoe kan worden be vorderd door een spoedige rege ling van de bedrijfsorganisatie, welke het rechtsgevoel der produ centen bevredigt, doch bovendien door een sociale wetgeving, welke een gevoel van zekerheid geeft. Verscheidene leden bleven be treuren, dat het Kabinet niet op nationale basis is samengesteld. Voorts wraakten zij de scheids lijn vooruitstrevend/behoudend. Deze is, hun inziens, noch princi pieel, noch practisch juist. Verscheidene andere leden ver klaarden met den koers, welken het kabinet heeft ingeslagen, niet te kunnen instemmen. Dat deze koers vooruitstrevend zou zijn, konden zy althans niet inzien. Zy konden de bewering, dat de communisten geen democraten zouden zijn, niet onweersproken laten. Er zijn echter verschil lende opvattingen over de demo cratie. Het samengaan tusschen P. v. d. A. en K. V. P. Verbond tusschen de Party van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij, was volgens enkele leden evenzeer onnatuurlijk. Vrijwel algemeen gaf men uiting aan zijn waardeering voor de beide millioenennota's, welke verdienstelyke uiteenzettingen be vatten betreffende den toestand van onze staatsfinanciën. Vele leden verklaarden in het bijzonder de opneming in deze nota van beschouwingen, betrek king hebbende op bet nationale budget, op hooge prijs te stellen. Echter een financieel program staat er feitelijk niet in. Zelfs laat de Minister zich niet uit over de wijze, waarop hij wil trachten het benauwende probleem van de exorbitante staatsschuld tot een oplossing te brengen. Deze en andere leden hadden een constructief en concreet plan om te komen tot een vermindering en ten slotte verdwijnen van het begrootingstekort op den gewonen dienst noode gemist. De stijging der Staatsschuld. Van verschillende zijde gaf men uiting aan zijn verontrusting over de stijging van de Staatsschuld. Het zorgwekkende van den hui- digen financieelen toestand is niet zoozeer gelegen in de begrootings- tekorten als wel in het feit, dat de verhouding van de Staatsuit gaven tot de volksinkomsten zeer nadeelig is gewijzigd. Algemeen was men van oor deel, dat slechts verhooging van de productie ons land de oplossing van de tegenwoordige moeilijk heden zal kunnen brengen. Neder land heeft ieders werkkracht noodig om er weer bovenop te komen. Dat de heffing ineens noodza kelijk is en wel met een hoog ta rief, achtten zij in het licht van het voorgaande voldoende duide lijk. Wat de heffing ineens betreft meenden sommige leden, dat deze een bedrag van 10 milliard zou behooren op te brengen. Verhooging der Omzet- Delasting? Vele leden stelden de vraag, of een vrijwillige besparing niet eer der verkregen zou worden, wan- ïeer men de hoogere opbrengst van een drastige verhooging van de omzetbelast.ng op aile, wat in den huidigen tijd ook maai een'gszm» als ppn w°°''q',-artT'" aangemerkt kan worden, zou aanwenden tot verlaging van de inkomstenbelasting, xx.e.door zou niet alleen de spaarzin worden be vorderd, doch tevens zou een be perking van de consumptie van niet-noodzakelijke artikelen be reikt worden. Sommige leden zouden het bren gen van eenige wijzigingen in de waarde van de munteenhe'd n'e' willen verwerpen, indien daardoor de moeilijkheden, waarmede ons !and te kampen heeft, verlicht zouden kunnen worden. Vele andere leden meenden, dat de gedachte aan opzettelijke in flatie onvoorwaardelijk moet wor den afgewezen. De herziening der Grondwet. Met instemming hadden vele leden kennis genomen van de aan kondiging in de troonrede, dat een Staatscommissie tot herziening van de Grondwet spoedig zal wor den ingesteld. In meer dan een opzicht achtten zij het inderdaad dringend gewenscht, herziening der Grondwet te overwegen. Volgens deze leden gebruikt na het Nationaal-Socialisme thans het Communisme de democrati sche vrijheden om zijn ondermij ning van het gezag en zijn voor bereiding van den ondergang van elke democratische vrijheid te be gunstigen. De voor den oorlog betwiste vraag, of de democratie aan haar tegenstander de vrije baan moet geven om zich ten val te doen brengen, is nauwelyks een vraag meer. Ten opzichte van haar nationaal-soci&listische tegenstander geeft de praktijk thans, in tegenstelling tot vóór den oorlog, maar onder vigueur van dezelfde Grondwet, een zeer beslist antwoord in ontkennenden zin. Het geschreven recht lykt hier ten achter geraakt bij wat feitelijk als recht geldt en als recht behoort te gelden. Het Ministerie van Alg. Zaken. De organisatie van het land- bestuur gaf nog tot allerlei ver dere beschouwingen aanleiding. Vele leden gevoelden aan de wederinstelling van een Ministe rie van Algemeene Zaken geen behoefte. Sommige leden bepleitten in stelling van een afzonderlijk Departement van Volksgezond heid. Van verschillende zijden, legde men by de bespreking van de or ganisatie van het landsbestuur opnieuw den nadruk op de bestrij ding van de bureaucratie. Waarom zijn de Zuiderzeeraad, de legercommissie en de vloot- commissie niet weer samenge steld. Van verschillende zyden vroeg men naar de plannen der Regee ring met betrekking tot de finan- cieele verhouding tuschen het Rijk en de gemeenten. I Van verschillende zijden werd gevraagd naar een nadere uiteen zetting van de buitenlandsche po litiek der Regeering. De buitenlandsche politiek. Vele leden vroegen zich af, of ons land niet te veel optreedt als kampioen, voor een der groepen van groote mogendheden. Verscheidene leden zouden ver der willen gaan. Hun inziens is de Nederlandsche buitenlandsche politiek veel te veel georiënteerd op Engeland. Ons land behoort huns inziens vee! meer den b!;k naar het Oosten te richten en meer begrip te toonen voor de jjolUiek van Rusland. De eenzij dige politieke oriënteering der Regeering heeft ook een eenzij dige economische oriënteering ten gevolge, terwijl juist de economi sche betrekkingen met Oost- Europa voor ons land van zooveel belang zouden kunnen zijn. Vele andere leden onderschre ven deze critiek niet. Wel had den zy zich echter met eenige be zorgdheid afgevraagd of de behar tiging van de belangen van het Koninkrijk niet te veel op den achtergrond dreigt te geraken ten gunste van de, op zich zelf na tuurlijk t buitengewoon wensche- lijke, medewerking aan de behar tiging van de gemeenschappelijke belangen der volkeren. Grenscorrectie. Vele leden drongen aan op een reëele grensverbetering, welke ondanks beperkten omvang ten gevolge zouTbebben, dat tot Ne derland komen te behooren die gebieden, die hetzij in waterstaat kundig opzicht één geheel vor men met het tegenwoordige Ne derlandsche territoir, hetzij van onmiddellijk belang zijn voor het herstel van Nederlands industrie, boschbezit, landbouw en voedsel voorziening, hetzy samenhangen met in Nederland gelegen of door Nederland geëxploiteerde mijnge- bieden, hetzij noodzakelijk zijn voor het verkrijgen van behoor lijke verbindingen tusschen de deelen van ons tegenwoordige grondgebied. Algemeen was men van oordeel dat het tot stand brengen van nauwe relatie met België en Lu xemburg, vooral op economisch gebied, wenschelijk is. Vele leden noemden een hechte unie tusschen Nederland, België en Luxemburg noodzakelijk niet alleen voor het behoud van be.de landen, doch ook voor de stabili satie van West-Europa. Andere landen kunnen zich hierbij aan sluiten. Deze leden hoopten, dat 1946. Zon Maan Oct. Opk. Ond. Opk. Ond 27. 7.24 17.23 9.58 18.34 28. 7.26 17.21 11.08 19.03 29. 7.28 17.19 12.13 19.37 30. 7.30 17.17 13.10 20.23 31. 7.31 17.15 13.58 21.17 Nov. 1. 7.33 17.13 14.36 22.23 2. 7.35 17.11 15.06 23.33 dit inderdaad t.z.t. zal geschiede» Indonesia. Met betrekking tot de verhou ding tusschen het rijk in Europa en Indonesië spreken vele lede» opnieuw als hun oordeel uit, dat het doel, waarnaar onveranderlijk moet worde gestreefd, geen ander kan zijn dan de volle ontplooiing van het Indonesische nationalis me in het in vrijheid wortelende, duurzame verband van het Ko ninkrijk. Dat de regeering dit doel na- streelt, had dan ook de volledig» instemming dezer leden. Voorts waarschuwden sommig» leden ernstig tegen het sluitea van een verdrag met de republiek, daar zij dit niet vereenigbaar achten met de erkenning van het bestaan van het koninkrijk. 'Van verschillende zijden werde» opmerkingen gemaakt over d» positie van de Commissie-Gene raal. Indien het juist is, dat de voorzitter dier commissie gezegd heeft, dat zy de twee groote groe pen in het parlement vertegen woordigt, zouden vele leden tege» deze uitlating uit staatsrechtelijk oogpunt bezwaar hebben. Deze leden hadden voorts de» indruk, dat de voorzitter der com missie-Generaal het collegiaal ka rakter daarvan niet altijd voL doende in acht neemt. De loon- en prijspolitiek. De verklaring der Regeering inzake haar beleid ten aanzie» van de loonen en pryzen, aan de Kamer ter kennisneming aange boden by schryven van de» Minister-President d.d. 4 October 1946, gaf tot allerlei vrage» beschouwingen aanleiding. Een loonstop, als door de R»- geering aangekondigd, achtte» zeer vele leden in het algemee» wel aanvaardbaar, mits de eve*, eens door de Regeering aangekon digde politiek van prijsverlaging inderdaad wordt doorgevoerd. De grens der nog toelaatbare looncorrectie achtten vele lede» evenwel te eng getrokken. Sommige leden hadden er ernstig bezwaar tegen, dat de Regeering nog altijd geenerlei huurverhoo- ging wil toestaan. Het voornemen der Regeering tot scherpere bestryding van de» zwarten handel werd van all» zijden toegejuicht. Enkele leden zouden in dit ver hand nog de vraag willen stelle» of het niet mogelijk is door ee» ruimere distributie van tabak de» zwarten handel in sigaretten, hun inziens de meest omvangrijke tak van zwarten handel, grootendeel» te doen verdwynen. De geteisterde gebieden. .Zeer vele leden waren van oor deel, dat aan den nood ln de ge teisterde gebieden, die, niettegen staande hetgeen er reeds ter leni ging van den nood is geschied, op vele plaatsen en in vele opzichten nog ten hemel schreiend is, meer aandacht en tegemoetkoming moet worden verleend dan in feit» het geval is. Aan de voorziening in dezen nood komt huns imien» een absolute voorrang toe. Zeer vele leden stelden verder de vraag, hoe het thans staat met de voorbereiding van een defini tieve regeling van de vergoeding van oorlogsschade. Het Comité Nationale Omroep heeft aan den Radioraad het ver zoek gericht den Minister voor t» stellen het programmablad Radio- Nederland voor zirn gedachte» open te stellen af, indien het niet mogelijk is, hem de vergunning te geven een eigen luisterorgaa» uit te geven. Het Comité meent, dat van een dergelyk orgaan d» redactie en exploitatie verzekerd is, en dat door middel van het blad de door het Comité nood zakelijk geachte voorlichting kan worden gegeven, zonder dat het gedwongen zou zijn zendtyd aan te vragen, teneinde de ideeqp van den Nationalen Omroep te kun nen verbreiden en zyn voorstan ders te kunnen dienen. Een scholier uit Berkel vond x» de buurt van zijn woonplaats een tasch met twee lappen stof. Hy plaatste als eerlijke jongeman een advertentie in een streekblad en kreeg een dag later een tele foontje van iemand, die be weerde de verliezer te zyn en in de Zaagmolenstraat te Rotter dam te wonen. De scholier trok. er op uit naar de Maasstad, maar werd hij het aangegeven adres overrompeld door twee mannen, die hem den tasch met inhoud afhandig maakten en er vandoor gingen. Dat liet de jongeman er niet bij zitten. Hij ging opnieuw naar Rotterdam en bleef uren lang rondneuzen in de buurt van het zwarte centrum, n.l. het Noordplein. Eindelijk had hy succes. Een van zijn overrompelaars herkende hij, waarna hy wachtte tot er een agent van politie in de buurt was. Toen was overbrenging naar het politiebureau slechts een kwestie van minuten. De recherche mocht er na eenige dagen in slagen ook den medeplichtige te arresteeren. Beide aangehoudenen, te weten d» 24-jarige los-werkman L. A. van der W. en de 17-jarige suikerbak ker C. van K., zitten nu in het huis van bewaring.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1