m Minister Lieftinck's verklaringen Oitfuisie interpretatie HLM. de Koningin aan N.-0.-Limfcurg Smuts door Staten-Gen. ontvangen De strijd in China Kantin»! De Jobs in Rome De ramp van de „Meerkerk" Aartsbisschop Slepiuati veroordeeld De Parijsche Conferentie Valsehe Suikerbonnen De uitvoer in September DE DARDANELLEN OPSTAND IN PORTUGAL. ZATERDAG 12 OCTOBER 1946. De illegale immigratie der Joden Geheime partij in Berlijn HET BEZOEK VAN REDEVOERING VAN ZUID-AFRIKAANSCHEN PREMIER KALGAN GEBOMBAR DEERD. Collecte Prins Bernhard-Stichting De oorlogsmisdadigers* KRANENBURG. Nieuwe Amerikaansche nota aan de Sovjet-Unie VERDEDIGING IS TURKIJE'S TAAK De rust zou weer hersteld zijn IJslandsche kabinet treedt af Fransche communisten veroordeelen De Ganlle Eulgaarsche ontwerpverdrag aan de orde Truman's antwoord aan Attlee VERWIJTEN AAN ENGELAND EN DE V. S. Poolsche arbeiders in dienst van „De Schelde" WEERSVERWACHTING medegedeeld door liet K.N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond. Einde zonnig weer. Mistvorming en gesloten bewolking, die overdag zal optrekken. Kil weer. Zwak ke of matige wind. Redacteuren: P. L. D. J. van S. W. Henry. Oeveren. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondiike Uitgave Stichting .,De Vrije Zeeuw" - Verschijnt dagelijks 2de Jaargang No. 325. - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: 1 per mm 10 et.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur-, van dit Blad 10 cU meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. Z NS OP- EN ONDERGANG 1946 Zon Maan Oct. Opk. Ond. Opk. Ond 12. 6.58 17.54 18.66 8.46 13. 7.00 17.52 19.31 10.14 14. 7.02 17.50 19.53 11.42 15 7,03 17.48 20.37 13.0» 16. 7.05 17.45 21.35 14.13 17. 7.07 17.43 32.45 15.07 18. 7.08 17.41 15 47 19. 7.10 17.39 0.32 16.16 Fe verklaringen door onzen Minister van Fi nanciën i.L Woensdag ter persconferentie afge- legd hebben ter beurze een scherpe reactie ge bonden, welke blijkbaar volgens inlichtingen van bevoegde zijde o.a. geweten moet worden aan een onjuiste interpretatie der Ministerieele metledee- lingen welke interpretatie ten deele het gevolg schijnt te zijn van de verkorte weergave van het door den Minister gesproken woord. de Minister, zou hij voor de meest rigoureuze maatregelen niet terugdeinzen. De landsbelangen n.l. zijn, of kunnen, in de toekomst in een situatie geraken, waarin men zich moet afvragen wat zwaarder weegt: de belangen van een bepaalde groep effecten handelaren en zelfs van de Am- sterdamscihe effectenbeurs als in ternationaal orgaan, of het her stel van Nederland. NADERE TOELICHTING. Teneinde elk misverstand te voorkomen, volgt hieronder een nadere toelichting op de woorden van Prof. Lieftinck. Ji.a.v. gestelde vragen ontwik kelde zich een gedachtengang, waarin de Minister toegaf, dat de uitbetaling van een deel der op- brngst van in Amerika te ver- koopen fondsen, waarvan het provenu in vrij geld wordt uit gekeerd, een inflatoir effect heeft. Hiertegenover stelde de Minister echter dat de door de aanschaf fing van goederen tegen dollars in Amerika dit inflatoire effect wordt geneutraliseerd. Immers, door verkoop van deze goederen in het binnenland worden de hier voor te besteden vrije middelen weer geabsorbeerd. Mocht de faciliteit van een gedeeltelijke be schikbaarstelling der opbrengst in vrij geld niet het gewenschtc effect sorteeren ter verkrijging van de noodige deviezen voor het herstel van ons productie-appa raat, in dat geval, zoo verklaarde AMERIKAANSCHE ACTIE WORDT BEMOEILIJKT. Sen woodvoerder van de Ame- riteaansche Liga voor een vrij Palestina heeft verklaard, dat het Britsche verdeelingoplan voor Palestina de Joden slechts 3900 vierkante km gebied, i.p.v. de dooi de Palestijnsche regeering beloof de 117.000, inruimt. De Amerikaansche organisatie keert zich tegen de Londensche conferentie, die volgens haar niet bedoeld is om een rechtvaar dige oplossing van het Palestijn sche vraagstuk te vinden, aldus de woordvoerder, maar alleen voor het oog der wereld de Engel sche weigering, Joden in Palesti na binnen te laten, wil rechtvaar digen De Liga voert momen teel een campagne voor het op wekken van de Amerikaansche openbare meening en het stichten van een steunfonds voor illegale immigratie in Palestina van Joden uit concentratiekampen en Jood- sche vluchtelingen. „Onze actie voor illegale immigratie wordt steeds meer bemoeilijkt, doordat een Britsche vloot de toegangen tot de Palestijnsche havens be waakt en de grensbewakingen zoowel in de Duitsche bezettings zones als in Polen versterkt zijn'', aldus de woordvoerder. DOEL: TERUGKEER DER MONARCHIE. Volgens de- „Berliner Zeitung", het in de Sovjet-Russische zóne van Berlijn verschijnende blad van het burgerlijk bestuur van Berlijn houdt een „geheime reactionnaire partij regelmatig bijeenkomsten en werft ex-leden van de „Hitler- jugend" voor haar jeugdvereeni- ging. De partij noemt zich „vrije conservatieve democratische rijks partij", waarschijnlijk om haar ware -doelstellingen te verhullen", aldus het blad. Naar verluidt houdt deze partij zich „een zoo spoedig mogelijke terugkeer van de monarchie" als doel voor oogen. Uit 's Ministers betoog kwam voorts tot uiting, dat de goed willenden uit financieele krin gen, die het landsbelang, waar dit parallel kan loopen met het groepsbelang, in het ,oog hou den, de vereischte samenwerking in het belang van een spoedig nationaal herstel stimuleeren. VEREENIGING VAN DEN EFFECTENHANDEL VERGADERT. Het dagelijksch bestuur van de Vereeniging voor den Effecten handel heeft haar leden hijeen- geroepen voor een vergadering welke Vrijdagvoormiddag in de beursizaal der Vereeniging werd gehouden. De algemeene situatie werd hierbij besproken. aanmerking komen. Het is aller plicht hieraan mede te werken. Onze jongens doen hun plicht en zij moeten zich gedragen weten door het geheele Nederiandsche volk. Deze wetenschap zal hun kracht geven onder alle omstan digheden, soms met levensgevaar, hun plicht te volvoeren, vaak ver van huis. Wij mogen hen niet vergeten. Zij hebben hun plicht vervuld. Zij doen het nog. Laten wij het nu ook doen. Hiervoor is veel geld noodig en daartoe wordt een beroep gedaan op het geheele Nederiandsche volk, om bij te dragen. Het hangt van het volk af, hoe ver de stichting aan de doelstel ling zal kunnen beantwoorden. De beslissing ligt bij het Neder iandsche volk. Collecte op Zaterdag 19 Oct. a.s. Alleen in Eindhoven zal op 2 en 3 Nov. voor dit doel gecollec teerd worden. De aankomst van Veldmaarschalk J. C. Smuts op het vliegveld Valkenburg. DE AANKOMST OP HET BINNENHOF. Vrijdagmorgen is Veldmaarschalk J. Chr. Smuts in de ver eenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal, die daartoe waren bijeengekomen in de Ridderzaal, ontvangen. Langs het groote plein op het Binnenhof hadden zich reeds vroegtijdig velen verzameld om den hoogen gast te begroeten. Ook in de omgeving van het Binnenhof waren velen op de De eerewacht die bij de Ridderzaal stond opgesteld, werd gevormd door vier peletons verbindingstroepen van de Cadet tenschool. Terzijde daarvan had de Kon. Militaire Kapel plaats genomen. Te elf uur arriveerde Veldmaarschalk Smuts op het Binnen- Volgens bjj het communistische hoofdkwartier binnenkomende be richten heeft de lu-chtmacht der centrale regeering het communis tische steunpunt Kalgan op de grens van de provincie Tsjahar in Noord-China Donderdagmorgen tweemaal gebombardeerd. Er zou. den meer dan 100 hommen gewor pen zijn. Er is nog geen juiste opgave van het aantal dooden en gewonden. Men meldt, dat de regeeringstroepen hier belangrijke vorderingen hebben gemaakt. Het bestuur van de Prins Bern- hard Stichting schrijft: De Prins Bernhard Stichting, aan welke stichting Z.K.H. Prins Bernhard zijn naam heeft willen verbinden, en waarvan Z.K.H. het beschermheerschap heeft willen aanvaarden, stelt zich ten doel hei. behartigen van de zedelijke, maat schappelijke en stoffelijke belan gen van de militairen van Land en Zeemacht, met inbegrip van de oud-leden der binnenlandsche strijdkrachten en van hen, die zich vrijwillig voor den dienst hebben gemeld, en van de nagelaten be trekkingen! van personen als bovenbedoeld. Dit sluit o.a. in om naast ont wikkeling en ontspanning hen hulp te bieden om door studie en herscholing, tijdens het vervullen van hun dienstplicht, zich voor te bereiden op herplaatsing in de maatschappij. Voorts wil de stichting nauw samenwerken met andere ver- eenigingen, welke zich 't lot aan trekken van militairen en oud militairen. De stichting beoogt op het sluiten van studie- en uit- zetverzekeringen voor de weezen van militairen, die hiervoor in In Europa, aldus bericht de commissie der V. N. voor de oor logsmisdaden, zijn reeds meer dan zevenhonderd oorlogsmisda digers ter dood veroordeeld. Van de 1018 verdachten, be recht door de Vereenigde Staten, Engeland of Frankrijk, kregen -392 de doodstraf, 438 werden tot gevangenisstraf veroordeeld en 188 kwamen vrij. In het Verre Oosten werden van de 1120 240 vrijgesproken, 554 gevangen gezet en 326 ter dood veroordeeld. hof. De heer Smuts, die in jacquel gekleed was, stapte uit bij de fon tein en bleef daar met zijn ge zelschap staan, terwijl de Kon. Militaire Kapel het Zuid-Afrikaan- sche en het Engelsche volkslied speelde. Vervolgens presenteerde Kapi tein Paap de eerewacht, welke daarop door den Veldmaarschalk geïnspecteerd werd. Na afloop van deze ceremonie begaf de heer -Smuts zich naar het bordes, waar hij den Britschen Gezant de hand drukte. Inmiddels was de heer Mr. J. R. H. van Schaik, President der Tweede Ka mer, naar buiten getreden ter be groeting van den hoogen gast, die daarop de Ridderzaal werd binnengeleid. IN DE RIDDERZAAL. De Ridderzaal bood zoo om streeks hetzelfde schouwspel als bij de ontvangst van de familie Churchill. Behalve leden der Staten-Generaal en hun genoo- digden (de communisten waren afwezig) zag men de Ministers met hun dames, de leden van het Corps Diplomatique, deii Vice- President en de leden van den Raad van State, den waarnemend President van den Hoogen Raad, een viertal leden van dat college en den Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad, en voorts vele bur gerlijke en militaire autoriteiten, waaronder bestuursleden der Ned.- Zuid-Afrikaansche vereeniging. Toen onder applaus Veldmaar schalk Smuts het podium betrad, namen daar eveneens plaats de Britsche Ambassadeur en Lady Bland, de Gezant van Zuid-Afrika en mevrouw Egeland, de gezan ten van Australië en van Canada, de heeren Officer en Dupuy. WELKOMSTREDE PROF. De Voorzitter der Vereenigde Vergadering, Prof. Dr. R. Kranen burg, in het Nederlandsch spre kende, riep uit naam van de Nederiandsche Staten-Generaal den Veldmaarschalk het welkom toe en verklaarde er zich ver heugd over thans van aangezicht inhoud van het antwoord is en wanneer hij dit aan Attlee heeft doen toekomen. Men neemt aan, dat Attlee in de nota, die hij het vorig weekend na Truman's verklaring over Palestina heeft ingediend, tegen den inhoud van deze verklaring heeft geprotesteerd, daar zij naar zijn meening de Engelsche onder handelingen, die een uiteindelijke oplossing van de kwestie der Joodsche immigratie in Palestina beoogen nadeelig beïnvloed. Het verblijf van den Kardinaal- Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. De Jong, te Rome, blijft van een strikt-privé karakter, in afwach ting van de officieele plechtig heden op Zaterdag en Zondag a.s. De Kardinaal, die vele jaren ge leden te Rome zijn theologische studiën voltooide, heeft eeni-ge bezoeken hij oude hekenden afge legd. Woensdag begaf hij zich naar de Monts Albins, waarin kleine steden gelegen zijn zooals Frascati en Gastel Candolpho welke bekend staan als de Ro- meinsche kasteelen. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Generaal Bedell Smith, heeft een nieuwe nota van zijn regeering bij het Sov jet-Ministerie van Buitenlands che Zaken ingediend. Hierin wordt medegedeeld, dat de verdediging van de Dardanellen in de allereerste plaats Turkije's taak moet blijven. Tevens wordt de wensch uitgesproken, dat de Sov-jetTurksche onderhandelin gen slechts tot „uitwisseling van gedachten" beperkt zullen blij ven Verklaard wordt, dat de Veiligheidsraad der V. N. zou ingrijpen, indien de zeeëngten aangevallen worden of met een aanval worden bedreigd. HET TURKSCHE ANTWOORD. Volgens betrouwbare diploma tieke kringen te Washington heeft de Turksche regeering een krach tig en uitgebreid antwoord op-ge- gesteld op de laatste Sovjet-nota, waarin) de Sovjet-Unie gemeen schappelijke verdediging van de Turksche zeeëngten (Dardanellen en Bosporus) voorstelt. Naar verluidt is de Turksche nota Vrijdag ter uiteindelijke goedkeuring aan het Turksche kabinet voorgelegd. Naar men te Washington ver neemt beteekent het Turksche antwoord een duidelijke bevesti ging van 't reeds genomen Turk sche standpunt en is het een echo Van de Engelsche en Amerikaan sche opvatting. Dat men bereid is bilaterale besprekingen over de Dardanellen te voeren, maar dat men over een wijziging van het verdrag van Montreux (over het recht van doortocht door zee- engten) alleen op een algemeene conferentie, waarop alle belang hebbenden partijen vertegenwoor digd zijn, wil onderhandelen. Het antwoord verwerpt even eens elk voorstel om Sovjet- Russische militaire bases op Turksche bodem te vestigen. tot aangezicht te staan tegenover een Staatsman in wiens naam men zelfs zoo sterk de stamver wantschap met het Nederiandsche volk aanvoelt. Het „Regtsgenootschap der vol ken", dat is de zaak waarvoor ook Jan Smuts op een scnerpen post heeft gestaan, aldus Prof. Kra nenburg, die er verder op wees, dat de Zuid-Afrikaanscbe Eerste Minister al zijn invloed heeft aan gewend om aan een nieuwe groot- sche gedachte voor de schepping eener betere samenleving der Staten vorm te helpen geven. „Wanneer gjj naar Uw land en volk terugkeert, breng dan de boodschap mee, dat dit volk van de „lage landen bi der see" bereid is zijn volle aandeel te te nemen in de verwezenlijking van het grootsche doel, dat U bezielt, de vestiging van het reohtsgenootsdhap der volken, omdat ook onze ziel hongert en dorst naar de gerechtigheid", aldus besloot Prof. Kranenburg. REDE VELDMAARSCHALK SMUTS Generaal Smuts, die hierna het woord voerde, wees op de groote eer die men hem en het Zuid- Afrikaansche volk bewees. Hij herinnerde aan de Nederiandsche afstamming der ,,Zuid-Afrikaan- ders" en wees op de vele diensten in vroeger tijden door Nederland bewezen. Na uitvoerig de wereldoorlog, haie gevolgen voor Nederland en de rol die Zuid-Afrika daarin speelde te hebben besproken, be handelde Generaal Smuts de hui dige politieke situatie en wees daarbij op het belang van hec instellen eener economischen raad. „Wanneer wij dan geen poli- tieken raad van Europa kunnen krijgen laat ons dan tenminste zonder tijdverlies een economi schen raad krijgen. Zulk een raad zal misschien tot iets groo- ters leiden, zelfs naar de horizon waarop het politieke oog geves tigd is", aldus de Zuid-Afrikaan- sche Premier, die besloot met de volgende woorden„Ik ben ook van meening, dat dit werk door Europa zelf gedaan moet worden. Zie voor uw redding niet te veel uit naar andere con tinenten. Europa kan zichzelf redden en zoodoende zijn eigen zelfrespect bewaren. Europa zal dit ook doen. En zoo eindig ik dan met het slotwoord, het sleutelwoord van het beroep van Churchill: Laat Europa opstaan". Na deze rede klonk een lang durig applaus, waarna de Voor zitter den heer Smuts dank brachc voor zijn belangrijke rede. Hij gaf den veldmaarschalk de verze kering, dat zijn bezoek in het parlementaire leven van blijvende herziening en een historische ge beurtenis was. De heer Smuts verliet hierop met zijn gezelschap de zaal om te gaan deelnemen aan het dejeuner met den Minister van Buitenland- sche Zaken. UITSPRAAK VAN DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Vrijdagmorgen heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam uitspraak gedaan inzake de ontploffing aan boord van het s.s. „Meerkerk", nabij Westkapelle op 16 Juni van dit jaar. De Raad was van oordeel, dat deze scheepsramp een gevolg is geweest van een samenloop van ongelukkige omstandigheden en achtte geen termen aanwezig', aan den kapitein een disciplinaire straf op te leggen. Bij Haar bezoek aan Noord- Oost-Limburg bezocht H. M. de Koningin ook Middelaar, dat letterlijk van den aardbodem werd weggevaagd. 670 Inwoners von den bij hun terugkeer één woning intact. 56 pCt. der woonruimte was puin en gruis en de rest bouwvallen. De Koningin bezocht deze be volking en hoorde van de vreese- lijke ellende en van den nood, welke deze kleine dorpsgemeen schap doormaakte. „Het moet hier wel een hel geweest zijn", zeide H. M. de Koningin. Zicht baar bewogen ging de Koningin naar het nood-schoolgebouw en inspecteerde het interieur. Ook sprak zij met den onderwijzer Klaesen om van hem te verne men, hoe hij het nu klaar speelt met de jeugd in dit enge nood- sehooltje. De burgemeester van Midde laar, de heer De Mulder, mis schien de jongste burgemeester van Nederland met zijn 27 jaren, leidde H. M. de noodwoning van de weduwe PauwélsArts, de oudste inwoonster binnen. Aan den burgemeester vroeg Hare Majesteit de Koningin „bent U geadopteerd?". Zij vernam dat Warmond en Tubbergen zich het lot van deze gemeente aangetrok ken hebben en. dat Berkel en Ro denrijs en Roelofsaarentzsveen voor 1400 vierkante meter glas zorgden en zoo de allerergste nood lenigden. Ook werden hier 56 noodwoningen gebouwd. Toen de Koningin nog de klei ne noodkerk bezichtigd had ver trok zij naar Well, waar Zij in het kasteel, dat bewoond wordt door getroffen gezinnen, de thee gebruikte. Een eerewacht van ruiters werd geïnspecteerd en daarna werd H. M. de Koningin uitgeleide gedaan door burge meester Douven. Langs de ge heele route naar Arcen stond de schooljeugd der tusschenliggende dorpen opgesteld met wapperende GEPENSIONNEERDE OFFICIE REN DE AANSTICHTERS? Uit Badajoz wordt gemeld, dat aldaar bericht is ontvangen uit de Portugeesche stad Elvas, volgens hetwelk de Portugeesche regee ring officieel bekend gemaakt heeft, dat een opstand van 70 ge- pensionneerde officieren te Coim- bra onderdrukt is. Volgens het bericht heersc-ht er nu rust in ge heel Portugal. Reuter meldt uit Lissabon, dat militaire voorzorgsmaatregelen al daar worden getroffen. Reserve officieren en militie-troepen wor den met spoed opgeroepen. Gewa pende wachten zijn binnen en bui ten het gebouw van de Anglo- Portugese Telephone Company opgesteld. VERBINDINGEN VER BROKEN. Er zijn momenteel geen be trouwbare berichten uit andere deelen van het land, daar de ver bindingen onderbroken blijven. Men vermoedt echter, dat waar schijnlijk in de buurt van Oporto militairen in opstand zijn geko men. Volgens een bericht, dat van officieele kringen afkomstig zou zijn, is een gemotoriseerd cava- lerie-regiment in Oporto in op stand gekomen en Vrijdagmorgen naar Aveiro opgerukt. Regee ringstroepen te Coimbra gingen de opstandelingen tegemoet. De refbellen zouden eenige kilometers buiten Coimbra overmeesterd zijn. Waarnemers houden rekening met de mogelijkheid van een opstan dige beweging in Lissabon. EEN REGEERINGS- VEKKLAIvING. De Portugeesche regeering heeft medegedeeld, dat er „volledige rust heerscht in het geheele land", In een verklaring, geteekend door vlaggetjes. Hoewel de tijd er voor zeer kort gemeten was liet de Vorstin keer op keer Haar au>t* stoppen en dan klonk gejuich, e« zongen de kinderen uit volle borst de Vaderlandsche liederen. In Arcen heerscht© niet «Bin der vreugde. Burgemeester Gub- bels vertelde H. M. van den nood en den wederopbouw van zijn zwaar getroffen gemeente. Nadat de schutterskoning van ,,£H*- Sebastiaan" H. M. hulde gebracht had, werd het vernielde dorp ge ïnspecteerd en toen ging het naai Gennep terug, waar de Konink lijke trein op het perron gereed sitond. Hier gebruikte Hare Ma jesteit het diner, waarna Zij tegen den avond het getroffen gebied van Noord-Limburg weer verliet. den Premier, Dr. Salazar, wordt over den opstand van een Portu- geesch regiment gemotoriseerde cavalerie door de regeering ver klaard: „Zekere officieren, die uit het leger waren ontslagen, heb ben zich in het geheim bij het zesde regiment cavalerie te Oporto gevoegd en 70 man tot een op stand bewogen. Dezen, door een officier aangevoerd, zijn naar Aveiro opgerukt, maar hebben zich tengevolge van snel optreden der troepen uit de garnizoenen Coimbra, Figuera da Faz en Avei ro zonder strijd overgegeven. De regeering is niet bekend met de motieven der opstandelingen. De regeering achtte het noodzakelijk de voornaamste telefoonverbindin gen van het land over te nemen". EENHEID WERD VERBROJUBN Het UslaiwJsche kabinet heeft zijn ontslag aangeboden. Presi dent Bjoemsson heeft dea Minis ters verzocht in functie te blqvea tot een nieuwe regeermg zal x|a samengesteld. Verleden week Zaterdag had 't IJslandsche par lement een overeenkomst geratifi ceerd, waarbij aan de V S. eem verder gebruik van het vliegveld Reykjavik toegestaan werd. De communisten verzetten zich tegen deze overeenkomst en eischten ontslag van de coalitie-regeering De IJslandsche Premier, Thors. heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat hij het ontslag van zqn kabi net bij den President had inge diend, daar de eenheid van het kabinet door het aftreden van communistische regeerlnghleden verbroken was. „VAANDELDRAGER" DEB REACTIONNAIRBN. De Fransche communistische partij heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin zij stelling neemt tegen de inmenging van Generaal De Gaulle met betrekking tot het referendum. De Gaulle, zoo zegt de verklaring, is de vaandeldrager van alle wanhopige reaotionnair* krachten. De communisten doe* een beroep op de Franscben om te stemmen voor „de repnblikein- sche, democratische en social* grondwet, aangenomen door d* vertegenwoordigers van de natie". TOT 16 JAAR DWANGARBIED Aartsbisschop Stepinatz van Zagreb is Vrijdagmorgen door het Joegoslavische gerechtshof tot zestien jaar dwangarbeid en ver lies van burgerrechten voor den tijd van vijf jaar veroordeeld. INHOUD NIET BEKEND. President Truman heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij geantwoord heeft op de door Attlee gezonden protestnota in zake Palestina. De President liet zich er niet over uit, wat de EEN DRIETAL ARRESTATIES. Een groot winkelbedrijf in Alk maar heeft bij den distributie- dienst een groot aantal suiker- rantsoenbonnen ingeleverd waar van 150 bij nader onderzoek valsch bleken te zijn. De cbef van het bedrijf kon zich nog her inneren van wien een groot aanta. dezer bonnen was ontvangen, waardoor de politie de hand wist te leggen op een bekenden zwar ten handelaar en diéns compag non, die deze bonnen hadden in geleverd. In verband biermede beeft de Alkmaarsche politie tevens een 45-jarige distributie ambtenaar gearresteerd, die van medeplichtigheid wordt verdacht. Ter vredesconferentie is men Vrqdag begonnen met de bespre king van het Bulgaarsche ont werpverdrag. Byrnes presideerde de vergadering, Slechts 42 afge vaardigden waren aanwezig. Eer ste spreker was de Poolsche afge. vaardigde Wierblofski, die be weerde, dat er pogingen waren gedaan om Bulgarije harder te be handelen dan de andere vier voormalige vijandelijke staten; de vergoeding, die het aan Grieken land moet betalen zijn bovenmate groot, daar Bulgarije nooit tegen Griekenland heeft gevochten. Vervolgens sprak de Grieksche Premier, Tsaldaris, die antwoord de op tegen zijn land gerichte aanvallen. Het voorstel om de Grieksch-Bulgaarsche grens vast te stellen, zooals zij op 1 Januari 1941 was, hield, aldus Tsaldaris, in het geheel geen rekening met de essentieeie belangen van Grie kenland. De Joego-Slavische afgevaar digde sprak gedurende een groot deel van zijn spreektijd over de Joego-Slavische vriendschap met het „nieuwe Bulgarije". Hij ver weet Engeland en de V. S., dat zij den overgang van het oude reactionnaire bestuur" in dit land naar de huidige democratie niet waardeeren. Hg viel vervol gens Griekenland aan, daar de houding van dit land, naar zijn zeggen, de goede betrekkingen tusschen de Balkanlanden bedierf. Er is gevaar voor agressie op den Balkan, indien het eene land het andere bedreigt". De vergadering werd daarop verdaagd. TER WAARDE VAN RUIM 90 MILLIOEN. Volgens de door bet Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg de uitvoer in September 314.215 ton (vjm. 389.242) waar de 91.6 millioen gulden (v. m 60,4) waarvan in het uitvoer- bedrag over September is begre pen 31.3 millioen gulden voor bloembollen. Over enkele dagen zullen de voorloopige invoercijfers over Sep tember gegeven kunnen worden, De Directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", te Vlissingen, heeft reeds geruimen tijd pogingen in het werk gesteld, om te voorzien in het nijpende arbeiderstekort. Zij had daarbij het oog op de Polen, die in Enge land vertoeven, en niet meer in him vaderland wenschen terug te keeren. De Directie heeft thans toe stemming gekregen, 100 onge huwde en 25 gehuwde Poolsche arbeiders met hun gezinnen, die als „displaced persons" uit Duitschland naar Nederland zijn gekomen, in dienst te nemen. Over het verzoek, om Polen uit Engeland te werk te stellen is nog geen beslissing gevallen. De regeering zou namelijk eerst wen schen na te gaan, of het arbeids tekort door Nederiandsche werk krachten, zij het dan gedeeltelijk, kan worden opgevangen.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1