tssrzjz^rst. t s w *-!• "rsf eris De Conferentie te Pangkal Pinang Meeningen zeer verschillend srv,lretl"8 k""nen 1 SJSSlSSSSfSSSi De Schelde Na de Neurenbergsche uitspraak. ROMEN ER NOCI INTERNATIONALE PROCESSEN Britsche consuls BESCHULDIGD 9 „DE BIG-FOUR" VERGADERDEN en zij werden het eens! i ZATERDAG 5 OCTOBER 1946. De Arabische TEGENVOORSTELLEN Geen verdere Joodsche immigratie en Bondgenopïschapsverdrag. De vliegtuigramp m de v .S Kind in kuil omgekomen Grootere toewijzing gedistilleerd Bodemproductiewet 1939 verlengd Kardinaal De Jong in Rome De Minister antwoordt Schuschnigg aan het woord VAN VOORBEREIDING TOT OPSTAND VOOR REIZIGERS NAAR BELGIË! Nog meer processen Dc vrijgesprokenen. Parijsche conferentie vóór 15 October beëindigd De economische commissie voor Italië Sins VEER S VERWACHT! JfG medegedeeld door liet K.N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking, met enkele verspreide buien. Matige Westelijke wind, iets koeler. Redacteuren l> D. J van S. W. Henry. Oever Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073 Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Wiilemsweg 83. Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw BE TRUE ZEEUW 2de Jaargang No. 319. «..„tuerii NV Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Verschijnt dagelijks - Diukkenj n.v. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct» meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. ZONS OP- EN ONDERGANG 1946 Zon Maan Oct. Opk. Ond. Opk. Ond. 5. 6.46 18.11 16.36 6. 6.47 18.08 17.04 0.41 7. 6.49 18.06 17.26 1.56 8. 6.51 18.04 17.45 3.14 9. 6.53 18.01 18.02 4.34 10. 6.54 17.59 18.19 5.56 11. 6.56 17.56 18.36 7 20 12. 6.58 17.54 18.56 8.46 De Arabische tegenvoorstellen op het Britsche plan zijn gepubli ceerd. De Arabieren stellen voor de Joodsche immigratie geheel te verbieden, terwijl de bestaande beperkingen voor den overdracht van land zullen blijven gehand haafd. De Britsche hooge com missaris voor Palestina moet een voorloopige regeering benoemen van 7 Arabische en 3 Joodsche Ministe rattan Palestijnsche natio naliteit. wetgevende en uit voerende macht zou bij de voor loopige regeering berusten. De hooge commissaris zou gedurende de overgangsperiode het recht van veto behouden. De voorloopige regeering zal verkiezingen uit schrijven voor een constitueerende vergadering van 60 leden en tevens een grondwet ontwerpen ter voorlegging aan die vergade ring. In de grondwet dient een bepaling te worden opgenomen, dat naturalisatie slechts kan ge schieden indien de aanvrager ge durende 10 jaar voor zijn aan vrage op wettige wijze in Palesti na heeft gewoond. Wanneer de constitutie zal zijn aangenomen, zal de voorloopige regeering verkiezingen voor het parlement houden. Nadat het hoofd van den onafhankelijken staat Palestina zal zijn benoemd, zal het mandaat voor Palestina eindigen. De toekomstige betrek, kingen tusschen Engeland en Palestina zullen hij bondgenoot schapsverdrag worden bepaald. De Palestijnsche regeering zal alle belangrijke groepen op vol doende wijze vertegenwoordigen. In geen geval zullen de Joodsche vertegenwoordigers een derde van het totale aantal leden te boven gaan. De Arabieren dringen er op aan dat de voorstellen zoo spoedig mogelijk in praktijk worden ge bracht, ondanks de niet-samen- werking van één of meer groepen der Palestijnsche bevolking. Bijeenkomst der Arabieren? Het Arabische hooge comité van Palestina zou volgens inlich ting uit betrouwbare bron van plan zijn, een bijeenkomst van verte genwoordigers van alle Arabische staten te Bagdad te heieggen, ter bespreking van de oorzaken van „het mislukken" der conferentie over Palestina te Donden. De plaatsvervangend voorzitter van het comité, Jamal Hoesseini, zou binnenkort te Bagdad aan komen om er op toe te zien, dat Irak en de andere Arabische sta ten de besluiten ten uitvoer bren gen. Deze besluiten zouden, naar men aanneemt, een boycotvan Engeland en Amerika omvatten door stopzetting van het handels verkeer en verbreking van det diplomatieke betrekkingen, als mede vorming van een vereenigd Arabisch leger. 2% worden gebracht, aldus wordt door een functionnaris van den Amerikaanschen Veiligheidsdienst medegedeeld. Het kan twee dagen duren voor zij volledige toestem ming voor hun vertrek zullen hebben. Amerikaansche militaire politie zal hen „als bescherming" begeleider?. Men acht het mogelijk, dat zij (met inbegrip van Schacht's vrouw en dochter) Neurenberg onder bescherming van het duis ter zullen verlaten om vijandige demonstraties door het Duitsche publiek of arrestatie door de Duitsche politie te voorkomen. Zij zullen allen eerst naar Ham waar Von Fritzsche, DE EERSTE ZITTÏNG heeft een telegram gezonden aan H. M de Koningin, waarin trouw Tijdens de eerste zitting van de wor(jt betuigd i.v.m. de anti-mili- bijeenkomst te Pangkal Pinang tajre betoogingen te Amsterdam. Voorts is een telegram gezon den aan den Minister van Oor- werd het woord gevoerd door den heer Bolderhey. afgevaardigde van den „Ondernemingsbond". Deze verklaarde o.m„ dat de belangen van alle handelsonder nemingen in Indië niet alleen buitenlandscii kapitaal aangaan, doch evenzeer in verband staan met de ondernemingen, die met De redding van de achttien overlevenden van de vliegtuigramp bij Gander waar een Belgische Skymaster is neergestort, gmg met grootè moeilijkheden gepaard. Redders en enkele der over levenden wachten hier rond een kampvuur op hun beurt om door helicoptèrs van de plaats van 'tonheil weggevoerd te worden. broeder, die met hem te Vaticaan stad is aangekomen, in een rijtuig van het Vaticaan naar het Neder landsche college, welks gast hij zal zijn gedurende zijn verblijf te Rome. Tijdens de audiëntie die Pius 12 de volgende week aan den Kar dinaal zal verleenen, zal hem den rooden kardinaalshoed worden overhandigd. Zooals bekend, kon Kardinaal De Jong om gezonds- heidsredenen niet tegelijk met de overige nieuwbenoemde Kardina len naar Rome gaan. - j I verdedigingswapen de „Icaros- Ook Nederlander gedood c<x>p„ waardoor piloten vijande- Onder de slachtoffers van den 1 jype vliegtuigen zelfs tegen de vliegtuigramp op New Foundland Zm in kunnen waarnemen, bevindt zich ook een Nederlander, Joh. Snel uit Hilversum. WallarP Irriifft steuil De lijken der 39 slachtoffers V? aiiace SMljgl icuu. zullen waarschijnlijk wegens de j yan Britsche intellectueelen mnrfitie waarin zii zich bevin- ""mi u Tm, beltend, d.t 9000 een telegram gezonlen ™r, Henry „te, benzine ,n 1 toe.tel in b„nd >™.Hge„ Amen- zij naar aanleiding van Von Fritzsche en Von Papen nog De .Amerikaansche marine ont- steeds als ^gasten van de Ameri- hult het bestaan van een nieuw burg gaan. waar von i< mzsciie, 0ostergch kapitaai zijn gevestigd. Regeering. naar men meent te weten apothe- j snrpkpr van meeninsr. dat kerswerkzaamheden zal len. Schacht zal naar Sleeswijk- Hoistein doorreizen, waar hij een boerenwoning, zijn intrek neemt. Von Papen hoopt naar het dorp Stockhausen te kunnen Wermutk en Dr gaan om in afzondering te leven. I E V Intusschen verblijven Schacht, van nel log waarin verontwaardiging over de ongeregeldheden wordt geuit en betreurd wordt, dat men niet in staat is geweest hem daad- werkelrjken steun te verleenen bij het herstellen van de orde en het doorvoeren van de plannen der Spreker was van meening, dat vervul- handelsondernemingen in. het al gemeen buitenlandsch kapitaal en Westersche leiding voor het land absoluut noodzakelijk waren. spraken de Ir. Blaauw, beiden Zij verklaarden o.a. dat de bond accoord ging met Vervolgens vlogen en dat het vuur binnen en kaanschen Een inwoner van Velsen deed gisteren een lugubere ontdekking. In een kuil brj een bunker in de Stationsstraat vond hij het leven- looze lichaampje van een naar schatting 2-jarig kind. Het lijkje verkeerde reeds in verregaanden staa/t van ontbinding. Bij onder zoek is gebleken dat dit het doch tertje was van de familie K, dat reeds 2 weken werd vermist en ondanks alle nasporingen van politie met politiehonden niet werd gevonden. Uit de houding van het lijkje neemt men aan, dat het kind getracht heeft tegen den wand van de kuil op te klimmen. Daar deze te hoog was slaagde zü hierin niet en is de hongerdood gestorven. Zooals reeds is medegedeeld, worden met ingang van 1 Nov. a.s. de toewijzingen in Neder- landsche gedistilleerde dranken voor hotels, café's, restaurants en slijters verhoogd van 50 op 75 van het vooroorlogsche ge bruik. De slijters zullen echter aan de bij hen thans reeds ingeschreven klanten geen grootere hoeveel heden gedistilleerd kunnen ver strekken, aangezien zij de hoe veelheid, die zij meer zullen ont vangen door de 25 verhooging, zullen moeten gebruiken voor het inschakelen van nieuwe klanten. De bijzondere omstandigheden bunker in de waarin ons land verkeert, maken het noodzakelijk de bodempro ductiewet 1939 te handhaven. Bjj Kon. Besluit van 5 Sept. 1946 (Staatscourant no. 191 van 30 Sept. 1946) is bepaald, dat een aantal artikelen dier wet, waar van de geldigheid op 27 Septem ber j.ï. eindigde, opnieuw in wer king treden. rondom de machine gedurende waarin verscheidene uren woedde. De j zijn verklaringen over het gevaar boomen vatten vervolgens, even-van de internationale situatie ver- klaren, dat zij ïederen steun zul- Volgens de eerste ontvangen len verleenen aan alle positieve berichten is het toestel acht ml- stappen voor het verstevigen van nuten na opstijging in brand ge- j den wereldvrede. Onder de on- vloo-en Waarnemers zagen een derteekenaars beivnden zich^ vuurkolom als „een vulkaan", der anderen ^Prof volgens een ooggetuige tot een don, hoogte van 600 meter. Later nam Joad, het vuur af en vliegtuigen kon- Priestley, de journalist Wickham den nog slechts een lichten gloed Steed en de schrijver Olaf Stap- waarnemen. ledon. Joseph Macleod, J. B. kanen in het paleis van justitie te Neurenberg. De echtgenooten van Schacht en Von Fritzsche zijn Vrijdag naar Hamburg ver trokken. Die van Von Papen is nog gebleven, terwijl de vrouw van Vor. Ribbentrop in Neuren berg is aangekomen. Kol. Andrus, die verantwoorde lijk is voor de gevangenen in de gevangenis van Neurenberg, zei- de Vrijdagmorgen: „De drie vrij- gesprokenen blijven hier uit eigen vrijen wil, tot zij op transport gesteld worden. De ter doodver- oordeelde nazi's mogen elkaar niet spreken en hun voedsel is precies hetzelfde gebleven. Zij benutten het grootste deel van hun tijd met het schrijven van gratieverzoeken. Bij het luchten zijn zij geboeid. De Paus intervinieert niet Een woordvoerder van het Va de plannen voor Indonesië, geba seerd op de rede van Koningin Wilhelmina op 7 Dec. 1942 en de Regeeringsverklaring van 10 Fe bruari 1946. Zij achtten den fi- nancieelen steun der Regeering voor de Kolonisatie volkomen on voldoende. TEGEN MISVATTING Ir. Versteeg, afgevaardigde van de eenheidsgroep, verklaarde zich tegen „misvatting aan Nederland- schen kant met betrekking tot Indonesië en de Indonesiërs". Voorts stelde hij de vraag, of de Regeering op dit oogenblik zou kunnen zeggen, dat de Indo nesische Republiek is gebaseerd op een staat van orde, gesteund door den wil van het volk! Een tweetal Arabische spre kers verklaarden met .Merdeka te kunnen instemmen, doch niets te willen bereiken dooi terreur, moord en plundering. Een van hen moest tot de orde worden ge roepen, toen hij kleineerende op- vraagt mser arbeidskrachten De directie der Kon. Maat schappij „De Schelde" te Vlissin- gen heeft, ter voorziening in het nijpende tekort aan arbeidskrach ten, aan den Minister van Sociale Zaken verzocht toestemming te willen verleenen tot het tewerk stellen van enkele honderden Polen, die thans op de Engelsehe vloot waren. De Minister heeft bericht dat geen beslissing kan worden genomen voordat de uit- slag bekend is van het ingestelde onderzoek door het Rijksarbeids bureau nopens de vraag, of hef tekort niet door Nederlandsche arbeidskrachten kan worden op gevangen. Voor in ontvangst nemen Kardinaalshoed. Kardinaal De Jong, Aartsbis schop van Utrecht, is Donderdag avond met de Parijsche trein, waarin een speciaal rijtuig was opgc lomen, te Vaticaanstad aan gekomen. Hij werd aan het sta tion begroet door den Nederland- schen gezant bij hen Heiligen Stoei, Jhr. Mr. H. W. van Weede, den Nederlandschen gezant in Italië, Mr. W. J. G. baron Gevers, alsmede door een vertegenwoor diger van het staatssecretariaat van den Paus Mgr. Camagni en verschillende Nederlandsche ker kelijke en wereldlijke persoonlijk heden, als Mgr. Dr. B. Eras, rdetor van het Nederlandsche college, Mgr. Dr. J. O. Smit, ka nunnik van het Vaticaan, Mgr. Dr. J. Bruning officiaal van de congregatie der Oostersche ker ken en den heer Van Haastert, vice-president van het interna tionale instituut voor den land bouw. Kardinaal De Jong begaf zich bestaan, die de huiden van Goe ring, Von Ribbentrop, Keitel en de anderen willen redden. De ver dedigers Van de nazi-monsters be De reactie op de von nissen. In Duitschland heeft de chris- u telijk-democratische eenheidspartij vonden zich niet slechts hij het verzocht voortaan ook Duitsche j tribunaal, doch zij sponnen hun rechters aan de processen tegen intriges ook aan gene zijde van oorlogsmisdadigers te laten deel- (jen oceaan, in Londen en binnen nemen. De partij was van oor- <;e muren van het Vaticaan.' deel, dat oorlogsmisdadigers zich ook hadden te verantwoorden' ticaan heeft medegedeeld, dat de merkingen maakte over de Neder- Paus op geenerlei wijze een ver- landsdhe Regeering. 1 zoek om clementie voor de ver- Een afgevaardigde der rou- oordeelden te Neurenberg zal in- wen-Unie verzocht Dr. Van Mook dienen. De woordvoerder zeide de vrouwen in de gelegenheid te 'voorts: „Hoewel men wel voorbe- stellen aan den opbouw van de houd kan maken t.a.v. de be- nieuwe staat mede te werken, voegdheid van het tribunaal, kan waarna drie sprekers van de De er geen twijfel bestaan over de mocratische Unie een pleidooi schuld der veroordeelden. Zij hielden voor „een Vereenigde hebben hun straf ten volle ver- Staten van Indonesië", diend i Ds. Verkuil, die de „politieke- Frau Jodl, de echtgenoote van studieclub" vertegenwoordigde, den ter dood veroordeelden voor- was het er mee eens om langs maligen Duitschen stafchef, heeft den weg van onderhandelingen een telegram gezonden aan Gene- een oplossing te verkrijgen doch yan z„n voordracht hulde raai Eisenhower, den Amerikaan- deed verder uitkomen, dat het ae Op de vragen van den heer Hooij betreffende de in 1941 aan Joodsehe eigenaren ontnomen textielgoederen heeft de Minister van Economische Zaken in ver volge op zijn brief van 11 Sep tember j.l. bericht, dat het over leg, dat hij met zijn ambtgenoo- ten van Financiën en Justitie voerde -ter zake van de beant woording dezer vragen, nog niet geheel is beëindigd. De Minister hoopte echter bin nen korten tijd, mede namens zijn beide bovengenoemde ambtgenoo- ten, een antwoord te kunnen geven. wegens misdaden tegen hun eigen volk. Voorts hebben te Hamburg de unie van voormalige gedeporteer den en geïnterneerden, alsmede de internationale unie tegen ras senonderscheid een protest tegen de „milde vonnissen" toegezonden aan de secretariaten van de Ver eenigde Naties en de Parijsche conferentie. Dr. Bruno, voorzitter van de unie van Duitsche rechters, heeft volgens den Britschen nieuws dienst te Dusseldorf verklaard, dat de Duitsche staat als geheel vrij van schuld is, als het hoog ste tribunaal ter wereld de Duit sche regeering en de S.A. als niet-misdadig beschouwt Tsjemiafsky, commentator van radio Moskou heeft in een uitzen ding in het Engelsch gezegd: „Wij moeten niet vergeten, dat er in de wereld groepen en organisaties NATIONALE CONSCRIPTIE? Het Republikeinsche dagblad „Nieuwsblad" bericht, dat „vol gens inlichtingen uit betrouwba re kringen verschillende strijdor ganisaties er bij de Regeering op aan gedrongen hebben onmid dellijk een algemeene nationale conscriptie voor militaire en civie le organisaties af te kondigen, en van toepassing op personen van 16 tot 50 jaar. Als een van de redenen voor dit verzoek werd opgegeven, dat aan een geor ganiseerde aanval georganiseer- den tegenstand geboden moet worden". „De vijand is volledig uitgerust en daarom moet aan el- ken vijandelijken aanval door het leger en het geheele volk weer stand geboden worden", aldus werd verklaard. Met tomaten bekogeld'. De oud-Bondskanselier van Oostenrijk, Dr. Kurt Schuschnigg heeft Donderdagavond te Brussel een lezing gehouden over „het lot van Europa". Hij betoogde, dat het werkelijk Europeesch ideaal gelegen was in de cultus van het christendom. Hij besprak het verzet van de Buropeesche volke ren tegen de slavernij, stelde het nationale chauvinisme aan de kaak en verklaarde, dat de Ver eenigde Staten naar zijn meening den hoogsten waarborg voor Europa bieden. Voor den aanvang van de op dracht en een enkele maal gedu rende de voordracht werd er door zekere personen in de zaal onrust verwekt. Er werd geroe pen van „moordenaar" en „Schuschnigg naar Moskou", ter wijl er, toen Schuschnigg in den De bijzondere correspondent van de „Prawda" te Teheran uit be schuldigingen tegen twee Brit sche consuls in Perzië, die den die door Radio-Moskou waren beschuldigd van aansporing tot rebellie onder de Bachtiari. Men meent, dat de Britsche re opstand van de Qasjqai te Ispa-1 geering stellig verzekerd heeft, j «-U rrw.ff „rnVh n.aillt Ipts han zouden hebben voorbereid. De één was genaamd Trott, de ander Gault. (Abusievelijk ver meld de „Prawda" „Gold" in plaats van „Gault). Volgens de plannen, aldus de correspondent, hadden de Bachtiari Ispahan op 16 Sept. moeten innemen en dan naar Choezistan moeten optrek ken, de olieprovincie in Zuid- Perzië. De Qasjqai moesten de gewesten Fars en Kerman ver overen. Vervolgens moesten de beide stammen de onafhankelijk heid van Zuid-Perzië eischen als mede een Perzische regeering, die een einde zou maken aan de de mocratische instellingen in Perzië en die een niet-vrieridschappelijke houding tegenover de Sowjet-Unie zou aannemen. Wapenen voor den opstand kwamen van de Engel-: schen in Choezistan, waarhij kolo nel Chedzjazi van het Perzische leger de behulpzame hand bood Reuter voegt er aan toe: op 28 Sept j.l. heeft de Perzische am-1 bassadeur te Londen, Sayed Has- j san Taqizadeh, de Britsche regee ring verzocht een onderzoek in te stellen naar de activiteit van twee dat noch Trott noch Gault iets met den opstand uitstaande heb ben gehad, maar op 1 September heeft de Perzische regeering mee gedeeld, dat zij de Britsche ver klaringen onbevredigend achtte en zij heeft nogmaals verzocht de betrokken functionnarissen terug te roepen. in gezelschap van Mgr. Camagni Britsche consuls-generaal in Per- e* Mgr. Eras, alsmede van zijn j zië, A. C. Trott en C. A. uauit, Zomertijd in België vervalt. Met ingang van Maandag 7 October a.s. komt in België de zomertijd te vervallen. Reizigers naar en van België worden er aan her innerd, dat de treinen aldaar zullen rijden volgens de uren aangegeven in de spoorweg- gidsen. Bij de Spoorwegmaat schappij Mechelen-Terneu zen wordt met ingang van 7 October een nieuwe dienst regeling van kracht. Duitsch Volksgerecht verlangd. Volgens den Britschen nieuws dienst is op een conferentie van de Duitsche vakbeweging te Pots dam een resolutie aangenomen, waarin toestemming wordt ge vraagd een Duitsch volksgerecht in te stellen ter berechting van de vrijgesproken nazi's. De recht bank zou bestaan uit vertegen woordigers van alle anti-fascisti sche en democratische partijen en van de vakbeweging. De .„Rheinische Zeitung" te Keulen heeft volgens dezen nieuwsdienst de volgende critiek op de vonnissen geoefend: 1. De beschuldigden hadden aan de Duitsche rechtbanken moeten worden overgeleverd; 2. niet alle getuigen, die den achtergrond van de oorlogsvoorbereidingen hadden kunnen belichten, zijn opgeroe pen; 3. de juridische basis, dat slechts straf kan worden opge legd indien vóór het begaan van de misdaad een desbetreffende wetsbepaling bestond, is niet in acht genomen. „Als mannen als Von Papen, Schacht en Von Fritz sche op vrije voeten kunnen wor den gesteld volgens de nieuwe be schouwing van recht, dan zijn wij nog niets gevorderd hij den strijd tegen oorlog en fascisme." Van bevoegde zijde te Neuren berg verklaart men, dat rechter Jackson over tien dagen zijn ont slag zal indienen als Ameri- kaansch procureur-generaal bij het Internationale Militaire Tri bunaal. Hij zal door Taylor, die heiast is met een onderzoek naar bewijsstukken in verband met toekomstige, naar men verwacht, internationale processen, vervan gen worden. Na het proces tegen de nazistische groot-industrieelen, dat oorspronkelijk werd vastge steld op begin 1947, zullen ver schillende andere processen van minder belang gehouden worden In de eerste plaats tegen militaire artsen van de weermacht en art sen van concentratiekampen. Voorts een proces tegen Wal ter Chreiber, die den bacteriën- oorlog voorbereidde en Wolfram Slevers, den arts van het concen tratiekamp Auschwitz. De drie vrijgesprokenen van Neurenberg, Schacht, Von Fritz sche en Von Papen, zullen zoodra zij visa's hebben verkregen in een 'vrachtauto van het Amerikaan sche leger naar de Britsche zóne T„,,o bracht aan Churchill, met toma- met het verzoek plicht van Nederland was. Java naa. hem werd geworpen I Na afloop van de bijeenkomst 1 trok een troep manifestanten naar PERSONEEL K. L. ZENDT de Beurs en het Noordstation, waar door verschillende commu- schen stafchef voor haar echtgenoot te willen in- tervenieeren. Vrijdag ontving zij het telegram terug met de aanteekening„ge adresseerde vertrokken zonder nader adres achter te laten", al dus de Amerikaansche Nieuws dienst in Duitschland. en Sumatra aan zich zelf over te laten. TELEGRAMMEN Het personeel van de Konink lijke Landmacht, dat is ingedeeld bij de T-brigade te Semarang. De „Big Four" hebben overeenstemming bereikt ten aanzien van zes punten van het reglement van orde om het werk van de plenaire zitting van de conferentie van Parrjs te bespoedigen. Op deze wijze zal het mogelijk zijn het werk van de conferentie te beëindigen vóór 15 October de limiet, die door de Ministers van Buitenlandsche Zaken tijdens hun laatste bijeenkomst te Parijs is vastgesteld. In plaats van Bidault woonde Couve de Murville de vergadering hij. De punten, waarover over eenstemming is bereikt zullen Zondagmiddag aan de conferentie ter beslissing worden voorgelegd. Zij werden op verzoek van Byrnes opgesteld door Spaak, den Presi dent van de algemeene vergade ring van de Vereenigde Naties. DE ZES PUNTEN. 1. De verslagen van de com, missies van de conferentie zullen niet tijdens de plenaire zitting worden voorgelezen, doch zullen in geschreven vorm worden ge distribueerd. 2. Iedere delegatie zal voor ieder verdrag over een spreektijd van 30 minuten beschikken. De redevoeringen mogen slechts be staan uit algemeene opmerkingen over de verdragen, doch er zal geen debat mogelijk zijn over af zonderlijke artikelen, en deze zui len niet afzonderlijk worden be handeld. 3. Indien mogelijk zullen de nistische sprekers het woord ge voerd werd. De politie moest enkele malen optreden. Schusch nigg zal ook nog voordrachten houden te Bergen, Luik. Verviers en 6. Iedere delegatie zal ge rechtigd zijn opneming te verzoe ken van een nadere toelichting Van zijn standpunt in de notulen van de conferentie. Men besloot de verdragen ter conferentie te behandelen in de volgorde zooals die te Potsdam is vastgelegd: Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland. De bespreking van de verdragen door de plenaire vergadering zal beginnen op Maandag. MOLOTOF GEEFT TOE. Tijdens de bespreking der Big Four verschilde men van meening over het toewijzen van spreektijd aan iedere delegatie. De Sowjet- Minister li'd voorgesteld iedere delegatie een bepaalde spreektijd toe te staan voor ieder amende ment. De ontwerper van de on derhavige punten, Spaak, had echter een algemeene discussie gewild, evenals Byrnes en de Britsche delegatie, en tenslotte sloot Molotof zich bij het voorstel van Spaak aan. Voor zoover het de werkverdee Steeds verwijten Een Australisch voorstel tot vorming van een toeziend lichaam voor het naleven van de herstel- betalings clausules van het Ita- liaansche verdrag werd door de economische commissie voor Italië met 12 tegen 8 stemmen aange nomen. De Slavische landen met Frankrijk en China stemden tegen. Aroe Joenian, de Russische econo mische deskundige, herinnerde er aan, dat een dergelijk Australisch voorstel tot het vormen van een herstelbetalingscommissie reeds door de commissie was verwor pen. „Het werkelijk doel van het voorstel is, het herstelbetalings program ten gronde te richten. Het is tegen de belangen van de Sowj'ati-Unie gericht", aldus Aroejoenian. Hij verweet Groot- Brittannië en de V. S. schending van de overeenkomst om steun te verleenen aan het ontwerpsver- drag van de Ministers van Bui tenlandsche Zaken der Groote Vier, dat niet in zulk een lichaam voorziet. Hij bestreed eveneens het Australische voorstel, dat het voorzitterschap van het lichaam door Amerika hekleed zou moeten worden. „Het heele Australische voorstel heeft ten doel de herstel- betalingsregeling aan de V. S. te onderwerpen", aldus Aroejoenian. doen vertalen en distribueeren, betroi om zoo tijd voor het vertalen te sparen. 4. Slechts over de amende menten, waar sprake is in de ver slagen der commissies zal worden gestemd, doch zij zullen niet wor den besproken. Over ieder artikel van ieder De Haganah, de Joodsehe ver zetsbeweging, heeft door middel van aanplakbiljetten te Jeruza lem de Joodsche gemeenschap aangespoord in geval van huis zoekingen e.d. door militaire autoriteiten, lijdelijk verzet te plegen. kwam men overeen drie dagen te reserveeren voor het Italiaansche verdrag en één voor ieder der drie Balkanverdragen en het Finsche verdrag. Ieder rapport zal in de volgorde; poli tiek en territoriaal, militair en economisch worden behandeld. Over de voorstellen, die door de commissie unaniem zijn aan- verdrag zal worden gestemd. Als genomen zal in het geheel wor- ei geen verzoek gedaan wordt den gestemd, tenzij een delegatie voor" een stemming zal het arti- over een gedeelte een aparte kei geacht worden met algemeene stemming wenscht. Over voor- voor het week-end naar Moskou stemmen te zijn aanvaard Als stellen die een twee-derde meer- vertrokken, en men verwacht dat een delegatie verzoekt om stem- derheid hebben gekregen zal arti- hij Dinsdag weer terug zal zijn. ming zal hieraan gevolg worden kelsgewijs en afzonderlijk worden Hij zal dan als voorzitter der con- gegeven gestemd Voorstellen, die geen ferentie optreden. tweederde meerderheid hebben gehaald worden afzonderlijk be handeld. De atmosfeer van de bijeen komst was zeer vriendelijk. Na de bijeenkomst is Molotof

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1