Hoe zal de bal rollen? De heer Vonk stelt vragen „Heffing Ineens wm m I imi ÖFFICIEELt PUBLICATIES. TWEEDE KAMER in verband met Mr. Siamet Geen vertrouwen in Regeeringsbeleid SPORTNIEUW S UIT DE PROVINCIE Het wetsontwerp Z. K. H. de Prins naar Parijs. Verlaging Benzineprijs, UIT HET RADIO-PROGRAMMA SCHAAKRUBRIEK. Uitkeering ineens aan gepensionneerden. Minister Van Kletfens naar Nederland. Gemaenta Terneuzen Door den heer Vonk zijn aan igepaste wijze uiring geven, m den Minister van Overzeesche ge- openbare functies niet duldt, hen biedsdeelen de volgende schrifte- daaruit weert, ten gevolge waar lijke vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de Indische Regeering in de eerste helft der loopende maand den in Indië gevestigden Demo- cratischen Bond heeft gemachtigd een Javaan af te vaardigen naar de conferentie te Pangkalpinang, welke op 1 October a.s. zal aan vangen ■2. Is het den Minister bekend, dat het hoofdbestuur van dien bond zich in verband met deze machtiging daarop gewend heeft tot Mr. Siamet, candidaat-notaris te Batavia, met het verzoek, den bond te willen vertegenwoordigen bij en voor den bond het woord te voeren tijdens bedoelde confe rentie, zoomede dat Mr. Siamet zich hiertoe bereid heeft ver klaard 3. Is het den Minister be kend, dat de Indische Regeering daarop het voorstel van het hoofd bestuur van dien bond om Mr. Siamet ter conferentie te Pang kalpinang den bond te laten ver tegenwoordigen heeft afgewezen? 4. Is het den Minister bekend, dat zoowel meerbedoelde Demo cratische Bond als Mr. Siamet deze afwijzing aanmerken als een aanranding der democratische be ginselen 5. Is de Minister niet van oor deel, dat voornoemde Mr- Siamet, die tot voor kort geruimen tijd in Nederland vertoefde, aan te mer- iken is als een loyaal, beschaafd en moedig Indonesisch politicus, die als zoodanig ook van de zijde der Indische Regeering de erken ning en de waardeering verdient, welke in een vrij land aan eiken eerlijken politicus toekomen, hoe zeer hij andere inzichten op staat kundig terrein heeft en openlijk verdedigt dan die, waarvan de luitenant-gouverneur-generaal tot dusverre door woord en daad heeft doen blijken? 6. Is het den Minister bekend, dat velen in Indië den luitenant- gouvemeur-generaal er in het al gemeen van beschuldigen, dat hij personen, die zich met zijn poli tiek niet vereenigen en hieraan op van talrijke deskundige en trouwe functionnarissen, ongeacht hun landaard of herkomst, zich be vreesd en in hun bestaan bedreigd zijn gaan gevoelen? 7. Is het den Minister bekend, dat velen in Indië den luitenant- gouvemeur-generaal er in het bij zonder van beschuldigen, dat hij ook voor de te Malino gehouden conferentie aan de toen toegelaten vertegenwoordigers van bevol kingsgroepen eischen van politiek inzicht of politieke meegaandheid heeft gesteld, met het oogmerk zijn persoonlijke staatkunde te bevorderen, althans belemmerin gen daarvan te voorkomen? 8. Is de Minister bereid mede te deelen, of er gronden zijn voor de in de beide laatste vragen be doelde beschuldigingen, en, indien zulks het geval is, tevens bereid. den, luitenant-gouverneur-generaal de aanwijzingen te geven, die noo- dig zijn zoowel om de in een vrije democratische onmisbare vrijheid van politiek denken en spreken te herstellen en te waarborgen als om de in Indië plaats hebbende voorbereidende besprekingen no pens de toekomstige staatsrech telijke structuur van den archi pel op objectieve wijze te doen houden, hetgeen impliceert de deelname ook van personen die andere staatkundige inzichten huldigen dan de luitenant-gouver neur-generaal prefereert 9. Is de Minister met het oog hierop bereid te bevorderen, dat de luitenant-gouverneur-generaal alsnog aan eerder genoemden De- mocratischen Bond toestemming verleent, zich door Mr. Siamet ter conferentie te Pangkalpinang te doen vertegenwoordigen, en aan dezen doet mededeelen, dat hij ter conferentie vrijelijk het woord kan voeren en zijn politieke inzichten tot uiting mag brengen, gelijk dit in een rechtstaat betamelijk is? 10. Is de Minister, zoo de vorige vraag ontkennend mocht worden beantwoord, bereid mede te deelen, op welke gronden dit gemis van bereidheid dan berust? Een tarief van 10 tot 30 pCt op vermogen. Uit de begrooting 1947 is ge bleken, dat er niet minder dan 780 millioen gulden per jaar noo- dig is voor het afdoen der rente en gewone aflossing der Staats schulden. Heeft de vermogens- aanwas belasting reeds een on dragelijke last op de schouders van het Nederlandsche volk ge legd (deze moet 3 milliard op brengen) de waarde van de kapi taalheffing gaat nog ver uit boven haai' financieele beteekenis. Het wetsontwerp ,(Heffing in eens" beteekend een rigoureuze kapitaalheffing van 10 tot 30 waaruit blijkt dat de regeering voornemens is de vermindering der Ned. Staatsschuld (waarvoor deze opbrengst besteedt zal worden) niet alleen op de werkende klasse te verhalen. Het ontwerp is een zware aan tasting van het particuliere ver mogen. Voor de kleine vermogens zal het tarief 10 8700 EIEREN IN BESLAG GENOMEN. Op de Provinciale boot, die van Perkpolder naar Kruiningen den veerdienst onderhoudt, werd een auto met ongeveer 8700 eieren aangeslagen. Twee personen wer den daarbij aangehouden en een van deze bleek in het bézit te zijn van een vlas-geleidebiljet. Reeds langen tijd hadden de ambtenaren van den C.C.D. vermoedens, dat er gioote partijen eieren fraudu leus uit Zeeuwsch-Vlaanderen werden weggevoerd, doch men kon niets ontdekken. Nu de eieren schaars worden en men met zekerheid wist, dat noch de eiervereeniging te Hulst, noch de V.P.Z. eieren konden afleveren, was men benieuwd waar een volle auto met deze kippenproducten, die Vrijdag 1.1. op de boot stond, wel vandaan kwam. Bij controle der papieren kwam alles uit en weiden de betrokkenen op trans port gesteld om nog meer bijzon derheden te kunnen achterhalen (Z. Dgbl.) TERNEUZEN. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Voor de Afd. Terneuzen en Om streken van bovengenoemde ver- eeniging hield Donderdagavond j.l. mevrouw Tony de Ridder, van Oosterbeek, een lezing over het boek van Richard Llewellyn ,,Hoe groen was mijn dal". De feestelijk met bloemen ge tooide zaal van Hotel „Des Pays- Bas" was goed bezet. De spreek ster, begroet met een spontaan applaus, ving aan met enkele per soonlijke woorden, getuigende van Z. K. H. Prins Bernhard wordt Zondag a.s. omstreeks 2 uur per eigen vliegtuig uit Nederland ver. wacht op het vliegveld Le Bour- get bij Parijs. Namens de Fran- sche regeering zal de Prins daar worden ontvangen door den Chef protocol, den heer Dumaine en door de Generaals Du Vigier en Legentil Homme. Voorts zal hij op het vliegveld een eerewacht inspecteeren. Des Maandags 30 September 's ochtends 11 uur zal Z. K. H. een wapenschouw afne- bedragen en men op het ,,Oour d Honneur des een stijging tot 30 naar gelang 'Invalides". De Minister van Oor- het vermogen. Bezit iemand een j log de heer Michelet, millioen, dan zal dat beteekenen dat hij 3 ton kan afschrijven aan Heffing ineens. Verwacht wordt dan ook dat deze belasting milliar- den zal opbrengen. Het wetsontwerp is nu naar de Raad van State gegaan, en wacht derhalve nog de parlementaire behandeling. Indien het echter zoolang moet duren als met de wet op de Vermogens aanwasbe- lasting dat ruim een half jaar noodig had de goedkeuring van de Eerste Kamer te krijgen, heeft het nog den tijd, maar zal den fi- nancieelen toestand niet ten goede komen. zal Prins Bernhard een hooge onderschei ding uitreiken. Na deze plechtig heid gaat de Prins bij de Are de Tricmphe een palmtak neerleg gen. Vervolgens zal hij aanzitten; bij een lunch, te geven door Minister-President Bidault. Des namiddags te 6 uur geeft Z. K. H. een ontvangst in het ge bouw van de Nederlandsche am bassade, waarna een diner volgt, dat te zijner eere aangeboden haar belangstelling voor dit ge west, en haar verbondenheid met deze vereeniging, en ging vervol gens over tot het onderwerp van haar voordracht. Liever dan de volledige inhoud van het boek met zijn verscheidenheid aan personen «n gebeurtenissen te vertellen, gaf zij de voorkeur eraan, enkele be langrijke figuren en episoden naar voren te brengen, die karakteris tiek zijn voor dit zoo eenvoudig geschreven, diep menschelijke ver haal. De sterke persoonlijkheid van den vader van het groote mijnwerkersgezin, de wat beschei dener, ietwat nuchtere, maar in wezen zoo innige moederfiguur, de lichtende gestalte van de jonge schoondochter, de levenswijze pre dikant, en tenslotte de jeugdige hoofdpersoon, wiens ontwikke lingsgang van kind tot volwassene met zooveel fijnheid geteekend wordt, ze kregen levende gestalte. Naast de vele citaten was het vooral te danken aan de sterk persoonlijk getinte beschouwingen van Tony de Ridder, dat haar ge hoor zoozeer gegrepen werd, en ademloos toeluisterde. Een boek, waaruit eenvoud, rechtschapen heid, goedheid en een geloovige levenshouding ons tegemoet stra len, .aldus karakteriseerde zij het werk. Een opwekking om het te lezen, is, na dit alles, waarlijk overbodig geworden. Met een woord van warmen dank en een bloemenhulde aan de spreekster sloot de presidente de bijeenkomst. KOEWACHT. Overplaatsing. De Rijksambtenaar W. Veld hoen alhier werd van Koewacht overgeplaatst naar Uzendijke, Veldzicht. De Rijksambtenaar D'Hooge van St. Jansteen werd overgeplaatst naar Koewacht. OOSTBURG. Benoeming opzichter Bouw en Woningtoezicht. Tot opzichter bij den Centralen Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht en het toezicht op Gemeen tewerken voor ,,West. Zeeuwsch- Vlaanderen" werd voor deze ge meente aangesteld de heer A. Hi!- lenaar uit Vlissingen. OVERSLAG. Wielrennen. Ter gelegenheid van Ramons- hoekkermis alhier zal waarschijn lijk een wielerwedstrijd worden gegeven. De koers zal alsdan plaats vinden op Maandag 14 October a.6. VOETBAL. Programma voor Zondag a.s. EERSTE KLASSE. District I. FeijenoordEDO't Gooi Hermes DVS; DWS—RFC; Ajax- Emma; SpartaADO. District II. DFCNeptunus; Haarlem De Volewijckers; Excelsior- Blauw-Wit; DOS—Xerxes; Storm vogelsDHC. District III. Ensched. BoysBe Quick; AGO WVitesseTubantiaEnsche de; HeraclesWageningen; Go AheadNEC. District IV. NOAD—-Vlissingen; De Baro nie DNLVW;Helmond—Hel- mondia; RKTVVNACBW— Willem II. District V. Achilles—GVAV; HSC—Hee renveen; EmmenLeeuwarden; Be QuickVeendam; SneekVe- locitas. District VI. BleijerheideLimburgia; Mau- ritsSitt. Boys; MVV Braban- tia- De SpechtenPSV; Sp. Em maJuliana. TWEEDE KLASSE A. MiddelburgRBCDe Zeeu wenTSC; BreskensDosko; TerneuzenBiervliet; Alliance Internos; HeroGoes. DERDE KLASSE F. Sluiskil—Aardenburg; Steen- Hulst; ClingeAxel; Corn. Boys- Hontenisse; HoofdplaatSchoon- dijke; OostburgIJzendijke. RES. TWEEDE KLASSE E. Vlissingen 2Breskens 2; Dosko 2De Zeeuwen 2; Goes 2RCS 2; Steenbergen 2 Ter neuzen 2; Middelburg 2MOC 2. District IV. Eerste Klasse. De Zeeuwsche eerste klasser Vlissingen onderneemt de moei lijke reis naar Tilburg en we zijn benieuwd hoe de Vlissingers zich daar zullen houden. Het slecht gestarte De Baronie DNL krijgt Zondag de kans te toonen, dat ze meer in haar mars heeft. Om van de plaatselijke ontmoeting Hel mondHelmondia de winnaars aan te wijzen, is ondoenlijk, want het zijn juist de plaatselijke ont moetingen, die de verrassendste uitslagen te zien geven. RKTVV dat zich de eerste wed strijden een geducht tegenstander toonde, ontvangt NAC. De thuis club zal ditmaal wel aan het kort ste eind trekken. BW moet over Willem II kun nen zegevieren met een klein doelpunten verschil. Tweede Klasse A. In de Zeeuwsche hoofdstad ont vangt Middelburg RBC, dat on getwijfeld beide punten buit maakt. Ook de Zeeuwen geven we weinig kans tegen TSC. Bres kens krijgt kans haar groote ne derlaag te doen vergeten door Zondag DOSKO er onder te hou den. Dit zal echter moeilijk gaan, zoodat de thuisclub met een ge lijk spel reeds tevreden mag zijn, waartoe we Breskens ook wel in staat achten. De tweede Zeeuwsch-Vlaamsche derby in dit seizoen vindt te Ter neuzen plaats. Biervliet is hier de gast en heeft groote plannen, n.l. om in Terneuzen haar eerste punten in de Tweede Klasse te boeken. Terneuzen zal h^t zoo ver niet laten komen en een klei ne overwinning voor de thuisclub is dan ook onze verwachting. Goes is de eenigste Zeeuwsche club, die vrij zeker van de over winning is tegen een Brabantsehe club. Alliance ontmoet Internos, dat Bondag 1.1. onverdiend verloor van Hero. Een tweede nederlaag van Internos zou haar voorloopig uitschakelen van een rol in de lei dende groep,, zoodat we met be langstelling de uitslag van dezen wedstrijd tegemoet zien. De stand is hier; Met ingang van 1 October a.s. zal de benzineprijs van 20 tot 19 cent per liter worden verlaagd. NIEUW OFFENSIEF OP DE ZWARTE MARKT INGEZET. De ,Slag om Amsterdam" werd ook déze week met onverminderde kracht en met succes voortgezet. Vast staat, dat in den komenden tijd honderden fabrikanten en grossiers overal in het land een bezoek van de opsporingsambte naren kunnen verwachten. De in tensieve controle bij de winkeliers leverde prachtige aanwijzingen op. Tenslotte blijkt, dat over de ge- heele linie en niet alleen in Amsterdam, doch ook elders het prijspeil behoorlijk is gezakt. Vooral in de meubel- en huishou delijke artikelen-branche is dit duidelijk te constateeren. Alliance 2 1 1 8—4 3 TSC 2 1 1 10—6 3 Goes 2 1 1 7—6 3 De Zeeuwen 1 1—0 2 Hero 1 1 4—3 2 RBC 2 1 1 6—4 2 Dosko 2 1 1 5—5 2 Breskens 2 1 1 5—7 2 Terneuzen 2 1 1 5—8 1 Internos 1 -1 1 3—4 Middelb. 1 1 0—1 Biervliet 2 2 1—7 Derde Klasse F. AANSLAG OP PRESIDENT VAN BOLIVIA. Volgens nog niet nader beves tigde berichten zou door een partijganger van Villaroel, den onlangs verjaagden en ter dood gebrachten voormaligen President van Bolivia, een aanslag zijn ge wordt "door den Minister van Oor- pleegd op den huidigen President, l0g Gutierrez. De President zou niet Dinsdag Prins te wacht. 1 October wordt de Soesterberg terugver- PLOTSELINGE AANKOMST VAN KONING GEORGE IN ATHENE. Reuter meldt uit Athene, dat veel vroeger dan verwacht werd, toefd, heeft Koning George van j Griekenland in een afscheidsbood- j schap het Britsche volk en de Britsche Regeering bedankt voor de ondervonden hartelijkheid en gastvrijheid. Hij sprak in het bij zonder zijn bewondering uit voor de bevolking van Londen. SluiskilAardenburg is een ontmoeting tusschen 2 elftallen die tot op heden weinig gepres teerd hebben. Sluiskil wordt Zon dag in de gelegenheid gesteld de eerste overwinning te behalen en zal die kans ook wel benutten. Steen wordt in staat geacht Hulst de eerste nederlaag te bezorgen, evenals Axel Clinge. Corn Boys krijgt in het enthou siaste Hontenisse een geducht tegenstander, waarmee niet te spotten valt. Alleen na 90 minu ten hard werken kan de overwin ning in Sas blijven. v De thuisclubs Hoofdplaat en Oostburg zijn favoriet in de ont moetingen tegen resp. Schoondij- ke en IJzendijke, waarbij Oost burg het 't moeilijkst gaat krijgen De stand is hier: RECHTSZAKEN. Door de Rechtbank te Middel burg werd C. S., bewaker in het interneeringskamp te Ellewouts- dijk, die enkele maanden geleden een schot loste op den geïnter- gedeerd zijn geworden en de aan- neerde De Kreuk, die tengevolge slagpleger zou door het volk zijn hiervan overleed, veroordeeld tot opgehangen. 11 jaar gevangenisstraf. Axel 2 2 14—1 Steen 2 2- 7—2 Hulst 2 2 5—2 Clinge 2 2 8—5 Hontenisse 2 11 85 Com Boys 2 1 1 2—3 Hoodplaat 2 1 1 1 7—8 Sluiskil 2—1 1 59 Oostburg 2—1 1 6—11 IJzendijke 2 2 46 Schoondijke 2 2 2—8 Aardenb. 2 2 110 Onderafdeeling Zeeland KNVB. Eerste Klasse B. Hansweertsche BoysRapen burg; KoewachtGroede; Sluis DSW; VogelwaardeKruiningen. Res. Eerste Klasse B. Sluiskil 2!Aardenburg 2; Hulst 2—Steen 2; Axel 2—Clinge 2; Hontenisse 2Corn Boys 2; IJzendijke 2Oostburg 2; Schoon- dijke 2Hoofdplaat 2. Tweede Klasse A. Middelburg 3—Goes 3; Terneu zen 3Biervliet 2; Lewedorpsche BoysVlissingen 3; Scheldeboys Kats. Tweede Klasse B. Luctor 2Koewacht 2; Kwa- dendamme 2Patrijzen 2; Hansw. Boys 2Rapenburg 2; Vogel waarde 2Kruiningen. Derde Klasse B. Axel 3'Hontenisse 4; Sluis 3 Koewacht 3; Hontenisse 3Sluis kil 3; Rapenburg 3Steen 3. CONCOURS LANDELIJKE RIJVEREEN. „DE SCHELDERUITERS". Het viel te betreuren, dat vorige week Zaterdag het weder niet medewerkte om het met zooveel zorg voorbereide programma der Landelijke Rijvereeniging ,,De Schelderuiters" te Terneuzen, die dien dag haar concours hield op een terrein van den heer J. J- Huijssen-de Bruijne, tot een hoog tepunt der ruitersport te maken. Het jaargetijde is echter al vei gevorderd en de werkelijk mooie dagen zijn zelfs dezen zomer op de vingers te tellen geweest. Moge dan de belangstelling van het publiek teleurstellend zijn ge weest, het concours zelve is ten volle geslaagd en dit moge de vereeniging tot voldoening zijn geweest. De burgemeester, Mr. Teilegen. die te ongeveer 2 uur het con cours officieel zou openen, moest wegens ambtsbezigheden, den heer Van Vuuren kapitein der Kon. Marechaussee, lid van het eere comité, verzoeken zijn openings rede uit te spreken, waarin de be wondering werd uitgesproken over de resultaten, die de lande lijke rijvereenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen in zoo'n korten tijd hebben weten te bereiken en ge wezen op het groote belang van de beoefening van de nobele rui tersport. Aan het slot der rede werd de hoop uitgesproken, dat dit concours volledig zou slagen en het er toe zou medewerken de ruitersport nog meer populair te maken. De uitslag der verschillende programmanummers was als volgt: Rubriek I. Individueele dres- suurproef: le pr. Joh. Missu te Zaamslag met Alfred, 6,7 punten; 2e pr. S. van Hoeve Czn te Zaam slag met Johnny, 6,4 p.; 3e pr. Jac. de Feijter te Axel met Cas tor, 6,2 p. en 4e pr. G. de Clerk te Terneuzen met Prins, 6,1 p. Rubriek II. Dressuurproeven 4-tallen: le pr. ,Oranjeruiters" te Axel; 2e pr. ..Julianaruiters" te Zaamslag. Rubriek III. Dressuurproeven 8-tallen: le pr. „Oranjeruiters" te Axel, 43,5 p.; 2e pr. .Julianarui ters" te Zaamslag, 42 p. en 3e pr. „Schelderuiters" te Terneuzen, 39 punten. Rubriek IV. Springconcours: le pr. Jac. de Feijter te Axel met Castor; 2e pr. S. van Hoeve P.Bz. fe Axel met Jackie; 3e pr. D. Scheele te Terneuzen m. Bobby 5; ZATERDAG 28 SEPTEMBER. Hilversum I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym.; 7.30 Maria ter Eere; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Pluk den dag; 9.30 Platen nws uit de U.S.A.10.00 Grpl.; 10 45 Maneschijn; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Zangrecital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.45 De To neelkijker; 14.00 Gr.pl.; 15.00 Kin deruurtje; 16.00 Pianokw.; 16.30 Cajuserie; 17.15 Jonge kunsten, stellen zich voor; 17.45 E.H.B.O.; 18.00 Mannek.; 18.15 Joum. Week- overz.; 18.30 Ned.Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.45 Uitz. voor de Ned. in Duitschland; 20.00 Nieuws; 20.03 Henri de Greeve; 20.30 Het Scalakoor; 20.40 Pa Pinkel man; 21.00 Radiopotpourri; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgeb. 22.45 De le maanden van de Ind. Repu bliek; 23.00 Orkestparade; 23.15 Gr.pl. Hilversum II. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.pl.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.30 Waterst. en pol. ber.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Sonate; 10.45 De vreemde plant; 11.00 Uitz. voor de arbeiders; 12.00 Eddy Walis; 12.30 Kalender; 12.35 Nieuwe Belg. Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.15 Liefde, maneschijn en ontrouw; 13.45 Theo van der Pas; 14.15 Hol. Messe; 16.30 Sportpraatje; 16.45 Gr.pl.; 17.00 Vraaggesprek; 17.30 Filmland; 18.00 Nieuws; 18.15 Gr.pl. 18.45 Ned. Indonesië; 19.00 Röntgen- kwartet; 19.30 Bijbelvertelling; 20.00 Nieuws; 20.15 En nu Oké; 21.45 The Ramblers; 22.15 Hoe de eerste internat, ontstond; 22.30 Ensemb. Cantare; 22.45 10Ó dagen uit en thuis; 23.00 Nieuws;' 23.15 Gr.pl. ZONDAG 29 SEPTEMBER. Hilversum I: NCRV: 8.00 Nieuws; 8.15 Van man tot maif; 8.30 Mor genwijding; 9.30 Nieuws; KRO: 10.05 Zingende torens; 10.30 Hoogmis; 11.45 Lezing; 12.15 Vlaamsche poëzie; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamsch concert; 15.00 Lof; 16.00 „Laus Flandriae"; NC RIV: 17.00 Prot. Kerkd.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Kent gij uw Bijbel; 19.30 Nieuws; KRO: 19.45 Vraaggesprek; 20.15 Non stop; 20.45 Variété; 21.45 Avondgebed; 22 00 Nieuws; 22.15 „De Schelde". Hilversum II: VARA: 8.00 Nieuws; 8.15 Plattelanduitz.8.30 Gr.muz.; 9.00 Gedichten; 9.45 Geestelijk leven; VPRO: 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Prot. Kerk dienst; AVRO: 12.00 Gr.muz.; 12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Romancers; 13.50 Spoorw. spr.. 14.05 Boekbespr.; 14.30 Musica Antiqua; 15.15 Amst. politiecorps; 16.30 Sportflitsen; VPRO: 17.10 Gespr. met luisteraars; VARA: 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.15 Benedict Silberman; 18.45 Sport; 19.00 Metropole ork.; AV RO: 20.00 Nieuws; 20.15 Herfst programma; 21,00 Hoorspel; 21.30 Les gars de Paris; 22.00 Cabare Ohiel de Boer; 22.35 Skymasters; 23.00 Nieuws; 23.30 Pierre Palla. In de Res. 2e Klasse E is de stand: Dosko 2 2 2 6—0 4 MOC 2 2 2 4—1 4 De Zeeuw. 2 2 1 1 3—2 2 Terneuzen 2 2 1 1 2—2 2 Goes 2 2 1 1 4—4 2 Vlissingen 2 2 1 1 0—2 1 Breskens 2 2 1 1 13 1 RCS 2 2 1 1 1—3 1 Middelb. 2 2 1 1 3—5 1 Steenberg. 2 2 - 2 2—8 13. Twee pionneneiïidspelen. Het eerste eindspel is stokoud en is afkomstig van Carrera, 1617. Toch plaats ik het eens in de rubriek, daar ik meen, dat het minder bekend is. a b c d e f g Wit begint en wint. Laten wij het eerst even bekij ken. Indien Zwart gedwongen kan worden een koningszet te doen, is hij verloren; een van de pionnen gaat dan dóór. Kan nu Wit Zwart hiertoe dwingen en kan hij er bovendien voor zorgen, dat hij met zijn koning de drie verbonden pionnen onschadelijk maakt? Ja, dat kan hij. 1. Kg3—f4, f7—f6. Op f5 volgt 2. Kg3 en dan zijn er geen moei- lijkUeden meer voor Wit. 2. Kf4g3, f6—f5. 3. Kg3 -g2!. Wit zou verliezen na: 3. Kf4?, h4. 4. Ke3, h3. 5. Kf2, h2. 6. Kg2, g3. 7. Khl, f4. 8. Kg2 f3t9- KM, f2. 10. Kg2, hlD. 3. h5h4. 4. Kg2h2, f5 f4. Zwart kan het spel ook niet redden door g3t. 5. Kh3, f4. 6. Kg2 Eveneens niet door h3. 5. Kg3 f4t. 6. Kh2, f3. 7. Kg3. 5.'Kh2gl! Niet bijv.: 5. Khl, f3 6. Kgl, g3. 7. Kfl, h.3, enz. '5. f4—f3. Op g3 volgt Kg2 en op h3 volgt Kh2. 6 Kglf2, h4h3. 7. Kf2g3, f3—f2. 8. Kg3Xf2, h3—h2. 9. Kf2g2, g4g3. 10. Kg2—hl. Zwart kan nu eerst de overige pionnen geven en daarna is hij ge dwongen de koningszet te doen, die Wit gelegenheid biedt een van de pionnen dame te laten worden. Het tweede eindspel kwam voor in de partij ColleGrtlnfeld, tour- nooi te Karlsbad, 1929. Wit begint en wint. De eerste zet ligt voor de hand, daar op een koningszet Wit dege ne is, die verliest. 1. f4—f5, g6Xf5. 2. g5g6, f5f4f. De moeilijkheden begin nen. 3. Kg3g2! De h-lijn mag niet betreden worden: 3. Kh2?, f3. 4. g7 f2. 5. g8D, flD, 6. Db3t, Ke2. 7 Dc4t Kei. 8. Dfl:t, Kfl: 9. Kg3, Ke2. 10. Kf4, Kd3. 11. Kg5, Ke4! (Zwart moet niet naar de andere zijde van het bord gaan 12. Kh5:, Kf5. 13. Kh6, Kf6. 14. h5 (Indien 14. Kh7, dan Kf7. 15 h5 Kf6. 16. h6, Kf7, remise of 14. Kh7, Kf7. 15. h5, Kf6. 16. KgS, Kg5 17. Kf7 Kh5: 18. Ke6, Kg6, remise.) 14. f7. 15. Kg5, Kg7. 16. Kf5, Kh6. 17. Ke5, Kh5: 18. Kd5 Kg5. 19. Kc5, Kf6. (Ook Kfö'is nog goed.) 20. Kb5, Ke6. Nu zou indien Kfö gespeeld was, fout zijn: Ke5? 21 Ka5:, Kd6. 22 Kb6, Kd7. 23. Kb7 en wint.) 2l! Ka5:, Kd7. 22. Kb6, Kc8. 23. Ka7, Kc7. 24. a5, Kc8 en de witte koning blijft opgesloten. Ziezoo, nu gaan we met de partij verder: 3 Ke3e2. De witte ko ning mag fl niet betreden, daar het dan direct uit is. 4. g6g7, f4f3t. 5. Kg2g3. Weer is het 'voor wit geboden, niet naar de h-lijn te gaan. 5. f3f2. 6. g7g8D, f2— flD 7 Kg8c4t, Ke2el. 8. Dc4Xfl! KelXfl- 9. Kg3—f4. Pas nu komt duidelijk te voor schijn, waarom de witte koning op de g-lijn moest blijven; Wit is Zwart een zet vóór in vergelijking met de variant in de lange aan- teekening. 9Kfl—e2. 10. Kf4g5, Ke2—f3. 11. Kg5Xb5, Kf3—f4. 12. Kh5g6. Wit kan plaats ma ken om de pion te laten passeeren en wint gemakkelijk. 4e pr. S. van Hoeve Czn te Zaam slag met Johnny; 5e pr. Mevr. S. den Exterv. d. Hooft te Axel met Tosca en 6e pr. A. den Exter te Axel met Robbie. Rubriek V. Aangespannen land- bouwtuigpaardenle pr. J. Die- leman te Axel met Nellie; 2e pr. S. de Feijter te Axel met Buce phalus en 3e pr. S. van Hoeve te Zaamslag met Jet. Rubriek VI. Vrijheidsdressuur le pr. M. de Feijter te Axel met Sjors; 2e pr. le groep „Juliana ruiters" te Zaamslag en 3e pr. 2e groep „Julianaruiters" te Zaam slag. Rubriek VH. Patrouillespringer: le pr. le groep „Julianaruiters" te Zaamslag; 2e pr. 2e groep „Oranjeruiters" te Axel en 3e pr. 2e groep „Schelderuiters" te Ter neuzen. Rubriek Vin. Tally - Hó: le pr. D. Scheele te Terneuzen met Bob by V; 2e pr. J. de Kraker te Ter neuzen met Frits en 3e pr. Iz. de Feijter te Zaamslag met Krillie. HET VLEESCHRANTSOEN. Nu, zooals elk najaar, een ruim aanbod van slachtvee plaats heeft 1 waartoe het ongunstig weer van den laatsten tijd heeft bijge dragen is M^eds enkele malen een extra boriTvoor vleesch aan gewezen. Hierdoor is de vleesch- voorziening tijdelijk verbeterd. Het vleeschrantsoen kan even wel niet blijvend worden verhoogd, zelfs is een tijdelijke verlaging ge durende de wintermaanden niet uitgesloten. Door het aankoopen van buitenlandsch vleesch zal de Regeering trachten het huidig rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per persoon per 2 weken op 't bestaande peil te handhaven DE VERSTREKKING VAN AMERIKAANSCHE SCHOENEN De Vakgroep Détailhandel in Schoenen deelt ons mede, dat het zich laat aanzien, dat de Ameri- kaansche schoenen pas over eeni ge weken weer door de winkeliers zullen kunnen worden verkocht. De verdeeling en afzet van dit schoeisel leverden, als gevolg van de aanwezige sorteeringen, eenige moeilijkheden op, die echter wel dra zullen zijn opgelost. Ook over het jaar 1946. Aan de Memorie van Toelichting in zake „toekenning van een uit keering ineens aan gepensionneer den" is het volgende ontleend: Bij K. B. is aan gepensionneerde ambtenaren en de nagelaten be trekkingen van in dienst of ge- pensionneerd overleden ambtena ren voor zoover zij op 5 Mei 1946 (den dag van inwerkingtreding van dat besluit) een pensioen ge nieten, een uitkeering ineens toe gekend over het jaar 1945. In het Ontwerp wordt vporge steld deze uitkeering mede te doe.; plaats hebben over het jaar 19)6 en aan met voorloopig pensioen 1 gepensionneerde onderwijzers, aan gepensionneerde spoorwegambte naren en aan kerkelijke bediena ren en predikantsweduwen, die een rijkspensioen genieten. Om de uitbetaling der uitkee ring, welke, voor wat betreft het jaar 1945, bij wijze van voorschot heeft plaats gehad, vlot te doen verloopen, is bepaald, dat cumula tiebeperkingen en voorschriften omtrent inhouding, korting en beslag niet op de uitkeering vai. toepassing zijn. Tenslotte is bepaald, dat de uit keering zal gelden voor alle ge pensionneerden, dus ook voor hen, die een weduwe- of weezenpen- sioen genieten. De Ministers merken op, dat de onderhavige regeling zal gel den in afwachting van een alge- meene herziening der pensioenen, welke bereids in voorbereiding is. Naar het A.N.P. verneemt zal de heer Van Kleffens, Minister zonder portefeuille, voor de ope ning van de Assemblee der Ver- eenigde Naties op 23 October een bezoek aan Nederland brengen, teneinde contact op te nemen met zijn ambtgenooten. HONDENBELASTING 1946. Hierbij wordt in herinnering ge bracht dat de Hondenbelasting 1946 op 1 October a.s. betaald moet zijn. Terneuzen, 28 Sept. 1946. De Gemeente-Ontvanger van Terneuzen,

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3