w TRIBUNAAL Ser evcrJcn Itmg Vïeeningen van Lezers: Sub-commissie voor Triest. Zeeuwsch-Vlaanderen in Oorlogsbrand „YOUTH FOR CHRIST Bijzonder Gerechtshof PREDIKBEURTEN. zoekt contact in Nederland TE TERNEUZEN Valsche lijsten bij Zeeland-collecte. Mededeelingen van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland ft «els nieutvs onder de zen Wetenschappelijke en Technische Commissie voor de Atoomenergie» Generaal-Majoor Kepner over de Atoombom. Radio Moskou contra Vaticaan. Den Bosch. Distributienieuws. De aflevering van Suiker. Een Karavaan trok het land door pR is geen boek ter wereld dat u ZOO gebruikt en zoo misbruikt wordt als de Bijbel. Er zijn men seden die er te pas en te onpas mee komen aandragen, die bet gebruiken als een soort handboek bij elke levenssituatie, die er poli tiek mee bedrijven, zedepreken mee uithangen en ik weet niet al wat meer. Maar, zonder in te gaan op de vraag, wat ge- of misbruik is, één ding staat vast, dat men altijd een groote fout maakt indien men meent, dat het Woord altijd spreekt tot den ander en niet tot U, tot mij persoonlijk. Zoolang gij ook zoekt in dit Boek, naar an dere dingen dan die er voor U in staan, zult ge het geheim van dit boek niet ontdekken. Er zijn gelukkig nog menschen, die op een gegeven oogenblik er toe gekomen zijn om iets te zoe ken in dat Woord waar ze wat aan hadden, b.v. gedreven door een smartelijk verlies, naar troost. In tijden van verdrukking, naar bemoediging. Wie herinnert zich niet hoe vol de kerken waren gedurende de laatste periode van den oorlog? Had dat Woord dan iets voor die bepaalde concrete situatie? Het gaf geen brood voor honger, geen dooden weerom. Wat dan wel? midden in de jacht en opstooi van het moeitevolle leven eens stilstaat en nadenkt. Die schade aan de ziel, dat is de eigenlijke situatie. Die ziel moet levens adem hebben, uitzicht, hoop] troost, en die heeft ze niet gevon den rondom haar, alleen boven haar, waar Christus is, en zij ont dekt door en uit daï Woord dat Hij dit alles weet en kent, en niets is er wat zoo'n diepe band slaat als dit: zich diep, door en door gekend te weten en daarom spreekt dat Woord dan ook juis. een Woord tot U, tot mij persoon lijk en nooit zonder troost, kracht en bemoediging, nooit zonder Uw zaligheid op 't oog te hebben. Zoekt dan zoo in dat Boek, niet naar den naam van den ander, maar dat waaraan gij u zelf ontdekt weet door dat Woord: Verloren... maar in Christus be houden. Zaterdag 28 September 1946. Ned. Herv. Terneuzen: 7.30 u. Kerk. Avondgebed IE zoekt in dat Woord ont moet onherroepelijk de Christus, en deze ontmoeting is nooit zonder gevolgen, want Hij heeft altijd een woord, een con creet woord voor de situatie van Uw en myn leven. Maar dan is het altijd zoo, dat Christus, ons de wezenlijke situa tie van ons leven voor oogen stelt en die is: dat we verloren men schen zijn, en dat is, laten we het eerlijk bekennen, geen prettige ontdekking en het is heelemaal niet te verwonderen, dat we daar niet aan willen. Want we hebben het toch al zoo heerlijk ver gebracht in het leven. We varen onder het wateropper vlak en dalen in de diepste diep ten af, we stijgen tot in de stra tosfeer, we weten zelfs het atoom te splijten, misschien aanstonds de aardbol ook, waar staat de weten schap nog voor. Inderdaad, er zijn nog groote problemen, maar we leven voort... groot is de mensch! EN toch dat Woord zegt heel nuchter: ,,Wat baat het de mensch zoo hij de geheele wereld gewint, en lijdt schade aan zijn ziel?" Altijd achter en onder en door dit alles blijft geeuwen een on verzadigbare leegheid die men soms plotseling gevoeld, als men Zondag 29 September 1946. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. J. J- Saraber, van Hontenisse; 2.30 u. Leesdienst. Hoek: 10 u- Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Doop. Hontenisse: 5 u. Ds. J. J. Saraber Hulst: 10 u. Ds. W. L. Hermanidet bed. H. Doop- Philippirie: 2:30 u. Ds. J. van der Graaff. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Be diening H. Doop- Sluiskil: 10 u. Dr. L. J. Cazemier, Bediening H. Avondm-; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, Dankzegging H. Avondmaal. Zaamslag: 9.30 u. Leesdienst; 2.30 u. Ds J. J. Saraber, van Honte nisse. Biervliet: 10 u. Ds. Van den Ham Breskens: Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. G. J. Derksen. Hoofdplaat: 9-30 u. Ds. Pliester. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. G. J. Derksen. Oostburg: 2.30 u. Ds. Ter Beek. Schoondijke: 11 u. Ds. Pliester- Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. M. J. Nol- thenius. Evang. Luth. Gemeente. Groede: 3 u. Ds. M. Enker, Ned. Herv. Pred- te Cadzand Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée Hoek (in de Chr. School): 10 u. en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Terneuzen: 10 u. Ds. M. Graven- dijk, van Dordrecht, bed. H.A-; 3 u. Ds. M. Gravendijk, bed. H.A- en dankzegging. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Kok Zoutespui: Ds. P. M. van Puij- velde, van Antwerpen. Schoondijke: 9 u. Ds. D. de Vries, ingebruikneming eigen kerkge bouw; 3 u. Ds. D. de Vries, bed. H.A. en dankzegging. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Terneuzen: 10 en 2.30 u. Student Van Riet, van Goes. Chr. Geref Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9,30, 2 en 6 u. Ds. A. <je Reuver. Koomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lóf Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Altaardienst „Oogst-dankfeest"; 7.30 u. Ver lossingssamenkomst. Leiders: Kdt J. Heijnsdijk en Kdt C. Nieuwland- het lot te beslissen van die mil- lioenen burgers, waarmee ze zoo bitter weinig contact hebben. De stem van die millioenen menschen wordt niet gehoord in het Par ij- sche koor, dat soms luidt zijn dwaasheid de wereld inschalt. Maar ligt de schuld niet bj ons zelf. Interesseeren we ons wel voor de internationale orde ning, waarvan ons bestaan af hangt en laten wy de beslissing over ons lot niet al te gemak kelijk over aan beroeps-gooche- laars-met-internationale verdra gen? Trachten wy wel een woordje mee te spreken nu het gaat om onze toekomst en die van onze kinderen? Parijs 1946. Een keerpunt zou het moeten beteekenen in de wereldgeschiedenis. Een begin van een nieuwe periode, waarin samenwerking zou komen in plaats van het wantrouwen en het nationale eigenbelang. Maar het is niets meer dan een hervat ting van oude methoden in een tijdperk, dat schreeuwt om ver nieuwing, om beter begrip, om I orde. j Daarom laten wij ons bezinnen in naam der menschheid, voor een wereld waarin vrede, vrijheid en welvaart zullen heerschen. F. GLEMMINCK. Sluiskil. -<tt Een aantal leden van de Ame- rikaansehe vereeniging „Youth for Christ" vertoeft thans in Nederland om contact te zoeken niet Nederlandsehe christelijke vereenigingen en ook in Neder land belangstelling te vlekken voor hun werk. Op een persconferentie in het Vibtoriahotel te Amsterdam licht ten de leden van de deputatie de journalisten in over het doel van hun organisatie. De deputatie bestaat uit de heeren, Spencer de Jong, Don De vos en Douglas Fisher. Youth for Christ" is een in terkerkelijke beweging die zich ten doel stelt in de jeugd de idee van het Christendom levend te doen worden. „Wanneer Christus in de harten leeft" is het devies ,dan komt al het andere waar door de wereld beheerscht wordt, in orde". De organisatie neemt leden van alle gezindten op. De bijeenkomsten, die eiken Zaterdag gehouden worden in alle Staten van Amerika, vinden, aldus de heer Fisher, grooten weerklank in de harten der jongeren. Op de bijeenkomsten wordt over het Ter gelegenheid van de Zeeuw- sche week wordt in Hilversum o.a. een huiscollecte voor de ac tie „Helpt Zeeland eruit" gehou den. Woensdag zijn in de om geving van de Stadhouderslaan valsche lijsten voor steun aan de Zeeuwen aangeboden, waarbij contante bedragen zijn geïncas seerd. De politie zoekt naar deze oplichters. De Sociale Commissie van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland deelt mede, dat het Col lege van Rijksbemiddelaars. gezien het verzoek van de So ciale Commissie van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland te Goes, d.d. 6 September 1946. strekkende tot het verkrijgen van toestemming om de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor den akker- en weidebouw en de vee houderij voor de provincie Zee land, goedgekeurd bij beschikking van het College van Rijksbemid delaars d.d. 9 September 1946 eveneens van toepassing te vet klaren voor de tuinbouw-, fruit teelt- en boomkwegkerijbedrijven Overwegende, dat hiertegen bij het College van Rijksbemiddelaars geen bezwaren bestaan; Gelet op artikel 12 van het Bui- tengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 (No. F 214); Beschikkende, verleent de ge vraagde toestemming. Het College van Rijksbemiddelaars. In uw blad van Woensdag 25 Sept. 1946 las ik het artikel met opschrift Internationale 'Conferen. tie ingevolge Churchill's rede. Dit zou dan duiden op een in ternationale conferentie van Fede ralisten, die 14 en 15 Oct. in Luxemburg gehouden zal worden, en waarbij ook Nederland verte genwoordigd zal zijn. Uit het opschrift zou ik moeten opmaken (uw bericht is ontleend aan de Times, waarin Josephy als voorzitter wordt aangekondigd, hoewel zij een vrouw is), dat de conferentie het gevolg zou zijn van de rede door Churchill gehou den te Zürich. Het is vaak in de historie, dat indien „groóten" zich een pro bleem eigen maken en voorstaan, dit plotseling in de overigens, en toch zeker in dit geval zeer ge waardeerde belangstelling van de pers mag verheugen. Het probleem door Churchill's rede tot meerdere openbaarheid gebracht is niet nieuw. De conferentie werd reeds aan gekondigd in hét Augustusnum mer van „Federal Union" te Don den evenals in het orgaan van „Federale Unie" Nederland. Briand propageerde reeds een ,,Pan Europa". Van de hand van Graaf Kouden- hoveKaleyi verscheen in 1923 een boek ,,Pan Europa". w.g. Prof. Dr. G. Minderhoud. w.g. Mr. J. C. van Gorkom. Attlee zei in Nov. 1939: Europa moet zich vereenigen of ten ondergaan. Dr. Terrepte in Maart 1940: Indien federatie de eenige mo gelijkheid biedt, naar ik geloof, de geciviliseerde naties van den oorlog af te helpen, moeten wij onze blikken in die richting wenden. Een proclamatie uitgegeven als gevolg van bijeenkomsten gehou den op 31 Maart, 29 April, 20 Mei en 7 Juli 1944 door afgevaardig den der weerstandsbewegingen van Tsjecho-Slowakije, Denemar ken, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Polen en Joego-Slavië en een actieve anti-Nazigroep, circuleerde kort na de bevrijding in de naaste omgeving. Daarin werd de stichting van een „Euro- peeschen Statenbond" gepropa geerd. Hieraan werd door vele perso nen door het plaatsen van hun handteekening instemming be tuigd. De Nederlandsehe Federale Unie mag zich in een gestadige groei verheugen Sympathiebetuigingen uit Ame. rikaansche studentenkringen en professoren der Amerikaansche Hoogescholen bereiken ons. Federalisten zijn bereid, die genen die ernstig belang stellen in deze materie in te lichten of in besloten kring een verhandeling over het onderwerp te houden. Het probleem is urgent. Het vraagt ons aller belangstel ling. Want: (hierbij citeer ik de woorden van een vriend-federa list) ,Wie de berichten over de Pa- rijsche vredesconferentie met aan_ dacht volgt, vraagt zich af, of daar gewerkt wordt aan 'een rechtvaardige of hechte vrede, dan wel of er door de afgevaar digden getracht wordt de beste resultaten te verkrijgen voor hun land. De beste posities in verband met en met het oog op den vol genden -wereldoorlog. Zitting van Donderdag 26 Sept. (Vervolg.) Symphonie in 't groen! Hierna betrad de 54-jarige Hul- stersche brandstoffenhandelaar Joseph Désiré Antheunis de zit tingszaal. Hem was ten laste ge legd blijk geven van nat.-soc. ge zindheid, o.m. door omgang met N.S.B.-ers en het inroepen van de hulp van een landverrader bij het opstellen van een bezwaar schrift. Verder,, dat hij oP verschillende wijzen blijk heeft gegeven van in genomenheid met den vijand, o.a. door bij een N.S.B. marechaussee te hebben aangegeven, dat zijn dochter en haar vriendin herhaal de malen werden bespot en lastig gevallen als Moffenmeiden. Joseph Désiré vormde een waren „Symphonie in 't groen!" Behalve zijn groen eostuum scheen hij ook in zijn verstandelijke ver mogens nog tamelijk „groen" te zijn, tenminste hij verklaarde overal „veuls te lomp' voor te zijn geweest! En misschien koesterde hij on der den invloed van de kleur der hope nog de verwachting, dat ook het Tribunaal een beetje groen" zou zijn. Doch in dat geval is Joseph wel zeer bedrogen uit ge komen! Het Tribunaal had hem goed dóór en ofschoon Antheunis een mooi verhaal vertelde over land a .10 en 15 cent per roede en zo© ongeveer alles categorisch In de zalen en wandelgangen van het Luxembourg is er één zaak, die allen interesseert n.l. de komende 'oorlog. Wie zal de eerste slag toebren gen uit de beste positie en met de meest radicale middelen? Het zijn geen afgevaardigden of vertegenwoordigers van die mil lioenen gewone burgers, die niets verlangen, dan in vrede te leven. Het zijn diplomaten en politici, die zijn samengekomen om over Professor Alexandrof, afgevaar digde van de Sovjet-Unie bij de wetenschappenlijke en technische commissie voor de atoomenergie, heeft medegedeeld, dat zijn land bereid is het rapport van de com missie die tracht te komen tot een internationalen controle op de atoomenergie, te steunen. Thans werd het rapport, dat bijna twee weken heeft gewacht op de Russische goedkeuring met algemeene stemmen aangenomen. Professor Alexandrof wees er echter op, dat de commissie slechts over beperkte en onvol ledige gegevens beschikte en dal de meeste conclüsies in het rap port derhalve hypothetisch en voorwaardelijk waren. Onder dit voorbehoud was hij bereid voor de acceptatie van het rapport te stemmen. De publicatie van het rapport is binnen enkele dagen te ver wachten. Uit bevoegde Ameri kaansche bron wordt vernomen, dat de acceptatie van het rapport zeer zeker een kleine stap voor waarts beteekent, ofschoon men het belang er van niet moet over drijven. „Er zijn nog vele groote hindernissen te overwinnen". met een „om de blniet" ont kende. Men scheen aan de praat jes .van dezen „niet geleerde" wei nig geloof te hechten. Ten lange leste werd besloten de zaak te schorsen tot 7 Nov. a.s. op welken dag een aantal getui gen onder eede zal worden ge hoord. Een licht geval? Vervolgens stond terecht de 27- jarige Jan Krijn Kolijn, bierbot- telaar te Terneuzen, die er van beschuldigd werd, zich eerst ais lid en later als sympathiseerend lid bij de N.S.B. te hebben aan gesloten. Besch. geeft de feiten toe, doch verklaart er toe te zijn gekomen om N.S.B.-er te worden, omdat hij bevreesd was naar Duitsch- land te worden uitgezonden, Actief heeft hij nergens aan meegedaan en toen men hem wil de dwingen ergens bij te gaan, heeft besch. zijn lidmaatschap op gezegd en is symp. lid geworden. Voorts verklaart Kolijn, dat hij als zakenman verplicht was café's te bezoeken waar ook wel Duit- schers kwamen en blijkt, dat in zijn familie meerdere N.S.B.-ers voorkomen. Zijn vrouw was ech ter steeds fel-anti. Tenslotte verzocht hij het Tri bunaal rekening te willen nouden met de 1% jaar, die hij reeds in intemeering heeft doorgebracht. Evangelie gesproken. Als afwis seling zingen de deelnemers reli gieuze liederen. Hoewel „Youth for Christ" geen bepaald kerkge nootschap vertegenwoordigt en een geheel eigen program heeft, baseert de vereeniging haar op vattingen op het Calvinisme en streeft er naar de jeugd in dezen geest te leiden. Reeds heeft de organisatie in een groot aantal landen aanhang gevonden. Cana da, Brazilië, Zweden, Britsch- Indië, Australië, Nieuw-Zeeland, China en Japan, overal zijn er plaatselijke organisaties, die Za terdagavondbijeenkomsten organi- seeren. „Youth for Christ" werd in 1945 officieel gesticht in Wi- nono (Indiana), maar 't initiatief voor de stichting stamt reeds van vroegeren datum. In 1940 waren er kerkelijke organisaties, die de mogelijkheid overwogen te komen tot deze nieuwe beweging en een begin maakten met de voorberei dingen. Hoe groot de belangstelling voor het werk der vereeniging is, blijkt uit het feit, dat wekelijks, naar schatting anderhalf millioén jon ge menschen de bijeenkomsten bezoeken in Amerika. „Youth for Christ", aldus de heer Fisher, bepaalt zich uitslui tend tot het zuiver religieuze en laat alle andere problemen, zooals het sociale en het politieke, ge heel buiten beschouwing, in de overtuiging, dat deze problemen vanzelf opgelost worden als Chris tus in de harten leeft. Op Donderdag 3 October orga niseert de vereeniging een bijeen komst in het Concertgebouw en op Vrijdag d.a.v. in Krasnapolsky. Joego-Slavië en de Sovjet-Unie wenschen echter een gezamenlijk bestuur in samenwerking met Joe go-Slavië. De Amerikaansche Generaal- Majoor Kepner, plaatsvervangend commandant van dè troepen voor het werk op Bikini, heeft a.m. verklaard, dat de atoombom het gevaarlijkste aanvalswapen is ooit geconstrueerd. Hij bestreedt tevens Stalin's opvatting, volgens welke de atoombom hoofdzakelijk in den zenuwenoorlog gebruikt wordt. Tot dusver, zei hij verder, kun nen alleen vliegende superforten atoombommen vervoeren. De be wering dat de bom slechts 65 pond zou wegen is „in hooge mate on juist' Men hoopte de explosieve kracht van de bom nog te ver- grooten, wellicht te verdubbelen Door geweer, of kanonvuur is de bom niet tot ontploffing te bren gen. Radio Moskou heeft in een uit zending in de Russische taal het Vaticaan van inmenging in Ita- liaansche politieke aangelegen heden beschuldigd. Deze inmen ging zou de vereeniging van re- actionnaire en conservatieve machten beoogen. „In kringen der geestelijkheid", aldus Radio- Moskou, „werkt nien ijverig voor een fusie tusschen de „partij van den kleinen man" en verschillende monarchistische groepeeringen en overblijfselen van de liberale partij". De Officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's Hertogenbosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Maria Jongman geb. Van Over- beeke, Breskens; C. van Doorn en W. F. Kaijser, Terneuzen; Marie M. Piers, Sas van Gent, onder toezichtstelling S.T.P.D. en ontzetting rechten. N oodgedwongen De 48-jarige chauffeur Willem Blueminck te Amersfoort, vroe ger te Oostburg, werd ten laste gelegd, dat hij hulp heeft verleend aan den vijand door als chauffeur in Duitsohland werkzaam te zijn geweest. Blueminck verklaart, door werk. loosheid zich bij de Arbeidsbeurs te hebben laten inschrijven en uit eindelijk door bemiddeling hiervan in Duitschland terecht te zijn ge komen. Hij ontkent echter vrij willig te zijn gegaan en heeft al les alleen voor zijn gezin gedaan. Besch. heeft nooit iets met de N.S.B. te maken gehad en op een voorstel om naar Nederland te rug te keeren en dan Landwach- ter te worden, is hij niet inge gaan. Evenmin heeft hij zijn ge zin naar Duitschland laten ko men, toen hem daar toe de ge legenheid geboden werd. TVUKH^ïIJï'ï 'io DAJéS/I AA Niet verschenen. Daar de 40-jarige- Camillus Petrus Buysse, letterzetter te Sas van Gent thans kamp Vught, wederom nieit verschenen was, werd alleen diens vrouw gehoord. Uit haar verklaringen bleek wel, dat mede zij Buysse's lid maatschap der N.S.B. het in diens gezin allesbehalve „pais en vree" was! Het Tribunaal bepaalde de uit spraak in de behandelde zaken op 10 October a.s. KARNEMELK EN MAGERE MELK-YOGHURT WEER OP DEN BON. Met ingang van 29 September zullen karnemelk en magere melk- yoghurt niet meer bonloos ver krijgbaar zijn, zooals in de zomer maanden het geval was, doch dan weer uitsluitend ten goede komen aan zieken en zuigelingen, die ze op voorschrift van hun huisarts noodig hebben. De bonnen voor gestandaardi seerde melk van den betrokkene moeten daartoe ingeleverd wor den. Daarvoor zal men karne melk ontvangen tot elke voorge schreven hoeveelheid. Ook zal het mogelijk zijn in plaats van karnemelk magere melk-yoghurt te verkrijgen. Vijf uur discussie zonder resultaat. De sub-commissie voor Triëst heeft gedurende vijf uur gedis cussieerd zonder tot overeenstem ming te komen. De kwesties van het burgerschap en de burger rechten in het vrije gebied werden besproken. Het Anglo-Amerik. standpunt is, dat ieder, die op 10 Juni 1940 in Triëst woonde, voor het bur gerschap in aanmerking moet komen. De Sovjet-Unie daaren tegen wil, dat ieder, die vóór 10 Juni 1940 in Triëst woonde en op den datum, waarop het verdrag van kracht wordt daar nog ver blijft, het burgerschap verkrijgt. Joego-Slavië is van meening, dat de volkstelling van 1936 als basis moet worden aangenomen. Ook op het punt van de economi sche controle liepen de meeningen uiteen. Amerika en Engeland wil len, dat 't vrye gebied economisch geheel onafhankelijk zal zijn met steun van de Vereenigde Naties M. v. d. Hooft, Groede; J. Ver- helst, Sluispolder; Wilhelmina Faas, Hoofdplaat; Janna den Hol lander, Waterlandkerkje; Emile J. de Silva, Uzendijke; A. P. de Smet, Sas vein Gent; H. M. Die- leman, Hulst; Cyrille A. van Heese, Hontenisse; M. Schmitt, Terneuzen, onder toezichtstelling! verplichting tot arbeiden en ont zetting rechten. J. A. ie Clercq, Oostburg; H. Stouthamer, Axel; onder toezicht, stelling, verplichting tot arbeiden, verblijf houden in het Jeugdhuis Hansweert voor den tijd van 1 jaar en ontzetting rechten; L. Jongman, Breskens, hetzelfde ge durende één jaar en ƒ1000 be talen. Jannigje C. Casteleijn, Terneu. zen, onder toezichtstelling, ontzet, ting rechten en betalen ƒ1500; Gerritje Veldink geb. Daanen St. Jansteen, hetzelfde doch ƒ350 O. de la Ruelle, Sas van Gen: onder toezichtstelling, zich te mel den bij den burgemeester en ver bod pm zich binnen de 10 jaar aan te sluiten bij een politieke partij. P. J. Janse, St. Jansteen, onder toeziohtstelling, verplichting om te arbeiden, ontzetting rechten en ƒ1000 betalen; wed. S. M. L. van Dorsselaar geb. Vereecken, St. Jansteen, hetzelfde doch 600. P. J. Steijaert, Schoondijke, on der toezichtstelling, arbeiden, af stand doen van zijn radio en ont zetting rechten. Voorts zijn onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld: C. J. Dixhoorn, Aardenburg; C. C. Nobels en G. Parren, beiden Ter neuzen; daar de gerezen verden kingen ongegrond zijn gebleken. P. Kaijser en J. P. Tazelaar, Terneuzen; Thona S. Louwerse en Jacob C. Polderman, beiden Sas van Gent; Cerille Fr. P. M. Du bois, St. Jansteen; de gerezen ver denkingen niet ongegrond ver klaard, doch de schuld van zooda- nigen aard, dat oplegging van straf of maatregel niet gerecht vaardigd is te achten. Het honoreeren van de thans I loopende suikerbonnen, waarbij ook de tweede bon van 500 gram extra, stelt hooge eischen aan de bevoorrading der detaillisten. Juist in deze weken valt de over schakeling van de geïmporteerde ruwe suiker op die, welke uit eigen productie verkregen wordt. Hoewel iedereen er verzekerd van kan zijn, dat hij het hem toe komende rantsoen zal ontvangen, zal hier en daar de aflevering nie: onmiddellijk in vollen omvang kunnen geschieden, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. (Vervolg) 10. De voorhoede bestond uit drie tanks, die onder oorverdoovend lawaai en een ware kogelregen voor zich uit stortend door de Duitsche linies braken. Volgens latere berichten zijn deze tanks in één ruk doorgestoo- ten naar de Nederlandsehe grens en toen weer teruggekeerd. Mogelijk heeft die gedurfde op- marsch bijgedragen tot de legen de vorming, dat de Engelschen op Dolle Dinsdag Breda reeds gena derd waren. De voerlui hadden zich, toen de eerste tanks dood en verderf aan kondigden, op alle mogelijke plaatsen in veiligheid gebracht. In slooten en loopgraven, achter huizen en steenhoopen doken zij weg. Hun wagens lieten zij in de steek. Een ieder dekte zich voor het moordend vuur der tank- mitrailleurs. Granaten barstten uiteen. Kogels floten angstaanjagend en teisterden gevels, ruiten en dakpannen. De paarden sloegen op hol en brachten een waanzinnige chaos teweeg. Links en rechts vlogen ze „in de kap" de groote weg over, met of zonder wagen achter zich, het land door, de tuinen in. Hier lag een wagen gekanteld in een sloot, daar was er een tegen een boom of een huis te rechtgekomen en van de paarden losgeslagen, die in doodsangst vonkendslaand de straatkeien rammeiden. Tien paarden werden doodge schoten; die van Jac. Verpoorte sneuvelden het eerst. Even later vielen ook de paarden van L. Guiljam, Jac. Michielsen en Jac. de Klerk, terwijl verder J. Diele- man zijn wagen met twee paar den nooit meer heeft teruggezien. Gewond werden de paarden van W. Dekker, H. de Regt en F. van der Peijl. Een tuig paarden van E. de Moor, dat op hol was geslagen, werd door Jac. Haak opgevangen en van een wisse dood gered. Iniet bij hebben ingeschoten. De Moffen waren ook nog van plan geweest te gaan schieten, maar het tempo der gebeurtenis sen verraste hen volledig. De moffen en de Russen waren bij de nadering van de tanks naar alle kanten gevlucht. Een paar Russen trachtten in een weide nog in stelling te komen, maar een paar goedgerichte kogels nood zaakten hen tot een haastige aftocht. Eén Rus werd doodelijk getrof fen. Hij is later door een van zijn kameraads doodgeschoten, vol gens ooggetuigen om hem uit z'n lijden te verlossen. Twee paarden van L. Guiljam. van de Val trokken een kanon, terwijl M. Loof uit Terneuzen d° granaten op z'n wagen had. Zij bevonden zich in de voorste ge lederen en konden dus niet meer terug, toen de tanks kwamen, aanstormen. Het mag een won der heeten dat zy er het leven „Het is de spannendste film ge weest, die ooit vertoond werd", zei Jac. de Klerk, toen hij maan den en maanden later z'n beleve nissen nog eens ophaalde. „En alles speelde zich in zoo'n ongekend snel tempo af, dat het een onmogelijkheid is de juiste toedracht regelmatig weer te geven." Na de luide waarschuwing van Jac. Haak, dat ieder, die geen munitie vervoerde, moest terug- keeren, had elk in een panische schrik de teugels gewend om in een zijweg het veege lijf te ber gen. Haak zelf was, door tal van an deren gevolgd, de Vosberg weer opgereden en naar links een zij straat ingeslagen, waar hij achter eenige huizen veiligheid vond. Jac. de Klerk sloeg met Jan Dieleman en Piet Loof Pz. uit Terneuzen naar rechts af. Voor een „staminenke" kwam daar ook een luxe-autootje met vier Duit sche officie],-en aangesnord. Het viertal borg zich. achter in het café, waar het later krijgsgevan gen werd gemaakt. De Zeeuwsch-Vlaamsche voerlui vluchtten het achtererf van een nabijgelegen woning op. Juist op tijd, want een hagel van kogels viel vlak achter hen knetterend tegen de huizen. Jan Dieleman en Piet Loof zochten aanstonds dekking «n legden zich plat tegen de muur neer. Jac. de Klerk, die ook na derhand nog meermalen door zijn kordaat optreden is opgevallen, moest zien wat er op de groote weg gebeurde. Onophoudelijk stond hy van achter een hoekje te gluren en zag hij ademloos de tooneelen aan, die zich onderaan en op de helling van de Vosberg afspeelden. „Jan, kom noe toch 's kieken", riep hij Jan Dieleman toe, „al onze menschen en de pèrden ooren doodgeschoten gelóóf ik." Maar Jan bleef waar hij was. Het was hèm te gevaarlijk. Er zijn daar in die weinige mi nuten naar schatting van de man nen wel vier of vijf duizend kogels j op het rijtje huizen terecht ge komen. Het was een leven als een oordeel. De paarden waren er drie dagen later nog doof van. Ko de Klerk zag twee paarden met een wagen granaten achter zich in een ware doodengalop de weg over vliegen. De eigenaar heeft z'n wagen den anderen dag zeven kilometer verder terugge vonden. Terwyl de eerste tanks aan dreunden en de weg schoonveeg den, zaten drie kinderen, 2 jon gens en een meisje, een zak koek jes, die van een wagen gevallen was, leeg te halen. Tal van Belgen waren onder de kogelregen van de Engelsche ge vechtswagens op roof uit. Een fouragewagen plunderden ze half leeg. Alles was van hun gading. Zelfs de jassen van de voerlui namen ze mee. Na het passeeren van het geheele tankleger werd de plundering in het groot nog eens overgedaan. Dank zij het op treden van Jac. Haak is er toen nog wat gered van het kostbare eten, dat de fouragewagens ver voerden. De karavaan had wel voor een maand levensmiddelen bij zich gehad. Een bedroefd klein beetje was ervan overgebleven. Het plunderzieke ploegje had voor hun bevrijders „geen gespo gen spek" over gehad, aldus I een der voerlui. Hoegenaamd geen belangstelling toonde dat handje vol Belgen daar voor de Enge! sche bevrijdingslegers. Plunderen was hoofdzaak. Gelukkig zou de karavaan op de terugweg ondervinden, dat er nog andere en betere, behulpzame en meelevende Belgen waren. De helsche oogenblikken waren voorbij. De wegen waren schoon geveegd. De hoofdmacht van het tweede Britsche tankleger naderde. Een eindelooze stroom van reusachtige tanks, machtige gevechtswagens, meer dan 500 in aantal. Mitrailleurs gericht, karabijnen in de aanslag, iedere soldaat ge- vechtsklaar Speurend links en rechts, ge spannen en verbeten, gereed om in te grypen Gevuurd werd er niet meer. Mannen kropen uit hun schuil hoeken te voorschijn. Monsterachtig hoog stopten tanks bij het cafétje. Vragen klonken„Who speaks English?" Jan Dieleman uit Terneuzen deed het woord (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2