DIPLOMATEN Wat kost ons Nederlanders de smokkel? Groe a; iütde (UUe Oostenrijk als brug naar een goede verstandhouding? Verdeeling van in Duitscliland aangetroffen goud. Enorme schade, door de „paar gulden" ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1946. WARE EN VALSCHE Scotland Yard moet een speciale afdeeling oprichten Verklaringen van Bidault in de eenheid der wereld. Twee bataljons dienstplichtigen naar Indië vertrokken. Byrnes en Bevin bespreken toestand in Griekenland. larpe ■cm* Douane-recherche achterhaalt deviezensmokkel Geraffineerde zwendelaars Politieke- en territoriale commissie voor Italië. Manifest der Duitsche socialistische partij. Fransche partijleiders bereiken volledige overeenstemming. van den Sjahrir, leider der Indonesische delegatie Massa-meeting Houtrust gaat toch door. NEURENBERG. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond. Overdrijvende wolkenbanken Plaatselijk ochtendmist, hier en daar met regen en onweer. Weinig verandering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tusschen Zuidwest en Zuidoost. Hoofdredacteur: Herm. Steggerda. Redacteuren p. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw' DE VRIJE ZEEUW 2de Jaargang No. 313. - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. i. va» de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: per mm lij ct.minimum per advertentie f L50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct» meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. ZO NS OP- EN ONDERGANG 1946 Zon Maan Sept. Opk. Ond. Opk. Ond. 28, 6.34 18.26 9.51 19.50 29. 6.36 18.24 11.02 20.09 30. 6.37 18,21 12.12 20.33 Oct. 1. 6.39 18.19 13.20 21.03 2. 6.41 18.17 14.22 21.42 3. 6.43 18.15 15.16 22.32 4. 6.44 18.13 16.01 23.32 Door onzen correspondent in Londen, H. POOLS. In alle landen neemt de crimi naliteit na een algemeene cata strophe, waartoe een oorlog ge woonlijk ook behoort, in omvang toe. Maar deze oorlog verschilt in zooverre van de vorige, dat de criminaliteit post heeft gevat in kringen, waarin zij vroeger niet thuis was. In Londen moest Scotland Yard met acht van zijn beste detectives een speciale afdeeling vormen, wier taak het is, de diplomaten- bagage te beschermen. In den laatsten tijd komt het veelvuldig voor, dat het schaamtelooze die vengilde zich aan dit heilig bezit vergrijpt. Scotland Yard deed verrassen de en minder verheugende erva ringen op. Het opsporen van ver dwenen diplomatenbagage is des te moeilijker, daar de diplomaten vrij zijn om den inhoud aan te ge ven of niet. In den laatsten tijd viel het op, dat verschillende leden van dit exclusieve corps het pre fereerden, den diefstal van hun bagage heelemaal niet aan te ge- Ven, zelfs niet, wanneer deze ge wichtige documenten bevatte. Al leen het feit, dat door zekere be richten in de pers, welke op derge lijke documenten betrekking heb ben, doet vaak de diplomaten uit hun schuilhoek komen en de hulp der politie inroepen. De dieven, goede psychologen, begrepen vlug de oorzaak van de ze gereserveerdheid en buitten de ze uit. Over de geheele wereld heerscht gebrek aan bepaalde goe deren; en wie kan het een diplo maat kwalijk nemen, als hij uit streken van overvloed voorwerpen medebrengt ten genoegen van echtgenoote en vrienden, al komt een dergelijk gedrag met de diplo matieke gebruiken niet geheel overeen en is eveneens in tegen spraak met de wetten van de in voerende landen. Behalve deze, uit menschelijke zwakte verklaarbare kleinigheden, vinden de ervaren dieven echter ook voorwerpen van grootere waarde. Onlangs verdween een klein koffertje van een Amerikaansch diplomaat. Hij ontdekte het ver lies, toen de bagage in zijn hotel werd afgeleverd. Hij deed mede- deeling hiervan aan het bureau van het hotel, weigerde echter verdere aangifte ervan te doen. Vierentwintig uur later ontving hij een brief van den dief, die 1000 pond sterling verlangde, te depo- neeren aan een bepaald adres, daar anders bekend zou worden gemaakt, dat de diplomaat zich met heroine-smokkel ophield. Toen de diplomaat niet op den brief reageerde, ontving de hotelier twee dagen later de copie van den brief waarop deze de aangifte liet volgen. De zaak bleef onopge helderd, daar de diplomaat be weerde, het slachtoffer te zijn ge worden van chantage. In een ander geval arresteerde de politie een dief, die 2300 pond sterling bij zich droeg. Hij ver klaarde, deze som op de paarden rennen gewonnen te hebben. Het gelukte de politie echter, aan de hand van de nummers op de bankbiljetten te constateeren, dat deze uit het buitenland kwamen; verdere naspeuringen leidden naar een diplomaat, die 2500 pond ster ling in zijn diplomatenbagage, welke hem ontstolen werd. mee naar Engeland bracht. Hij gaf den diefstal van zijn koffer niet aan, omdat een dergelijke invoer in Engeland is verboden. Bij de douane van een Engel- sche haven werd de echtgenoote van een diplomaat, uit Frankrijk komend, zonder controle van haar bagage doorgelaten. Een douane beambte was zelfs beleefd genoeg om een handkoffer, welke de krui er niet meer kon dragen, naar de auto te brengen. Onderweg botste hij echter met de koffer tegen an dere, ten vervoer gereed staande bagage op. De handkoffer sprong open en een blikken houder rolde eruit, welke twee liter parfum-es sence, ter waarde van 1200 pond sterling, inhield. De boete bedroeg „slechts" 3000 pond sterling. Behalve echte diplomaten, be staan in Londen nog een reeks van valsche, wier accrediteering geschiedde door de Londensche wijk Soho. De ontdekking van dit bureau voor accrediteering ge schiedde door louter toeval. Op het vliegveld Croydon stapte een gezette, elegante heer af, die de douane'met een achteloos gebaar zijn diplomatenpas toonde. Hij be wees, niet alleen een zelfverzekerd iemand te zijn, doch ook een edel moedig persoon, want hij beloon de den kruier met een spiksplin ternieuw bankbiljet van een pond dat echter valsch bleek te zijn. Door de beschrijving van den krui er kon de „diplomaat" worden op gespoord. 5000 Pond sterling van dezelfde soort werden in zijn bezit gevonden. Het onderzoek naar zijn pas en accreditief leidde er toe, zich in verbinding te stellen met de New Yorksche crimineele politie. De draden echter leidden weer te rug naar Londen, waar in de wijk Soho een Amerikaan, die zich voor ingenieur uitgaf, zich als bende leider ontpopte, in het bezit van een eigen drukkerij ter vervaardi ging van diplomatenpassen. Het New-Yorksche bureau verzorgde alleen de noodige papieren. De veelvuldigheid van dergelijke gevallen dwong Scotland Yard er toe, een speciale afdeeling op te richten, met het verzoek aan alle gezantschappen en consulaten, bij hun leden er op aan te dringen, ook maar den kleinsten diefstal te melden. (Copyright by Universum Press.) ZIJNE HEILIGHEID DE PAUS KEERT NAAR HET VATIC A AN TERUG. Naar Reuter meldt heeft een woordvoerder van het Vaticaan medegedeeld, dat Z. H. de Paus zijn periode van rust te Castel Gandolfo zal beëindigen en binnen ongeveer 14 dagen naar het Vati- caan zal terugkeeren. De woordvoerder verklaarde voorts, dat Z. H. de Paus zich in een veel beteren gezondheidstoe stand bevindt. Vóór deze vacantie moest de Paus door middel van injecties zijn voedsel tot zich ne men, terwijl zijn eetlust thans is teruggekeerd. Toen men President Truman der V. S. vroeg om zijn meening over de antwoorden welke Stalin een Bri-tsche correspondent heeft gegeven op vragen aangaande den wereldtoestand, antwoordde Tru man: „De antwoorden spreken voor zichzelf' „Duitschland is de kritische sehamier in de eenheid der wereld. Het Fransche regeeringshoofd, Georges Bidault, heeft in de American Club" te Parijs o.m. verklaard: „Frankrijk wenscht geen vrede van vergelding. Zijn doel is rechtvaardigheid, niet haat, veiligheid, niet eerzucht. Maar in dit streven naar vrede moet Duitschland niet de schep per van oneenigheid zijn. Wan neer Frankrijk over Duitschland spreekt is het als de stem eens roependen in den woestijn. Totnog toe, heeft die woestijn geen echo laten hooren". Bidault vervolgde: „Duitschland is de kritieke schar nier in de eenheid der wereld". Die eenheid valt of staat met deze kwestie". Bidault verklaarde, dat er een aanzienlijke vooruitgang is ge maakt in den Franschen binnen- landschen toestand. „Deze zaï nooit zoo snel zijn als een onge duldig volk als het Fransche wel zou wenschen, maar wij zullen vorderingen blijven maken". Bidault besloot met een beroep op versterking van de Fransche eenheid. „Deze eenheid is groo- ter dan sommigen denken en Frankrijk is sterker dan sommi gen denken". Donderdagmiddag is van Rot terdam uit naar Indië vertrokken het s.s. „Kota Agoeng" van de Rotterdamsche Lloyd. Het schip brengt het derde Bataljon van het 3e Reg. Infanterie en het derde Bataljon van het 5e Reg. Infan terie naar Soerabaja, waar, naar verwacht wordt deze bewakings- bataljons op 25 October zullen aankomen. De stemming a,an boord was goed. Toen het schip de kade verliet zongen de soldaten Vader- landsche liederen. De Chef van den Generalen Staf, Luitenant-Generaal Mr. H. J. Kruis, was bij het vertrek aan wezig. WEER GINGEN 2600 JONGENS NAAR INDIË. Met meer dan 2600 officieren, onderofficieren en manschappen van de 7 December-Divisie aan boord vertrok Vrijdagavond van de Amsterdamsche Sumatrakado het fraaie motorschip „Ruys" naar de tropen. In het langdurig gewuif van de achtergeblevenen lag de oprechte wensch van allen: „Goeie reis, jongens, en behouden terugkeer in het Vaderland." UITSLAG VAN DE STEMMING GEMEENTERAAD NIJMEGEN. In Nijmegen werd Vrijdag de I gemeenteraadsverkiezing gehou- den.-In totaal werden uitgebracht 46.747 geldige stemmen. Daarvan werden uitgebracht: op de K.V.P. 29.561 stemmen, op de Partij van den Arbeid 9.218, op de gecombi neerde lijst van Chr.-Hist. Unie en Anti-Rev. Partij 2.905, op de Par tij van de Vrijheid 1.433, op de C. P. N. (De Waarheid) 3.433 en op de lijst Smits 197. Als a.s. Maandag en Dinsdag het Neurenberger Tribunaal von- zal wijzen, zenden alle Duit- sche omroepstations hetzelfde pro gramma uit, zulks voor het eerst sinds de dagen der Nazi's. Volgens diplomatieke kringen te Washington hebben James Byrnes en Ernest Bevin, de Ministers van Buitenlandsehe Zaken van Ame rika en Engeland, te Parijs den huidigen toestand in Griekenland besproken. Naar verluidt heeft Byrnes de bezorgdheid van zijn regeering over dien toestand ken baar gemaakt. trachten een paar briefjes van 25 over de grens te krijgen om voor moeder kousen mee te kun nen brengen, of een paar fiets banden, of iets anders waar drin gend behoefte aan is. En toch vergeten deze menschen, dat zij, door zoo te doen, ons land mis schien één, misschien twee jaar in zijn opbouw remmen. De schade die zij zich zelf berokkenen, is moeilijk te schatten en nog moei lijker te berekenen, doch in ieder geval veel grooter, dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Man vergeet dat om maar een voorbeeld te noemen, ons dood gewone dagelijksche brood voor twee derde met behulp van devie zen moet worden gekocht, ons ro-okertje voor de volle honderd procent. Een brood kost 21 cent, veer tien cent daarvan is uitgegeven aan buitenlandsehe valuta. Die ■^rkoop van die eene gulden in Zwitserland zwart, kost ons dus de deviezen noodig voor vijf broo den. Wil men een sprekende: voorbeeld hoe funest, zelf he kleine zwendeltje is? Het eenige wat de regeering lean doen, is nog strengere maat regelen uitvaardigen en nog scherpere controle uitoefenen en zijn wij goed ingeiicht, dan is dat ook te verwachten, tot groot on genoegen voor velen. Rekent men nu even door dan komt men tot de volgende con clusie. Een gulden kost in Zwitserland (officieele koers) 1.62 francs. Om evenwel in Zwitserland vrij francs te koopen moet men bij een bank 2,50 betalen voor één franc. Een gulden uit- geven voor „zwarte" francs geeft dus een verlies van 1.22 francs /hetgeen omgerekend neer komt op bijna 75 cent. In een Donderdagavond gehouden persconferentie, belegd dooi de Nederlandsche Bank en de douanerecherche is de pers inge licht over een zeer geraffineerde deviezenzwendel. Het betrof hier een „affaire" tusschen Nederland en Zwitser land en hoewel de recherche snel heefi kunnen ingrijpen is er toch nog voor ruim drie-en-een-halve ton omgezet. De Groote Vier tweemaal bij stemming verslagen. Tijdens de bijeenkomst van de politieke en territoriale commis sie voor Italië werden de Groote Vier tweemaal bij stemming ver slagen. Er werd gestemd over amendementen op de bepalingen van het Vredesverdrag met Ita lië, volgens welke tusschen Italië en Abessinië de normale betrek kingen worden hersteld. Het eer- eerste amendement betrof het stellen van een tijdslimiet van 18 maanden voor het terugbrengen in Abessinië van door Italië weg gevoerde voorwerpen op het ge bied -an kunst, godsdienst en historie. Het tweede wilde,, dat ook ae Abessijnsche archieven worden .eruggebracht. Beide ver- ze i werden toegestaan. Bij hei. -.„ste stemden de Groote Vier en Australië tegen, bij het tweede alleen de Groote Vier. De artikelen, handelende over de betrekkingen tusschen Italië en Abessinië werden aangenomen Op grond hiervan erkent Italië de Souvereiniteit en onafhanke lijkheid van Abessinië, doet ten behoeve van Abessinië afstand van alle eigendomsrechten en in teressen, die Italië in Abessinië heeft verkregen en verklaart zich bereid de vorengenoemde voor werpen en archieven terug te geven. De commissie werd ver daagd. door Albert Mousset. Van de vijf staten, waarmee een vredesverdrag rhoet worden onderteekend, hebben twee Ita lië en Hongarije gemeenschap pelijke grenzen met Oostenrijk; dit land is wederom door de scheepvaartbelangen op de Donau met twee andere staten verbon den, Roemenië en Bulgarije. Frankrijk heeft herhaaldelijk den oprechten wensch geuit, Oos tenrijk behulpzaam te zijn hij het herkrijgen van zijn evenwicht. In dit land is thans een eerlijk demo cratisch bevolkingsgedeelte, dat sterk genoeg is, om de door de Geallieerden begonnen denazifica tie voort te zetten. Een dergelijke zuivering kan echter alleen dan zijn uitwerking hebben en duur zaam zijn, wanneer ook de jonge elementen bereid en besloten zijn, deze door te voeren. In de Fransche bezettingszone heeft het systematische dontact tusschen studenten en jeugdbewe gingen op dit gebied zeer bemoe digende resultaten geboekt. Vele Oostenrijkers erkennen, dat de Franschen groot begrip toonen voor bun pogingen, om hun plaatsje onder de zon" te her winnen. De tentoonstelling „Het Fran sche Boek" in Weenen en die van hedendaagsche Fransche schilders, welke in Salzburg werd gehou den, hadden buitengewoon succes. Inderdaad schijnen de betrekkin gen tusschen Frankrjjk en Oosten rijk op het gebied van kunst en literatuur nauwer aangehaald te worden en buiten ieder politiek- diplomatieke speculatie te liggen. We weten nog niet, of Oosten rijk morgen aan den dag de rol aal spelen, welke hem door het lot in het verleden werd toebedeeld: de roi van een wegkruising der stroomingen onder de groote mo gendheden, waaronder het conti nent was verdeeld, of indien men dit prefereert de rol van bewaarder van het Europeesche evenwicht. Op geestelijk gebied blijft het in ieder geval de baker mat en het uitwisselingscentrum der cultuur. Een vreemd en twij felachtig noodlot wilde het steeds, dat Oostenrijk zijn doel buiten zichzelf vond en menigmaal een aantrekkingselement tusschen stond een conglomeraat, waarin zich Weensche gemoedelijkheid met latijnsche hersenen en Slavi sche fantasie tot een harmonisch en verdraagzaam geheel vereanig- de. Het schijnt, dat het probleem van een Europa van morgen een vredig en menschelijk Europa, De hoofddaders, J. C. A. Hel- mich en C. F. Jihhen, hadden tezamen met twee Zwitsersche bankiers 'n soort „illegaal" clea- ringskantoor gemaakt. In Zwit serland werden vorderingen op Nederland en in Nederland vorde ringen op Zwitserland verzameld en de onderlinge zaken werden per brief of zelfs per telefoon afgehandeld. In Nederland ver leenden daarbij de arbitraganten J. S. Zwart, I. D. van Bienen en J. J. Da Oosta hun medewerking. Bij de briefwisseling en dit maakte de zaak juist zoo geraffi neerd werd gebruik gemaakt van een onschuldig lijkende code. Zwitsersche francs werden aan- dat het begrip „civitas maxima' nabij komt veel minder zal lig- geduid met het woord nestle, Bel- gen in de verzoening der volkeren, gische met cement, Fransche met dan in de verzoening der bescha- Suez, Ëngelsche panden met vingen Indien dit zoo is, dan zou 1 Vickers, Amerikaansche dollars het de taak van Oostenrijk mogen met Cotton en Nederlandsche gul zijn, tot 't microcosmos der EUro- dens met samen (zaden) of tul- peesche culturen te worden; een pensamen (tilpenzaden) verbindingsstation tusschen het Oosten en het Westen, tusschen de Romeinsche en de Slavische wereld. Van dit gezichtspunt uit zijn de cultureele betrekkingen tusschen Parijs en Weenen te beschouwen. Het aanzien van Frankrijk is thans grooter bij de intellectueele élite, dan bij zekere Oostenrijksche politici. Alle pogingen van Frank rijk zijn erop gericht, op grond van dit aanzien niet alleen tot een nauwere geestelijke samenwerking der beide landen te geraken, maar ook tot genezing der Europeesche menschelijkheid hij te dragen, wel ke alleen ons oude continent in de gelegenheid stelt zijn moreel pres tige in deze wereld te bewaren, als het al zijn politieke en econo mische overmacht moet inboeten. „In het moderne tijdperk," zei onlangs Generaal Béthouart, de commandant der Fransche bezet tingszone, „waar de oorlog van totalen en algemeenen aard is, moest ook de vrede totaal en al gemeen zijn. De vrede tusschen Frankrijk en! lOastenrijk kan slechts een bestanddeel vormen van het groote Wereldaccoord, zonder welke er geen cultuur en geen beschaving bestaat." Omstreeks 15 Augustus werd de eerste arrestatie in deze zaak verricht en spoedig volgden er meer. Desalniettemin kon eerst enkele dagen geleden het voor onderzoek worden gesloten. De vijf reeds genoemde verdachten J zijn vastgehouden en zullen zich i op 22 October a.s. voor den bij- zonderen economischen politie rechter te Amsterdam moeten verantwoorden. Er zijn evenwel hij deze zaak nog anderen be trokken, die, nadat zij verhoord waren, weer in vrijheid zijn ge steld. Voor een deel was het tegoed, dat de heeren in ons land hadden gevormd afkomstig van Neder landsche bankbiljetten, die goed koop in Zwitserland waren opge kocht en clandestien naar Neder land waren overgebracht, van geld dus dat eerst door vacantie- gangers en zakenlieden naar Zwitserland was gesmokkeld en daar ver beneden den officieelen koers jin franken was omgezet. Hoe groot het verlies is, dat de staat der Nederlanden Straks immers wanneer in ons land het leven weer normaal zal zijn en alles weer te koop is, heb ben deze goedkoope guldens hun oude waarde nog en is het goed koop koopen in een land, dat zijn wederopbouw duur moest betalen. Een duidelijk voorbeeld toont dit aan. Reeds is geconstateerd, dat sinds in ons land de benzine vrij gekocht kan worden, tal rijke auto's uit België naar Nederland komen met bijna leege tanks en hier benzine koopen. De prijs van de ben zine in België is vrijwel gelijk aan die in Nederland. Voor een Belg, die guldens heeft weten te koopen voor de helft van de normale koers, kost de benzine in Nederland ech ter maar de helft. Dat deze benzine door Nederland met dure deviezen is gekocht en dat door zijn handelswijze in Nederland het gevaar blijft dreigen dat de benzine weder om gedistribueerd zal moeten worden, interesseert dien Belg natuurlijk niet. Hij doet goed zaken en lacht om den Hollander, die Jiem de gul dens bracht en genoegen nam met negen inplaats van zes tien franken. Te weinig misschien is er over deze materie tot nog toe gepubli ceerd, want waarlijk het zijn niet allen gewetenlooze schurken, die Gedupeerde landen kunnen slechts op 40 rekenen. Te Parijs is medegedeeld, dat te Brussel een speciale commissie, waarin Groot-Brittanië, Frankrijk en de Vereenigde Staten vertegen woordigd zullen zijn, zal worden ingesteld, ter verzekering van een gelijkelijke verdeeling van de tweehonderd-twintig ton goud, welke in Duitschland is aange troffen, voornamelijk in de Ame rikaansche zóne, en welk goud thans teruggegeven moet wordën aan de landen, wier goudreserves] door de nazi's zijn geplunderd De mededeeling werd gedaan door Jacques Rueff, den voorzit ter van het inter-Geallieerde bu reau voor schadevergoedingen. Hij zeide verder, dat de commissie welke zal aangevuld worden met den naam „goud rechtbank", zal bestaan uit Sir Desmond Norton Britsch vertegenwoordiger bij het bureau voor schadevergoedingen, Russell Dorr voor de Vereenigde Staten en hijzelf voor Frankrijk Rueff verklaarde, dat de Zwit sersche autoriteiten er in hadden toegestemd de vijftig ton goud welke door de Duitschers naar Zwitserland zijn overgebracht, uit te leveren, en dat de Zweedsche regeering bereid was zeven ton over te geven, zoodat de totale partij beschikbaar goud tweehon derd zeven en zeventig (277) ton beloopt. Het totaal aan restitu tie-verzoeken beloopt zevenhon derd ton, zoodat de in aanmerking komende landen slechts veert i procent van hun goud terug zou den kunnen krijgen. Rueff verklaarde het niet ver tegenwoordigd zijn van de Sovjet- Unie in de „goud-rechtbank" door 't feit, dat in de Sovjet-Russische zóne geen goud was gevonden en dat de Sovjet-Unie op dit punt geen aanspraken had doen gelden Toen het bestaan van ons volk op het spel stond, waren alle be schikbare middelen en krachten ingeschakeld tot verweer. Er was geen tijd meer voor onderlinge twisten en meeningsverschillan uit te vechten. Om het zoo eens uit te drukken: de discussie was ge sloten. We hadden tezamen één doel: ons bestaan. Daar is een wondere bekoring van uit gegaan. Menschen, waarvan wij geschei den geleefd hadden door partij- grenzen, stonden plotseling als naaste ons terzij. Zij hadden plot seling dezelfde idealen, dezelfde strijd, dezelfde angst, als wij en het was geen wonder, dat we hoop ten, dat dit alles zoo mocht blij- ven. Maar de werkelijkheid was nuchterder dan onzen droom. Toen de onmiddellijke bedreigingen voor hij waren, kwamen de verschillen weer aan den dag in het insteHen •op de nieuwe situatie, en het zal zoo wel blijven zoolang wij niet in staat zijn de poli tieke strijd te ver eenvoudigen tot enkele groote strijdpunten, en de variatie der doel einden samen te binden tot het en kelvoudig ja of neen. Maar al zijn we geneigd toe te geven, dat dit de eigenschap is van een levend en strevend volk, het valt toch niet te ontkennen, dat er aan deze situatie bepaalde gevaren verhon den zijn. Er was nog een ander element, dat een wondere kracht bezat toen wij ons als één man keerden tegen den bezetter, m. n. de persoonlijke inzet van iederen man, van elke vrouw, die zich Nederlander voel de. En dat dit element zichtbaar verloren raakt, is een gevaar, dat gezien moet worden. De partij formaties zijn geboren of herho ren. De beginsel- en actie-pro gramma's zijn ontworpen, en ieder zijn partijverband streeft op Dr. Schuhmacher, de leider der Duitsche Socialistische Partij (S.P.D.), heeft Donderdag op den partijdag te Keulen het stand punt ten aanzien van den huidi gen toestand in Duitschland ver- I vat in een manifest, uiteengezet. I De partij wijst hierin de ver antwoording voor de thans lieer- schende verhoudingen af en ver- hierbij 1 kaart dat Duitschland in. een ca- heeft geleden, is moeilijk te over- i tastrofalen toestand dreigt te ge zien, wel bewijst» het, dat die en 6et in mm De commissie der Fransche par tijleiders heeft volledige overeen stemming bereikt ten aanzien van het gewijzigde ontwerp der grond wet voor de vierde Fransche Re publiek, aldus wordt Donderdag middag van gezaghebbende zijde derden vormde, menigmaal echter te Parijs vernomen, ook een voorwerp werd van inter- j Het ontwerp gaat thans naar de nationalen tweedracht. Oosten- grondwetcommissie, welke het rijks cultuur beeldt een plasti-moet gereed maken voor aanb.ie- schen vorm uit, welke eenig inding aan de voltallige vergade- zijn soort is; tengevolge van de]ring. De nationale vergadering kruising van Germaansche, Slavi- zal het dan zelf bespreken en er ache en Romeinsche invloeden ont- (over stemmen. kele honderden guldens (wat doet het er toe: het is toch maar een paar honderd gulden en dan kan ik tenminste iets koopen) die zoo meegenomen wordt in een voe ring van een jas of tusschen een paar papieren, en waar met zoo veel trotsch over wordt gespro ken, hij elkaar opgeteld een slor dig aantal tien duizendjes be draagt. Dat deze, op zichzelf onbeteekenende zwendeltjes hij elkaar opgeteld na een maand een flinke en na een jaar. een dui delijk merkbare verliespost voor het Nederlandsche volk inhouden realiseeren de meeste reizigers 'zich niet. Er zijn echter steeds geslepen lieden in België, Zwit serland, Engeland en elders te vinden, die graag voor weinig geld de waardevolle guldens op- koopen. Welingelichte republikeinsche kringen verklaren, dat Sjahrir de Indonesische delegatie hij de Indonesisch-Nederl. besprekingen zal leiden, aldus het Indonesisch republikeinsche persbureau Anta. ra. Dezelfde kringen deelen mede, dat de besprekingen voor het ein de van de maand zullen aanvan gen. Sjahrir werd Vrijdagmiddag te Batavia verwacht. Het hoofdbestuur van de C.P.N. (De Waarheid) deelt mede, dat de massa-meeting, die heden Za terdag in de Houtrusthallen onder auspiciën van de vereeniging NederlandIndonesië zou plaats vinden, toch dooTgang zal vinden De C.P.N. (De- Waarheid) heeft n-1. besloten om deze meeting over te nemen. zijn wijze naar een maatschappij voor allen. Maar in dit alles valt te constateeren hoe de persoon lijke inzet zich heeft opgelost in de partij. De scheidslijnen zijn weer ontstaan, de muurtjes zijn weer opgetrokken, en een gevoel van knusse veiligheid wekt weeë slaperigheid in de burgerlijke ziel. Het program van actie is vastge steld, allicht na veel heftige dis cussies, de meerderheid doet de rest. Maar de nood in de wereld is nog groot, de problemen nog vele, de wederopbouw een zorgenkind het heeft geen zin deze rij te vergrooten, een feit is, dat dit alles, zoo goed als in den strijd tegen den bezetter, de persoonlijke inzet vraagt van ons ieder per soonlijk, vandaag! De geest van samenwerking laboreert opnieuw aan partijzucht. Wordt het niet hoog tijd, dat we als volksgeheel opnieuw tot de actie geroepen worden, dat ons denken en han delen geleid wordt tot een kris tallisatie rondom de alles beheer- schende vragen? Kunnen we ons in deze wereldsituatie veroorloven de oude situatie te herhouwen? Dit lijkt ons een ernstige vraag. De vraag naar een nieuwe bezie ling, die ons dicht opeen voert in een onwrikbare wil naar vrede en gerechtigheid. Dat houdt niet in, dat partij formaties geen zin hebben, maar wèl, dat geen formatie, hoezeer conform aan ons denken en ons inzicht, het recht geven alleen binnen dit verhand actief te zijn maar overal daar waar het gaat om het behoud van het bestaan van ons volk als geheel, waar het gaat om de onverwendbare levens waarden, die ons èn als individu èn als volk heilig zijn. Wij staan nog inderdaad in de periode van het beraad, voor het meerzijdig beroep op medewerking in ver schillende richtingen, ondanks ver schillen in ideaal en praktijk, er is nog ruimte voor het argument, maar het Carpe diem is hier van kracht. raken. De macht in het in puin gelegde Duitschland is in handen van de militaire regeeringen, al dus het manifest, maar in geen der zones is echte democratie: In de Oostelijke zóne bestaat zelfs geen staatsburgerlijke rechtsge lijkheid en het recht van vrije meeningsuiting. In de politiek, economie en het bestuur heer- schen weer dezelfde krachten die Duitschland naar den huidigen toestand hebben gevoerd. Zoo zijn bij de economische vereeniging van de Britsche en Amerikaan sche zónes alle centrale instanties aan vertegenwoordigers der kapi talistische opvattingen overgedra gen. De Socialistische Partij ver langt o.m. de socialisatie der grondstoffen-industrieën en der banken en het ten uitvoer bren gen van ingrijpende agrarische hervorming. Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint: De Amerikaansche Minister van Buitenlandsehe Zaken, James Byr nes, is uitgenoodigd tot het hij wonen van de laatste dagen van het proces, doch tot nu toe is het niet zeker, of hij aanwezig zal zijn. Onder de Amerikaansche gasten op de toehoorderstribune zullen zijn General MacNarvey, bevelhebber der Amerikaansche troepen in Europa en zijn plaats vervanger Luit.-Generaal Lucius Clay. Voorts senatoren, bezet tingsautoriteiten en diplomatieke vertegenwoordigers der Vereenig de Staten in Europa. In een of ficieel bekend gemaakte lijst der gasten der Amerikaansche aan klagers is de naam van Generaal Eisenhower niet opgenomen. Te Oostende is een geheimzin nig projectiel neergekomen. De overblijfselen worden aan een onderzoek onderworpen. Binnenkort zal in Engeland een wet van kracht worden, waarbij het gebruik van zilver voor het vervaardigen van munten wordt verboden. De maatregel is noo dig met het oog op de schaarsch- te van zilver, dat voor verschil lende industrieele doeleinden drin gend noodig is. Jose Giral, hoofd van de Spaan- sche regeering in ballingschap, heeft in een nota aan de Groote Vier en aan de Vereenigde Naties gezegd, dat republikeinen in de Spaansche gevangenissen gemar teld worden. Op onze administratie lig gen de passagierslijsten var het motorschip „Kota Baroe" en „Volendam" ter inzage.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1