a J! li/eceieUUeuws U% putsen. De Duitschers De Merdeka" over de verhouding tot Nederland. Malle gevallen Di Ctiristelijk-Democratische Partij in Duitschland. Het werk der Commissies te Parijs, en het proces te Neurenberg. cvrij ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1946. De politieke en territoriale commissie voor Italië. Degrelle in Ecuador aan land gegaan 1 Reactie van Engelsche bladen op de rede van Churchill. De Squatters op den terugtocht. Radio-zendstation van Palermo overvallen. ïl Dc Nederlanders moeten het woord „Rijksverband" schrappen. Stagnatie in kolenexport uit de V.S, naar Europa. Het „Dagblad" over de Commissie-Generaal. Station te Haifa vernield. Najaarsstorm helpt wederopbouw aan materiaal. BELANGRIJKE VERHOOGING van Gas, Electriciteit en Huisbrand. Wie worden er vermist .sv'KRWd t'HTINO medegedeeld door het K.N. M.X. te De BUt geldig tot Zaterdagavond. Storm. Storm,, aanv. uit het Z.- W., wisselend bewolkt met regenbuien, hier en daar vergez. van onweer. Koeler. Hootdredael!»'.- Herm. Steggerda. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 85-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke 2de Jaargang No. 307. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" - Verschijnt dagelijks - Drukkenj N.V. Firma P. J- van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 et.minimum per advertentie f 1-50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties; 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven °nder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. ZONS OP- EN ONDERGA**» IN DE MAAND SEPTEMBER. De tijden van op- en ondergang van zon en maan in Sept. zijn: 1946 Zon Maan Sept. Opik. Ond. Opk. Ond. 19. 6.19 18.47 23.43 1616 20. 6.21 18.45 17.06 21. 6.23 18.43 0.56 17.43 22. 6.24 18.40 2.15 1819 23. 6.26 18.38 3.36 18.31 nnlitieke man tot de conclusie gekomen, Donderdag werd m de politieke Italië en territoriale commissie voor Xta lië door Wysjinski critiek uitge opgelegde betalingen een te zware last voor dat land zou vormen. r. eischPA Engeland wilde met het uitspre- oefend op de Italiaan ken van een meening wachten tot t.a.v. Triest. Ditmaal met methet nieuwe voorstel had gecireu- ortdersteuning van de Joego-Sla- leerd. ondersteuning Met 17 tegen 2 stemmen werd visehe eischen. 1 een voorstel van Australië ver- -w worpen, dat een clausule wilde op- 1 Nieuw Zeeland) onaer- - nemen volgens welke aan voor- Zuid-Afyikaansc malige staatsburgers van vijande- om West-Istn j^ke staten. die de nationaliteit van een der Vereenigde Naties na Italië Mason steunde het amendement den Vrijstaat Triest op te nemen en verwierp de Joego-Slavische bezwaren tegen den corridor van het vrije gebied. Smicc (Joego slavië) verklaarde nadrukkelijk, dat Joego-Slavië het vredesver drag niet zal onderteekenen, voor dat een compromis oplossing voor de kwestie van Venezia Giu- lia en het vrije gebied van Triëst is gevonden, daar de zoogenaam de Fransche lijn en de Zuid-Afri- kaansche lijn de Morgan-lijn, die het gebied afbakent, dat ontegen zeggelijk Joego-Slavisch is, over- schrijden Het amendement van Brazilië, dat de voorgestelde grens tus schen Italië en Joego-Slavië ten gunste van Italië wilde wijzigen, werd tenslotte met 17 tegen 1 atem (Brazilië) en twee onthou dingen (België en China) ver worpen. De Economische Oommissie voor Italië. de Economische commissie Italië verwekte Willard verrassing door de mede- deeling dat hij zijn ontwerp tot volledige schadeloosstelling we gens door leden van de V N. ge leden verliezen aan eigendommen introk. Er zou volgens spr. een aanzienlijk lager bedrag worden aanbevolen. Engeland en Frank rijk steunden dit voorstel. De Sowjet bleef echter wel schade vergoeding eischen maar tot een derde van het voorgestelde be drag. Frankrijk steunde thans net nieuwe Amerikaansche voorstel. HJvenals de Amerikaansche afge vaardigde was ook de F ran sch elen wapenstilstand met hadden verkregen, herstel van rechten zou worden gegeven De commissie werd hierna ver daagd. Arthur Robert Boyoe, een 45- jarige schilder uit Brighton is te Donden ter dood veroordeeld wegens moord op Elizabeth Mc- Lindon, de 41-jarige huishoudster in het huis van Koning George van Griekenland te Westminster. In voor Thorp Volgens gewoonlijk welinge lichte bronnen is de Belgische rexistenleider, Leon Degrelle, in het geheim op een plaats aan de Ecuadoriaansche kust, mogelijk in het Noorden van de provincie Esmeraldas, aan land gegaan. Volgens dezelfde bronnen heeft het Ecuadoriaansche ministerie van binnenlandsche zaken hier omtrent reeds bericht ontvangen. De Madrileensche correspondent van de Daily Telegraph bericht, dat volgens geruchten m San Sebastian de voormalige Belgische rexistenleider Degrelle in Zuid- Frankrijk zou zijn aangekomen, alwaar hij zich gevoegd zou heb ben hjj een fascistische bende, welke daar gevormd zou zijn. De rechts georiënteerde bladen wijden op de frontpagina's veel aandacht aan Churchill's rede te Zurich, waarin hij pleit voor een Vereenigd Europa en een samen gaan tusschen Frankrijk en Duitschland. De liberale News Chronicle, die de rede kort samenvat, schrijft, dat het laatstgenoemde voorstel vele Franschen ontsteld heeft en dat Fransche politieke kringen het beschouwen als „een hernieuw de Anglo-tAmerikaansche poging om Duitschland te weerhouden van een eventueele alliantie met de Sowjet-Unie". De Daily Herald, het orgaan van de Labour partij geeft een kort uittreksel van de rede zonder commentaar. erslaggever van zaak toch overschat, omdat zij het j wezenlijke van de procesvoering :niet vermochten te zien. Als men slechts weinig egn Dllitscher gpla'k over Neuren berg, dan kreeg men steevast het antwoord: „Waarom geen korte metten met deze heeren, zij zijn Een speciale i het A.N.P. seint: Nu ons nog dagen scheiden van het einde van het proces kan men onder de Duitschers nauwelijks een ople- j ving van de reeds lang tot bijna gchuldigen en wij de siacht- aan het nulpunt gedaalde belang- offerg,, stelling constateeren. De Duit- men denzelfden Duitscher schers leven nog onder de imp re - weer tegenkomt dan zal hij er sie van Goebbels machtig prop- zekgr bj- zeggen, dat de Geallieer- ganda-apparaat. Zij zijn gewoon precies dezelfde misdaden he- 1.4- ^nv. V,o.f v^cr^prptn flOOr gaan als de nazi s, nu millioenen Duitschers uit de verloren gebie den worden weggezonden. Dat zelfde hebben verschillende be schuldigden namelijk 'n paar we- geraakt aan het regeeren door middel van reclame, die volgens Hitiers vroege overtuiging wit kan maken wat zwart is en de hel in de hemel doen verkeeren. Het nauwelijks kwalijk te hun nauwenjKs -Mken ge]eden ook gezegd Er is dat zij dientengevolge „iorricirir1 irl ■nultsehland die ter- De terugtocht van de squatters is begonnen. Het Ivanhoe-hotel en Abbet Lodge zijn gebeel ont ruimd en werklieden van het ministerie van openbare werken zijn bezig de vertrekken voor de rechtmatige gebruikers in gereed heid te brengen. De squatters m 't Duchess of Bedford House, die Woensdagavond besloten te ver trekken, zouden tegen Vrijdag de flats hebben verlaten. Volgens een bericht, dat in Rome ontvangen is, is het om- roep-station van Palcrmodoor minstens 100 gewapende lieden met handgranaten en machinege weren overvallen. Het gevech. tusschen het aldaar gestationeer de garnizoen en de aanvallers duurt voort. Politieversterkm- gen die naar het radio-omroep- station op weg waren, werden on derweg beschoten, zoodat zg met verder konden gaan, aldus he. bericht. Mijn vriend kwam giste renavond opgewekt naar me toe. Ik denk: Zie zoo, die heeft een huis natuurlijk... maar nee. Hij stopt me een krant in m'n handen en zegt: „Dat moet je eens lezen. Daar ben ik nou echt mee in m'n schik. Ik vind we gaan reuze vooruit!" Ik lees: Es lebe die Fredheit. Tooneelstuk in 4 bedrijven, naar betrouwbare historische gegevens. Ie bedrijf: Jong, aanvallig meisje. Werkzaam op over heidskantoor. Haar supe rieuren noemen haar be trouwbaar en ijverig. 2e bedrijf: Meisje heeft een vrijer. Vrijer gaat als vrij williger naar Java. Schrijft' over Soekarno en is voor nemens hem op zijn kop te geven. 3e bedrijf: Meisje ant woordt haar vrijer als volgt: Wat betreft de toestand in Indonesië, je zei dat je Soe karno op zijn kop zou geven en dat je recht en macht zal gaan herstellen. Maar je krijgt niet Soekarno te pak ken. maar de Indonesiërs, die je zult dooden. Wij waren vijf jaar bezet door de Duitschers en dat vond je verschrikkelijk. De Indonesiërs zijn 350 jaar on- 'i der vreemde heerschappij. Je weet nu wat 't is dat je niet vrij bent. Wat je voor jezelf wenscht moet je ook anderen gunnen. Wanneer je niet moet vechten, doe het dan niet 4e bedrijf: Brief van meisje wordt hij superieuren be kend. Meisje wordt op staan de voetontslagen! Tableau! Ik kijk m'n vriend ver baasd aan en vraag: „Ben je echt enthousiast?" Hij: „Ach venten weg is'ie. 't Is een mal gevaldat is 'et. Naar aanleiding van de verkla ring van een Britschen woord voerder, dat het Geallieerde leger uiterlijk 30 November Indonesië zal verlaten, merkt de (Rep.) Merdeka van 9 September in een hoofdartikel o.m. op, dat het poli tiek geschil door de Indonesiërs en de Nederlanders zelf opgelost dient te worden. Engeland, ver tegenwoordigd door Lord Killearn, zal slechts een bemiddelaar kun nen zijn. De komende 2% maand zal voor Indonesië de belangrijk ste periode zijn. Tusschen twee dingen kan gekozen worden: Beslechting van het geschil door wapengeweld dan wel door onderhandelingen. Als Ge neraal Spoor of Generaal De Waal meenen, dat zij door een blitz krieg Java en Sumatra kunnen bezetten, dan zullen de hier aan wezige 200.000 Nederlanders in de toekomst niet veilig meer kunnen leven. De eenige oplossing is dus den weg der onderhandelingen te kiezen, doch de Nederlanders moe ten dan niet alleen op hun eer en hun prestige letten. De republiek is een realiteit, zij bestaat reeds een jaar. De Neder landers moeten daarom wijs ge noeg zijn om het woord „rijks verband" uit hun politiek woor denboek te schrappen. De Indonesiërs willen met de Nederlanders samenwerken, maar dan vrij, niet gebonden door een bepaald verband. Als de bespre kingen weer naar het rijksverhand geleid worden, komen wij weer in een impasse. Zij dienen nieuwe termen te bedenken, welke voor de Indonesiërs aanvaardbaar zijn. Uiteraard zal de inhoud van ieder voorstel van de commissie- SchermerhomVan Mook voor ons Indonesiërs van belang zijn. De hoofdzaak, waar het op aan komt is, dat de souvereiniteit van Indonesië erkend worde. Wanneer deze voor ons principieele aange- was nemen eigenlijk maar één opvatting had den van het proces: een grootsche reclamestunt, die erop berekend was het overwonnen volk een min of meer hypocritisch vertoon te geven van het recht van demo cratische naties. Het dient ge zegd, dat er wellicht een kleine kern'van waarheid in deze opvat ting schuil ging in zooverre, dat de bezettingsautoriteiten geen middel onbeproefd hebben gelaten om de Duitschers te herinneren aan de geheiligde grondslagen der rechtspraak, die tezamen met zoo veel andere waarden der bescha ving door de nazi's met voeten waren getreden. In dezelfde zaal, waar dit. pro ces gevoerd werd, had tot voor weinige maanden nog een van de beruchte volksgerechten der na zi's gezeteld, waar een recht spraak werd gebulderd, die een aanfluiting van het recht was. In Hitler's oog was de integere recht spraak uit vroegere dagen niet meer dan een blok aan het heen van den totalitiren staat. Het was een onverdachte getuige, die het bevestigde: De beschuldigde Frank. opperjurist der nazi partij, die te zeer nazi was om de rechtsverkrachting niet in practijk te brengen, en te zeer jurist om haar niet theoretisch te veroor- deelen. In dezelfde zaal werd nu recht gesproken over hen, die het recht aan hun slachtoffers hadden misgund. Zij hadden nauwelijks reden tot klagen -gehad, indien met hen ware afgerekend zooals zij het met hun slachtoffers deden. Maar hier gold fair play en zij konden zich verdedigen zooals zij geen ander de kans hadden ge geven het te doen. Zij konden nog propaganda maken, legenden vertellen. Zij konden in hun slot woorden en zij deden het bijna allemaal het Duitsche volk nog eens vertellen, dat de oorlog in het Oosten een kruistocht was geweest, die thans door de Weste lijke mogendheden zou moeten worden voortgezet. Dit alles was een te snelle over schakeling naar de democratie dan dat zij ten volle begrepen kon worden door de Duitschers, die het andere gewoon waren. Kon men het hun kwalijk nemen, dat zij het eerst dachten aan propa ganda? Per slot van rekening werden de Duitsche kranten en de radiostations bevolen hoeveel pro- cesstof zij iederen dag moesten geven. Er was ongetwijfeld een pro DE TERUGKEEK VAN DEN GRIEKSCHEN KONING. De Grieksche MinisterJPresident Tsaldaris, heeft volgens semi- officieele mededeeling gezegd, dat Koning George van Griekenland op Woensdag of Donderdag aan staande te Athene zal aankomen. Hij zou door destroyers van Malta afgehaald worden. WALAGE HEEFT BEDANKT. Naar verluidt heeft Wallace zijn ontslag bij President Tru man ingediend, omdat zijn stand punt ten opzichte van de buiten- landsche politiek niet in overeen stemming is met de regeering. Byrnes staat geheel achter Tru man. niemand in Duitschland, die, ter wijl hij hierover ach en wee klaagt bedenkt, dat ook dit een erfenis van Hitler is. Er is nie mand, die erbij denkt aan de mis daden die juist in deze gebieden door Hitler's horden gepleegd zijn kaansche kolencommissie heeft waar-van zij nu toch hadden verklaard, dat zoo lang de zeelie Door staking kan achterstand niet worden ingehaald. Een ambtenaar van de Ameri- denstaking duurt, er elke week 450.000 ton kolen niet naar Euro pa vervoerd kunnen worden. De kolentoewijzingen voor export in en kunnen weten, nu de zeventien duizend pagina's van het verslag der rechtzittingen ermee overla den zijn. Als de onthullingen van het proces inderdaad even indruk gemaakt hebben op het Duitsche volk, dan is die indruk al te spoe- n„, hpr dig vervaagd en wij gelooven, dat gezien de toewijzing voor October in deze laatste dagen voor het van 2 millioen niet vergroot kan worden, kan wat door de staking voor export verloren ging, niet meer worden ingehaald. De toewijzingen voor export in October (in duizenden tons) zijn resp. Frankrijk 527, Nederland 212,5, België 161,5, Denemarken 13,6, Zwitserland 42,5 Griekenland 34 Finland 68, Noord-West Afri ka 76,5 (deze zijn ten opzichte van September onveranderd ge bleven) Italië 425 (450,5), Noorwegen 51 (76,5), Portugal 55 (59,5). De toewijzing voor Zweden is nog niet vastgesteld. 2»0 Scplcmiici* terneuzen Voor ons ligt het nummer va* „Het Laatste Nieuws" waaria deze groote gebeurtenis is vast gelegd, waardoor het voor Ter neuzen een historisch nummer is geworden. Daarin vinden we de Proclamatie van H. M. ue Koningin, gevolgd door die va* Generaal Dwigt D. Eisenhower en van den toenmaligen Districts- Commandant van den Orde dienst in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren G. Tichelman. En het is begrijpelijk dat van elke Terne u- zenaar de gedachten teruggaan naar die dagen. Iets van d« spanningen voelen we weer terug wanneer we dit blad door lezen. Hier zijn enkele fragmen ten die ons in het bijzonder iets te zeggen hebben: Bevrijd! Wat een spanning zit achter dit woord. We herinneren nog zoo goed die eerste dagen, waar in gezegd werd, dat de bevrijding nog slechts zaak was van enkele September zijn bijna twee millioen uren_ jets van de vrijheidsroes ton groot, maai er is practise i gjng reeds door de mensen heen. nog niets van uitgevoerd. Aan legenheid erkend is, dan kunnen wij praten over een zoo goed mo gelijke samenwerking op alle ge bied tot den opbouw van ons land. Wanneer noodig kunnen in een speciaal verdrag, naast het ver drag, waarbij de republiek Indone sië erkend wordt) de bepaalde be langen der Nederlanders gewaar borgd worden. In een artikel „Nieuwe Phase" verwelkomt het te Batavia ver schijnende „.Dagblad" de Commis. sie-Generaal en spreekt daarbij de hoop uit, dat de Commissie er in zal slagen een oplossing te bren gen. Indonesië moet in de leden zien de representanten van het Nederlandsche volk en hen tege moet treden met dat vertrouwen, waarop de Commissie als hoogste af gezante recht heeft. Het is nog niet bekend, hoelang de Commis sie in Indonesië zal verblijven, doch het blad spreekt de hoop uit, dat zij zich den tijd ten nutte zal maken ook voor zaken, die geen J rechtstreeks verband met de poli- pagandistisch element, dat voor tieke verhoudingen hebben, in al in de Amerikaansche zóne, welke door de gebeurtenissen nog waar de bezetters de macht der einde de laatste speeches der be schuldigden levendiger in de her innering van de Duitschers gegrif staan dan de sombere dingen, waarover de aanklagers hebben gesproken. „Wij zijn de slacht offers", dat hooren wij thans overal. Als een weerklank van Goerings laatste rede, waarin hij het Duitsche volk vrij pleitte van eenige schuld. Maar waar anders dan in het Duitsche volk hadden nazi's den grond vruchtbaar ge vonden voor hun ideeën? Welk ander beschaafd volk zou hebben meegezongen in de waanzinnige koren der „Sieg Heils", die als men Schacht mag gelooven Hitier hebben gemaakt tot het machtsdronken slachtoffer van de verafgoding der natie Wij zijn I daar ook in de rechtszaal telkens weer aan herinnerd wanneer er bewijzen kwamen voor het feit. dat de misdaden en rechtsver krachtingen van het regiem voor het volk niet verborgen waren gebleven. Zoo stond het in een brief van een jongen Duitschen soldaat aan een vriend, waarin de uitmoording van een ghetto werd beschreven: „Oh mein lieber Freund, es war schrecklich. aber... befebl ist befehl". Het Ooster-station te Haifa is Vrijdagmorgen door een ontplof fing gedeeltelijk vernield. Er vie len geen dooden. Volgens ver klaring van de politie werd te half twaalf door Joden in 't stations gebouw een pakket neergezet, dat voorzien was van de aanduiding: „Gevaarlijk", in drie talen gesteld Dit pakket kwam tot ontploffing. In den nacht van Woensdag op Donderdag, is door de hevige najaarsstorm de deklast van een houtboot afgeslagen ter hoogte van het eiland Texel. Het hout werd tengevolge van den Westenwind op de kust van Texel gedreven, zoodat over een lengte van kilometers het strand bedekt is met hout, bestaande uit schrooten. De strandvonderij is 's morgens onmiddellijk begonnen met de berging van het hout, dat op sommige plaatsen huizenhoog ligt opgehoopt. De hoeveelheid is zoo groot, dat na uren rijden met 15 wagens er nog geen vermindering was te bespeuren, terwijl er nog steeds meer hout aangespoelt. Aangezien het hout slechts kort in het zoute zeewater heeft ge legen, zou dit een belangrijke bij drage zijn, in de materiaalvoor ziening voor den wederopbouw. Deze heeft de noodige stappen reeds gedaan. We dachten, dat zonder eenig bezwaar de bevrijding zou zijn verkregen. Maar dan. de eerste slacht offers, die de vrijheid met hun leven heblien moeten bekoopen. Plotseling werd weer gemerkt den druk, den waanzinnigen druk waaronder we leefden. Dn spanning werd grooter. Kwamen ze maar haast! Dan de ver schillende bombardementen, die gelukkig niet veel slachtoffers maakten, maar toch te veel. De spanning dreef velen de stad uit, naar de omgeving, waar men zich meer veiligheid voorstelde. Maar ook daar werd niet die rust genoten die gehoopt werd. Dan de beschieting, het opblazen der bruggen. Wat moest daarvan terecht komen? En nu die spanning gebro ken! Met groot gejuich zijn de bevrijders zo vurig verbeid, niet in het minst in de laatste dagen binnengehaald. In hen zagen we den nieuwen tijd, de tijd van herkregen vrijheid be lichaamd. Van daar vreugde. Maar het is vreugde van men sen, die door grooten nood zijn heengegaan. En daarop volgen ilan die belangrijke vragen, die ook voor heden nog zoo'n bijzondere be- teekenis hebben: niet behandeld zijn, zooals de kwesties van zuivering, schade vergoeding, rechtsherstel, terug gave van eigendommen, evacuatie en terugkeer. Het zal de com missie niet moeilijk vallen van deze problemen, zooals deze in de bevolking leven, kennis te nemen, indien de afstand tusschen haar en de levende maatschappij niet kunstmatig groot wordt gehou den. reclame evenzeer kennen als de nazi's, vooral in de kranten sterk tot uiting kwam. De propaganda die van het proces moest uitgaan, was tweeledig: Toonen wat democratie is en leeren wat natio- naal-socialisme was. Niemand zal ontkennen dat dit noodig was en dat het zelfs een van de belang rijkste van de vele facetten van de procesvoering was. Maar de Duitschers hebben deze zijde der De passagiers van de vermiste Skymaster. De bekendste passagier van de Belgische Skymaster, die sinds Woensdagavond, werd vermist, is de 56-jarige Henri Pauwels, ex- Minister en voorzitter van de Christelijke vakvereenigingen in België, die op weg was naar de Internationale Arbeidsconferentie te Montreal. Andere passagiers zijn de directeur van de onlangs genationaliseerde Tramwegmaat schappij Brussel-Antwerpen, Ri chard de Vooght, een hooge func- tionnaris van het Belgische Minis terie van Koloniën, Albert Du- mont en vijf familieleden, onder welke drie van zijn kinderen, Vangilbert Perrier, directeur der Sabena. Naar het A.N.P. nader uit Brussel verneemt, bevindt zich onder de passagiers Jef de Schuyf- feleer, oud-nationaal voorzitter van de K. A. J. Hij was evenals Pau wels op weg naar de Internatio nale Arbeidsconferentie te Mon treal. Op 22 September zal te Gent door het „Belgische Nationale blok" een provinciale massahulde aan Koning Leopold worden ge bracht. 60 Geestelijken uit het gebied van Moskou hebben medailles ontvangen „voor dapperen arbeid tijdens den grooten patriottischen oorlog van 19411945". Naar aanleiding van berichten in de door de Sowjet-Unie gecon- trojeerde pers in Duitschland heeft de Britsche militaire regeering te Berlijn ontkend dat de Britten V-l en V-2 wapens in Duitschland fabriceeren. William Foster, de voorzitter van de communistische partij te New-Yortk, heeft tijdens een be tooging verklaard, dat de partij het eens is met Wallace, die zich ongerust betoonde over de bui- tenlandsche politiek van de Ver eenigde Staten. Het Amerikaansche militaire bestuur heeft mededeeling gedaan van vijf bekroonde postzegel-ont werpen en van de namen der ont werpers. Volgens deze ontwer pen zullen postzegelseries in 19 verschillende waarden worden uit gegeven. Aartshertog Albrecht van Ilabs- burg, van wien men beweert, dat Goebbels hem den troon van Hon_ garije heeft aangeboden, heeft al dus wordt uit Weenen gemeld, per vliegtuig de Fransche zóne van Oostenrijk verlaten. Naar verluidt is hij via Spanje naar Zuid-Amerika gegaan. Al brecht wordt door Hongarije van oorlogsmisdaden beschuldigd. De Fransche autoriteiten zouden ech ter geweigerd hebben, hem aan de Hongaren uit te leveren. „De Christelijk-democratische partij is de meest krachtige uit drukking van "de nationale Duit sche eenheid", verklaart een com muniqué van deze partij, welke het hoogste totaal aantal stem men heeft gekregen bij de ge meenteraadsverkiezingen, die in de vier bezettingszones gehouden zijn, n.l. 10.598.241 stemmen op 30 millioen kiezers. „Van alle par tijen, zoo verklaart het communi qué, is de Christelijk-democrati sche partij de eenige, die in iedere zóne meer dan 1 millioen stem men heeft behaald." Met ingang van i October. Tijdens een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de heer H. H. Wemmers, Jr. Di recteur van het Rijkskolenbureau. medegedeeld, dat de verbetering in. de Nederlandsche kolenvoor- ziening het mogelijk heeft ge maakt, verschillende wijzigingen in de „gas- en electriciteitsrant- soeneeringsregeling 1945" aan te brengen, welke per 1 October 1946 zullen ingaan. De rantsoenen zullen als volgt worden gewijzigd: KOOKRANTSOENEN GAS. Voor gezinnen van twee perso nen 54 m3 p. periode (i.p.v. 34 m3; voor elk gezin meer 6 m3 p. periode (onveranderd) voor alleenwonende personen die zelf koken 48 m3 p. periode (i.p.v. 28 m3). ELECTRICITEIT. Voor gezinnen van twee perso nen 135 kwh p. periode (i.p.v. 85 kwh) voor elk gezinslid meer 15 kwh p. periode (onveranderd); voor alleenwonende personen die zelf koken 120 kwh p. periode (i.p.v. 70 kwh). VERLICHTING EN ANDER HUISHOUDELIJK VERBRUIK. De periode-rantsoenen voor electriciteits-verbruikers bedragen voor de zes achtereenvolgende perioden van het rantsoeneerings- jaar aanvangende in of omstreeks de maand December: 90, 70, 45, 40, 45 en 70 khw, voor rantsoenen, aanvangende in of omstreeks de maand Januari: 85, 55, 40, 40, 55, en 85 khw practisch komt dit neer op een rantsoen in de maanden: Januari en December 45 kwh per maand. Februari en November 40 kwh per maand. Maart en October 30 kwh per maand. April en September 25 kwh per maand. Mei tot en met Augustus 20 kwh per maand. Totaal 360 kwh i.p.v. 156 kwh. GAS. Ook de gasrantsoenen voor de verlichting worden herzien, de tot dusverre geldende rantsoenen van 36, 24, 12, 12, 24 en 36 M3 per periode worden gebracht op 50, 40, 30, 30, 40 en 50 M3 per periode. Dit komt overeen met een rant soen in de maanden: Januari en December 26 M3 per maand. Februari en November 24 M3 per maand. Maart en October 21 M3 per maand. April en September 19 M3 per maand. Mei tot en met Augustus 15 M3 per maand. Nu de rantsoenen zoodanig zijn verhoogd, dat voor eiken aange slotene aan redelijke behoeften kan worden voldaan, en boven dien met de verstrekking van petroleum, als aanvulling op de kookrantsoenen, op den bestaan- den voet zal worden voortgegaan, zullen verbruikers, die deze rant soenen overschrijden, thans als regel, zonder meer worden afge sneden, aldus werd medegedeeld. Bevrijd! En nu? Wat al vragen komen er in ons naar boven. Vragen naar de toekomst. Vragen hoe alles zijn zal. Vragen of wij persoonlijk zoowel als gemeenschap iets geleerd hebben van de ellende die over ons is gegaan. We voelen onze kleinheid. Vanuit deze kleinheid richten we onze oogen op tot den Heer, die onze toevlucht geweest is en ook voortaan wil zijn. We bidden, dat God ons land en ons volk wil bijstaan ook in den zwaren tijd, die ons nog wacht Dat God onzie geliefde Koningin, Prinses Juliana, Prins Bemhard en de Prinsesjes spoe dig op Nederlandsehen bodem terugvoere. Dat Hij ons allen sterke tot al datgene wat van ons gevraagd wordt tot den op bouw van ons oude Nederland. Ja, veranwoordelijkheid legt de bevrijding op onze schouders. Laten we haar aanvaarden als een kostbare gave, die ons is -toevertrouwd door God Almach tig. Dan zal ook het nieuwe Nederland „een wonder van Gods hand" zijn, zooals het oude Nederland steeds was. God heeft die gebeden ver hoord en inderdaad voelen we vandaag de verantwoordelijk heid die de bevrijding op onze schouders heeft gelegd. En nu?... werd er gevraagd. De be vrijding is in groote kringen her dacht we hebben loflijke woorden bedacht, gesproken en geschrevenmaar hiermede zijn we niet klaar. Er moet iets openbaar worden in ons leven van deze dankbaar heid, in onze wil tot bouwen aan een Nieuw Nederland. Oh, dit is vandaag haast tot maar een klank in onze ooren afgesleten. De droom die we koesterden, waarvan onze woorden getuig den, is alweer op vele manieren verstoord, verscheurd, vergaan! Maar waarom zouden we de schuld daarvan zoeken bij ande ren en niet bij onszelf, want we hebben het volmondig toege geven bij de bevrijding, dat op onze schouders de nieuwe ver antwoordelijkheid drukte. De machtige eenheid in ons volk, die in staat was een sterke over weldiger te weerstaan, is die proclamatie van 20 September 1944, omdat die nog hun volle beteekenis hebben bewaard: Ik doe een dringend beroep opgiet bestand tegen de problemen Uw medewerking en burgerzin. En thans aan den arbeid! September 1944. Leve het Vaderland! Leve de Koningin! Leve Zeeuwsch-Vlaanderen! lijke en materieele opbouw van ons Vaderland opwerpen? Het heeft er alle schijn van, en het is 1 aan ons die schijn te breken door de daad! Daarom laten we eindigen met de woorden van de

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1