Byrnes sprak voor 20,000 toehoorders in Staatstheater te Stuttgart, Malle gevallen Nog eens: ONZE JEUGD. Heeft Holland Terneuzen en Zeeuwsch-Vlaanderen vergeten? k/ueidnieuws tlils&t. De burgeroorlog in China a.s. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946. De bedoeling der Amerikaansche politiek. op de rnnferentie aan£edeleseerde zeide verbaasd conrerenuie aa z„n dat een kwestie van normale het woord. Als de F. A. O- mislukt, krijgt de V eiligheidsraad het druk. De huidige toestand een zenuwenoorlog zegt Griekenland. Truman over de Palestijnsche kwestie. I. CNZE KINDEREN IN HET GEZIN. Terneuzen een vergeten haven. Dc export van groenten naar Duitschland staat weer s u. Groote verwarring in economische commissie voor Italië. Was klein Albanië te brutaal De kwestie Degrelle. Oorlogsspoken boven Europeesch grondgebied raai WEERSVERWACHTING medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zater dagavond. £Usigi*g van temperatuur. Wisselende bewolking met lange perioden van zonne- sohjjn, een enkele bui, over dag iets warmer, zwakke tot matigen wind. Hoottti Herm. Stegsem. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57. Terneuz n Tel 2510 - Na 6 uur 2072 Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch- Vlaanderen Willeinsweg 83. Schoondiike Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw' - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. 2de Jaargang No. 295. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie f U50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties; 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blaq 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. or- EN ONDERGANG IN DE MAAND SEPTEMBER. De tijden van op- en ondergang van zon en maan in Sept. zijn 1946 Zon Maan Sept. Opk. Ond. Opk. Ond. 9. 6.04 19.11 19.01 3.03 10. 6.05 19.08 19.22 4.20 11. 6.07 19.06 19.41 5.39 12. 6.08 19.04 19.58 7.09 13. 6.10 19.02 20.14 8.21 W i. - VÏJMI mn Scherpe veroordeeling der Russische obstructie politiek. C sterenmorgen heeft Byrnes zijn lang aangekondigde rede ge houden over het Duitsche probleem ten overstaan van het criti- sohe wereldfront. Algemeen wordt dan ook verwacht dat reacties niet uit uullen blijven. In zijn rede kwamen de volgende gedachten naar voren: Terwgl Duitschland steenkool- en staalvoorraden moet deelen met bevrijde landen, moet het in staat gesteld worden om zijn in tellect en energie's aan te wenden tot verhooging van de industrieele om goederen te exporteeren ten einde genoeg te kunnen invoeren om economisch zichzelf te kunnen bedruipen. Duitschland is een deel van Europa en de herleving van Europa zal inderdaad lang zaan» gaan wanneer Duitschland, met zijn groote reserves aan steenkool en staal, tot een ar menhuis gemaakt zou worden. Verder; Naar het inzicht van de Amerikaansche regeering be- hooren de Geallieerden thans on verwijld aan het Duitsche volk de Polen ondersteunen essentieele voorwaarden duidelijk oorlog, door zijn leiders begonnen, LAGUARDIA zijn gevallen. De Ver- j te maken van het vredesverdrag, waarvan zij verwachten, dat het Duitsche volk het zal aanvaarden en naleven. Naar onze meening al du* Byrnes, moet thans aan het Duitsche volk worden toegestaan en hulp worden verleend tot de noodige voorbereidingen voor het vestigen van een democratische Duitsche regeering welke deze voorwaarden zal kunnen aanvaar den en naleven. De bezettingstroepen behooren beperkt te worden tot een aantal, dat voldoende is om toe te zien op naleving van de regelen, vol gens welke de Duitsche democra tie zichzelf kan besturen. Byrnes voegde er aan toe: Ik wensch niet misverstaan te wor de*. Wij zullen ons niet aan onze plieht onttrekken. Wij trekken ons niet terug. Daarna sprak Byrnes over voorstellen voor de „Vereenigde Staten van Duitsch land", en over de spoedige instel ling van een voorloopige Duitsche regeering, die niet door andere regeeringen in elkaar gezet wordt en ook den eisch van Frankrijk ten opzichte van het Saargebied, doch overi gens zullen de V. S. geen mede werking verleenen aan eenige ver- deeling vn Duitschland, welke niet oorspronkelijk door de betroffen bevolking wordt verlangd. Byrnes besloot zijn rede: Het Duitsche volk, aldus zeide Byrnes, ondervindt thans het ver woestend effect van den oorlog, welke Hitier en zijn trawanten over de wereld gebracht hebben, doch andere volkeren ondervonden dat verwoestend effect reeds lang voordat het In Duitschland zelf voelbaar werd. Het Duitsche volk moet zich realiseeren, dat het Hitier en zijn trawanten waren, die onschuldige mannen en vrou wen en kinderen folterden en om het leven brachten en poogden met Duitsche wapenen de wereld te overheerschen en omlaag te halen. Het waren de opgehoopte en verontwaardigde machten van het menschdom, die zich Duitschland moesten binnenvechten om de wereld hoop op vrijheid en vrede ten deel eenigde Staten willen echter deze ontberingen niet vergrooten of het Duitsche volk de gelegenheid ontnemen om zich uit deze ont beringen vrij te maken, zoolang dit volk de menschelijke vrijheid respecteert en voortgaat op den weg des vredes. Het Amerikaan sche volk wil het bestuur van Duitschland teruggeven aan het Duitsche volk. Het wil het Duit sche volk helpen op zijn weg terug naar een eervolle plaats onder de vrije en vredelievende volkeren van de wereld. De correspondent van Reuter te Washington schrijft: De rede van Byrnes, waarin hij de econo mische eenheid van Duitschland en een uiteindelijke federatie van Duitschland eischt. zal, naar men in officieele kringen te Washing ton verwacht, aanvallen van Mos kou uitlokken, dat de V. S. ervan zal beschuldigen de overeenkomst van Potsdam verscheurd en Euro pa in twee deelen gesplitst te hebben. Byrnes' precieze inter pretatie van de overeenkomst van Potsdam wordt evenwel niet zoo zeer beschouwd als een uitdaging van de Sowjet-Unie, dan wel als een aanvaarding van de bewering ,,dat Duitschland en de V.S. ge confronteerd worden met een hardnekkig^ Russische obstructie van de pogingen tot een politieke en economische overeenkomst te geraken. Ofschoon de Sowjet- Unie, behalve aan het slot van Byrnes' rede, niet uitdrukkelijk genoemd werd, legt men de rede uit als een zeer ernstige veroor deeling van de Russische bezet- tingspolitiek in Duitschland. die aangezien wordt voor een politiek van obstructie, en de Russische ambities in dat gedeelte van Europa. In Washington wordt de rede toegejuicht als het eerste antwoord van gezaghebbende Amerikaansche zijde op de aan vallen van radio Moskou op de Amerikaanschei politiek in Duitschland en de Russische pro paganda campagne, die „gericht is op een kleineering van de Ame rikaansche bijdrage tot het her stel van Europa en Duitschland". kwam hevig tegen deze Grisksche e>\\\rtV\£>\t\ Qt*£l£tr1 tusschenkomst op. De Russische CIJlUj IlClvl&l ClttU* (bestreden werd door Forello Laguardia, directeui - generaal van de UNRR-A. heeft Donderdag tijdens de plenaire zit ting van de FAO het woord ge voerd. De' technische- en organi satie-commissie, die Woensdag ge vormd zijn, zijn Donderdagmiddag voor het eerst bijeengekomen. Laguardia noemde de FAO de hoop der wereld, namens de UNRRA diende hij een resolutie in voor het overwegen van de bij zondere problemen van de be vrijde landen, 'met het doel den beleefdheid den Griekschen afgevaardigde, die daarmee uiting gaf aan zijn ge voelens van haat en agressie tegen een klein land. De Britsche voorzitter, Sir Jo seph Bhore, was van meening, dat Albanië eigenlijk geen recht had te veronderstellen, dat het normaal aan de besprekingen deel zou kunnen nemen. Hij stelde daarom voor hen een plaats ach ter zijn stoel te geven. Ter toe lichting las hij een beslissing vart de voltallige vergadering voor, waarin werd gestipuleerd, dat ge- inviteerde landen gedurende de discussies over hun toespraken „In Vassili Dendramis, de Grieksche ambassadeur in de V. S„ ant woordde op de beschuldigingen van de Oekraine. Hij zeide, dat de campagne bij den Veiligheids raad en te Parijs tegen Grieken land hem herinnerde aan het mis- aanrwezigheid van Britsche tro;- pen een gevoel van veiligheid gaf. Zij gingen naar Griekenland op grond van een overeenkomst met Engeland. Beide regeeringen Eijn van meening, dat de troepen on ontbeerlijk zijn voor het waarboi- baar te Rome aan den vooravond gen van de rechten van het volk van de Italiaansche invasie in en om nieuwe binnenlandsche 1940. De Italiaansche fascisten 1 moeilijkheden te voorkomen. De beschuldigden er Griekenland toei: beschuldiging, aldus Dendramis van de vrede op den Balkan in dat de Engelsche troepen in Gne gevaar te brengen. Thans schijn1ngjjfjg j| de Oekraine Griekenland en En geland te beschuldigen. Grieken land is bitter gestemd, aldus Den maar samengesteld uit de volgens te geven. Het Amerikaansche democratische regelen verant woordelijke Minister-Presidenten of andere leidende functionnaris- se* van de verschillende staten in de vier zónes. Verder zei Byrnes, wij wen- schen niet dat Duitschland de satelliet worde van eenige mo gendheid of groep van mogend heden of dat het komt te staan onder buitenalndsche dictatuur. Het Amerikaansche volk wenscht een vreedzaam en democratisch Duitschland vrij en onafhankelijk te aien worden en blijven. Thans is de tijd gekomen om de grenzen va* het nieuwe Duitschland vast te stellen. •Byrnes verklaarde verder in verband met de overeenkomst in Potsdam: ,,De hoofden der regee ringen zijn niet overeengekomen om het afstaan bij vredesverdrag va* eenig gebied te ondersteunen. Wel zullen de V. S. de herziening va* de Noord- en Westgrens van de hal" zouden blijven. De Sowjet-afgevaardigde bleef I dramis. Wij hadden de vnend- maximalen technischer bijstand 0p de kwestie doorgaan. Na 50 schap van alle JaT voor wederopbouw van hun land-1 minuten stelde de voorzitter voor wacht. V\ elke van de Balkan- - -a ij^3^7 lorwiori <7.mv%tift bouw te verzekeren. „Wij moeten", aldus Laguardia, lijk te stemmen dé prijzen stabiliseeren en specu- vaardigde verweet den voorzitter iaties van graanbeurzen uitscha- het reglement van orde geweld kelen. Er is nimmer een surplus aan te doen. Toen de voorzitter van -voedsel geweest, slechts eenvoortging met het vragen om op- suAlus van hetgeen landen kon- steken der handen onderbraken de Sowjet- en andere delegaties hem, totdat een waar pandemonium losbrak. volk, dat voor de vrijheid gevoch ten heeft, verlangt niet het Duit sche volk in slavernij te brengen. De vrijheid, waarin de Amerika nen gelooven, en waarvoor zij vochten, is een vrijheid, welke ge deeld moet worden door allen, die de vrijheid van anderen willen respecteeren. De Vereenigde Sta ten helbben vrijwel alle krijgsge vangenen, die zich in de Vereenig de Staten bevonden, naar Duitsch land terug gezonden. De Vereenigde Staten kunnen Duitschland niet verlossen van de ontberingen, welke het door den President Truman heeft Don derdag verklaard, dat hij nog steeds tracht 100.000 joden naar Palestina te doen emigreeren. Tusschen de Engelsche en do Amerikaansche regeering wordt nog steeds over dit onderwerp ge confereerd. De President ver klaarde, dat het rapport van Gra dy en Morrison voorstellen voor een federaal Palestina, voor bereid op de Engelsch-Amerikaan sche conferentie te Londen nog in overweging is. Hij heeft het niet verworpen. den koopen. Een werkelijk sur plus is dat, wat niet noodig is. De dienstmaagd van het econo mische leven, „juffrouw vraag en aanibod" heeft afgedaan. Er moet een directe uitwisseling van koop waar tusschen de landen plaats hebben. Dit is een zeer groote opgave, maar was ook de oorlog geen groote opgave? Argentinië, wien wij dankbaar z;jn voor zijn graanleveranties, moet lid van de FAO worden, evenals de Oekraine en de Sow jet-Unie. •Het zou inderdaad grappig zijn als de FAO zou werken volgens de plannen en de Sowjet-Unie e: buiten en bij de oude methode, waarbij levensmiddelen omwille van het verdienen wordt geprodu ceerd, zou blijven," zeide Laguar dia glimlachend. ,AIs de FAO een mislukking wordt, zal de Veiligheidsraad het druk krijgen", zoo besloot La guardia. I het debat te staken en onmiddel- 'anden zouden door Griekenland De Sowjet-afge- kunnen worden aangevallen? De 1 organisatie van zijn leger is nog niet voltooid Bulgarije heeft daarentegen 150.000 man in oefe ning, Joego-Siavië heeft er 300.000 onder de wapenen en Albania heeft tienduizenden soldaten aan onze grens staan. Dendramis verklaarde, dat de Die bewuste vriend van me, u weet wel, lachte van- j daag! Warempel maar dat is niet gek„ want hij had pas zijn tabaksbon gehono- reerdl gekregen. Cigaretten nog wel, dus hij lacht en dan ■iet hij ook lichtpunten, 1 maar dat is maar één keer in de week. Uit eigen be weging zei hij tegen me: ,Eeg, wat fijn voor die amb tenaren bij de verkeersin- spectie, hè?" Niet begrij pend vraag ik: „Wat?" „Wat, vraag je nog? Heb je niet gelezen, dat die wet op de rijvergunningen van 1039 bij K.B. weer in wer king is getreden Als de heeren je nou snappen zon der papiertje ben je de si gaar." (Dit onder den in druk van zijn pas gehono reerde rookbon natuurlijk.) „Ik kan het niet leuk vin den", zeg ik. „Oh nee Moeten die ambtenaren dan maar voor spek en boonen langs den weg sjokken en doodmoe worden voor een proces-ver baal, dat toch niet van kracht was? Nee vrindje, hier moest krachtig worden inge grepen, anders hadden ze al die arme kerels wel op kun nen ruimen. Nou brengen ze tenminste weer wat op." Ik„Maar het is toch al dien tij<J ook goed gegaan Waarom..." „Je snapt er weer niks van; net als de rest. Nooit wordt er wat gesnapt van al die beslist doeltreffende maatregelen." Dat liegt 'ie natuurlijk weer. Zoo zijn wc niet... natuurlijk liegt 'ie dat. Van d'Ee tot Hontenisse van Hulst tot aan Cadzand Dat is ons eigen landje maar deel van Nederland! In No. 5 dto. 11 Juni 1.1. van het tijdschrift „Holland Shipping and Trading" uitgegeven in coö peratie met den Economischen Inlichtingendienst van het Neder- landsch Ministerie van Handel en Nijverheid, lezen we op blz. 15: „De voornaamste havens van Holland" en zie daaronder alleen genoemd: Amsterdam, Rotter dam, Vlisisingen en Delfzijl. Dat de Rotterdamsche eigenaar van g.n. tijdschrift de haven van Terneuzen blijkbaar niet kent, zooals zoovele Hollanders Terneu zen en Zeeuwsch-Vlaanderen niet kennen, verwondert mij niet, doch dat een Regeeringsinstantie daar aan hare medewerking verleent, is op zijn minst genomen „absurd". Terneuzen was in 1939/40 in staat om zeeschepen met 9000 ton salpeter te lossen en tegelijkertijd in magazijn op te slaan in 48 uren tijds, zooals o.a. het Engelsche stoomschip „Lancaster Castle". Telt deze prestatie als Neder- landsche zeehaven mede of niet! Wie kan dat vlugger? Is Zeeuwsch-Vlaanderen dan maar alleen goed om het laatste stukje Nederlandschen bodem te zijn geweest, waar tot eind Mei 1940 de Nederlandsche vlag bleef wapperen of om in September 1944 de eerste stooten van de be vrijding op te vangen waardoor een groot deel verwoest werd? Toen was de haven van Terneu. zen, niettegenstaande reeds in 1940 het grootste deel harer op slagplaatsen verwoest werd en in September 1944 nagenoeg al de kranen vernietigd en gestolen zijn, wel goed om de eerste Ne derlandsche en andere zeeschepen met levensmiddelen en kunstmest voor Holland te ontvangen en te expedieeren. Is Holland vergeten, dat in 1919/20 een annexionistische greep gedaan werd naar Zeeuwsch- Vlaanderen en dat wij toen fier het hoofd in den nek wierpen en antwoordden met „Oranje Boven" en de kreten: Van d'Ee tot Hontenisse Van Hulst tot aan Cadzand, Dat is ons eigen landje maar deel van Nederland! In dit voorjaar werd met de be voegde Engelsche autoriteiten een overeenkomst gesloten voor de levering van 35.000 ton groente naar Duitschland. Daardoor was Nederland in de gelegenheid zijn surplus aan groenten af te zetten. In het begin van Augustus was het contingent vol en dreigde de export naar Duitschland tot stil stand te komen. Hangende de be sprekingen over een nieuwe rege ling, waarin de prijspolitiek een belangrijke rol speelde, gelukte het de Nederlandsche onderhan delaren de levering gaande te hou den. Met ingang van 4 September hébben de Engelsche autoriteiten den verderen invoer van groente uit Nederland naar Duitschland stop gezet. Het is de bedoeling de bespre kingen hierover zoo spoedig mo gelijk te hervatten. Tijdens een debat van ander half uur in de Economische com missie voor Italië brak een pan demonium uit over het vraagstuk of de Aibaneesche gedelegeerden in den kring van andere gedele geerden zouden mogen zitten, of huiten dien kring plaats zou moe ten nemen. Albanië vroeg er formeel om en werd daarbij door Joego-Slavië gesteund. Griekenland verklaarde zich tegen en de Sowjet-Unie Tot onze groote vreugde moch ten wij op ons artikel over de jeugd in ons gewest vele blijken van instemming en waardeering ontvangen. Enkelen verzochten ons om in volgende artikelen dieper op dit onderwerp in te gaan en zoo mo gelijk richtlijnen te geven waar langs wij een mogelijke oplossing op korten termijn redelijk mogen verwachten. Dit ligt natuurlijk in de eerste plaats op den weg van hen, die hier leiding hebben en niet anders dan na rijp overleg zouden we dan het een en ander kunnen overwe gen. Dat wil zeggen, niet op de lange baan natuurlijk. Doch daarnaast is het mogelijk om in verschillende artikelen toe te lich ten wat wij elk op ons eigen ter rein kunnen doen dus nog buiten het yereenigingsleven 0m voor de jeugd. Als we dan willen beginnen bij het begin, dan valt het eerst de aandacht op het gezin. Het is zoo van beslissende beteekenis voor het verdere leven van den jongen en het meisje, uit welk gezin zij komen. Het is hun vaak bij eer ste ontmoeting aan te zien uit welk ..nest" zij komen. Heerscht daar orde, wijze tucht, leeft daar een sfeer van levensvreugde en warm vertrouwen? Vele vragen dringen hier onmiddellijk op den voorgrond. Hierbij is wel een van de belangrijkste vragen: de ver houding tusschen ouder en kind. En nu gaat het hier in de eerste plaats niet over de vraag of we ook opvoedkundige fouten maken, want er is geen opvoeder vol maakt en wij maken allen, zon der eenige uitzondering, fouten tegenover onze kinderen, en wee de opvoeder, die meent foutloos te zijn. Opvoeden wil zeggen: zelfken nis en juist uit het kennen van eigen zwakheid' wordt de kracht geboren onze kinderen te behoe den voor vele gevaren. Waar het hier dan wel om gaat? Wel, ver gis U niet, de kinderen kennen de zwakheden van hun ouders beter dan U misschien veronderstelt, maar het gaat er maar om of zij door die zwakheden heen ontdekt hebben het „gouden hart" dat hen voor alle dingen liefheeft. Of ze ontdekt hebben dat alle „ge strengheid" en „verbod" (men neme die woorden in de ruimste beteekenis) gedragen wordt door liefde, en niet uit zucht tot bedil len. Het is een misvatting te ver onderstellen dat dit openbaar moet worden in een milde toe gevendheid. Een bekend paeda- goog heeft eens gezegd: „Het kind wendt zich altijd onbewust tot de strengste opvoeder." En de ervaring overtuigt ons daar van. Als krantenman heb ik eens een zitting van den politierechter meegemaakt, die me altijd bij zal blijven. Daar op die zitting werd een jongeman veroordeeld wegens herhaalde diefstallen. Het was helaas niet de eerste maal dat hij daar voor dat hekje stond. Maar ter zake... Toen hem aan 't eind gevraagd werd of hij nog iets te zeggen had, keerde hij zich niet tot zijn rechters, maar tot de tri bune, waar zijn oude moeder in tranen zat en bitter zei hij (mag ik zijn eigen woorden gebruiken „Zit nou niet te grienen, dat had je eerder moeten doen. 't Is jouw schuld dat ik de bajes inga. Toen ik klein was had je me op m'n blmoeten timmeren, maar ik mocht alles. Alles wat Jantje deed was goed... 't Is je eige schuld". We laten het recht van deze aan klacht in het midden, want dit vereischt diepere beschouwing. Waar het hier om gaat is de misvatting aan te toonen dat goe de ouders, geen „goedzakken" zijn, maar die weten willen waar hun kinderen gaan en staan, met wie ze omgaan, wat ze denken en gelooven.. Die kinderen een „jiuis" bieden! Geen dak boven hun hoofd, maar een huis, waar ze veilig zijn en gedekt. Een huis waarvan ze weten: Waar ik ook zwerven mag in de wereld, ei is maar één plekje, dat is mijn thuis! Waar gaat Uw jongen. Uw meisje toch 's avonds naar toe? Weet U dat? En als ze het gezegd hebben, we bedoelen: Een of ander aan vaardbaar doel dat mogelijk Uw instemming mocht hebben, gaar ze er dan ook werkelijk naar toe? Heeft U dat wel eens gecontro leerd? Als er nooit eenige reden tot eenig wantrouwen is geweest, dan kunt ge het overgeven. Maar laat geen gemakzucht of mis- plaats vertrouwen U misleiden. kenland partijdig zijn is onge grond. Zij koesterden niet alleen geen wrok tegen de EAM, doch drongen aan op inschikkelijkheid jegens de EAM. Wij beschouwei een bespreking in het openbaar an onze binnenlandsche aange legenheden als ontoelaatbaar, aan gezien zulks inmenging in de zaken van een onafhankelijken staat beteekent. Hector McNeill, zoo vervolgde de Grieksche vertegenwoordiger, heeft onlangs nog in het Lager huis verklaard, dat de aanvallen van Albanië op onze grens den laatsten tijd sterk zgjn toegeno men. Deze incidenten worden met voorbedachten rade door Albanië uitgelokt teneinde de meening van de wereld te beïnvloeden en de voorwaarden te scheppen, noo dig voor het zenden van anarchis tische groepen naar Griekse h grondgebied. Dendramis noemde de* huldi gen toestand een zenuwoorlog. Hij was nog niet geheel gereed met zijn rede, toen de vergadering werd verdaagd voor de lunch. Rusland beschuldigd: de Y. S. van ongeoorloofde inmenging. De Amerikaansche ambassa deur in China, Leighton Stuart, heeft, volgens radio New-York, medegedeeld, dat Tsjang-kai-Sjek verklaard heeft, bereid te zijn het bevel .staakt het vuren" aan *ijn troepen te geven „mits de com munisten dit ook willen doen". Intusschen bereiden troepen van de Chineesche centrale regee ring een offensief tegen Kalgan. de voornaamste basis dei commu nisten in Noord-China voor. De Sovjet-commentator Ivan Lemin heeft in een uitzending van radio Moskou de V. S. beschul digd van „ernstige inmenging in de binnenlandsche aangelegenhe den van China, waardoor de bur geroorlog nog meer wordt aange wakkerd'. „De democratie", al dus Lemin. „eischt, dat de V. S. de besluiten, tijdens de conferentie van Moskou genomen, t.a.v. het terugtrekken van vreemde troe pen, zullen nakomen". Volgens Lemin worden „tienduizenden Ja- pp.nsche manschappen tegen de democratische strijdkrachten van China gebruikt". De Spaansche autoriteiten heb ben tot dusver niet gereageerd op de Belgische nota met betrekking tot het geval Degrelle, doch men verwachtte den Belgischen zaak gelastigde Donderdagavond te San Sebastian. Het Spaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken had geen commentaar op de Belgische offi cieele verklaring over Degrelle, en officieele Spaansche kringen verklaarden, dat in de gegeven omstandigheden Spanje Degrelle niet kon uitleveren. Als men De- Is het mogelijk een sfeer in huis grejje ajs ixiitsch officier zou heb- ben behandeld en hem naar te scheppen waardoor ze geen verlangen hebben om weg te gaan. doe dat dan. Duitschland zou hébben terugge zonden zou dit eveneens een uit- We hebben bij zekere gelegen heden Zeeuwsch-Vlaanderen wel eens genoemd „de bagagewagen- van Nederland", die echter steeds leeg hier aankomt en vol we der vertrekt. Anderen noemden Zeeuwsch-Vlaanderen „de graan schuur" van Holland. Is Holland vergeten hoe direct na de bevrijding van Noord- en Zuid-Holland de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen spontaan daadwerkelijke hulp verleende door het daarheen zenden van tienduizenden brooden e.a. levens middelen Het is bij dit alles niet te ver wonderen, dat men den laatsten tijd velen hier hoort verzuchten „Hoorden wij maar bij België waar niets tekort is en waar men onze naburen goed gekleed en goed gevoed ontmoet." Het is inderdaad verleidelijk, doch we zijn nog steeds van mee ning „wee den overwonnene en ook wee den geannexeerde" en hopen dat Nederland eindelijk eens beginnen zal met meer aandacht te besteden aan ons gewest en te geven wat ons welverdiend en als goede Vaderlanders rechtens toe komt. F. B. G. DE MEIJER. De zeelieden, die lid zijn van de American Federation of Labour zijn begonnen de schepen te ver laten. ,Dit beteekent het begin van een zeeliedenstaking die 400.000 arbeiders werkeloos zal maken en alle havens zal doen stilliggen. De arbeiders wenschen loonsherziening' De Britsche geleerde Prof. Mott, voorzitter van de Britsche vereeni- ging van geleerden op het gebied van de atoom-wetenschap, heeft n beroep gedaan op de V. S. verder te gaan met de productie van atoombommen, uit overwe gingen van .„voorzichtigheid" en ter aansporing van „zekere mo gendheden" om toe te treden tot een internationale organisatie voor atoomonderzoek. Het Amerikaansche vlooteska- der met het vliegtuigmoederschip Franklin D. Roosevelt aan het hoofd is in de haven van Athene aangekomen, waar het door een geweldige menschen menigte werd verwelkomd. Volgens radio New-York heeft de Amerikaansche Minister van Luchtvaart bekend gemaakt, dat een plan is opgesteld voor den bouw van 3.000 moderne vlieg velden over het geheele gebied van de V. S. Volgens de Dally Mail zullen in Engeland zeer binnenkort proe ven genomen worden met een ge vleugeld raket-vliegtuig,, dat ra diografisch bestuurd zal worden en een snelheid van 1408 km per uur heeft. Te Trintsjinopoli (Britsch-Indië) zijn 400 personen gearresteerd naar aanleiding van ongeregeld heden, die de politie noopten het vuur te openen op stakende spoorwegemployé's. Volgens de laatste berichten loopt de staking bij de Britsch Indische spoorwe gen in het zuiden ten einde. De Japansche regeering heeft hevel gekregen alle documenten met plannen en opdrachten voor den aanval op Pearl Harbour over te leggen. Alle vereenigingsleven is nuttig ]e(Vering aan België hebben be en noodzakelijk voor hun vor- Weekend ming, maar de eerste invloeden van thuis zijn bovenal belangrijk. Maar we weten wel uit eigen er varingen hoe dat dikwijls is: Moeder is altijd bezig. Ze is zorg zaam voor haar gezin, alles in de puntjes. Vader is moe van zijn werk thuisgekomen heel nor maal en knapt na het eten een uiltje. De radio mag niet spelen, de piano mag niet aangeraakt. Alle twisting' tusschen de kinde ren is een duchtig' mauw in de kiem gesmoord, recht of niet. Moeder rommelt in de keuken met de af- wasch, zus helpt... de kleine ligt in de wieg te jengelen. De jon gen staat en ziet zijn jolige kor nuiten voorbijgaan.een voor deur gaat open en dicht... de klok geeft veel slagen als hij boven wa ter komt. We zullen de laatsten zijn om een schuldvraag op te werpen, maar stellen we die ons zelf, het is misschien de weg naar veel verbeteringen in Uw gezin. Het is misschien de mogelijkheid om Uw kinderen weg te houden van plaatsen waar geestelijke ge varen dreigen. Nu geheimzinnige vliegende voorwerpen boven Macedonië Het opperbevel van het Griek sche leger in Macedonië is, zoo verluidt uit gezaghebbende Griek sche militaire kringen te Saloniki, hindernis en wordt met bezig met een onderzoek naar het verschijnen van raketten van on bekenden oorsprong boven de pro vincie Macedonië, De bladen in Saloniki hebben een bericht gepu bliceerd, dat naar zij zeggen een officieel communiqué van de Grieksche luchtmacht is. Het be richt vermeldt, dat een Griekse c vliegtuig boven Serres (Macedo nië) in den nacht van 1 Sept. het vuur op een raket geopend heeft. Dit bericht volgde op een vroe gere ontkenning, dat een Grieksch vliegtuig den vorigen dag over genoemd gebied had gevlogen. De ontkenning was naar aanleiding van persberichten, volgens welke vreemde vliegtuigen, die achter een rookgordijn schuil gingen, op groote hoogte waargenomen wa ren. De rookpluim van de eerste vermeende raket boven Macedonië is, naar men zegt, door 3 verant woordelijke Britsche waarnemers in het gebied van Serres waarge nomen. Hiermede is slechts één kant van dit onderwerp oppervlakkig aangeroerd er is meer. In volgende artikelen zullen we nu en dan het licht laten vallen op dingen die ons helpen kunnen veel van de ontreddering onzer jeugd te redden.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1