%tit óe Provincie 1 1 a TRIBUNAAL 1' M 31 1 13 ^|l H 24 HP^ 25 1 Nederland eischt herstelbetaling van Italië. DISTRIBUTIENIEUWS Het Staunton-tournooi te Groningen Vrouwen spreken over troepenullzendie; naar Indonesië. ONS PUZZLE-HOEKJE. jjP^ 20 |pfN 21 22 1 Nederlandsche valuta li TE TERNEUZEN UIT HET RADIO-PROGRAMMA Correspondentie met militairen in Indië De distributie van rijwielen en rijwielbanden SPORTNIEUWS De partij Christoffel—Szabo Noodlottig spel met munitie. ,1 34 35 Zitting van Donderdag 29 Aug. Om sokken te stoppen! Janna Maria van den Broecke- de Ruijsscher, 47 jaar, zonder be roep /te Breskens, thans kamp Groede, werd beschuldigd van lid maatschap N.S.B. en N.S.V.O., werkzaam te zijn geweest als col- lectante voor Winterhulp en blijk te hebben gegeven van nationaal- socialistische gezindheid door om gang met N.S.B.-vrouwen en in een brief te zinspelen op een Duit- sche- en nationaal-socialistische overwinning in 1943. Besch. zegt lid van de N.S.B. te zijn geworden, omdat het zoo'n slechte tijd was. maar zij wist vanzelfsprekend niet wat dit voor lugubere instelling was. Zij ging vluchten in Sept. 1944 omdat al de anderen (de N.S.B.-ers wel te verstaan) dit ook deden, doch weet niet precies meer waarom want zij stond goed aangeschre ven bij de BressiaandersBij de N.S.V.O. was zij slechts gegaan om daar sokken te kunnen stop pen! De brief over de Duitsche overwinning was geschreven naar aanleiding van het sneuvelen van een harer zoons aan het Oost front. Janna sprak daarin de hoop uit, dat het offer niet tever- geefech zou zijn geweest! Mr. Kurtz, de verdediger, ging uitvoerig na, hoe besch. er toe kwam om bij de N.S.B. te gaan en daarvan lid te blijven. Pleiter meende, dat men hier met een gunstig geval te doen had en wees er op, dat de zoon dienst nam in het Duitsche leger zonder instem ming van besch. Pleiter verzocht geen verdere interneering te wil len opleggen, daal zijn cliënte reeds 17 maanden in het kamp verblijft en onmiddellijke invrij heidstelling. Na raadkamer besloot het Tri bunaal de beschuldigde onmiddel lijk in vrijheid te stellen. AUeen maar naar de bioscoop. Hierna stond terecht de 28-ja- rige Suzanna Tollenaar-van de Wege, zonder beroep te Terneu- zen, thans kamp Groede. De be schuldiging tegen haar luidde lid maatschap N.S.B. en N.V.D., hulpverleening aan den vijand door in Duitsche keukens te wer ken, blijk geven van nat. soc. ge zindheid en ingenomenheid met den vijand, o.a. door bezoeken van N.S,B.-vergaderingen en omgang met Duitschers. Besch. geeft de feiten grooten- deels toe. zij bestrijdt echter er gerlijke omgang met Duitschers, ging alleen maar mee naar de bioscoop. Ook aan huis ontvangen van Moffen met jonge meisjes is niet waar. Bij de N.S.B. ging zij, omdat zij na het overlijden van haar echt genoot—een W.A.-onangeen hulp of ondersteuning kreeg Om dezelfde reden ging zij ook voor de Duitschers werken. Ten slotte verklaart zij nog nooit Mof fen des nachts aan huis te hebben ontvangen. Voor ,,de ouden van dagen." De volgende kampbewoonster, die terecht stond, was de 56-jarige Pieternella Janneke Molema- Bootsgezel, zonder beroep te Ter- neuzen, thans ,,Ave Maria" Til burg. Haar zondenregister toonde aan, dat zij lid is geweestien ge blevenvan de N.S.B. en verschil lende functies voor landsverrader- lijke instellingen heeft bekleed, als die van sociaal werkster N.V.D., collectrice W.H.N., contributie-in- ster en kringvertegenwoordigster strijd- en vierduitenfonds. Ook Pieternella weet niet wat de N.S. B. was en deed, zij ging er in '35 bij, omdat zij meende dat dit goed was voor „de ouden van dagen." Verder herinnert besch. zich al bitter weinig, zij is ook zoo „suf" geworden! Alleen weet zij nog goed, dat zij nooit het N.S.B.-vod bij des „Fülhrer's Getourtstag" heeft uitgehangen en ook herin nert zij zich nog, bij de N.S.V.O. te zijn gegaan om te naaien en sokken te stoppen. Om een pleizier te doen! Haar levensgezel, de 60-jarige Terneuzensche loods Popkoo Ben jamin Marten Molema die mo menteel in kamp Vught resideert, kwam hierna op het matje. Be halve lidmaatschap N.S.B., N.V.D. en N.A.F. werd hem ten laste ge legd een groot aantal baantjes voor deze sinistere instellingen te hebben aanvaard, zooals groeps- j administrateur, groepsvertegen- woordiger sociale zaken, rappor teur algemeen toezicht leden, pro pagandist, colporteur VOVA en De Zeeuwsche Stroom" en wijk- bij reizen naar het buitenland Eooals bekend mag men bij rei zen naar het buitenland een be drag van 30 gulden in Nederlan- sche valuta meenemen, uitslui tend met het doel bij terugkeer in Nederland de eerste reisonkosten te kunnen bestrijden. Men moet dus bij terugkeer in Nederland aan het grensstation die 30 gulden kunnen toonen. Reizigers echter die met Nederlandsche schepen VSUÏ Hocic-vait—rfeh-asd-fiaar Har wich reizen of uit Engeland te- rugkeeren kunnen reeds hun on kosten aan boord van die sche pen met Nederlandsch geld beta len, waarbij men echter bij het passeeren der douanecontrole te Hoek van Holland i.p.v. het ont brekende geld betalingsbonnen voor het aan boord eekochte moet overleggen. Het Nederland sche schip wordt dus, als Neder landsch grondgebied beschouwd. Hetzelfde geldt thans voor de rei zigers in de slaaprijtuigen van de verbinding AmsterdamKopen hagen en terug. Deze treinen, een Nederlandsch deel van de Nord-Express ParijsKopenha gen, vertrekken in de nacht van Dinsdag op Woensdag uit Am sterdam en in den nacht van Don derdag op Vrijdag uit Kopenha gen. Onkosten in deze treinen gemaakt kunnen dus met Neder landsch geld worden betaald, eveneens onder voorwaarde, dat bij de douane-contröle de beta- Mngsbonnen met het overgeble ven geld worden getoond. hoofd N.V.D. Voorts, met behulp van den N.S.B.-burgemeester Klomp naar een hem passende betrekking te hebben gesollici teerd. Popkoo beweert lid van de N.S.B. te zijn geworden teneinde de menschen, die bij hem aan huis kwamen, ,,een plezier te doen". Die baantjes hadden niet veel te beteekenen, dat was allemaal koude koffie". Voor de Duit schers was hij heelemaal niet, en toen dan ook in 1940 de oorlog uitbrak, wilde Popkoo vrijwilliger in het Nederlandsche leger wor den, doch men lustte hem N.S.B.-er... daarin niet! Besch. zegt dat hij pech" heeft gehad, hij wist al dadelijk dat de Moffen zouden verliezen, doch zat in een dwangpositie. Waaruit die dwangpositie bestond, werd ech ter niet recht duidelijk. Popkoo Benjamin vertelt ver volgens nog, dat er voor hem geen weg terug bestond, hij wilde van de N.S.B. af en zeide zijn. lid maatschap op. Men aanvaardde dit niet en hij gevoelde zich een paria en „verloren zoon". Eigenaardig deed het echter aan,, dat besch. ondanks zijn op zeggen, tóch zijn contributie bleef betalen. Wanneer het Tribunaal hem verwijt, dat besch. bij de N.S.B. bleef en alle mogelijke baantjes aanvaardde, zegt Popkoo, dat men tegenover hem niet genoeg ob jectief en vergevensgezind is!! Hij is altijd netjes tegenover de N.S.B. willen blijven en gelooft nog steeds in de menschen! Tot toesluit houdt hij nog een pleidooi voor zijn vrouw en vraagt voor haar consideratie, omdat zij zoo „sociaal voelend" is. De uitspraak in alle zaken werd bepaald op 12 Sept. a.s. Binnenkort zal een repatriee- t ingsagenda worden verstrekt aan 395.000 Duitsche krijgsgevange nen in Engeland daar de regee ring wenscht,, dat zij hun toekom stig lot zullen weten. Eerst zul len de anti-nazi's worden gerepa trieerd. 600 Belgische en Nederlandsche vrouwen van Canadeesche solda ten die zich bij hun echtgenoot gaan voegen, hebben Woensdag Antwerpen met het schip „Lady Rodney" verlaten. Het Joodsche nationale fonds in de Ver. Staten heeft de Zionis tische vereeniging voor aankoop van land te Jeruzalem een som van 5 millioen dollar overgemaakt voor de vestiging van overlevende Europeesche joden. Gift van de Rockefeller Foun dation aan de Fransche weten schap. De Rockfeller Foundation heeft aan het Nationaal Centrum voor wetenschappelijk onderzoek een gift van 350.000 dollar doen toekomen. In een |>erceel aan den Bad huisweg te "s-Gravenhage iwerd Donderdagnacht ingebroken, waarbjj een groot bedrag aan geld en een hoeveelheid sieraden wer den ontvreemd. De totale waarde van de vermiste goederen toe draagt ca 10.000. l,u Guardia, directeur-generaal der UiNRiRA, heeft te Moskou verklaard, dat thans de mogelijk heid overwogen wordt, dat Sow- jet-TJnie het volgend jaar overtol lig voedsel aan andere landen zal kunnen leveren, hetgeen van groot belang zal zijn. TERNEUZEN. Vakexainen. Te Amsterdam slaagde voor het Manufa-cturen-brevet onze stad- genoote, mej. E. Schellinkhout. HOEK. Droeve plechtigheid. Het was Woensdag voor de Zangvereeniging „Crescendo" te Hoek een dag van groote rouw, immers op dien dag werd ter aarde besteld het stoffelijk over schot van Mej. Trijntje van Stra len, die in leven van deze vereeni ging lid was. Als symbool van deze rouw werd het omfloerste vaandel gedragen achter de baar naar het kerkhof en boog ditzelfde vaandel voor over, toen de kist in de groeve werd neergelaten. De zangvereeniging, die in haar geheel aanwezig was, zong te.i afscheid twee coupletten van het lied: Hoe zal ik U ontvangen? De voorzitter van genoemde vereeniging sprak een woord van afscheid tot de overledene en een woord van troost tot de familie namens alle leden van „Crescen do", waarna door twee dames leden een krans werd gelegd aan het graf. Ds. Kromhout sprak als predi kant van de Ned. Herv. Kerk te Hoek een troostwoord. Bijzonder ontroerend was het moment, toen de Engelsche ver loofde van Trijntje, die in uniform aanwezig was, met haar broer een krans legde. Nadat de familie aard gestrooid had in het versche graf en nadat de leden van de zang een défilé hadden uitgevoerd langs het graf en om beurten bloemen hadden gestrooid op de kist, keerde de droeve stoet huiswaarts. Het is de eerste maal in de ge schiedenis van „Crescendo'', dat zij een werkend lid ten grave zag dragen. Wintercampagne damclub. iVan het bestuur van de dam club alhier vernemen wij dat de wintercampagne 19461947 zal aanvangen op Donderdag 5 Sept. Op genoemden datum en op 12 September d.a.v. zal in het club lokaal bij den heer P. Huijssen, de heer P. v. d. Bulk, damkaffi- pioen van Zeeuwsch-Vlaanderen, op een demonstratiebord een paar partijen uitwerken voor genoem de leden en voor belangstellenden in de damkunst. De toegang zal vrij zijn. Men begint iederen keer om 8 uur. Gemeenteraad. Donderdagmorgen kwam alhier bijeen de nieuwe raad van deze gemeente. De Voorzitter Mr. J. A. van Tienhoven opende de vergadering en stelde de vraag of er iemand was, die bezwaar had de bekende eed af te leggen Daar niemand bezwaar maakte, werd hiertoe overgegaan. Daarna feliciteerde de Burge meester de leden met hun nieuwe ambt en sprak den wensch uit, dat hg met dit college prettig zou mogen samen werken in het be lang van de gemeente Hoek. Hierna ging men over tot het verkiezen der wethouders. Gekozen werden de heeren J. D. Haak en Jac. den Hamer, resp. lid van de Partij van de Vrijheid en de Partij van den Arbeid. De Burgemeester deelde mede, dat er bij het vorige college van Burg. en Weth. een verzoek was binnengekomen van de voetbal club alhier, die toestemming vroeg om op Zondag te mogen voetballen. Voor Burg. en Weth. in deze beslissen wou de Burgemeester gaarne eens de inzichten hooren van alle raadsleden en hij stelde dus voor te stemmen of men vóór of tegen voetballen op Zon dag Is. Tegen stemden de heeren J. D. Haak, D. W .F. Kaijser, L. M. Jansen, P. Scheele en D. J. Tol lenaar. Vóór stemden de heeren Jac. den Hamer en L. J .Dieleman. De Burgemeester deelde de raadsleden mede, dat Burg. en Weth. een besluit zullen nemen en bij dit besluit rekenschap zullen houden met den geest van den raad. Hiermede was de agenda afge werkt en begon de rondvraag. De heer L. J. Dieleman vroeg of het mogelijk was bij het nieu we bouwplan voor Hoek ook rekenschap te houden met het feit, dat Hoek gebrek heeft aan een sportterrein. De heer Kaijser informeerde of het mogelijk is de politie eens aan te sporen beter dienst te doen. Het was hem ter oore gekomen dat er aardappelen gestolen wa ren, dat men de politie ging waarschuwen en dat deze weigerde mee te gaan naar de plaats waar dit stelen gaande was. Volgens hem wordt er enkel op een ach terlichtje enz. gelet, terwijl van werkelijk politietoezicht in Hoek geen sprake meer is, terwijl er toch vier politiemannen op Hoek zijn. Hierna sluit de Voorzitter deze eerste vergadering van den nieu wen raad, die gedurende de ko mende jaren over het wel en wee van Hoek zal moeten beslissen. J. van Hoevede Kraker. Heden zal het 70 jaar geleden zijn dat het echtpaar in het hu welijk trad. Zeer zeker zal het beide oudjes vandaag niet aan belangstelling ontbreken. Ook het muziekgezel schap alhier E.N.Z.K., zoo hoor den wij van de zjjde van het be stuur, zal als vereeniging een bezoek aan hen brengen om hen te complimenteeren met deze zeer bijzondere gebeurtenis. Bij informatie bleek, dat het muziekgezelschap des n.m, om 3 uur met een marsch vanaf het vereenigingsgebouw er heen trekt. ZATERDAG 31 AUGUSTUS. Hilversum I: 7.00 Nieuws; 715 Ochtendgymn.7.30 Morgengebed; 8u00 Nieuws; 8.15 „Te Deum"; 8.30 Mis; 9.30 „Groeten uit Ne derland"; 10.45 „Steden van Ne derland"; 11.00 „De Zonnebloem"; 11.45 FamJber. uit Indië; 12.00 Carillonspel; 12.07 Kamerork.; 12.45 Mr. J. R. H. van Schaik; 13.00 Nieuws; 13.15 Mariniers- Kapel; 13.30 Intermezzo; 14.00 Gedichten; 14.20 Kwartet; 15.00 (Feestklanken; 16.00 Reportage; 16.30 Orgelconcert; 17.00 Een blij de Koninginnedag; 17.20 Orkest; -18.00 Nieuws; 18.15 Metropole- 'ork.; 19.00 Koor; 19.20 Reporta ge; 19.30 Gr.muz.20.00 Nieuws; (20.05 Toespraak Min. van Overz. (gebiedsd.20.15 Orkest; 21.15 Hoorspel „Willem van Oranje"; (22.30 Reportages; 23.00 Nieuws; 23.15 Het schaaktour.; 23.30 Gr.muz.; 24.00 Sluiting. Hilversum II: 7.08 Nieuws; 7.20 Gr.muz. ;8.00 Nieuws; 9.30 Wa- terst. en pol. ber.; 9.50 Muziek; 1.00 Morgenw.10.20 Pianorecit.; 10.50 „De Nederlanden"; 11.50 Or gelspel; 11.30 Gr.muz.; (Vervolg (Nationaal Progr. zie Hilversum ■I)22.30 Militaire muz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Wereldkampioen schappen wielrennen; 23.30 Gr. muz.; 24.00 Sluiting. ZONDAG 1 SEPTEMBER. Hilversum I: RNIO. 8.00 Nieuws; •NCRV: 8.30 Morgenw.; RNIO: 9.30 Nieuws; KRO: 9.45 Hoogm.; >11.30 Trio; 12.03 Gr.pl.; 12.15 In 't Boeckhuys; 12.30 Luncheonc.; RNIO; 13.00 Nieuws; KRO: 13.15 'Lunchconc.; 13.40 Apologie; 14.00 Omroepkamerk.; 14,30 Vaudeville- ork.; 15.00 Gr.pl.; 16.30 Zieken- lof; IKOR: Vesperdienst Oud- Kath. Kerk; RNIO: 18.30 Voor de Ned. Strijdkr.; NCRV: 19.00 Or- gelc.; 19.15 Lezing; RNIO: 19.30 Nieuws; KRO: 20.00 Reportage; 20.15 Kurhausconcert; RNIO: 22.00 Nieuws; KRO: 22.20 Avond gebed. Hilversum H: RNIO: 8.00 Nieuws; 8.30 VARA.: Gr.pl.; 9.15 Nederi. progr,; 9.45 Geestel. leven, VPRO: 10.00 Relig. poëzie; IKOR: 10.30 Kerkdienst Ned. Prot. Bond; 12.00 AVRO: Gr.pl.; 12.15 Sportreport.; 12.40 Mannenkoor; RNIO: 13.00 Nieuws; AVRO: 13.15 Orkest Maland:; RNIO: 13.50 De spoor wegen spreken; AVRO: 14.05 Boe kenhalfuur 14.30 Kurhausconc. 16.15 Sportflitsen; VPRO. 17,00 Lezing; VARA: 17.30 Oome Keesje; 18.15 The Ramblers; 18.45 SportreportageRNIO: 20.00 Nieuws; AVRO: 20.15 Operacon- ert; 21.30 Hoorspel; RNIO: 23 00 Nieuws. MAANDAG 2 SEPTEMBER. Hilversum I: RNIO: 7.00 Nieuws; NCRV: 7.30 Gr.pl.; 8.00 Nieuws; RNIO: 8.20 Gr.pl.; NCRV: 9.30 Gr.pl.; 10.30 Morgend.; 11.00 Cel lorecital; RNIO: 11.45 Fam. her. uit Indië; 13.00 Nieuws; NCRV: 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Gr.pl.; 15.15 Sextet; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Kamerork.; RNIO: 17.45 Het Rijk overzee; NCRV: 18.00 Orgelbesp. RNIO: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; NC RV: 20.15 Residentie-ork.; RNIO: 22.00 Nieuws. Hilversum U: RNIO: 7.00Nieuws; 8.00 Nieuws; AVRO: 8.45 Gr.pl.; 9.15 Morgenw.; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 11.00 Causerie 11.45 Gr.pl.; RNIO: 13.00 Nieuws; AV RO: 14.30 Voordracht; 14.50 Sex tet; RNIO: 16.30 Trio; RNIO: 18.00 Nieuws; AVRO: 18.15 Re- nova Septet; 18.45 Tooneelbe- schouwing; RNIO: 20.00 Nieuws; AVRO: 20.05 Orkest; 20.40 Hoor spel; 22.00 Vioolrecital; RNIO: 23.00 Nieuws; AVRO: 23.15 Schaaktournooi. Nog steeds heeft vertraging van distributie dér in Indië ont vangen poststukken plaats tenge volge van onjuiste of onduidelijke adresseering. Men dient er goede nota van te nemen, dat voor correspondentie gericht aan militair personeel be- hoorende tot de Koninklijke Land macht en het Koninklijk Neder landsch Indische Leger in Neder- landsch-tlndië, de volgende adres seering moet worden gebruikt: Naam, voorletters, rang, leger- nummer, onderdeel, veldpostkan toor Batavia. Het andere ongeval had plaats te Siebengewald (gem. Bergen). Hierbij werd een 4-jarig kind zoo danig gewond, dat het tijdens het vervoer naar het ziekenhuis over leed. De Commissies van de Con ferentie van Par(js. Een goed voorteeken voor het verdere verloop van de Conferen tie van Parijs was de zitting van de politieke commissie voor het verdrag met Finland, waarbij al le records van de conferentie wer den gebroken door dat 11 van de 56 artikelen van dat verdrag wer den aangenomen, zonder discus sie. De voorzitter, de Australiër Beaslay, zei later: Ik geloof dat we de gouden medaille hebben ge wonnen door onze snelheid". Een Australisch amendement, waarbij werd voorgesteld dat Finland lid zou worden van de F.A.O., de voedsel- en| landbouw-organisatie van de Vereenigde Naties en van andere sociale en economische or ganisaties, werd verworpen. Vol gens den voorzitter bestaat er een redelijke kans dat het werk van de commissie tijdens de vol gende zitting wordt voltooid. Er zat minder gang in het werk van de politieke commissie voor Italië, die een amendement van Australië verwierp, waarbij een sub-commissie zou worden ingesteld om te beslissen of het plateau van de Mont Cenis aan Frankrijk of Italië zou behooren. De Australische afgevaardigde Hodgson beschuldigde de commis sie geen onderzoek' te hebben in gesteld. De militaire commissie verdaag de de discussie over een nieuw amendement van Nieuw-Zeeland, waarbij werd vastgesteld dat de Veiligheidsraad de bewapening zou vaststellen van de voormalige vijandelijke landen. Met algemee- ne stemmen nam de commissie vervolgens de verdragsclausule aan toetrekking hebbende op de ItaliaanschFransche grens. De economische commissie voor den Balkan kon niet tot een be slissing komen over een amen dement van Zuid-Afrika, waarbij er bij de Roemeensche regeering op werd aangedrongen redelijke prijzen' te betalen voor de goede ren, die haar als herstelbetalin gen werden geleverd. Het amen dement werd ondersteund door Engeland en de Vereenigde Sta ten, doch bestreden door de Sow- jet-Unie, de Oekraïne en Joego slavië. De economische commissie voor Italië nam met handopsteken een Fransch voorstel aan waarbij een subcommissie werd benoemd voor het opstellen van een zakelijk overzicht van de herstelbetalings- eischen. De voorzitter der com missie deelde mede, dat Neder land en België eischen tot herstel betalingen hebben ingediend. De politieke commissie voor Roemenië besloot na een debat van drie en een half uur een Hon- gaarsch afgevaardigde uit te noo- digen,, de zienswijze van zijn land kenbaar te maken ten aanzien van de RoemeenschHongaar- sche grens. Rusland, de Oekraïne Tsjecho-Slowakije en Wit-Rus- land verzetten zich hiertegen. De zorgvolle positie van rijwie len en rijwielbanden en het uit blijven van eenige merkbare ver betering hierin, heeft den Konink lijken Nederlandschen Toeristen bond A.N.W.B. aanleiding gege ven zich opnieuw in een adres tot den Minister van Economische Zaken te wenden. De bond ver zocht den Minister met aandrang ernaar te willen streven, dat de productie van de Nederlandsche rijwielindustrie en de rijwielban den-industrie in belangrijke mate wordt opgevoerd,) door voldoende import van fabricaten, half-fabri- caten en grondstoffen dit gezien het feit, dat in ons land behoefte bestaat aan ruim 2 millioen com plete nieuwe rijwielen, welk getal elk jaar, dat deze uitblijven, nog met 400.000 moet worden ver hoogd. Er bestaat bovendien momenteel naar schatting behoef te aan 4 millioen binnen- en bui tenbanden. Tot heden wordt practisch uit sluitend personeel in dienst van Overheids- of semi-Overheidain- stellingen, groote bedrijven etc. in het bezit van banden gesteld, ter wijl, naar de meening van den A.N.W.B., de groepen met werke lijke prioriteit, zooals politie, post, geneeskundige diensten, landbouw etc. thans voorloopig voldoende banden hebben gehad. Een werkelijke algemeene dis tributie zal moeten worden geba seerd op een systeem, waarbij al le Nederlanders, die in het bezit zijn van een rijwiel, successievelijk in de gelegenheid worden gesteld dit van behoorlijke banden te voorzien aldus de A.N.W.B. VOETBAL. NEDERLANDSCH ELFTAL NAAR PARIJS. Naar wij van den K.N.V.B, ver nemen, is de officieele ontmoe ting tegen Frankrijk thans defini tief vastgesteld op 2 Juni 1947 (Tweede Pinksterdag) te Parijs. SCHAKEN. NED. KAMPIOENSCHAP DAMES. Op den eersten dag van het kampioenschap voor dames in Nederland, wist mevr. Heems kerk na 59 zetten van haar uit daagster, mevr. Roodzant, te win nen. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat houders van petroleumkaarten voor kookdoel- e inden en verlichting gedurende de maand September 1946 op de bonnen 49 tot en met 52 der kaart UA 510, de bonnen 4» en 51 der kaarten U 510, de bon 73 der kaarten UC 510 en de bon 128 der kaarten UD 510 vier liter petroleum kunnen betrekken. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat houders van de kaarten UD 510 't lichaam dezer kaart, waarop de woorden „Petro leum voor verlichting UD 510" voorkomen, zorgvuldig moeten bewaren. Onder de gemeente Bergen (Limto.) hadden onlangs vrijwel gelijktijdig twee ongevallen plaats tengevolge van het feit, dat kin deren met munitie speelden. Te Ayen (gem. Bergen) speel de een drietal kinderen met een projectiel, dat hierdoor tot ont- i ploffing kwam. Een der kinderen, 112 jaar oud, werd vrijwel op slag gedood. De twee andere slachtof- j fers, resp. 7 en 5 jaar, moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. In de Donderdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam ge houden vergadering, belegd door het initiatief-comité van vrouwen uit Ravensbrueck, werd het pro bleem van de uitzending van mili tairen naar Indonesië behandeld. Alle zes spreeksters gaven als antwoord op de vragen, door het initiatief-comité gesteld dat zij het niet rechtvaardig achtten den drang tot zelfbeschikking der In donesiërs te bestrijden. Algemeen was ook in de volle zaal het verlangen aanwezig naar overleg met de Indonesische regeering en naar hulp bij den wederopbouw. Een vertegenwoordigster der In donesiërs, mevr. Soeka Isi, sprak de vergadering in het Maleisch toe. Zij legde er den nadruk op, dat het eenjarig bestaan de Re publiek wel bewijst dat Indië vrij wil zijn. Zij wees op de democra tische beginselen en de goede so ciale wetgeving der Republiek en zeide, dat Indië slechts daarom nog niet tot den aanval is over gegaan, omdat men nog vertrou wen heeft in het overleg, maar dat men bereid is zijn leven te of feren voor de vrijheid. Zij ein digde haar toespraak met de woorden Indonesia Merdeka". De laatste spreekster, mevr. L. AlmaHeijnen spoorde aan tot landelijke organisatie en tot mas sale onderteekening van het pe- tionnement der vereeniging Ne derlandIndonesië. Tenslotte werd een resolutie, welke het besprokene omvatte, voorgelezen. Deze zal aan de Nederlandsche regeering worden toegezonden, terwijl tevens beslo ten werd een brief te-schrijven aan de vrouwelijke Minister van Sociale Zaken der Indonesische regeering, mevr. Maria Ulfah Santoso. De avond werd opgeluisterd met declamatie en het optreden van een krontjong orkest. Hans Km och schrijft ons: Szabo heeft achtereenvolgens gewonnen van Kotov, Yanofsky, Kottnauer en Christoffel. Hij is thans uitstekend op dreef en heeft een zeer goeden stand bereikt. Hier volgt zijn fraaie winstpar tij uit de 13e ronde: M. Christoffel L. Szabo. Wit. Zwart. Spaanscth. 1. e2e4 e7e5 2. Pglf3 Pto8c6 3. Lflib5a7a6 4. Lb5a4 PgS—f6 5. Ddil©2 In Zaandam heeft Christoffel tegen denizelfden tegenstander met 5. 00 voortgezet en na 5. Pe4: tenslotte verloren. Met den tekstzet vermijdt hij deze laatste verdediging. 5to7to5 6. La4to3 d7—d6 Een goede voortzetting en tevens een val. Gewoonlijk ge schiedt 6. Lcö. 7. c2c3 Op 7. Pg5 volgt 7Pd4 en wit mag niet op f7 nemen, omdat hg dan een stuk zou ver liezen (8. Pf7:?, De7 enz., of 8. Lf7:t?, Ke7, 9. Ddl, h6 enz.) 7. Pc6a5 8. Lb3c2 «Tc5 9. 00 Lf8e7 10. h2h3 11. d2d4 Dd8c7 12. d4d5 Dit afsluiten van het centrum in deze en dergelijke stellingen is tegenwoordig weinig gebruike lijk. Wit ondervindt n.l. groote moeilijkheden met het openen van een lijn voor zijn torens. 12. Lc8d7 13. Pf3h2 Wit had heter gedaan eerst de stukken van zijn Damevleugel te ontwikkelen. 13Tf8b8 14. Ftold2 c5c4 15. Pd 2—f3 Wit's Damepaard heeft een goed veld bereikt, echter ten koste van het Koningspaard. 1 5höto4 16. Lc2—dL Er dreigde in de eerste plaats 1 6to3. 16b4Xc3 17. b2X<=3 Pa©'b7 18. Pf3f4 Pto7c5 19. Ldlc2 Ld7a4 20. Lc2hl TbSXtol Zwart heeft zijn kansen op den Damevleugel met een niet te over treffen slagvaardigheid waarge nomen. Door dit kwaliteitsoffer, dat o.m. op de ongedekte stelling van Ph4 steunt, wordt het witte spel volkomen gedemoleerd. 21. TalXtol Pf6Xe4 Valt ook Ph4 aan. 22. Ph4f5 Pe4X«3 23. De2g4 Met matdreiging. Op deze wijze redt Wit nog juist zijn Toren. 23Le7f8 24. TtolIb4 Pc3Xd5 Thans heeft Zwart drie machti ge pionnen voor de kwaliteit. Wit mag niet 25. Tc4: spelen, wegens 25Lb5. Het pleit is be slecht. 25. Tb4tol La4c2 26. Ttol—to2 Lc2Xf5 27. Dg4Xf5 Pc5d3 28. Tto2c2 Fd5to4 29. Tc2c3 Dc7c8 30. DföXc8 Ta8Xc8 31. Tfldl d6d5 „Het wordt te zwart op het bord" placht in dergelijke situa ties Aljechin te zeggen. Wit gaf het op. Een door Szabo bgzonder krach tig gespeelde partij. Slotstelling: Wit: Kgl, Tc3, Tdl, Lel, Ph2, pionnen a2, f2, g2, h3. (9 stukken) Zwart: Kg8, Tc8',Lf8, Pto4, Pd3, pionnen a6, c4. dö, e5, f7, g7, h7. (12 stukken.) De totaalstand na de 13e ronde ziet er als volgt uit: Botwinnik 11 p., 1 afgebroken partg'; Euwe 10Vz p.; Szabo 8Vu p.; Smislof 8 p., 1 afgebroken par tij; Najdorf 7H p. en 1 afgebro ken partg; Denker 7% p.; Flohr 7 p. en 1 afgebroken partij; Tar- takower en Stoltz ieder 7 p.; Bo- leslafskiej 6Y2 P-; Kottnauer 6 p. en 1 afgebroken partij; Lundin 6 punten; Kotov 5% p. en 1 afge broken partg; Guimard 5 p.; Bernstein 4% p. en 1 afgebroken partg; Yanofsky 4 p. en 1 afge broken partg; Christoffel 4 p.; Steiner 3% p. en 1 afgebroken partg'; Vidmar ZVz p.; O'Kelly 2% p, en 1 afgebroken partij. BERNSTEIN, EUWE'S 14e TEGENSTANDER. Een ooigk man is deze Fransche doctor. Een gesprek tusschen hem, den ouden man van 't tour- nooi (zóó noemt hg zichzelf) en Professor Vidmar kan men met veel genoegen afluisteren. De hu mor viert dan hoogtg en laten wg u een advies geven: Mengt u zich niet in dat gesprek, want de gees tige pijlen zullen onmiddeigk op u worden afgevuurd. Tweemaal heeft hg tegen Euwe gespeeld. In Bern 1932 werd het remise, in Zurich 1934 verloor Dr. Bernstein. BOTWINNIK VERLIEST VAN KOTOV. Wat niemand meer had durven denken, is Vrgdag gebeurd. Kotov die met Zwart vandaag in de 14e ronde uitkwam tegen zgn landgenoot Botwinnik, wist na een scherp spel voor het eerst •Botwinnik te dwingen een ver- liespunt te noteeren. De partg duurde slechts 24 zetten. UITSLAGEN 14e RONDE. Bernstein-Euwe 0—1 DenkerTartakower Vt—Vi LundinChristoffel 1—9 SteinerYanofski 0—1 SzaboGuimard 1—0 K RUISWOORDPUZZLE 5 6 7 12 15 16 17 18 WM 29 23 26 30 31 32 33 38 ha 39 Horizontaal: 1. Godheid. 5. Hoeveelheid. 10. Rivier in Europa. 12. Vervelend wezen (Fr.) 13. Voorzetsel. 14. Europeaan. 16. Bekende afkorting. 17. Werkwoord (vervoeging) 19. Twee medeklinkers. 20. Geluid. 21. Mongool. 25. Meetkundige lijn. 27. Bijbelsch figuur. 29. Bepaald gebaar. 31. Insect. 33. Uitscheppen (verv.) 34. Afslijting. 36. Tijdstip. 37. Bitterheid. 38. Nauw. 39. Heilige. Verticaal. 1. Turksche titel. 2. Vrucht. 3. Voorzetsel. 4. Japansche munt. 6. Ijzerhoudende grond. 7. Heilige. 8. Bloem. 9. Groep. 11. Palmsoort. 15. Wartaal spreken. 18. Zonnescherm, 20. Pralen. 22. Zonnegod. 23. Meisjesnaam. 24. Melsing. 26. Keizer, Koning. 28. Meisjesnaam. 30. Deel v. d. Bijbel. 32. Naschrift (afkorting). 35. Dubbelklank. Oplossingen worden ingewacht aan ons Bureau Noordstraat 55. Op de enveloppe vermelden: Prijsraadsel. Er zijn vier prgzen beschikbaar van 2,50. Oplossing over veertien dagen.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3