X- RedeÈvan H.M. de Koningin Uil het teven van Zitting Veiligheidsraad Griekenlandvraagt uitstel. Amerikaansch requisitoir. KONINGINNEDAG 1946 Resultaten van de besprekingen tusschen Sjahrir en Lord Killearn. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1946. :"*VNT OP- EN ONDERGANG IN DE MAAND SEPTEMBER. Albanië, Portugal, Mongolië, Transjordanië niet toegelaten De stemmingsprocedure leverde verwarde discussies op bij het uitreiken van onderscheidingen Duitsche spionnen gearresteerd» Verklaring van woordvoerder van het Jewish Agency. Dc Moefti voor Britsche Regeering niet acceptabel. Britsch bevelhebber in Palestina wijzigt doodvonnissen. De verdediging van het Westelijk halfrond. 31 Augustus. Een Amerikaansche filmmaatschappij gaat een film over den Secretaris-Generaal der UNO draaien Trygve Lie, het middelpunt van de Noorsche verzet- beweging Door onzen correspondent in Washington, HUGHES BOWS INDONESIË. 1. Wapenstilstand. 2. Hervatting der evacuatie. 3. Betere bescherming der minderheden. Het congresder Fransche socialistische partij. NEURENBERG. WEERSVERWACHTING medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zater dagavond. Oranjezonnetje. Afnemende wind, tusschen Z. O. en Z. W. Plaatselijk nog een buitje. Overigens zonnig of vrij zonnig weer met iets i hoogere temperatuur. Hoofdredacteur Herm. Steggerda. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel 251u - Na t> uur 20' Hoofdagentschan voor est Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83. Schoondiike Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" 2de Jaargang No- 290. Verschijnt dageiy as Drukkerij N.V. Firma P. .1. win de Sande - Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 20 ct.; minimum per advertentie f 1.5C Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties'. 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer i Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De tijden van op- en ondergang van zon en maan in Sept. zijn 1946 Zon Sept. Opk. 1. 5.50 2. 5.51 3. 5.53 4. 5.55 5. 5.57 Ond. 19,29 19.27 19.25 19.24 19.22 Maan Opk. 12.08 13.18 14.26 15.32 16.31 Ond. 21.47 22.08 22.34 23.08 23.51 Vorstinne leef! Heel Neerland wil U groeten op dezen dag, die God ons schenkt, Die Gij en wij voor .zooveel danken moeten, Voor al wat Neêrland met Uw naam gedenkt. Vorstinne leef! Uw troon moog' God bewaren, en d'ongekreukte trouw zij U ten pand van 't volk, dat groot in doodsgevaren zijn zonen gaf voor 't Vaderland. Gij droeg Uw volk in Uw gebeden, en gordde 't met Uw vorst'lijk woord. Sinds heeft ons volk opnieuw spontaan beleden, dat Neerland en Oranje samenhoort- Vorstinne leef! Er zijn geen hecht're banden dan die gelouterd zijn door leed en strijd. Wij, Koningin der Nederlanden, Beteekend heden weer: vereend, bevrijd! Vorstinne leef! Gij volk steek de bazuinen, d'Oranjevaan omhoog, de Nederlandsche vlag van Noord tot Zuid van Oost tot aan de duinen Fier Neêrland, vier spontaan uw Koninginnedag! HERM. STEGGERDA. Ik acht mij gelukkig om wederom een aantal onder scheidingen te kunnen uitreiken voor uitstekende daden in den achter ons liggenden oorlog ver- rioht, zoowel bij de overrompeling van ons land in Mei 1940, als bij het taaie en onoverwinnelijk ver zet gedurende de jaren van ver drukking en knechting. Over enkele oogenblikken zult gij, Ridders der Militaire Wil lemsorde, en gij dragers van den Bronzen Leeuw, 't Bronzen Kruis en het Kruis van Verdienste, die hier voor mij staat, het eeretee- ken uit Mijne handen ontvangen. Sommigen uwer stonden pal in den ongelijken strijd gedurende de Meidagen, waarin een over machtige vijand ons vreedzame land overweldigde. Anderen heb ben het gevecht in den verbeten ondergrondschen strijd voortge zet, daarbij gedurende jaren van uur tot uur het leven in de waag schaal stellende. In dezen laatsten eer Ik de overlevenden uit het verzet en voor alles de talioozen, die, door hun trouw aan de Neder landsche zaak bun leven voor het vaderland hebben gegeven. Met U allen gedenk Ik hen op dit oogen- blik met weemoed en ontroering. Dat zoovelen uit mijn volk, tegen een vijand, die oppermachtig en onoverwinnelijk leek, die er mee- doogenloos naar streefde onze volkskracht te breken, zich moe dig en hardnekkig bleven ver weren, hoe zwaar ook de offers wren, vervult ons allen met vol- odening en dankbaarheid. Ik vergeet daarbij niet de vrou wen, die zelf medestreden, dan wel hun man, zoon of verloofde in de gelegenheid stelden of zelfs aanvuurden om hun bovenmen- schelijken strijd tot het einde toe voort te zetten. Gij, officieren, onderoficieren en manschappen in dit carré verza meld, gij maakt deel uit van dat- Volgens radio Frankfort heeft de Amerikaansche geheime dienst in Stuttgart 15 Duitschers gear resteerd, die deel uitmaken van wat men een „Sovjet spionnage- groep" noemde. Reuter meldt nader: De door den Amerikaanschen contra- spionnage-dienst in de Ameri kaansche zóne van Duitschland gearresteerde groep van vijftien Duitschers, welke van Sovjet- Russische zijde instructies ont ving, stond onder leiding van zekeren Walther Kazamarek. De groep had een bepaald politiek progam, dat op alle zones van toepassing zou worden gebracht „wanneer het Oosten aanvalt", aldus werd medegedeeld. Verder werd nog onthuld, dat de groep samenwerkte met een gedeelte van de 'beweging „Vrij Duitsch land" en dat Kazamarek in con tact gestaan had met een Sovjet- Russischen majoor. zelfde volk, dat getoond heeft, ondanks dat oorlog en verdruk king het zoolang bespaard was gebleven, te kunnen en willen strijden voor recht en vrjjheid. Grootendeels vormt gij een on derdeel van de divisie, die, straks den naam van 7 December-divisie voerend, naar een ander deel des Rijks zal gaan, om daar mede te werken tot het herstel van recht en veiligheid. „Zeven December" zal de naam dezer divisie luiden, omdt in Mijn rede van 7 Decem ber 1942 de grondslagen zijn neer gelegd voor een nieuwe verhou ding tusschen de deelen des Rijks onderling en binnen die deelen zelve. Deze grondslagen zijnherstel van recht en veiligheid en ver nieuwing in vrij overleg. Officieren, onderofficieren en manschappen, houdt bij het vol voeren van die taak steeds voor oogen, dat gij geroepen zijt om de uitvoering van zulk een samen gaan van de verschillende deelen van ons in gestadige ontwikke ling gegroeid Rijk mogelijk te maken. Geeft nu evenals degenen, die hier voor U staan en die voor ons aller zaak hun leven waagden uw geheele persoon voor het volvoe ren dezer grootsche taak. In de avondzitting van den Vei ligheidsraad werd Albanië's ver zoek tot toelating als lid van de Vereenigde Naties verworpen. Er ontspon zich tevens een fel delbat over Portugal. De aanvrage van Portugal werd gesteund door Brazilië, Chi na, Nederland, Frankrijk, Enge land, Amerika. Een zure glim lach gleed over de gezichten van vele afgevaardigden, toen Gromy- ko zeide, dat hij Portugal niet steunde om dezielfde reden als in het geval van Eire en Transjor danië. Johnson (V. S.) haalde uit de verklaring van Potsdam het be sluit van Engeland, Rusland en de V. S. aan om de toelating van alle neutrale landen behalve Spanje te steunen. Dit vergelijkende met de Russische verklaringen van vandaag, aldus Johnson, kun nen de leden van den raad zelf hun conclusies trekkien. Gromyko antwoordde, dat John son de verklaring van Potsdam .verkeerd interpreteerde en dat de Veiligheidsraad elke aanvrage op de merites moest beoordeelen. Johnson zeide, dat Portugal aan de criteria van het handvest vol doet. Hij sprak op luideren toon toen hij zich tot Grmyko wendde met de woorden: „Het is om een Russische reden en niet om een reden uit het handvest dat de Sovjet-afgevaardigde tegen de toelating van Portugal is.'' Gromyko vond dat elke regee ring het recht heeft de aanvragen tot lidmaatschap op de Merites te beoordeelen en dat Amerika het wilde doen voorkomen, alsof Rusland tracht het handvest te vernietigen. Polen was tegen toelating van Portugal wegens „de nauiwe ver bondenheid met het regiem van Franco". Nadat reeds was aangekondigd dat de vergadering zou worden verdaagd, trachtte de Mexicaan- sche afgevaardigde, Padilla Ner- vo, de bestaande impasse te ver breken door voor te stellen, dat de raad het eerdei gedane Ameri kaansche' voorstel om alle 8 aan vragen gelijktijdig te aanvaarden, zou aannemen. Nadat het Mexicaansche voor stel doodgeloopen was, daar het alleen ter tafel kwam zonder een debat of stemming uit te lokken, werd de vergadering een kwartier verdaagd. Na de hervatting der zitting kwam het tot een lange, verwarde discussie over de stemmingspro cedure, totdat Mexico zijn voor stel wegens gebrek aan steun introk. Na 90 minuten was bet debat nog aan den gang, daar Gromyko als eenige zich verzette tegen het Amerikaansche voorstel de beslis sing over de toelating van Alba nië en Mongolië uit te stellen. Na twee uren debat over de stem- mingsprocedure, waren de afge- afgevaardigden het er nog niet over eens, of het Amerikaansche voorstel een kwestie van proce dure of een sutostantieele kwestie was. Tenslotte werd het Amerikaan sche voorstel met 3 tegen 5 stem men verworpen doordat Sovjet- Rusland zijn veto uitsprak. Ver volgens ging men tot stemming over betreffende de toelating tot het lidmaatschap. Deze stem ming had de volgende resultaten: Albanië. Verzoek om toelating als lid van de organisatie der V. N. verworpen met 3 tegen 5 stem men. Tegen stemden: Engeland, en de V. S. (veto) en Nederland. Mongolië. Verworpen m^t 3 tegen 5 stemmen. Engeland en de V. S. spraken namelijk hun veto uit. Transjordanië. Verworpen met 2 tegen 8 stemmen. Polen stem de tegen, Sovjet-Rusland sprak zyn veto uit. Verworpen me' 1 tegen 9 stem men (veto van Sovjet-Rusland). Portugal. Verworpen met 2 tegen 8 stemmen (Polen tegen, veto van Sovjet-Rusland). Het verzoek om toelating van Zweden, IJsland en Afghanistan werd ingewilligd met 10 stemmen voor en één onthouding in alle 3 gevallen Mr. Van Kleffens ondersteunde sterk het Te Gracovië is een proces be gonnen tegen den oorlogsmisdadi ger! Amongoeth, die ervan be schuldigd. wordt verantwoordelijk te zijn voor den dood van, 8.000 geïnterneerden van het kamp Plaszow en de vernietiging van het ghetto van Gravocië. Een woordvoerder van het Je wish Agency heeft Donderdag verklaard, dat naar schatting 1600 Joden momenteel „zonder vorm van proces of beschuldi ging" gedetineerd zijn. Volgens den woordvoerder zouden zich 800 Joden te Rafa, 500 te Latroen en 300 in Eritrea bevinden. De Palestijnsche Zionistische raad is Donderdagmorgen bijeen gekomen om kennis te nemen van de rapporten van het execu tieve comité van het Jewish 'Agency over de recente bespre kingen met de Britsche regeering. De Palestijnsche Zionistische raad verzoek om lidmaat- zal naderhand zijn gezichtspunten In een officieel communiqué aan het Arabische hooge comité ver klaart de Britsche regeering, dat zij niet bereid is den Moefti van Jeruzalem uit te noodigen voor de conferentie over Palestina te Lon den. Wel zou de Britsche regee ring gaarne 4 leden van den hoo- gen Arabischen bestuursraad wil len uitnoodigen. Naar Reuter van officieele kringen te Londen verneemt, be schouwt de Britsche regeering den Moefti van Jeruzalem niet als een acceptabele afgevaardigde voor de conferentie te Londen. schap van Eire, Portugal en Zweden. Hij zeide, dat Eire en Portugal waardevolle bijdragen hadden geleverd voor de Ge allieerde zaak, en legde den na druk op de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Zweden en Nederland. Australië onthield zich van stemmen in alle gevallen, omda. zijn afgevaardigde het niet eens was met de wijze waarop men de verzoeken om toelating toe schouwde. Lange (Polen) verklaarde na de stemming, dat de verwerping van het verzoek niet beteekent, dat de Veiligheidsraad niet bereid is de afgewezen landen later als lid voor te dragen. Om kwart voor drie in den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de vergadering verdaagd. aan het executieve comité in Parijs of Londen voor leggen, waarop de executieve zal ant woorden op de Britsche uitnoodi- ging voor de a.s. conferentie in Londen. Volgens een officieele mededee- ling in Londen ontvangen, heeft de Britsche bevelhebber in Pale stina de doodvonnissen, welke on langs over 18 Joden werden uit gesproken, gewijzigd in gevange nisstraffen. (De Joden werden veroordeeld wegens overvallen op spoorwegwerkplaatsen en het schieten op Britsche troepen.) Wereldvcrbond van vakvereenigingen klaagt Griekschc Regeering aan. Het Wereldvertoond van Vak vereenigingen heeft alle landen, die deelnemen aan de vredescon ferentie, een memorandum toege zonden, waarin de Grieksche regeering voor beweerde schen ding van de vrijheid van Griek sche vakvereenigingen wordt aan geklaagd. Het wereldverbond stelt voor, dat een internationale commissie van onderzoek naar Griekenland zal worden gezonden en indien deze de beweringen be vestigt zou de vredesconferentie verzocht moeten worden tusschen- beide te komen. Admiraal Halsey, bevelhebber van de beroemde Amerikaansche derde vloot in den Stillen Oceaan, heeft medegedeeld, dat de regee ring der V. S. voortgaat met de coördinatie van Zuid- en Middel- Amerikaansche landen in het ka der van de verdediging van het Westelijk halfrond, „zoodat in geval van moeilijkheden wij met scheuren hen kunnen samenwerken", aldus Halsey. Halsey en Generaal Ei senhower zijn onlangs terugge keerd van wat officieel een „good will-tournée door Zuid-Amerika" wordt genoemd. Vandaag vieren we voor de tweede maal Koninginnedag sinds de bevrijding pn als van outls is de spontaniteit groot. Wie zal zich niet tooien met Oranje of de dappere driekleur voor zijn huis niet willen laten uitwaaien? Allen en als van zelf keeren onze gedachten zicli naar den "tijd waarin We dit feest niet mochten vieren pn we verholen op ons buik onder den grond kropen om althans zach; jes heel zachtjes want je .Ver rader sliep niet een paar klan ken van het Wilhelmus op te vangen en je had Koninginne dag gevierd, misschien wel met een diepere voldoening dan nu, nu we weer openlijk feest vieren, en toch hoe hebben we naar die dag uitgekeken. Soms in een on zegbare wanhoop dat die dag voor ons die dagelijksch be dreigd werden door den dood nooit meer zou komen. En nu is hij er weer, in de vrijheid doch overwoekerd door het leven. De schaduwen z|jn niet zoo benau wend als toen, doch ook hu ®jn er dreigingen, de toekomst is vol onzekerheid. Aan de verre horizon der wereld is het ge rommel van opkomende buien en de oorlogsflits kleurt soms even den hemel. Maar we spreken van vrede en de volke ren gelooven er nog in. Op het politieke schaakbord worden de figuren nog voorzichtig gepos teerd... vrede en gerechtigheid z|j zullen weer op de wereld regeeren en wee hem die deze droom der moede volken zal en toch feest? Vol- Tijdens de bespreking tusschen Lord Killearn en Sjahrir, welke een uur heeft geduurd, is op 3 punten overeenstemming bereikt. Ten eerste werd Lord Killearn bereid gevonden om met de Geal lieerde militaire autoriteitien over een te komen, dat verdere mili taire bewegingen zullen ophou den. Voor dit doel zal de repu- blikeinsche regeering eveneens haar militaire vertegenwoordigers naar Batavia zenden. Ten tweede heeft Sjahrir zich accoord verklaard met de hervat ting van de evacuatie van Geal lieerde krijgsgevangenen, zoo snel dit maar mogelijk is. Ten einde hiervoor de noodige maatregelen te treffen zijn een aantal officie ren van het republikeinsohe leger naar Tjirebon gezonden. Ten derde verklaarde Sjahrir zich bereid verdere orders uit te vaardigen ten einde te bewerk stelligen, dat de belangen van de Britsch-Indiërs en de Chineezen verder zullen worden beschermd. Lord Killearn is ontvangen door Vice-President Mohammed Katta, Minister-Pres. Soetan Sjahrir en andere republikeinsche ambtena ren. President Soekarno, die nog in Oost-Java vertoeft, was niet aanwezig. De woordvoerder van het ge zelschap van Lord Killearn heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de rol, die Engeland bij de volgende onder handelingen tusBChen de Neder landers eii de Indonesiërs zal spelen, nog niet bekend is. Gevraagd of er naar zijn mee ning, eenig behoorlijk vooruit zicht op een vreedzame regeling van het Indonesisch-Nederland- sche conflict bestond, zeide de woordvoerder, dat dit een vraag was, die de Indonesiërs zelf moes ten beantwoorden. Hij ontkende verder, dat er eenig verband zou bestaan tus schen het bezoek van Lord Kil learn en het aanstaande terug roepen van de Engelsche troepen uit Indonesië. De woordvoerder zeide nog, dat de Britten slechts als interme diair aan de besprekingen zullen deelnemen, zoodat de volledige verantwoordelijkheid door de In donesiërs en de Nederlanders zelve gedragen moet worden. De staking die in de metaal nijverheid te Gent is uitgebroken heeft verdere uitbreiding geno men en is vrijwel algemeen ge worden. Iedereen kent heden ten dage den jovialen en beminnelijken se cretaris-generaal van de Organi satie der Vereenigde Naties, zoo niet persoonlek, dan toch door de ontelbare photo's en het film- nieuws. In de Nieuwe Wereld is deze man dermate populair, dat de filmmaatschappij ..Warner Bross" besloten heeft, zijn bewo gen levensloop op het witte doek te brengen. Trygve Lie is de man van de daad. Als één der eerste Noorsche partisanen nam hij den strijd op tegen Quisling en diens organisa tie. De leden van de UNO maken heel graag een praatje met Lie, die hun op zijn genoegelijke ma nier van sproken episodes ver haalt uit den tijd van het Noor sche verzet. Tijdens een interview, dat hij onlangs den journalisten in Washington toestond, werden voor het eerst détails bekend ge maakt omtrent de vlucht van Ko ning Haakon en Prins Olaf, dé tails, die aantoonen, dat Trygve Lie bijna zooiets als een Noor sche Robin Hood was. „Het was gedurende den slag om Narvik", vertelt de heer Lie. „Duitsche en Engelsche oorlogs schepen bestookten elkaar flink. Ik had de opdracht, Koning Haa kon en Kroonprins Olaf op hun vlucht naar Londen te vergezel len. Dit was geen gemakkelijke taak, want de Duitschers hadden al het geheele land onder den voet geloopen en contröleerden alle vliegvelden, spoorwegstations en havens. Maar wij moeten coüte que coüte het land uit, dat in middels een kerker was geworden. Het Engelsche radiostation BBC kwam ons bij onze gewaagde on derneming zeer te hulp. Teneinde de Duitschers om den tuin te lei den, gaf Londen een cijfertelegram door, waarvan bekend was, dat het O. K. W. den sleutel bezat. In het telegram, dat dan ook door de Duitschers werd opgevangen, heette het: „Koning Haakon en Prins Olaf zijn gezond en wel te Londen gearriveerd". En inmiddels waren wij nog steeds aan het pro- beeren naar het havenstadje Fre- drickstadt te komen, waar een onderzeeër op ons wachtte. On danks alle moeilijkheden waren wij op het afgesproken uur aan de haven en bevonden ons allang ergens in het Kanaal, toen 'de Duitschers pas bemerkten, dat zij misleid waren geworden." Van dien tijd af probeerde Trygve Lie steeds weer opnieuw, de Duitschers te overbluffen op een manier, welke zij het minst begrepen, nl. met humor. Het was in 1942. De Nazi's, met behulp van Quisling, hadden De secretaris der Vereenigde Naties, Trygve Lie, heeft een tele- gra montvangen van den Griek- schen waarnemend Minister van Buitenlandsche Zaken, Etefano- poelos, waarin de Veiligheidsraad verzocht wordt de discussie over de aanklacht van de Oekraïne te gen Griekenland tien dagen uit te stellen. rekening houdend met een lang verblijf zich in Noorwegen ge ïnstalleerd. Lie wilde echter te allen koste niet alleen de vlam van het verzet opnieuw aanwak keren, maar deze ook laten oplaai en en brandend houden. Daar echter de Wehrmacht nog over winning op overwinning behaalde dit was lang vóór Stalingrad was de uitvoering van dezen wensch geen gemakkelijke taak. Maar Lie vond toch een mogelijk heid om onrust te zaaien in de Duitsche gelederen. Op zijn ver zoek kondigde op een avond de BBC in haar programma voor Noorwegen aan: „Morgen zal een millioen in Oslo aankomen." Te lneene Polltl.ek van het bestuur der dien tijde wist men, dat met „een PartÜ millioen" niemand anders werd wefPen'.Dlt„f.eichledle.1la_ V*n?f bedoeld dan de Minister van Bui Zal Leon Blum aftreden Het congres der Fransche socia listische partij heeft Donderdag een zwaren slag toegebracht aan de positie tvan den leider der par ty, Leon Blum, en aan de gema tigde politiek, welke hij voorstaat door met 2.964 tegen 1.365 stem men het rapport, waarin de alge tenlandsche Zaken in de exil-re- geering, op wiens hoofd de Duit schers deze buitengewone som hadden gezet. De geheele Duitsche afweer werd gealarmeerd. De poli tie stond op post. Maar niet Tryg ve Lie arriveerde in Oslo, doch een millioen kronen, bestemd voor de kas van de verzetsbeweging en door een geheimen koerier ge bracht. Trygve Lie vertelt dergelijke verhalen thans met een vroolijk lachje, zou echter niet graag als de groote held van de verzetsbe weging willen poseeren. „Niet de leiders van de ondergrondsche al léén hebben den strijd gewonnen, maar de kleine man van iedere natie, die zoo oneindig veel moest verdragen en dit leed zonder veel ophef ook hééft verdragen", pleegt Lie te zeggen. De secretaris-generaal van de UNO besteedt het grootste deel van zijn tijd aan het lezen van berichten over de Parijsche Con ferentie. Dan werkt hij zelf de dikke dossiers door, zonder uit treksels te laten maken door zijn medewerkers. Bij hun laatste samenkomst be sloten de internationale deskun digen, dat alle kwesties, die onder de competentie van de UNO val len, in de Vereenigde Staten be handeld moeten worden. Tot dit doel worden nu verschillende richt lijnen uitgewerkt. Alle leden der UNO zijn vol lof over hun secretaris-generaal. Hrj is overal zeer gezien en bemind. Trygve Lie is een onverwoestbare optimist, vol van vertrouwen in de toekomst. Ondanks alle, weinig hoop gevende commentaren en toe- richten, houdt hij vast aan het inzicht, dat de Vredesconferentie de geheele menscbheid den weg zal wijzen naar betere tijden. (Copyright by Universem Press). rede van Blum, waarin hij op hartstochtelijke wijze aandrong op eenheid rond de huidige leiders der partij. Hij zeide, dat een ver werping van het rapport zou be- teekenen, dat de partij dichter tot de Communisten zou geraken, een breuk met de M.R.P. (vooruitstre vende katholieken) te weeg zou worden gebracht en een ernstige weerslag in Italië het gevolg zou zijn. Waarnemers te Parijs zijn van meening, dat een van de eerste gevolgen het aftreden van Blum zal zijn als politiek directeur van het partijblad „Populaire", waarin mondig ja. We hebben een stra lend voorbeeld in onze Konin gin, die ons in het leed en de (verdrukking nader is gekomen. Haar geloofskracht, haar steu nen op Christus, is ons tot steun en kracht geweest. Nederland heeft een biddende Vorstin, een die Haar volk door de schadu- Iwen ides doods heeft gedragen in Haar gebed. Daarin ligt een kracht. Zij is teruggekeerd en heeft bewezen open oogen te hebben voor de nieuwe verhou dingen in de wereld. Zij riep op tot het geestelijk reveil. Tot dit alles was zij, trots de donkere tijden, in staat en nog steeds on vermoeid gaat Zij Haar weg. Zou Zij geen groote plaats heb ben in ons leven?, in het hart van het Nederlandsche voik? Daarom vieren we feest en zul len ons tooien jnet Oranje en de vlaggen zullen uitwaaien. God spare Haar nog lang voor ons vrije Nederland! hij 25 jaar achtereen schitterende hoofdartikelen heeft geschreven Men meent, dat de Socialistische partij thans wellicht een aantal Communistische amendementen zal aanvaarden op het ontiwerp der grondwet, dat de constitu- eerende vergadering in behande ling heeft. Velen hadden gedacht, dat na de volgende verkiezingen een re geering tot stand zou komen van Socialisten en vooruitstrevende Katholieken met de Communisten in de oppositie, maar de omme keer in de socialistische politiek zal, naar men meent, ttjdelijK weer een samenwerking der drie partijen tot gevolg hebben. De wnarmSteemie Amerikaan sche aanklager T. J. Dodd, heeft Donderdag zijn slotrede tegen de nazi-organisaties uitgesproken, Hij zeide: „Alle nazistische or ganisaties maakten een integree rend deel uit van den politie-Staat die door Hitier uitgedacht was en door zijn kliek tot de meest vol maakte tyrannie van den moder nen tijd werd geperfectionneerd. De politieke Frankenstein van ons tijdperk, die terreur en vrees over Duitschland en verschrikkingen en dood over de wereld bracht. Het leidercorps van de nauzi- partij was zijn lichaam en jiet rijksministerie zijn kop, zijn machtige vangarmen waren de Gestapo en de S.A. en toen hij over Europa schreed waren zijn beenen de Wehrmacht en de S.S. Het waren Tiitler en zijn benden die dezen monsterpolitiestaat ir het leven riepen. Hij bracht Duitschland schande en de lan den van Europa verwoesting. D< Amerikaansche prosecutie heeft f criteria van misdadigheid aan tc wijzen: 1. Er moet een gemeenschap pelijk plan van actie zijn, waar door de vorming van een groep gemotiveerd wordt. lyaBgwsüyjjMSMB1'' 2. Het lidmaatschap moet ir. den grond vrijwillig geweest zijn. 3. De leden moeten recht streeks deelgenomen hebben aan het tot stand brengen van de misdadige samenzwering! 4. De misdadige oogmerken van de organisaties moeten zoo danig geweest zijn, dat de leden er terecht van kunnen worden be schuldigd ervan op de hoogte te zijn geweest. 5. De prosecutie moet kunnen vaststellen, dat minstens een der beklaagden in de beklaagdenbank schuldig is aan een daad op grond waarvan ook de organisatie als misdadig kan worden verklaard. De partij maakte de plannen, het kabinet maakte de plannen, 't kabinet maakte deze tot wetten en de S.S,, S.A., Gestapo en de militaire leiders voerden ze uit."

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1