Een Wereldpolitiekspel Zal Tito aan Amerik. eischen voldoen HovU yUts&i DE VREDESCONFERENTIE m J met; fcÉil Vragen I weersverwachting 1 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946. FRANKEER ALS REGEL* EEN NATIONALE HULPZEGEL. Amerik» vliegtuigen door jagers begeleid. Van inzittenden tweede vliegtuig geen spoor, Minister Mansholt leidt F. A. O. delegatie. om 100.000 man. Spionne gearresteerd in Amerikaansche zone van Duitschland. Dc plaats der besprekingen. De Koningin reikt onderscheidingen uit. Veëe Duitschers wiifent emigreeren van den Geen belangrijke redevoeringen Critiek op Griekenland van Manoeilskv De nieuwe spelling» j medegedeeld door het K.N. g M.I. te De Bilt, geldig tot p Zaterdagavond. Weinig verandering. in den nacht en vroegen 1 i ochtend plaatoel. mist- of jf nevelvelden, overdag zwaar 1 bewolkt, geen neerslag van 1 beteekenis. p lillllllllllillllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllWlllllWMIM^ Hoofdredacteur Herm. Steggercm Redacteuren P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 251ü - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" 2de Jaargang No. 284. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.5C inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.: iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer f Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Ilium ■iiiiiiiiiiiiiiiinüiüiiKiSiiiiiir' Richard Patterson, de Ameri kaansche ambassadeur in Joego slavië, zou volgens een bericht van de Amerikaansche radio ver klaard hebben, dat de Joego-Bla- vische regeering beloofd had, vol ledige genoegdoening te zullen géven op de door de Vereenigde Staten gestelde eischen. In een A. P. bericht, gedateerd 22 Augustus en aangehaald door de Times, aldus wordt nader uit Londen gemeld, wordt gezegd, dat Maarschalk Tito verklaard had aan de bevelhebbers van 't Joego slavische leger strikte orders" gegeven te hebben om niet meer te vuren op vreemde vliegtuigen, hetzij militaire of burgerlijke". Ambtenaren van de Ameri kaansche ambassade, die bij de samenkomst met Maarschalk Tito tegenwoordig waren, aldus het A. P. bericht, zeiden, dat de Joegoslavische regeering beloofd had genoegdoening te geven. Maarschalk Tito verklaarde, in antwoord op vragen van journa listen, dat hij gemeend had, dat de schending van de Joegosla vische grenzen met opzet was ge schied en bedoeld was geweest om bij de JoegoSlaven den indruk te wekken, dat de macht van de regeering der Vereenigde Staten zoo overweldigend was, dat de Joegoslavische regeering zich ..alles zou moeten laten welgeval len." Dit zou speciaal tot uiting zijn gekomen in de gevallen, waar bij geheele eskaders tegelijk over vlogen," Hij beschouwde het ver schenen van een vliegend fort boven Ljdeblejana, enkele dagen nadat de eerste Amerikaansche machine tot dalen gedwongen was, als „een zuivere demonstra tie van dergelijk machtsvertoon." Door het Amerikaansche de partement van Buitenl andsche Zaken is Donderdagavond geen bevestiging meer gegeven van de berichten, volgens welke maar schalk Tito aan de Amerikaan sche eischen zou voldoen, aldus meldde Reuter's correspondent te Washington Vrijdagmorgen. Volgens een bericht van den JoegoSlavischen radio-omroep heeSt maarschalk Tito gezegd, den Joegoslavische legerbevelhebbers instructie gegeven te hebben, dat zij niet mochten vuren op vreem de burgerlijke of militaire vlieg tuigen. zal,, zoodra de vrijgelaten inzitten den van de neergeschoten vlieg tuigen officieel zijn ondervraagd in overweging nemen de kwestie naar voren te brengen, of de be trokken Joegoslavische vliegtui gen op dat oogenblik buiten Joe- goslavisch grondgebied opereer den. Men verwacht, tevens, dat de Amerikaansche autoriteiten de Joego-Slavische regeering zullen verzoeken vergoeding aan te bie den en de verzekering te geven, dat dergelijke incidenten niet weer zullen voorkomen. Tot dusver zijn leden van het Joegoslavische vierde leger er niet in geslaagd een spoor te vinden van de twee inzittenden van het tweede in Joegoslavië neergehaalde Amerikaansche vliegtuig, die zich met behulp van hun parachute in veiligheid zou den hebben gesteld. In Joegoslavische kringen wordt het voor mogelijk gehouden, dat men stukken van de brandende machine voor parachutes heeft aangezien. Minister S. L. Mansholt zal als leider optreden van de Nederland- sche delegatie bij de conferentie van de Food and Agricultural Organisation die begin Septem ber te Kopenhagen zal plaats hebben. WORDEN NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VAST GEHOUDEN Naar wij uit de grensstreek vernemen, zou sedert een week in Duitschland; een gezelschap Nederlanders worden vastgehou den, in hoofdzaak afkomstig uit Twenthe, die, naar verluidt on langs de grens zijn overgegaan om zakenrelaties aan te knoopen en inkoopen te doen. Enkelen hunner reisden in uniform, aldus wordt gezegd. Enkele leden van het gezelschap zijn reeds terug gekeerd, doch het meerendeel zou worden vastgehouden in Gronau. Door JAMES GROSS. latusschen zouden Amerikaan sche vliegtuigen zich wellicht door jagers laten begeleiden, indien ze gevaar loopen nabij Joegoslavisch gebied de koers kwijt te raken. Men neemt aan, dat elke actie der Ver. Staten in deze zaak aan de* Veiligheidsraad voorgesteld, zal stranden op het veto der Sow- jet-Unie. In dat geval zouden de Vereenigde Staten slechts de ge wo*e diplomatieke pressie kunnen oefenen bijv. door het afbreken der betrekkingen met Joego slavië. De Amerikaansche regeering Naar het hoofdkwartier van de Amerikaansche strijdkrachten in Duitschland mededeelt, is in de Amerikaansche zóne een spionne gearresteerd, het is Dr. Ina Hertz-Krupenon een Unrra-werk- ster. In haar bezit werd een groote hoeveelheid verdoovende middelen aangetroffen. Dr. Krupenon is aan den Sov- jet-nepatrieeringsdienst in Frank fort overgegeven. Zij is de vrouw op wie Generaal Sir Frederick Morgan doelde toen hij zeide, dat enkele agenten onder den dek mantel van de Unrra werkten en dat slechts van één van hen vast staat dat het een Russische agent is. het verhoor kwam verder aan het licht, dat zij valsche iden titeitspapieren aan derden had verstrekt en de Russische gehei me politie buiten de Amerikaan sche zóne had ingelicht over de politieke gezindheid van verplaat ste personen, die de bescherming van de Amerikaansche regeering genieten. Teneinde een functie als Unrra- kampdokter te kunnen vervullen, had Krupenon zich aangediend als arts en Volksduitsche. Bij onder zoek bleek zij geen van beiden te zijn. Zij gaf toe te hebben ge tracht het prestige van de V. S. bij de verplaatste personen te ondermijnen. Generaal MacNarvey heeft ver klaard, dat de arrestante op grond van een „gentlemen's agreement" naar de Russische zóne zal wor den overgebracht. Deze overeen komst is gesloten tusschen hem en. den Sovjet in Duitschland Maarschalk Sokolowsky. Amerikanen en Russen, die respectievelijk in de Russische en Amerikaansche zóne worden ge arresteerd, worden onder opgave va* alle bijzonderheden uitgele verd. Onlangs werd de Britsche op perbevelhebber in Palestina, Sir Evelyn Barker, scherp door het Engelsche regeeringsorgaan de „Daily Herald", aangevallen, om dat hij in zijn schrijven aan zijn divisie-commandanten voorstelde, het fraterniseeringsverbod in Pa lestina in te voeren. De scherpe toon van het artikel is niet alleen verklaarbaar door het anti-semi- tisme van den generaal de Daily Herald" vergelijkt hem met Streicher maar toont tevens de groeiende spanning aan tusschen de Engelsche generaliteit en de socialistische regeering. Slechts spaarzaam komen de be richten over dezen taaien strijd, zooals b.v. in dit artikel van de „Daily Herald", aan het licht. Er zijn echter heel wat aanwijzingen welke voldoende bewijs vormen voor het feit, dat een dergelijke spanning inderdaad bestaat. Het lot van het Poolsche leger van generaal Anders, tot nu toe in Italië gestationneerd, is één dezer aanwijzingen. Zooals be kend, zou het leger van Anders ingevolge de eischen van Rus land en Polen door het besluit van de regeering al vier maanden geleden gedemobiliseerd en naar Engeland overgebracht moeten worden. Tot nu toe echter zijn slechts in totaal 6000 van dit uit 100.000 man bestaande leger in Engeland gearriveerd. En ook de demobilisatie van deze 6000 man werd uitgesteld, totdat hun oplei ding voor een civiel beroep in een opleidingskamp zal zijn voltooid. De traagheid in. de demobili satie wordt in welingelichte poli tieke kringen geweten aan het verzet der Engelsche generaliteit en ook aan de leiding van het leger van Anders, welke deze beproefde troepen, die sedert 1939 aan alle fronten streden, slechts ongaarne zou willen verliezen. Vanzelfsprekend loopen de doel stellingen der Engelsche militaire kringen en de Poolsche legerlei ding sterk uiteen. Oorspronke lijk wilden de Engelschen het Poolsche leger naar Australië overbrengen. Daar het meeren deel der troepen uit boeren be staat, had de Australische regee ring zonder meer haar instem ming met dit plan gegeven. Maar generaal Anders, in overeenstem ming met generaal Bor-Komrovs- Volgens onbevestigde berichten zou van Sjahrir een voorstel zijn uitgegaan om de a.s. besprekin gen met de Commissie-Generaal te Djogjakarta te doen plaats hebben. Thans wordt uit Batavia ge meld, dat Sjahrir nimmer een dergelijke suggestie naar voren heeft gebracht noch tegenover Dr. Van Mook, noch tegenover anderen. In antwoord op nadere infor matie heeft Sjahrir evenwel ver klaard, dat de besprekingen, wat hem betreft, op iedere willekeu rige plaats kunnen worden ge voerd, mits de te kiezen plaats slechts aanvaardbaar is. ki, den leider van den opstand van Warschau,, wees het plan Australië van de hand. Ze hecht ten er de grootste waarde aan, dit beproefde Poolsche leger in Europa in tact te houden, om het eventueel later -indien noodig direct bij de hand te hebben. Daarentegen verleenden de beide generaals wel hun toestemming voor een plan van het Engelsche ministerie van Koloniën en de Engelsche legerleiding, volgens hetwelk de Poolsche troepen, al hoewel niet in militair verband, naar Transjordanië zouden wor den overgebracht. Van welk een beteekenis Trans jordanië, dat tezamen met Irak eenigszins een brug vormt tus schen Indië, de Perzische Golf en Egypte, voor de Engelsche positie in het Naibije Oosten is, mag al gemeen bekend worden geacht. Dit land, met een oppervlakte van 90.000 vierkante kilometer en met 300.000 inwoners, bezit weliswaar in het Arabisch Legioen van den bijna mythischen overste Gloubb een uitstekend gevormd legér, dat tezamen met het leger van Irak. groot 35.000 man, een niet te on derschatten militaire kracht ver tegenwoordigd, maar de beide legers vertoonden tot nu toe hun bekwaamheid slechts in woestijn gevechten, tegen opstandige Ara bische stammen en van hun ge- vechtswaarde tegen een geregeld Europeesch leger is nog niets bekend. De vestiging van het Poolsche leger van Anders in dit gedied en de emigratie der Poolsche en Bal- tische gedeporteerden uit Duitsch land daarheen, zou den Engel schen de mogelijkheid bieden, niet alleen het geringe bevolkingscijfer van deze Arabische staten, welke Groot-Brittannië zeer zijn toege daan, omhoog te voeren Irak heeft een bevolkingscijfer van 6% millioen op een gebied, dat grooter is dan Duitschland maar ook om, mocht een eventueele Ara- foisch-Nationalistische invloed de overhand op deze beide staten krijgen, dezen invloed krachtig tegen te gaan. Het Poolsche leger van Anders gaat uit geheel andere overwegin gen met deze plannen accoord. De leden der vroegere Poolsche regeering-in-ballingschap, speciaai de militaire elementen onder haac achten niet alleen een derden wereldoorlog onvermijdelijk, maar zij zien hierin tevens de voor waarde van een wedergeboorte van het vroegere Polen. Hierbij zou het Nabije Oosten een belang rijke rol kunnen spelen, aangezien dit de mogelijkheid zou bieden het oorspronkelijke plan Weygand door te zetten, n.I. met een door braak door Iran op Turkije het centrum van het Russisch oor logspotentieel, de olievelden van Grosny en Bakoem, in handen te krijgen. Hoe fantastisch deze plannen ook mogen klinken en hoe gevaar lijk het spelen met vuur van zekere militaire kringen ook moge zijn, toch kan men na de erva ringen, opgedaan na den eersten wereldoorlog, de mogelijkheid van dezen gedachtengang niet geheel van de hand wijzen. (Universum Press.) Deze foto, op 20 Augustus radio- telegrafisch in Londen ontvangen, is het eerste plaatje, dat de aan komst van illegale Joodsche immi granten in het Karaolos-intemee- ringskamp bij Famagusta op Cy prus in beeld brengt. Deze immi granten maken deel uit van de verscheidene duizenden Joodsche immigranten, die langs illegale wég toegang tot Palestina gezoent hebben en door de Britten naar het nieuwingerichte interneerings- kamp op dit forten-eiland in de Middellandsohe Zee gedeporteerd zijn. De 1286 geïnterneerden wer den uit Haifa naar het kamp ge bracht, nadat hun toegang tot ,,Het Beloofde Land" geweigerd was. Zij hielden in het kamp de monstraties, omdat hun verboden was met een aantal journalisten, die 't kamp bezochten, te spreken: toen zij op deri 18en Augustus door de hoofduitgang naar huiten stormden met de kreet „Palestina, Palestina" en „Doodt mij" werden zij door Britsche troepen, die over hun hoofden schoten losten, terug gedreven. H.M. de Koningin heeft het Vliegerkruis toegekend aan Z.K.H. Prins Bernhard, voor be toonde moed,, beleid en initiatief als oorlogsvlieger, en wegens zijn bezielend voorbeeld voor het per soneel der Luchtstrijdkrachten ge durende den afgeloopen oorlog. Tevens werden op grond van hunne daden van initiatief moed en volharding, betoond in luchtge vechten tegen een overmachtigen vijand gedurende de oorlogsdagen van Mei 1940 de volgende officie ren begiftigd De Eerste-Luitenant-Waarne- mer Mr. H. T. de Raaf, de Reser- ve-Eerste-Luitenant Vlieger J. J. Abspoel en A. van Oorschot, de Reserve-Eerste-Luitenant-Waarne- mers P. J. G. Mulders en P. H. Wildschut en de Reserve-Tweede- Luitenant-Vlieger J. C. Pool. In Dacca (Bengalen) zijn tijdens relletjes 10 personen gedood en 15 gewond. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn door de politie verboden. In verband biet het Grieksche referendum van 1 September a.s. zijn de verloven van alle Griek sche militairen ingetrokken. Te Triest hebben voor het bu reau van het Geallieerde militaire bestuur betoogingen plaats ge had. waaraan vele vrouwen deel namen. Men eischte vrijlating van de gedurende de laatste we ken gearresteerde pro-Joego- Slavische manifestanten. De politie moest tusschenbeide komen waarbij verscheidene agenten door de vrouwen werden aangevallen. ZIJ GELOOVEN NIET MEER IN DE TOEKOMST VAN HUN VADERLAND. Hoezeer vele Duitschers ver langend zijn de Heimat den rug toe te keeren, nu het voorspelde duizendjarige rijk is uitgebleven, moge blijken uit het volgende passage uit een officieel Ameri- kaansch rapport: „Waarschijnlijk is er nog nooit zoo'n unaniem verlangen van millioenen menschen geweest om hun verslagen land te verlaten, als momenteel tot uitdrukking wordt gebracht door de Duitsche bevolking. Hier wordt bewezen, dat de grimmige realiteit van het verslagen-zijn is aanvaard door een volk dat nog niet iang gele den de arrogante boodschap van zijn nationale trots over de ge heele wereld uitzond. Burgers en boeren, beiden toonen een hevig verlangen weg te komen vóór hun land een slagveld wordt tus schen Oost en West, financiers willen een eind maken aan hun verliezen en zien uit naar betere profijten buiten Duitschland, ge leerden zien geen kans hun on derzoekingen in Duitschland voort te zetten en zijn bereid zich als huurlingen der 20ste eeuw te verkoopen aan den hoogstbiedende, soldaten, terug van de fronten, vinden het moei lijk zich weer aan te passen en niet te hopen op een beter be staan ergens ver weg in den vreemde. S.S.-mannen vreezen hun straf en hopen zich in een of ander vriendelijk gezind Zuid- Amerikaansch land te kunnen vestigen of hun activiteit te kun nen voortzetten in het Fransche Vreemdelingen Legioen en klei ne nazi's droomen er van weer bonzen te kunnen zijn ergens ver weg van de invloedssfeer der be zettende mogendheden. Vluchtelingen en bannelingen vinden hun nieuwe omgeving te vreemd om eenig verlangen te hebben er te kunnen blijven, vele Joden, jarenlang de voornaamste slachtoffers van dezelfde Duitscher met wie zij thans moeten leven, willen naar een ander land. An deren die pas uit het Oosten zijn aangekomen, voelen zichzelf met den nek aangekeken en willen graag verder gaan. Bannelingen uit Polen en Tsjecho-Slowakije voelen zich slechts tijdelijke gas ten, hun oprechte verwachting dat zij weer spoedig naar hun ge boortegrond zullen terugkeeren is werkelijk verbazingwekkend. Religieuze en nationale groe peeringen zoeken contact met vreemde' regeeringen om corpora tieve emigratie te bewerkstelligen. Frauleins gebruiken al haar char me en onschuld om trouwbeloften van vreemdelingen los te krijgen, schrijvers smokkelen manuscrip ten naar uitgevers in het buiten land om zichzelf daar vast een naam te verwerven en geleerden trachten uitvindingen waarvan zij fantastische resultaten voor spellen te verkoopen in ruil voor nationaliteitspapieren. De statenloozen op wie vroeger werd neergezien, zijn thans de emigra tie-aristocraten. Hun privileges wekken de afgunst van het vroe gere herrenvolk op en hun papie ren zijn zeer gezochte artikelen op de zwarte markt. Aankondi gingen, zooals enkele Zuid-Ame- rikaansche landen die hebben ge daan over hun bereidheid om emigranten op te nemen, adver tenties in Braziliaansche kranten, het toestaan van huwelijken van Engelsche mannen met Duitsche vrouwen en iedere andere publi catie van emigratiemogelijkheden worden gretig vernomen en be sproken. Emigratie-agenten, han delaren in valsche identiteitspa pieren en gidsen voor illegal! grensoverschrijding doen zaken als nooit tevoren. Als de fee van de vreemde regeeringen haar tooverstok zou zwaaien en de wenschen. der Duitschers zou in willigen, dan zou dit land in derdaad een dun bevolkt land bouwgebied worden zonder iiw dustrieof handel." De Amerikaansche senator Tom Connaly, voorzitter van de se naatscommissie voor buitenland- toe, dat Griekenland de gren?n- cidènten opblies om de Griekhhe uaoiawiium»»v UW aanspraken kracht bij te zfUen. sche betrekkingen der Vereenig- j Griekenland is, volgens he)<, be de Staten, is per vliegtuig uit zig zijn bondgenooten tefen te Londen te Parijs aangekomen. werken, hetgeen ook tot >e ver De rede van den Oekraïnschen trek van den Joego-Shviscnen afgevaardigde Dr. Manoeilsky, ambassadeur uit Atheneneett ge- door dezen tijdens de morgenzit- leid. M -noeilsky noemd/de ui ï- ting gehouden, is vertaald, toen ge Grieksche regeerirf reac '0rl„ de bijeenkomst Donderdag om 16 nair en fascistisch en lei staring uur hervat werd. In zijn antwoord 1 n op Tsaldaris' critiek ten aanzien van Albanië, beschuldigde Ma noeilsky den Griekschen afgevaar digde van het veroorzaken van moeilijkheden en verwarring. In de aanvallen van de zijde van Griekenland ziet Manoeilsky meer haat tegen Bulgarije dan tegen het fascistische Italië zelf. Hij haalde den voormaligen Griek schen premier Metaxas aan, die, toen Mussolini Albanië had over vallen, heeft verklaard, dat er een nieuwe periode van samenwerking tusschen Griekenland en Italië was aangebroken. Dr. Manoeilsky voegde er aan van zijn bewering ci^erde hij o.m. Britsche parlëments^den. Volgens deze laacsten zou ook het te houden Grieksche referen dum niet democratisch zijn. Manoeilsky was daarom bezorgd over de waarde ervan. Uit een en ander zag de Óekra'insche afge vaardigde een gevaar voor den vrede groeien. Hij merkte nog op: „Bij de Fransche verkiezingen ging 83 der kiezers ter stembus, in Fin land en Oo^enrijk was dat per centage 80, in Bulgarije 98, maar in Griekenland slechts 50. Kan de helft van een natie beslissen voor het geheele land? Kan de helft van een natie haar regeering kie zen?" Bij de vertaling in het Fransch verbeterde Dr. Manoeilsky een keer den tolk. De voorzitter Ernest Bevin, in formeerde o'der gelach, of Dr. Manoeilsky iets wilde corrigeeren of een nieuwe rede houden. Bevin zei vervolgens, dat hij tot nu toe den sprekers veel tijd had gegeven, maar dat degenen, die nog het woord gingen voeren, zich strikt moesten beperken tot het vredesverdrag met Italië. Tsaldaris (Griekenland) zei daarop, dat hij zich 't recht voor behield om aan de daarvoor in aanmerking komende commissie der conferentie een verklaring voor te leggen. Bevin meende tenslotte nog. dat het 't verstandigst zou zijn, indien geen afgevaardigde Grie- kenland's aandeel in den strijd zou pogen te verkleinen. Woensdag werden op de herstelde Moerdijkbrug belastingsproeven genomen, voordat de brug Zaterdag a.s. officieel voor het trein verkeer wordt opengesteld. Twee locomotieven, tezamen met de kolen 360 ton wegende, reden op volle snelheid over de brug. De proef, waarbij Ir. Hupkes, president-directeur van de N.S. tegen woordig was, slaagde uitermate. Na afloop drukte hij de machi nisten hartelijk de hand. Een reuzenwerk was voltooid. OucnuinnSngsivscld e of ocrlogszuclil H. Hebben we gisteren gepoogd 6e spanningen in de wereld te karak- teriseeren als overwinningsweelde en de oorlogskansen miniem ge acht: het koppige geluid verdient toch grootere aandacht, temeer wanneer we Nederland in deze voorstelling gaan betrekken. We leven in een klein land en visioe nen van een eventueele botsing tusschen West en Oost tooveren ons het angstwekkende beeld voor oogen van Nederland als buffer staat, als bruggehoofd tusschen twee enorme blokken vol vernie tigende kracht! „We moeten voortgaan met onze atoomexperimentenj', zegt Ame rika, „ter bescherming van onze toekomstige nationale veiligheid," d.w.z.want de anderen zit ten ook niet stil en werken ook aan alles vernietigende wapens. Waarheen gaan we? De filmen van de atoomexplosies doen ons huiveren. Indien het dus waar is. dat er achter alle redevoeringen, conflicten, de strijd om stellingen, blokvormingen, de vrees en achter docht, de voorwaarden groeiende zijn voor een oor log tusschen Oost en West, dan moei alles gericht zijn op één politiek, m.n. die der over brugging tusschen beide blokken! Dan moet er ge werkt worden aan een wederzijdse o diep begrijpen, dat helaas momen teel nog niet groot is. De groote mogendheden werpen nu alles in de schaal om de eens gewonnen positie te handhaven, om het over wicht te bemachtigen en in dit spel zijn de kleine Staten als vrij machteloes betrokken. Wat zul len zij bereiken zonder den steun van de grooten? De kleine naties hebbei slechts een keus te doen, en bbderland heeft die keus ge- daai. Nederland is op het Westen georiënteerd, en er is geen Ne derlander, die dit anders zou wen- jchen. Maar als de voorspellers van toenemende oorlogskansen ge lijk hebben, dan wordt hier tooh wel d« vraag aoti«f of het wel gunstig is, dat Nederland deze politiek openlijk voert? Rusland heeft er ongetwijfeld een open oog *>or. Daar hebben wij de scherpe (afgezien of ze wel juist is —f het gaat hier maar op de bepailde tendenzen die er uit spreken) critiek van de „Prawda' aan te danken waarin Nederland de Vazal der Angelsaksische mo- göidheden werd genoemd. Het bad achtte de politieke activiteit (Êr Nederlandsche afgevaardig- ien ter Conferentie gevaarlijk. Zij Opreken de taal, zegt de „Prawda" /van hun patroons en op die gron den achtte zij het meespreken in beslissingen van groote beteeke nis niet heelemaal juist! In dit verband mag dit geluid de aan dacht hebben dat het precies verdient. Aanstonds moet op de Confe rentie ter tafel komen het groote stuk waar alles eigenlijk om draait: Duitschland. In dit groote eding zal Nederland mee moeten spreken, want ons belang is zeer nauw betrokken bij het toekom stige lot van Duitschland, waar mee we willen aanduiden, dat Nederlands belangen niet alleen het Westen liggen. We be- hooren tot Europa en we hebben een taak in dat oude Europa, daar liggen machtige belangen en daar om heeft het een taak om daar te bouwen, een internationale taak. We kunnen niet met onzen rug naar Duitschland en nog minder met onzen rug naar Rusland gaan staan. Men moet zich dit alles goed bewust maken als men werkelijk gelooft aan een toekom stig conflict! Dr. Schaper merkt in dit verband in V. N. op: „Wan neer men voor Nederland een ac tieve, positieve taak verlangt, is het dan niet beter tezamen met andere Europeesche naties zooals bet Belgische, maar ook het Noor- sche en het Tsjecho-Slowaaksche te werken aan de overbrugging van een kloof, die voor heel de wereld even rampzalig dreigt te worden, dan zich al bij voorbaat in te laten lijven bij één der beide kampen, waarbinnen vrees en heerschzucht het menschdom op een willen drijven?" Waarmee wij ten slotte willen zeggen: Dat wie meent meer realist te zijn door bet accent van overwinnings weelde naar oorlogszucht te ver leggen zich bewust moet zijn dat hij als Nederlander mede zal moe ten waken tegen een verscherping van onze grenzen tusschen West en Oost want een toekomstige botsing zal ze in bloed, tranen en rouw uitwisschen. Volgens door de Amerikaan sche radio uitgezonden berichten uit Nangking heeft maarschalk Tsjang Kai Tsjek aan de commu nisten verzocht een lijst van Mi nisters in te dienen in verband met het vormen van een nationale eenheidsregeering. Naar vernomen wordt zal de nieuwe spelling niet bij het begin van het nieuwe schooljaar ver plicht zijn, aangezien de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het spellingsontwerp nog niet is ingekomen en de Kamer op reces gaat.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1