en., begint de u Knippen S tie Bakl IE ^ding De nieuwe Zeeuwsche Boerderij. VREDESCONFERENTIE. V'jties m Een duur type, doch snelleren bouw* ag 12 Ai 4 Bi» rijf IDBOUWW EB Ijzen Jen: De „Merdeka" over Generaal Spoor persconferentie. KANTOOR DE WILDE 1_ By lil HULS ek dio v 'acantie IP^N Men V Él ik< \i I JA Volgend jaar 1000 montagewoningen extra. Raketten voor postdienst Engeland-Amerika Verscheidenheid van ontwerpen. Joego-Slavisch commentaar op het neerschieten van Amerik. vliegtuigen. „Het Amerikaansch ultimatum". P. C. J. groet zeevarenden. Moeder en dochter sprongen van de tram. Eén doode. Hollebolle Gijzen. Bevin weer in de Voorzitterstoe Albanië Johan van Oldenbarnevelt brengt 2000 evacué's terug. Bijeenkomst T ruman-Attlee-Stal h. w. VKnauncLLiivUi Geldcredieten f800 5 °/o L f NAAIMACHINE v. d. Brink's Naaimachinehandel West Zeeuwsch-Vlaamsche Aannemers- en Transportonderneming W 40 ZUIDZANDE S Integendeel HBzaal van Café ji lessen 1 uur n erenP aan deze curse teiijien zich aldaar c perlingen, welke Ij aar moeten het l Directeur vóór 1 verdere inlichti llllllekt. De Directeur, A liakkerszaken zij in i 12—19 AUGUS VAN STRIEN, 1217 AUGUS' ECKHARDT, I OPERATIE, Ni« t'EN .ECT-Migustus. JE BOES, tApnreparatie. l'le bedrij- 1946: akszaken. ,lug. 1946: N 4l'S- 1946: 'rlordstraat tug. 1946: iserstraat lakkerij liepstraat HAL lerkstraat NDE (straat 15 (S aollaan 7 'awLE 1 straat 35 ho< -—WE- .TKïf IENDT straat 15 vee [vflen hgiiepstraat ïflliepstraat et r iepstraat iTzjug. 1946: r straat 44 straat 26 /TEREN -straat 85 de Ver. Mid- I Merneuzen fn *1inE ,a ssc Cl j-iOv Water- ieg i) ealami- IZEN, !0 Augus- "ïiddags te iifitel „Cen- j pen trach- m jq r vernieu- 13ua" fcnderhoud „1" ,947 van cl J-l I Pi H esci 1947, van m-, rijs- iïngswer- aterkee- lülllllllll De Eenigen tijd geleden heeft een drietal Nederlandsche Wederop- bouw-autoriteiten in Engeland den montagebouw bestudeerd om in Nederland tijd te sparen door het gebruik van elders beproefde methodes. Van een achttal bouw systemen scheen het systeem van Sir Edwin Airey voor Nederland het meest geschikte omdat de daarbij gebruikte materialen in Nederland minder schaarsch zijn dan de voor de andere bouw systemen benoodigde materialen. Onderhandelingen met de firma Airey leidden tot het resultaat dat deze firma haar ervaring ter beschikking van den Nederland- schen wederopbouw zal stellen. Om routine bij de arbeiders aan te kweeken is men van plan in Nederland te beginnen met het bouwen van een 1000-tal van de ze montagewoningen in de groo- tere gemeenten. In de resteerende maanden, van dit jaar zal de fabrieksoutil- lage.i die voor dezen bouw noodig is, in orde gebracht worden, waarna de maatschappijen ,De Vries Robbe" en .„Betondak Ar- kel" respectievelijk de staal- en betononderdeelen voor 4 woningen per dag zullen kunnen afleveren. In 1947 zullen ten minste 1000 „Airey-woningen" boven net in het bouwprogramma vastgestelde aantal! huizen worden opgetrok- ken. Op een persconferentie ten De- partemente van Openbare Wer ken en Wederopbouw gaf Sir Ed win Airey een uiteenzetting over het door hem toegepaste systeem: Op een uit betonplaten bestaande vloer worden op 45 centimetci van elkaar betonnen stijlen ge plaatst. die gewapend zijn met ijzeren buizen. Aan den voor kant van deze stijlen zullen 90 centimeter lange betonplaten worden aangebracht waarvan de breedere en overlangs-ingesneden onderkant potdekselsgewijze op een smallere, toegespitsten bo venkant komt. Tusschen de pla ten wordt geen mortel gebruikt, doch de naden worden met bitu- men-pasta hestreken om het vochtwerend Vermogen van de muren te vergrooten. De beton platen, waarin koperen haken ge metseld zijn, worden met koper draad aan de stijlen bevestigd. De binnenwanden, die in Enge land uit de stijlen gespijkerde gipsplaten bestaan, zullen in Nederland van ander materiaal moeten worden vervaardigd om dat gips hier nog schaarsch is. De ruimte tusschen de wanden zal met glaswol worden opgevuld. Vloeren en dak worden uit hout gemaakt. Een nadeel bij dezen bouw is, dat, waar de stijlen op 45 centi meter van elkaaar staan, de ra men niet breeder kunnen zijn. Dit kan worden ondervangen door stijlen weg te laten, waardoor de bouw echter gecompliceerder zou worden. In de praktijk komt het er op neer dat men verscheidene ramen maast elkaar plaatst waar tusschen telkens een acht centi- (Vervolg van pag. 1.) VRAGEN VAN DEN DAG. spreekt voor zichzelf! Men ziet de gevaren in de wereld die ver bonden zijn aan die overwmnings- weelde. Daarom is het hoogst noodzakelijk, dat de Geallieerden een krachtiger politiek gaan voe ren tegenover Rusland en diens satellieten, dat wil zien hoever haar macht haar wel brengen kan. Dit beteekent echter nog geen verhoogde oorlogskans. Rusland heeft nog teveel binnenlands che problemen en vooralsnog 1200 km zwarte aarde dat menschenlevens stugge arbeid vraagt. In een toespraak voor de Sow- jet-vereeniging in Amerika heeft Ilja Ehrenburg, de bekende Sow- jet auteur o.m. gezegd: „Men moet krankzinnig zijn te willen beweren, dat het Sowjet-volk oor logszuchtig is of oorlogszuchtige bedoelingen beeft. Integendeel, het Sowjet-volk verlangt de vre- desopbouw te volbrengen!" Neen laten we onzen wil naar vrede niet laten verslappen door het afschuwelijke spook van een derden wereldoorlog, maar door de intriges heen zien, dat in de conflicten de overwinningsweelde spreekt en eischt, die met een nieuwen oorlog niets te maken heeft. meter dikke balk komt. De hui zen kunnen in iedere grootte en .iederen vorm worden gebouwd. In Engeland kan men op het oogenblik 50 woningen in 2 maan den bouwen. De eerste huizen, die van dit type in Nederland zul len worden gebouwd, zullen even duur zijn als de traditioneel ge bouwde huizen. Het eenige voordeel is de snel lere bouw. Daar de speciale outillage, die een betonfabriek voor dezen bouw noodig heeft, voornamelijk uit mallen voor het maken van de onderdeden be staat, is het overal, waar ten min ste duizend huizen van dit type moeten worden gebouwd, loonend een fabriek voor het maken van de onderdeelen op te richten, waardoor de transportkosten aan zienlijk lager zijn. EERSTE AMERIKAAN SCHE VLIEGERS VRIJGELATEN. De inzittenden van het Ameri- kaansche vliegtuig, dat op 9 dezer in Slovenië tot dalen werd gedwongen, zijn vrijgelaten. Over twee jaar wil Groot-Brit- tannië een postdienst door de lucht met de V. S. onderhouden, welke met een grootere snelheid dan die van het geluid zal ge schieden. De Britsche Minister van Luchtvaart heeft onlangs een terrein aangekocht, waarop ra ketten, welkel radiografisch be stuurd zullen worden, zouden kunen worden gelanceerd. Deze zouden den Atlantischen Oceaan in iy2 uur oversteken. Het bedoel de terrein ligt in de omgeving van Bedford. Dinsdagmiddag werd in de zaal Krijger te Goes de tentoonstelling geopend van de ontwerpen voor het type van de nieuw te bouwen Zeeuwsche boerderijen. De opening geschiedde dooi den Voorzitter van de Stichting van' den Landbouw, den heer Van Waes, die tevens de prijzen uit reikte aan de bekroonde inzen ders. Voorts werd nog het woord ge voerd door Prof. Ir. H. T. Zwiers Voorzitter van de Jury. en den heer A. D. van Eek, lid van de Jury en Dir. van het Bureau Wederopbouw Boerderijen. Laatst genoemde wees o.m. op het be staande groote tekort aan Archi tecten. die capabel zijn voor den bouw van boerderijen. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. Deze biedt een keuri- gen aanblik en de meer dan hon derd inzendingen zijn op over zichtelijke wijze aangebracht. Bij de inzendingen voor groote be drijven vallen drie hoofdtypen te onderscheiden: a. Groote schuur met stal, tas en deel onder één kap; b. Landbouwgedeelte e« vee teeltgedeelte in afzonderlijke ge bouwde vleugels ondergebracht; c. Landbouw- en veeteeltge deelten in aparte gebouwen. Daar èn landbouw èn veeteelt elk hun eigen eischen stellen ziet de jury vooral in laatstgenoemde ontwerpen mogelijkheden voor de te bouwen Zeeuwsche boerderijen. Ook bij de inzendingen vo<jr de kleine bedrijven zijn in hoofdzaak drie verschiilende typen te onder scheiden. a. Groote schuur, met stal, tas en deel naast elkaar, met woning van dezelfde breedte en onder één dak met de schuur; b. Schuur ais onder a. met woning er vóór. als afzonderlijk element aangebouwd. c. Lange smalle schuur, waar de breedte van de dubbele stal de breedte van het geheel bepaalt, met woning stal en schuur achter elkaar. In het onder c. genoemde type ziet de jury de meeste mogelijk heden,! al wil dit vanzelfsprekend nog niet zeggen, dat men even- Een woordvoerder van de Joe goslavische Delegatie ter Vredes conferentie heeft het volgende commentaar geleverd op het neer schieten van 2 Amerikaansche vliegtuigen door Joegoslavische jagers; „Deze incidenten zijn niet ernstig. De Amerikanen vlogen over ons land en hebben dus ge handeld tegen de onschendbaar heid van ons gebied. Wat had U verwacht, dat we zouden doen?" De woordvoerder weigerde zich uit te laten over het Amerikaan sche ultimatum tot vrijlating binnen 48 uur van de neergescho ten Amerikaansche piloten. tueel hieraan halsstarrig zou vasthouden. Combinatie van onderdeelen van verschillende ontwerpen zal zeer goed mogelijk zijn en zon der twijfel zal de adviescommis sie uit de landbouwers en land bouwdeskundigen een voorname stem hierbij hebben. Wel zal aan de belangen der voedselvoorziening, het vee en de hygiëne om maar eens iets te noemen de grootste aandacht worden besteed en dit niet in de laatste plaats door de Rijksinstan ties. Noodgedwongen moeten thans honderden boerderijen worden herbouwd en het ligt voor de hand,, dat getracht zal worden dit op de meest doeltreffende en economische wijze te doen! Zeer waarschijnlijk zullen de ontwerpen aan den vooravond van den voorlichtingsdag der Z. L. M. nogmaals worden ten toongesteld, terwijl het eveneens in de bedoeling ligt ook in Zeeuwsch-Vlaanderen de belang stellenden gelegenheid te bieden kennis te nemen van de verschil lende ontwerpen. Volgens den correspondent te Washington van de Evening Stan dard zou de Veiligheidsraad op Maandag of Dinsdag a.s. bijeen komen, indien Joego-Slavië het Amerikaansche! ultimatum zou verwerpen. De Nederlandsche kortegolfzen- der P. C. J., die dagelijks de programma's uitzendt voor de afd. wereldomroep van „Radio Nederland", helpt ook den afstand verkorten tusschen familieleden van Nederlandsche zeevarenden bij marine of koopvaardij en deze mannen. Twee maal per week worden op verzoek gramofoonplaten uitge zonden, waarbij de aanvragers een korten groet kunnen uitspre ken. Het is mogelijk zeevarenden per brief op de hoogte te stellen wanneer zij beslist naar het wereldprogramma moeten luiste ren. Bovendien geeft de P.C.J. iederen dag in zijn programma overzicht een lijstje van zeevaren den, die zullen worden ongeroe pen. De uitzendingen hebben plaats op Dinsdag- en Vrijdag middag tusschen 14.00 en 14.30 uur Nederlandschen tijd in den 19 en 49 meterband. 's Avonds om 20.00 uur en 's nachts om 2 uur worden herhalingen gegeven op 25,31 en 49 meter. Voorts is er iedere veertien dagen voor familieleden van zeevarenden een bonte middag in het „Colosseum"- Theater, Beierlandscheiaan te Rotterdam. Ook hier kan men zich 's morgens tusschen 10 en 12 uur voor het uitspreken van een groet melden. Aanvragen voor groeten, verzoeknummers gramofoonplaten en bonte mid dagen in Rotterdam richte men aan Radio Nederland, Afdeeling Wereldomroep, Postbus 150, Hil versum. Op de enveloppe ver melde men: „Groeten aan zee varenden". Dr. Joao Neves da Fontoura (Brazilië) pleitte voor een milde behandeling van Italië met het oog op de hulpverleening die het den Geallieerden verschafte. ,Het verlies van Koloniën, waar dui zenden. Italianen gevestigd zijn. is reeds voldoende om de onrecht vaardigheid van het Italiaansche ontwerp-vredesverdrag, indien het ongewijzigd zou blijven aan te toonen", aldus Da Fontoura, „tijdens deze conferentie" zoo ver volgde de Braziliaansche afge vaardigde. „werd Roemenië door den afgevaardigde van de Sowjet- Unie op hartelijke wijze welkom geheeten, omdat de regeering van dat land den wil van het volk, op het pad der democratie voort te gaan, vertolkte. Ik zie niet in, waarom deze zelfde overweging niet van toepassing zou zijn op de Italiaansche republiek die naar onze meening aangemoedigd en gesteund moet worden door de overwinnaars". Voortgaande zeide Da Fontou ra: ,,de vrede kan niet rechtvaar dig zijn als hij gebaseerd is op 2 verschillende ideologische opvat tingen. Ons doel is niet de her leving van het Italiaansche volk moeilijker te maken, of zijn be- staansomstandigheden slechter. Onze taak is, de fundamenten te leggen voor een durzamen en constructieven vrede". Sir Samuel Roenganadhan (Britsch-Indië) steunde het Egyp tische verzoek om Lybië tot een onafhankelijken staat te maken. Hij drong er op aan. dat de kwes tie der Italiaansche koloniën vol gens de wenschen der ingezete nen zou worden opgelost. De te ruggave van Libye aan Italië zou Op het Spui, hoek Kalvermarkt volgens Roenganadhan in met de gerechtigheid zijn. slotte verzocht hij' de confen den Egyptischen eisch tot ging van de Egyptisch-Liby grens ernstig in overwegin nemen. Constantin Tsaldaris betoq dat men Albanië als een vija lijk land moest beschouwen. Irak heeft bij de confere het verzoek ingediend, zijn zichtspunten t.a.v. het Italii sche verdrag kenbaar te mi maken, op grond van de Ir: sche oorlogsverklaring aan in Januari 1943. We hebben nooit aan hollet Gijs geloofd, die volgens de levering van honger niet sis kon, nadat hij onder meer pond koeien, tien pond scha] tien pond kaas had gegeten, n we zijn nu langzamerhand op weg der bekeering. In Rotterdam hebben n.l. knapen van 9 tot 17 jaar het staan een pakhuis binnen te pen en daar in een oogenblik elf kilogram jam, mitsgaders flesschen bier te consumee Het trio heeft evenmin als hi bolle Gijs geslapen, dat k» omdat ze den nacht in het pol bureau gebivakkeerd hebben. slaat hoogen toon aai De Britsche Minister van tenlandsche 'Zaken verscheen het eerst ter Vredesconferi en wel als voorzitter van een naire bijeenkomst, waarop be nen is met het hooren vai Staten (niet-officieele deelne: aan de conferentie) over het te 's-Gravenhage, sprong de 76- desverdrag met Italië jarige mevrouw Chr. H. R. R. van een rijdende tram. Zij kwam daarbij te vallen en geraakte be kneld! tusschen een verkeerszuil en de tram. De dochter, die haar moeder wilde grijpen, geraakte eveneens bekneld. Mevr. R. overleed ter plaatse. Haar dochter kreeg een gebroken linkerarm en de elle boog werd ontwricht. Het m.s. „Johan van Oldenbar nevelt", dat met bijna 2000 eva cué's aan boord naar Nederland onderweg is, kwam Donderdag avond om 7 uur in IJmuiden aan en blijft in het Noordzeekanaal liggen,. Met de debarkatie aan de Surinamekade te Amsterdam is hedenmorgen om 9 uur een aanvang gemaakt. Bevin werd begroet met meen applaus en gaf het w aan Albanië. Dit land verk de bij monde van Generaal I Hodja, dat het tegen de fase gestreden heeft, zich op kracht heeft bevrijd en schade heeft geleden. Het zoo luidt de verklaring, dez rechten als de 21 andere la ter conferentie en wenschl vredesverdrag met Italië mei onderteekenen. Ook heeft land recht op vergoeding' oorlogsschade. DE BRUSSELSCHE BEIDERS BLIJVEN GAS-; STAI Het personeel van de gask schappij te Brussel heeft na Donderdag gehouden vergadi besloten het werk niet te he ten. ondanks tegenover, advies der vakbonden. Alhoewel de staking te Ti beëindigd is, zal een beperls maatregel voor het gasverj blijven gelden. De Rajat bevat de volgende reactie op de door Luit.-Generaal S. H. Spoor aan de pers gegeven verklaringen: „In de verklaring die Generaal Spoor in Nederland aan de pers heeft afgelegd is het opgevallen: 1. de verklaring van de Gene raal dat er geen oorlog in Indo nesië heerscht. Men bestrijdt slechts de terroristen. Het is dui delijk, dat de Hollanders hier de zelfde tactiek toepassen als Japan t.a.v. China heeft gebruikt. Geen oorlogsverklaring en slechts acties om extremistische wandaden tegen te gaan. Ongetwijfeld zal dan ook Nederland hetzelfde lot beschoren zijn als Japan. 2. Met de opmerking dat hij slechts de politiek van Dr. Van Mook volgt, heeft de Generaal de ware bedoelingen van den Lt.-G.G. geopenbaard. Van Mook's politiek is derhalve even wreed als de ge dragingen van Spoor's soldaten t.a.v. ons volk, ondanks studie beurzen, Malino, etc. 3. Verder zou Generaal Spoor zich schamen om Japansche sol daten te gebruiken. Onze pemoe- da's weten echter zeker, dat zulks gebeurd is. De Hollanders zijn echter even vlug in het verj van hun wandaden als Sone, hebben de bewijzen echter opgeborgen in ons archief on geheugen der Nederlanders legenertijd op te frisschen. Multatuli schreef indertijd: is een rooversstaat aan de van de Schelde". Uit schaamte luidden de N landers toen de ethische po in. En schaamt dit volk ziek dat het Indonesië in de stee! en aan Japan overleverde n schijnverdediging van 9 dagi Willem de Zwijger, De R en andere groote voorvaderei den zeker niet aldus geha hebben. Volgens den corresponds New York van de Evening dard zouden Truman Attl waarschijnlijk in de maand C Stalin „ergens in Europi een bijeenkomst houden, de internationale toestand terd". Burg. Geillstr. 25 - TERNEUZEN - Telefoon 2153 zonder borgen voor elk doel. Vrijbl. voorw. SCHRIJF ALLEN. Br. porto antw. Spaarcred. Inst. Mathen.weg 110. R'dam-W. HEEFT U EEN HEEFT U EEN welke U niet gebruikt? Verkoop hem aan ons, wij koopen alle merken, zoo wel huishoud- als indu striemachines (ook defec te). Tevens HET adres voor Uwe reparaties. TC ui neen u piannen voor nieuwbouw? Laat U prijs opgeven door het in korten tijd bekend geworden bedrijf, de Wij werken geheel zelfstandig Uw plannen uit en verzorgen Uw aanvragen, WIJ WACHTEN U. V ,1 OPflPCS bij den telefoondienst, of bij het post kantoor ter plaatse worden ingeleverd, daar ze voor den wederopbouw van het land dringend noodig zijn. Het bezit van deze toestellen heeft geen enkel nut en bespoedigt in geen geval het verkrijgen van een aansluiting of van een uitbreiding van een telefooninstallatie. z.n, Aannemersbedrijf. P'.ano. Prijs ƒ750.-

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2