Berlijn in den zomer van 1946. Het Nederlandsche standpunt te Parijs De dood langs den weg! ONS PUZZLE-HOEKJE. Het wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen* „Verboden te plunderen - Typhus uit de waterleiding Iedere Yankee, Tommy en Iwan heeft z'n Oretchen „Swings en Zazous" De metro als lijkenhuis. SPORTNIEUWS UIT HET RADIO-PROGRAMMA Vragen aan Ministers. Drink niet als ge rijden moet! De stakingen van het Brusselsche trampersoneel. Weer een slachtoffer van gevonden oorlogstuig. Truman kan nog geen besluit nemen inzake Palestina. Het boterrantsoen gedurende den winter. DAMMEN. KERKNIEUWS. Be hitte in Berlijn is bijna on verdraaglijk. In de lange straten ontbroken de huizenblokken, die wat koele schaduw zouden kunnen brengen. Onbarmhartig brandt de zon op de ruïnes neer en het rulle stof van het puin absorbeert de waT-mte nog, om deze 's nachts weer uit te stralen. De voorbijgangers gaan met vermoeide schreden, want het teringachtige leven van den vori- gen zomer heeft plaats gemaakt voor het trostelooze van alledag. Duitschers en Russen, Franschen en Amerikanen zijn aan elkanders aanblik gewend. Men vegeteert naast elkaar voort, is knorrig ge stemd en weet niet goed, hoe dit alles verder moet gaan, In het Russisch Berlijn prijkt nog altijd een rood plakkaat aan de muren. Hierop staat vermeld, dat het zonder speciale toestemming van het hoofdkwartier ten strengste is verboden, zich welk voorwerp ook toe te eigenen, dat aan bur gers toebehoort. Het plakkaat verscheen den vorigen winter voor het eerst, toen de privé-plunderin- gen tot een ware landplaag wa ren geworden; hierbij hadden wel iswaar niet alleen Russische sol daten, maar ook Duitsche vrij buiters en soldaten van andere Geallieerde troepen de hand in het minder fraaie spel. Thans is het plakkaat ©enigs zins verbleekt, wat heelemaal niets uitmaakt, want de bevolking is al zoozeer aan den aanblik hiervan gewend, dat zij het papier niet eens meer ziet. Overigens loopt het privé-bezit van de Duit sche burgers in de Russische zóne van Berlijn geen gevaar meer. Hiervoor in de plaats loopt iede c- een rond met angst in het hart om zijn gezondheid, want de centrale watervoorziening van de vroegere Duitsche hoofdstad is nog steedis beschadigd en reeds menige al te dorstige Berlijner heeft typhus opgedaan door het drinken uit de waterleiding. Dok toren zijn er betrekkelijk genoeg. In de Russische sector komt er 1.8 op 1000 personen, in de En- gelsche zóne 1.75 op 1000 per sonen, in de Amerikaansche sec tor bedraagt dit cijfer 116 en in, de Fransche sector 0,67, maar er is gebrek aan hospitalen en medicamenten. In één week b.v. waren er 610 gevallen van typhus, 10 gevallen vari paraty- phus èn 211 nieuwe dysenterie- ge vallen. De woningnood is heviger ge worden. De Berlijnsche bevolking is tot 3.5 millioen zielen aange groeid: hiervan wonen meer dan een millioen in de Russische zóne. De massa-evacuatie uit de Ooste lijke gebieden is nu geheel opge houden, zoodat men nu een zeker overzicht heeft en ongeveer weet, wat er voor den komenden herfst en winter noodig moet zijn. Het zal zelfs noodiig zijn het proviso rische van den huidigen toestand te systematiseeren. De distributie van levensmidde len is min of meer stabiel gewor den. Iedere Yankee, Tommy of Iwan heeft zijn Gretchen gevon den, dat hem meeneemt naar de ouderlijke woning, waar hij vrien delijk wordt ontvangen. Ze schik ken zich en probeeren het leven eenigszins in normalere banen te leiden. Meer en meer groeit het aan tal nachtlokalen. Kleine bars, niet grooter dan een huurkamertje in een arbeiderswijk, worden ge opend. „Swings'' en „Zazous" be- hooren tot hun clientèle. Ze dra gen lange haren, lanige rokken en nauwe, te korte broeken, net als hun „collega's" in dergelijke bars te Parijs en New York. Ze hou den er dezelfde verveelde mimiek, op na, hetzelfde domme gezicht en dezelfde dikke zolen onder hun schoenen. Ze weten niet precies, wat met zichzelven te beginnen en beschouwden den ondergang van Duitschland als een klein, on aangenaam voorvalletje, dat hun dagelijksch doen en laten '.vat in de war heeft gegooid en daarom zoo spoedig mogelijk overwonnen moet worden. Nog steeds staan er politie agenten voor de restanten van de Rijkskanselarij, maar ze sluiten den toegang niet meer af. Ieder een kan ongestoord daarin rond neuzen, want er is toch geen en kel .relikwie" meer overgebleven. Hiervoor in de plaats worden nu de muren en zelfs de plafonds met duizenden en nog eens duizenden inscripties en namen bekrabbeld. De zucht van den mensch zich zelf te vereeuwigen, op de een of andere manier bij de komende generaties nog van zich te doen spreken, heeft hier zijn lusten bot gevierd. Gedeelten van de metro staan nog onder water en duizen den lijken moeten hier nog liggen. Een ontzettende stank komt iemand tegemoet. Vele Berlijners werden onder het eten door de vallende bommen verrast. Talrijke lijken drijven nu op het water in de schachten, welke nog een stuk je worst of een vork in de ver stijfde vingers klemmenDe meeste lijnen van den ondergrond- schen spoorweg zijn weer in ge bruik genomen. Bij den Geallieerden Raad van Controle heeft men ingezien, dat een stad van Berlijn's grootte evenmin gedecentraliseerd be stuurd kan worden als dit met een land kan van de grootte van Duitschland. In ieder geval is het onmogelijk gebleken, het Duitsche volk op de 'tegenwoordig in prac- tijk gebrachte manier te contrö- leeren. In het Berlijnsche gerechtsge bouw wordt er daarom nu door Geallieerde tchnici en militairen een plan uitgewerkt, dat een einde moet maken aan den huidigen on- houdbaren toestand. Alles is gereed voor de nieuwe reddingsbooten van de R.A.F. ter 1- - 1i_1.1 - In» Vinlr» tn lr11Vl_ Britsche poging om het eigen wereldsnelheidsrecord voor vlieg tuigen te verbeteren. Het bestaan de record staat sinds 7 November 1945 op naam van Engeland met een snelheid van 606 mijl per uur welke prestatie te Herne Bath met een schroefloos toestel werd bereikt. Op het vliegveld te Tangemere een befaamd oorlogsvliegveld der R.A.F. staan twee schroef - looze vliegtuigen (Gloster Meteor) gereed om, zoodra de ideale weersomstandigheden zich voor doen, over een parcours boven de zee langs de kust bij Littlehamp- ton de poging te wagen. Geheel gereed zijn ze evenwel op dit moment nog niet. De ver sterkingen van het frame zijn weliswaar aangebracht, maar de motoren Rolls Royce Derwent V - kunnen op zijn vroegst eerst in den nacht van 14 Augustus gemonteerd worden. De motoren zijn evenals de vliegtuigen, ge woon van den loopenden band ge komen en verschillen in vrijwel feen enkel opzicht van de Stan- aardmodellen, die reeds bij de R.A.F. worden gebruikt. Er zijn natuurlijk eenige wijzi gingen aangebracht aan de toe stellen zelve, die echter binnen 24 uur opgeheven kunnen worden, zoodat de toestellen na afloop als een gewoon militair vliegtuig dienst zouden kunnen doen. beschikking om ter hulp te kun nen snellen indien zulks noodig mocht zijn. Over de mogelijke snelheden die bij een eventueele poging be reikt zouden kunnen worden wenschten de experts, die wij te Tangmere spraken, zich niet uit te laten. En dat is heel natuur lijk, niet alleen uit een oogpunt van voorzichtigheid, maar ook in verband met de concurrentie, die van Amerika uitgaat, waar op dit moment eveneens pogingen wor den aangewend om het Britsche wereldsnelheidsrecord in de lucht te verbeteren. Tijdens onze besprekingen te Tangmere is echter komen vast, te staan, dat men geenszins be vreesd is voor een snelheidsver betering van Amerikaansche zijde van bijvoorbeeld 615 mijl per uur, maar wel degelijk een Ameri- kaansch record van bijvoorbeeld 635 mijl in aanmerking zou nemen, waaruit geconcludeerd mag worden, dat Britsche experts de mogelijkheid van een nieuw Britisch wereldrecord van onge veer 630 mijl per uur of ongeveer duizend kilometer per uur voor zien. Men zal veel geduld moeten hebben, zei de eerste piloot Group Captain Donaldson ons, omdat windstooten voortgebracht door onregelmatige windsterkte, den uitslag ongunstig zouden beïn- ZWEMMEN. Een parallel tusschen de Hollandsche en Belgische Zwemsport. Naar aanleiding van het be zoek der Haarlemsche zwemmers en zwemsters aan Gent, Oostende en Aalst troffen we in de Brug- sche Courant het hieronder vol gende artikel: ,Er is iets rot in de Belgische Sport" Deze parodie van de woor den van Shakespeare past zich thans niet enkel meer toe op onze wielrenners, die met beschaamde kaken uit Frankrijk en Zwitser land mochten terugkeeren, maar na de omreis der Hollanders, wordt ze ook van toepassing op de Belgische zwemmers. Nederland stond langer onder de nazistische dwingelandij. Ne derland heeft den hongerdood voor oogen gezien, meer dan wij. Het is dus niet in de voeding noch in den lichamelijken weerstand dat wij de supprematie onzer Noorderburen moeten zoeken. Waar dan? Wij zagen te Gent en te Oosten de de Hollandsche zwemmers en zwemsters in strijd met België s beste krachten, en het is dank aan een zeer sporüeven geest on zer Noorderburen dat de onzen geen effenaf belachelijk figuur sloegen. Buiten de 200 m schoolslag te Gent en de 3X100\ m wisselslag te Oostende is er geen enkele proef waar de Belgen konden winnen En het weze dan nog gezegd dat de Nederlanders op deze koersen op verre na hun beste krachten niet in de lijn konden stellen. Wat ware het geweest 'hadden èn Kees Hoving (momenteel op rondreis in Zwitserland) èn een Smitshuizen van de partij ge weest? Waar scheelt het dan eigenlijk aan dat België zóó ten achteren S'tdi8>t Normaal gesproken gaat het toch niet af dat een 16-jarig meisje onze kampioene Vande- kerckhove de les gaat spellen. En toch werd het zóó. Waar scheelt het aan dat een Beb Van Schaik, een Wil Haver lag, en Termeulen, een Lavèn, met zulk gemak hun banen afzwem men, wanneer zij vóór de koers, j, om te probeeren", eventjes enkele baantjes afzwommen in een tempo om onze besten te be epViQ jYipri Hoe komt het dat een Van Mer- kestein, een Jongert, Rot of Sol- hamas zoo soepel, zoo gemakke lijk hun afstand doorhouden. De oorzaak moeten wij zoeken in de training, in de moraal en niet het minst in de aanmoediging voor de sport, welke deze athleten in Nederland' van hoogerhand te beurt valt. Wij hadden het genoegen een hartelijk woordje te wisselen met de trainster der Nederlandsche zwemstertjes. Amerikaansche Barnum metho des, met speciale levenswijze en bijzondere gerechten worden bij onze Noorderburen niet gebruikt. De grondslag der training berus* op een gezonde levenswijze. Regel matige, gezonde levenswandel, zonder buitensporigheden houdt het lichaam en inzonder het hart en de longen frisch. De eigenlijke oefening wordt heel systematisch geleid. Er wordt minstens 2 maal daags ge oefend: 's morgens en 's avonds. Twee tot drie maal na elkaar, met t.usschenpoozen van vijf a tien minuten, wordt het dubbele van den beoogden afstand gezwom men. Het tempo wordt regel matig gecontroleerd aan de ver schillende keerpunten, ten einde de zwakke banen in het oog te houden en te bewerken. Zoo ver krijgt men zijn „eigen koers", krijgt men zelfvertrouwen omdat men weet wat men kan. Het tempo is stevig zonder hier om de zwemmer of zwemster af te matten. De beweging der beenen wordt bijzonder verzorgd, omdat deze, als een reflex moeten werken. Dan wordt de armslag bestudeerd. Dit wordt een bijzondere studie daar bij deze bewegingen de meest remmende factoren komen en dat ook de armen in competitie het eerst achterwege blijven. Na de studie wordt ook een 200 m armslag gedaan. En daarna komt het voornaamste: de keerpunten. Honderden keerpunten worden er genomen, telkens worden zij gecommenteend en gechronome- treerd. Keerpunten zonder steun zelfs worden aangeleerd, en wij zagen Nelly van Vliet, wereld recordhoudster sinds verleden Maandag, 'n los keerpunt nemen, even rap en gezwind als met steun aan den boord. En wat zien wij in België (en kele uitzonderingen daargelaten) Er wordt baantje getrokken, eer der minder, dan de te verzwem- men afstand dan meer. De stijl in België is erbarmelijk geworden. Armen en beenenbewegingsstudie is iets waar geen aandacht aan besteed wordt, en keerpunten nemen is iets uit den booze. Ten andere kunnen de trainers die aanhoord worden door de jongere generatie, op de vingers opgeteld worden. De Belgische Jeugd, zou wel graag vooruitkomen in de sport, doch het mag geen moeite kosten. Maandenlange voorbereiding kun nen zij niet doorstaan, 't is te las tig, 't is te eentonig. Er is iets rot VOETBAL. Programma voor Zondag 11 Aug. District IV. Promotie 2e Klasse. R.B.C.Helmond ia. Vriendschappelijk. Middelburg: Zeeuwsch elftal Haagsch elftal. Aardenburg: VlissingenBrugge. SCHAKEN. DE RUSSISCHE GROOTMEESTERS IN ONS LAND AANGEKOMEN. Donderdagmiddag arriveerden uit Berlijn de Russische schaak meesters in ons land. Het zijn: Botwinmik, met echtgenoote en dochtertje, Smyslov, Kotov, Boles- lavsky en Flohr. De leider der delegatie is de heer Werssov. Het gezelschap heeft zijn intrek ge nomen in Hotel des Indes te Den Haag en zal over 1 of 2 dagen naar Groningen vertrekken. Augustus Om aan de eisohen van een ver- j vloeden. Men wacht voorts j i l i CTi» lmn 4- A.*v**\Av»n timv» ttQ v-i ATTIotrOolf Door den heer Sassen zijn aan den Minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Minister zich voorstelt, de invrijheidstel ling te bevorderen van die politie ke délinquenten, die niet vallen onder een der door het directo raat-generaal voor bijzondere rechtspleging gerubriceerde 21 categorieën van als „zwaar aan te merken gevallen, uitsluitend door middel van voorwaardelijke buiten vervolgingsstelling en dus zonder inmenging van de bijzon dere gerechtshoven en'of tribu nalen? 2. 0oo ja, is de Minister dan bereid mede te deelen, waarom hij aan dezen administratieven weg de voorkeur geeft boven een rege ling, gelijkend op die in het ge- meene strafrecht bestaande, krachtens welke de rechter ont slag uit de (voorloopige) hech tenis kan bevelen, waarna alsnog de aldus in vrijheid gestelde voor waardelijk buiten vervolging kan worden gesteld? 3. Is de Minister bereid mede te deelen, welke overwegingen hebben geleid tot het uitvaardi gen der richtlijnen voor buiten- vervolgingstelling van hen, die wel onder die 21 categoorieën van als „zwaar" aan te merken politieke delinquenten vallen krachtens •welke o.m. zelfs zij, die dienst hebben gedaan bij de vijandelijke gewapende formaties, onder be paalde omstandigheden buiten vervolging kunnen worden ge steld? 4. Is de Minister met name bereid mede te deelen, waarom deze richtlijnen zoo luiden, dat daaruit kan worden gelezen, dat verblinde idealisten, die wel met terdaad hebben gevochten, doch bewakers van en in concentratie kampen, al zijn dezen zelfs ook nog lid der N.S.B. geweest, wel Voor buitenvervolging in aanmer king komen? groot brandstofverbruik te kun nen voldoen zijn extra tanks aan gebracht: een van 18.160 liter ge monteerd in de munitiebergplaats en twee van 5448 liter elk in de ruimte waar anders het 2 cm kanon gemonteerd is. Wat de vleugel betreft is hier gebruik ge maakt van de zoogenaamde inge korte vleugel, maar volgens de experts is het eenige voordeel dat hiermede bereikt kan worden, na melijk betere zijdelingsche con trole, niet van dien aard dat de gewone standaardvleugel niet ge bruikt zou kunnen worden, al- een snelheids- thans niet voor recordpoging. Zooals reeds gemeld, werd het wereldsnelheidsrecord in 1945 te Herne Bay verbeterd. Dat men deze plaats met alle daar nog beschikbare verbindingen heeft verlaten is het resultaat geweest van een grondige bestudeering van de geheele Zuidkust. Men had in de eerste plaats een recht par cours ter lengte van 20 mijl noo dig, hetgeen maar op enkele plaatsen te verkrijgen is. 'Voorts mochten geen rotsen de achter grond vormen -en moesten de fototoestellen, die de tijden regis- treeren een vaste standplaats op de kust hebben. Maar het aller voornaamste zijn de weersomstan digheden.. De betrokken commissie van onderzoek kwam tol de con clusie dat het gebied rond LrHle- hampton 't meest voor de poging in aanmerking kwam. zoodat een rechte baan werd uitgezet met speciale boeien, namelijk opgevul de rubberreddingsbooten der R.A.F. aangezien het getij zoo danig is dat andere boeien moei lijkheden zouden opleveren. Voorts zijn sperballons opge laten om den piloten den mini malen afstand boven het zee oppervlak aan te geven die vol gens het internationale reglement is vastgesteld. Verder staan ver schillende vaartuigen waaronder temperatuur van omstreeks 80 graden en een onbewolkte lucht af. Een wind van regelmatige sterkte zou volgens genoemden piloot de recordpoging niet in den weg staan. Het wachten is dus nu in de eerste plaats op de motoren en van 15 Aug. af op den idealen dag. Hoe moeilijk dit zijn zal, kan gemakkelijk worden afgeleid uit de verklaring van group cap tain Donaldson, dat tot dusverre slechts één dag van dergelijke ideale omstandigheden te Tang mere is waargenomen op recht en rechtvaardig- De Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken en leider de Nederlandsche delegatie bij de conferentie te Parijs, Mr. C. G. Baron Van Boetzelaer van Ooster hout, is, na voor dringende ambts bezigheden gedurende het week einde afwezig te zijn geweest, Donderdag wederom te Parijs aangekomen en heeft de leiding der delegatie op zich genomen. In een onderhoud, dat een woordvoerder der delegatie met en vertegenwoordiger van Reuter had, verklaarde deze, dat Neder land vitaal belang heeft bij de verschillende aspecten der vredes verdragen, die in de nu volgende fase van de conferentie in behan deling zullen komen, hoewel Ne derland slechts ih feite met Italië, en niet met Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Finland in oorlog is geweest. Daarenboven is het een voornaam belang van Nederland, dat er een duurzame vrede zal worden bereikt, een vrede geba- De aangekondigde staking van trampersoneel op U Augustus gaat niet door. Het is evenwel niet onwaarschijnlijk dat op 15 Augustus het werk zal worden neergelegd. Twee dooden en enkele lichtgewonden. Donderdagmiddag om half vier is onder de gemeente Oud Nie- dorp bij Schagen een ernstig ver keersongeval gebeurd, waarbij 2 dooden te betreuren waren. Een wagen van de Marine op weg naar Den Helder is in bot sing gekomen met een lichten be stelauto, waarin gezeten waren de bandenhandelaren L. Stipriaan uit Alkmaar en J. de Beurs uit St. Pancras. De bestuurder van den militairen wagen deed krach tige pogingen om de botsing te voorkomen, maar de totaal links van) den weg rijdende bestelwa gen schoof a.h.w. onder den zwa- ren vrachtauto, die door den schok kantelde. De lichte bestelwagen werd to taal verbrijzeld en de beide inzit tenden op slag gedood. Stipriaan werd uit den wagen geslingerd en kwam op het rijwielpad te recht, terwijl! De Beurs zoodanig tusschen de brokstukken bekneld raakte, dat hij eerst na een uur geïdentificeerd kon worden. Het is een wonder, dat de inzit tenden uit den militairen wagen er zoo goed afkwamen. De chauf feur, die de botsing zag aanko men, raakte in de cabine bekneld, waarbij) hij gewond werd. De naast hem zittende officier kwam met den schrik vrij. Drie perso nen, die achterin waren gezeten, werden door elkaar geslingerd, waarbij een van hen een arm brak. De personen, die voordien de bestelauto hadden zien rijden, verklaarden dat deze met groote snelheid reed en over den weg slingerde. De bestuurder van den bestelwagen verkeerde onder den invloed van sterkfen drank. Medi sche hulp was terstond aanwezig en kort na het ongeval regelde de Rijkspolitie het verkeer. Hulp van de Marine te Den Helder ar riveerde een uur na het ongeluk, waarna kon) worden overgegaan tot het vrijmaken van den ver keersweg. seerd heid. De belangrijkste economische belangen van Nederland draaien om twee vraagstukken: de her stelbetalingen en het instellen van vrijheid van scheepvaart op de groote rivieren van Europa en voorzoover het om de proble men gaat, die thans behandeld zullen worden, in het bijzonder om de Donau. Nederland heeft gedurende den oorlog een groot aantal schepen verloren, het wil nu betaling of vervanging van deze schepen om zijn handels scheepvaart zoo spoedig mogelijk te herstellen. Naast den handel overzee had Nederland voor den oorlog een groot aandeel in de Europeesche binnenvaart. Nederlandsche sche pen bevoeren alle groote Euro peesche waterwegen. Deze han delsvaart is nog niet hervat: deels door zuiver zakelijke omstandig heden, zooals nog niet herstelde haveninstallaties, en deels door het zoogenaamde „ijzeren gordijn" dat de gebieden in de Sovjet invloedssfeer afsluit van die van Wést-Europa. Het grootste belang voor Ne derland bij de besprekingen in de komende weken is het neerhalen van dit ijzeren gordijn, zoodat de grootst mogelijke vrijheid van scheepvaart op een van Europa's belangrijkste waterwegen de Do nau. wordt hersteld. Hoewel Ne derland niet vertegenwoordigd is in de commissie, die zich met dit vraagstuk zal bezighouden de scheepvaart op de Donau valt bin nen de verdragen met Roemenië en Bulgarije, waarmee Nederland niet in oorlog was - hopen de Nederlandsche vertegenwoordi gers toch in de economische com missie de gelegenheid te vinden hun standpunt in dezen tot uit drukking te brengen. Buitendien wil de Nederland sche delegatie bij de bespreking van deze vredesverdragen aanwe zig zijn om de stem der kleine naties te doen hooren; op deze wijze tracht men tevens te voor komen dat, wanneer in de toe toekomst de vredesverdragen met Duitschland en Japan 'ter sprake zullen komen, er dan precedenten geschapen zullen zijn aan welker ontstaan men geen deel gehad heeft. Illegale immigranten voortaan naar Cyprus. Een woordvoerder van het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft thans bevestigd, dat de V. S. officieus op de hoogte zijn gebracht van het Britsche voornemen om alle immigranten, die op illegale wijze Palestina binnen trachten te ko men, tijdelijk naar kampen op Cyprus te zenden. Er is geen officieele reactie op dit voorstel gevolgd, maar het is uiterst on waarschijnlijk, dat naar den Ame- rikaanschen militairen bevelhebber in Europa instructies zullen wor den gezonden om medewerking te verleenen bij het ten uitvoer bren gen van het plan. President Truman heeft nog steeds geen beslissing genomen ten aanzien van het plan voor een federaal Palestina De President staat onder sterken politieken druk om in antwoord op het Brit sche, zijn eigen voorstel voor on middellijke toelating van 100.000 Joden uit Europa in Palestina te hernieuwen en om het plan voor een federaal Palestina, dat door Britsche en Amerikaansche des kundigen is opgesteld, te verwer pen. Volgens den diplomatieken cor respondent van de Daily Tele graph onderneemt de Britsche regeering thans stappen bij de Sovjet-regeering om te bereiken dat een einde wordt gemaakt aan het vertrek van schepen met ille gale immigranten voor Palestina uit Roemeensche havens. De cor respondent voegt er aan toe: „Dergelijke stappen zijn reeds eerder gedaan hij den Sovjet- Russischen voorzitter van den bestuursraad voor Roemenië te Boekarest, doch tot nog toe zon der resultaat. Het bij een derge lijke gelegenheid gegeven ant woord, dat „de immigranten niet uitvoeren met bestemming voor Palestina doch voor Mexico en allen in het bezit waren van gel dige visa voor Mexico", mag wel als typeerend worden opgevat". ZATERDAG 10 AUGUSTUS. Hilversum I. 8.00 u. Nieuws; KRO: 10.00 Radio-onderwijscon- gres; 11.00 Zonnebloem; 11.45 Fam. berichten uit Indië; 13.00 Ned. strijdkr.; 14.15 Eng. les; 15.00 Voor de kinderen; 16.00 u. Pianomuz.17.15 Jonge kunste naars; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.45 Dep. uitzending; 20.00 Lichtbaken; 20.40 Hoorspel; 21.00 Radiopotpourri; 22.00 u. Nieuws; 23.00 Dansmuziek. Hilversum II. 8.00 Nieuws; 9.00 Gram.muz.. VARA: 10.20 Voor dracht; '11.00 Uitz. voor de con tinubedrijven; 13.00 u. Nieuws; 14.15 Sportpraatje14.30 Radio Philh. Orkest; 16.30 Gram.muz.; 18.00 Nieuws; 19.00 Koorzang; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie Orkest; 22.15 Ramblers; 28.00 u. Nieuws. ZONDAG 11 AUGUSTUS. Hilversum I. 8.00 u. Nieuws; KRO: 8.30 u. Hoogmis; 9.30 u. Nieuws; NCRV: 10.00 u. Prot. Kerkdienst; 12.00 Gewijde mu ziek; KRO: 12.15 ,,In 't Boeck- huys"; 12.30 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Operette mu ziek; 15.00 „Licht in de duister nis"; 15.20 Operettes; 16.00 u. „Hartje zomer": 16.30 Ziekenlof; NCRV: 17.00 Prot. Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Koor der Ned. Bachver.; 19.30 Nieuws; KRO: 20.00 Omroepkamerork.; 21.30 Kurhaus; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.50 Klaas van Beeck. Hilversum n. 8.00 u. Nieuws; VARA: 8.15 Gramofoonmuz.9.00 Voor den tuin; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Omroeporkest; 11.00 Triangel; AVRO: 12.00 Zoo juist ontvangen; 12.40 The Kentucky Minstrels; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble Bandi Balogh; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.00 u. Arthur Rubinstein; 14.05 Boek bespreking; 14.30 u. Kurhaus; VARA: 17.00 Miller sextet; 17 30 Ver. Postale Mannenzang; 18.00 Nieuws; VPRO; 18.30 Uitz. voor rijpere jeugd; 19.00 Prot. Studio- dienst; AVRO; 20.00 u. Nieuws: 20.15 Residentieorkest; 21.30 Her sengymnastiek; 22.00 The Roman cers; 23.00 Nieuws. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zal het huidige boterrantsoen, gedurende de wintermaanden, zoo mogelijk, ge handhaafd blijven. De kans be staat echter, dat minder boter, doch daarentegen meer margari ne zal worden verstrekt. Men streeft er naar geen ver andering te brengen in het tota le vet-, boter- en margarinerant soen. Een en ander is evenwel geheel afhankelijk van den invoer. Oplossing puzzle van 20 Juli is als volgt: 1. Bescheiden. 2. Stuurman. 3. Sportnieuws. 4. Aviateur. 5. Beschuit. 6. Atractie. 7. Strooptocht. Van deze woorden vormt de 4de letter tezamen het woord Curasao. No. 12. Voor beginners. (Vervolg.) Oplossing eindspel 7, rubr. 11. Zwart: 33 en 35. Wit: 10, 31 en 44. De vraag was: Kan Wit win nen? I Wit speelt 10—5 dam (Zw. 33 - 38)31—26 (38—43); 44—39 (43X34); 5—28 (35—40); 26 -21 (40—45); 28—50 (3440); 50—6 (45—50) en 21—17 wint. II. Wit 10—5 (Zw. 33 —38); 31—26 (35—40); 44X35 (38^43) en 528! wint. J 0 IH. Wit 10—5 (Zw. 35—40); Donderdagavond omstreeks 8 44x35 (33—39); 5_28 (39—43); uur is in\ de Oog in 't Zeilstraat 312fi wint te 's Gravenhage de 16-jarige J. I de heeft dit systeem reeds in 1800 bewerkt. Ter oplossing voor beginners: Eindspel 8 van Blonde (Fr.). Zwart: 1 schijf op 28. Wit: 15, 26 en 35. Wit forceert de winst. Eindspel 9 van Ch. Alix (Fr.) Zwart: 1 schijf op 28. Wit: 15, 31 en 35. Wit speelt en wint. (Wordt vervolgd.) C. V. uit de Tullinghstraat door een schot uit een revolver, welke zijn neef, de 16-jarige P. C. de G. uit de Nieuwe Molstraat hanteer de, gedood. De G. had deze revol ver in de duinen gevonden en speelde ermee op het critieke mo ment. Het wapen ging plotseling af, de kogel trof V. hoven den buik. Tijdens het transport naar het ziekenhuis Zuidwal is deze aan de gevolgen overleden. De G., die gevlucht was, is later in de Falckstraat gearresteerd. 3126 wint. IV. Wit 10—5 (Zw. 3540); 44X35 (33—38); 31—26 (38— 43) en 528 wint. Al deze varianten leveren dus winst op voor Wit. Echter kan Zwart remise bereiken door na 105 met 3339 te offeren en schijf 35 naar dam op te brengen. Men ga dit zelf eens na! Met 104 kan wit evenmin winnen. De gestelde vraag moet dus ontkennend beantwoord worden. De winst, zoals die in II, Hl en IV wordt ontwikkeld is klas siek. De Franse componist Blon- oordeeld, maar nimmer weerlegd. Na het nuchtere, hoewel moei lijke flankspel is zo'n partij een verademing. De romantiek in het damspel leeft nog! En Ham vond in latere jaren een waardig na volger in den nog alles belovenden Piet Roozenburg. Wit: R. C. Keiler, Amsterdam. Zwart: Pb. J. Ham, Rotterdam. Kampioenschap van Nederland '41. De Rotterdamse hoofdklasse speler en dammeester Ph. J. Ham, die tot de deelnemers behoort aan het op 24 en 25 Aug. alhier te houden internationaal tournooi, is een veelzijdig en gedurfd speler. Zijn resultaten waren evenwel steeds wisselvallig. Hij kon dave rende overwinningen behalen op wereld- en gewone kampioenen en vaak hopeloos falen tegen veel zwakkere tegenstanders. Wie in een wedstrijd Ham in een zijner geniale buien aantrof, zag zich voor originele en soms onoplos bare problemen gesteld. Niemand minder dan een Raichenbach en een Keiler hebben dat ondervon den. De volgende partij is stellig kenmerkend voor de stijl en de spelopvatting van Ham. Theore tisch heeft men dit systeem ver 1. 31—27 19—23 2. 37—31 14—19 3. 33—28 10—il4 4. 39—33 17—22 5. 28X17 11X22 6. 31—26 22X31 7. 26X37 5—10 8. 44—39 6—11 9. 33—28 1—6 10. 36—31 20—24 Met de 7e zet is dit de inleiding tot het merkwaardige systeem, dat zwart in deze veelbesproken partij toepast. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. Een 34—30 3025 39—34 28X17 34—30 32—27 41—36 4641 37—32 31—26 26X37 37—31 32—27 dubbele 14—20 1014 18—22 11X22 13—18 9—13 4—9 7—11 12—117 22X31 8—12 17—22 11—17 opsluiting. 24. 25. 26. 27. 41—37 47—41 5044 44—39 2—7 318 7—11 17—21 Stand na 27 zetten. 42. 43. 44. 45. 46 Het spel is hoogst interessant. 28. 37—32 21—26 29. 41—37 11—17 30. 27—21 16X27 31. 32X21 22—128! Ham in zijn element! 32. 21—16 28—33 33. 39X28 23X41 34. 36X47 26X37 35. 42X31 18—23 36. 38—32 13—18 37. 43—38 9—13 38. 31—26 6—11 39. 16X7 12X1 40. 4741 8—12 41. 41—36 1—7 49—43 23—29! 3228 18—22! Veel sterker dan 1823. 40—34 22X42 34X23 19X28 30X8* 12X3 Wit hëeft het zwarte spel niet „unnen eyt !n: Zwarts ter- reinwinsfmo<5tltot partijwinst leiden. 47. 48X37 2024 48. 45—40 7—11! 49. 40—34 Een psychologisch verklaarbare fout. 04na 34X32 14—20 25X14 3—9 14X3 11—16 3X21 16X49 Wit gaf het op. EEN LIEFDESDRAMA DAT TWEE DOODEN EISCHT. In het portaal van het perceel Lindelaan 133 in Rijswijk, heeft zich Dinsdagavond een vreeselijk liefdesdrama afgespeeld. Bij het aldaar woonachtige echtpaar J. de Bruin, woonde sedert 24 Juli op kamers de 24-jarige H. K. B., die op 24 Maart 1943 in het huwelijk Was getreden met den 29-jarigen kapper B. G. uit de Regentesse- laan in Den Haag, doch zich wegens gebrek aan liefde van hem liet scheiden en thans werk zaam was op het vliegveld Ypen- burg. G. kon zijn vrouw evenwel niet vergeten. Hij stelde alles in het werk om het contact met haar opnieuw op te nemen. Ook na de feitelijke scheiding schreef hij brief na brief. Éénmaal dreigde hij zelfs er een einde aan te zullen maken. En Dinsdagavond bracht hij zijn voornemen ten uitvoer. Om ongeveer 11 uur belde bij aan. bij genoemd perceel. De jonge Vrouw, die met enkele gasten in de buiskamer van de familie B. zat, deed open. Twee schoten klonken, een snerpende gil en de vrouw kwam hevig bloedend de kamer binnenwankclen, waar zjj ineen zakte en na eenige minuten den °"eest in het portaal lag het met bloed overdekte lijk van den kapper, die na den aanslag op zijn vrouw zichzelf door het hoofd schoot. Politie en G.G.D. waren spoedig ter plaatse. De lijken zijn naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht WAARSCHUWING VOOR AARDAPPELTELERS. In het etmaal van 's avonds 7 Aug. tot 's avonds 8 Aug. is in Limburg, op de Zuid-Hollandsche Eilanden, in de streek ten Noor den de lijn Alkmaar—Hoorn en Vermoedelijk ook in Zeeland, de Weersgesteldheid critiek geweest Voor het optreden van aardappel ziekte. 49. 50. 51. 52. 53. Probleem. Naar de heer W. Versprille te IJzendijke ons mededeelt, is hij de auteur van het probleem, dat wij in onze vorige rubriek ter oplos sing aanboden. Wij geven hier nogmaals de stand van dit mooie vraagstuk in cijfers. Zwart: 5 9, 12, 14, 17, 20, 22, 23. 28, 29, 32 en 35. Wit: 21, 25, 31, 34, 37, 39, 40, 41, 43, 44, 48 en 50. Wit speelt en wint. TEKORT AAN BIJBELS. Over de geheele wereld is er een groot tekort aan Bijbeis en daar om is er een nieuwe organisatie. De Wereldbond van Bijbelgenoot schappen, tot stand gekomen, om zoo goed mogelijk in den bestaan- den nood te voorzien. De genoot schappen in Engeland, Amerika, Scandinavië en Nederland wer ken door middel van dit nieuwe centrum samen. Duitschland heeft om zes mil lioen Bijbels gevraagd en de Ver- eenigde Staten zijn van plan om twee en een half millioen exem plaren van het Nieuwe Testament naar Japan te sturen. Daar er behalve papiergebrek ook veel bezwaren verhonden zijn aan het inbinden van de Bijbels, zullen er vele in Zweden gedrukt worden. Doordat er weer drie nieuwe Bijbelvertalingen bij zijn geko men, is bet aantal talen, waarin Bijbels door het Britsch- en Bui tenland Bijbelgenootschap zijn uitgegeven, gestegen tot 764. Voor bet gebruik in West Afrika zijn er vertalingen van het Evangelie van Marcus gekomen in één van de Bassa dialecten van Nigeria.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3