VOOR DEN ZONDAG. De Geuzenpoëzie en wij. Stichting Herstel Zeeland 1945 Zeeuwsch-Vlaanderen in Oorlogsbrand. HEBBEN Het Oostenrijksche verzet tijdens den oorlog» BOEKENSCHOUW to dus, PREDIKBEURTEN De zaak Alegro. Eerste Kamer. De kansen voor de Katholieke Volkspartij in België. Vice-Admiraal Blandy over Atoombomproeven. Dc nood in voorbereiden lager onderwijs Voorziening in de opleiding onderwijskrachten Financieele zorgen een ernstige belemmering. Vijf landen verzoeken om voortbestaan der Unrra. Weer export van tomaten. Operatics in de Middellandsche zee tegen het smokkelen van Joden. Een Karavaan trokflhet land door Hetgeen ge hebt'Jioudt dat. Openb. 2 25. en dat IT woord is een aansporing: i overwinnaar zullen zijn zie 'toe dat ge niet verliest I de dood de poort zal zijn die tot v-.vvt 'tleven leidt. wat ge hebt. Hebben we deze aansporing noodig? Dat zal wel. Als Ezau zijn we vaak in de verleiding ons eerstgeboorterecht voor een scho tel linzenmoes te verkoopen. Kan deze vermaning tot ons gericht worden? Laten we met te »auw zeggen', waarom met. Immers dit woord kan alleen ge sproken worden tot ons' als we wat hebben. De aansporing „houdt wat ge hebt" heeft alleen zan wan neer men wat heeft. Over „hou- den" kan alleen gesproken wor- den wanneer er van .hebben iets? Zouden we iets werkelijks missen als we ons Ohristehjk ge loof zouden verliezen en alles wat daarmee samenhangt aan gewoon ten en tradities? Maiken we op de wereld, waarin we leven, den indruk dat we iets ^Misschien wel niet. Misschien wordt wel tot ons gezegd: ge hebt niets waardoor ge ons jaloersoh maakt; ge hebt niets waarvan we moeten zeggen, dat wij dat ook o aame zouden willen heb een. immers wat gij voorgeef t te be zitten, is niets dan watvormen godsdienstige franje, dat als het er op aankomt, in uw .leven toch eigenlijk geen beteekems heeft. In de tegenslagen van het levenstaal gij niet sterker, in de zorgen van het leven hebt gÜ mets meer levensmoed dan wij en in den strijd des levens en met den dood beschikt ge over niet meer krach ten dan wij. «■AAK 'tis niet de vraag wat S?l anderen van ons denken, 'tis wel de vraag of wij voor ons zelf het besef hebben, dat wij veel zouden verliezen indien wij het Evangelie zouden verliezen. En dit laatste is toch zieker het geval. Immers alle geloof in de toe komst dei1 wereld en van eigen leven is toch gebonden aan Jezus Christus. Omdat aan Hem gegeven is alle macht in hemel en op aarde, kun nen we hopen, dat Zijn Konink rijk van Vrede eens alom zal heersdhen. Omdat Hij overwonnen heelt, kunnen wij hopen, dat ook wij Door Hem zingen we Beveel gerust Uw wegen, al wat U 't harte deert Der trouwe hoed' en zegen, van Hem die 'tal regeert. Want door Hem weten we, dat de Almachtige God, die alles re geert, is onze Vader in de heme len. Als de schuld ons benauwt, komen we in de ruimte door een blik op het Kruis. In onze onvrede is Hij telkens weer opnieuw onze Vrede. In onze onrust worden wij door het kerklied verkwikt: Jezus Uiw verzoenend sterven Blijft het rustpunt van mijn hart. Houdt dan wat ge hebt. Laat niet los wat ge ontvangen hebt. Onttrekt U niet aan de Hand, die U greep. Stem in met het lied der ge meente Neen. Heer, ik wil van tl scheiden, 'k Blijf d'Uw' altijd, blijf Gij de [mgn'. Zaterdag 10 Augustus 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 11 Augustus 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 10 u. Ds. Van der Klift, Zend. Leeraar van Mo- wewe (Z. O. Celebes); 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz. Sluiskil: 10 u. Ds. J. C. Sickesz; 6 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent. Axel: 10 u. Leesdienst; 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. van Sas van Gent. Zaamsiag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. A. J Kromhout. 10 u. Ds. J. J. H. Av. 10 u. Ds. J. van In het nummer van de „Vrije Reeuw" van Donderdag j.l. namen wij uit het „Vrije Volk" een ver slag over van de behandeling van de zaak Alegro. Van bevoegde ziiide vernemen we nu dat dit ver- slag zeer tendentieus en onvolle dig is. Dit komt o.a. hierin uit dat in dit verslag allereerst op de arsrumenten van de verdediging de nadruk wordt gelegd en het andere w.oidt weggelaten. Volko men foutief wordt ook weerge geven die inhoud van tien brief van den President der Mij, Wan neer in dit schrijven deize heer .Alegro dank wordt gebracht voor zijn leiding der onderneming dan slaat dit schrijven van den Pre sident juist niet op het gedrag van den heer Alegro gedurende de bezettingsperiode maar alleen op den ijd voor deze periode. Hier uit blijkt dus wel zeer duidelijk dat op de objectiviteit van het verslag wel het een en ander aan te merken is en dat veeleer is ge tracht het verslag in een zoo- danigen vorm te gieten, dat dit een gunstig licht werpt op de ge dragingen van den heer Alegro gedurende de bezettingsperiode. Brief Directeur Kabinet der Koningin. De Directeur van het Kabinet der Koningin heeft naar aanlei ding van het adres van antwoord van de Eerste Kamer der Staten- Generaal ter beantwoording van de Troonrede het volgende schrij ven aan deze Kamer doen toe komen: Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer u te verzoeken Haar dank te willen overbrengen aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor haar adres van antwoord op de Troonrede. De Koningin heeft mij opge dragen tevens te kennen te geven, dat zij met instemming kennis nam van de overtuiging der Eer ste Kamer, dat de tallooze moei lijkheden op staatkundig, econo misch, sociaal en geestelijk gebied door den toegewijden arbeid van ieder, die is geroepen aan 's lands welzijn mede te werken, zullen kunnen worden overwonnen. Kloosterzande: Saraber. Bed. Sas van Gent: de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. J. Sara ber. van Kloosterzande. Hulst: 10 u. Ds. W. L. Herma- nides. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. Biervliet: 2.30 u. Ds. Van den Ham. IJzendijke: 5 u. Ds. Van t Hooft. Afscheidspredicatie. Groede: 9 u. den heer C. v. Pelt. Nieuwvliet: 10.45 u. den heer C. v. Pelt. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Bed. H. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. M. J. Nol- thenius. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. P. van Stfien, van Groningen. Axel: 10 u. en 2.30 u. Ds. D. J Couvée. Hoek tin de Clir. School): 10 u en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds Rolloos, van Zwijndrecht. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. en 3 u. Student Breen, van Amsterdam. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. v. Til Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst. Gereformeerde Gemeente Terneuzen: 9.30 u.. 2 u. en 6 u Leesdienst. Hoek: 9.30 u.. 2 u. en 6 u. Lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. Terneuzen: 7 u„ 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Hulst: 6.30 u„ 7.45 u., 9 u. en 10 u. H. Missen. Clinge: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30 u. 9 u. en 10.30 u. H. Missen Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Kadet W E. Krommenhoek; 7.30 u. Luite nant H. Wouda. TEMPO GEVRAAGD. (Vervolg van pag. 1, 6e kolom.) architect om te trachten het werk aanbesteed te krijgen. De bescheiden moeten dus naar de aannemers die het werk moe ten uitrekenen en die hun prijzen via uw architect zenden naar den Districtscontróleur. Nu komt het wederom nu en dan wel eens voor, dat deze prijzen niet boven die van het taxatierapport komen. (Als ze er wel boven komen, en dat is meestal het geval, dan moet er een hers chatting plaats vinden en met U, de aannemers en den architect onderhandeld worden en dit beteekent natuurlijk belangrijk oponthoud.) Maar we nemen weer maar aan dat in uw geval de prij zen niet boven het taxatierapport uitgaan. De Districtscontróleur gaat er mee accoord en uw plan gaat weer op reis, n.l. weer naar Goes, naar het Bureau Wederop bouw bij de afdeeling materiaal. U moet nu weer het geluk heb ben. dat het toegestane contingent bouwmaterialen het toelaat dat de materiaal-bonnen er bij gedaan kunnen worden. Als dit het ge val is reist uw herstelplan weer naar den dienst van Centraal Bouw- en Woningtoezicht in Ter neuzen met de mededeeling, dat het werk mag worden uitgevoerd. De Dirécteur van bovengenoem- den dienst deelt dit vervolgens mede aan den Districtsopzichter onder bijvoeging van de noodige bescheiden, waarna de Districts opzichter de bonnen afgeeft tegen overlegging van een geteekend ontvangstbewijs. Dit bewijs moet tenslotte weer worden gezonden naar de afdeeling materialen in Den Haag. En de aannemer kan eindelijk beginnen! U kunt gerust aannemen, dat er in het allergunstigste geval 17 weken meegemoeid zijn voor de zaak in kannen en kruiken is. Maar stel U eens voor, dat men niet accoord gaat met uw keuze van architect. Dan kost U dit minstens 4 weken. En denkt U eens in, dat de Supervisor in Am sterdam wel aanmerkingen heeft. U gelooft toch wel dat er dan weer minstens 4 weken bijkomen. En als U dan ruog de pech hebt, dat er een herschatting moet plaats vinden, moet U nog eens op 4 weken rekenen. En hebt U wel opgemerkt, dat uw plan 20 reizen heeft gemaakt van het eene bureau naar het andere? En U moet ook nog een aan nemer hebben gevonden die het risico van stijgende loonen en prij zen, het wachten op materialen en het wachten op de betaling van den Wederopbouw, voor eigen re kening wil nemen. Hebt U die niet gevonden dan is uw kans, dat het werk zal worden uitge voerd wel zeer gering. Wat gaat het herstel in het ge troffen Nederland toch snel!, zoo roept de buitenlander die ons land bezocht uit. Wat gaat het herstel hopeloos traag en langzaam. Wat wordt het aan alle kanten geremd door paperassen en bureaucratie, zoo klaagt binnen de grenzen de mensch, die er direct mee te ma ken heeft. Kan het nu werkelijk niet an ders, beter en vlugger? Volgens de laatste cijfers van hef bevolkingsaantal in België zou de C.V.P. (Katholieke Volks partij) waarschijnlijk de absolute meerderheid in het parlement kunnen verkrijgen. Uit de gegevens blijkt een stij gend geboortecijfer in Vlaanderen en een dalend in Wallonië, met het gevolg dat er in Vlaanderen een grooter aantal zetels zal ont staan. Indien men het aantal stemmen der vrouwen, dat is on geveer 200.000 personen, die we gens politieke redenen in Febru ari j.l. hun stem niet uit konden brengen, in aanmerking neemt en bedenkt, dat Vlaanderen in meer derheid Katholiek is, zou in het volgende Parlement in vier jaar de C.V.P. een absolute meerder heid hebben. Radio New-York meldt, dat Vice-Admiraal Blandy, die de lei ding heeft gehad bij de proeven met de atoombom bij Bikini, Don derdag naar Pearl Harbour is vertrokken. Hij verklaarde, dat de proefnemingen met de atoom bom voor het oogenblik zijn ge ëindigd. Hij was van meening, dat de derde proef in April van het volgend jaar zou plaats heb ben. Donderdag vond onder auspi ciën der Stichting Herstel Zee land 1945 een bespreking plaats nopens den nood, waarin het voorbereidend Lager Onderwijs in in onze Provincie verkeert. Aanwezig waren: De beide in specteurs van het Lager Onder wijs in Zeeland, de heeren Kuiper en Leenhouts. alsmede de direc teuren der beide kweekscholen, de heeren A. de Jonge en Dr. K. Huizenga, en van de zijde der Stichting de heeren A. Schout, onder-Voorzitter, en D. van Heyst, Secretaris. De heer Kuiper gaf enkele voorbeeldert uit zijn in spectie, welke de zeer deplorabele toestand van het kleuteronder wijs op schrille wijze aantoonden. Het gebrek aan financiën is de oorzaak van vele gebreken, wat zich weerspiegelt in onvol doende huisvesting, gebrek aan leermiddelen en te lage bezoldi ging der onderwijskrachten waardoor de aanstelling van goede krachten ten zeerste wordt bemoeilijkt. Voorts moet in de opleiding der onderwijskrachten worden voor zien. De cursus, welke voor den oorlog bestond, is opgeheven. Po gingen om deze cursus een nieuw leven in te blazen, hebben ge faald. zoodat thans andere wegen moeten worden gevonden. Alle aanwezigen waren unaniem van oordeel, dat deze tak van onderwijs, voor de voorbereiding op het onderwijs voor de jeugd van zoo uitnemend belang, weer in de volle belangstelling, met name in die van de regeeringsin- stanties, moet komen te staan. Met inschakeling van den Raad van Bijstand voor Onderwijsaan- gelegenheden, zal op dezen nood toestand de aandacht worden ge vestigd van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen terwijl aan Gedeputeerde Staten een verzoek om adhaesie zal worden gericht. Ten aanzien van de opleiding werd besloten, om na te gaan, of aan de kweek scholen voor onderwijzers een cursus voor opleiding tot kleuter schoolonderwijzeres kan worden verbonden. De beide directeuren verklaarden zich gaarne bereid daaraan hun medewerking te ver- leenen. Alsdan zal dus een neu trale opleiding en een Prot. Chr. opleiding worden verkregen. De financiering vormt echter in eer ste instantie nog een ernstig be letsel. De inkomsten, door de cursisten te betalen, zullen in geen geval de uitgaven kunnen opvan gen. Getracht zal worden een bijdrage te verkrijgen van Rijk en Provincie, terwijl voorts in de toekomst) een beroep zal worden gedaan op de besturen van die gemeenten vanwaar uit de cur- sisiten afkomstig zijn. Via de Stichting zal ten slotte een start subsidie worden aangevraagd aan het Nederlands Volksherstel en aan het Prins Bernhardfonds. Mocht na de officieele aankondi ging van de oprichting der cur sussen blijken, dat ook in de an dere deelen der provincie voor de opleiding genoegzame belangstel ling bestaat, dan zal worden na gegaan. in hoeverre de financiën het toelaten om behalve in Mid delburg ook in andere plaatsen in Zeeland de opleiding ter hand te nemen. Moige het thans genomen ini tiatief in het belang van het kleuteronderwijs met succes be kroond worden! POOLSOHE NOTA AAN ENGELAND. Polen heeft Engeland een nieuwe nota doen toekomen inzake de demobilisatie der Poolsche troe pen in Engeland. De inhoud van de nota is nog niet vrijgegeven, doch men meent te weten dat, evenals in de nota van 4 Juni, wordt aangedrongen op bespoedi ging van genoemde demobilisatie. Het is op zichzelf een bijzonder feit wanneer we van een bundel verzen kunnen zeggen: Het is be langrijk haar telkens weer ter hand te nemen en te herlezen. De daarin gewekte beelden moeten voor ons blijven levgn. Dit geldt voor het Geuzenlied boek 19401945, de bundel ver zetspoëzie, geboren in de donker ste dagen van ons bestaan. Wanneer we zooiets van andere verzamelingen zouden moeten zeggen: lees en herlees, dan sluit dit meestal in, dat daarin een zekere kunstst rooming, een bij zonder tijdperk is bewaard geble ven. Maar het Geuzenliedboek be waart een tijd, die vlak bij ons ligt, bewaart de idealen, de hoop, het verlangen, alles wat ons heeft wakker gehouden en bereid tot strijden. Vraag niet hoelang men leeft, doch hoè. volk samenriep tot den strijd tegen den duursten prijs! En nu vandaag die strijd is ge streden, de offers zijn gebracht, de tirannie verdrevenen nu wij! Wij! Deze vraag doet ons vanzelf liet boek weer in de hand nemen om te lezen en te herlezen in welke hoop, in welke verwach ting het volk van 4045 zijn of fers heeft gebrachtWat dit volk voor oogen had als het ge ranseld werd en geslagen, als het met een opgericht hoofd stond voor de loopen van het executie- peletonWat is er van dat alles terecht gekomen? Zijn deze offers tevergeefsch geweest of Maar als ik leven mag tot de bevrijding en juichen mag op 't ovei winningsfeest, God, doe mij dan dit weten: wat voorbij ging Of deze regels: Een salvo klinkt hun taal vond geen genade, Doch wee dengeen, die hen vergeten zal. V raag niet noe.ang me. ,«u. ™u. A d en ,eed is njet vergeefsch Wat men presteert, wat men volbrengt, Tusschen Malino en Makassar zijn tiweè militairen gedood bij het vernietigen van een Japansch munitie-depót. Wat men be wust de menschheid schenkt Het tijdbestek doet er niet toe. Wanneer het eindsignaal weerklinkt, 't Zij vroeg - 'tzij laat, ontplooi de vaan. Maak dat gij fier van hier kunt gaan Present! ik heb mijn plicht gedaan. De namen van de dichters zijn in deze bundel verzwegen. Dat was van de samenstellers een praohtige gedachte, want het is niet de roepstem van dezen of genen dichter. Maar deze bundel is de stem van het volk, van een volk in nood. Bezielde mannen die voor vrijheid vechten Zijn sterker dan een troep betaalde knechten. Wij vreezen niets, den duivel noch den dood. Wordt wakker want de nood is groot. Dat was de bazuinstoot, de slaande trom, die het geslagen geweest. Laat hier een volk herrijzen, wijzer schooner Dan toen het neerdaald' in het doodsgebied. Dat van Uw aard' opnieuw een vrij bewoner Staag naar de kom van Uw voleinding ziet Dit alles mag niet vergeefs geweest zijn, en waar het toch dreigt te wórden, daar moet de stem van het Geuzenliedboek op nieuw krachtig doorklinken als een brandklok in den nacht. Zij vielen naamloosmaar wat zijn hun namen? Zij zijn ons deel, ze zijn ons bloed, zij zijn ons zaad. Om deze korrels balt een vuist zich samen, In voor van bloed ontkiemt uit hen de daad! De tijd snelt voort en elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad, en alles wat geweest is wordt zoo wonderlijk snel overspoeld door het gedoe van eiken dag. Maar het is goed om even stil te staan en na te denken hoe of alles toch wel is geweesttoen en toen... en we bladeren in het Geuzenboek Levens... jonge levens zijn er gevallen... offers... tranen... voor u en voor mijWee dengeen, die hen vergeten zal. Deze stem men van het Nederlandsche volk in nood zullen moeten blijven leven en zullen ons denken en handelen en keuze doen telkens moeten richten, want wij hebben een eere schuld tegenover hen en ons Va derland en onze kinderen. Wat tusschen muur en geweerloop is geleerd blijve parool voor heden en morgen. Laabhet goed zijn geweest, onze daden, of misschien ook verkeerd voor hooger doel ons te offeren hebben wij tenminste geleerd. Is dit niet de zin van het leven en misschien ook van den dood te leeren ons zeiven te geven in aller nood? Een der vooraanstaande figu ren uit de Oostenrijksche verzets beweging, de heer M.VonGrimm, die reeds vele jaren voor den oorlog in Nederland woonachtig was, en thans naar ons land is teruggekeerd, heeft aan een medewerker van het A.N.P. het een en ander verteld omtrent het Oostenrijksche ondergrondsche verzet tegen de Duitsche onder drukking voor en tijdens den tweeden wereldoorlog. Onmiddellijk na den overval op Oosterijk op 11 Maart 1938, werden alleen ai in Weenen bin nen 48 uur door de Duitschers niet minder dan, 76.000 personen gearresteerd. Met deze inhechte nisnemingen, die de élite van de Oostenrijksche intellectueelen en politici omvatten, werd de lange rij van den onafzienbaren stoet gearresteerden uit alle later be zette landen van Europa op weg naar de, Duitsche concentratie kampen, geopend. Na deze arres tatie werd het geheele Oostenrijk sche ambtenaren- en politiecorps gezuiverd en door Duitschers of aoor Oostenrijksche nazi's ver- Vangen, Dit beteekende het begin van 'n meedoogenlooze onderdrukking der Oostenrijkers door de Duit schers. Na de arrestaties was de vor ming van nationaal verzet een schier onuitvoerbare taak, in tegenstelling met landen als Ne derland en Frankrijk, waarmede door lagere ambtenaren of politie mannen voortreffelijk werk werd verricht bij opbouw en organisa tie van illegaal werk. Men denke slechts aan de vervaardiging van iodentiteitspapieren, of aan de Verstrekking van levensmiddelen kaarten aan illegale werkers en onderdiuiokers. Ondanks de bestaande moeilijk heden werd reeds op 24 April 1938 door Dr. Kastelic later door de Duitschers doodgeschoten de grondslag gelegd tot de vorming van georganiseerde verzetsgroe pen. Niet alleen werd dus het leger der onafzienbare slacht offers van het nazidom door de Oostenrijkers aangevoerd, maar ook de ontelbare rij der Europee- sche verzetslieden. Toen de oorlog in September 1939 in het Westen uitbrak zocht en vond de Oostenrijksche ver zetsbeweging contact met de Ge allieerden. De voornaamste taak I werd niet alleen gezien in het I reduceeren van het Duitsche oor- logspotentieel, maar voornamelijk in het ondermijnen van het Duit sche moreel ten aanzien van het winnen van den oorlog. Een catastrophe voor de Oostenrijk sche verzetsbeweging beteekende het vinden van lijsten en geheime documenten met alle gegevens, na de capitulatie van Frankrijk, in /een door de Duitschers buit gemaakten trein bij iSoissons. Vrijwel alle kopstukken van de Oostenrijksche illegaliteit werden hierdoor aan de Duitschers be kend. Zij werden terstond ge arresteerd, waarbij vrijwel allen het leven verloren. Deze ernstige tegenslag had slechts een tijde lijke onderbreking van het illegale werk in Oostenrijk tot gevolg. Reeds in den zomer van 1941 was het contact met de Geallieerden weer gevormd. In Mei 1941 werd te Weenen toen de Duitsche militaire suc cessen een hoogtepunt hadden be reikt bet „operatiebureau van den Oostenrijkschen gevechts- bond" opgericht. Spoedig waren in alle belangrijke Oostenrijksche steden onderafdeelingen van dezen bond gevestigd. Door het mee doogenloos verwijderen van alle goede Oostenrijkers uit het open bare leven stimuleerden de Duit De Nationale Joodsche Raad, die te Jeruzalem in plenaire zit ting is bijeengekomen, heeft een verklaring gepubliceerd waaruit 'blijkt, dat de Joden in Palestina zich tot het uiterste zullen ver zetten tegen de pogingen de im migratie van hun rasgenooten te I verhinderen. Ter conferentie der Unrra te Genève hebben Donderdag spre kers van vijf landen, die hulp van de Unrra ontvangen, verzocht de internationale hulp aan Europa in 1947 voort te zetten. Het zijn: Tsjecho-iSlowakije, Polen, Grie kenland Joegoslavië en Oosten rijk. Clayton, waarnemend Mi nister van Buitenlandsche Zaken der V. S. verklaarde Woenslag, dat de werkzaamheden der Unrra 31 December in Europa zouden afloopen. De Noorsche afgevaar digde achtte het noodzakelijk dat het resteerende hulpverleenings- werk door een andere organisatie die dan van de staf der Unrra ge bruik zou kunnen maken, wordt overgenomen. Om de Amerikaaniche, Engel- sche en Sovjet-delegaties in de gelegenheid te stellen aparte bij eenkomsten te beleggen werd besloten Donderdag geen alge- meene vergadering meer te hou den. schers onbewust het groeiende Oostenrijksche verzet. Deze raten- schen werden allen illegale wer kers, en trokken als handelsreizi gers en verzekeringsagenten dfeoi heel Oostenrijk, propaganda voe rende en plaatselijk het verzet organiseerende. Als gevolg van de toenemende Verliezen aan de oorlogsfronten gingen de Duitschers over tot het oproepen van Oostenrijksche offi cieren in het leger, en het inscha kelen van wetenschappelijk ge- vormden in de Duitsche oorlogs industrie. Een nieuwe phase van de mogelijkheid tot verzwakking van het Duitsche oorlogspotentieel Werd hiermede ingeluid. Weinigen b.v. zal het bekend zjjn, dat als gevolg van de sabotage van Oos tenrijksche ingenieurs en profes soren een belangrijke vertraging Van vele maanden in de productie Van V-wapenen kon worden be reikt. Zoo slaagde de materiaal- inkooper van de V-wapenfabriek te Pilsen, een Oostenrijksch inge nieur, er in tal van maanden be langrijke grondstoffen, benoodigd voor de productie, eenvoudig „niet te vinden". Toen zij eindelijk ge- Vonden waren wist men met suc ces aflevering en transport der V-wapenen dusdanig te vertragen, dat, toen eindelijk met het af schieten op Engeland een begin werd gemaakt, de invasie in Frankrijk al een voldongen feit was geworden. Na de bevrijding van Frankrijk kregen de Geallieerden, door de Verkorting van den afstand, de mogelijkheid, om door middel van het afwerpen van parachutisten, wapenen en radiozenders het Oos tenrijksche verzet beter en doel treffender te maken. Hiermee brak ook voor de Oostenrijksche Voorvechters voor de vrijheid, evenals in andere West-Buropee- sche landen, het uur aan van daadwerkelijk actief optreden op grooten schaal tegen de Duit schers. In een tweede artikel zullen wij het aandeel der illegaliteit in de Oostenrijksche bevrijding behan delen. De export van tomaten naar Engeland is weer opengesteld. Nadat op 1 Augustus de Engel- sche regeering geen verderen in voer van tomaten uit Nederland toeliet, dreigde de binnenlandsche markt te worden overvoerd, waardoor wellicht groote hoeveel heden van dit product vernietigd hadden moeten worden. Bespre kingen tusschen de beide regee ringen hebben ertoe geleid, dat de uitvoer van tomaten naar En geland weer met ingang van 9 Augustus kon worden hervat. De minimum deviezen opbrengst is vastgesteld op 36,90 per 100 kg franco grens. Volgens welingelichte bron zul len de gedurende de eerste oor logsjaren gevormde en uitge werkte plannen om Duitsche en Italiaansche vlootversterkingen voor de legers van Maarschalk Grazziani en Generaal Rommel in Noord-Afrika te ondervangen door de Koninklijke Engelsche Zeemacht in de Middellandsche Zee worden toegepast om het smokkelen van Joden over zee naar Palestina tegen te gaan. Men verwacht, dat het sein tot het in werking stellen van deze ..klopjacht" gedurende het week end uit Londen zal worden gege ven. Het bericht van Vrijdag, dat de Engelsche kruiser Ajax uit Malta te Haifa is aangeko men, wordt te Londen als een eerste maatregel in het kader van deze actie beschouwd. Alle torpedojagers, korvetten en fre gatten in de Middellandsche Zee die patrouillediensten verrichten op de vaarwegen van Centraal Europa tot aan de kusten van Palestina, zullen waarschijnlijk met speciale troepen bemand wor den. die aan boord van elk schip met Joodsche immigranten, dat onderschept wordt zullen worden gebracht en daar verantwoorde lijk zullen zijn voor het handha ven van de orde,, totdat de illega le schepen naar de afgesproken havens zijn geleid. Deze troepen zijn alleen gewapend voor het ge val tegenstand wordt geboden. Volgens deze bron is het aantal voor deze actie beschikbare sche pen aanzienlijk minder dan dat van de gedurende de oorlogsjaren in dit gebied gebruikte schepen, maai- grooter dan het aantal sche pen, dat ter beschikking zou zijn geweest, indien soortgelijke om standigheden zich vóór den oor log hadden voorgedaan. (Vervolg) 4. De duisternis begon reeds te vallen, toen de boerenwagens van de Griete, geflankeerd door eeni- ge van die typische, vreemdsoor tige Russische karretjes, de kom van Zaamslag bereikten. In de Polderstraat werd halt gecommandeerd. Er volgde nu een vervelend en doelloos wachten, dat verscheidene uren duurde. Een tegenvaller voor de opti misten in het gezelschap, die aan vankelijk gemeend hadden, dat ze de Russische Hitlerianen met hun hebhen en houden naar Hulst of hoogstens tot de Belgische grens moesten vervoeren. Het urenlange oponthoud kwam hun knap onge legen en het is begrijpelijk, dat zij ongeduldig en danig ontstemd al wat Rus of Mof was vervloekten, nu zij met iedere minuut wachtens de kansen op een spoedige terug keer zagen dalen Eerst later bleek, wat er aan de hand was geweest. De wagenlevering op Zaamslag had eenige stagnatie ondervonden tengevolge van verkeerd begrepen „orders." Het schijnt, dat de gemeente bode bij de boeren in de omgeving briefjes had rondgebracht met het bevel om zoo en zoo laat op Zaam slag gereed te staan met een wagen, bespannen met twee paar den. Zooals het met zulke katte belletjes meer gaat en vooral als ze van de Moffen afkomstig wa ren, hadden de meesten die mooie papiertjes op de schoorsteen of op de vensterbank of ergens an ders gedeponeerd en verder net gedaan, of hun neus bloedde. Som migen waren per ongeluk met hun wagen op Boschkapelle in plaats van op Zaamslag terechtgekomen in de hoop, da*t de bende inmid dels vel vertrokken zou zijn. Anderen moesten noodzakelijk eerst hun wagens controleeren of de paarden verzorgen. En weer anderen deden heelemaal niets, zoadat op net vastgestelde uur op Zaamslag zoowat alles in het hon derd liep. De Moffen vloekten en tierden, zooals wij dat van de Edelgerma- nen gewoon waren. Spoedboodschappen werden rond gezonden, met bekend klinkende driegementen gekruid, en na veel vijven en zessen waren de meeste opgetrommelde boeren dan toch op het appèl verschenen. Na wat scheldkanonnades kon toen ook op Zaamslag het inladen beginnen. De wagens kier Zaamslagsche boeren werden in de Veerstraat opgesteld, terwijl in de Temeuzen- sche straat middelerwijl de Rus sen uit den Oesterput waren ge arriveerd. Het was een heele drukte op Zaamslag. De bevolking was uiit- geloopen pn legde een levendige belangstelling aan den dag voor de ongewone gebeurtenissen van dien laten Zaterdagavond. Toen het klokje van gehoorzaam heid de burgerbevolking de huizen injoeg, was de colonne nog niet vertrokken. Eenige Russenvrien dinnetjes zagen zich dus tot een haastig afscheid genoopt. Het ove rige Zaamslag sliep die nacht lek ker bij het prettige vooruitzicht, dat ze 's anderen daags de Russen kwijt zouden zijn. Ook de „staf" was dien avond druk in de weer geweest. De „staf", dat waren de Duitsche of ficieren, belast met de leiding van het Russen-bataljon. Mooie jon gens over het algemeen! D'r was een Duitsche „Oberleutnant" ge weest, dien men vereerd had met de bijnaam van de BoschduifOver dit heerschap, die een heftig aan bidder was van „W-ein, Weib und Gesang", zijn beden ten dage op Zaamslag nog tal van pikante ver halen in omloop. Helaas vallen die buiten het kader dezer on schuldige feuilletons De avond, waarop de karavaan werd geformeerd, was een drukke avond geweest voor de Moffri- kaansche officieren Sonderling en Jacobs. Sonderling (een zonderlinge naam voor een Mof) wn~ i'rM bekend als dc palenkoning". Deze man had heel wat zorgen doorstaan ten tijde van de palen- planterij, waarin hij trouwe mede werking had ondervonden van Maan Dieleman, den braven boer, die op een onzalig oogenblik als surrogaat-burgervader van Zaam slag was uitverkoren geworden. En Jacobs was langen tijd de trouwe metgezel geweest in liefde en leed (maar stellig meer in lief de dan in leed) van burgemees- ter's Dientje, met wie hij paard reed en danste en reisde en trok. Dientje, een ietwat pukkelig en sproeterig kind, zat „op kantoor" bij de Gestapo in Terneuzen, waar haar Duitsche galant haar vaak bezocht. Op Zaamslag vormden zij een veel en toch weinig ge zien paar. En dan was er nog de „Spies". „Meister" was zijn eigenlijke rang, maar heel Zaamslag kende hem slechts als „de Spies". De Spies was dol op fruit, dat hij in een naburige boomgaard in velerlei heerlijk-sappige variaties vond. Soms vond hij er ook de Russen, want die lusten ook fruit. Booze tongen beweren, dat Ja cobs en de Spies den Rus, die eens in het nachtelijk duister een N.SjB.'er doodschoot, hartelijk hadden gecomplimenteerd, omdat hij hem zoo goed geraakt had. Ja, schieten konden ze, die Russen en ze schoten met evenveel vreugde op een N.S.B.'er als op een haas ol een konrjn. En die Zaamslagsche N.S.B.'er had nog wel in Amerika gezeten. Een klein vermogen had hij er door gelapt. Terug op Zaamslag, was hij later N.S.B.'er geworden, omdat de Duitschers voor „Arbeit" zou den zorgen. Maar in plaats van arbeid vond hij de dood Waarom was de vent ook niet in Canada gebleven? Op Maan Dieleman, die in elk geval kan zeggen, dat hij nog eens burgemeester van Zaamslag is ge weest, heeft men tijdens de boo- menplanterij een mooi gedicht ge maakt. De Zaamslaggenaars her inneren het zich nog wel. Ook buiten Zaamslag is het ijverig vermenigvuldigd en van hand tot hand gegaan. Toch was Maan geen kwaaie kerel. Alleen wat onnoozel, zei iemand, die het kan weten. Op den dag van zijn installatie als burgervader, toen heel Zaam slag door afwezigheid schitterde moest hij na afloop van de „plech- tigheid" telefoneeren. De aanslui ting liet wat lang op zich wach ten en Maan Mep lichtelijk zenuw achtig de gang op en neer. Daar was een timmerman een karwei tje aan het doen. Nieuwsgierig en wat verwonderd zag die den versen burgemeester ijsberen. Tot Maan op hem af kwam en ver ontschuldigend zei: „Ik loop hier maar een beetje te wachten, want ik moet telefoneeren, weet je, en dat duurt zoo lang." Om elf uur was het inladen ge beurd. De karavaan kon eindelijk vertrekken. Het was bar donker en het woei hard. Een nacht van koude, van storm en regen ving aan. De karavaan trok het land in. Naar Hulst, van daar naar de Belgische grens, langs omwegen naar Sinterklaas, naar onbekende streken, waar gevaren wachtten, waar de dood loerde. Want het was oorlog. Vliegmachines ronkten boven de wagens, mitrailleurs knetter den Paarden vielen, menschen zoch ten dekking. De karavaan trok den oorlog tegemoet (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2