1 WecetdnUuws i*% (Uisett. VRAGEN VAN DEN DAG Hongarije zoekt een weg uit den chaos Verklaring van de R. V. D. Oostenrijksch memorandum Sempc gevroogdi MOLOTOF veroorzaakt nieuwe strubbelingen. A - A ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946. I FRANKEER ALS REGEL MET 1 EEN NATIONALE j HULPZEGEL. De Parijsche Conferentie. NIET ACCOORD MET GENOMEN BESLUITEN. De stabiliseering van de valuta. te Batavia over de toekomstige bespre kingen. Britsche nota inzake Duitschland. De Arabische liga en de toekomst van Palestina, Het verdrag van de zeeëngten verlengd. De Palestijnsche kwestie Perzische Regeering eischt terugtrekken Britsche troepen. inzake Zuid-Tirool. m ,Zwf rte-handels- betrekkingen" tusschen OuitschlandNederland Moeilijkheden bij de fruitdistributie opgelost Doodstraffen in België. Barmhartigheid en rechtsgevoel. g WEERSVERWACHTING j 1 medegedeeld door het K.N. |Mi. De Bilt geldig tot 1 hedenavond. Toenemende wind. 1 Inzetende regen, in den 1 namiddag gebroken bewol- g 1 king, aan de kust krachtige g 1 tijdelijk wellicht stormach- g= 1 £jge wind tusschen Zuid en 1 Wist, koel. ^ll!lllllllllilllllllli;!IIIIIIIlllillUUIIIIIIIII!llllllllllllllllllll!!illlllllllll!l! DE VRIJE ZEEÏÏ Hoofdredacteur Herm. Steggerda. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. 1 Redactie-adres: If Noordstr. 55-57, Terneuzen. I Tel. 2510 - Na 6 uur 2072 1 Hoofdagentschap voor fg West Zeeuwsch-Vlaanderen Willernsweg 83. Schoondiike I Uitgave Stichting ,J)e Vrije Zeenw" Verschijnt dagelfl is Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - i'ernevzen. Iliis - 2de Jaargang No. 272. Advertentieprijs: per mm 50 ct.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.: iedere regel rpeer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer i ||ll!llllllll!!ll!!IIIIIIIIUIIIIII!lllllllll!llllllll[l!l!!l!llllll!l!!l!||!!ll!l|||||||||!|||j|||{|||||g|{nr Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. all!WMIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIU!N De zevende plenaire bijeen komst van de Vredesconferentie begon Donderdagmiddag om vier uur. Nadat de afgevaardigden bun plaatsen hadden ingewonnen, stelde Bidault voor hij opsteken der handen over het reglement van orde te stemmen. Zoover kwam het echter niet, want Molotof vroeg onmiddellijk het woord. Hij verklaarde zich niet accoord met de door de com missi® voor het reglement van orde zoo moeilijk bevochten over eenstemming door middel van het Brttsche cmpromisvoorstel, waar bij ook aanbevelingen bij eenvou dige meerderheid zijn toegestaan. Hij vond dit besluit onjuist en stond er op, dat het zou worden herzien. Het compromis, aldus Molotef, is blijkbaar door Enge land en de V. S. voorgesteld op dat de conferentie de door hen gesteunde aanbevelingen gemak kelijker kan aanvaarden. Dr. Herbert Evatt (Australië) was de eerste die antwoordde op deze nieuwe oppositie van Rus sische zijde. Hij herinnerde er aan, dat het besluit om het Brit- sche compromisvoorstel te aan vaarden in de commissie voor het reglement van orde was genomen met 15 tegen 6 stemmen, dus met een meerderheid van meer dan twee derden. Tijdens de vertaling van Molo- tof's rede verliet de Britsche dele gatie de zaal teneinde snel over leg te plegen. De Joego-Slavische afgevaar digde Kardelj, die na Evatt siprak. zeide dat Joego-Slavië, bij aan vaarding door de conferentie van de eenvoudige meerderheid, nog slechts onder zeer streng voorbe houd aan de conferentie zou blij ven deelnemen. Alexander, leider van de Brit sche delegatie, verklaarde, dat de woorden van Molotof nauwelijks de moeite van overdenking waard warm. ,,De wereld wenscht dat we voortmaken met den vrede", aldus Alexander, ,,en een lang durige en vervelende herhaling van alles wat er op dit punt reeds is gezegd, is allerminst wensche- lijk". Het (Sovjet-Russisch amende ment betreffende de meerderheids kwestie is ter plenaire zitting van de conferentie van Parijs met vijftien tegen zes stemmen ver worpen. De Sovjet-Unie stelde bij amen dement voor om terug te keeren tot den oorspronkelijken tekst van de voorstellen der Groote Vier" betreffende de procedure, volgens welke voorstellen slechts aanbevelingen, die door de confe rentie met een tweederde meer derheid zouden zijn aangenomen, aan den raad van de Vier Minis ters van Buitenlandsche Zaken doorgegeven zouden worden. De nieuw benoemde Minister van Marine, Kapitein-Luitenant ter Zee, J. J. SCSHAGEN VAN LEEUWEN. Met de overschrijding van de trSHoenengrens, waarbij onlangs reeds biljetten van 10Ö trillioen werden uitgegeven is eigenlijk pas een einde gekomen aan de inflatie van de pengö, welke voor de eerste maal in de inflatie-ge schiedenis tot de allerlaatste con sequenties, ja, tot het absurde toe, werd doorgevoerd. Op 1 Aug. werd het nieuwe geld de gulden (Hongaarsch: „forint") in om loop gebracht. Deze munt is een bescheiden nakomeling van zijn eerbied waardigen voorvader de fo»nt" van de negentiger jaren. Toen waren 4 a 5 van deze geld- een officieel communiqué va» dsn Regeeringsvoorlichtings- dienst. dat Donderdag is uitge geven, wordt verklaard dat de Nederlandsche Regeering zich al tijd op het standpunt heeft ge steld, dat het noodzakelijk is om den. toekomstigen politieken sta tus van Indonesië niet alleen met de groep Sjahrir te bespreken, doch eveneens met andere Indo nesische groepen, alsmede met vertegenwoordigers van de Neder landsche, Chineesche en Arabi sche bevolkingsgroepen. De conferentie van Malino is hiervan het begin geweest of- sohoon in dit geval de bedoelin gen nog niet verder gingen dan het voeren van besprekingen met de Indonesische vertegenwoordi gers van die gebiedsdeelen, die thans onder Nederlandsch gezag staan. De Regeering heeft echter reeds uitdrukking gegeven aan naar voornemen om de verzoeken van bevolkingsgroepen van verschil lende nationaliteiten om aan de besprekingen te mogen deelne men in te willigen. Deze groepen hebben als hun wensch te kennen gegeven, dat zij willen samen werken ,,op associatieven grond slag". De Regeering heeft het juist geoordeeld om. op denzeifden grondslag en met de zelfde mo gelijkheden als Malino, een spe ciale conferentie bijeen te roepen, waaraan alle groepen zullen deel nemen en waar zij zich van el kanders wenschen op de hoogte kunnen stellen. Op deze conferentie zullen te vens afgevaardigden worden be noemd voor de conferentie die te Malino is aangekondigd en die ten doel heeft om de politieke re constructie van Borneo en de Groote Oost uit te werken. Mocht daartoe de wensch be staan, dan zullen de groepen te vens in de gelegenheid worden gesteld om onderling overleg te plegen, zonder dat daarbij een vertegenwoordiger van de Regee ring aanwezig is. Het ligt in de bedoeling van de Regeering om deze conferentie op 1 September te doen beginnen. Een definitie ve datum is echter nog niet vast gesteld. Daar men verwacht, dat aan deze voorbereidende conferentie een groot aantal personen zal deelnemen, zal het voor de afge vaardigden wel niet mogelijk zijn om hun adviseurs mede te nemen. stukken voldoende om behoorlijk schoeisel te koopen, terwijl met het nieuwe geldstuk een paar schoenen op 100 gulden komt te staan. In ieder geval is dit een veel rustiger aandoend ge tal in vergelijking met de astro nomische cijfers van 7 quadril- lioen, den vroegeren nominalen prijs voor een paar schoenen, be rekend in inflatie-pengö. In den laatsten tijd beliep de devaluatie van de pengö dage lijks reeds op 300 °/o in doorsnee; dat beteekende een ongeveer dui zendvoudige devaluatie oer week in twee weken circa de sprong van het billioen naar het tril lioen Wanneer dus een ambtenaar van de financieele afdeeling bij het Boedapester stadsbestuur, die zelfs bij deze zuiver denkbeeldige getallen zich nog niet in een nul vergiste, zou hebben uitgerekend, dat de belastingbetaler in Boeda pest in de eerste helft van het jaar de stadskas met niet minder dan 73 trillioen pengö rijker zou hebben gemaakt dan zou dit stadsbestuur midden Juli toch niet meer in staat zijn geweest met dit bedrag in hun eigen stads tram drie enkele reizen te beta len! Daar de spoorwegen op hun beurt de verhooging van hun ta rieven reeds om administratieve redenen niet op gelijken tred kon den houden met de tarieven van de stadstram, ontstond dikwijls de groteske situatie, dat een reis per trein dwars door het land niet meer kostte dan een ritje met de tram in Boedapest! Als provitorisch betaalmiddel in het dagelijksch geldverkeer diende gedurende de laatste we ken de „belasting"-pengö welke de inflatie-pengö verving. Deze werd gebruikt bij betalingen aan openbare instanties, terwijl voor al voor betaling van belasting gelden zoogenaamde „belasting bankbiljetten" werden uitgege ven. De staat verrichtte zijn beta lingen den laatsten tijd alleen nog maar met dergelijke biljetten ac cepteerde daarentegen wel infla tie-pengö als betaalmiddel, om deze pengö vóór 1 Augustus zoo veel mogelijk uit het geldverkeer te doen verdwijnen. De belasting-pengö werd einde 1945 in omloop gebracht, tenein de door dit betaalmiddel een zoo standvastig mogelijke waarde meter te verkrijgen voor betalin gen van belasting, crediet-trans- acties, spaargelden en later ook bij de regeling van loonen en sa larissen. Al kon de koersverhoo- ging van dit betaalmiddel ook niet altijd gelijken tred houden met de sprongen van de inflatie, de reëele waarde van de belasting- pengö maakte midden Juli toch nog steeds 10 °/o uit van zijn waarde in Januari. Pas in de tweede helft van Juli, vanaf het moment, dat deze pengö de onbe streden rang van ,.geld" te beklee- den kreeg, begon dit betaalmiddel in hooge mate aan de inflatie- bacterie te lijden. Op 19 Juli was de koers van de belasting-pengö 1 trillioen infla tie-pengö en kostte toen een kilo vet reeds 160 millioen. 'n enkele oigaret 40.000 tot 1 millioen be lasting-pengö. Twee dagen later steeg de belasting-pengö ten op zichte van de inflatie-pengö met het 7-voudige en was de koers 7 trillioen. Mèt den val van de geldwaarde in het bodemlooze, werd ook de toestand van de steedsche bevolking steeds beden kelijker. Terwijl enkele bedrijven, zooals de Weeding-industrie, de fabrieken, waarin landbouwwerk tuigen worden gemaakt, of zelfs de kolenmijnen in de gelegenheid waren .hun producten te ruilen tegen levensmiddelen voor hun personeel en dit hierdoor in be vredigende mate konden onder houden, moesten arbeiders van andere industrieën, bouwvakarbei ders, ambtenaren en bijna al het personeel van intellectueele be roepen meer en meer de buikriem nauwer toehalen. Gelijktijdig met de invoering van de nieuwe gulden op 1 Augustus, had ook een ingrijpende verande ring in den geheelen vrijen han del plaats. Deze werd omgegooid op een algemeene distributie van levensmiddelen en vele industri- eele grondstoffer en producten, welke onder staatsbeheer zijn ko men te staan. Hierdoor hoopt men iedere spe culatie en prijsopdrijverij te ver hinderen welke tengevolge van het tekort aan levensmidde len en aan de meeste artikelen noodig voor het dagelrjksch ge bruik een gevaar kunnen op leveren voor de stabiliseering van de valuta en tot nieuwe inflaties zouden kunnen leiden. Het nieuwe wetsontwerp, dat de Hongaarsche Regeering het parlement wenscht voor te leggen, behelst tegen eco nomische delicten drastische maat regelen tuchthuisstraf tot 10 jaar en voor de zwaarste gevallen zelfs de doodsstraf. Op die manier zoekt Hongarije uit den verschrSkkelijksten chaos, die wel ooit heeft bestaan, den weg te vinden naar normale ver houdingen. Donderdag is de tekst gepubli ceerd van een nota, die de Brit sche regeering vorige week heeft gezonden aan de V. S., de Sovjet unie en Frankrijk. In deze nota wordt er op gewezen, dat bij de overeenkomst van Potsdam is be paald, dat de Sovjetregeering niet het recht heeft bij wijze van her stelbetaling goederen uit Duitsch land te betrekken, zoolang dit land nog geen uitvoeroverschot heeft. Deze overeenkomst kan niet eenzijdig door een der onder teekenaars worden opgezegd. De behandeling van Duitschland als economische eenheid gedurende den bezettingstijd is bij Potsdam bepaald. Deze bepaling moet in de eerste plaats worden nage leefd en de kwestie van herstel betalingen is daaraan onderge schikt. Na een beschouwing van de besprekingen der Groote Vier te Parijs zegt de nota, dat de Brit sche regeering nimmer den Rus- sischen eisdh tot herstelbetalingen ten bedrage van 10 milliard dol lars heeft aanvaard. De Sovjet vertegenwoordiger, aldus de nota, heeft verwezen naar de bepaling, dat bepaalde producten naar de westelijke zónes moeten worden gezonden in ruil voor industrieele installaties die uit die zónes aan Rusland zouden worden geleverd. Aangezien deze leveringen vol gens genoemden vertegenwoordi ger weinig voortgang maken, acht de Sovjet-Unie zich blijkbaar gerechtigd goederen uit de loo- pende productie van Duitschland tot zich te trekken. Volgens de nota is de door den Sovjet-vertegenwoordiger aange haalde bepaling niet ter zake dienend. Zij is geen rechtvaardi ging, aldus de nota, voor het weg halen van goederen als herstel betaling zoolang de Duitsche exporten onvoldoende zijn om de noodzakelijkste aankoopen in het buitenland mede te betalen. Ten gevolge waarvan reeds een jaar lij ksche last van 100 millioen pond sterling op de andere bezettende •mogendheden rust. In de nota wordt aan de V. S., Frankrijk en de Sovjet-Unie verzocht hun standpunt bekend te maken. In dien zij het met de in de nota tot uitdrukking gebrachte principes eens zijn verzoekt de Britsche regeering onmiddellijk maatrege len te nemen om deze in praktijk te brengen. Jamal Hoesseini, vice-voorzitter van de Arabische hooge commis sie voor Palesina, heeft Vrijdag aan Engelsche en Amerikaansche verslaggevers meegedeeld, dat 6 van de 7 leden der Arabische Liga tegen een verdeeld of een federa tief Palestoina zijn. Naar hij zeide zulle,n de Arabische staten de voorgestelde besprekingen in Londen als een voorspel gebrui ken voor het voorleggen aan de V. N. van de Arabische belangen in Palestina. Het verdrag van Montreux, over de zee-engten (Dardanellen en Bosporus) is van Donderdag af voor vijf jaar verlengd, waar door geen enkele wijziging voor 1951 kan. worden aangebracht. Het verdrag bepaalt, dat de mo- gendhedeit, die tiet hebben onder teekend, elke vijf jaar van No vember 1936 af wijzigingen van een of meer beschikkingen kun nen vragen, op voorwaarde, dat dit uiterlijk drie maanden voor het afloopen van het verdrag wordt aangevraagd. De Sowjet-Unie heeft aldus geen stappen ondernomen om voordeelen voor doorvoer en con trole in de zee-engten te verkrij gen, hoewel zij zoowel te Pots dam als bij den Turkschen am bassadeur te Moskou de kwestie naar voren heeft gebracht. Waar nemers zijn in het algemeen van meening, dat de Sowjet-Unie al dus de bedoeling schijnt te hebben dit probleem door directe onder handelingen met Turkije te rege len, op een oogenblik, dat gunstig voor haar is. De Sowjet-Unie heeft indertijd militaire bases in de zee-engten gevraagd, hetgeen door Turkije, gesteund door En geland en de Ver. Staten van de hand werd gewezen. Ahmed Sjoekeiri, directeur van het ,,Arab Office", heeft Donder dag aan de pers verklaard, dat ,,aue diplomatieke- en politieke krachten worden gemobiliseerd" om het Anglo-Amerikaansdhe plan voor de vorming van een bondsstaat Palestina te torpedee- ren. Mochten onze pogingen falen, zoo zeide hij, dan zullen de Arabieren krachtdadig optreden. Intusschen heeft het Jewish Agency alle voorbereidingen tot bet opnemen van 100.000 Joden getroffen. Volgens een woord voerder van den Joodscben raad te Londen zijn sedert Januari van dit jaar 10.000 illegale immigran ten uit Europa in Palestina ge land, die gemakkelijk in het Palestijnsche arbeidsproces zijn opgenomen". 60 Percent van hen werken op het land. De Perzische regeering heeft geëischt, dat de Britsdh-Indische troepen onmiddellijk uit Basra zullen worden teruggetrokken, al dus een officieele mededeeling te Teheran. Naar officieel te Teheran wordt medegedeeld, heeft de Perzische regeering bij de Britsche ambas sade te Teheran een protest inge diend tegen de aanwezigheid van Britsch-Èidische troepen te Basra, een haven aan de Perzische Golf in Irak, waarin het onmiddellijk terugtrekken der troepen wordt geëischt. De nota haalt uitzendin gen van de B.B.C. en Radio New Delhi aan, waarin melding wordt gemaakt van het sturen der troe pen naar Basra ter verdediging van de Britsche belangen in Per- zië, indien dit noodzakelijk mocht blijken. De Britsche troepen, ter be scherming van de Britsche en Britsch-Indische belangen in Zuid- Perzië naar Basra gezonden, zul- Uit protest tegen het regee- rihgsverbod om geiten te laten grazen, hebben geitenherders in de bosschen bij Kyrenia (Cyprus) een brand gesticht, die groote af metingen aanneemt. Tien landen hebben bij de regee ring der V. S. een verzoek inge diend om schepen te mogen aan koopen, die de Amerikaansche marine over heeft. Het grootste aantal wil China hebben (159), Nederland, heeft aanspraak ge maakt op 45 stuks, die, zooals wij reeds meldden, ook geleverd zul len worden. Drie groepen waarnemers zul- len voor de V, N. de toestanden In de gebieden, welke oorlogsschade hebben geleden, gaan bestudee- ren. Een der groepen zal o.m. Nederland bezoeken. Van officieele zijde wordt te Washington verklaard, dat er geen mijnen gelegd zijn in de ter ritoriale water om Palestina, hier mee wordt een mededeeling van Peter H. Bergson, voorzitter van het Joodsche comité voor natio nale bevrijding, tegengesproken. Een door de Duitschers in 1941 gebouwde 105 meter hooge drij vende hijschkraan van ruim 3 millioen kg en met een hefvermo gen van ruim 350.000 kg, naar men zegt de grootste ter wereld, wordt thans in Duitschland ter verscheping naar San Pedro in Californië, gedemonteerd. Het systeem van voorrang by de passage op schepen van de HollandAmerikalijn is door ge noemde maatschappij met ingang van 5 Aug. j.l. afgeschaft. Zwitsers ehe (politie, die het eiland Broissage in het Lago- Maggore heeft afgezocht om het lyk van Mussolini te vinden, is hierin niet geslaagd. De Oostenrijksche Bondsregee- ring heeft een memorandum aan de Vredesconferentie gericht, waarin zij verzoekt op Zuid-Ti rool "de principes van het Atlanti sche handvest en het statuut van de Vereenigde Naties toe te pas sen. Verder verzoekt zij zelfbe schikkingsrecht ten behoeve van Zuid-Tirool. De Oostenrijksche regeering wijst er hierbij op dat in September 1945 de Groote Vier te Londen hebben besloten dat Zuid-Tirool Italiaansch blijft, zon der te luisteren naar de stem van Oostenrijk of van de bewoners Van het gebied zelf, terwijl de be volking daar overwegend Oosten rijksch is. Een referendum in Zuid-Tirool is het eenige middel om tot duurzame vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk te komen, aldus het memorandum. 'SSM, x Domburg ig een der weinige plaatsen op Walcheren, die het water met rust liet. Maar de zeereep, die een onderdeel van Hitler's „Westwall" vormde, is in den oorlog natuurlijk niet ongerept ge bleven. Op het duin werden geschutsstellingen gebouwd, die thans na jarenlang wachten op een landing!, die hier niet kwam, dienen tot speelplaats voor Domburg's jeugd. len in het uiterste geval de Perzi sche grens overschrijden. De Perzische ambassadeur Khoessein Ala Pasja heeft ver klaard, dat Perzië zou trachten de zaak direct met Engeland te rege len. Slechts als de Britten zouden weigeren terug te trekken of ver dere soortgelijke stappen zouden nemen, zal Perzië de kwestie voor de Vereenigde Naties brengen. De Duitsche groot-industrieel Rudolf Bomberg is tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van zijde naar Nederland tot een bedrag van ongeveer 100.000. Hij werd bijgestaan door twee Nederlan ders, Bock en Verberg, die ieder vier maanden kregen. Blomberg verzekerde, dat t niet zijn bedoe ling was geweest zwart te han delen, maar dat hij credieten bui ten Duitschland wilde verwerven teneinde in meer normale tijden grondstoffen te kunnen invoeren. Aan de moeilijkheden, die wa ren ontstaan ten aanzien van de voorgenomen distributie van fruit, is thans, r.aar verwacht mag wor den, een eind gekomen. Vertegenwoordigers van de kleinhandelaren in fruit hebben overeenstemming bereikt met de Overheid, v? Aan de bezwaren van de detail listen is de Règeering zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Zooals bekend is de geldig heidsduur van de aangewezen bonnen inmiddels verstreken, zoo dat hieromtrent nog nadere me- dédeelingen zullen volgen. Naar te Brussel vernomen wordt, hebben Belgische militaire gerechtshoven tot 1 Juni 3758 doodstraffen voor oorlogsmis daden uitgesproken. Hierbij zijn 2454 vonnissen bij verstek. Slechts 102 vonnissen zijn totnogtoe ten uitvoer gebracht. Buitenlanders die ons land be zoeken spreken telkens hun ver bazing uit over den snellen voort gang van den herbouw van ons verwoeste land. Amerikanen, En- gelschen, Zwitsers zijn vol lof over de voortvarendheid waarmee in ons land de herstelwerkzaam heden worden aangevat. Voort durend wordt ons land dan ver geleken met andere verwoeste ge bieden en deze vergelijking valt voor ons niet ongunstig uit. Deze buitenlanders nemen goede in drukken van ons land mee naar huis terug. En het is waar, we hebben op bepaalde punten ook wel groote dingen bereikt en dat in korten tijd. Walcheren is weer droog, wat de spoorwegen pres- teeren dwingt respect af, en de herstelwerkzaamheden aan brug gen verloopen naar omstandig heden vlot. Het is geen wonder, dat men. wanneer men deze bereikte resul taten aanschouwt, onder den in druk komt van de vaart waarmee in ons land de herstelproblemen worden aangepakt. Zij die van over de grenzen komen zijn dus vol lof. maar zeer velen die bin nen de grenzen wonen en die direct te maken hebben met de verwoestingen, door den oorlog teweeggebracht, hebben een tegenovergestelde meening. Zij klagen over traagheid en bureau cratie en paperassenrommel die allen snellen" voortgang in den herbouw belemmert. Waarom kunnen de Spoorwegen en Water staat zulke groote resultaten be reiken op korten termijn, zoo roe pen ze uit. Wel dat komt hier door omdat Spoorwegen en Wa terstaat machtige lichamen zijn die zelf de werken uitvoeren en zelf te heslissen hebben en van den bureaucratischen rompslomp dus weinig of geen last hebben. Maar heel anders staat de zaak wanneer het gaat over herstel van verwoeste huizen en schuren etc. Dan moeten er zooveel for mulieren worden ingevuld die he. en derwaarts gezonden moeten worden, dat er maanden verloo pen voordat men zoover Is dat men misschien aan den werkelij- ken ophouw kan beginnen. Een voorbeeld ter toelichting laten wij hier volgen. Wat er noodig is om een vergunning te bekomen voor het herstel van een door oorlogsgeweld getrof fen gebouw. U bent een gedupeerde en U woont in O. Z.-Vlaanderen. Uw woning is door oorlogsgeweld ver woest." U wilt spoedig herstel. Wat moet U doen om vergunning tot herstel te bekomen. Het vol gende. U begint bij het begin en vraagt een architect de noodige maat regelen te treffen. Uw architect maakt een schetsontwerp. U gaat er mee accoord en de architect stuurt de schets naar het Bureau Wederopbouw te Goes. Dit Bu reau neemt de schets in ontvangst om deze daarna door te sturen naar de Architectenkeuze Com missie. Deze commissie moet n.l. uitmaken of de door U gekozen architect wel over voldoende be kwaamheid beschikt om het werk uit te voeren. Indien deze com missie van oordeel is, dat dit niet het geval is dan hoort U dit en dan staat U weer aan het begin. Dan moet U een anderen architect zoeken etc. We nemen aan dat Uw archi tect door de Architecten-commis sie waardig wordt gekeurd het werk uit te voeren. De beslissing van deze commissie wordt dan weer doorgegeven naai het Bu reau Wederopbouw te Goes. Het Bureau Wederopbouw laat U dan weten, dat het met den architect in orde is. U zegt dit natuurlijk direct tegen den door U gekozen architect en deze kan nu beginnen een definitief plan tot herstel te maken. Deze heeft daar natuur lijk eenigen tijd voor noodig, er moeten lichtdrukken worden ge maakt en voorzien zijn van be schrijving en materiaalstaat. Wanneer deze gereed zijn wor den 2 stellen ieder met 3 afdruk ken ingediend hij het Gemeente bestuur uwer woonplaats. Dit Ge meentebestuur op zijn beurt zendt beide stellen aan den districts opzichter van den Centr. Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Door dezen ambtenaar wordt het toegezonden plan getoetst aan de bouwverordening en de bepalin gen van den Wederopbouw etc. en daarna voorzien van uitvoerige rapporten opgezonden naar den Directeur van den Centralen Dienst van Bouw- en Woningtoe zicht. Deze directeur beziet en beoor deelt de ontvangen stellen en zendt één stel voorzien van zijn opmerkingen met den materiaal- staat naar het Bureau Wederop bouw te Goes. Vandaar gaan de 3 teekeningen naar den Super visor in Amsterdam. Deze Super visor is de man die tenslotte uit maakt of het werk van uw archi tect uitgevoerd kan worden of dat er eerst nog* allerlei wijzigingen in moeten worden aangebracht. Het komt wel eens voor, dat een supervisor geen aanmerkingen heeft, maar meestal is diit wel het geval. Wat zou een supervisor beteekenen die geen aanmerkin gen zou hebben! Maar laten we aannemen dat U geluk hebt en de supervisor geen aanmerkingen beeft. Dan wordt het plan van uw architect voorzien van de handteekening van den Supervisor weer teruggezonden naar het Bureau Wederopbouw te Goes. Vandaar gaat het plan echter weer op reis en wel naar den Dis- tricts-contröleur van den Weder opbouw in Z.-Vlaanderen Oost, te Hulst. Deze Districtscontróleur heeft voor een juiste beoordeeling noodig het taxatierapport van de Schade Enquête Commissie te Terneuzen. Van Hulst reist het plan dus naar Terneuzen. Daar wordt een afschrift van het taxa tierapport er bijgevoegd. Met dit rapport er by gaat het plan weer naar den Districtscontróleur te Hulst. Deze controleur stelt zich vervolgens in verbinding met uw (Zie verder pag. 2, 3e kolom.) Vóór 1 October zullen er naar het voornemen van de regeering 45.000 politieke delinquenten in vrijheid worden gesteld, op gron den van het feit, dat de tijd rijp is, aldus Minister Beel, om barm hartigheid te beoefenen. Dit be sluit heeft in verschillende Neder landsche kringen nogal eenige be roering geweikt er. met recht wordt de vraag gesteld, of deze brmhartigheid in overeenstem ming is met het rechtsgevoel van het Nederlandsche volk. In kringen der oud-illegale wer kers zegt men: ..Doe barmhar tigheid aan het Nederlandsche volk door het vasthouden der landverraders, en denke pas aan barmhartigheid als het recht zijn loop heeft gehad." Het protest richt zich in hoofd zaak niet tot de vrijlating van de „lichte" gevallen, maar tot de wijze warop de regeering de vrij lating denkt te realiseeren. Want wat is het geval: omdat men met grootere snelheid wil werken, wil men deze laten praeveleeren boiven de zooveel langzamer weg van het recht. Op zichzelf een lofwaardig streven maar niet in overeenstemming met het rechts gevoel. De regeering te Londen heeft telkenmale groote toezeg gingen gedaan en deze zijn niet vergeten. Om het plan der 45.000 vrijlatingen te verwezenlijken heeft de regeering 21 rubrieken gemaakt. Dat beteekent in wezen dat de regeering zich gaat be moeien met de rechtspraak Niet den aard der overtredingen maar departements-amlbtenaren zullen naar de gegeven richtlijnen rubriceeren en vrijlaten. Deze maatregelen waren blijkbaar noo dig omdat het aantal lichte geval len niet voldoende bleek om het getal 45.000 te bereiken. Aan W.A. en S.S.-mannen zijn er al leen al 20.000 man, over de andere categorieën nog niet gesproken. Het is een raadsel hoe men meent 45.000 man te kunnen loslaten. 20.000 gevallen zouden niet onder de 21 categorieën val'Ien. In een protestvergadering van oud-ille galen te Den Haag en omstreken, j heeft men openlijk dit beleid ge- I laakt. Een der sprekers wees erop in verband met het feit, dat het getal overblijvende gevallen gereduceerd moet worden tot 25.000: ,,De regeering wil dat laten doen door de zittende ma gistratuur. Daarvoor zijn richt lijnen aangegeven. Dientengevolge zullen in Utrecht 600 jongs S.S.-ers vrijkomen dat is het erg ste tuig. Gewezen tudhschool- bewoners krijgen we ook terug. Spr. verklaarde aan de hand van deze richtlijnen kans te zien om Mussert vrij te krijgen, als hij niet dood was. De regeering werkt mede aan de ondermijning van het rechtsbewustzijn van het Ne derlandsche volk, zeide spr., geen wonder, dat leden van tribunalen in het Zuiden en Oosten en ook al in het Westen en verscheidene leden van bijzondere gerechts hoven zich tegen dergelijke han delwijze zullen verzetten." De vergadering besloot tot een resolutie van den volgenden in houd: De oud-illegale werkers van 's-Gravenhage en omstreken tezamen met belangstellende land- genooten, in vergadering bijeen te 's-Gravanhage op Donderdag' 8 Augustus 1946, ter bespreking I van den voorgenomen maatregel der regeering betreffende de vrij- lating van 45.000 politieke delin- quenten voor 1 October a.e., zon- j der voorafgaande berechting, doch op grond van barmhartigheid, meenen ernstig bezwaar te moe ten maken tegen bedoelden maat- regel. Met een vrijlating van in- derdaad lichte gevallen onder be paalde voorwaaiden wordt vol komen ingestemd. 0 Blijkens bericht van het direc toraat-generaal van Justitie, zou het evenwel in de bedoeling liggen om thans ook vrijlatingen te be- werlptelligen van de door den Minister gestelde 21 categorieën zware gevallen, teneinde aan het getal 45.000 vrijlatingen te ko men. Een regeling als laatst bedoeld is voor het Nederlandsche volk onaanvaardbaar, aangezien hiermede noch het recht, noch de barmhartigheid gediend zijn.'' In dit alles beluisteren we een toon van verbittering, die wel begrijpelijk is, maar of ze geheel juist is, is een andere vraag. Laat men zich hier alleen leiden door rechtsmotieven, of spelen hier niet bevredigde gevoelens, die ons menschzijn nu eenmaal niet vreemd zijn, een rol? Het is. zelfs moeilijk om bij zichzelf de zoo noodige objectiviteit te kweeken laat staan bij anderen. Daarmee willen wij den weg' die de regeering hier volgt zeker niet goed praten. Een versnelling der berechting door tribunalen en ge rechtshoven blijft boven al het juiste middel, maar daarbij willen we toch opmerken, dat het rechts gevoel van velen ook langs dezen weg niet bevredigd wordt. Wie dikwijls een tribunaalzitting bezoekt en z'n oor te luisteren legt zal het opvallen hoe weinig men content is met de wettelijk toe gemeten straf, wijl de zaken dan 'toch naar behooren behandeld zijn. Dan wordt het telkens weer duidelijk, dat het met het rechts gevoel van sommige menschen ook niet heelemaal in orde is. De tijd is inderdaad rijp voor barm hartigheid, maar we hopen dat de regeering de juiste weg vindt, die het recht niet te kort doet en hef rechtsgevoel niet het wraak gevoel bevredigen zal. De regeering is op genoemde resolu tie wel een antwoord schuldig, hoewel wij ons de zwaarte van dit probleem volkómen bewust zijn.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1