Uit dc pMi/iftuc mm m a m Geheimzinnige wapenhandel. Vlas naar België. Koninklijke onderscheidingen Paging tot omverwerping der Luxemburgsche regeering? Advertentiën J. J. J, VAN DE GRIEK „DE SCHELDE" Aanbesteding 15000 SOLDATEN^LEERDEN MALEISCH.! VERNIELZUCHTIG PUBLIEK. KEF KNIEUWS- H.M. Jde Koningin reikt onderscheidingen uit. m i fm ïïm Ai Syrië en de Libanon nemen Britsche uitnoodiging aan. NOG EENS HET VEERVERV0ER OVER DE SCHELDE Antwoord der Ged. Staten. UIT HET RADIO-PROGRAMMA^ op 17 September. SPORTNIEUWS Een massamoord zonder weerga wordt berecht. Amerikaan dringt aan op Duitschen export. Vooid 8000 gulden aan lederwaren gestolen. SCHAAKRUSRIEK. i Ém mm mm m ..mé mé :rf:Ja#° Concours „Julianaruiters" ZWEM- POLOCLUB BUITEN VERVOEGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's Herto genbosch voor de Provincie Zee land hebben de volgende personen buiten vervolging gesteld: G. Oh. de Pauw en Francina G. Bakker, beiden te Sas van Gent; P. J. van Lanschoot, H. van Iwaarden, Marie E. Claerhoudt en Emille J. H. Cauwels, allen te Sluis A. Hillaert te Westdorpe; P. de Hullu te Nieuwvüet; J. C. v. d. Heuvel en A. de Caluwé, beiden te Breskens; J. F. van Heuckelom, J. M. G. v. d. Bo- gaert en Leonia* Fr. P. Beugels, allen te Hulst; Maria A. C. van Dorsselaer en P. Blommaert, bei den te St. Jansteen; Suzanne A. Cuveljé te Oostburg; J. Fieret, geb. Cramer te IJzendijke; W. J. de Bruijn te Terneuzen; A. Baart te Hontenisse, overwegende dat de verdenking ongegrond geble- E. Coens, P. v. d. Walle, J. de Taeye. L. J. M. de Taeye, C. L. de Taeye, J. M. de Taeye en R. Coens, allen te Aardenburg; Irma de Cock, P. J. Bogaart en Anna M. Adriaansens, allen te Honte nisse. Th. J. van Boven, S. J. Bauer, Elisabeth Bauer en Ger- maine de Badts allen ie Sluis; Wed. Mina M. Philips, geb. Barz te Oostburg; H. C. F. Bars te Koewacht; Orphelina M. M. Ver bist, geb. Adriaansens en Elisa beth S. de Roos, beiden te Hulst; D. Wolfert te Terneuzen; J. C. S. Rammeloo te Philippine; G. de Paepe te Zuiddorpe; en E. de Looze te Breskens, overwegende, dat oplegging van een straf of maatregel ingevolge het Besluit Buitengewoon Strafrecht of het Tribunaal Besluit niet gerecht vaardigd is te achten. Verder zjjn de volgende perso nen voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld: J. Blok en J. de Bock, beiden te Terneuzen; C. v. de Berg en D. L. van Bostelaere, beiden te Sas van Gent; J. Beun te Aardenburg; Irma F. M. Vol- ckaert en G. J. van Dorsselaere. beiden te Axel; Erna C. M. Kalle te Westdorpe; J. v. d. Heuvel te Breskens; Adriana C. Boidin te Oost burg; allen onder toezicht- selling van de S.T.P.D. met ver plichting tot arbeiden en ontzet ting rechten. P. de Back te Oostburg, onder toezichtstelling, verplichting om te arbeiden, ƒ500 betalen en ont zetting rechten; Edoma M. Bo- daert te Sas Jansteen, onder toe zichtstelling, verplichting 1500 te betalen; Robert van Grembergen te Terneuzen onder toezicht, 500 betalen, gedurende een jaar ver blijf houden in Jeugdhuis te Hansweert; K. Vlaander te Axel, als vorige doch niets betalen en wel arbeiden; R. A. v. d. Putte te Sas van Gent, als vorige doch 2 jaar te Hansweert; K. J. Schoonakker te Terneuzen. onder toezicht, arbeiden, 200 betalen en ontzetting rechten. Naar de „Marvo" onlangs meldde, werd op 5 Juli door den Nederlandschen mijnenveger Walcheren" in de baai van Ba tavia het motorschip „S'indoro", dat op weg was naar Sumatra, aangehouden. Daarbij vond men onder het stookhout verborgen een aanzienlijke hoeveelheid vuur wapenen, munitie en opium. Deze vondst gaf aanleiding tot de arrestatie van een zekeren Ajif Abdoellah op de ..Sindoro". Deze bekende de suspecte vracht te hebben aangevoerd. Volgens hem zou zij bestemd zijn voor eenige Chineezen te Telok Be- tong. De waarheid van deze ver klaring werd echter in twijfel ge trokken. Op aanwijzingen van den aan gehoudene werden vervolgens dezer dagen op zeven verschillen de plaatsen in Batavia huiszoe kingen verricht, gepaard gaande aan de arrestatie van acht lieden, die wapens aan Ajif Abdoellah geleverd hadden. Hoewel het onderzoek in deze zaak, die misschien nog tot be paalde verrassingen kan leiden nog gaande is, kon men toch reeds van eenige wapens en munitie vaststellen, dat deze door twee gemeentekoelies, die werkzaam waren op het erf van het hotel Daendels, Koningsplein Oost van Britsch-Indische militairen gesto len zijn. Het spoor, dat door de politie in deze mysterieuze zaak gevolgd wordt, zal waarschijnlijk tot meerdere waoenvondsten in putten enz. leiden. Ook het cen trum van dezen wapenhandel is reeds bekend. Voor de opleiding van het nieuwe leger heeft, de Generale Staf gebruik kunnen maken van de ervaring, die onze Britsche, Canadeesche en Amerikaansche bondgenooten hadden opgedaan. Dat de Geallieerde voorbeelden echter niet klakkeloos worden na gevolgd blijkt uit een nieuw ini tiatief, toegepast bij de opleiding van de naar Indonesië vertrek kende militairen, dat nergens ooit eerder is verwezenlijkt. De eerste 15.000 naar Indonesië vertrekken de soldaten hebben van overheids wege geheel gratis een volledige opleiding in de Maleische taal ontvangen, welke werd verzorgd door het Nederlandsch Talen In stituut te Rotterdam. Thans zijn deze 15.000 cursussen geheel uit gereikt en zal men de resultaten afwachten, alvorens verdere be slissingen 'te nemen. Hiermede is in Nederland iets geheel nieuws gepresteerd, want de Engelsche. Canadeesche of Amerikaansche invasienpldaten hadden weliswaar een zakboekje met wat Fransche woordjes, maar van een werkelijke cursus was daar toch geen sprake. De mili taire Maleische cursus is echter een volledige leergang, bestaande uit 22 lessen en een spraakkunst boekje. Schrijver hiervan is Dr. C. A. Mees, wiens leerboek ook op de Nederlandsche universitei ten wordt gebruikt. Deze volledige cursus, waarvan de kosten werden gedragen door het Ministerie van Oorlog, werd bij het aan boord gaan uitgereikt, zoodat tijdens de overtocht kon worden gestudeerd. Eventueele vragen over het huiswerk werden door de docenten van het Neder landsch Talen Instituut schrifte lijk beantwoord, zoodat de geheele opleiding centraal vanuit Rotter dam werd geleid. Bij de samenstelling van de les de soldaten, zoodat de leerstof heel eenvoudig en overzichtelijk is behandeld. Het aantal vragen is daardoor uiterst gering ge weest. Slechts ongeveer één pro cent van de soldaten wenschte schriftelijk een of ander onder werp nog eens extra te zien uit gelegd. In zulke gevallen werd per brief een uitvoerige uiteenzet ting gegeven. Postverlangens. Het is een enkele maal voorge komen, dat soldaten vanuit In donesië elke week een brief stuur den, waarin ze schreven over hun vorderingen in het Maleisch, klei ne inlichtingen vroegen, enz. Het Nederlandsch Talen Instituut be antwoordde die brieven steeds vol ledig, gaf studie-advies en wensch te succes. Toen echter bepaal de soldaten maar bleven door schrijven over de lessen, ging het N.T.I. naar de reden daarvan in- formeeren en die werd er door een rondborstig matroos prompt ge geven: „We ontvangen hier zoo graag brieven! We zitten in een negorij en dan is post een wel daad. Elke brief is een band met het vaderland." Soldaten met weinig familie lie ten hun leermeesters voor Ma leisch dan in de leemte aan post voorzien! Het behoeft niet gezegd te worden, dat het vertrouwelijke antwoord niet werd beschaamd. De leeraren hadden het weliswaar te druk om die extra-correspon dentie er bij te nemen, maar zij gaven de adressen door aan cur sisten in Nederland en er kwam al één verloving van! Am or spreekt Maleisch! Naar officieel te Londen wordt medegedeeld, hebben Syrië en de Libanon de uitnoodiging der Brit sche regeering ter deelnemili aan een conferentie over Palesti na, aanvaard. Het is begrijpelijk dat men hier in Zeeuwsch-Vlaanderen nog lang met tetvreden is over het veer- vervoer. Waarom Terneuzen dat toch zoo'n belangrijk centrum vormt in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren nog steeds niet beschikt over een kosteloos vervoer over de Schelde, maar nog steeds een gulden per overtocht moet be talen, is een vraag waarover we al meer in ons blad schreven. Maar er zijn veranderingen op til. Zooals we reeds berichtten krijgen we voor den dienst Ter neuzen-Hoedekenskerke de „Prin ses Irene" in dienst. Hiermede wordt dit veer geëxploiteerd als den gewonen Provincialen dienst, Dij ae samenstelling van ae ies-i dus kosteloos. Waarschijnlijk zou sen is rekening gehouden met de dit al reeds het geval geweest zijn, uiteenloopende ontwikkeling van als een defect aan de motorinsta Een Belgische delegatie van vlastelers onder leiding van G. Verboomen, directeur bij het Mi nisterie van buitenlandsche Zaken zal Maandag naar Den Haag ver trekken. Zij heeft tot opdracht met de Nederlandsche bevoegde personen besprekingen te voeren over de modaliteiten van den in voer in België van den Vlasoogst, die in Nederland wordt geteeld op de akkers van Belgische grondeigenaars. De uitvoer van vlas is uit Nederland in feite ver boden maar het princige van de verzending naar Belgiff van vlas oogsten die aan Belgen toebe- hooreni, werd door een Belgisch- Nederlandsch handelsverdrag aan genomen. Er moeten nog slechts over de modaliteiten van deze ver zending besprekingen worden ge voerd. Ten einde meer relief te geven aan den voor ons land steeds zoo belangrijken datum van den der den Dinsdag in September, waar op de gewone zitting der Staten- Generaal krachtens de Grondwet moet worden geopend, zullen de Koninklijke onderscheidingen, weliker verleiening gebruikelijk was op den verjaardag van H.M. dè Koningin thans worden toe gekend op 17 September a.s. VOETBAL. District IV. Promotie 2e Klasse. HelmondiaGoes. In 5 districten is de beslissing gevallen. Alleen in district I wist de degradatiecandtdaat zich te handhaven, n.l. 't Gooi. In district II was het Excel sior, dat Zondag j.l. in een for tuinlijken wedstrijd VUC versloeg en door deze overwinning op nieuw in de eerste klasse beland de. Rigtersbleek heeft de pro- motiebus" in District III gemist en zag Vitesse van de gelegen heid gebruik maken haar plaats in te nemen. Zwolle verloor hier door haar eenigste eerste klasser. PEG. Emmen en Sitt. Boys zijn de nieuwe eerste klassers van Distr. V en VI. De beslissing in District IV is nog steeds niet gevallen. De eerste wedstrijd in de halve com petitie tusschen Helmondia, Goes en RBC, eindigde wederom in een gelijk spel. Op het NO AD-ter rein te Tilburg ontmoeten Goes en Helmondia elkaar voor de der de maal. De resultaten van Goes tegen Helmondia waren niet schitterend. Thuis bracht Goes het niet verder dan een gelijk spel, verkregen in de laatste se conden van den wedstrijd terwijl ze in Helmond met 10 ten on der ging. Goes wacht in Tilburg een zeer zwaren wedstrijd, die dit maal wel eens geen gelijk spel voor Goes zou kunnen brengen, doch een kleine nederlaag. Zoo ver Is het nog niet en we hopen dan ook dat de Zeeuwsche ver tegenwoordiger zich aan onze weinig optimistische beschouwing niet zal storen om beide punten mee naar Goes te nemen. TERNEUZENF.A.C. MEULE STEDE. Tusschen Terneuzen en F.A.C. Meulestede (Gent) bestaat reeds lang een vriendschapsband, die door den oorlog tijdelijk verbroken werd. Op 12 Mei 1946 vond te Gent de eerste na-oorlogsche ont moeting plaats, die met de korf- balcijfers 106 eindigde in het voordeel van Meulestede. Die 10 zegt heel veel; n.l. dat onze gas ten beschikken over een schot- vaardige voorhoede. Hoewel Meu lestede in de competitie op de derde plaats eindigde, scoorde zij toch de meeste doelpunten. De Gentenaren beschikken over een goede techniek gepaard gaande met een fraai kort tik-tak spel. waarbij echter niet vergeten wordt een aanval met een flink schot te besluiten. De gasten, vergezeld van on geveer 500 supporters, arriveeren om 11 uur in Terneuzen per Tele- graaf-boot. De wedstrijd, die de V. V. Terneuzen Zondag brengt is een gang naar den Molendijk zeer zeker waard en vele voetbal liefhebbers zullen dezen interna tionalen wedstrijd dan ook met belangstelling tegemoet zien. ZEEUWSCH OORLOGS MUSEUM. Te Middelburg is Donderdag het Zeeuwsch Oorlogsmuseum offici eel geopend, al zal dit museum vooreerst nog een tijdelijke huis vesting krijgen. Een overlevende getuigt. De voornaamste getuige bij de berechting van de Japansche massamöordernaars van Loea Koeloe, welke berechting thans te Balikpapan een aanvang heeft ge nomen, is de Indonesiër Soeliman, de eenige overlevende van de moord. Volgens de verklaringen van dezen getuige zijn op 30 Juli 1945 toen de Australische troepen Ba likpapan binnenrukten, 200 Indo nesische mannen, vrouwen en kinderen door de Japanneezen ge vankelijk naar een dichtbij liggen de mijn gevoerd. De instructies hiertoe waren gegeven door den Japanschen kapitein Mijoshi. De mannen werden geboeid op de knieën langs de schacht geplaatst en vervolgens on .hoofd. De vrou wen van wie de meesten kinderen op den arm hadden, werden niet gebonden, doch van achteren met bajonetten doorstoken, zoodat de kinderen levend in de schacht vielen. Soeliman zou het zelfde lot heb ben ondergaan, indien het den Japanschen beul niet op het laat ste oogenblik aan moed ontbro ken had. Zoo kwam het, dat hij Soelimans hoofd niet van de romp scheidde, terwijl een bajonetsteek niet doodelijk bleek te zijn. Hoe wel Soeliman in de schacht viel met ernstige hals en rugwonden, slaagde hij er in zichzelf en drie andere slachtoffers te bevrijden. De drie anderen zijn echter, op weg naar de vrijheid, aan de be komen verwondingen overleden. Zelf wist hij tenslotte uit de schacht te kruipen, voorzichtig de Japansche linies te passeeren en zijn huis te bereiken. Daar echter zijn vrouw en kinderen als slachtoffers van de moord geval len waren, trof hij zijn huis ver laten aan. Toen Soeliman voor de Japansche misdadigers geleid werd, herkende een hunner na en kele oogenblikken van de grootste verbazing, „den man dien hij dood gewaand had", en bekende onmid dellijk aan de misdaad te hebben deelgenomen. Majoor-Generaal W. H. Dra per, de leider van de economische afdeeling van het Amerikaansche bestuur te Berlijn, heeft Donder dag de opening van een tentoon stelling te Wuertemberg van goe deren. die bestemd zijn voor den export, gepleit voor een export op groote schaal van Duitache eind- fabrikaten als betaling voor ge- imoorteerde levensmdidelen. ruwe materialen, olie en andere goede ren. Hij verklaarde, dat de Ver- eenigde Staten voor totaal 200 millioen dollar naar de Ameri kaansche bezettingszone van Duitschland hadden geïmpor teerd, terwijl daartegenover een Duitsche uitvoer van ruw mate riaal van slechts 5 millioen dollar staat. Er latie geen ernstige tegenslag ver oorzaakt had. Doch vermoedelijk eind Augustus zal de dienst met dit schip kunnen worden aange vangen. Het bevat benedendeks 70 zitplaatsen plus een aantal ban ken op het dek. Autovervoer is onmogelijk. Een grooter schip is voorloopig niet beschikbaar. Maar in het antwoord der Ged. Staten komen ook minder aange name dingen aan de orde. Het kosteloos vervoer heeft helaas ook schaduwzijden. Het komt voor, dat ook zon der noodzaak, en dat inzonder heid door kinderen, van de veren gebruik wordt gemaakt, wat na tuurlijk zeer belemmerend werkt. En van niet minder ernstigen aard is de opmerking, die ge maakt moet worden, dat het pu bliek, dat wel graag moppert maar zoo weinig meewerkt, een akelige vernielzucht aan den dag- legt. Het zal de passagiers wel opgevallen zijn, dat de salon van de ferryboot „Koningin Wilhel- mina" gesloten gehouden wordt. Waarom? Omdat het publiek het meubilair dusdanig beschadigt, dat men genoodzaakt was de zaak eenvoudig af te sluiten! Voelt men dan geheel geen ver antwoordelijkheid meer? Laat men dat toe, wanneer men dat kwaad door anderen ziet bedrij ven? Voor vernielers geen ander woord dan vandalen! Kankerenis tot op zekere hoogte soms begrij pelijk, maar voor vernielen is geen woord te vinden! Wat nu de lijn TerneuzenVlis- singen betreft, deze kan nog niet worden gevaren. Niet alleen de vloot vraagt uitbreiding, maar hier speelt de geheel vernielde stijger te Borssele een rol. Deze zal eerst hersteld moeten worden. In ieder geval uit alles blijkt, dat men hard werkt de Prtmnciale stoombootdiensten zoo spoedig mo gelijk te herstellen en Zeeuwsch- Vlaanderen uit het isolement te verlossen. Niettemin speelt bij dit alles de financieele positie een ingrijpen de rol. Want niet alleen Terneu zen vraagt om kosteloos vervoer, maar ook het vervoer over de Ooster-Schelde. Het is begrijpe lijk dat een gevoel van achteruit- stelling niet te vermijden is. Hoe wel de Provincie bereid is om een gelijk deel der lasten van de veren te dragen, heeft het Rijk toch geen subsidie kunnen ver- leenen. Hier is een verschil van ziens wijze tusschen Regeering en Pro vincie, waarin de financiën een belangrijk woord meespreken. Daarom alleen al is het zoo be langrijk dat al die daareven ge noemde excessen achterwege blij ven. Men blijve daarvan door drongen en beseffe dat men met misdragingen niet alleen het be lang van zichzelve schaadt maar dat van allen. geveer 20 millioen dollar aan Duitsche eindfabrikaten, waar onder een groot aantal fototoe stellen. De Fransche politie heeft in de internationale zóne van Weenen twee Oostenrijkers gearresteerd, die, naar men beweert, poogden bescheiden van een groote trans- staat. Er zijn reeds contracten portmaatschappij naar een nieuw gesloten voor den export van on- kantoor in de Sowjet-Russische nn zóne over te brengen, waarschijn lijk om het overnemen van die firma door de Russen te verge makkelijken. Zaterdag 3 Augustus. Hilversum I: 8 u. Nieuws; KRO: 8.20 Pluk den dag; 9.45 Kamer- muz.; 10.15 Sopraan en piano; 11 u. Zonnebloem; 12.30 Concert; 13 u. Ned. Strijdkr.; 13.30 Joan Lancé; 13.45 Tooneelkijker; 14 u. Louis Armstrong; 14.45 Cowboy songs; 15 u. Kinderland; 17.15 Jonge kunstenaars; 18 u. The Ball room Melodians; 18.15 Weekover zicht; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 u. Nieuws; 19.20 Klaas van Beeck; 20 u Nieuws; 20.08 Henri de Gree- ve; 20.40 Pa Pinkelman; 21.15 Voetbalbeschouwing; 21.30 Koor; 22 u. Nieuws; 22.20 Avondgebed; 23 u. Ormenda. Hilversum H: VARA; 8 u. Nieuws; 8.20 Gr.muz.; VPRO: 10 u. Morgenwijding; VARA: 10.20 Voordracht; 10.35 Viool en piano; 11 u. Uitz. voor continu- bedr.; 12 u. Kamermuz.; 12.35 Eddy Walis; 13 u. Nieuws; 13.15 Piano-du'o; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Philh. orkest; 15.15 Boek- besp.15.30 De Merels; 1630 Men vraagt; 17 u. Om de twintig; 17.30 Filmland; 18 u. Nieuws; 18.15 Jan Corduwener; 19 u. Trio; VPRO: 19.30 Bijbelvertelling; VARA: 20 u. Nieuws; 20.05 En nu... Oké; 21.45 Ramblers; 22.15 Cabaret; 23 u. Nieuws; 23.15 Jan Vogel. ZONDAJG 4 AUGUSTUS. Hilversum I: NORV: 8 u. Nieuws; 8.15 Van man tot man; 8.30 Prot. Studiodienst; 9.30 Nieuws; KRO: 9.45 Hoogmis; 11.30 Piano en viool; 12.03 Gr. muz,; 12.15 ,,In 't Boeckhuys"; 12.30 Vibrafoon Sextet; 13 u. Nieuws; 13.40 Apologie; 14 u. Gr.muz.; 15.35 Finland; 16 u. Alle Jan van Neerland's stam; 16.30 Ziekenlof; NCRV: 17 u. Prot. Kerkdienst; 18.30 Nederl. Strijdkr.; 19 u. Gew muz.; 19.30 Nieuws; 20 u. Sportpraatje; 20.15 Kurhausconcert; 21.15 Hoorspel; 21.45 Gr.muz.; 22 u. Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.50 Ormenda. Hilversum II: VARA: 8 u. Nieuws; 8.15 Plattelandsuiz.; 8.30 Gr.muz.; 9 u. Dichters; 9.15 Ned. Progr.; 9.45 Geestelijk leven; VPRO: 10 u. Declamatie;; 10.30 Prot. Kerkd.; AVRO: 12 u. Fran cisco Canaro; 12.30 Ned. Padv.; 12.40 Fransch gr.muz.; 13 U. Nieuws; 13.15 The Romancers; 13.50 Spoorw. spreken; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Kurhaus- conc.; 16.15 Sportflitsen; VPRO: 17 u Lezing; VARA: 17.30 Man nenkoor; 18 u. Nieuws; 18.15 Mil ler Sextet; 18.45 Sport; 19 u. Klaar terwijl U wacht; AVRO: 20 u. Dolf v. d.. Linden; 21 u. Inspecteur Vlijmscherp; 21.10 „Weet je nog wel oudje?" 21.50 Piano en viool; 22.25 U. S. O.; 23 u. Nieuws; 23.15 Accordeon- muz.; 23.30 The Skymasters. Albert Wingert een vooraan staand lid van de Luxemburgsche verzetsbeweging en enkele leger officieren, aldus verluidt uit ge woonlijk betrouwbare bron, zijn gedetineerd, omdat zij getracht zouden hebben de regeering om ver te werpen. De huidige regee ring van het Groothertogdom is een coalitiekabinet met den chris- telijkdemocraat Pierre Dupong aan het hoofd. Er zijn vooralsnog geen bijzonderheden bekend, even min is er een officieele verklaring. Nader wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat de samen zweerders, onder wie een hoogge plaatst officier, het plan hadden opgevat, zich van de macht mees ter te maken door verleden week 'Zaterdag leden van de Luxem burgsche regeering te arresteeren. Hun grieven zijn, dat de regeering te lankmoedig tegen „collabora teurs" zou zijn opgetreden en den wederopbouw van de door den oorlog getroffen gebieden niet doortastend genoeg zou hebben aangepakt. In Luxemburg heeft men van het complot niets ge merkt. Dinsdagavond laat reed het echtpaar Mozes uit Zutphen over den Bredaschen weg nabij Roo sendaal. De auto kreeg banden- pech en de eigenaar wist niet beter te doen dan zijn vervoer middel af te sluiten en ergens onderdak voor den nacht te zoe ken. Toen hij de volgende morgen zijn tocht wilde voortzetten bleek, dat voor niet minder dan 8000 gulden lederwaren uit zijn auto waren gestolen. Een der deuren bleek geforceerd te zijn. HOEK. Vakexamen. De heer D. Dooms, alhier, slaag de te Rotterdam voor 't patroons examen Meubelmaker, en te Den Haag voor het patroonsexamen Stoffeerder. GEREFORMEERDE KERK. (Vrijgemaakt art. 31 D.K.O.) Bedankt voor Terneuzen: cand. C. P. Plooy te Hilversum. NED. HERV. KERK. Beroepen te Blankenham (O.) Ds. J. D. van de Bank te Ee (Fr.), vroeger te Sluiskil. Vrijdagmorgen heeft H.M. de Koningin op een sportterrein te 's-Hertogenbosch een groot aan tal militairen en een burger ge decoreerd in verband met de held haftige wijze waarop deze man nen zich in de Meidagen van 1940 tijdens de bezetting door Duitsch land. in Nederlandsch-Indië of op zee hebben onderscheiden en de hun opgedragen orders zonder op gevaar van eigen leven te letten, hebben uitgevoerd. Overal in Den Bosch was Vrij dagmorgen ter eere van deze bij zondere gebeurtenis de vlag uit gestoken. hetgeen de stad een bij zonder feestelijk aanschijn gaf. Even voor H.M. de Koningin was Z.K.H. Prins Bernhard met een eigen wagen komende van het Paleis Soestdijk, gearriveerd. Hij was vergezeld van zijn adju dant ritmeester C. G. Geertsema. De Prins nam plaats in den wa gen van H.M. en staande in de auto met den Prins aan haar zijde inspecteerde de Koningin de bij de vlaggemast opgestelde man nen. die zouden worden gedeco reerd en de in carré opgestelde troepen. Vervolgens richtte de Koningin zich in een persoonlijk woord tot de mannen, waarin zij hen wees op de erkentelijkheid die zij voelde voor den grooten moed en plichtsbetrachting en den trouw aan het vaderland die zijn aan den dag gelegd. H.M. noem de het een groote eer persoonlijk in de gelegenheid te zijn de erken telijkheid van het vaderland voor deze moedige menschen tot uit drukking te mogen brengen. Na het commando „openen van de ban" las de adjudant van H.M.. Luitenant ter Zee Goossens. het Koninklijk besluit- voor. waarin van ieder der gedecoreerden per soonlijk zijn verrichtingen met name werden genoemd. Daarna verliet H.M. de Konin gin haar auto en in gezelschap van Prins Bernhard reikte zij per soonlijk de onderscheidingen uit, terwijl de muziek zacht het Wil helmus speelde. De luitenants F. H. Warnaars en H. J. Mulder, alsmede de heer J. van Dulsd wer den door de Koningin tot Ridder in de Militaire Willemsorde gesla gen, terwijl Zij de bronzen leeuw oo de borst speldde van W. Smit, kapitein-gezagvoerder (voor de tweede maal)J. G. Berghuijs. Luit.-Kol. der Inf.; Jhr. T. W. M. van Grotenhuis van Onstein res. Luit.-Kol. der Inf.; J. Beckering- Vinckers, Luit. ter zee le kl.; H. J. Bouvy. off. Marinestoomvaart dienst le kl.; Ir. S. L. Groene woud res. Kapt. der Art.; Mr. A. E. C. de Gro<k van Embden, res. Kapt. der Inf.; T. A. A. van Eekelen res. kapt. der Inf.; J. A. C. Peterse, ritm. der Cav.L. G. Mulholland. res. kapt. v. Alg. dienst; G. de Stoppelaar. res. kapt. v. Alg. dienst; K. H. Groen- smit res. le Luit. der Inf. HOE KOMT DE OOGST TIJDIG De heer J. K. Melse, Hoofdin specteur van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening, zal Maandag 5 Aug. a.s., van 19.4520.00 uur over Hilversum I het een en ander meedeelen over de door de Over heid getroffen en te treffen maat regelen voor het binnenhalen van den oogst. 12. Partijstelling. Freymann. Löwenfisch. Wit is aan zet en komt in be slissend voordeel. (Oplossing aan het einde van deze rubriek.) Hieronder volgt eerst een korte partij uit het Premier Reserves B toumooi te Hastings (1946). Aan deze partij werd een schoonheids prijs toegekend. Wit: A. H. Roose. Zwart; G. R. D. van Doesburgh. Spaansche partij. I. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8c6; 3. Rfl—b5, g7—g6. Tegenwoordig een weinig gebrui kelijke voortzetting, die echter in de vorige eeuw vaak gespeeld werd. ook door de sterkste spelers zooals Steinitz en Pillsbury. Slecht is de zet zeker niet. 4. d-2d4!. Op 4. Pc3 volgt niet Rg7, maar sterker Pd4! 5. Pe5:, Dg5. Nog slechter voor wit is 5. Pd4:, ed4:; 6. Pe2, Dg5! 7. Pd4Rg7!. 4. Pc6Xd4!. Beter dan ed4waarop sterk 5. Rg5 kan volgen. 5. Pf3Xd4, e5Xd4; 6. DdlX d4, Dd8—f6; 7. e4- e5, Df6—b6; 8. Dd4d3. Na afruil heeft geen der partijen voordeel (zegt Rubin stein)8. Db6:, ab6: 9. Rf4, Ta5; 10. Rd3, f6; 11. ef6:, d6; 12. Pc3, Pf6: 13. Pb5, Rd7. 8. a7a6; 9. Rb5c4, Db6 a5f; 10. Pblc3, Da5Xe5f. Wit heeft een pion geofferd voor een goed ontwikkeld spel. II. Rel—e3, Rf8h6; 12. 0—0, Rh6Xe3; 13. Tfl—el, Ke8 d8; 14. TelXe3, De5—g7; 15. Tal—el, Pg8h6; 16. Dd3e4, c7c6. Hiermede gelooft zwart zich wat lucht te verschaffen. (Er dreigde mat op e7 en op e8.) 17. Pc3d5!, c6Xd5. Gedwon gen, wegens de nieuwe matdrei- ging- 18. De4—e7f, Kd8—c7; 19. De7—c5t, Kc7—b8. Indien Kd8, dan 20. Db6f en mat. 20. Te3e8. Zwart geeft het op, daar na ruil der torens Ije-t mat op c8 niet te dekken is. De tweede partij is eveneens een Spanjaard. Deze partij werd gespeeld in het tournooi te Pa rana (Argentinië). Pilnik werd no. 2, onder Stahlberg. FtlhtK? 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Rfl—b5, a7—a6; 4. Rb5—a4, Pg8—f6; 5. 0—0, Rf8— e7. De gesloten verdediging (open verdediging Pe4:). 6. Tfl—el, b7—b5; 7. Ra4— b3, 00. Dit was de lievelingszet van Marshall. De bedoeling er van is om door een pionoffer het initiatief te verkrijgen. 8. a2a4, b5b4; 9. c2c3, d7d5; 10. e4Xd5, Pf6Xd5; 11. Pf3Xe5, Pc6Xe5; 12. TelXeö, c7c6; 13. d2d4, Re7—d6; 14. Te5e2. Beter Tel, waardoor het voor zwart onmogelijk is af te wikkelen als in de partij. 14. Dd8h4; 15. g2—g3, Dh4—h5; 16. Te2—el, Rc8—g4; 17. Ddl—d3, Ta8e8; 18. Rel— e3, Pd5—f4!; 19. Dd3Xa6. Na 19. gf4:, Rf4: is wit verloren. 19. Pf4—h3t; 20. Kgl—fl. Dh5—f5. Dreigt 21. Te3: 22. Te3:, Df2t en mat. 21. Re3—f4, Te8Xelt; 22. Kfl Xel, Tf8e8t. Wit geeft het op. Ondertrouwd: A. E. VAN RIESEN en C. J. SCHEELE. Sas van Gent, Poeldijk 1 H Hoek, Altenastraat F 13. 1 Aug. 1946. Huwelijksvoltrekking op nader te bepalen datum. Heden behaagde het den Heere. van onze zijde weg te nemen, onzen geliefden Vader, Be huwd- en Grootvader, Den Heer MARINUS CORNELIS MOENS, in den ouderdom van 69 jaar en 6 maanden. Mede namens de Familie, F. M. MOENS. Zaamslag, 2 Aug. 1946. Axelschestr. A 133 O. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op Maandag 5 Aug. a.s. n.m. 2 uur. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster. Behuwdzuster en Tante FRANCINA GEERTRUIDA HAGEMAN, Wed. van J. F. Faas, betuigen wij onzen harte lijken dank Mede namens de Familie, N. A. FAAS. Terneuzen, 2 Aug. 1946. Steenkamplaan 56. Voor de vele blijken van medeleven, ondervonden bij het ontvangen van het overlijdensbericht van on zen geliefden Zoon, Broe der. Behuwdbroeder, Oom en Verloofde, den heer WILLEM DE PUTTER, betuigen wii langs dezen weg, onzen hartelijken dank. Namens de Familie, S. DE PUTTER. Hoek, B 12, Aug. 1946. Aan allen die blijk gaven van belangstelling, op mijn 70sten Verjaardag, mijn hartelijken dank. M. DE KOEIJER, geb. Wolse. Sluiskil, 3 Aug. 1946. Stroodorp 22. ARTS - TERNEUZEN AFWEZIG tot 19 Augustus. Andere Doktoren nemen waar. Opiossing partijstelling: 1. Rh6:, gh6:; 2. Th6:f, Kg7; 3. Rb7!. Kh6: (er dreigde mat); 4. Ra6:. Nu heeft wit dame en twee pion nen voor toren en raadsheer. Diegene, die nog zijn bij drage wenscht te storten voor 't Concours te Zaam slag, wordt verzocht dit te doen vóór 8 Augustus a.s. bij ondergeteekende. Leden of donateurs der „Julianaruiters" kunnen zich nog opgeven voor het nummer „Aangespannen Tuigpaarden", eveneens vóór 8 Augustus. De Secretaris, J. DEES Zaamslag, D 3. Bassin WESTSLUIS Zondag 4 Augustus a.s. Aanvang 5 uur POLO WEDSTRIJD: DE SCHELDE I tegen ROTTERDAM I Entrée ƒ0,30; Kinderen ben. 16 jaar 0,15 (belas ting inbegrepen). Donateurs op vertoon van kaart vrijen toegang. Het Bestuur der Water- keering van den calami- teuzen polder NIEUW-NEUZEN, zal op Dinsdag 20 Augus tus 1946, des namiddags te 2 ure, in het hotel „Cen traal", te Terneuzen trach ten aan te besteden: Het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 30 April 1947, van de aarde-, kram-, rjjs- en steenglooiïngswer- ken aan de Waterkee- ring van den calamiteu- zen polder. Aanwijzing op Dinsdag 13 en Vrijdag 16 Augustus a.s„ des voormiddags van 10 tot 12 ure. Samenkomst aan het Di rectiegebouw. Buitendien geschiedt gee- ne aanwijzing. Het bestek is tegen beta ling van f 2,franco per post 2,10 of door over schrijving van laatstge noemd bedrag op postre kening No. 2£y.00, ten na me van voornoemde Wa- terkeering vanaf 7 Augus tus a.s„ verkrijgbaar ten kantore van den Secreta ris-Ontvanger, Leeuwen laan 4, en zal voor gega digden ter inzage liggen in het Directiegebouw. Terneuzen. 1 Aug. 1946. Het Bestuur van voor noemde Waterkeering. H. P. WOLFERT, Voorzitter. J. DE FEIJTER, Secretaris-Ontvanger.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3