De Provinciale Stoombootdiensten op de Wester-Sclielde. Distributienieuws* Tribunaal CFFICIEELE PUBLICITIES, Bouwe Vlas, NEURENBERG. Slotrede van Jackson. UIT DE PROVINCIE Prijzen der Akkerbouwproducten» Prins Bernhard in Engeland. UIT HET RADIO-PROGRAMMA H. M. de Koningin ontvangt Admiraal H. Kent Hewitt. Gemeente Terneuzen. DAMMEN. Trekkingen Staatsloterij uitgesteld. De belastingen in België Een speciale correspondent van het A.N.P. seint: ,,Alle beschuldigden zijn schul dig en geen hunner kan zich ver schuilen achter ten onrechte voor gewende onwetendheid of achter de macht van den dictator, dien hijzelf heeft geroepen", zoo luidde de conclusie die de aanklacht Vrijdag uit het bewijsmateriaal tegen de grooten uit het nazirijk heeft getrokken. Voer het eerst sedert vele weken hing er weer spanning in de rechtszaal te Neurenberg en waren de langen tijd leege stoelen weer bezet, toen de Amerikaan- sche aanklager, Jackson, achter den katheder kwam, om zrjn slot rede te houden. IVlaanden zijn voorbijgegaan waarin het proces dreigde te verzinken in een moe ras van detailpunten en waarin beschuldigden en verdedigers ein deloos dezelfde frasen herhaalden en met beschuldigenden vinger wezen naar de dooden. Maar nu volgde het requisitoir, dat details liet voor wat zij waren, om de schuld van de aangeklaagden vast te stellen en hun verweer uiteen te rafelen. ,,Feit is, dat het getuigenis van de beschuldigden allen twijfel aan schuld, die mocht hebben bestaan, heeft weggenomen, zij hebben ge holpen hun eigen veroordeeling te schrijven", zoo zeide Jackson bij den aanvang van zijn betoog en om dit te bewijzen verwees hij bij vrijwel iederen zin, dien hij sprak, naar een passage uit het steno gram van het proces. Een door alle verdedigers aan gevallen punt uit de aanklacht was ..samenzwering" tot uitvoe ring der oorlogsplannen en mis daden, een dergelijke samenzwe ring had niet bestaan, zoo hadden zij beweerd. Maar Jackson greep aanstonds dit punt aan en noem de de ..samenzwering" een „cen- tralen misdaad in dit samenstel van misdaden, de nagel die allen samen hield in het plan voor den aanvalsoorlog". Men kon geen onwetendheid veinzen want de .plannen van Hitier waren even geheim als ,,Mein Kampf". dat in zes miilioen exemplaren verspreid werd" en zij, die een voorname plaats hadden in de „broederschap van het nazidom" moeten deze gekend hebben. Ook was volgens Jackson het bewijs geleverd, dat de oorlogs misdaden en de misdaden tegen de menschheid steenen waren in het mozaïek van het oorlogsplan. Twee van de mannen, tegen wie Jacksons aanval zich in het bijzonder richtte, waren Goering en Schacht. Goering hoorde zich noemen ,,half militarist, half gangster" en zijn getuigenis was volgens Jackson een „mengsel van kronkeling en wijsheid". Het getuigenis van den rijks maarschalk dat geen land een totalen oorlog kon voeren binnen de grenzen van het internationale recht was voldoende geweest als bewijs voor de moedwillige schen ding van verdragen en voor het feit dat de nazi's den oorlog heb ben gevoerd „met teutoonsche furie, die geeh grenzen kende tegen de bevolking van de Sovjet- Unie" En Schacht, die in de be klaagdenbank zit als een brahma temidden van paria's en zichzelf de meest intelligente eerzame en onschuldige man van allen vindt, kwam er wellicht in Jackson's typeering nog ongunstiger af dan Goering. Zijn verweer verwierp de hoofdaanklager met een zin: „Hij mengde zich niet eerder on der het gezelschap van de nazi's voor zij hadden gewonnen en hij deserteerde niet, voordat zij had den verloren". En ook zijn schuld vatte hij kort samen: „Hij heeft Hitier bewapend om hem chan tage te laten plegen over heel het continent". iDe samenzwering was onmoge lijk geweest onder een dictator die immers alleen te bevelen had, zoo hadden de beschuldigden zich verdedigd. Maar het Fiihrerprin- zip was juist een deel van de samenzwering antwoordde Jack son. De nazi-eed op den Führer was onwettig volgens de Duitsche wet." Deze menschen hebben de vrije regeering vernietigd en vra gen nu ontslagen te worden van de verantwoordelijkheid, omdat zij slaven werden. Maar Hitler's da den zijn hun daden. Zij gaven Hitier een geladen geweer in on geduldige handen en hij behoefde slechts den trekker over te halen. „Zij hebben zijn schuld toege geven maar zijn schuld is die van iederen man in de beklaagden bank. Door leugen en dubbelzin nigheid hebben tillen getracht hun aandeel in de samenzwering te ontkennen. Maar die leugens wa nen volgens Jackson te doorzich tig en als men ze bij elkaar voeg de, dan zou men een volkomen belachelijke conceptie krijgen van de regeering van het rijk „zij protesteeren te veel", zei de aan klager en het was te zeer opval lend dat zij alle schuld op de doo den wilden afwentelen". Het waren deze dooden die door deze levenden gekozen werden als partners in hun samenzwering en misdaad. Voor wat zij tezamen deden zullen zij elk voor zich moeten boeten. Het zou een karikatuur van de gerechtigheid zijn wanneer de mannen, die de leiding gaven aan de misdaden van vele kleine uit voerders, die thans overal in Duitschland berecht worden zelf hun straf zouden kunnen ontgaan. Jackson moest toegeven dat niet allen dezelfde spectaculaire weest is", rol hadden gespeeld als Goering maar allen hadden hun plaats ge had in het geheel en het was de schuld van mannen als Schacht, Von Neurath, Speer, Von Papen, Raeder, Doenitz, Keitel en Jodl. dat zij de oorspronkelijke nazi bende door hun technische capa citeiten in staat stelden te maar te verdedigen, bewees reeds dat alle Duitsche oorlogen agres sief waren. Ofschoon de wettelijke basis van het proces en de aanvallen daarop door den Britschen aan klager weinig worden besproken, heeft Jackson reeds gewezen op het merkwaardige feit, dat de be schuldigden het charter hebben willen aantasten, zonder hetwela zij het niet eens het recht gehad zouden hebben gehoord te wor den. Jackson's rede was naar om vang veel kleiner dan de speeches van elk der beschuldigden en of- schoon zij de schuld van ieder af- zonderlijk karakteriseerde, week zij niet af van de groote lijn van algemeene verantwoordelijkheid die rust op de groote mannen van het derde rijk. Wie anders dan deze mannen zijn schuldig? zoo riep hij uit en aan het slot zeide hij: „indien gij zoudt zeggen dat deze mannen niet schuldig waren, dan zou het even waar zijn te zeggen dat er geen oorlog en geen menschen- slachting en geen misdaad ge- regeeren. Domineerend is in dit proces de vraag of een moedwillige aan val op den vrede bewezen is. Jackson antwoordde bevestigend: „Zij wilden de dingen, die zij niet zonder oorlog konden ver krijgen: het land en goed van hun buren". De beschuldigden hebben nu over hun afkeer van oorlog gesproken maar „de oorlog was nooit een verschrikking voor hen, totdat hij bij hen thuis kwam'. De bewapening was voiprgesteld als een middel om Duitöchland het aanzien te geven, benoodigd bij onderhandeling. Maar dat bewees volgens Jackson, alleen dat de nazi's hadden willen chan- teeren. Het feit dat Europa te zwak en pacifistisch was om zich zelfs In het proces te Neurenberg werd tegen alle verdachten de doodstraf geëischt. Oud-Commandant van het Leger des Heils in Neder land overleden. Vrijdagmiddag om 3 uur is in den leeftijd van 67 jaar, geheel onverwachts te Zeist overleden, Bouwe Vlas, Oud-Oommandant van het Leger des Heils in Neder land. Woensdagavond nog had de heer Bouwe Vlas op een bijeen komst van het Leger de3 Heiis te Zeist gesproken. Naar men verwacht, zal de Canadeesche graanoogst grooter zijn dan men verwacht, indien de nachtvorst der laatste weken niet meer schade heeft aangericht dan gerapporteerd is. A. Haartsen, L. Labruyère, D. Meijer,, Y. van Maele, G. Mechiel- sen S Meeussen, E. de Kraker, J. Leunis, Y. Pieters. S. Philippo, N. de Pooter, S. Riemens, C. K> meijnsen en A. Verlinde. 4 Leerlingen werden afgewezen, en 3 uitgesteld. N1EU W VLIET. Vergadering Groene Kruis. Woensdagavond werd een bui tengewone algemeene vergadering gehouden door de Groene Kruis- vereeniging alhier. De opkomst der leden was slechts zeer matig. Het bestuursvoorstel inzake tij delijke verhooging der contributie van 2 50 tot 4 werd z.h.s. aan genomen. Deze verhooging is noodzakelijk geworden voor aan schaffing van nieuwe magazijn- benoodigdheden, die door de oor logshandelingen zijn verdwenen. Bovendien werd besloten om tevens het saldo van het spaar bankboekje ten bedrage van 1713.42 eveneens voor dat doel te gebruiken, terwijl bij de leden ook nog een bijzondere collecte wordt gehouden. Bij voldoende deelname zal een cursus E.H.B.O, en een Moeder cursus worden georganiseerd on der leiding van dokter J. Beek te Zuidzande, waarvoor gegadigden zich alsnog kunnen 'aanmelden bij het bestuur, Opbrengst collecte. De collecte voor de reclassee- ring bracht glhier 24 94 op. DE DRIE DOMMELDORPERS. 99. „Laten we de weilanden invluchten, de sloot over", ver- „Dat is allemaal goed en maar hoe tomen we weer of len!" wel. van dat weiland al 't Is helemaal niet zeker, dat er aan de andere kant een mogelijkheid is om er volcde Jaap Ziin we eenmaal af te komen en Boe bereiken we een sprong gingen ze alle drie de aan de andere kknt, dan halen we dan een of ander, straatweg?" dichtstbijzijnde plank over, Joop Hit nlnnk naar ons toe en dan „We moeten het er maar op wa- trok hem men verder renden kunnen ze ons onmogelijk inha- gen" zei Jaap. Ved keus werd hun ze al weer, het weiland in. trouwens niet gelaten; ze hoor den al het hijgen van hun achter volgers en het zou hoogstens nog een paar minuten kunnen duren of ze waren al ingehaald. Met De vastgestelde richtlijnen te laag? Het hoofdbestuur van de Stich ting voor den Landbouw, heeft zich tot den Raad van Ministers gewend met een schrijven, waarin zij als haar oordeel uitspreekt, dat bij de bepaling van de prijzen der akkerbouwproducten in on voldoende mate rekening is ge houden met de productiekosten. De uitkomsten van de bedrijven, welke grootendeels zijn aange wezen op den verbouw van gra nen, waaronder ook de toch reeds zwaar getroffen inundatiegebie- den, zijn tengevolge van de te lage prijzen voor granen en peulvruch ten onvoldoende om een vergoe ding te vormen voor de sterk ge stegen kosten. De Nederlandsche landbouwer meent echter voor zijn werkzaam heden ten behoeve van de voedsel voorziening van ons volk aan spraak te kunnen doen gelden op een redelijke belooning. Gp grond van de uitkomsten van de pro ductiekostenberekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut, waarbij rekening is gehouden met een oogstderving tengevolge van kunstmestgebrek, onkruidvervui ling en onvoldoende en ontijdige grondbewerking, komt de Stich ting voor den Landbouw ove rigens aanvaardende, dat het nor male oogstrisico ten laste van den ondernemer dient te blijven tot de conclusie, dat de vastgestelde richtprijzen der Akkerbouwpro ducten zouden dienen te worden gewijzigd en als volgt vastgesteld. Tarwe f 23,per 100 kg Gerst ƒ22,75 per 100 kg Rosree f 22,75 per 100 kg Haver f 22,75 per 100 kg Gr. erwten 26,per 100 kg terwijl de prijs voor de fabrieks aardappelen zal moeten worden verhoogd tot 5,75 per 100 kg. ULO-EXAMENS. Bij het deze week t® Goes ge houden examen voor het Mulo-A- diploma slaagden: M. van der Linde, S. Jansen, L. de Doelder. M. Kolijn, W. van Troost F. B. van Opdorp, L. de Kok, I. de Pauw, W. Annot, T. Leunis, allen te Terneuzen; E. Scharrenbrug te Sluiskil; C. Kos ter te Zaamslag; A. Esselbrugge en L. Blankert, beiden te Axel. C. de Kraker, M. de Vriend, C. Maas, A. de Feijter, L. Joosse, P. J. Huijssen, M. van der Gouwe, allen te Terneuzen; J- C. Dees, W. Dees en P. M. van Westen, allen te Zaamslag; P. G. de Feij ter. G. K. W. den Boggende en S. Verstraten, allen te Axel; J. Soheele, Vogelwaarde. Tevoren waren voor het B-diplo- ma geslaagd: J. Vermaire en J. A. Verbrugge. beiden Terneuzen; M. van Hoeve, Sas van Gent; C Nieuwelink en C. Risseeuw, bei den te Hoek. Bij het te Bergen op Zoom ge houden Mulo-examen zijn ge slaagd de jongedames Jo van Beijsterveld te Terneuzen en Ma rie Wijne te Philippine. TERNEUZEN. Een dramatisch gerucht onjuist. Sinds een paar weken doet in deze omgeving hardnekkig het gerucht de ronde, dat van een ar beidersgezin in een aangrenzende gemeente een kind van 6 maan den door een varken zou zijn ver slonden. De moeder had volgens het verhaal, het kind in een wagentje op het erf hareb woning buiten gezet. Een varken was uitge broken. had de wagen omver ge- stooten en had daarop het kind verslonden. Zóó luidde het ver haal. Nu dat gerucht maar steeds de ronde blijft doen. hebben wij ter plaatse, waar men van zoo'n gebeuren officieel bericht zou moeten krijgen, geïnformeerd en bleek gelukkig, dat dit vreeselijk verhaal onjuist is. Bij die offici- eele instanties had men er bij ge ruchte ook wel iets van gehoord, maar zou het vreeselijk gebeuren in een geheel andere streek moe ten zijn afgespeeld. Landbouwhuishoudschool. Woensdag 24 Juli vond in de Landbouwhuishoudschool te Ter neuzen, de openbare les plaats. In de verschillende lokalen kon menj niet alleen de werkstukken der leerlingen bekijken, maar kon men ook; de leerlingen bezig zien in de kookles, naailes, strijkles. tuinbouw- en A.V.O.-les. Z. K. H. Prins Bernhard is Vrij dagmorgen voor een ééndaagsch bezoek naar Engeland vertrokken waar hij het militair opleidings kamp te Caterick zal inspectee- ren. Na afloop der openbare les werden in het versierde theorie lokaal de einddiploma's uitge reikt. Aanwezig waren de Edelacht bare Heer Tellegen. burgemees ter van Terneuzen, de heer Schlingemann,, Secretaris der Z.L.M.. Mej. Sikkens, consulente der Z.L.M. de Commissie van Toezicht, de Kring- en Afdee- lingsvoorzitters der Z.L.M.leer krachten van ander L. H.-Scho- len, en vele ouders van leerlingen. Ih haar openingswoord heette de Directrice, Mej. A. Dieleman, allen, hartelijk welkom. In het kort memoreerde zij de moeilke tiid die de leerlingen hadden mee gemaakt en de moeilijke om standigheden. waaronder na de bevrijding de lessen gegeven wer den. Zij bracht dank aan de Z.L.M. en de leerkrachten, die zich veel moeite getroost hebben om het onderwijs doorgang te doen vinden. Na het zingen van 't Zeeuwsch- Vlaamsche Volkslied werden eeni- ge stukjes gedeclameerd en eeni- ge zangnummertjes ten gehoore gebracht. Hierna vond de uitreiking plaats van de diploma's door den heer Schlingemann. Da heer Schlingemann feliciteer de de geslaagden met het beha len van hun diploma, maar waar schuwde hen tegen de verkeerde opvatting als zouden zij nu met alles klaar zijn. In ons verwoes te' Nederland, zeide spreker, is een groot gebrek aan hulp in de huishouding en het is de plicht van ieder Holandsch meisje, om daarin de helpende hand te bie den. Wat de leerlingen in de af- geloopen jaren geleerd hebben moeten zij nu in practijk brengen. Hierna boden de leerlingen aan Directrice en leerkrachten een cadeau aan. Mevrouw Tellegen. voorzitster der Commissie van Toezicht en mej. Sikkens spraken daarna en kele woorden van gelukwensch. In de pauze werd thee met ge bak gepresenteerd. In de verdere middag werden nog eenige declamaties en zang nummertjes ten gehoore ge bracht, terwijl de middag geslo ten werd met de vertooning van een 2-tal films, een over de zui velbereiding en een over de glas- fabricage. Tot slot bedankte de Directrice alle aanwezigen voor de betoon de belangstelling. De leerkrachten en leerlingen vereenigden zich hierna aan een gezamenlijke koffiemaaltijd en bleven nog enkele uurtjes gezel lig bijeen. De volgende leerlingen verkre gen het diploma: S. Dekker. A. Destombes, G. Dekker, J. Haak. SLUISKIL. Roornsch-Katholieke Volks partij. Naar wij vernemen was vóór de openluchtbijeenkomst gehou den door de Partij van den Ar beid te Sluiskil, een bijeenkomst belegd door de afd. Sluiskil van de R. K. V. Het woord werd ge voerd door den heer R. de Waal. Spreker keurde het af, dat door het indienen van de lijst Colsen de eenheid der Katholieken in Terneuzen werd verbroken. Het indienen van deze lijst was vol strekt overbodig, daar wij, aldus den heer De Waal, mans genoeg zijn om voor de belangen van Sluiskil op te komen. Met klem drong spreker er op aan de lijst der K. V. P. te steunen. Voor beide bijeenkomsten bestond groo te belangstelling. ol WATERLANDKERKJE. Kranig werk van de vrijwillige brandweer. Dat de kleinste gemeenten in West 'Zeeuwsch-Vlaanderen moe ten voorzien zijn van goed brand weermateriaal blijkt wel uit de ramp,, die Woensdag de landbou wer C. de Nood te Waterland - ikerkje is overkomen. Reeds bij het eerste alarmsignaal waren op één na alle brandweerlieden klaar om zich naar de plaats des on- heils te begeven. "Na enkele mi nuten waren de stralen gericht op het knetterende vuur. Alleen door het flinke optreden en door de goede organisatie van het brandweercorps kon nog een ge deelte van de landbouwschuur. welke gebouwen in „Ons Landje" toch al zoo schaars zijn, gered worden. ook dit jaar weer gelukt een bibüotheek, bestaande uit 150 boeken, in de gemeente te krij gen. Met ingang van 5 Septem ber 1946 zal mej. E. Serlé, onder- wijzeres aan de O. L». School zich weer met de uitreiking ervan be lasten. Schoolreis. Vrijdag j.l. hebben zes klassen van de O. L. School alhier eens kunnen genieten van een „echt" schoolreisje. Ze hebben met het onderwijzend personeel en een paar ouder-commissie-leden een uitstapje gemaakt naar het Bur ger's Dierenpark te Tilburg. De kinderen hadden nimmer zoo n dag gedurende hun schoolleven meegemaakt. Reizende Bibliotheek. Dank zij den financieelen steun van enkele gemeentenaren is het De Officier-Fiscaal bij het Bijz Gerechtshof voor Zeeland heeft de volgende personen buiten ver volging gesteld onder de bij ieder hunner gemelde voorwaarden: Maria. F. M, Cadzand, onder toezichtstelling S.T.P.D. en ont zetting van het recht tot kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezingen. Marietta L. G. v. d. Abeele, Sas v. Gent; Rosalia Vernimmen geb. Blenenberg, Hulst; Irma Rottier geb. de Nijs, Westdorpe; Edumun- dus Fr. J. Boogaard. St. Jansteen; Wilhelmina B. v. d. Hemel geb. Baedts. Sara Simpelaar geb. Bron, Catharina J. van Reek geb. Bodinx, allen te Oostburg; Johan na A. Torleijn geb. Swartelé, IJzendijke; allen onder toezicht stelling S.T.P.D. en ontzetting rechten. Johanna E. Balnikker, Terneu zen, onder toezichtstelling S.T. P.D., verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. Elodie M. R. de Roos geb. De Moor, Axel; Janna J. Boersma, Cornelia Kaijser geb. Overdulve Cornells v. d. Berge, Cornelis M. de Bree, allen Terneuzen; Anna M. S. Boer, Joseph J. Bakker Aloysius Bogaert, Augusta M. de Witte, allen te Hulst; Hendrika J. Bluemink, wed. Sara Boidin geb. Adriaanse, beiden te Oostburg; Jacobus A. Bauer, Sluis; Anna M Bogaert Hontenisse; allen onder toezichtstelling S.T.P.D., verplich ting tot arbeiden en ontzetting rechten. ZATERDAG 27 JULI 1946. Hilversum I. KRÖ: 8.00 Nieuws; 10.10 Kamermuz.; 11.00 Zonne bloem; 11.45 Berichten uit Indië; 13.00 Ned. Strijdkr.; 14.15 Engel- sche les; 15.00 Kiiiderland; 17.15 Jonge kunstenaars; 18.15 Journ. weekoverzicht; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.45 Depart, uitz.; 20.00 Nieuws: 20.08 Lichtbaken; 20.40 Pa Pinkelman; 22.00 Nieuws; 22.45 Volkshooge- schoolwerk. Hilversum II. VARA: 8.00Nieuws; VPRO: 10.00 Morgenwijd.; 11.05 Uitz. v. d. Continubedrijv.; 13.00 Nieuws; 14.30 Radio Philh. Ork.; 1515 Van boek tot boek; 16.15 Studenten onder de bezetting; 17.30 Zeilreportage; 18.00 Nieuws; VPRO: 19.30 Bijbelvertelling; VARA: 20.00 Nieuws; 20.55 ABC- Cabaret; 23.00 Nieuws. ZONDAG 28 JULI 1946. Hilversum I. 8.00 Nieuws; KRO: 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; NC RV: 9.45 Kleinkoor; 10.15 Prot. Kerkdienst; 12.00 Gewijde muz.; KRO: 12.15 „li 't Boeckhuys"; i 12.30 Ork. Jaap Meijer; 13.00 Nieuws; 13.40 Apologie; 14.00 Relais Kurhaus; 16.15 Ziekenlof; NCRV: 17.00 Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkracht.; 19.00 Koraal- bew.; 19.15 Kent gij Uw Bijbel? 19.30 Nieuws; KRO: 20.00 Caba ret; 20.30 Report. Wielerkamp.; 20.40 Esmoreit: 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed: 22.35 Luister spel; 23.30 Gr.muz. Hilversum II. 8.00 Nieuws; VA RA: 8.15 Gr.muz.; 9.00 Causerie; 9.20 Orgelspel; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Kamerork.; 10.40 Gedichten; 11.00 Zondagmorgen- progr.; AVRO: 12.00 Gr.muz.; 12.30 Ned. Padv.; 12.40 Zeeuwsch koor Scheldemond.13.00 Nieuws; 13.15 Vaudevllle-ork.; 13.50 Spoorw. spr.14.05 Boekbespre king; 14.30 Kurhausconcert; 16.15 Sportreport.; VARA: 17.00 Meis jes- en gemengd koor; 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; VPRO: 18.30 Voor de rij pere jeugd; 19.00 Prot. Studio- dienst; 20.00 Nieuws; AVRO: 20.15 Kurhausconc.21.15 Hersen- gymn.; 21.45 The Romancers; 22.45 The Skymasters; 23.00 Nieuws; 23.30 Pierre Palla. die in verband met de gewijzigde omstandigheden hooger zullen lig gen dan het vorige jaar. Tevens zal dan een distributieregeling voor dit en eventueel ander fruit worden ingevoerd. Daar,, zooals bekend, de handel in groenten vrij is, levert deze aparte distributie vele moeilijk heden op. Aanvankelijk is dan ook dezen zomer de handel in fruit vrijgelaten, ook, omdat zacht fruit (aardbeien, kersen, enz.) al heel weinig geschikt is voor een regelmatige distributie. Het vrij laten van dezen handel heeft evenwel geleid tot vorming van zulke hooge prijzen, dat de gemid delde consument zich het koopen van fruit niet of slechts spora disch kan veroorlooven. Tenein de aan dezen ongewenschte te stand een einde te maken is de regeering er toe over moeten gaan regelend op te treden. De prijzen voor den consument zijn nog niet vastgesteld. Deze prijzen liggen in elk geval bene den het niveau, dat op het oogen- blik op de vrije markt geldt. Het publiek zal er rekening mede moeten houden, dat de prijs, wel ken de teler voor zijn product ontvangt, hooger is dan het vori ge jaar, hetgeen uiteraard in den consumentenprijs is verdiscon teerd. Deze stijging is een gevolg van de hoogere kosten, welke thans aan de teelt verbonden zijn, o.a. voor loonen en materiaal. LOOP DER BEVOLKING. Terneuzen. Gevestigd: A. Serlé, Kanaalweg 13, IJzendijke; P. Nieuwdorp, Leeuwenlaan 14, Vlissingen; H. J. van Damme, Westkolkstr. 8-10, Vogelwaarde; C. H. van der Made, Nieuwe Kerkstraat 17, s-Gravenhage; J. Cambier, Wal- straat 5, Centr. Bev. Reg.; L. A. van Doeselaar, Kanaalweg 72', Bergen op Zoom; C. K. Dees, le De Feijterstraat 15, Hoek; A. Mulder. Tholensstraat 143, Eede (Gld.); A. Arendse, Leeuwenlaan 14, Hulst; M. Ocké, Nieuwediep- straat 82, Groede. Vertrokken: A. M. Beuzelijnck, Axelschestraat 8, Amsterdam; L. de Box, P 41c, Nijmegen; E. Pielaet. Kanaalweg 98, Sas van Gent; J. E Brakman. Donze-Vis- serstraat 37, Groede. Naar wij vernemen zou admi raal H. Kent Hewitt, comman dant der Amerikaansche zee- strijdkrachten in Europa Vrijdag middag op het Paleis Soestdijk door H. M. de Koningin in audiën tie worden ontvangen. De „Prinses Irene" eind Augustus in de vaart. Het motorschip „Prinses Irene" is een Duitsch schip en wordt voor de provincie op de „Schelde" gerepareerd. Het laat zich aanzien dat wanneer géén vertragende omstandigheden zich opnieuw voordoen het schip eind Augus tus in dienst kan treden tusschen Terneuzen en Hoedekenskerke. Het is een mooi passagiersvaar tuig, benedendeks plaats biedend aan 70 personen en op het boven dek aan nog meer. De Koningin Wilhelmin weer in bedrijf. De motor-ferrytaoot „Koningin Wilhelmina", die op 29 Mei j.l. op de steenglooiïng bij de Perk- polderhaven liep en daardoor de roeren en schroeven beschadigde, is Donderdag weer in de vaart gekomen op de lijn Kruiningen Perkpolder. De stoompont „Dord recht" die hier was ingevallen, is overgebracht naar de lijn Vlis singenBreskens en onderhoudt met de Koningsplaat" nu dezen dienst. De Zuiderzee" wordt uit de vaart genomen en zal, na gron dige reparatie, als reserveschip dienst doen. Tewaterlating m.s. „Prins Willem I". Maandagmiddag om ongeveer 2 uur zal de „Prins Willem I" van de Prov. Stoombootdienst op „De i Schelde" te Vlissingen worden te water gelaten. Dit schip heeft een heele ge schiedenis achter den rug. In Mei 1940 werd het tot zinken ge bracht. doch kon korten tijd later worden gelicht. Met het herstel is toen zeer getraineerd, om het schip uit de handen der Duit- schers te houden. Meer dan een jaar heeft het toen in de veer haven van Perkpolder gelegen. Het werd echter door de Duit- schers ontdekt en moest worden afgebouwd. Dat is toen gebeurd en zelfs heeft het toen proefge- varen. Echter werd het vlak daarop door een Engelsche bom getroffen, die het middendek mee nam. Vlak bij „De Schelde" werd het tot zinken gebracht en ook weer aan land gezet. Na de be vrijding is opdracht gegeven tot herstel en ook tot verlenging van het schip met 6 meter. Dit heeft door gebrek aan materialen enz. veel tijd in beslag genomen. De assen bijv., die in België moesten worden vervaardigd, werden te laat afgeleverd en ook de hulp motoren kwamen niet op tijd ge reed. Gehoopt wordt, dat het schip eind Augustus in de vaart kan komen. Het rijdek is nu on geveer 26 m lang en het heeft een capaciteit van 18 gewone perso nenwagens. De bedoeling is, dat het schip straks den dienst Vlis singenIBreskens gaat varen. (Zeeuwsch Dgbl.) Op last van den Geallieerden bestuursraad zal in de vier be- zettingszönes van Duitschland een volkstelling gehouden worden. Zij moet tegen 25 Oct. van dit Jaar voltrokken zijn, aldus meldt de D.P.D. uit Berlijn. Een Fransche militaire post aan de Fransch-Italiaansche grens is bij Lanslebourg, dicht bij de Mont-Cenispas. door groepen gewapende Italianen aangevallen. VOLGENDE WEEK EXTRA TABAK. In tegenstelling met vorige berichten, verneemt „Het Vrije Volk", dat het tweede extra rant soen tabak, dat op 25 Juli aange wezen zou worden, wegens bevoorradingsmoeilijkheden niet verstrekt kan worden. Volgende week zal men echter voor de tweede maal een extra rookertje ontvangen. In het geheel zal er nog twee-, of bij gunstige omstan digheden driemaal, een extra tabaksrantsoen bekend worden gemaakt, met tusschenpoozen van veertien dagen. DISTRIBUTIE VAN APPELEN, PEREN EN PRUIMEN. Maximumprijzen worden vastgesteld. In de tweede helft van Augus tus zullen voor appelen, peren en pruimen maximumprijzen geiden, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie van Westdorpe ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van de Wed. R. GOOSSENS te IJzendijke om vergunning tot op richting van een inrichting voor het zwingelen van vlas, op het perceel, kadastraal bekend ge meente Westdorpe. Sectie B no. 713. Op Vrijdag 2 Augustus a.s., de3 voormiddags 10 uur, zal op het Gemeentehuis van Westdorjoe ge legenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedu rende drie dagen vóór het boven vermelde tijdstip, ter .secretarie der gemeente Westdorpe kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbenden. Terneuzen, 19 Juli 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. J. VERSPRILLE, wnd. Secretaris. De trekkingen der 5e klasse van de 489ste Staatsloterij, welke op 29 Juli 1946 zouden aanvangen zullen ter bevordëring van den verkoop, een week worden uitge steld. „La Demière Heure" heeft uit gerekend. dat gemiddeld iedere Belg 3.500 frank aan belasting zal moeten betalen. De totale opbrengst der belas tingen bedraagt 28.555 miilioen frank. No. 11. Voor beginners. (Vervolg). Oplossing eindspel 6 rubr. 10. Zwart: 14, 15 en 17. Wit: 24, 29 en 32. Dit eindspel kwam voor in de partij Van den BuickDamoi- seau, Kersttournooi 1945 te Ierse- ke. De partij liep remise. Als volgt was winst mogelijk: 3227 (zw. 14—20); 24—19 (20—25); 19—13 (25—30); 13—8 (36— 35); 8—2 dam en wint. Op zw. 35—40 volgt 27—22 en 29- -23. terwijl na het offer 1721 of 17 22 eenvoudig 211 volgt. Niet erg diep. maar wel leerzaam. Uit de 3430 opening. 1. 3430 20—25 2. 32—28 25X34 3. 39X30 Zwart heeft thans tal van goe de voortzettingen. Allereerst 15 20 om na 3025 door te gaan met 1923 enz. (Damme). Moümard speelde hier meestal 1823, terwijl J. de Haas de voor keur gaf aan 18—22, Bekend is de partij Van Wageningen—De Haas wereldkamp. 1912 Rotter dam. Tenslotte 1621, de geliefkoos de zet van Fabre. als inleiding tot een uiterst verrassende variant waarop wij nader terug komen. Overigens is ook 1722 goed, zodat men keuze volop heeft. 3. 15—20 4. 30—25 19—23 5. 28X19 14X23 6. 25X14 10X19 met gelijkwaarige stand. Eindspel 7, voor beginners. Zwart: 33 en 35. Wit: 10, 31 en 44. Kan wit winnen? (Wordt vervolgd.) INTERNATIONAAL TOURNOOI Ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan organiseert de „Damclub Terneuzen" op 24 en 25 Augustus a.s. een veelbelovend internationaal tournooi. Een uit 5 actieve leden be staande organisatie-commissie heeft een sympathiek program samengesteld, dat binnenkort in druk verschijnt. Zonder op het ongetwijfeld groot sportief gebeu ren vooruit te lopen, mogen wij thans reeds verklappen, dat kos ten noch moeite gespaard zijn om het tournooi door een sterke bin nen- en buitenlandsche deelname volledig te doen slagen. Van Belgische zijde zullen aan wezig zijn de heren Leon Vaes- sen. kampioen van België; J. Demesmaecker, oud-kampioen, L. Jongen en A. van den Berghe, de bekende voorzitter en wedstrijd leider van Le Damier Mosan te Luik, van welke vereniging ook da( heren Vaessen en Demesmae cker deel uitmaken. Verder zijn tal van sterke Hol- landschd spelers uitgenodigd, van wie meerdere de invitatie reeds aanvaardden. Wij noemen o.a. Ph. J. Ham te Rotterdam; H. Laros te IJmui- den; Piet Roozenburg uit Rotter dam, volgens insiders de toekom stige wereldkampioen; H. Blom te Rotterdam; W. H. Lievet te Dodrecht; de Zeeuwse kampioen J. Blom uit Ierseke; M. F. de Jonge uit Middelburg; L. Ander son en J. Sinke uit Goes; J. de Smet te IJzendijke; B. van Liemt 's-Bosch, enz. Gespeeld wordt in groepen van vier. Het ligt in de bedoeling vier ere-groepen te formeren. Voorts: vier hoofdklasse-groepen vier eerste klasse-groepen en eni ge tweede en derde klasse-groe pen, afhankelijk van het aantal inschrijvers. In elk der ere-groepen en der hoofdklasse-groepen zal een Ter- neuzenaar meespelen, een Zeeuwse speler van buiten Terneuzen en een sterke Nederl. dammer van buiten Zeeland. De vier Belgische deelnemers worden uiteraard over de ere- groepen verdeeld. Ten einde de sportieve waarde van het tournooi zo hoog moge lijk op te voeren, wordt er naar Kestreefd, de vier ere-groepen A B, C en D een gelijkwaardige be- zetting te Het uitvo6rend comité overweegt de volgende in deling: Ere-groep A: Vaessen. Ham, Anderson en Geensen. Ere-groep B: Van den Berghe, Laros, J. Blom en Kaan. Ere-groep C: Demesmaecker, Roozenburg (of Van Liempt). De Jonge en Van den Buick. (Groep D nog niet bekend). Wijzigingen blijven natuurlijk altijd mogelijk, zodat wij voor de definitieve samenstelling der groe pen naar het binnenkort te ver schijnen programma verwijzen. Een groot plan nadert zijn vol tooiing. Laten wij de hoop uitspreken dat het moge slagen! En hopen wij vooral, dat de Terneuzense be volking met belangstelling en me deleven het tournooi zal begroe ten als een unieke sportgebeurte nis in ons afgelegen Zeeuws- Vlaanderen. Na Ierseke Terneuzen! „Het zal waarachtig wel gaan"! Probleem van Ter oplossing een fraai motief probleem,, dat wij ter plaatsing ontvingen door bemiddeling van den heer W. Versprille 'ie IJzen dijke. Wie is de auteur? Kun iemand ons inlichten Wit speelt en wint. Correspondentie W. V. te Y. Brieven in dank ontvangen. Openingstudie wordt geplaatst. J. M. de P. te Z. Uitwerking eindspel was goed. Stand wordt nog eens geplaatst vóór de aan vang van het intern, tournooi.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3