(EID r li il -SCHOT „King Kong" na vergiftiging overleden. I ËILM ;1S Veete werd uitgevochten, UITVOERING NAAR KEUZE VERFSPUITBEDRIJF Aan- ieming op Üj Ip, s ioen- ii'nsche feij hersteld. >r me\ nl srr, wafi 'oet j forst om t< ker i Useh strac ■RISt ÜEN Afvaardiging van dt Conferentie te Malint naar Nederland? De revolutie in Bolivia Eerste zitting van den Landrechte: te Palembang. GEVRAAGD Dienstmeisje. een flink Meisje te NdyHAST uit rke v, t/ü" be" :veks1 door een J5, jjl?n m ons ;mers- en Ischrij leb la Iels, "e bfl wasch15!, jtkflef! taarns x ZOCht hten, Teieri^ int. biedi: Zuice 0. D' inlicW Terneu- Tramf f. 20 £1 lloek. .S. 21 ster c JLLEJ"1116'41 en J. K 19198 :F 7721Ö lBestui» I 'LLEL SU „nde can- TUUR. ZWc' hoons jxi0t O1*! Bri Za jnsvl Le DE TROONREDE. (Vervolg van pag. 1, 4e kolom.) Ten aanzien van het onderwijs zal gestreefd worden naar het wegnemen van belemmeringen die de vernieuwing van het onderwijs in den weg staan en naar het aan vullen van de op dit gebied be staande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende het kader, waarbinnen zich de vernieuwing van het onderwijs zal kunnen vol trekken, zullen in overweging worden genomen. Voorstellen tot verbetering van de financieele verhouding ten aanzien van het Bijzonder Hooger Onderwijs zul len U op korten termijn bereiken. De Regeering zal sterken steun verleenen aan de jeugdbeweging, met inachtneming van zelfstandig heid der levensinrichting en er kenning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd, aan de bestrijding van de verwildering der jeugd. Het ligt in het voornemen, om. den Radioraad gehoord, een wet telijke basis te ontwerpen voor een nationaal omroepsbestel on publiekrechtelijke leest, waarbij de verschillende levensbeschouwingen in organisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen be ginselen beschikking zuilen ver krijgen over zendtijd. Ten aanzien van de stoffelijke welvaart staat voorop het streven naar opvoering van de nationale productie. Het herstel en de uit bouw van den handel en de nijver heid in al hun geledingen zal met kracht worden bevorderd. Met het oog hierop zal aan de totstand koming van een wettelijke rege ling voor adviseerend Planbureau met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industrieele ontwikkeling van ons land, als belangrijk middel om de moeilijk heden. uit de wijzigingen in de economische wereldstructuur voortvloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der Regeering zijn gevestigd. De Regeering is voornemens om ter bevordering van de ontwikke ling van 'n gezond Middenstands- bedrijf voortgang te maken met de bestaande vormen van het ver leenen wan crediet, alsmede den Middenstand, waar noodig. tegen onredelijke concurrentie van de zijde van het grootbedrijf te be schermen. Ter bevordering van den dringend noodzakelijken export, zoowel van industrieele als van agrarische producten, zul len de economische betrekkingen met andere mogendheden worden voortgezet en uitgebreid. Een doeltreffende voorlichting dien aangaande zal. zooveel mogelijk tezamen met het bedrijfsleven, worden bevorderd. Bij de ten aanzien Van den land bouw te nemen maatregelen zal er naar worden gestreefd aan het economisch verantwoorde kleine boeren- en tuindersbedrijf een zoodanig inkomstenpeil te waar borgen, dat voor het gezin een behoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een rede lijke belooning voor diegenen, die in land en tuinbouw werkzaam zijn, zal de aandacht bij voortdu ring gericht moeten blijven op verlaging van den kostprijs van onze land- en tuinbouwproducten. Daarnaast is bevordering van de kwaliteitsverbetering een eerste vereischte. Het Land- en Tuinbouwonder- wijs zullen moeten worden uitge breid, terwijl het landbouwkundig onderzoek zich tot niemwe gebie den zal dienen uit te strekken. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de opleiding van landarbeiders. Het herstel van het geschonden landbouwbedrijf zal met kracht worden voortgezet. Eerlang zal het ontwerp van wet, in 't bijzon der het herstel van Walcheren regèlende, bij de Staten-Generaal worden ingediend. Ruilverkave lingen en her-ontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zullen worden getroffen voor verdere landaan winning en nieuwe inpolderingen. Bij deze maatregelen zal aan de aankleeding van het landschap bijzondere aandacht wordén ge schonken. Regelen van wet ten aanzien van verkoop en doelmatige ver pachting van gronden zullen wor den voorbereid. Op het gebied van de Visscherij zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, ter wijl aan het visscherijonderzoek bijzondere aandacht zal worden gegeven. Ten behoeve van de binnenvisscherij wordt een wette lijke regeling voorbereid, waarbij met de belangen van alle daarbij betrokkenen rekening zal worden gehouden. Met kracht zal ook de weder opbouw worden voortgezet, met name oók van gebouwen van geestelijke en eultureele beteeke- nis, welker groote waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van bedrijfsgebouwen. Het bou wen van nieuwe woningen zal, zoodra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterkste worden bevorderd. Enkele wijzi gingen in de Woningwet zijn in verband hiermede voorbereid. Een financieele regeling voor den bouw van woningen door particu lieren is vrijwel gereed. De be moeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaar- gehavende autopark zullen wor den voortgezet. Voorts zal de productie van banden worden be vorderd. Aan de verkeerswetgeving en de bevordering van de veiligheid van het verkeer wordt bijzondere aandacht besteed. Een regeling van het goederen vervoer langs den weg wordt voorbereid. Alle krachten wor den er op gericht, opdat de plaats, welke aan ons land in het lucht verkeer op grond van geschiede nis. ligging en praestatiemogelijk- heden toekomt, binnen zoo kort mogelijken tijd weer wordt inge nomen. De reeds getroffen maatregelen tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen Koopvaardij vloot zullen met kracht worden voortgezet. Een wettelijke regeling voor de pensionneerlng van zeelieden is in voorbereiding. Zooveel doenlijk zal mede ter versterking van de saamhoo- righeidsgedachte en het verant woordelijkheidsgevoel der bedrijfs- genooten worden gestreefd naar een verschuiving der Over heidsbemoeiing naar publiekrech telijke bedrijfsorganen. De Regeering zal met spoed de voorbereiding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, waarbij aan gerechtvaardigde verlangens van het bedrijfsleven alle aan dacht zal worden geschonken. .AIS top-orgaan van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zal de instelling van een sociaal-eco- nomischen raad worden voorbe reid. Regelingen zullen moeten worden getroffen, opdat alle be- drijfsgenooterl èn in de bedrijfs takken, via de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, èn in de af zonderlijke ondernemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraagstukken worden betrokken. Voor zoover echter de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde sociaal-economische verhoudingen in eenig bedrijf of voor een juiste behartiging van het consumentenbelang, zal socia lisatie worden overwogen van de nog niet in gemeenschapsbezit zijnde openbare nutsbedrijven als mede van die bedrijven, van mono polistisch karakter, waarvan na onderzoek socialisatie om redenen van algemeen belang, geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijn wezen zal worden bevorderd, zoo dra een op korten termijn in te stellen commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het algemeen belang zoodanig ingrijpen vergt. Een wettelijke basis zal worden voorbereid voor een bijzonder toe zicht op het kartel- en concern wezen. Groote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeeling van stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat iedere verhooging der productie zooveel mogelijk ten goede komt aan een vermindering der nog steeds bestaande span ning tusschen loonen en prijzen. Ter verlichting van de moeilijk heden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbete ring van den kinderbijslag wor den voorgesteld. Een verplichte wachtgeldregeling en werkeloos heidsverzekering zullen worden voorbereid. Terwijl voortgewerkt wordt aan een algemeene herzie ning der sociale verzekering als onderdeel van het streven naar grooter bestaanszekerheid, zal spoedig 'n voorloopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan U worden voorgelegd. Een wetsontwerp zal worden ingediend tot herziening van de bepalingen, rakende de beëindiging van ar beidsovereenkomsten, zulks met de bedoeling personen, die reeds ge- ruimen tijd bij denzelfden werk gever in loondienst zijn meerder bestaanszekerheid te verschaffen. Op korten termijn zal een com missoriaal onderzoek worden in gesteld naar de mogelijkheid om de Armenwet in dien zin te ver ruimen, dat zij een breedere basis biedt voor de maatschappelijke voorziening en hulpverleening. De verbetering der geestelijke en lichamelijke volksgezondheid zal met kracht worden bevorderd. In samenwerking met de deskundi gen en de organisaties, op dat ge bied werkzaam wordt een op wettelijke basis steunende coördi natie der gezondheidszorg voor bereid. Groote zorg boezemt mij de toestand van 's lands financiën in. Bij voortduring staan deze nog onder den invloed van de oor logsramp en den nasleep van dien. De voorzieningen op burgerlijk en militair gebied, welke hierdoor noodzakelijk zijn geworden, leg gen een schier ondraaglijken last ,op de volkshuishoudingen der be trokken gebiedsdeelen. Zonder krachtige hulp van buiten is de taak, die het Rijk vervullen kan, aan zeer enge grenzen gebonden. Met dankbaarheid mag ik gewa gen van de financieele hulp. die tot dusver door het buitenland wordt verleend. Mede in het be lang van een voortzetting daar van mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende crediet- waardigheid van Nederland *zal kunnen versterken. Eerste voor waarde daartoe is een eendrach tige voortzetting van de herstel- politiek. Ook bij Ijet betrachten der uiter ste soberheid zullen aan de Over heidsfinanciën zware eischen blij ven gesteld om chaotische toe standen te kunnen voorkomen in staat te zijn de overzeesche ge biedsdeelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zoowel op materieel als op cultureel ge bied en verbetering te kunnen brengen in het lot van die bevol kingsgroepen, welke in zorgelijke omstandigheden verkeeren. Handhaving van het monetaire evenwicht bij een internationaal verantwoord niveau van loonen en prijzen zal bij voortduring de aandacht vragen. Met inachtneming van den eisch van rechtsherstel en onder waar borging van de belangen van den fiscus zal het geld- en kapitaal verkeer zoo spoedig mogelijk een passende vrijheid herkrijgen. Het uitoefenen van toezicht op de in- vesteering zal voorshands echter onvermijdelijk zijn om een zoo doeltreffend mogelijk gebruik van het kapitaal te verzekeren. Hier- bü zullen met name de Nederland- sche Bank waarvan de eigendom van particuliere .in publieke han den dient over te gaan en de Her- stelbank een belangrijke rol heb ben te vervullen. De vermindering van den druk der binnenlandsche Staatsschuld zal de bijzondere aandacht ver- eischen. waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbe- lasting een heffing in eens van de vermogens zal worden voorge steld. Ook een conversie van de binnenlandsche gtaatsleeningen zal aan dit doel worden dienst baar gemaakt. De regeling van de bijdragen in de materieele oorlogsschade en van de aanvullende credietfinan- ciering bij de wet kan op korten termijn worden tegemoet gezien. De voorstellen tot wijziging van Art. 192 en van HoofdstulC XIII der Grondwet zullen U ter be handeling in tweede lezing berei ken. De instelling eener Staats commissie tot herziening van de Grondwet kan spoedig worden tegemoet gezien. Het vraagstuk der administra tieve rechtspraak zal door een staatscommissie opnieuw onder de oogen worden gezien. Met kracht zal worden gestreefd naar inkrimping van het over- heids-apparaat; in het bijzonder zal daarbij aandacht worden ge schonken aan de Rijksbureaux. In afwachting van het rapport der onderwerpelijke commissie zul len partieele verbeteringen in de Gemeentefinanciën worden voor gesteld. Een betere coördinatie tusschen de dragers van het ge zag en de politie zal worden be vorderd. Naar een oplossing van de ver schillende problemen, die samen hangen met de vervolging der politieke delinquenten, wordt met voortvarendheid gestreefd. De zuivering van het Overheids personeel, alsmede van de pers, zal nog vóór het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nagestreefd. De Regeering zal een juistere regeling van de positie der amo- tenaren o.m. door herziening van stelsel en normen van het bezol digingsbesluit bevorderen. Een salarisverbetering voor de onder wijzers is in voorbereiding. Een reoganisatie van het Georgani seerd Overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust dat de nauw gezette behandeling van al deze voorstellen overvloedig in aan tal, omdat de taak der Overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van Uw werkkracht en van Uw toe wijding zal vergen. Met de bede, dat God U hiertoe wijsheid en kracht moge schenken tot zegen van ons Koninkrijk en deszelfs toekomst, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Gene raal geopend. Toen Hare Majesteit de voor lezing beëindigd had uitte de Pre sident Prof. Mr. Kranenburg, den kreet, „Leve de Koningin", waar mede de aanwezigen met hoera's instemden. De Koningin verbleef nog geruimen tijd in de ontvang kamer, alvorens den terugtocht naar het Paleis Noordeinde te aanvaarden. Toen H. M. het bordes van de Ridderzaal betrad, nam zij met een handdruk afscheid van den Gouverneur der Residentie. Het muziekkorps zette wederom het Wilhelmus in, terwijl de Koningin in Haar auto stapte. Luid klonk het gejuich van de aanwezigen op, toen de 12-cylinder Lincoln zich in beweging zette en, alvorens het Binnenhof te verlaten, rond de fontein reed, gevolgd door het eere-escorte, dat zich op dezelfde wijze wederom in den stoet begaf. De plechtigheid in de Ridder zaal werd bijgewoond door de leden van verscheidene hooge colleges, door leden van het corps diplomatique, Ministers van Staat, secretarissen-generaal der ver schillende departementen, voor zitter en leden van den Hoogen Raad en hooge militaire en bur gerlijke autoriteiten. Onder de aanwezigen waren ook de voorzitters der beide West- Indische Statendelegaties, de hee- ren Dr. M. P. Da Costa Gomez en T. R. R. Lim a Po, zoomede de voorzitter der „bestuurscommis sie" van Curagao de heer W. Ch. de La Try Ellis en voorts drie der Amerikaansche professoren, die momenteel hier te lande vertoe ven om voorlichting te geven om trent de vorderingen op het ge bied der tandheelkunde geduren de de laatste jaren. De bekende spion Chr. A. Lin- denians, bijgenaamd „King Kong", die in- het begin van den oorlog voor de Geallieerde zaak werkte en tal van personen naar Engeland hielp, maar nadat de Diiitschers zijn broer hadden ge arresteerd, hun zijn diensten aanbood, en o.m. verdacht wordt van het doen mislukken van de operatie bij Arnhem, is Zater dag in het ziekenhuis van de „Volharding" tc'-'s Gravenhage, tengevolge van een vergiftiging overleden. De naam van Lindemans, die geboortig is uit Rotterdam, en in December 1944 door leden van het hoofdkwartier van Prins Bernhard werd gearresteerd en den laatsten tijd opgesloten zat in de cellenbarakken te Scheve- ningen, is onlangs herhaaldelijk genoemd in verband met de ont vluchtingspogingen van den gede tineerde Bartels, bijgenaamd .,Pi- nose Henkie" of „De zingende rot", die dezer dagen wederom uit zijn cel wist te ontsnappen. Tusschen Lindemans, die een paar maal heeft getracht zich van het leven te berooven, en een 23- jarige verpleegster van de zieken zaal in de bijzondere strafgevan genis zou zich een liefdesverhou ding hebben ontwikkeld, die leid de tot ontslag van laatstgenoem de De verpleegster moet daarop Donderdag j.l. Lindemans een sterke oplossing slaaptabletten te drinken hebben gegeven en daar op zelf dezen drank hebbed inge nomen. Beiden werden onwel doch bij de verpleegster dacht men het eerst aan vergiftiging. Zij werd overgebracht naar j Gemeentelijk Ziekenhuis, waar, ter verpleging is opgenomen. Lindemans werd An ernstige toestand overgebracht naar In ziekenhuis van de ,,Volhardiii« en is daar Zaterdag aan de gs volgen overleden. Eén dooit Een ernstige vechtpartij hee de gemoederen in het anders rustige Tubbergen nabij Al»; in beroering gebracht. Reeds enkele jaren bestond? een veete tusschen de landt» wers F. en S. over het eig« domsrecht van een stuk gros Kadastraal was uitgewezen, dit behoorde aan F., doch j landbouwer S. had het reed jarenlang in gebruik. Reeds gf ruimen tijd is er over geprora deerd, zonder dat men tot ee: schikking kwam. Toen de Gebr. F. Zaterdag middag het bewuste stuk gro» wilden afrasteren, kwam S. nader bij, die dit wilde verhindert' Een vechtpartij ontstond, waai: twee zoons van S. te hulp sne! den. Jarenlang opgekropte «ijr kwam nu tot uitbarsting. Te: woed werd er gevochten ar spaden, knuppels en grepen. Ee zoon van S. raakte bewusteta Een der Gebr. S. kreeg ee zware hoofdwonde, hij bloedde» verschillende andere wonden. li dische hulp was direct aanweag Deze achtte onmiddellijke op* neming in het ziekenhuis van te landbouwer S. en zijn zoon, ili mede van een der Gebr. F. n dig. De zoon van S. was er a aan toe. In den loop van avond verergerde zijn toesta dusdanig, dat hij van de H. Sacr, menten werd voorzien. In it loop van den avond is hij in ziekenhuis te Almelo overleè De toestand van de andere zwat gewonden is redelijk wel. De \r slagenheid in Tubbergen or deze boerentwist is groot. H politie heeft een onderzoek ire steld. Vernomen wordt, dat men mogelijkheid overweegt om at de Nederlandsche regeering i resoluties, die te Malino zijn gi nomen, door een afvaardiging; de conferentie, die daartoe p? Skymaster naar Nederland vertrekken, te laten overhandig? Volgens de laatste berichte welke Maandag te New Yorkr ontvangen, zijn tijdens de re va tie in Bolivia 2.000 dooden gen len. Volgens deze berichten z: den er drie leden van de nieifl. regeering zijn benoemd, welke worden gepresideerd door <3 tierrez, president van het B viaansche opperste gerechts! De eerste maatregel van nieuwe regeering was een deer? tot vrijlating van alle politic gevangenen. Het decreet ma tigt tevens alle politieke bal: gen in het land terug te kees Aan de „Julianabode" ontleei wij het volgende: Op 10 werd in het Gerechtsgebouw, i De Ruijterlaan 1, de eerste zittr van den Landrechter te Pal# bang gehouden. De Landrechter, tevens Pk dent van den Temporatten Krijg raad, Mr. S. J. Barnstijn, hi voor de aanwezigen bij d plechtigheid een korte inleidii waarbij door hem de tot ste gekomen wijziging in de rel spraak naar voren werden bracht. Mr. Barnstijn wees erop, met deze zitting voor het ei na de capitulatie van Japan Palembang de rechtspraak wel om plaats vindt „in naam Koningin". Na deze inleiding werd een i vang gemaakt met de beha: ling der loopende zaken. Op de marinewerven te Sil pore zijn verscheidene duizel arbeiders in staking gegaan m de onderhandelingen over lo( verhooging waren mislukt. In een Zeeuwsch bedrijf (Oost Z.-Vl.) (Autobranche) wordt gevraagd: volwassen krachten jonge werkkrachten en aankomende krachten. Goed loon, gunstige ar beidsvoorwaarden. Zij, die in een garage of als bank werker gewerkt hebben, genieten de voorkeur. Brieven onder No. 110. Bureau van dit blad. Mevrouw H. v. d. VIJVER- MEDDENS. Weststr., Bier vliet, vraagt tegen 1 Aug. a.s. een eerste Mevrouw RIJKS. Segeer- straat 50, Middelburg, vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige voor dag en nacht. Meerdere hulp aanwezig. c ronddelend Te koop: prima Jekker f 40 zeer geschikt voor motor rijders. C. DRABBE. Ka- naalweg 1, Sluiskil. Te koop: een pracht Waak hond. oud 1 jaar. kort- harige Bouvier, kamer zin delijk en goed waaksch. G. BOER, Smederij, Spui, Terneuzen. Te koop: een Zeilbootje a 200 en een handkar 100 C. SLOOT, Westkade 16, Sas van Gent. ^iduudkiaut r. v. wuniftuUOv v JUi üi V Wi -

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2