-*■ De sprekers te Malino* Daladier verdedigt zich* Weeddnieuws (UUet VRAGEN VAN DEN DAG Struye zietnoggeenoplossing Hoe staan de kansen van President Truman? A ZATERDAG 29 JULI 1946 FRANKEER ALS REGEL MET EEN NATIONALE J HULPZEGEL. Suiniiiiiuuiiiniiuinatmm,,,! Onafhankelijk Indonesië binnen Rijksverband. Hoopvolle geluiden op de conferentie van Malino. De „Oranje" opent de grootste sluis ter wereld. Nieuwe Meubelprijzei Aanvragen Huisslachtingsvergunningen. F ©e eerste President Wapensmokkel van uit Singapore. Maarschalk Zjockof in andere functie? H* M* de Koningin reikt het verzetskruis uit aan Tieman. Socialisten kunnen] niet meewerken. Churchill „lichtend" voorbeeld? Telegram van Surinaamsche bevolking op Curagao en (Aruba* OmjEC jjcucjcla Alle Nederlandsche evacué's in Australië zullen vertrekken* gllllllllUI I WEERSVERWACHTING 1 medegedeeld door het K.N. g 1 M.I. te De Bilt a hedenavond. geldig tot g Wisselende bewolking. Hier en daar nog een en- jj kele verspreide bui. Matige gj Zuid-Westelijke wind. Wei- jj nig verandering in tempera- g tuur. Hoofdredacteur: Herm. Steggerda. Redacteuren P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres. Noordstr. 55-57. Terneuzen Tel. 251U - Na b uur 207'! Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondiike DE VR 2de Jaargang No. 254. Advertentieprijs: Per mm 10 ct.; minimum oer advertentie f 1.5C Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer i p Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkeri'i N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen -g Abonnementsprijs 3,25 per kwan'rtai De houding der vakvereni gingen. De positie van een Amerikaan- schen President is in groote mate afhanke! jk van het aantal vrien den, dat zoowel in den Senaa als in het Congres voor hem en zijn politiek opkomt. Het is onnoodig erop te wijzen, dat deze positie wat de bevoegdheden hetreit, veel rooter is dan die der meeste Èuropeesche staatshoofden. Het feit echter, dat de President tegenover de Kamers verantwoor ding is verschuldigd, moge vol doende zijn, om zich ervan te ver gewissen op hoeveel moeilijk heden hij kah stooten, als hij een politiek wil volgen, welke in groote lijnen niet met de wen- schen der afgevaardigden strookt, m.a.w. niet aan den wil van het volk beantwoordt. Ei' was de persoonlijkheid van een Roosevelt voor noodig, om over de ontevre denheid van een conservatieve groep heen te stappen, toen hel erom ging de New Deal door te zetten en vier jaar later toch weer gekozen te worden. Hoe is nu de positie van den tegenwoordigen President Er kan niet genoeg op worden ge- weaen, dat Harry Truman alleen door het overlijden van Roosevelt in zijn hooge positie werd ver heven, als men de ontwikkeling van den toestand in Amerika wil begrijpen. Was Roosevelt de lei der van den linkervleugel in de de mocratische partij, Truman groe peerde diegenen om zich heen, die eerder rechts-georiënteerd zijn. Toch schijnt Truman bij het aanvaarden van zijn ambt het plan te hebben gehad, de voet sporen v^n zijn voorganger te volgen. Nu nog, ongeveer 15 maanden na den dood van Roosevelt, schijnt het twijfelachtig, of in de hoogere politieke kringen der UjS.A. nog wel geheel de koers van den grooten President" wordt gehou den. In dit verband en om ons nogmaals te vergewissen van de belangrijkheid der gebeurtenissen, ■schijnt het ons van gewicht toe, de aandacht op de spoorwegsta kingen te vestigen, welke zeer zeker een beslissende uitwerking zullen hebben op de binnenland- sche politiek in de Vereenigde Staten voor de komende maan den. De eischen der arbeiders waren hoofdzakelijk erop gericht, een aanpassing der loonen aan de, prijzen te bewerkstelligen, om de levensstandaard op het peil van 1940-1941 te houden. In dit ver band mogen de redenen worden opgesomd, welke senator James E. Murray in zijn toespraak tot den Senaat aanvoerde en die vol gens zijn meening bij de syndika- ten den doorslag gaven tot het proclameeren van de staking. Sedert 1941 zijn de kosten voor levensonderhoud met 24 gestegen, sedert 1942 met 15 Toondertijd werden de loonen ge blokkeerd. Sedertdien zijn de salarissen slechts met 6,1 om hoog gegaan, waarhij niet uit het oog mag worden verloren, dat de winsten der groote trusts en in dustrie-maatschappijen vermenig vuldigd werden." Hoc was nu de houding van den President Hoe stond hij tegen over dat eerste binnenlandsche groote conflict, dat hij in zijn ambt als President had te be slechten? Men dient niet te ver geten dat ten tijde, dat het wets voorstel werd ingediend, de toe stand van het land min of meer catas'rophaal genoemd kon wor den. Aan den anderen kant was de anti-stakingswet de eenige uit weg. dien het Congres kon beden ken om de Vereenigde Staten uit een hachelijke situatie te redden, indien men aan de eischen van de stakers niet wilde voldoen. En dit kon of wilde men van de privé-ondernemingen niet ver langen! Qm welke redenen stonden nu de Amerikaansche arbeiders in gesloten colonnes achter de sta kers? Het ging hier zeer zeker om meer dan alleen maar een demonstratie, meer dan alleen maar het verleenen naar loons- verhooging; veel meer zouden stappen moeten worden onder nomen, om het geheele volk een hoogere levensstandaard te bezor gen. De duizenden die nog voort durend uit het leger worden ont slagen en probeeren weer tot een normaal leven te komen, laten zich niet afschepen met een loon, dat hun juist amper toestaat het hoofd boven water te houden. De doorsnee-Amerikaan is zich ervan bewust, dat de groote onderne mingen bijna uitsluitend door den oorlog hun groote winsten konden boeken, terwijl hp, de kleine man, zijn leven dagelijks op het spel zette. Hij meent in zijn recht te staan, als hij thans,,ma het be ëindigen van den smjd, na de behaalde overwinning op den vijand, verlangt, dat aan zijn sociale verlangens gevolg wordt gegeven, zelfs als daardoor de winst van de „grooten" eenigs- zins zou ineenschrompelen! Wie -zou dit niet met hem kunnen aan voelen! Het moge betwijfeld worden, of President Truman aan de wenschen van den „kleinen man" gehoor heeft gegeven, toen hij met zijn anti-stakingswet op de proppen kwam. In November zullen de nieuwe verkiezingen 'voor het Congres plaats vinden. Een derde van de senaatsleden zullen opnieuw wor den gekozen. Reeds hebben rechts-georiënteerde elementen, zooals senator Taft, zich tegen de anti-stakingswet gekeerd om zich te verzekeren van de sympathie der vakvereenlgingen. Wij willen ons weliswaar niet aan voorspel lingen wagen, maar onder de ge geven omstandigheden zou het niets te verwonderen zijn, indien de Amerikaansche arbeider meer De zesde spreker op de zitting van Woensdag was de vertegen woordiger van Zuid-Celebes, Nad- amoedin. Deze heeft aan het eind van zijn be'.oog de wegende resolutie voorgesteld: „Indonesia en Nederland moeten twee onaf hankelijke naties worden, veree- nigd in een bondgenootschap, waarvan de duur moet worden bepaald door de Rijksconferentie. De in- en uitwendige organisa tie van Indonesia moet gebaseerd zijn op politieke en economische autonomie, waarvoor garanties moeten worden gegeven en verder op de verantwoordelijkheid van de Regeering aan het vertegen woordigend lichaam". Een vroeger lid van den Volks raad Soekawati, vertegenwoordi ger van Bali, verklaarde: „Indien wij thans reeds de vol ledige onafhankelijkheid zouden verkrijgen zoodat er, andere ge zegd een zwak Indonesië buiten het Rijksverband zou bestaan, dan zou Indonesië in werkelijkheid een speelbal worden van de groote mogendheden, die op zoo'n mo ment allang geloerd hebben". Soekawati gaf de voorkeur aan een groote mate van autonomie, doch binnen het Rijksverband op basis van gelijk deelgenootschap, totdat Indonesië sterk genoeg zou zijn om op eigen beenen te staan. In afwachting van een oplos sing voor Java en Sumatra wenschte Soekawati dat de hui dige conferentie zou blijven func- tionneeren als 'n „tijdelijke volks vertegenwoordiging", die later zou worden aangevuld. Hij toonde zieh eveneens een voorstander van het benoemen van Indonesische Ministers, die verantwoordelijk zouden zijn aan de volksvertegenwoordiging. Ne derland zou dan dezen departe mentalen hoofden van advies dienen. Saleh Achmed, de vertegen- Het was Donderdag zoowel voor Umuiden als voor Amsterdam en de Nederlandsche scheepvaart een historische datg: het vlaggeschip van de Amsterdamsche scheep vaart, de „Oranje" van de Maat schappij „Nederland" voer Don derdag als eerste zeeschip de her stelde Noorder sluis te IJmuiden binnen. Alles wat er nog rest van IJmuiden, dat door den oorlog zwaar gehavend is, had vahdaag de Nederlandsche driekleur uit gestoken. Duizenden belangstel lenden liepen in een eindelooze stoet naar de Noordersluis, waar het „welkom" op een spanUoek was geschilderd en aan de masten op de beide kaden de vlaggen van talrijke naties wapperden. Vele deels gepavoriseerde bootjes, dicht bezet met menschen voeren Vrij dag uit ter begroeting van de „Oranje", die buitengaats had moeten wachten op hoog water om binnen te kunnen varen. Tegen half vier kwam het trot- sche helder wit geschilderde mail schip, dat 800 gerepatrieerde'.! uit Indië aan boord had benevens 400 man equipage, onder het ge loei van vele stoomfluiten tus- schen de pieren. Aan boord der schepen en scheepjes en langs de dicht met menschen bezette oevers klonk luid gejuich en een muziek korps op de kade speelde vroolijke muziek toen de geweldige, ruim een millioen kg wegende buiten deur van de Noordersluis open schoof en de „Oranje" statig en rustig entrée maakte in de voor haven van Nederlands hoofdstad. Dezelfde Noordersluis had het schip in 1939 naar Indië zien ver trekken en thans kwam het terug na een zevenjarige zwerftocht als hospitaalschip over de wereld zeeën. Amsterdam heeft zijn sluis en zijn vlaggeschip weer terug. Ook het Noordzeekanaal is thans weer geheel vrij doordat een groote drijvende bok juist van daag de laatste resten heeft op geruimd van het 3000 tons schip, dat de Duitschers bij de Hembrug tijdens den oorlog hebben laten zinken. De „Oranje" zette haar tocht voort tot bij deze brug en is Vrijdag de Amsterdamsche haven binnengekomen. In een onlangs vanwege het Ministerie van Economische Za ken verstrekt bericht over de nieuwe meubelprijzen werd ver meld, dat de prijs voor het stof- feeren in de vastgestelde bedra gen is inbegrepen. Men deelt ons thans echter van deze zijde mede, dat de prijs voor het stoffeeren in de vastgestelde bedragen niet is inbegrepen. Voor personen die mee- nen, op grond van de reeds eerder gepubliceerde richt lijnen, in aanmerking te ko men voor het aanhouden van een huisslachtingsvarken, bestaat tot en met 27 Juli a.s. gelegenheid via den plaatselijken bureauhouder een huisslachtingsvergun- ning aan te vragen. Aanvragen,, welke na ge noemden datum worden in gediend, kunnen niet in be- handelng worden genomen. woordiger van het eiland Banka, zeide, dat ondanks de ernstige ongeregeldheden op het eiland, toen de republiek er nog de macht had (ongeregeldheden die in de revolutionaire tijden een normaal verschijnsel zijn) de dooi' de republiek gepropageerde vrij heidsidealen er toch veel aanhan gers hadden gevonden. Achmed hoopte, da*, de bespre kingen met Sjahrir een gunstig resultaat zouden hebben en intus- schen verklaarde hij, dat hij de gelegenheid tot overleg op de conferentie van Malino geboden, wenschte aan te grijpen om auto nomie voor Banka te eischen. De vertegenwoordiger van de Chineesche bevolking op Billiton, Dr. Lien Tjae Lo, zeide het te be treuren. dei er zoo weinig Chi- neezen op de vergadering aanwe zig waren en hij betoogde, dat in vergelijking- met de Nederland sche groep de Chineezen te weinig zetels hadden gekregen. Sultan Iskandar Mohamed Djabir van Ternate juichte de politiek van Dr. Van Mook toe. De laatste spreker was R. J. Metkohy, vertegenwoordiger van de Zuidelijke Molukken, Onze correspondent te Malino bericht ons het volgende: Na twee dagen van redevoerin gen .uitgesproken door 26 afge vaardigden, die 15 gewesten ver tegenwoordigen, is het mogelijk een ruwe schets te geven van de tendenzen die op de conferentie op den voorgrond traden. Het verlangen naar een federatieve structuur van Indonesië werd po sitief door 14 sprekers tot uit drukking gebracht. 11 Anderen die niet van een federatieve struc tuur spraken, gaven evenwel den indruk, dat ook zij bereid zouden zijn, zulk een constructie te aan vaarden. Alleen Afloes, de ver tegenwoordiger van Koetei. (O.- Borneo). sprak over een eenheids staat, maar later in zijn rede stelde hij zich achter het voorstel van Nadjamoedin tot vorming van een federatieven staat naar het model van de Vereen. Staten. Zelfs die sprekers, die het ont werp van een gem eenebest ver wierpen en een verdrag met Nederland prefereerden, werden bezield door een geest van opti mistische verwachting, gemengd met een diep bewustzijn van de importantie van deze eerste ge heel democratische conferentie- in de geschiedenis van den Archipel. Indonesiërs van de meest ver schillende bevolkingsgroepen en Nederlandsche en republikeinsch- Indonesische journalisten spreken elkaar geregeld in de eetzaal, waar Dr. Van Mook dineert. In de bus van Malino naar Makassar worden de redevoeringen druk besproken. Don J. Th. Simenos da Silva, de afgevaardigde van Flores, zeide, en de andere afge vaardigden, die onze correspon dent ontmoette, beaamden het. dat de sfeer op de conferentie „edel is en hoopvol stemt voor de toekomst van Indonesië". Afloes, een van de meest radicale spre kers van Donderdag, voegde er aan toe: „Ik had reeds vertrou wen in jong Nederland en deze conferentie heeft dit vertrouwen aanzienlijk versterkt. De confe rentie moet slagen voor het wel zijn van Indonesië en Nederland". De Dempo vaart de juist herstelde Noordersluis bij Umuiden binnen. Het schip lijkt popperig klein in de sluis en is dan ook een miniatuur sleepboot. der 3laluiansclie Republiek» Enrico de Nicola is voor de wereld een onbekende; althans een onbeschreven blad. En toch heeft deze man in den tijd vóór het fascisme belangrijke staats ambten bekleed. Van Juni 1920 tot aan den vooravond der nood lottige verkiezingen van 1924, waarop hij zich terugtrok, be kleedde hij de functie van Pre sident der Kamer en werd hem gedurende zijn politieke loop baan meerdere malen alhoe wel tevergeefs verzocht, het Minister-Presidentschap op zich te willen nemen. Hoe kan de vergetelheid in het buitenland met betrekking tot een man als hij worden verklaard, die wegens zijn politieke zuiverheid, oprechtheid en afkeer van het compromis het onbegrensde ver trouwen van geheel Zuid-Italië geniet? De reden hiervoor is waar schijnlijk te zoeken in de politieke „kleurloosheid" van De Nicola. Liberaal van den ouden stempel, voelde hij er nooit, iets voor, in de politieke arena af te dalen. Als jurist een der besten van de aan groote namen zoo rijke Napo- litaansche advocatenschool had Volgens een artikel in de Daily Graphic van Vrijdag, heeft er van uit Singapore dagelijks groote wapensmokkel plaats; de Indone sische troepen zouden van hieruit worden voorzien van bren-guns, munitie, pistolen en militaire kleeding, alles afkomstig van het Britsche leger. Men neemt aan, dat een goed van geld voorzien Indonesische organisatie achter de smokkelaars staat. Indien zij gepakt worden, worden hun boeten dadelijk be taald. Eduard Daladier heeft onder de vijandige blikken van de Fran- sche communistische afgevaar digden, die trachten zijn verkie zing in de constituante ongeldig te laten verklaren, felle critiek geleverd op de Sowjet-Unie. „Men heeft mij den verrader van München genoemd", zoo riep Daladier uit, „en den man, die Frankrijk aan Hitler heeft ver kocht." Als ik deze beschuldigingen onbeantwoord zou laten, zou ik een lafaard zijn. Ik zal dus ant woorden en op alle punten aan vallen". Gedurende meer dan drie uren heeft Daladier zijn daden als Minister-President van April 1938 tot Maart 1940 verdedigd. Hij doorspekte zijn betoog met cri tiek op Rusland en lof voor En geland en Amerika. Alle afgevaardigden, met uit zondering van de communisten, stonden luide hun instemming be tuigend van hun plaatsen op toen Daladier zeide: „De heldhaftige strijd van Engeland, dat in 1940 geheel alleen stond, heeft de vrij heid van de wereld gered." Daladier bracht Amerika's bij drage aan de oorlogvoering in herinnering, waarbij hij hulde bracht aan President Roosevelt. „In Juni 1941", zoo vervolgde Da ladier, „nadat Hitier eerst groote hoeveelheden grondstoffen van Rusland had ontvangen, viel hij Rusland aan. De communisten maakten toen rechtsomkeert: En geland en de V. S. waren niet langer imperialistisch en werden democratieën, terwijl de vliegtui gen van de trusts, vliegtuigen voor de bevrijding werden. Zijn politiek te München verde digend, verklaarde Daladier, dat de Britsche regeering in 1938 geen verantwoordelijkheid jegens Tsje- cho-Slowakije wilde aanvaarden. Chamberlain hechtte geen geloof aan zijn waarschuwing, dat Hit- Ier van plan was het Sudeten- land te annexeeren. Over de Fransch-Britsch-Rus- sische onderhandelingen betoogde Daladier, dat hij alle mogelijke concessies aan Rusland had ge daan. De Fransche regeering had vertrouwen zou schenken aan de er uiteindelijk in toegestemd den beloften der republikeinen, dan Russischen eisch, het Roode leger aan het ietwat lauwe gedrag van bij mogelijke Duitsche agressie den tegenwoordigen President. 1 Polen te laten binnenrukken. Ook heeft Frankrijk, zelfs zonder hun toestemming, in dat geval mili taire hulp aan de Oostzeestaten willen geven. Daladier zeide, dat de Russen de ontvangst van Fransche afge zanten, ten einde de militaire overeenkomst te onderteekenen, waarvoor tenslotte reeds hun in stemming hadden gegeven. „In dien er verraad was," aldus Dala dier, „aan wiens zijde was het dan? De waarheid is, dat de Russen gelijktijdig twee onder handelingen voerden, één met ons en een geheime met de Duit schers". Nadien haalde Daladier com munistische kranten en redevoe ringen aan om ite laten zien, hoe de politiek veranderde, eerst door de Von RibbentropMolotof over eenkomst en later, nadat Rusland in den oorlog werd betrokken. Hij verwierp ,,de tegenwoordige poging der communisten om het monopolie van de verzetsbewe ging aan zich te trekken", en zei de, dat hij persoonlijk de volledige verantwoordelijkheid voor de be slissing van zijn regeering in 1939 om de communisten buiten de wet te stellen en hun leiders gevan gen te zetten, aanvaardde. De communistische afgevaar digden. die de motie voor de on- geldigverklaring van Daladier's verkiezing steunden, legden voor namelijk den nadruk op de over eenkomst van München en Dala dier's anti-communistische beslui ten van 1939. Charles Benoist verklaarde, dat Daladier de Fran sche bondgenootschappen in Cen traal Europa als troefkaart uit speelde tegen Hitler's anti-com- munisme. Hij zeide, dat de ver klaring van Generaal Keitel te Neurenberg bewezen had, dat „München een klucht was en dat het geheel onnoodig was geweest om op zij te gaan." De communistische afgevaar digde Florimond Bonte haalde eveneens het proces te Neuren berg aan. Volgens een Zweed- schen industrieel, zoo zeide hij, waren geheime BritschDuitsche onderhandelingen voor een nieuw München aan den gang, toen de FranscluBritsch-Sowjet-onderhan- delingen te Moskou werden ge voerd. De geldigheidsverklaring van de verkiezing van Daladier geschied de met 301 tegen 132 stemmen. hij van jongsaf aan een afkeer van agitatie, van de mooie fraze, van rethorica. Toen hij in 1909, als 32-jarige jonge doctor in de rechten, in de Kamer, werd geko zen, nam hij met bezwaard ge moed afscheid van zijn practijk in Napels. Hij nam de vertegen woordiging van zijn geboorte plaats op zich met dezelfde ernst, dezelfde heilige overtuiging, dat het recht de maatstaf voor alles is, als waarmede hij in talloozen processen vóór en na dien tijd de belangen van zijn cliënten voor het gerecht behartigde. Zijn recht zinnige klaarheid, zijn eenvoud en reeh'schapenheid bezorgden hem als politicus dezelfde bewonde ring en erkenning als advocaat. Als afgevaardigde, als onder staatssecretaris, als President van de Kamer, als Senator, steeds handhaafde hij dezelfde onpartij dige rechtsnormen en dientenge volge stond hij nimmer in het middelpunt der binnenlandsche politieke twisten. De nieuwe Italiaansche staats president De Nicola heeft nimmer met menschen omgegaan of be schouwingen gehuldigd, welke lijnrecht tegenover zijn eigen op vatting stonden. Geen enkel com promis heeft hij ooit met het fas cisme gesloten ën eveneens ge weigerd, zich te laten plaatsen op de lijst der nationaal-democrati- sche Unie bij de verkiezing der Constituante, tezamen met de an dere „oude heeren" Orlando, Croce, Nitti en Bonomi. Dit gaf den doorslag te zijnen gunste tij dens de langdurige onderhandelin gen tusschen de leiders der drie groote partijen. De naam van De Nicola dook eerst op, nadat alle an dere mogelijkheden waren komen te vervallen; hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat de bijha 70 jaar oude, beroemde advocaat zich niet bijster willig toonde en alle overredingskunst van De Gas pari noodig was, om hem te be wegen het presidentschap te aan vaarden. De beslissing ten gunste van De Nicola was een verrassing. De keuze viel op hem, nadat diep gaande onderhandelingen waren geveerd door de groote politieke partijen in Italië onder elkaar, na diverse beraadslagingen en na dat voorstellen ter discussie kwa men en het toen onmogelijk bleek, één der beroemdheden als Nitti. Orlando of Croce tot candidaat te stellen. Slechts De Nicola bleef over. Hij voldeed aan de eischen, welke aan een verantwoordelijken leider van Italië werden gesteld en was tevens de man, die het tevreden 'te stellen Zuiden als vertegenwoordiger noodig had. Enrico de Nicola biedt. zoowel volgens zijn persoonlijkheid als zijn politiek verleden de waar borg voor een boven de partijen staande lotsbestuurder der jong geboren republiek. Volgens een bericht van radio New-York, is Maarschalk Zjoekof die eerder in dit jaar tot waarne mend Sovjet-Minister van Oorlog en bevelhebber onder Generalis simus Stalin werd benoemd, in een andere functie aangesteld. Het bericht voegde hieraan toe. dat verscheidene andere hooge Sovjet-militairen duistere func ties" hebben gekregen. Maarschalk Zjoekof, die gedu rende 28 jaren in het Russische leger heeft gediend, was een van de meest vooraanstaande bevel hebbers van het Roode Leger tij dens den oorlog. Voor belanghebbenden lig gen op ons bureau de lijsten van het Roode Kruis ter in zage, inhoudende de namen van de personen die zich buiten de Geallieerde gebie den op Java bevinden. Zooals wij reeds hebben gemeld heeft de Koningin Donderdagmid dag een onverwacht bezoek ge bracht aan het blindeninstituut te Bussum. Dit bezoek gold den 20- jarigen C. Tieman van wien reeds eenigen tijd tgeleden werd ge meld, dat hem het verzetskruis was toegekend voor de rol, die deze Amsterdamsche jongen in het verzet heeft vervuld. H. M. werd in de bestuurskamer van het instituut ontvangen door den directer, Dr A. H. J. Belzer, waarna de Koningin het verzets kruis op Tiemans' borst spelde en zich op vertrouwelijke wijze met hem onderhield, H. M. sprak ook nog eenigen tijd met den vader van Tieman en met twee blinde vrienden van hem. Na een half uur verliet de Koningin het in stituut. Na besprekingen met verschil lende politieke autoriteiten heeft Struye de pers ontvangen. De Kabinetsformateur zeide, dat de houding van het bureau der socialistische partij, die het programma der C.V.P. niet kan aanvaarden, het vooralsnog on mogelijk maakt met de B.S.P. samen te werken. Hedenmorgen zal de algemeene raad bijeenkomen en de heer Struye zeide te hopen, dat dan alsnog de samenwerking tot stand zou kunnen komen. Dientenge volge is er voor hedenavond niets definitiefs te verwachten. Senator Struye deed, in ant woord op een vraag dei aanwezi gen uitkomen, dat de C.V.P. geen voorkeur heeft voor een regee ring, waarin communisten zitting hebben. Tenslotte deelde Struye mede, dat hij besprekingén had gevoerd met Minister Van Acker en ver der met Minister Spaak, Buset, de voorzitters van Kamer en Senaat, de leider der liberale partij, met de Kaholieke volks vertegenwoordigers. Van Over- bergh en Pholien, en dat hij nog Vrijdagavond een onderhoud zou hebben met oud-Minister Van Zeeland. Aan den raad van Margate is een verzoek voorgelegd, om steun te verleenen aan een plan tot het oprichten van een Engelsch vrij heidsstandbeeld. Het zou een plaats moeten krijgen op de klip pen van Dover en Churchill af beelden in uniform. Het einde van Churchill's onafscheidelijke sigaar zou dag en nacht verlicht zijn en gezien kunnen worden door alle schepen, die in het Kanaal passeeren. Onlangs is namens de Suri naamsche bevolking op Curaqao en Aruba het volgende telegram verzonden aaq.H. M. de Koningin Minister-President Dr. Beel, Mi nister Mr. Jonkman, den Vporzit- ter van de Tweede Kamer én den heer Lim A Po, Voorzitter der Surinaamsche Statendelegatie. Het telegram luidde als volgt: Meer dan 1000 leden van de vereeniging „Justitia Pietas Fi des" op Curasao en 750 leden van de vereeniging ..Suriname" op Aruba, bijna allen Surinamers in het gebiedsdeel aanwezig, geven hierbij met nadruk te kennen, dat zij zich als één man scharen ach ter de naar Nederland vertrokken Staten-delegaties, welke een on middellijke wijziging vragen in de iStatenregeling ter Voorbereiding van een zoo spoedig mogelijke toekenning van algeheele autono mie in de West-Indische gebieds- deelen. Zij betreuren alle uitingen van kunstmatig aangebrachte oneenigheid en tweedracht onder hun landgenooten in Suriname en geven als hun overtuiging te ken nen, dat afgezien van kleine on toerekenbare groepen geheel Suri name achter dezen uitdrukkelij- ken wensch staat. Het telegram was geteekend namens de veree niging „J. P. F." door R. J. Wix, voorzitter de^r vereeniging', en J. R. A. Simoons, voorzitter der vereeniging „Suriname". De generale repetitie van de atoombomproef, welke op 25 Juli a.s. wordt gehouden, is naar plan verloopen. Een bom werd tot ontploffing gebracht, die geen elementen bevatte van de 25 Juli te gebruiken bom. Volgens een verklaring van den Chineeschen communistenleider, Generaal Tsjoe en Lai, woedt op het oogenblik in China op vier fronten 'n burgeroorlog op groote schaal, met meer dan een millioen man aan Kwomintang-troepen in het offensief. Het dagelijkscli bestuur van de C.I.O. heeft te Washington aange drongen op een algeheele stakine der koopers, omdat gedurende de laatste twee weken de kosten van het levensonderhoud met 40 zijn gestegen. Een op de zes personen zal in China's rijstprovincie Hoenan, voor den oorlog het rijkste voed- selgebied in het land, van honger omkomen, tenzij meer dan 180.000 ton graan tusschen thans en den oogst in September in de provin cie worden ingevoerd. Dr. Evatt, de Australische Mi nister van Buitenlandsche Zaken, die met de Westerdam, zooals werd gemeld, naar de conferentie naar Parijs zou gaan, heeft zijn plaats op het schip op het laatste oogenblik afbesteld. Het voorstel van Vyves Farge, den nieuwen Franschen Minister van Voedselvoorziening, voor gift handelaren de guillotine in te voe ren, is Donderdag door het Fran sche Kabinet aangenomen. Zoo we niet willen dat Neder land straks een groote groep pau pers telt, dan zullen wij onze ocgen wijd open moeten houden voor de problemen van onze jeugd. Zien we naar de groote groepen die straks uit de inter- neeringskampen zullen terugkee- ren in de normale maatschappe lijke samenleving, dan beseffen we, dat we een duren plicht te vervullen hebben, waarbij 'alle vooroordeel overwonnen dient te zijn. Maar het zijn niet alleen deze groepen, die onze aandacht noo dig hebben. We denken hier aan de jeugd, die met zakken vol „zwart geld" op de zwarte mark ten handel dreef en nog drijft. Men moet ze gezien hebben deze jongens en meisjes die met hun „handeltjes" totaal ongeschikt zijn geworden voor een normale werkkring met een normale loon- basis. om te beseffen welke ge varen hier dreigen. Geen ver dienste is bevredigend genoeg voor hen. En als hun straks de kansen voor grof geld verdienen ontvallen, waar zal het lot hun dan voeren, want ze zijn volkomen gedemoraliseerd. Bij dit alles valt het op, hoe weinig de jeugd zich wil inspan nen om te ontkomen aan de doem, die de oorlogsjaren op hun jonge leven hebben gelegd. De meesten toonen zich onverschillig. Ver- eenigingsleven, dat hun beginsel leven wil bijbrengen, hoe dan ook, wordt door hen verafschuwd. Café en dancing, goedkoope pres taties op de planken koster alleen geld, geen inspanning. Daarom kan men ze daar vinden. Practisch is er niets wat hun weerhoudt^ Ouders, jeugdleiders verantwoordelijke regeerders heb ben op deze jeugd, op deze be- ginsellooze jeugd. geen vat. Waarmede zal men hen boeien? Door de arrestatie van den 19- jarigen R- Tims in Den Haag werd onze aandacht gevestigd op de O. N. I. (ontspanning na in spanning, een jeugdvereeniging die is opgericht om de jeugd van de straat te houden, middels mu ziek, spel, sport enz. Genoemde Tims was jeugdleider van deze vereeniging, die naar wij ver namen door het geheele land haar afdeelingen heeft. Deze Tims is, los van zijn jeugdleidersschap, gearresteerd op beschuldiging van zijn dienst hij het N.S.K.K. en een functie bij de Hitlerjugend. Deze jeugdgroepen zijn wars van elke politiek, van elk ander be ginsel. Men legt nadruk op de eenheid zonder meer. Hier wordt elke stimuleerende kracht van een ideaal van een be ginsel gemist en men onderschat te de gevaren daarvan niet. „De Waarheid" noemt ze fascisten. We denken, dat De Waarheid" hier meer doelt op het feit <jat deze verzamelingen van politiek- looze en beginsellooze jeugd, broedplaatsen zijn van het natio- naal-socialisme, gezien 't feit. dat 7 op de 100 leden, politieke delin quenten zijn die zooals begriipe- lijk hun bepaalde grieven hebben tegen de leidende elementen en partijgroepen. Wie veel met de jeugd in aan raking komt. weet ook. dat er onder hen, zoo goed als onder ons grooten, vele teleurgestelden zijn, die met groote idealen in de oor logsjaren gestreden en de vrede verwacht hebben Mag men hij de volwassenen het geestelijk evenwicht verwach ten. bij de jeugd leiden die teleur stellingen tot onverschilligheid ruwheid, uitspattingen enz. Wie deze jonge menschen van nabij kent, én ze lief heeft ja vooral juist dat laatste, zal beseffen, dat we hier met vooroordeelen en critiek hebben, niet klaar zijn. Er is per slot maar één weg, dooi liefde bewogen, die zijn grond heeft in Christus als Heer over ons leven, hebben we de taak ze op te vangen, in boek en ge schrift,, in vereeniging en groep, en ze weer te vangen onder het beginsel dat gegrond is on het Evangelie, dat verwachtingen geeft en hoop voor de toekomst. Help degenen die er roeping toe voelen zooveel als in Uw ver mogen ligt. het zal niet alleen ons volk, maar vooral de jeugd be waren voor veel rampen. De Australische Minister van Marine. Norman Makin, heeftf. sprekend over het vertrek van het Australische schip „Manoora" uit Brisbane, medegedeeld, dat alle Nederlandsche staatsburgers met uitzondering van hen, die in Australië permanent zijn geves tigd met inbegrip van alle burgers en alle Nederlandsche militaire uitrusting, uit Australië worden geëvacueerd. Over het aantal der betrokke nen en den omvang der militaire uitrusting zijn geen officieele cijfers beschikbaar. Makin deelde verder mede, dat de „Manoora" een gering aantal Nederlandsche troepen naar Biak vervoert. Het vorenstaande zou, met den tweeden maatregel, wel ke spoedig zal worden genomen, neer komen op het vertrek van nagenoeg al het Nederlandsch Overheidspersoneel, dat in den oorlog naar Australië is gekomen. Deze tweede maatregel zou be trekking hebben op een aantal Nederlandsche vrouwen, kinderen en Overheidsfunctionnarissen, als mede op de Nederlandsche voor raden. De uitvoering van de maatregelen staan onder de con- tröle van E. A. C.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1