Wm&zsï ONDERWIJSPROBLEMEN IN Z.-VLAANDEREN. Oplossing Kruiswoordpuzzle. Bestrijdt den Coloradokever! OFFICIEELE PUBLICATIES, "Sportnieuws* Uranium e. d. eigendom van Australische gemeenebest? Wantoestanden die dringen om een oplossing l Geen personenvervoer op vrachtwagens» De aflevering van brood op bonnen» OIO-PROGRAMMA Is dc Haring te zout? Groote belangstelling voor Nederlandsche linoleum in de V» S» i- Gemeente Terneuzen. DAMMEN. - f: DE DRIE DOMMELDORPERS. 91. In de wagen van Marcel- los werd dien avond niet gesla pen. Dol van vreugde verdrong de hele familie zich om Jaap, Joop en Joep heen. Vooral de laatste voelde zich zo trots als een pauw. Op de vragen van de verwonderde omstanders waar Hendrik gevonden was, antwoord de hij met grote zekerheid en overtuiging. Helemaal de waar heid vertelde hij liever niet aan Marcellos en zijn familiff. Ver beeld je, dan zou blijken welk een groot toeval de oorzaak was ge weest van de vangst en mis schien zou dan de beloning min der royaal uitvallen. Nou... eh... Jaap en Joop gin gen toen bij het Nijlpaard binnen, maar ik had een ander idee. Ik ging stilletjes op een margarine kistje zitten. „Joep", zei ik tot mezelf "kijk nu eens goed om 3e heen. Concentreer je op je op- dracht. Ik hield me muisstil, mijn ogen half gesloten, zodat men kon denken dat ik sliep. En ja hoor......" Volgens een door den Australi- schen Minister van Wederopbouw Dedman, ingediende wet gaan alle grondstoffen noodig voor de ont wikkeling van atoom-energie, in de handerv van het Australische gemeendbest over. Eventueele eigenaren moeten hun aandeelen in ondernemingen, welke zulke grondstoffen bezitten, tegen ver goeding aan den staat over dragen. IHIIIHilllllililllllllllllllllllllim ■IIIIIIIIIIIIMÜIBillllü iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiuiiiiifliiiiiiiiiiii1 Wrj vernamen, dat een groep van in Terneuzen schoolgaande kinderen een adres heeft gericht aan den Gemeenteraad van Sas van Gent met h«t verzoek, te wil len bevorderen, dat het vervoer probleem van deze kinderen tot een betere oplossing worde ge bracht. Daar dit verzoek weer eens een schril licht werpt op de ongun stige positie, waarin de Sassche jeugd verkeert op onderwijsge bied, willen wij deze problemen eens wat nader voor Sas van Gent belichten. Inderdaad zijn de verbindingen voor de in Terneuzen schoolgaan de jeugd zoo slecht, dat deze kin deren 's morgens voor dag en dauw via Axel en Zaamslag naar school moeten reizen en eerst 's avonds laat weer thuis komen, waarna ze nog hun huiswerk moe ten maken. Ben betere verbinding met extra bussen, die door de ge meente worden gesubsidieerd, is dus een begrijpelijk verlangen en een der eerste eischen, die moe ten worden geconcretiseerd. Maar ook door den grooten af stand naar de scholen en 't totale ontbreken van iederen vorm van voortgezet onderwijs in Sas van Gent. is de Sassche jeugd In zijn paedagogische ontwikkeling ern stig gehandicapt. Dat een dergelijke toestand het ontwikkelingspeil niet ten goede komt, behoeft geen betoog. Het is ons hekend. dat de Stich ting Herstel Zeeland een enquête op touw heeft gezet, waarin zij aan de gemeentebesturen vragen heeft gesteld ten aanzien van hun wenschen en verlangens op onder wijsgebied om op deze wijze den stand van het Zeeuwsche onder wijs te bepalen. Van de beantwoording van deze enquête kan voor Sas van Gent veel afhangen. Zonder onze ver langens op onderwijsgebied voor onze gemeente te hoog te stellen, waartoe wij door gebrek aan materiaal, vestigingsruimte en leerkrachten wel genoodzaakt zijn, willen wij toch enkele suggesties opperen, die een belangrijke ver betering kunnen brengen. In 1943 werd de Leerplichtwet zoodanig gewijzigd, dat het 7de en 8ste leerjaar verplicht werd gesteld. Wij willen hierbij even aantee- kenen. dat het niet in de bedoe ling heeft gelegen van den wet gever, om het gewone lager on- drwijs met 2 verplichte klassen uit te breiden, maar om een apart onderwijssysteem te schep pen, dat aansluit aan het gewoon lager onderwijs. Voor meer dan de helft der lagere school-bevolking vormt dit onderwijs, dat als het voortgezet lager onderwijs bekend staat (af gekort V.G.L.O.), het eenige on derwijs na de lagere school. Vooral dus voor plaatsen, zoo als Sas van Gent, waar geen en kele andere vorm van voortgezet onderwijs gegeven wordt, is dit onontbeerlijk. De bedoeling van het V.G.L.O. is. het kind zijn plaats te doen zien en vinden in gezin, maat schappij en staat. 'Dit V.G.L.O. geniet een zekere impopulariteit bij de bevolking en dit komt hoofdzakelijk doordat er in de praktijk op het platte land en in de kleinere plaatsen zoo goed als niets van terecht komt. Het lager onderwijs heeft toch reeds te kampen met een groot tekort aan leerkrachten, terwijl deze nu bovendien nog 2 klassen meer te behandelen krijgen, zoo dat het helaas geen uitzondering vormt, dat één leerkracht 3 klas sen onder zich heeft. Voeg daarbij nog de kinderen, die hij klaar moet maken voor U.L.O. en H.B.S., en U zult he grijpen, dat op deze wijze het V.G.L.O. niets meer kan beteeke- nen dan een herhaling der leer stof van het lager onderwijs. Zoo werkt het paedagogisch gezien, averechts verkeerd en is de prak tijk van het V.G.L.O. koren op de molens van de tegenstanders. Inderdaad zijn dit wantoestan den op onderwijsgebied, die in de eerste plaats fnuikend werken op de maatschappelijke vorming van de Sassche jeugd en in de tweede plaats niets minder zijn dan strij dig tegen den geest van de Leer plichtwet. De wet nu voorziet in de mo gelijkheid van streekscholen voor V.G.L.O. en acht deze heter dan het systeem om het V.G.L.O. te verhinden aan de lagere school. Daar het VG.L.O. de bedoeling heeft, het kind klaar te maken voor het leven, dient, behalve de normale practische leervakken, onderricht te worden gegeven in De oplossing van de kruis woordpuzzle uit ons blad van 29 Juni is als volgt: Horizontaal: 1. sint, 5. merg, 9. strook, 11. roemer 13. er, 14. none, 16. Lion, 17 w i, 18. Lek, 20. Nagasaki, 23. het, 24. aera, 26. Panama, 27. Loes, 28. kans, 30. laga, 31. keer, 32 stad, 34. M.O., 35. maid, 36. item 38. mand, 39. pint, 40. raar, 41. pork, 42. k.e. 44. gaas, 46. lode, 47. larf, 49. late, 51. type, 52. piloot, 56. ore, 57. semester, 59. ree, 60. ei, 61. gala, 62. oren, 64 l.n., 65. relaas, 67. Adonis, 69. kalm, 70. elan. Verticaal: 1. streek, 2. ir., 3. non, 4. toon, 5. mooi, 6. een, 7. R.M., 8. ge weer, 9. sela, 10. knap, 11. Rika, 12. rits, 15. egal, 16. lama, 19. kras, 21. Anam, 22. sago, 23. hoed, 25. antipode, 27. leidraad, 29. satire, 31. kanaal, 33. denk, 35. maag, 37. m.t., 38. mr., 41. pope, 42. kale, 43. Eros, 45. ster, 46. lyriek, 47. Lima, 48. foto, 50. ezelin, 51. toer, 52. pels, 53. Tera, 55. eens, 57. saam. 58. rede, 61. gal, 63. Nol, 66. la. 68. na. Er waren vele inzendingen, waardoor wjj genoodzaakt waren de prijzen bij loting te verdeelen. 'De gelukkigen, die hun prijs in den loop van de volgende veer tien dagen zullen ontvangen, zijn: Betsie de Bokx, Vogelenzang 25, Breskens; Gez. Catsman, Breedestraat 29, Oostburg; Leon Vanhijfte, Veldstraat 13, Sluiskil; Ed. IJsebaert, Vlooswijkstraat 57, Terneuzen. handenarbeid, naaldvakken, huis houdkunde en, naar gelang het lokale karakter, land- en tuin- bouwonderwijs of industrie-onder- wijs. Daarom kunnen op een der gelijke school uiteraard geen vreemde talen worden onderwezen of tot den handel worden opge leid. Een centrale school voor V.G.L.O. zou dus die leerlingen opnemen, die geen H.B.S., U.L.O.- school of Ambachtsschool bezoe ken, en dit is ongeveer 60 der lagere school-bevolking. Wanneer men nu ziet, dat Sas van Gent 3 lagere scholen heeft en Westdorpe en de Zandstraat elk 1, dan blijkt hieruit, dat voor een dergelijke streekschool te Sas van Gent zeker reden van bestaan is, daar deze op basis van 60 van de bevolking der 5 lagere scholen zeker een behoorlijk ren dement heeft. Natuurlijk zal een dergelijke school zijn kosten meebrengen, daar zij, behalve over de gewone leslokalen, moet kunnen beschik ken over vaklokalen, een sport veld, een schooltuin en, zoo moge lijk een zwembad, daar ook de lichamelijke opvoeding een groote plaats dient in te nemen. De kwestie van het zwembad kan opgelost worden in overleg met de Sassche Zwem- en Polo club. Verder moet er een behoorlijke outillage zijn, vooral voor het practisch onderwijs, maar aan boeken e.d. zijn geen groote kos ten verbonden, daar het onderwijs hoofdzakelijk practisch is gericht. De kwestie der leerkrachten kan, voor zoover deze het prac tisch onderricht betreft, geregeld worden in combinatie met andere scholen in Z.-Vlaanderen, zcodat b.v. een landbouwonderwijzer aan verschillende scholen les kan geven. Ditzelfde geldt voor industrie- onderwijs, huishoudkunde en gym nastiek. Een centrale streekschool voor V.G.L.O. behoort dus zeker tot de mogelijkheden voor Sas van Gent en is alleszins verantwoord, ja, is een dringende eisch. Hierdoor zou het gewoon lager onderwijs in belangrijke mate worden ontlast, wat weer in het belang is van het lager onderwijs. Verder eischt de psychologische gesteldheid van het kind tusschen de 13 en 16 jaar een eigen ge meenschap, los van de lagere school, waaraan door centralisatie wordt voldaan. Het V.G.L.O. wordt op deze wijze niet langer tot een paskwil, maar voldoet aan de eischen, door de wet hieraan gesteld. Tevens zou goed voortgezet lager onderwijs haar populariteit verhoogen, waardoor het school verzuim tot een minimum zou worden gereduceerd. Wij stellen ons niet voor, met deze suggesties volledig te zijn t.o.v. dit onderwerp, maar wan neer straks de nieuwe gemeente raad bijeen komt, moge dit onder werp dan een der eerste en be langrijkste zijn, waar zij de schou ders onder zet in het belang van minstens de helft der toekomstige Sassenaars. Gaarne zouden wij uit opvoed kundige kringen de meeningen willen vernemen en voor gezonde opmerkingen zijn wij te allen tijde bereid, iets van onze beperk te ruimte af te staan. Het Ministerie van Verkeer waarschuwt: Het is gebleken dat in steeds toenemende mate ge bruik wordt gemaakt van vracht wagens voor het vervoer van per sonen, zonder dat hiervoor toe stemming is verleend door den Rijksinspecteur van het verkeer. Het publiek kan niet genoeg tegen het gebruikmaken van een dergelijk vervoer worden gewaar schuwd. Niet alleen stelt het zich bloot aan onaangename consequenties, voortvloeiende uit de tegen de vervoerders of eigenaars van vrachtwagens genomen maatrege len, maar tevens loopt het hierbij groote risico's wat gevaren be treft. De Rijksinspecteur van het ver keer verleent alleen toestemming voor het vervoer van personen met vrachtwagens die speciaal voor dit vervoer gekeurd zijn waarbij o.a. eischen ten aanzien van veilligheidsmaatregelen ge steld worden. Tegelijkertijd is de vervoeder verplicht de te vervoeren perso nen tegen ongevallen te verzeke ren. Op dit ongeoorloofde vervoer zal in de naaste toekomst een scherpe controle worden uitge oefend. Tegen de vervoedeis of eige naars die, zonder den Rijksinspec teur ven het Verkeer hiervan toe stemming heeft verleend hun vrachtwagen voor het vervoer van personen gebruiken, zullen strenge maatregelen worden genomen. Eenigen tijd geleden hebben vele personen broodbonnen aan de bakkers afgegeven, zonder dat zij daarop brood hebben gekocht- Achteraf wordt thans dikwijls nog brood op deze bonnen ver langd. Het afleveren aan en het in ontvangst nemen van brood door consumenten is volgens de bepalingen van de brood-distribu- tiebeschikking 1942 I echter uit sluitend toegestaan onder gelijk' tijdige afgifte, respectievelijk onder gelijktijdige in ontvangst neming, van consumentenbonnen. Aflevering op de destijds inge leverde broodbonnen is niet toe- estaan en kan derhalve niet ver- 'angd worden. Ten overvloede worden bakkers er op gewezen, dat ook aan z.g. broodjeswinkels uitsluitend tegen inlevering van bonnen of toewij zingen brood mag worden afge leverd. Er wordt geklaagd, dat de ha ring te sterk gezouten wordt aangevoerd en daardoor voor het publiek minder aantrekkelijk is. Bij de vrije prijsvorming en booge primeurs-prijzen was er den reeders veel aan gelegen om de gevangen haring zoo snel mo gelijk aangevoerd te krijgen. De visschende loggers gaven bun vangsten dan ook op zee over aan z.g. Jagers", die de haring naar ons land brachten. Deze haring behoefde niet sterk gezouten te zijn. Nu maximumprijzen voor haring gelden schuilt er in het „jagen" geen voordeel meer en keert een logger niet eerder naar huis terug voordat hij ,,vol" is of andere oorzaken hem dwongen terug te keeren. Daar tusschen de tijdstip- n van vangen en aanvoeren thans een grootere tijdsruimte ligt dan voor het instellen van den maximumprijs, wordt de ha ring, teneinde bederf te voor komen, sterker gezouten. In de periode van het „jagen" kon volstaan worden met een nacht weeken, thans zal de klein handel om aan dit bezwaar tege moet te komen de haring wat langer moeten weeken. ZATERDAG 13 JULI. Hilversum I. KR^) 8.00 Nieuws; 8.20 Pluk. den Dqg; 10.15 Gr.pl. uit Frankrijk; l'.ijlO Zonnebloem; 11.45 Berichten uit Indië; 12.30 Klaas v. Beeck; 13.00 Ned. Strijd krachten; 14.15 -Engelsche les; 15.00 Kinderland; 16.00 Rott. Blaasens; 17.15 Dwars er door heen; 18.30 Ne vUrij (krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Reportage lustrum Utrecht 19.25 Jonge kun stenaars; 19.45 ÏJtdedeeling. aan gerepatrieerden; 20.00 Nieuws; 20.08 Lichtbaken; 20.30 Operette; 21.40 Pa Pinkelra.; 22.00 Nieuws; 22.35 Ballroom Medians; 23.15 Gr.muz. <- Hilversum II. VAltyt: 8.00 Nieuws; 8.20 Gr.muz.; VBRO: 10.00 Mor genwijding; VAlfck: 10.38 Uitz. voor de Continubedrijven; 12.00 Fransch-Ital. klanken; 13.00 Nieuws; 13.15 Wfltonprogramma 14.30 Radio Philh. Ork.; 16.30 Men vraagt17.00 A.J.C.; 18.00 Nieuws; 18.15 Ben. Silber- mann; VPRO: 19.30 Bijbelvertel ling; 20.00 Nieuwi; VARA: 20.15 Vaudevilleorkest; J 21.00 Binnenl. overzicht; 23.00 Nieuws; 21.15 Gr.muz. ZONDAG 14 JULI. Hilversum I. S.OCVNieuws; KRO: 8.15 Inl. Hoogmis; 9.30 Nieuws; IKOR: 10.00 Kerkd.; KRO: 12.15 In 't Boeckhuys?~. 12.30 Vaude- ville-ork.; 13.00 u. Nieuws; 13.20 Vaudeville-ork.; »13.40 Apologie; 14.00 Kamerkoor? 14.30 Vraag gesprek; 14.45 Ajnst. Strijkkwar tet; 15.10 Klankbeeld; 15.40 „Magnificat"; 16.30 Ziekenlof; IKOR: 17.00 Prot. Kerkd.; 18.30 Ned Strijdkr.; NCRV: 19.00 Or- >nf pii Met de ..Westerdam" is een kleine zending Nederlandsch lino leum aangevoerd en Amerikaan- sche handelaren hebben verklaard dat zij daarvoor groote belang stelling hebben, aangezien de on derlaag voor 100 procent uit jute bestaat, en het vlot door de ver bruikers wordt afgenomen. Een vertegenwoordiger van Joseph Katz Floorcoverings Inc., voor welke de zending bestemd was, heeft verklaard, dat „elk der kleinhandelaren te New-York makkelijk een heele lading zou kunnen gebruiken." sluit met de match tegen Frank rijk op 10 Mei. Zooals wij reeds meldden, zal irf het begin van December de wedstrijd tegen Nederland worden gespeeld. WATERPOLO. Bruinvisch IIA.Z.C. 31. A.Z.C. mist P- Orlebeke, bet geen natuurlijk een groote handi cap voor Axel beteekent. De Sassche-reserves trekken onmiddellijk ten aanval, maar en kele mooie kansen gaan door slecht schieten verloren. Axel weet dan het spel te verplaatsen en een hoekworp af te dwingen. De ver dediging der Bruinvisschen maakt hierbij een groote fout, die door Geensen prompt wordt afgestraft. Dit doelpunt schijnt de Sasse naars juist aan te moedigen en de A.C.Z.-verdediging krijgt het zwaar te verduren, waarbij zij een strafworp veroorzaakt, die on houdbaar wordt ingeschoten. Een tweede Sassche doelpunt wordt geannuleerd wegens opstelling in het 2M-gebied. De rust komt met gelijken stand. Na de hervatting wordt hevig gestreden om de leiding te ver overen. De thuisclub weet het eerst succes te behalen door Stub- bé. Beide ploegen zijn om beurten in den aanval en de spanning stijgt ten top. Twee seconden voor het einde maakt Claeijssens, na snel opzwemmen, aan alle onze kerheid een einde door den stand op 31 te brengen. Door deze fraaie en verdiende overwinning hebben de Sassche- reserves de laatste plaats aan de Axelaars overgedaan. De stand is thans als volgt: Bruinvisch I 3 3 0 0 133 6 Scheldestr. 3 1 1 1 7—6 3 Zeehond 3 1 1 1 4—5 3 Schelde 1 1 0 0 4—2 2 Bruinv. II 4 1 0 3 3—11 2 AZ.C. 2 0 0 2 3—7 0 gel; 19.15 Kenj gij uw Bijhei; 19.30 Nieuws; KRO: 20.00 Sport- report.; 20.15 Kurhausconc.; 22.00 I Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.35 Orkest Jaap Meijer; 23.15 Film- muziek. Hilversum II. 8.00 Nieuws; VA RA: 8.15 Gr.muz.; 9.00 Platte- landsuitz.; 9.20 1 Gr.muz.9.45 Geestelijk leven; 10.00 Kamerork.; 10.40 Gedichten I 11.00 Zondag- morgenprogr.AVE nova-Septet; 12J60 Ned. Padv.; 12.40 Gr.muz.; 13 u. Nieuws; AV RO: 13.15 Les" gars de Paris; 13.50 Spoorw. spa.; 14.05 Boek- bespr.; 14.30 Kurhausconc.; 16.15 Sportflitsen; VARA: 17.00 Koor; LOOP DER BEVOLKING. Terneuzen. Gevestigd: J. Waverijn, Mid- denstr. 80, Clinge; A. M. Tacq, Middenstr. 11, Vlissingen; M. P. van de Velde, Scheldekade 37, Axel; H. van Buul, Oostkade 7a, Axel; J. van Altena, Oostkade 7a, Axel; L. de BlaeijAxelschestr. 12, Eindhoven; W. Vermeulen, Roeiersgang 10, Philippine; P. J. van Tatenhove, Hondiusetr. 27, Centr. Bev. Reg. Vertrokken: G. de Meijer, Java- straat 12, Breskens; T. Boots gezel, Steenkamplaan 8b, Bres- SOHEEPV AARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT. Voor Gent: 10 Juli. Zw. s.s. Magdalena, 1278, stpkg., Antwer pen; Eng. s.s. Sevilla, 7022, sloop- schip, Liverpool; Deensch s.s. Karen Toft, 2230, hout, Lapa- luoto. 11 Juli. Ned. m.s. Zwaantiena, 169, ledig, Rotterdam. 12 Juli. Belg. s.s. Anna, 695, kolen, Goole; Deensch s.s. Birte, 1741, hout, Helsingfors. Van GentSas van Gent: 9 Juli. Eng. m.s. Alouette, 276, stukg-stijfsel, Londen. Van Gent: 9 Juli. Eng. m.s. Crichtoun, 873. stukg., Dundee; Eng. m.s. Kindiesel. 339, ledig, Goole; Eng. s.s. Bmp. Cheyne, 1051, ledig. Londen; Belg. m.s. Marie Flore, 544, ledig, Antwer pen; Eng. s.s. Irwell, 1040, stukg., Antwerpen; Eng. m.s. Asperity, 667, ledig, Manchester; Eng. s.s. Loch Fisher, 511, fosfaat, Hull; 10 Juli. Zw. s.s. Rosa, 1115, ijzer, Trelleborg. Hoewel de Coloradokever dit jaar in verschillende gebieden nog geen verontrustende vormen heeft aangenomen, blijft waak zaamheid geboden. Het gevaar is nog niet geweken. De Planten- ziektenkundige Dienst te Wage- ningen dringt daarom nogmaals aan op de inachtneming van de onderstaande richtlijnen. 1. Blijft geregeld Uw aard- appelperceelen inspecteeren op het voorkomen van kevers en larven, ook wanneer het gewas bespoten is. 2. Doodt alle gevonden kevers onmiddellijk. 3. Vindt ge een larvenhaard, bespuit dan het gewas op de vindplaats en de omgeving hier van met een oplossing van Cal- ciumarsenaat (1 pond per 100 1 water voor 10 are). 17.30 Oome Keesjfc; 18.00 Nieuws; van TlXrk^nkampl rijpere jeugd; KOR: Studiodienst; 20.00 Nieuws; AV RO; 20.15 ,,In luchtige trant"; 21.30 Hersengymn.22.00 Philh. Ork.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sky- masters; 23.45 Nocturne. 4. Weet U niet, wat U doen moet, of kunt ge zelf niet spuiten wendt U dan oin raad tot onze plaatselijke Coloi adokevercontrö- leurs, den assistent van den Land; bouwvoorlichtingsdienst, een lid van de Coloradokevercommissie of tot het gemeentehuis. Zij allen zijn bereid U niet raad en daad ter zijde te staaf; In vele geval len kunt U laten spuiten door loonspuiters of spuitdiensten. 5. Calciumareenaat is voor mensch en dier een zwaar vergif. Weest er dus voorzichtig mede. 43, Breskens; D. van Grol, Hoo- gendijk 43, Breskens; ML M. de Hondt, Hoogendijk 43, Breskens; A. C. de Krijger, Nieuwe Kerk straat 17 Kloetinge; J. N. Rouw, Baandijk 30, 's-Gravenhage; B. I. 's-Gravenhage; P, Strijck, Tram straat 24, Schiedam; D. Mook- hoek, Benedenweg 40, Breskens; H. H. J. Cools, Nieuwstraat 38, Antwerpen. INENTING EN 11ERIN EN TING Op Donderdag 18 Juli 1946, des namiddags om 3 uur, zal in het Ziekenhuis alhier door den ge- Zorgt dat geerspuitvloeistof op I meente-geneesheer gelegenheid groenten of andere spoedig te worden gegeven tot kostelooze ht komt. inenting en herinenting tegen pokken. eten veldvruchten terecht komt. 6. De Plantenziektenkundige Dienst heeft nog een grooten voorraad van h«t Vlugschrift No 47: „De Coloradokever" (met gekleurde plaat: Voor 4 cents wordt U deze 0» aanvraag port vrij toegezonden: 7. In Noord-Holland, Zuid-Hol land, Zeeland éi Noord-Brabant is vanwege den burgemeester dc tweede verplimte spuitperiode bekend gemaak:^ Let daarom op de gemeentelijkr aankondiging. de No. 10. (Voor beginners (vervolg.) Openingsspel bord 1 uit wedstrijd VlissingenTerneuzen (Maart '46). 1. 32—128 1823 2. 3329 23X32 3. 37X28 19—24 4. 3933 1721 Beter ware 1419 en 2025. 5. 44—39 1218 Nfodig was J.9 20 2q» 6. 50—44 7—12 Nu kan 1419 niet meer. 31—26 26X17 41—37 37—32 36—31 32X41 41—37 46—41 37—32 4137 32X21 2—7 12X21 7—12 21—26 26X37 16—21 11—16 21—26 16—21 21—27 26X17 Zo won Wit dus een schijf. 27. 8—(12 28. 44—39 1—6 29. 4034 Op 3328 zou immers volgen 16—21, 6—11, en 13X44. 29. 13—18 30. 38—32 9—13 31. 43—38 4—9 32. 33—28 3—8 Er volgde nog 3933, 510; 3025 1014; 4943, 6—11; 43—39!, 11—17; 27—22, 18X27; 32X21, 16X27; 28—23; 19X28; 33X11, 12—17; 11X31; 26X37; 3033. 14 EL9; 33—28 en Zwart gaf op. Oplossing eindspel rubr. 9. De stand was: Zwart 26 en 35. Wit 13 en 33. Dam op 18. Wit speelt 13—8 (Zw. 2631 het enige); 18 X36 3540); 8-^2 (40—44); 2—16! en wint op 4449 door 3627, terwijl op 4450 Wit 1627 volgt. Zwarts lange vleugei zit lelijk in de knel. 18. 37—32 17—22 19. 28X17 12X21 20. 32—28 Belet opnieuw 14,19. 20. -2126 21. 42—37 6—11 22. 37—32 11—16 23. 3227! 24—30? Een fout, die als het ware uit gelokt is. Zwart denkt zich te bevrijden, maar overziet de slag naar 34. 24. 34 X 25! 18—23 25. 28X19 14X34 msl. 26. 25X14 10X19 27. 39X30 gedw. Eindspel 6 ter oplossing: Zwart: 14, 15 en 17. Wit: 24, 29 en 32. Wit speelt en wint. (Wordt vervolgd.) Zwart forceert schijfwinst- 5. 31X22 18X27 6. 32X21 16X27 Dreigt nu 2732 en 1924. 7 3732. Ook 3732 helpt niet. Zwart speelt dan 11—16 en de dreiging is niet te pareren. 7. 12—18 8. 31X22 18X27 9. 44—39 Probleem van Joh. de Smet, IJzendijke. Berust in het schijfverlies. 9. 27—31 10. 36X27 19—24 11. 30X19 14X21 12. 41—37 2126 13. 46—41 10—15 14. 37—32 5—10 15. 41—37 10—14 16. 50—44 14—19 17. 4440 7—12 18. 33—(28 1—7 19. 39—33 Om na 1218 dam te halen. 19. 12—18 Maar Zwart is niet hang. Wit speelt en wint Een stukje huisvlijt. 1. 34—30 20—25 2. 40—34 Wit speelt hier veelal 3228. De Damme-variant 3024 wordt later uitvoerig behandeld. De tekstzet betekent een meestal slechts tijdelijke opsluiting. Met 3530 en 4035 ontstaat het zelfde spel. 2 15—20 3. 33—28 17—21 4. 39—33? 2127! 20. 21. 22. 23. 24. 25. 28—23 35X24 37—31 38—33 43X1 dam 40—134 (of?) 19X30 20X29 26X28 zw. naar keuze 13—19! 19—24! En Zwart neemt de dam altijd weer met schijfwinst af. Een leerzaam stukje theorie, van bete kenis voor het partijspel. Oplossing probleem N.N. Zwart: 7, 8, 9, 11, 12, 14, 19, 29, 35. Wit: 16, 21, 23, 27, 28, 30, 32, 34, 37, 43. Winst door 2117; 4338; 16—11; 11X4; 4X42; 42X17—50. Probleem van W. Versprille, IJzendijke. VOETBAL. Programma voor Zondag 14 Juli Kampioenschap voor Nederland. NACHeerenveen. NECAjax. LimburgiaHaarlem. Promotie 2e Klasse. District I. TOG—AFC. District II. UnitasExcelsior. District III. LaborRigtersbleek VitessePEC. Distict IV. RBCHelmonda. District V. LSCEmmen. De Promotie 2e Klasse in District I, II, III en V. In District I is het „the good old" AFC dat eindelijk ook weer eens een kansje waagt om opge nomen te worden bij de eerste elf van District I. Mocht AFC den uitwedstrijd Zondag a.s. van TOG winnen, dan zijn de rood-zwarten zoo goed als zeker van promotie, ten koste van het Hilvereumsche 't Gooi. TOG, eveneens een Am- sterdamsche club, tracht het kunststukje van haar stadgenoote De Volewijckers te evenaren. Ook TOG werd het eerste seizoen in de 2e klasse kampioen en zoohls uit den stand blijkt, is er nog kans op promotie. Dat Rigtersbjeek de club uit Enschede, ook weer promotie wedstrijden speelt, begint een tra ditie te worden We meenen dat dit het zevendt jaar in successie is Ditmaal schijnt haar moedig volharden met succes bekroond te Terneuzen, 12 Juli 1946. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGiEÏN, Voorzitter. A. J. DBES, Wnd. Secretaris. UITOEFENING KIESRECHT DOOR PERSONEN, DIE IN DIENSTBETREKKING ZIJN. De Burgemeester van TER NEUZEN herinnert personen bij wie,, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van drie en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der Kies wet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maat regel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stem ming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgen de uren, tusschen acht uren des worden x Tot op hedes had Rigtersbleek I voormid^agg en vyf uren des na_ nog geen puntenverlies, al won z; middags, daartoe gelegenheid Zondag 1.1. slechts met 10 van 1 - den hekkensluiter Labor. die tegen dit doelpuït protest aantee- kende. Het Amhemsche Vitesse startte goed, doch 2 achtereen volgende nedeiltgen. deden haar kansen in rook opgaan. Labor uit Deventer kan net 3 nederlagen als schouwd De stand: Rigtersbl. 3 3 3 3 Emmen. eenige 8-2 6-5 4-6 4-9 Wit speelt en wint. AFC TOG 't Gooi 3-1 1 3-4 1 1-2 PEC Vitesse Labor Ook reeds eenige ja poging om tot de eerste klasse door te dringen op het laatste een elftal dat ren vergeefs een vinde; dat zij, volgens art. 56 van ge noemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in de arbeidslokalen, zoo er meerdere arbeidslokalen meer gedurende en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee ach tereenvolgende uren, bovenbe doeld, vermeldende, voor elk af zonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 151 der Kies wet, overtreding van bovenstaan- ter» uo.ïm •irrla^n zijn, in het grootste of wel in mtgeschakt worden be dan één arpeidslokaal. sedu twee werkdagen vóór. oongeblik zag 1 en, staat er gped de voorschriften wordt gestraft In District II zijn het de oud- eerste klasser Excelsior en Unitas die VUC uit de eerste klasse trachten te wippen. Excelsior's promotiekans is bij zonder fraai, temeer daar zij VUC dat in Den Haag een 31 neder laag' te incasseeren kreeg, nog „thuis" ontvangt. Mocht zij Zon dag a.s. te Gorcum het onderspit delven, zelfs dan heeft zij de kans nog in' eigen hand. De stand is hier: Excelsior 2 2 7-1 4 VUC 2 1 13-4 2 Unitas 2 2 1-6 voor. Zondag a(: denken wij men te zien prjnoveeren ten kos te vanLSGiA^ De stano Emmen 2 2 6-1 4 Friesland 3 111 2-3 3 LSC 3—12 2-6 1 Uit de bovenstaande standen blijkt, dat de eerste klassers er niet rooskleurig voorstaan. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het volgend seizoen 6 nieuwe lingen hun intrede in ,,de eerste klasse" zullen doen. De eerste nieuwe eerste klasser is eral, n.l. Sittardsche Boys. Wie volgt? VOETBALKAMPIOENEN NAAR ENGELAND UITGE- NOODIGD. De Engelsohe Voetbalbond heeft besloten een uitnoodiging te zen den aan de kampioensteams voet bal van Zweden, Tsjechoslowakije en vermoedelijk Denemarken om in. October returnwedstrijden te spelen tegen Engelsche clubs. De lijst van internationale ontmoe tingen, welke Engeland in het komend seizoen zal spelen, vangt aan met den wedstrijd tegen Schotland op 24 Augustus en be- met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste viif en zeventig gul den. Bij Koninklijk. Besluit van 27 Mei 1929 (Staatsblad no. 265), gewijzigd bij Koninklijk besluit van 13 Augustus 1930 (Staatsblad No. 363), is in verband met het vorenstaande bepaald, dat vrij stelling wordt verleend aan de in artikel 55 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bij zondere instellingen en onderne mingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde perso nen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgen de uren vertoeven in de gemeente, waar zij bevoegd zijn aan de stem ming deel te nemen, of in een aangrenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fabrie ken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Terneuzen, 11 Juli 1946. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3