VOOR DEN ZONDAG. HOE ANDEREN ER OVERDENKEN! Uit dc Vc Lezers die schrijven. ÜUHSt Nederlandsche kinderen naar Engeland HET SCHEI DEPLAN. Een jaar „zone Fran^aise" in Duitschland. EEN REISRAPPORT DE ONTMOETING Tribunaal PREDIKBEURTEN De wereldsuikeroogst* Export van Tomaten vrij Anti'Joodsche gewelddaden in Polen* DE ZAAK BRIVCKJVIAN. Dc Gemeenteraad van Terneuzen nam bet initiatief. Jo Sternheim draagt „Tsjip" voor in Terneuzen. In Frankrijk dieselolie weer vrij. Dc Heidekever. van Ds. F. Baas* van het Zendingsgebied in Indonesië. Postzegels met beeltenissen der jonge Prinsesjes. Indonesische kringen over den Wapenstilstand Nederlanders benoemd bij de V. N. Minister van Staat. IN Lukas 15 staat de geschiede nis van een mensch die zichzelve ontmoet. Hij komt tot zichzelven. Zie Lukas 15 17. Alle uitersten die een mensch in het leven ont moeten kan, heeft hij ontmoet; uitgelaten vroolijkheid en diepe neerslachtigheid, de vreugde des levens en ook haar bitterheid, de schijn en de ontgoocheling. Nu ontmoet hij zichzelf. En deze ontmoeting is voor hem van prin- cipieele beteekenis. DAARDOOR krijgt hij een an deren blik op zijn verleden. Hij heeft dit verleden altijd als vrijheid gezien. Nu beseft hij dat het altijd smadelijke gebonden heid is geweest. Terwille van de vrijheid verliet hij den Vader. Thuis zou hij nooit immers de vreugden van het leven kunnen genieten. Nooit zou hij de be geerten van zijn hart kunnen vol gen wanneer hij bij den Vader bleef. Zoo ging hij dan weg. En het leven werd een feest. Hij kon overdadig leven met vroolijke vrienden Hij kon het echter alleen, zoolang hij nog beschikte over het kapitaal dat de Vader hem had verschaft. Toen dat op was bood de wereld hem nog slechts den draf der zwijnen. Nu ontmoet hij zichzelf. Nu ziet hij zijn fatale vergissing in. De vrijheid buiten den Vader blijkt de smadelijkste gebondenheid te zijn; de rijkdom die hij dacht te krijgen blijkt de diepste armoede te 'zijn. Een mensch vergist zich vele malen in het leven. De funda- menteele vergissing is echter deze wanneer men meent dat de na bijheid van den Vader het leven verarmt en vreugdeloos doet zijn. Alleen de mensch die zichzelf ont moet krijgt oog voor deze vergis sing. Maar wie wil, wie durft zich zelf te ontmoeten? We zijn bang voor de ontmoeting met God. Misschien zijn we meer be vreesd voor de ontmoeting met onszelven. hebben te eten en wij lijden hon- Ser- TENSLOTTE, door de ontmoe ting met zichzelven krijgt hij ook 'n anderen blik op den Vader. Tevoren zag hij den Vader slechts als werkgever. De Vader en een serie geboden en verboden hoor den bij elkaar. Nu ziet hij niet den werkgever maar den Vader. Tevoren zag hij den Vader slechts als rechter. De Vader en een hard, streng gelaat waren ten nauwste met elkaar verbonden. Nu ziet hij niet in de eerste plaats den rechter, maar den Verlosser. Hij voelt zich getrok ken door Zijn liefde. Hij weet zich het voorwerp van die Liefde, 't Kan niet waar zijn. En 't is toch waar, hij weet het. Nu zal hij opstaan en tot den Vader gaan en zeggen: Maak mij tot één van uw huurlingen, want meer ver dien ik niet. Daar komt niets van omdat de Vader de Vader is. En we vinden hem met den ring aan den vinger en schoenen aan de voeten. En het eind is: En zij begonnen vroolijk te zijn. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. Pieffers, van Bergentheim. Hoek: 10 u. en 2 u. Ds. I. van Til Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. lees- dienst. Gereformeerde Gemeente Terneuzen: 9.30 u„ 2 u. en 6 u. Leesdienst. Haek: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u., Ds. J. van Wier, van Rijssen. Roomsch-Katholieke Kerk. Terneuzen: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Hulst: 6.30 u., 7.45 u., 9 u. en 10 u. H. Missen. Clinge: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30 u. 9 u. en 10.30 u. H. Missen HIJ 1 ontmoet zichzelven. En 'hü krijgt ook een anderen blik op de huurlingen zijns Va ders. Hoevele huurlingen mijns Vaders hebben overvloed van brood en ik verga van honger. Die huurlingen. Hij heeft ze ver acht' Neen zegt hij: ze hebben in elk geval brood! Ook wij verachten de huurlin gen. Bekrompere zielen zijn het. Ze dienen God om loon. Ze hou den zich stipt aan geboden en verboden. Daarin bestaat hun godsdienst. Van een blij geloof weten ze niets. Hun godsdienst is een zware dienst die zuchtend wordt verricht. Den dienst des Vaders kennen ze, maar het huis des Vaders niet. Over hun letter- knechterij maken we ons vroolijk. Ook wanneer we onszelven heb ben ontmoet Dan niet meer. Dan zeggen we: laat het waar zijn dat veel van hun godsdienst bestaat uit het koesteren van oude vormen, in elk geval zij Zaterdag 13 Juli 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 14 Juli 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz. voorber. H. Av.; 2.30 u. Dr. L. T Pji7pmipr Sluiskil: 10 u. Dr. L. J. Cazemier. 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Doop, voorber. H. Av. Axel: 10 u. Ds. Elenbaas, emer. pred. te Breda; 2.30 u. Ds. J. J. Saraber. voorber H. Av. Zaamslag: 9.30 u. er 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Kloosterzande: 10 u. Ds. J. J. Ssrsbsr Sas van Gent: 10 u Ds. J. van de Graaft Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Hulst: 10 u. Ds. W. L. Herma- nides. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. Biervliet: 10 u. Ds. A. J. van den Ham. Schoondijke: 1.30 u. Ds. Van 't Hooft. Waterlandkerkje. 2.30 u. Ds. Van den Ham. Cadzand: 10 u. Ds Enker. Gereformeerde Kerk. Terneuzen. 10 u. Ds. C. van Nes; 3 u. Ds. Verveen, van Hoek; 7 u. Ds. C. van Nes. Zendings rede. Axel: 10 u. en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr. School): 10 u Ds. F. M. Verveen: 2.30 u. Ds. C. van Nes. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. S. Rietveld, van Rotterdam. Als gevolg van grooteren aan plant van suiker ziet het er naar uit, zoo schrijft het „Journal of Commerce", dat de wereldproduc tie in het oogstjaar 1947 met 3 millioen ton tot 30 millioen Short- ton zal stijgen. Het gemiddelde der jaren 1935-'39 was 34.5 mil lioen ton. Alleen wanneer Java en de Philippijnen, met een nor male productie van 2,5 millioen ton, weer groote exportlanden worden, bestaat, volgens het blad, de mogelijkheid, da! vraag en aanbod met elkander in overeen stemming zullen komen. Een volledig herstel der productie wordt voor beide landen niet vóór 1948 verwacht. Met ingang van Vrijdag 12 Juli is de export van tomaten vrjj. Van dien datum af mogen voor tomaten uitvoermachtigin- gen worden afgegeven. Er mogen echter slechts documenten wor den verstrekt voor de vanaf dien dag door de telers geveilde toma ten. Na de progroms van Kielce en Gzestachowa is te Katowice een jood vermoord, qp wiens stoffelijk overschot men een kaartje heeft gevonden, waarop te lezen stond: ..Zoo zal het lot van alle joden in Polen zijn". Sedert Kielce zijn in een week 33 joden vermoord het meerendeel in treinen. Op 10 Juli werden 22 joden gedwongen den personentrein LodzBreslau te verlaten, waarna men hen op de plek zelf doodde. Zes andere slachtoffers werden in den trein WarchauByalisto'k gemaakt terwijl te Stettin lijken van vier joden zijn gevonden. Vrijdagmiddag om twee uur is het eerste transport ion-gens »n meisjes to het kader van de uit- wisseüngsactie van de World Friendship Association" naar En geland vertrokken. Het eerste perron vanj het Centraal station te Amsterdam, was vol druk te weeg, en de stemmen d<" 50O jon ge menschen, die nog haaest" boodschappen aan de achterbl.i- venden gaven, weergalmden onder den koepel, zoodat men ze tot er op de andere perrons kon hooren. De heer J. Nieman. voorz'trin van de .World Friendship Asso ciation" maakt de reis ook mede. Een speciale trein brengt de jon gelui naar Rotterdam en Hoek van Holland. Uit elk dezer plaat- aen vertrekt een speciale boot naar Harwich, waar de burge- iriGöstGr van het havenplaatsjG de jonge gasten in ambtsgewaad zal ontvangen De kinderen wor den bij particulieren onderge bracht en deze zullen te zijner tijd ook hun kinderen naar Holland zenden, als gast van hun Neder landsche vriendjes. Maar ook met de Scandinavische landen heeft de Friendship Association, dergelijke plannen. In het geheel zal er een uitwis seling zijn van 17.000 kinderen tusschen al deze landen en Enge land. Uit Nederland zullen m het geheel 7000 kinderen naar Enge land vertrekken. Zij worden voornamelijk ondergebracht in kleine plaatsen in de omgeving van Londen. Het ligt in de be doeling tweemaal per week een transport van den omvang als dat van Vrijdag, te doen vertrekken. De kinderen blijven veertien dagen in Engelanc en de kosten van de reis van h iven tot haven bedragen 65. VRAGEN VAN DEN DAG. (Vervolg van pag. 1, 7de kol.) open woord. Wanneer men zon der schroom alle kaarten op tafel legde ons volk zijn ellende liet zien ïn al haar bloedige verwor ding. Wanneer men met het hmchelspelletje speelde van schijn-mogendheid, als een haan, die reeds half door een boa wordt opgeslokt, maar nog net even kraait. Ii. plaats daarvan trekt men de Nederlandse Leeuw een battle- dress aan, en laat hem op een toetertje blazen. Welke kruidenier heeft dit verzonnen? Zou bet met ongeveer zo zijn, wanneer een firma in aanmaakhoutjes een cru cifix koos voor handelsmerk kloeten wij dan alles slikken? In 1906 heeft Abraham Kuyper de ondergang der kleine staten voorspeld. Kuyper was een dei weinige en een der laatste politici die ons land heeft opge leverd. Politicus: dat wil zeggen iemand, die de wereld durft be zien met historische en psycholo gische objectiviteit. Sedert 1906 is de kaart van Europa al meer versteld dan de broek van een illegale uit 1945, maar het weefsel is versleten, en er vallen telkens andere gaten. Hoe veel eerlijker zou het leven in deze moeilijke tijden worden, wanneer men nu werkelijk de alarmklok luidde en de besten ui ons volk naar voren riep! Verder commentaar lijkt oris hier overbodig. In een recensie op dit werk hopen wij hier een breedere bespreking aan te wij den. Met bijzondere waardeering ver namen we uit het gemeenteraads- ver3lag de beslissing genoemd on der punt 5: het geven van een op dracht aan den Rijkswaterstaat voor het bestudeeren van de mo gelijkheid over de Schelde een vaste oeververbinding te krijgen. Dit is altijd het principe ge weest dat ons beheerschte bij al les wat wij er in oi-s blad over ge schreven hebben. Velen staan zeer sceptisch tegenove deze Schelde- plannen, en toch. alle terzake kundigen die wij de vraag gesteld hebben: „Zijn deze plannen waard bestudeerd te woiden?" hebben daarop onomwonden gezegd: ,Ja" -Dat nu de ge; ïeenteraad van ITerneuzen het Initiatief neemt dit Zeeuwsch Vi iamsche belang van de eerste orde, onder de aan dacht der Rijkswaterstaat te bren gen om de moge tjkheden te be studeeren valt te loven. De eventueele resultaten die waarschijnlijk wel in. een verschie'. liggen, wachten wij niettemin met meer dan gewon'- belangstelling af. Donderdag gaf de Z.V.U. ons in „Hotel des Pays-Bas te Terneuzen een avond te beleven met een voordracht van Jo Sternheim. We schrijven „beleven", want van Elsschot's „Tsjip" werd onder Sternheim's voordracht een wondere belevenis. De geschiedenis? Och, een heel doodgewone, een uit het gewone leven van U en van mij, maar zij toonde ons onze kleine vreugden en smarten van alle tijden, binnen de be grenzing van onze volstrekte burgerlijkheid. Elke stap daarbuiten om te ontkomen aan deze ban, brengt een smartelijke terugval. Wie herkent zich in van Elsschot's spiegel niet? Jo Stemheim hanteerde haar met meester schap en hij ontving een verdiende hartelijke ovatie van het dankbare publiek. Terwijl hij zijn voordracht hield, kwam dit vers in mijn gedachten op, wat ik hierbij aan Jo Sternheim opdraag als dank van ons allen voor dezen mooien avond: „TSJIP" voor Jo Stemheim. Dit booze en geschonden leven, kan tot een juichen worden kind, voor 't hart dat nemen kan en geven, dat blijdschap kent en wordt bemind. God ploegt dit doodgewone leven, en wekt er bloemen nooit gedacht, opdat je plukken zou en schoon beleven, hoe je door tranen heen soms lacht. Ik weet, we zijn maar doodgewone menschen, en elke dag is aan den anderen gelijk, wat hoop, wat moed, wat herfst gekleurde wenschen, wat pijn en schaam'le vreugden rijk. Maar nooit heeft iemand nog één vreugd gevonden, die niet zijn diepste armoe heeft gekend! God troost geen hart dat pijn noch wonden, noch Hemel, hel of eeuwigheid bekent! Geloof, mijn kind, dat God kan wekken, de bloesem op ons dor bestaan. Hij kan alleen ons hart de diep're harmonie ontdekken, waardoor je aanstonds lacht door tranen heen. Ach kind, ik prevel maar wat woorden voorde, wat weet jij, rose bloesem nog van smart? De vogels tsjippen voor je, hoor je? Ik noem je „Tsjip" als jubel van mijn hart! HERM. STEGGERDA. Het Haagsche „Binnenhof" geeft zijn visie op de behandeling van de zaak-Brinckman, die lijn recht staat tegenover de meening hierover in Zeeuwsch-Vlaanderen. Volledigheidshalve geven we het betreffende artikel hieronder weer: In de ambtenarenwereld doet zich thans een schril geval voor, waaruit maar al te duidelijk blijkt, hoe een ambtenaar hiervan de dupe kan worden. De heer J. Brinckman was directeur van het Gewest. Arbeidsbureau te Terneu zen. Hij bleef deze functie uit oefenen in de overtuiging, dat hij hierdoor menschen uit Duitsch- land zou kunnen houden. Dit ge lukte hem ook inderdaad, honder den bracht hij onder in den land bouw van Zeeuwsch-Vlaanderer Het M. G. achtte zich na de be vrijding niet competent deze zaak te onderzoeken. Het dossier werd overgegeven aan „Sociale Zaken". Aan dit departement werd Brinckman ook, hangende de be slissing te werk gesteld. Onderwijl had in Terneuzen een uitbarsting van volkswoede plaats, een rel, die niet Brinck man betrof. Daarna kwam men echter op het idee nu ook de in boedel van B. kort en klein te slaan en aldus geschiedde.... Het politie-apparaat bleef werkeloos toezien. Weer eenigen tijd later werd B. door rechercheurs van de P.O.D. van het departement gehaald. In Z.-Vlaanderen werd hem een voorloopig verhoor afgenomen, dat echter geen zin had, omdat B. al leen op zijn bureau in Terneuzen zich met zijn eigen administratie verweren kon. Hij werd 5 maan den in een kamp gestopt, waar hij met een S.iS.er in een bak op wat stroo moest slapen. Mede op aan dringen van zijn raadsman nam „Sociale Zaken" eindelijk de zui vering van B. ter hand. In het bijzijn van den P.O.D. kon hij zich nu op zijn bureau verdedigen en ofschoon toen al zijn onschuld bleek, kon de off. fisc. toch niet tot zijn vrijlating besluiten. In tegendeel hij vroeg zonder meer aan den Proc. fiscaal een fiat voor verdere behandeling. Eerst toen deze van andere zijde het gunstig oordeel had vernomen, dat zich bij het onderzoek in Terneuzen had gevormd, ging hij tot vrijla ting over. Eindelijk na meer dan een jaar deed vervolgens ook de ambtelijke zuivering uitspraak: „Sociale Zaken" achtte geen ter men aanwezig om welke maatre gelen dan ook tegen B. te nemen. Deze beschikking werd aan den Proc. fiscaal en door deze aan het tribunaal te Terneuzen doorgege ven met het advies de zaak te seponeeren. In Nederland is thans echter alles mog^ijk. De lieden in Terneuzen trokktn zich van dit advies niets aan et sleepten dezen officieel gezuiverïen ambtenaar nog eens voor hun rechtbank. Dat deze menschen heelemaal niet be grijpen v/aarom het gaat, bleek wel uit een gezegde van het tri bunaal ter zitting, „dat men zou moeten nigaan of men zijn aan blijven zot kunnen billijken," een oordeel, dat geheel buiten de be voegdheid ran het tribunaal valt. Waar is toch het recht in Ne derland geheven? Deze man heeft al dit leed geleden, omdat de Overheid gefaald heeft èn hij het begin van 4 bezetting èn daarna cm de juist rechtsnorm aan te geven en die vast in de hand te houden. En nog, meer dan een jaar na de levrijding, is er het einde niet. Reijs twee volle dagen heeft het gericht van het stadje dezen volledig gezuiverden amb tenaar ondervraagd ten aanschou- we van een af >n toe joelend pu bliek, dat door bet tribunaal ge sust wordt met ien: „Nou moeten jullie stil wezej( want anders moeten jullie er Ut en dan hooren jullie niks meer" Cecilia", Kloosterzande; „Veree nigde Vrienden", Sas van Gent; „Volharding", Zaamslag; „Voor uit", Waarde; „Vrijheid Een dracht", Lamswaarde. Hef festival zal worden geopend met een subliem concert door de zeer gerenommeerde fanfare .Harmonie" uit Biervliet, onder de eminente leiding van den heer Jaspert Anthonisse op Woensdag avond 14 Augustus. Zeer waarschijnlijk zal de be roemde Kon. Harmonie „Excel sior" van St. Nicolaas (B.) met pl.m. 100 werkende leden een élite-slotconcert geven in den avond van 15 Augustus. Al met al belooft het diaman ten jubileum van „Concordia", grootsch van opzet als het is, een hoogtijdag op muzikaal gebied te worden. BENOEMING VOORZITTER POLDER WALCHEREN. Bij K. B. is benoemd tot voor zitter van den Polier Walcheren Mr. H. F. Lantsheer. te Middel burg. AXEL. Festival „Concordia". Aan het groote internationale festival ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der harmonie Concordia", zal worden deelge nomen door de volgende 21 har monie- en fanfarekorpsen: „Concordia". Axel; Kon. Har monie „Excelsior", St. Nicolaas (lB.) „Eikels worden Boomen", Westdorpe; „Excelsior", 's-Heer Arendskerke; „Hosanna", Axel; „Hosanna", Groede; „Inter Nos". Biezelinge; .Mozart", Ierseke; „Nut en Genoegen", Nieuwvliet; „Nut en Genoegen". Waterland kerkje; „Ons Genoegen", Ka- pelle; „Oefening kweekt Kunst", Borssele; „Rillandia". Rilland; „Scheldegalm", Hansweert; „St De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaar delijk buiten vervolging gesteld: Johanna Vermeire, Aardenburg; Elena J. Beeldens. Margaretha M. v. d. Akker, Suzanna Hamelinck, Sophia R. Volkerijk, allen Terneu zen; Pieter A. Baas, Oostburg. Voorwaarden: onder toezichtstel- ling S.T.P.D.; verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. Margaretha C. Gazan, geb. Beeuwsaert, Terneuzen; Adriana v. d. Pijl, geb. v. d. Wege, Honte- nisse. Voorwaarden: onder toe- zichtstelling S.T.P.D. en ontzet ting rechten. Naar wij vernemen is de Die selolie in Frankrijk in den vrijen verkoop gekomen, doordat de dis tributiebepalingen ten aanzien van de levering van deze olie zijn komen te vervallen. Naar aanleiding van het verslag der Gemeenteraad in Uw blad van 12 Juli is het mij vergund het volgende op te merken. Waar de verslaggever schrijft van onvriendelijke woorden, is de omschrijving verkeerd gekozen. Onvriendelijkheid], daarmede valt volgens mijn inzicht niets te be reiken en ligt ook niet inm'n aard. Wel heb ik de botte weigering van den Directeur der Z.V.T.M. ten sterkste afgekeurd, omdat ik van meening ben. dat met een beetje goeden wil het wel mogelijk is een wachtlokaal (behoeft niet luxieus te zjjn) of onderkomen te plaat sen, waardoor aan een dringende behoefte zou worden voldaan. Wat en wie dan ook, op een dergelijke ronde Zeeuwsche manier geef ik gaarne mijn meening weer. Ik hoop dan ook dat de poging om alsnog een wachtlokaal aan de Westsluis te krijgen, zal mogen slagen. Met dank voor opname. J. J. VAN LEEUWE. De heer G. van Rossum, tech nisch ambtenaar hij den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wage- ningen, zal Maandag 15 Juli 1946 te 19.45 uur een en ander vertel len over de bestrijding van den heidekever, in de rubriek ten be hoeve van den landbouw, verzorgd door de afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedselvoor ziening. Door den correspondent van Universum Press. In de Fransche hoofdstad is een tentoonstelling geopend, welke ondanks de zomerhitte op een aanzienlijke belangstelling kan bogen. Deze tentoonstelling voert als thema: „Waarom zijn wij in Duitschland? Wat doen wij daar?" Talrijke grafisch uitstekend uit gewerkte kaarten geven een pak kend beeld van de zóne, welke door de Fransche troepen bezet wordt gehouden. Hierop zijn alle steden, dorpen en verkeerslijnen te vinden, alsmede bevolkingssta tistieken en dergelijke belangrijke gegevens meer. De wel zeer on gunstige vooruitzichten voor een heil-zamen opbouw hinderden in den beginne het werk der admini stratieve' officieren. Er moest geprobeerd worden, uit niets iets te scheppen. De handel en de landbouw konden niet blijven lam- liggen. Verkeerswegen, moesten worden opengesteld de post. de telegraaf en de telefoon weer in functie gebracht en de fabrieken weer aan het draaien gemaakt Pas nadat uit het bezette gebied afgewezen zou hebben, Indone sische kringen uit de naaste om geving van Sjahrir verklaren, dat deze berichten leugens zijn. Ueze kringen verklaren, dat de stand van zaken, zooals door de Neder landsche regeering aan het A.N.P. aangegeven, volledig beaamd is door Sjahrir zelf. Dit beteekent, dat Dr. Van Mook inderdaad op de hoogte was gebracht betref fende de mogelijkheid van een staken der vijandelijkheden. Van zelfsprekend beeft deze een der gelijk voorstel toegejuicht, maar er was nog geen overeenstemming bereikt omtrent de bijzonderheden van de in overweging zijnde rege ling." In het Staatsblad is afgekon digd een besluit van 25 Juni be treffende de verkiijgbaarstelling van bijzondere postzegels met de beeltenissen van Prinses Beatrix Prinses Irene en Prinses Mar griet. Deze postzegels zullen worden uitgegeven ten bate van het be scherming- en hulpbehoevende kind in 't algemeen, uitgezonderd de zuigelingenbeschermtog, en tevens ten bate van de tuberculo sebestrijding. I De postzegels zullen verkocht worden met een toeslag boven de frankeerwaarde. Op 31 Decem ber 1947 zal de geldigheidsduur eindigen. De Nederlandsch-Indische Voor lichtingsdienst maakt bekend, dat „naar aanleiding van sommige persberichten, welke alom in dit land en in het buitenland ver spreid zijn en waarin beweerd wordt dat Dr. Van Mook Sjahrir's voorstellen tot een wapenstilstand Naar wijl vernemen zijn de vol gende Nederlanders benoemd brj de Vereenigde Naties te San Fran cisco: Dr. J. F. Engers te New- York, laatstelijk secretaris der z.g. Indische Commissie in de Vereenigde Staten, tot Interme diate political Officer bij het De partment of Security Counsil Af- Dr. J. van Beusekom, laatste lijk consul der Nederlanders te Noumea (Fransch Zuid-Afrika tot hoofd der sectie Z.O. Azië en Z.W. Azië en Z.W. Pacific bij de Afd. Informations from nonself governing territories. De Voorzitter der Eerste Ka mer Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk ia benoemd tot Minister van Staat. VOORMALIG DUITSCH BEZIT IN OOSTENRIJK. Naar aanleiding van een be richt, dat de Amerikanen bereid zijn het voormalig Duitsch bezit in de Amerikaansche bezettings zone van Oostenrijk voorloopig onder beheer van Oostenrijk te stellen, wordt door het Ameri kaansche opperbevel bekend ge maakt, dat 280 voormalig Duat- sche fabrieken, waaronder de Hermann Goering staalfabrieken te Linzt aan de Oostenrijksche regeering zijn overgedragen. Wij ontvingen een reisrapport van den Indischen Predikant Ds. F. Baas, van de Kei-eilanden, waaruit wij enkele passages over nemen. „Het was ontroerend te zien en te hooren, hoe blij de menschen waren. Dat was niet iets opge legds, iets wat er nu zoo bijhoor- de, maar iets dat „echt" was. Het kan nu eenmaal niet in w.oorden weergegeven worden, maar je voelde het. Het kampongshoofd te Tamangil is 'n Mohammedaan, maar we worden daar het eerst officieel ontvangen. Ik mag wel zeggen, dat het huis met bezemen gelieerd was. Het beste, wat ze hadden, was klaar gemaakt. Er ging van de heele ontvangst iets aantrekkelijks uit." „Tot onzen spijt konden we met lang in Tamangil blijven, maar moesten nog verder. We gingen naar Wedoear, dat we na een echte klimpartij van twee uur bereikten. Vooral voor mijn vrouw was het nogal een vermoeiende tocht. Niet voor mijn dochtertje. Er waren handen genoeg om haar te dragen, want de heele gemeen te van Tamangil volgde ons. Voor zoover bekend, was daar nog nooit een „anak Belanda" ge weest en nu direct de eerste keer na die moeilijke jaren, was het dubbel feest." ,We waren nog een heel eind va'n Wedoear verwijderd, toen we reeds officieel door de verschil lende kerkeraden van de gemeen ten werden opgewacht." Een heel programma werd ons in de hand gedrukt van de ver schillende gemeenten, die hun zang- en fluitorkesten hadden ge zonden om ons een welkom toe te. roepen." „Maar we waren nog met klaar want in de Kerk wachtte de ge meente en daar moesten we nu eerst naar toe. De Kerk van Me- doear. Lezer, het was de eerste, echte onbeschadigde Kerk die wij na onzen internen ring binnen gingen. Geen ruit was gebroken niets weggehaald, keurig stond het in de verf. Boven den ingang stond een groot bord met de woor den „Eben Haëzer"." No0, nooit heeft dit woord mij zóó getroffen als daar in die kam pong op Kei-Besar. We traden de Kerk binnen en terstond zette de gemeente in: „Sa toe ka wan sad- jalah," Gezang 200. U zult mij wel niet kwalijk nemen, dat ik na deze ontvangst niet veel tot de gemeenten heb gesproken. Doch de menschen zelf waren niet meer te houden. We werden omhelst, betast, onze handen en armen werden gezoend." „Wij zijn den volgenden dag ge bleven en hebben een goeden dag gehad, 's Morgens een kerkdienst in een overvolle kerk, waar elk aanwezig zangkoor een beurt moest krijgen om te zingen, en door twee Inlandsche leeraars en door mij werd gesproken." „Na den kerkdienst hebben mijn vrouw en ik met veel menschen gesproken en zijn wij tot de con clusie gekomen, dat er in hun houding ten opzichte van het Ne- derlandsch Gouvernement geen verandering is gekomen. Wat er echter in de menschen omgaat, valt zoo moeilijk te zeggen. De wijze waarop wij werden ontvan gen, de manier, waarop ze met ons omgaan, ons in alles behulp zaam zijn, enz., is, zooal niet beter, dan ioeh minsten» evengoed als vóór den oorlog." „En toch, er is iets veranderd, misschien wel niet in hun nadeel, maar in hun voordeel, maar toch weten ze en voelen ze meer en anders dan vroeger. Iri de eerste plaats al, dat er een vreemd volk is gekomen, dat op een zeker mo ment kans heeft gezien de Belan- da's weg te jagen. Goed, die Be- landa's zijn nu weer teruggeko men, maar niet de Belanda's heb ben dat gedaan, maar de sekoe- toe. de Geallieerden." „Ze zingen nu in hun „songs van Amerika en Engeland, China, Australië en Belanda. Niet alleen de Nederlandsche vlag wordt ge- teekend, maar evengoed de vlag gen van de genoemde landen.' Htm wereldblik is verruimd, er zijn nog andere landen dan Neder land. Ook in andere opzichten is er iets gebeurd. Waar ze vóór 5 jaar nog nauwelijks een vliegtuig hadden gezien, hoog in de lucht, daar hebben zij gedurende deze jaren tientallen tegelijk gezien niet alleen, maar ook neer zien storten en menschen, vreeselijk verminkt, uit de wrakstukken vandaan zien halen. Alle mannen hebben moeten werken bij den aanleg van de vliegvelden, waar bij ze van tijd tot tijd vanuit de lucht werden beschoten, bommen zijn geworpen, die veel hebben vernield. Ze kennen de moderne wapens en zien overal aan den weg wrakstukken van achter ge laten oorlogsmateriaal liggen. De Jappen hebben op Klein-Kei auto wegen aangelegd en ook dat is een verandering, want vóór dezen oorlog had men hier nooit een auto gezien. Electrische verlich ting is op de hoofdplaatsen aan gelegd, enz., enz. Ik geloof, dat u wel begrijpt, wat ik bedoel." „Oogenschijnlijk mag er dan bij den èenvoudigen kampongbewo ner niets veranderd zijn, hij is toch niet meer dezelfde als vroeger. Er is een schok door deze men schen gegaan en de gevolgen daar van zijn niet te verdoezelen. Zelf kunnen ze het niet meer onder woorden brengen, maar de ver andering is er en daarom ook is ons werk nu zoo veel moeilijker dan vroeger, n.l. om hun vóór te zijn bij datgene, wat ze willen be reiken en wat ze kunnen. Die dingen zeggen ze niet, kunnen ze niet zeggen, omdat ze het zelf niet weten. Zij zijn niet ontevre den, heelemaal niet, maar omdat er iets is, dat veranderen moet en ze zelf niet weten wht, worden in veel gevallen kleine dingen, ;oms kleine onrechtvaardigheden, aangegrepen, om hun „onrust" te uiten." „Het zijn kinderen in de puber teitsjaren. Er gaat iets verande ren, maar hoé en w&t? Om dat nu te kunnen leiden en in goede banen te brengen, hangt, volgens mijn bescheiden meening, voor een groot gedeelte van een zeer tactisch optreden, niet alleen van het B. B., maar ook door de Zen ding en de Missie, af." „Veel kan hier bereikt worden, wanneer deze drie in nauw con tact willen samenwerken. Doet men dat niet, dan kan hier veel verloren gaan, wat thans nog te behouden is." „Ik huiver, eerlijk gezegd, voor de groote verantwoordelijkheid, die hiermee op onze schouders gelegd wordt. Ik voel mij er niet toe in staat omdat we niets heb ben om mee te werken." „Alles, wat wij vóór den oorlog hadden aan scholen, ziekenhuizen, cursussen, enz., is weg. Wij staan hier werkelijk met leege handen." „En toch: God laat niet varen het werk, dat Zijn hand begon." zelf arbeidskrachten in de Fran sche administratie werden inge lijfd, kon deze iets van de groote last in verband met technische moeilijkheden van zich afwente len. Zou Frankrijk uit Duitschland reparaties willen betrekken, waar- oo het aanspraak kan] doen gel den, dan zou in de eerste plaats ervoor moeten worden gezorgd dat het land werkt. Men mag zich niet voorstellen, dat de Franschen eenvoudig maar kon den nemen wat hen leek, om zich een weinig schadeloos te stellen voor de enorme verwoestingen, welke de Duitschers in Frankrijk hebben aangericht. Ten eerste zijn de Franschen niet de eenige heerschers in Duitschland, ten tweede bestaan er intergeallieer- de verdragen, welke het aandeel aan, reparaties voor ieder bezet tingslichaam apart vastleggen en ten derde was het noodig, met de iriheemsche bevolking in zekere mate rekening te houden. Volgens het verdrag van Parijs van 21 December 1945 heeft Frankrijk recht op 22,8 »/o van de 75 aan beschikbare goedefen in de Fran sche zóne (de resteerende 25 blijven voor de Russen gereser veerd, die nog grooter schade door de Duitschers hebben geleden). Ook op monetair gebied is Frankrijk niet geheel vrij in zijn doen en laten. Volgens dc over eenkomst van Potsdam moet al les wat in Duitschland wordt ge kocht. in dollars worden betaald. Ondanks deze voor Frankrijk ongunstige dollar-clausule moest de bezettende autoriteit ervoor zorgen, dat de Duitsche volks economie en industrie zoo spoedig mogelijk weer kon beginnen te werken, juist opdat Duitschland voor Frankrijk een credit-post zou kunnen worden. Het bleek al di rect, dat het voordeeliger was de Duitschers in Duitschland zelf voor de Franschen te laten wer ken, dan hun fabriek-inrichttogen naar Frankrijk over te brengen. In de allereerste plaats heeft Frankrijk electriciteit en kolen noodig. Momenteel wordt ongeveer 'n derde van het dagelijksche Parij- sche) stroomverbruik door Duitsch land geleverd. Het kolen-pro bleem is uiterst ingewikkeld. Frankrijk heeft de mijnen uit het Saargebied in zijn bezettingszone. Deze werken onder het oppertoe zicht van Fransche ingenieurs, die het ondanks de grootst mogelijke moeilijkheden hebben klaarge speeld, de productie reeds tot op 50 »/o van de vóór-oorlogsche prestaties op te voeren. Deze technische topprestatie kan slechts een moreele voldoening voor de Franschen beteekenen, tiaar zij geen. recht hebben, op all-" door hen gewonnen kolen. Een Geallieerde Commisie stelt de maandelijksche toewijzingen voor alle vier bezettingsautoriteiten vast. Op die manier krijgt Frankrijk slechts 350.000 ton maandelijks van de millioenen tonnen, welke het absoluut noo dig heeft. Een aantal vertrekken in het Palais Berlitz, waar de tentoon stelling plaats vindt, zijn gereser veerd voor het aanschouwelijk maken van de „denazificatie". Met uitstekend uitbeeldende mui- delen wordt aangetoond, welke moeite Frankrijk heeft genomen om niet alleen de Fransche zóne te zuiveren, maar ook democra tisch te maken. De onder Fran sche contröle uitgegeven Duitsche couranten zijn zoowel technisch als naar den inhoud zonder ge breken: zij zijn levendig, open hartig en objectief in hun bericht geving. Met deze kwaliteiten vertegenwoordigen zij wel één der belangrijkste Fransche bijdragen tot den moreelen heropbouw van Duitschland.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2