De Conferentie van Parijs. Wecddnieuws Ut (UUen. VRAGEN VAN DEN DAG Neurenberg, een renaissance voor het internationaal recht. De verkiezingen voor de Eerste Kamer. ZATERDAG 13 JULI 1946. Het Duitsche probleem zal sieciale conferentie vergen. Geen overeenstemming te Parijs. Koninklijke belangstelling voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Meeningsverschil over veto in atoomdiscussie. De staking in dc Limburgsche mijnen ten einde. ■w ["minimin n ii imiii mwiiimw 11111.— I FRANKEER ALS REGEL MET l EEN NATIONALE I HULPZEGEL. minmi INDONESIË. Dc Nederlandsche Regeeringsverklaring. Franscke persstemmen over verklaring van Molotof t.a.v. Duitschland. Besprekingen over wapenstilstand. Nederlandsch militair vliegtuig beschoten. Dr. Walsh verzamelde 700 ton belastend materiaal. Dc uitslagen van het Pooische referendum. Prins Bernhard's eerepromotie voor de radio. Door verstikking om het leven gekomen. Repatrieerenden uit de Russische zone» Transportstaking in België. Dc arrestaties in Egypte. De Regeeringscrisis in België. Dc C. V. P. cn dc Communisten. Nederlandsche delegatie ter Vredesconferentie. Oude en nieuwe Eerste Kamer. DE KLEINE MAN. De plaats der kleine Naties. I WEERSVERWACHTING 1 medegedeeld door het K.N. 1 M.l. te De Bilt geldig tot 1 hedenavond. Vrij zonnig, warm zomer- weer. Meest zwakke wind 1 uit Zuidelijke richtingen. M Kans op plaatselijke on- weders. Algemeene vooruit- zichten: toenemende on- g| weerskansen. fiooldreaa<-ii-ur Herm. Steggerd;-. Redacteuren: P. L. D. J. vai Oeveren S. W. Henry. Redactie-adres Noordstr. 55-57. Terneuzeu. 'i'ei 25iu - N# uur 'i1-'7 H oof dagen tscheo voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Wiliemsweg 83. Schoondi'ike I Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" DE VRIJE Verschijnt dage 2de Jaargang No. 248. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de De raad van Ministers van Buitenlandsche Zafom der Groote Vic r te Parijs heeft besloten, zoospoedig moglukna het -c van de algemeene vergadering der'.Veromsde Naties in September op een nader te bepalen plaats en I - r.j t conferentie over het Duitsche vraagstuk tebeleggen. Uit op voorstel van Molotof. tingen en fabr£ken te inspec- teeren. De raad van «unsters van Bui- tenlandsche Z&en besloot giste ren twee bijeenkomsten te hou den. De tweiie vergadering tevens de natste werkvergade ring van de loopende conferentie zijn De eerste vergadering is Vrijdagmidd&g begonnen. Tijdens de bijeenkomst van Donderdag. zoo meldt Reuter nader, zeide Byrnes (Ver. Sta ten), dat hij voorstander was van het oprichten van centrale admi nistratieve bureaux voor Duitsch- land. Hjj wilde net Saargebied buiten de bevoegdheden van deze bureaux laten vallen. Dit gebied zou onder Fransche jurisdictie blijven totdat de uiteindelijke Westelijke grenzen van Duitsch- land zouden zijn vastgesteld. Ken voorstel van Ernest Bevin, die de economische barrières tus- schen de Duitsche bezettingszones wenscht op te heffen, waardoor uitwisseling van surplusgoederen tusschen de zónes mogelijk zou worden, werd door Molotof (Sov jet-Unie) botweg afgewezen. Deze verklaarde, dat het voorstel van Bevin in strijd was met de voor waarden van de overeenkomst van Potsdam. In verband met zijn wensch tot oprichten van centrale bureaux in Duitschland, zeide Byrnes, dat hij begon met het voorstel aan ieder der vier bezettende mogend heden om het door hen bestuurde gebied in Duitschland als econo misch geheel aan te sluiten bij de Amerikaansche zóne. Reuter verneemt uit gezagheb- benden bron, dat in den raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier gedurende een discussie, welke den geheelen dag in beslag nam, geen overeen stemming inzake het Duitsche vraagstuk is bereikt. Het voorstel van James Byrnes (Ver. Staten) om een speciale commissie van afgevaardigden ter bestudeering van het Duitsche vraagstuk in het leven te roepen werd door Molotof (Sovjet-Unie) afgewezen. Molotof weigerde eveneens in te stemmen met de bepaling, dat de voorgestelde commissie van onderzoek naar ontwapening en demobilisatie in alle bezettmgs- zöne's van Duitschland gerechtigd zou zijn ook industrieele inrich- Tijdens Haar rondwandeling op de tentoonstelling van de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij te Goes j.l. Vrijdag, toonde Hare Majesteit de Koningin bijzondere belangstelling voor den stand van de afdeeling West Zeeuwsch- Vlaanderen der Z. L. M., welke stand een beeld geeft van de oor logsverwoestingen in dit gewest. Op aanschouwelijke wijze werd door middel van statistieken, van foto's en lijsten van het aantal verwoeste huizen, boerderijen en verloren gegane menschenlevens een indruk gegeven van het aan deel, dat dit zwaar beproefde deel van ons vaderland heeft moeten bijdragen voor de bevrijding van geheel Europa. Hoe licht wordt dit vergeten! Daarom deed het zoo goed, dat Onze Landsvrouwe langen tijd voor dezeh stand bleef vertoeven en zich door Haar raadgevers liet voorlichten over den omvang der verwoestingen. Moge deze Koninklijke belang stelling baar weerspiegeling vin den in de interesse van de Over heid en moge dit leiden tot een snelleren opbouw van dit gewest. De Sowjet gedelegeerde Andrei Gi omyko kreeg verschil van mee ning met. den voorzitter van den Veiligheidsraad, toen hrj vasthield aan het recht van veto bij een stemming in de vergadering van de a toorn-commissie der Vereenig- ci" Naties. De voorzitter besliste tegen dit beroep op het veto recht. Gromyko was het eenige commissielid, dat stemde tegen de motie om een Canadeeschen afge vaardigde uit te noodigen om deel té nemen aan de bespreking over de regels van procedure van de commissie. De machinisten, die het werk in de mijnen van Helchteren en Zolder neergelegd hadden, zijn weer aan het werk gegaan. In middels is het loongeschil bijge legd, zoodat de toestand in het Kempensche mijnbekken weer normaal genoemd mag worden. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.5C Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.: iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer i Sande - Temeuzen. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. - ?f v •<- j - ...mê De Hongaarsche inflatie heeft een omvang aangenomen, zooals in de wereldgeschiedenis nog niet is voorgekomen. Bovengenoemd bankbiljet heeft een „waarde" van 10.000.0C'O-®®®-®®®" pengö. Voor den oorlog zou een dergelijk biljet 2.000.000.UUU.UUU dollar waard zijn geweest, op het oogenblik is de handelswaarde 5 dollar-cents. Intusschen is reeds een b'liet van 100.000 00C.000.000.000.000 uitgegeven. De Nieuwe Standaard" (Kath.) wijdt een beschouwing aan de verklaring van Minister Beel en komt tot de slotsom, dat deze meer het karakter van een be ginselverklaring beeft dan van een werkprogram. „De Nieuwe Standaard" is het eenige Belgi sche blad, dat tot dusverre een opinie gegeven heeft- Alle andere bladen stellen zich tevreden met een resumé zonder eenig commen- De Franscïe centrum en rechts georiënteerde pers legt in haar commentaren op de verklaring van Molotof over een gecentrali seerd Duitschland, waarbij bet Rulirgebied is inbegrepen, een soort van matheid aan den dag. Het gematigde blad „Paris Ma- tin" schrijft, dat de basis van de Fi ansch-Ruasiscbe alliantie van 1944 gevorihd werd door een ge meenschappelijke verdediging tegen Duitschland en voegt eraan toe: „Moskou heeft nu een beslis sing genomen zonder met ons overleg te plegen, hetgeen in strijd is met onze belangen, zui len wg onze overeenkomst met zulk een onverantwoordelijken bondgenoot afzeggen?" Het socialistische orgaan „Po pulaire" oppert, dat de rede van Molotof een onmiddellijke herzie ning van de Fransche politiek tegenover Duitschland zou moe ten aanmoedigen, „teneinde irre- dentistische agitatie aan beide zijden van den Rijn te voor komen". De onafhankelijke „Combat stelt de vraag: „Waarom zouden wij ons nog langer compronuttee- ren in de Groote Vier, daar we er toch zeker van zgn, er niets bij te winnen, omdat het spel ver boven onze hoofden uit gespeeld wordt Het communistische blad ,,Hu- manité" zegt, dat Molctof's stand punt essentieel niet verschilt van het FV&nsche omdat beide par- tijen een inter-gealiieerde con trole over het Ruhr-gebied eischen. Zoowel officieele Nederlandsche als Indonesisch republikeinsche kringen hebben beide elke bewe ring. als zou Van Mook het voor stel van Sjahrir tot het sluiten van een wapenstilstand hebben afgewezen, positief ontkend. In donesische kringen karakteriseer den het bericht als „een positieve leugen". Officieele Nederlandsche krin gen verklaren, dat „het waar was", dat tien dagen geleden Sjahrir een brief aan Van Mook heeft gezonden, waarin hij deze in overweging gaf om aan den Ge allieerden opperbevelhebber voor te stellen alle vijandelijkheden te staken. De brief werd pas na Sjahrir's vertrek naar het binnen land ontvangen. Deze brief be vatte de voorwaarden, waaronder de wapenstilstand zal moeten worden gesloten. Pas op 9 Juli, nadat Sjahrir te Batavia was teruggekeerd, heeft Van Mook geantwoord, dat hij veel voor het plan voélde. Som mige voorwaarden kwamen Van Mook weliswaar weinig practiseh voor en hij heeft dan ook in ver hand daarmede een aantal sug gesties naar voren gebracht. Van Mook heeft eveneens voorgesteld om de regeling van de militaire details aan den Geallieerden mili tairen bevelhebber toe te vertrou wen. In tegenstelling met het voor gaande belicht, waarin gemeld is, dat de twee officieren, die om het Rev. Dr. Edmund A. Walsh S. J.. vice-president van de Georgetown University te Washington en Regent van de Universiteitsschool voor den Diplomatieken Dienst, die juist uit Neurenberg is teruggekeerd, heeft op een persconferentie te kennen gegeven, dat de berechting der oorlogs misdaden in Neurenberg de kern zou kunnen worden voor een renaissance op het gebied van het internationaal recht. leven zijn gekomen bij de beschie ting van een Nederlandsch mili tair vliegtuig type B 25 door on bekenden, de eenige inzittenden van het vliegtuig zouden zijn, wordt thans bericht, dat zij slechts passagieis waren van de E 25. Het vlie. "tuig en de rest van de bemanning zijn gespaard gebleven. Naar de Duitsche Nieuwsdienst in de Britsche zóne meldt, heb ben de Pooische kiezers met een overweldigende meerderheid op het door de regeering on 30 Juni uitgeschreven referendum, dat uit drie vragen bestond, met ja geantwoord. Naar de radio-om roep van Warschau bekend maakt heeft het blad ..Monitor Polski" Donderdag de officieele resultaten van het referendum, gepubliceerd. Van de globaal genomen 13 mil lioen stemgerechtigden hebben 11.8 millioen hunner gestemd terwijl 327.000 stemmen ongeldig zijn. De eerste vraag van het referendum, die de afschaffing van den Senaat voorstelt, werd door 7.8 millioen menschen met ja beantwoord. De tweede vraag diet een sechtva^rdige agrarische hervorming en socialisatie van de voornaamste industrieën beoogt werd door 8.9 millioen tegen 2.6 millioen stemms.^bevestigend be antwoord. De eerde vraag, of ae grenzen van den staat Polen aan de Oostzee, de Oder en ne Neisse definitief zijn, leverde 10.5 mil lioen ja-stemmen op, terwijl de neen-stemmen nog geen miilioen bedrogen. De eerepromotie van Prins Bernhard tot Doctor in de Rechts geleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, op Dinsdag 16 Juli a.s., wordt door Hilversum II uitgezonden. De reportage voor bereid door Radio Nederland en de Omroepvereenigingen begint om 14.30 uur en zal om 16,00 uur afgeloopen zijn. (Donderdagmorgen c.a. half tien deed zich in de buurtschap 't Har de een ernstig ongeval voor. Ter wijl de eehtgenoote van den heer A. Ribrink, bezig was met het vullen van kussens met kapok, be vond zich in de nabijheid een hij- na 2-jarig zoontje van den heer P. de Jong. Het kind schijnt in een onbewaakt oogenblik door het inslikken van kapok te zijn ge stikt. Toen men bet kind. naar men meende bewusteloos aantrof, werd ijlings een dokter ontboden, doch 'kon niet anders dan den dood constateeren. Dr. Walsh vertoefde sedert Augustus in Europa met een spe ciale opdracht van het departe ment van Oorlog als consulent voor de Amerikaansche staf bij de processen. Het behoorde tot zijn werk om bewijsmateriaal te verzamelen voor Godsdienst-ver volging door de Nazi-regeering, zoowel in Duitschland als in vele der bezette gebieden. De bekende geleerde der Jezuïeten reisde over een afstand van meer dan 35.000 mijl door Centraal Europa en had daarbij gesprekken met overleven den uit concentratiekampen en andere slachtoffers van het Nazi regiem. Meer dan 700 ton belastend materiaal, het meeste daarvan authentieke documenten, werd alleen door de Amerikaansche troepen opgespoord met behulp van speciale documenten-teams, die voor dit doel waren opgeleid. Dit materiaal bevat de volledige geschiedenis, aldus Dr. Walsh, niet alleen van het Nazi-regiem, doch van alle belangrijke Euro- peesche ontwikkelingen sedert het einde van den eersten wereld oorlog. Het was een Germaansche pas sie om alles tot in de kleinste bijzonderheden op schrift te stel len, op een wetenschappelijk ver antwoorde manier, die het moge lijk maakte deze groote hoeveel heid bewijsmateriaal te verzame len, welke dezen keer wordt aan gewend tot heil van de mensch- heid, zeide Dr. Walsh, en die van waarde kan blijken te zijn voor de historie-schrijvers van de men- schelijke gedragingen, om duidelijk aan te toonen hoe de vrijheid ver loren gaat. Dr. Walsh merkte op, dat de processen te Neurenberg in feite geworden zijn een berechting aan de hand van documenten. Eiken beklaagde werden documenten ge toond in zijn eigen handschrift. Wanneer hij dit onweerlegbare bewijs erkende, had hij zijn schuld in het kort toegegeven. Hij zeide, dat het Hof keer op keer ver baasd stond over het klaarblijke lijk volkomen gebrek aan schuld besef bij de beklaagden, wanneer zij moord op grooten schaal en andere misdaden toegaven. Het Nazi-systeem van regle menteering wekte bij de beklaag den het gevoel op, dat alle orders van de Nazi-hierarchie juist wa ren. Alleen bet feit, dat zij gear resteerd waren, kwetste hun ge weten, voegde hij er aan toe. Dr. Walsh beschreef in bijzon derheden de getuigenis, afgelegd door den commandant van het concentratiekamp in Auschwitz (Polen), die terloops, doch snoe vend uiteenzette, hoe hij de doei- treffenndheid bij de massamoor den had opgevoerd, en dat hij al leen het oppertoezicht had gehad bij het dooden van 2.500.000 men- schelijke wezens. De Duitsche philosophie van de afgeloopen eeuw lag aan 't Nazi systeem ten grondslag, zeide Dr. Walsh. Zij werd naar voren ge bracht door de beste bekende Duitsche philosophen en militai- risten en verspreid door docenten aan de Universiteit van Berlijn om zoo alle Duitsche opvoedings centra te doordrenken. Wat Hit- Ier deed, zeide hg, was die philo sophie te wapenen ze in wer king te stellen. Hij zeide, dat hij verwachtte, dat de processen tegen September zouden beëindigd zijn, waarna de uitspraak aan de Geallieerde controle-commissie zal worden voorgelegd. Dr. Walsh zeide, dat de inlei ding door den hoofd-aanklager der Vereenigde Staten, rechter Ro bert Jackson, bg de opening van de rechtzaken op 21 November vorig jaar, beschouwd kan wor den als een van de grootste rede voeringen van alle tijden. Hij besloot, dat deze rede nieu we opvattingen van het interna tionale recht introduceerde, zoo als zij toegepast waren op het menschelijk geweten en de waar digheid der menschelijke persoon lijkheid. Wij vernemen nader, dat het aantal personen, dat Donderdag uit de Russische zóne te Eind hoven is aangekomen, 120 be draagt. Van dit aantal bleken er drie in zooverre politiek betrouwbaar te zijn, dat zij, naar huis konden gaan. De rest is in het bewarings- kamp te Vught ondergebracht. Het algemeen comité van de centrale van het personeel van het gemeenschappelijk vervoer van Belgisch Brabant heeft be sloten op 17 Juli a.s. het werk neer te leggen als protest tegen de steeds zwaarder wordende eischen, die aan het werk vermo gen van het trampersoneel wor den gesteld. Naar verluidde uit hooge Egyp tische politiekringen te Cairo zouden ongeveer honderd en zes tig personen, verdacht van com munistische sympathieën, gear resteerd zijn. De Egyptische Minister-Presi dent, Sidky Pasja, heeft in ver band met de te Cairo, Alexandrië en andere plaatsen plaats gevon den arrestaties verklaard: „Daar de communistische propaganda dreigde de veiligheid en de regee ring" van het land aan te tasten, zag de regeering zich genood zaakt een wetsontwerp op te stel len, om daaraan een einde te ma ken. Sedert eenigen tijd hebben de communistische tijdschriften en de boekwinkels, die communis tische boekwerken in alle talen verkoopen. zich vermenigvuldigd" De standpunten der groote partijen. De „Nieuwe Standaard" geeft een overzicht van het standpunt der verschillende partijen tijdens de crisis. Volgens het Katholieke blad hebben de Communisten slechts één vrees, namelijk dat de C.V.P. in de regeering zou treden. Hun pers vraagt alleen een regeering „die steunt op de werkende mas sa. d.w.z. op het Volksfront". Volgens de Socialisten zou een linksche regeering het volgende beduiden: a. een angstvallig letten op de Communisten die zij steeds vree zen als hun voornaamste concur renten bij de arbeidersklasse en die zij voor al niet in de oppositie willen hebben terwijl zij zelf de verantwoordelijkheid dragen. b. het behoud van het Waal- sche overwicht in de eigen partij en in haar aandeel aan 's lands bestuur, eenigszins gecamoufleerd door de aanwezigheid van Van Acker aan het hoofd der regee ring. c. de mogelijkheid van een igrootscheepsche anticlericale po litiek. Bij de Liberalen geeft eveneens het anticlericalisme den doorslag Zij steunen hierbij op de impopu lariteit van de economische poli tiek van Van Acker en Devèze. De C.V.P, houdt vast aan enke ie groote riehtlijnen, de andere twee partijen kunnen haar voor waarden aannemen of verwerper, en daarmede basta. Volgens „De Gazet" te Antwer pen, zou de C.V.P.. behoudens bepaalde voorwaartïen, bereid zijn met de communisten aan de regeering deel te nemen. De reden hiervan zou zijn, dat de C.V.P, de regeeringscrisis niet langer zou willen laten duren dan dringend noodzakelijk is. De Katholieke partij acht de verwezenlflking van haar pro gramma inzake den terugkeer naar de grondwettelijkheid van meer belang dan de samenstel ling van een regeering, die toch maar tijdelijk zou zijn. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandsche Regeering thans een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan de vredes conferentie te Parijs op 29 Juli a.s. De Nederlandsche delegatie zal onder leiding staan van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Het is te verwacthen, dat de Mi nister niet de geheele conferentie zal kunnen bijwonen. Gedurende zijn afwezigheid zal de leiding be rusten bij onzen ambassadeur te Parijs. De delegatie zal verder bestaan uit Prof. Frangois, raad adviseur aan het departement van Buitenlandsche Zaken en uit ver tegenwoordigers van de Minister's van Handel en Nijverheid, Finan ciën en Oorlog. Als secretaris der delegatie zal optreden Mr. R. B. Baron van Lijnden, gezantschapssecretaris. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: Volgens de uitslagen van de stemming bij de verkiezing in de provincie Zeeland werden uitge bracht 39 geldige stemmen (3 af wezig). De stemwaarde is 60. De stemmen waren verdeeld als volgt lijstst. stemm. 3. K.V.P. lijst (De Bruijn) 8 480 4a. A.-R. 6 360 4b. St. G. P. 4 240 4c. C.H.U. 10 600 7. Partij v. d. Arb. 11 660 Bij deze stemming hebben twee leden van de Partg v. d. Vrijheid waarschijnlijk gestemd op de CJH.U. en de C.P.N. op de Partij van de Arbeid. Gekozenen in groep 1. (Noord- Brabant, Zeeland. Utrecht. Lim burg.) Kath. Volkspartij: C. H. J. A. Janssen de Limpens. Wglre; B. M. Berger, Venlo: F. C. M. Wijffels Brunssum; A. C. de Bruijn. Maar tensdijk; J. C. A. M. van de Mor- Volgens radio-Moskou heeft het Sowjet-Russische ministerie van voedselvoorziening medege deeld, dat het plan voor het eer ste half jaar meer dan volvoerd is met bijna 9 procent extra wat betreft graanproducten, artikelen in blik en suikerwerk. Ongeveer 400 families in het Graafschap Sutey, verleenen op het oogenblik gastvrijheid aan 400 kinderen uit Nederland. Er zul len in de komende maanden kin deren uit België, Denemarken Frankrijk en Nederland naar En- genland gaan, terwgl eenzelfde aantal Engelsche kinderen een bezoek aan het vasteland zal brengen. De actie gaat uit van de World Friendship Association. De leider der Fransche voor uitstrevende Katholieken, Mau rice Schumann, heeft in zijn blad „L'Auhe" gewaarschuwd tegen een te slappe houding ten aanzien van Duitschland. Hij wijst erop, dat er in Duitsche concentratie kampen meer Europeanen stelsel matig zijn vernietigd dan er in den tweeden wereldoorlog Duit- schers zijn gesneuveld. „Er zijn thans even veel Duitschers als in 1933". Volgens Fitzgerald, Secretaris- Generaal van den nieuwen Inter nationalen noodvoedselraad van 20 landen, zal de hongerende be volking in het buitenland indien de voedselprijzen in Amerika ge heel vrij gelaten worden, niet in staat zijn met de Amerikaansche prijzen der varkens het rundvee en de kippen te' concurreeren, om de voor haar levensbestaan nood zakelijke granen te verkrijgen. De oogst van wintergraan in het Zuiden van de Sowjet-Unie is in vollen gang en belooft 'n goede opbrengst. De Berlingske Tidende (Kopen hagen) doet een aanval op de po litiek der Britsche regeering. die volgens het blad herhaaldelijk de Deensche eischen tot een gelijk waardige behandeling van de Denen in Zuid-Sleeswijk t.o.v. de Duitschers negeert. Een derge lijke handelwijze, aldus het blad. maakt een zeer slechten indruk in Denemarken. De Italiaansche Christelijk-de- mocratische (Katholieke) premier Aleide de Gasperi, is nog niet ge reed gekomen met de kabinets formatie, daar de republikeinsche groep Mazzini geen genoeggn neemt met één portefeuille. Er is nog geen overeenstemming aan gaande de bezetting der posten van minister van oorlog en minis ter van openbare voorlichting. 16.000 Inwoners van Danzig hebben Donderdag j.l. de terecht stelling van 12 bewakers van het concentratiekamp Stutthof, die door het Danzigsche gerechtshof ter dood veroordeeld waren, bijge woond. In het concentratiekamp werden 80.000 personen, voorna melijk Polen en Joden, vermoord, aldus werd tijdens het proces be kend gemaakt. tel, Tilburg; P. A. Kerstens, Was senaar; H. J. J. van Velthoven. Den Bosch; A. M. C. J. Stejn- kühler, Eindhoven; G. W. M. Huijsmans, Den Haag. A. R.Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck, Doorn. C. H. U.: J. Reyers Kamerik. P. v. d. Arbeid: E. Brongersma. Heemstede en J. J. Kramer, Brunssum. Gekozenen in groep 2 (Gelder land, Overijssel Groningen en Drenthe). Partij v. d. Arbeid: A. E. Rib- bius Peletier, Amsterdam; R. Kranenburg, Leiden; J. Cramer, Assen; H. Oosterhuis. Amster dam. A. R. E. J. Beumer, Utrecht; W. Rip, Voorburg. Partij v. d- Vrijheid: R. Zege- ring Haders, Emmen. Kath. Volkspartij: Dr. J. R. M. van den Brink Laren; H. C. Nij- kamp. Enschede; Mr. Dr. J. W. Schneider. Stad-Delden. Comm. Partij Ned.: J. van San ten, Amsterdam. C. H. U.: Mr. Dr. G. Kolff, Gel- dermalsen; Mr. G. Vixseboxse Al melo. Gekozenen in groep 3 (N.-Holl en Friesland.) Comm. Partij Ned.: J. Bran denburg, Amsterdam en J. H Hermans, Vaals. Partij v. d. Arbeid: M. A. Rei- nalda,. Haarlem; C. Woudenberg, Amsterdam; M. Tjeenk Willink Den Haag; N. Stufkens, De Bilt. A. R.: Prof. Dr. R. H. Woltjer. Amsterdam en H. Algra, Huizum. Kath. Volkspartij: G. C. J. D Kropman, Amsterdam en E. H. A. Kraayvanger Roterdam. Partg v. d. Vrijheid: Mr. D. U. Stikker Amsterdam. C. H. U.Mr. R. Pollema, Leeuwarden. Gekozenen in groep 4 (Zuid- Holland A. R.: Mr. A. Anema, Haarlem en J. Schipper. Utrecht. C. H. U.Dr. J. de Zwaan, Lei den. Partij v. J v. d Kieft, Bussum; J. L Hoogland St Anna Parochie; J. in 't Veld, Zeist; N. A. Donkersloot, Amster dam. Partij v. d. Vrijheid: Prof. Mr. A. N. Molenaar, Wassenaar. Kath. VolkspartijJ. A. J. Bar ge, Leiden; H. F. M. van Voorst tot Voorts, 's-Gravenhage; H. A. M. T. Kolfschoten, 's-Gravenhage. Comm. Partij Ned.: A. J. Koe- jemans, Amsterdam. Groep 1 Groep 2 Groep 3 Groep 4 N.-Brab. Gelderl. N.-Holl. Z.- Holl. Partijen totaal Zeeland Gron. Friesland aantal Utrecht Overijssel zetels Limburg Drenthe oud nw. oud nw. oud nw. oud nw. oud nw. K. V. P. 16 17 9 9 3 3 2 2 2 3 P. v. d. A. 14 14 1 2 4 4 5 4 4 4 (S.D.A.P. V.D.B.) A. R. 7 7 1 1 2 2 2 2 2 2 C. H. U. 6 5 1 1 2 2 1 1 2 1 Commun. 0 4 0 0 1 0 2 0 1 P. v. d. Vr. 3 3 0 1 1 1 1 1 1 (Vrijheidsbond) N. S. B. 4 1 1 J 1 1 50 50 13 13 13 13 12 12 12 12 Wie klein is, heeft niet veel ;n te brengen. Dat is altijd zoo ge weest en dat zal wel altgd zoo blijven. De kleine man zit altgd in den hoek waar de slagen val len. Laat hij zich vooral niets verbeelden. Hij kan een grooten mond opzetten. Er is niemand die zich daaraan stoort. Men Iaat hem in 't gunstigste eenvou dig praten. Hij houdt van zelf wel weer op. En dan gaat men over tot de orde van den dag, ne alsof de kleine man in 't geheel zijn mond niet heeft open gedaan. Er is een Duitsche roman met den titel: Waf nu kleine man. Wat nu? Wel niets De kleine man heeft eenvoudig maar af te wachten wat over hem wordt beslist. In het proces dat over zijn leven, zijn toekomst be slist kan hij niet ingrnpen. Hij moet aanvaarden wat als een fak accompli voor hem is klaar gezet. Te beslissen heeft hij niets. Hij heeft slechts te aanvaarden. En hoe staat het nu met den kleinen man onder de naties? Zouden de zaken daar gunstiger staan? Wg zijn misschien geneigd te zeggen: Ja natuurlijk, daar moeten de zaken gunstiger staan. En we hèrinneren ons enkele leuzen uit den pas gevoerden wereldoorlog. Waar ging het ook weer om in dezen wereldoorlog? Het ging om de democratie tegenover de dic tatuur. De democratische vrij heden werden bedreigd, het demo cratische levensbesef moest ge handhaafd en verdedigd worden tegenover de machten die het be laagden. De vrijheid moest wor den verdedigd, ook de vrijheid van den kleinen man onder de naties. Aan het zelfbeschikkingsrecht der kleine naties, dit hooge goed zou niet getornd mogen worden. De oorlog is voorbij. De oorlog is gewonnen door die mogendheden die streden voor vrijheid, demo cratie en zelfbeschikkingsrecht. Wat nu kleine man onder" de na ties? Wat nu? Wie hoeft dat nog te vragen. Nu moet het toch heerlijk leven zijn voor den klei nen man. Hun kampioenen heb ben het immers gewonnen! Och wat, de kleine man komt er ook nu immers niet aan te paa. Alles is precies het zelfde ge bleven. Op de groote conferenties zijn het de „Groote Vier" die de lakens uitdeelen. En als nu de belangen van den een of anderen kleine man onder de naties para- lel 1 oopen met de belangen van de „Groote Vier" wel dan treft hij het. Maar als dat niet het geval is? Dan heeft hg niet veel te verwachten. Dan wordt hem aangeraden om te trachten zich 'n roes te drinken aan de mooie woorden over zelf beschikking enz. Daarin kan hij dan vergetelheid vinden en als een opiumschuiver zich 'neerlgke droomen droomen. Wat heeft ons land b.v. nog te vertellen in de rij der mogend heden? Heeft het nog een stem om te spreken? En ais dat we. het geval is, wordt er dan nog naar geluisterd? Het lijkt er veel op of wij nergens meer meetellen. Wij zijn den kleinen man geworden waarover wordt beschikt. Als dat zoo is zou het dan niet beter zijn dat ronduit te erkennen. Zoo lucht Ed Necker Veterman de pas overleden auteur zijn verbittering in zijn laats: verschenen boek „Keizersgracht 763" in een taal die op 't oogenblik door allen ver staan moet worden. We laten hieronder enkele passages volgen. „Wij zijn een volk van paupers. De firma is overgenomen door „Zekere Instanties". De kantoren zijn verplaatst naar Londen en New-York. Wie spreek, er nog van co-operatie? Wij mogen in de rij staan voor een schamel loon. Waarvoor we zullen moeten zwoe gen. Veel in deze dingen is zo over machtig, dat we er in moeten berusten met doffe gelatenheid. Het is wijs de historie recht in de ogen te zien. Vgftig eeuwen heb ben het levende hart van de we reld steeds meer naar het westen zien verschuiven, juist zoals de continenten doen. Wij hebben in onze jeugd met medelijden naar het gedoofde China omgekeken dat vermolmde museum van over leefde cultuur. Wij zullen het- China van de Nieuwe Wereld worden. De atlassen zullen be ginnen met vele kaarten van Amerika, en ook enige van good old Europe. De historieboeken zullen vijf delen lang vertellen van Washington tot Roosevelt, en ook nog een deel wijden aan ons ge storven werelddeel. Al deze din gen zgn momenten uit een spel van werelden en zonnestelsels. waarvan wij de bewegingen niet kunnen overzien. Wij zullen verstandig doen de Marker zee niet te dempen. Mar ken en Volendam zullen een hoofdbron van inkomsten zijn. We zullen goed doen onze jeugd te dresseren op het hengelen naar bakshish. We zijn toch al bezig op alles en nog wat portretten te plakken van onze molens, die wg zelf met onverschilligheid be zien: dat is de goede weg. Soms komt ons land me voor als een oer-deftig restaurant, waar je vroeger, achter dubbele vitrages, alleen de geheimzinnig ste wonderwerken der Franse keuken kon savoureren, en waar nu, voor de ietwat verscheurde gordijnen, bordjes gluren: Erwte soep met kluif 0,30. Armoede :s geen schande, leerde een schijn heilige negentiend'-eeuwse mo raal. Maar ze is lastig en verdrie tig, en verhoogt je crediet geens zins. Men vertrouwt zijn porte feuille niet aan iemand met ka potte schoenen. En toch zou dat alles minder schrijnend wezen, als „Zekere In stanties" de moed hadden tot een (Zie verder pag. 2, le kol.)

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1