pIl m BE BORGHSTIJ N J|» N" V1 Vf GRO Uit de Re TWEEDE KAMER ■B i I u i Verklaring van De Schrijver. Congres over Christendom en Humanisme DREIGEND CONFLICT Iliensi vl.KËN Unveiling I; m" G.A. I,l4f ï?tI i'r TER TE GAF LEZERS DIE SCHRIJVEN. Natuurlijk H"1 I ZON I Foto- Havenstaking te Gent. Michailowitsj verdedigt zich. Eerepromotie Professor Schermerhorn. or DE BONNEN 437 EN 937 ALGEM. 2 L. PETROLEUM. Bouwbedrijf in de geteisterde gebieden? Zomerfeest. Slechts 6.000 Duitschers uit de Russische zone van Oostenrijk? KÜeicve JVdverlentiem Tl «uli in 1 erk te KBzondere IJ bijeen- l»ad zijn i' vêt jvé - afzet- vroege U r ;1 v'oor H land. zal ^HB-13 Juli Teelt- Jigste 25 lappelen ijaJ;evoerd. 19 vroege Jus ver- I I te voe- FBore van d te ^"«renging li'lel unning. «I gevoerd vooraf- LjJl :n wor- ic tstuur, j a<ester, »jklOUWE. r Water- kmiteuze 3 B k Nieuw 91 |jjKleine iSt zal 3 1946, 11 3|in het ■lan de j 4 - be ing dooi en van penbaar teden: Ijvernieu- iderhoud k van de 1 rijs- en Irken aan ken van calami- Jpeschiedt Igemeene I leekening lig 10 Juli I et Direc- kantore I tris-Ont- Bi (Lange- Tlraar di t h* is tegen 'een be- nt vangst enmg van den üisdag 16 3 jmiddags "let Direc- Griethe chtingen i Vrijdag Li12 uur. luw. Jjuli '46. 1 van gkeering. orzitter. bt vanger. CORK RECII LINK, SPREI van 7 voor ZAND De Ca DE Enti WIJ STUD Verde DOD( voer. leveri vrach gen. onder en dii Na v nieuw of nie debt U is en n nas- zoekt v/eer r. met 'las en r.e eta Noord U Vervolg van de vergadering van Woensdag. De heer Tilanus is intusschen verheugd over de mededeeling in zake de politieke delinquenten. Het radiovraagstuk zit velen zeer hoog en gehoopt moet worden, dat de nieuwe Minister van On derwijs objectief daartegenover zal staan. Ligt het in de bedoe ling spoedig te komen met con crete voorstellen met betrekking tot de ouderdomszorg? Hoe staat het met de salarisherziening voor de onderwijzers De heer Van der Goes van Na- tera (P. v. d. A.) repliceert. Hij verheugt zich erover, dat de re geering nog zoekt naar een op lossing voor den Hoogen Raad. Daaruit blijkt, dat deze zaak niet in kracht van gewijsde is. Wat. het nieuwe orgaan voor Indië be- .reft meent spr., dat het goed zou zijn, den Luitenant-Gouverneur- Generaal op te nemen in dat col lege opdat geen controverse ont staat. De heer Romme (K.V.P.) repli ceert. Hij herhaalt, dat het niet wenschelijk zou zijn als de regee ring haar aanbod, terecht of niet, gedaan aan Indië, zou intrekken. De rijksconferentie worde niet uitgesteld door het aan 't werk zijn van tegenstrevende krachten. Minister Beel dupliceert. Hij zegt. dat toen het hem duidelijk werd, dat alleen een parlementair Kabinet mogelijk was door sa menwerking van de twee grootste partijen, hij geen overleg pleegde met de overige fracties. In zake het radio-vraagstuk deelt de Minister mede, dat het niet in de bedoeling ligt in de periode tof de totstandkoming De Schrijver, voorzitter van de C. V. P. heeft Woensdag te Brus sel, een verklaring afgelegd waar in hij zeide dat in de huidige om standigheden de C. V. P. geen en kele neiging voelt om deel te nemen aan de regeering- Zij verlangt nochtans deel te nemen aan het werk van het her stel en aan den wederopbouw van het land op de bekende bases: terugkeer naar de wettelijkheid, oplossing van de Koningskwestie, afschaffing van de buitengewone volmachten, terugkeer naar den vredestijd, economische wederop bouw, handhaving van de huidige regeeringspolitiek wat betreft de vermeerdering van de koopkracht maar met wijziging van metho des, o.a. die betreffende een zeker aantal contróle maatregelen. „Op het gebied van den mate- rieelen wederopbouw, met andere woorden wat de kwestie der oor logsschade betreft, zoo vervolgde de heer De Schrijver, hebben wij eveneens positie gekozen. Op hel gebied van den moreelen weder opbouw doen wij beroep op alle krachten van de natie. Ander zijds wenschen wij een buiten- landsche politiek, die gesteund is op onze geographische ligging op onze juridische en moreele ver wantschap met de volkeren die ons omringen". Tot slot voegde de heer De Schrijver er aan toe: „Wij zijn steeds bereid het deelnemen aan de regeering op deze nationale bases tegemoet te zien". De havenarbeiders van Gent waren Dinsdagavond in staking gegaan om te protesteeren tegen de Ioonen. Na 's avonds vergaderd te heb ben, besloten zij het werk te her vatten en de regeering van hun eischen in kennis te stellen. Toen zij Woensdagmorgen ver namen, dat de regeering demis- sionnair was, besloten zij opnieuw het werk neer te leggen en de gebeurtenissen af te wachten. Deze algemeene staking legt het werk op een tiental schepen stil. Er is geen enkel incident ge meld. Generaal Michailowitsj, eens Joego-Slavisch Minister van Oor log en voormalig leider der Tsjet- niks, is Woensdagavond, in ant woord op beschuldigingen van oorlogsmisdaden, zijn laatste ver dedigingsrede begonnen. Hij ver telde het hof zijn levensloop en zeide, dat hij de Duitschers altijd had gehaat en zijn geheele leven sympathie voor de Sovjet-Unie had gevoeld. THEEZEEFJES 0,45—0,25 MAPJE SCHRIJFPAPIER 0,12 20 ENVELOPPEN 0,25 SCHRIJFPENNEN, 2 stuks GARDEN RIJWIELOLIE NOTITIEBOEKJE THEELEPELTJES, vlekvrii, 6 stuks PANNEKOEKMES (all,) TAFELMESSEN 1,85 - 0,65 van de wettelijke regeling terug keeren tot den toestand van 10 Mei 1940. Wat de Ned. Bank betreft, kan binnenkort een wets ontwerp tot wijziging van het bankstatuut worden tegemoet ge zien. Het vraagstuk van den over maat van geld dient eer te wor den aangepakt bij de overheids uitgaven dan bij de geldcirculatie. Het ligt zeker in de bedoeling spoedig te komen met concrete voorstellen in zake ouderdoms zorg. De onderwijzers zullen on verwijld een uitkeering ineens ontvangen in afwachting van een definitieve verbetering der sala rissen. De beraadslagingen werden ge sloten, evenals de vergadering. Naar wij vernemen, is de eere promotie van Prof. Ir. W. Scher merhorn aan de universiteit te Gent, vastgesteld op 14 Oct. a.s. IN AUG. WEER KOFFIE. In de eerste helft van Augustus zal weer koffie verstrekt kunnen worden. De staking in de vee- men is opgeheven en de werk zaamheden zijn weer zoover op gang gekomen, dat,behoudens onvoorziene omstandigheden, over enkele weken weer een bon voor koffie zal kunnen worden aange wezen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 14 Juli tot en met 10 Aug. a.s. de bonnen 437 en 937 alge meen, zijn aangewezen voor het koopen vaiï" 2 liter petroleum. A Volgens berichten uit Aleppo (Noord-Syrië) zijn 600 spoorweg arbeiders als gevolg van een sta king, waarbij zij regeeringsbemid- deling van de hand wezen, gear resteerd en gevangen gezet. La ter werden nog 200 andere arbei ders, die zich solidair met de sta kers verklaarden, gedetineerd. Naar verluidt breidt de staking zich over geheel Syrië en den Libanon uit. Bij beschikking van het col lege van Rijksbemiddelaars d.d. 12 November 1945, werd in de loonregeling voor de bouwbe drijven een aantal gemeenten en gebieden, op grond van hun ge teisterd zijn, tijdelijk in een hoo- gere loonklasse geplaatst. In de Ned. Staatscourant van 26 Juni j.l. werd een opgave van deze gemeenten gepubliceerd. Dezelfde Staatscourant bevatte tevens een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, waarbij met ingang van 1 Juli 1946, de bij de beschikking van 12 November 1945 toegekende tijdelijke verhooging, behoudens voor een 10-tal gemeenten en het eiland Walcheren, werd ingetrok ken. Wij ontvingen hieromtrent een uitvoerige uiteenzetting van de bedrijfsunie in het bouwbedrijf. De Bedrijfsunie zegt daarin o.m. dat de intrekking der tijdelijke verhooging per 1 Juli 1946, welke haars inziens geschiedde zonder eenig overleg met en voorkennis van de desbetreffende bedrijfsor ganen, ten zeerste te betreuren en deze te beschouwen als een loons verlaging welke betrekking heeft op 190 gemeenten en uiteindelijk 3 tot 10 cent per uur bedraagt. In het desbetreffend communi qué wordt verder o.m. gezegd, dat de Bedrijfsraad voor het bouwbe drijf!. alsmede de Bedrijfsunie in het bouwbedrijf, onverwijld alles in het werk hebben gesteld, de be schikking ingetrokken, althans opgeschort te krijgen, en dat ook een onderhoud, dat de Bedrijfs unie inzake deze aangelegenheid met den Minister van Sociale Zaken had. geen resultaten op leverde. Het College van Rijksbemidde laars bleek slechts bereid de in trekking der tijdelijke verhooging in twee étappes te doen geschie den. n.l. per 1 Juli en in Septem ber a.s. en enkele kleine correc ties aan te brengen. De Provinciale Commissie Zee land van het Nederlandsch Jonge lingsverbond, hoopt op Zaterdag 27 Juli a.s., een Zomerfeest te houden te 's-Heer Hendrikskinde ren. Nadat de deelnemers, welke uit alle deelen van de provincie in Goes samenkomen, door een pij percorps naar de plaats van sa menkomst zijn geleid, zullen daar spreken de Presidente van de Federatie van Meisjesvereenigin- gen in Nederland, mevr. Sickesz- Snijders uit Terneuzen. en Ds. Roos, van 's-Heer Hendrikskinde ren. De dag zal verder worden ggvuld -met wedstrijden, volksspe len. volksdansen, samenzang en muziek. Eind Augustus worden de lei ders der Jongemannenvereenigin- gen te Aardenburg samengeroe pen, op het buiten de „Elder- schans", alwaar een trainings kamp van 7 dagen wordt gehou den. Op grond van het hierboven door de Bedrijfsunie in het bouw bedrijf (waarin zijn vertegenwoor digd: de Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond de R.K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph" en de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond), ingenomen standpunt, dat zij de intrekking der tijdelijke verhooging be schouwt als een loonsverlaging, heeft zij na ernstig beraad, be sloten „loonsverlaging, onder de gegeven omstandighedên, nu zelfs een stijgend prijspeil moet worden geconstateerd, niet te aan vaarden en zich daartegen te ver zetten". ,„In verband daarmede zoo wordt in het communiqué verder gezegd heeft zij den bouwar beiders geadviseerd op de wer ken waar de loonsverlaging wordt toegepast, den arbeid te v cdi- gen". De Bedrijfsunie zegt i £en gang van zaken ten zeers- e te betreuren, daar stagnatie i" den wederopbouw hiervan het gevolg kan zijn. doch zij acht niettemin krachtig verzet tegen de loons verlaging, welke haar? inziens bedoelde beschikking an het College van Rijksber, idelaars met zich meebrengt, onvermijde lijk en geboden. Op initiatief van het collegium „Studiosorum Veritas" is in de Aula van de Universiteit te Utrecht een vierdaagsch congres geopend, gewijd aan het onder werp: „Christendom en Huma nisme". De centrale beteekenis van dit probleem voor het hedendaagsche geestesleven wordt hier beklem toond. Vooral door de stroomin gen tot vernieuwing en synthese, die in en na de bezetting ont stonden, is dit vraagstuk zeer op den voorgrond getreden. Eenige bekende Neder landsche geleer den houden zes inleidingen en tot slot zullen Prof. Dr. W. Banning en Prof. Dr. A. van Duinkerken hun visies op het probleem geven. Woensdag begonnen de studie dagen, waarbij de heer A. H. Bre- dero, voorzitter van de commissie van voorbereiding, den Rector- Magnificus, Prof. Dr. J. Boeke, verwelkomde, alsmede Prof. Dr. G. van der Leeuw en vertegen woordigers van de curatoren en de studentencorpora. Het congres werd geopend door oud-Minister Prof. Van der Leeuw, die de bedoeling van deze studiedagen uiteenzette. Tal van academici worden door dit con gres bijeengebracht, aldus spr., waarmede de universitaire een heid ten zeerste is gediend. Spr. merkte op, dat Christendom en humanisme, de bovennatuurlijke en natuurlijke geestesrichtingen, in de geschiedenis voortdurend met elkaar in conflict zijn. Toch kwam spr. tot de conclusie dat in het huidige tijdsgewricht er Naar de Duitsche Nieuwsdienst in de Britsche zóne meldt, heeft een Russische woordvoerder Woensdag verklaard, dat slechts 6000 Duitschers en niet zooals van verschillende zijde werd ge meld 50.000 uit de Sovjet- Russische zóne van Oostenrijk weggevoerd zullen worden. Deze uitwijzing maakt deel uit van het Geallieerde plan inzake de terug voering van Duitschers. De Fran- sche autoriteiten in Weenen stel len vast, dat in de Fransche zóne van Duitschland voorbereidingen zijn getroffen voor het opnemen van slechts 6 a 7000 Duitschers uit de Russische bezettingszone van Oostenrijk. Mijne Heeren. Gaarne zou ik voor onderstaan de regels een plaatsje in Uw blad willen verzoeken: In de Vrije Zeeuw" van 4 Juli komt in 't verslag van de zitting van 't Tribunaal te Terneuzen van 1 Juli de volgende zinsnede voor: Sara heeft iets zachts, zoets en teemends over zich en zij doet vaak denken aan Middemachtzen- ding en belegen roomsoezen!". 't Is tegen deze uitdrukking, dat ondergeteekende heftig moet protesteeren. Als wijl aan 't prachtige werk der Middemachtzending denken, dan is daar toch wel niets in dat ons doet denken aan ,,iets zachts, zoets, teemends, enz." Wie dat durft zeggen, weet niets van de Middernachtzending af en moet er over zwijgen, want door op dergelijks onverantwoordelijke wijze te schrijven werpt hij een onverdiende blaam op dit werk der Inwendige zending bij uitne mendheid, en daardoor een smet op den naam der mannen, die op dit terrein werkzaam zijn en ge weest zijn. Ik denk aan de pio niers, prachtkerels als „Pa" Van dei- Steur, die met zijn vriend G. Velthuijzen te Haarlem 't eerst begonnen is. nu ruim 60 jaar ge leden, daarbij krachtig gesteund door Ds. O. G. Heldring, Ds. H. Pierson, en J. U. van Munster, die meer dan een halve eeuw in Arnhem werkzaam was. Ik noem nog mannen als Prof. Slotemaker de Bruine, Ds. Lammerts van Buuren en de tegenwoordige Pre sident-Directeur der Heldringge stichten te Zetten, Ds. O. G. Hel dring en zijn mededirecteur Ds. Finkensieper. Wat door deze mannen, door de liefde van Chritus gedrongen, is en wordt gedaan op 't terrein van de Middernachtzending verdient wel wat meer waardeering dan Uw verslaggever er blijkbaar voor heeft. Welk een ongunstige indruk wekt zoo'n zinnetje, en dan nog wel in zoo'n verband, bij de lezers t.o.v. dit, helaas, nog altijd nood zakelijke werk. Dit werk, vaak met levensge vaar verricht, heeft met gefeem niets uit te staan, en voor deze qualificatie is nooit aanleiding geweest. Daarvoor waren ons de namen der mannen die lid waren van 't Hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging voor Middernachtzen ding, een voldoenden waarborg. Zij, die zich voor dit werk in zetten, waren geen femelaars maar geharnaste strijders, die met heldenmoed dit liefdewerk verrichten. Dat men zelfs in dezen tijd van zóó diepe, moreele inzinking, dit werk nog niet waardeert, en tracht belachelijk te maken stemt wel zeer droevig. U dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, W. L. HERMANIDES, Predikant. Hulst, 4 Juli 1946. Het was verre van mij, om het werk der Middernachtzending in een belachelijk licht te stellen en het spijt me ten zeerste, dat in zender meent die conclusie te moeten trekken. Integendeel, ik heb alle waardeering voor het moeilijke, doch zegenrijk werk der Middernachtzending, wier arbeid ik heb mogen gadeslaan, en ik geef de verzekering, dat bij het neerschrijven dier zin geen enkele minderwaardige bijgedachte heeft voorgezeten. Verslaggever „Tribunaal". geen enkele reden is om tusschen humanisme en Christendom een antithese te scheppen. Het huma nisme is voor een groot deel een Christelijk erfdeel. Dan hield Prof. E. Kohnstam een fenomenologische inleiding over de verhouding tusschen Christendom en humanisme, waarbij geconstateerd werd, dat men aan Luthersche en Calvinis tische zijde deze verhouding hoofdzakelijk ziet als een tegen stelling als twee elkaar uitslui tende begrippen. In Anglicaan- sche, Vrijzinnig-protestantsche en vooral in R.K. kring, hecht men er daarentegen groote waarde aan om den naam „humanist" voor het eigen standpunt te behouden en te wijzen op het Chrstendom als de ware bron van alle echte humaniteit en dus ook van het humanisme. AXEL. Benoemd. Benoemd aan de Bijz. Lagere School te Axel, Zoute-Spui, mej. L. de Krijger te Zaamslag. HOEK. Concert. De muziekvereeniging ,Elk naar zijn krachten", directeur de heer A. S chirr is. zal op Zaterdag 13 Juli, des avonds te 8 uur, een concert geven, op het plein voor de Openbare school. Programma 1. Zoomklanken, Concertmarseh J. Hamelink. 2. A mon Pays, Fantasie, B. Edel. 3. Fransche Amité, Fantasie, J. Martin. 4. Engelandvaarders, Marsch W. Schild. Pauze. 5. Heldenparade,, Marsch. Frits Jakma. 6. Bloeiende Lente, Ouverture, Alb. Meijns Wzn. 7. Songe d'Amour Ouverture Fantasie, Jos. Bauwens. 8. Trees heeft een Canadees. A. de Booij. 9. Wilhelmus. In de pauze zal de gemengde zangvereeniging „Cresendo", on der leiding van den heer P. Ver gouwe, de 2 zangnummers, waar mede genoemde zangver. op 20 Juli a.s. aan het Zangconcours te Kortgene moet uitkomen, ten ge- hoore brengen. 1. Verplicht nummer. Liederen leeft! Gedicht van René de Clerq, muziek W. F. Kools. 2. Vrij nummer. Komt onder 't dichte loover, muziek Casteleyn, tekstbewerking R. van Helden. OOSTBURG. Ernstig ongeval. Dinsdagnamiddag vond op het kermisterrein alhier een ernstig ongeval plaats. Het 18-jarige meisje R. uit deze gemeente kwam. waarschijnlijk door eigen onvoorzichtigheid, uit een zweef molen te vallen. In hoogst ern- tigen toestand werd het slacht offer, dat een schedelbasisfrac- tuur opliep, naar het ziekenhuis overgebracht. OVERSLAG. Koningschieting. Dinsdag j.l. is alhier op het Schuttershof van de Oude Burg- sche Sluis door de vereeniging St. Sebastiaan de jaarlijksche koning schieting gehouden De gelukkige die de koningsvogel wist af te mikken, had hiermede weer een aardige duit verdiénd Baldadig. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is in de kapel, welke ter eere van de gebroeders Naudts zou worden ingewijd, geheel van de kostelijke beelden beroofd en daarna de rest in gruis geslagen. De kapel was opgebouwd op de plaats waar deze twee moedige jongens door de Duitsche politie waren gearresteerd. De twee vaderlanders zijn in een concen tratiekamp in Duitschland om het leven gebracht. Ter nagedachte nis werd in de omstreken een col lecte gehouden om in de bosschen tusschen Overslag en Zelzaete op de plaats van arrestatie een kapel te bouwen. Op Zondag j.l. werd de kapel echter als een ruïne teruggevon den en men verondersteld dat hier Vlooswijkstraat 14 - Telef. 2334 - Terneuzen en laat deze vereniging Uw kosten dragen. Verschillende tarieven en mogelijkheden, ook verplicht-verzekerden; aanvullende en y vuui v ti v Ziuiaui uv.n uwn y bijverzekering en tweede klasse verzekering. Van 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent \JULiXX VWi Gevraagd nette Dienstbode Mevr. MULLER, Schelde- kade 32. Gevraagd: Net Dagmeisje. Mevr. SCHEELE-DE FEIJ- TER, Scheldekade 29, Ter neuzen. Gevraagd: een Dienstbode, voorhalv^o^ieel^dagem Te koop: een Kinderwagen, prijs 50. Te bevragen: Tholensstraat 64,. Terneuzen Te koop: 1 Kinderstoel f 15. 1 Meisjesmantel (leeftijd 12 jaar) 12,50, 1 Meisjes regenmantel (leeftijd 12 j.) f 10. Adres: Hondiusstr. 11. Tekoup^^Mjnme^ Aannemersbedrijf. P'.ano. uou Prijs 750.-

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2