fl] li BE R: BORGHSTIJ 1? a, ONDERZOEK NAAR DE MEERKERK-RAMP. Iliensl ;jpc GROi TWEEDE KAMER Natuurlijk eerst kijken bij: HEN Swelling in" G.A. 9 TER U 1 TE GAR LEZERS DIE SCHRIJVEN. \A/ at de krantenlezer van de journalistiek zou moeten weten KJeicvs •\ctve«*leniïen 11 u T* al iV 14 ■ITJ4S, Har, in het llan de -i be door en van jipenbaar den: ZON B 1 Foto- Vragen aan Ministers* Uitspraak Unileverzaak door het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Dr. Beel beantwoordt de sprekers Tl ili in 'erk te :ondere N I E 1 bijeen- Ji'oo'tad zijn Ia ge afzet- 9 vroege lel voor ■and, zal 1 13 Juli li Teelt- jigste 25 appelen evoerd. vroege lus ver- 1 te voe- ■are van jiling te renging r tunning. 1 b voer it jy vooraf- J»n wor- j Istuur, I 3. ster, ^■OUWE. J' e Water- H|:nj:U'Uze Nieuw Hl ia, Kleine H li'r.gt zal i ■vermeu- Iderhoud ml van de rijs- en rken aan |v ;en van calami- »i 4eschiedt Igemeene Jeekening lg 10 Juli jet Direc- kantore Jfcris-Ont- (Lange- yaar dit I* is tegen ,'fen be- ntvangst ier post- loor bii- rekening van den er. CORK IÏEOII LINK, SPREI van 7: voor ZAND De Cd op DE Hlnsuag 16 middags Griethe Ichtingen I Vrijdag |rl12 uur, Tjuw. ijuli '46. a van [jfkeering. aorzitter. Enti WIJ STUD Verde DODC voer. leveri: vrach' gen. onder en die Na v nieuw of nie N nebt U ito. die is en n pas- 1 zoekt v/eer ;las en loord De Raad voor de Scheepvaart zaak van de „Meerkerk", die door een explosie onder water gebracht. Bij dit ongeluk verlo „Meerkerk", een stoomschip van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij., naar Antwerpen vertrokken. Onder veel belangstelling van pers? en publiek begon de Voor zitter van den Raad voor de Scheepvaart. Mr. A. Dirkswagen, met het hooren van den kapitein van de .Meerkerk", C. J. H. Wij- ker. Deze verklaarde, dat het schip geladen was met ongeveer 1000 ton stukgoed en, in prima conditie verkeerde. Hij had voor het vertrek alle kaarten en aan wijzingen over mijnenvelden ont vangen en hoorde de route van vele voorgaande reizen. Bij het binnenvaren van de gevaarlijke zóne was de kapitein op de brug gekomen en had het commando overgenomen. In tegenstelling tot een krantenpublicatie, als zou hii teveel gedronken hebben, ver klaarde de kapitein! nadrukkelijk geen sterke drank te hebben ge bruikt. Het schip is volgens deze ver klaringen niet buiten het vrije vaarwater geweest, dat ter plaat se een breedte van 1 mijl heeft en is voortdurend! in de lijn van de Westkappelsche lichten blijven liggen. De moeilijkheden zijn ontstaan, omdat men moest wachten op de loodsboot, die eerst drie andere schepen binnen moest brengen, terwijl de opko mende vloed het schip van zijn koers dreigde te drijven. De kapitein heeft daarop willen, an keren bij een boei, maar is daar van teruggekomen daar hij in de lichtenlijn kon blijven liggen. Juist toen de loodsboot de „Meer kerk" g.ing naderen en nog pl.m. 1% mijl verwijderd was, had de ontploffing plaats. En ontstond een paniek, hoewel er voldoende reddingsmiddelen aan boord wa ren en iedereen zijn plaats bij de booten wist. Er was echter geen sloepenrol voor de passagiers ge houden. De loodsboot is daarop aan bakboord langszij gekomen, en heeft verschillende' leden van de bemanning en de passagiers overgenomen, tegen de adviezen van de officieren in. De hoofdmachinist, J. F. van Leeuwen, bevond zich tiidens de explosie in de machinekamer. Hij constateerde waar leze was ge schied en dat het water met kracht binnenstroomde. Het licht behandelde Woensdagmorgen de op 16 Juni j.l. bij Westkapelle werd getroffen en tot zinken ren 12 menschen het leven. De 8000 ton en toebehoorende aan was op 15 Juni van Rotterdam ging uit en hij ging naar de brug om rapport uit te brengen. Hij had ook geen menschen over boord zien springen en den vier Jen. ma chinist eenige malen gewaar schuwd aan boord te blijven. Deze is echter toch van het schip crp_ gaan en nooit terug gezien. De tweede stuurman legde voor al den nadruk op het feit dat ook door den stuurmansleerling werd onderstreept,, dat de kapitein rus tig en 'kalm zijn beve e.i gaf.' Men bracht verschillende malen naar voren,, dat het schio precies op koers lag en dat geen waars chu- wingssein van de loodsboot was ontvangen. Tot slot van de ochtendzitting, verklaarde de hofmeeste- van de „Meerkerk", dat er wel een bor rel gedronken was, maar dat nie mand aan boord beschonken is geweest. DOLLABLEENING BIJ KUHN LD LB AND COMPANY. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat fhet een groep vooraanstaande Amerikaansche bankiers, onder leiding van het New-Yorksche bankiershuis Kuhn Loeb and Co., overeenstemming is bereikt omtrent een dollarlee- ning van het Koninkrijk der Ne derlanden. Verwacht wordt, dat het bankierssyndicaat de leening binnenkort op de markt zal bren gen. Nederland is hiermede het eer ste Europeesche land, dat na den oorlog tot een emissie in Amerika overgaat. Het doel van de obli- gatieleening is om een begin te maken met het consolideeren van het in Mei van dit jaar door de Export- en Importbank verleende kortloöpende crediet. Internationale financieele krin gen hebben de grootste belang stelling voor deze emissie, die men beschouwt als een van de eerste stappen ep den weg naar herstel van de normale interna tionale financieele betrekkingen. Binnenkort zullen nadere ge gevens worden verstrekt betref fende de overeengekomen rente voet en de grootte van het geleen de kapitaal. Het Amerikaansche slagschip „Pennsylvania" na de atoombom- ontploffing van Bikini. Vliegtuigen opgesteld op het achterdek schadigd °°r kFaCht der exPlosies van hun plaats gerukt en be- Mejuffrouw Tendeloo heeft aan den Minister-President en den Mi nister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Ministers bekend, dat een vóór den oorlog in Neder land bekende schrijfster, aan wie door den eereraad voor de Letter kunde het recht van publicatie voor het leven is ontnomen "wegens haar houding in den be zettingstijd, sinds eenige weken in Zwitserland lezingen houdt over het verzet en de organisatie van de illegaliteit in Nederland? 2. Achten de Ministers het niet zeer gewenscht en ook moge lijk langs diplomatieken weg stap pen te doen. opdat de hierbedoel- de uitspraak en dê motieven, die daartoe hebben geleid, op zoo danige Wijze aan het Zwitsersche volk worden bekendgemaakt, dat men verwachten kan. dat aan dit onverkwikkelijke optreden een einde komt? Het gerechtshof te 's-Graven- hage deed Woensdag uitspraak in de zaak betreffende de bonnen- zwendel bij de Unilever. De gewe zen directeur A. van P., tegen wien 2 jaar en 3 maanden ge- eischt was, werd evenals W. F. C. D. en J. A. C. K., tegen wien 9 maanden geëischt was, con form den eisch veroordeeld. A. L., tegen wien de advocaat-generaal 8 maanden gevraagd had, hoorde zich veroordeelen tot 9 maanden. H. F. den H. en H. A. H., voor wie de eisch respectievelijk 7 en 8 maanden geluid had, werden veroordeeld tot 6 maanden. Alle straffen zijn met aftrek van pre ventief. Het schijnt, dat er in Breskens en omgeving ontevredenheid heerscht over de verdeeling van de serviezen, die aanvankelijk bedoeld waren voor de bewoners van de Bruijnzeelwoningen. Ster ke verhalen worden verteld, van opzichters en nog hoogere func- tionnarissen, die soms wel met 10 serviezen tegelijk naar boven de rivieren zijn getrokken, om deze aldaar tegen zwarte prijzen van de hand te doen. Dit was een kolfje naar de hand van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 en als Directeur van deze Stichting voor Oost en West Zeeuwsch-Vlaande- ren, achtte ik het mijn plicht hiernaar' dadelijk een onderzoek in te stellen. De serviezen, die de gedupeer den voor een bedrag van 58.50 zouden kunnen koopen, werden aan niet-gedupeerden verkocht voor 31. Ik kan U dadelijk geruststellen, de waarheid is weer eens geheel anders. Inderdaad zijn in het begin enkele serviezen verkocht tegen, dien te hoogen prijs, dochdeze menschen kochten gelijktijdig stoelen en be taalden hiervoor een veel te laag bedrag. Nu kon men aan de koopers van de serviezen geld teruggeven, doch deze moesten dan eenzelfden prijs bijbetalen voor de stoelen. Degeen, die de leiding had bij deze distributie, besliste, dat, waar het slechts enkele gevaren betrof en het voor de betrokkene ongeveer gelijk bleef, de zaak maar te laten 300- als zij was en in het vervolg tegen den prijs van ƒ31 te verkoopen. In het algemeen zijn de serviezen verkocht aan de gemeentebestu ren, die in het algemeen het kwantum onder de hiervoor in aanmerking komenden hebben verloot. Van wat er nu nog overbleef, hebben enkele andere gedupeerden, o.m. ook enkele medewerkers! van het Streek- bureau geprofiteerd. Hiertegen zal wel niemand bezwaar maken. Enkele inrichtingen, zooals hotel-restaurants, kregen meer dere serviezen toegewezen, wat ik persoonlijk toejuich. Ik had het genoegen algeheele inzage te krijgen in*de boeken, die hierop betrekking hadden, en het spijt mij zeer voor degenen, die op op zienbare onthullingen gerekend hadden, doch ik moet zeggen alles is volkomen in orde. De kans blijft altijd bestaan, dat iemand, die een servies kreeg toegewezen, dit zwart heeft verkocht, doch niemand zal wel zoo onnoozel zijn dit op rekening van den ver- deeler te schuiven. Ik ben ervan overtuigd, dat het Hoofd van het Streekbureau gaarne alle inlich tingen zal verstrekken aan degeen, die ook mijn woorden in twijfel trekt. Tusschen haakjes, zelf heb ik er géén gehad, hoewel ik er best een kan gebruiken. Nu we het toch over geruchten hebben, zou ik het ook nog even willen hebben over het Streek bureau in het algemeen. Ik moet zoo vaak hooren. dat iemahd als hij op het Streekbureau komt, het Hoofd, Ir. Van Amerom, niet te spreken kan krijgen. Als ik dan vraag: „Hebt U het al eens ge probeerd", komt steevast het ant woord: „Nee. ik niet maar die en die wel.' Bij onderzoek blijkt, dat die persoon ook al weer de per soonlijke ervaring mist. Natuur lijk niemand kan verwachten, dat Ir. Van Amerom den heelen' dag op zijn kantoor blijft om klachten in ontvangst te nemen. Was dit het géval, dan zou hem inderdaad een verwijt gemaakt kunnen wor den. Maar dit heb ik nu duidelijk waargenomen: Als hij aanwezig is en gelegenheid kan vinden U te woord te staan, dan wordt U niet naar iemand verwezen, die, zooals het dan heet: „Nergens verstand van heeft". Persoonlijk heb ik waargenomen, dat, als het eventjes mogelijk is, ook voor de eenvoudigste kwestie even tijd gemaakt wordt. Ik wilde dit toch even vertellen, want het lijkt mij voor iemand, die zich met hart en ziel wijdt aan de belangrijke taak van den Wederopbouw van het land, dat ons lief is. niet aanmoe digend steeds weer achteraf on rechtvaardige critiek te moeten waarnemen. De oorsprong van deze onte vredenheid kennen we bijna alle maal, doch over wat er gebeurd is vóór Ir. Van Amerom hier Kwam, zullen wrj het zwijgen maar toedoen. D. C. B. In de vergadering der Tweede Kamer van Woensdagmiddag heeft Minister-President Dr. Beel de sprekers beantwoord, die over de Regeeringsverklaring 't woord nebben gevoerd. Minis', er Beel herinnert aan het uitspreken van zijn vertrouwen, dat het Kabinet breederen steun zou ontvangen dan alleen van de partijen, waarop het steunt. De heer Schouten vroeg nu waarop dit vertrouwen gegrond is. In dit verband gaat spr. in groote trekken de Kabinetsformatie na. Hij heeft zich eerst vergewist van de standpunten der beide groote fracties, omdat hij dit standpunt wilde weten alvorens pogingen te doen een Kabinet te formeeren op een zoo breed mogelijken basis. Het bleek hem, dat een Kabinet op breeden basis niet mogelijk was, wilde men komen tot een parlementair Kabinet. De ge volgde methode kan bezwaarlijk afkeuring verdienen. De verant woordelijkheid voor het Regee- ringsbeleid is daarmede niet ver legd naar de fracties. Het over- periode van extra-parlementaire Kabinetten voorbij zal zijn. Spr, geeft de verzekering, dat er spoe dig een nieuwe bewindsman voor het Departement van Marine zal worden benoemd. De Regeering is er zich van bewust, dat het' Nederlandsche volk een zoo goed mogelijk beeld heeft van de natio nale problemen. Zij zal te dien opzichte voor goede voorlichting zorgen. Met het probleem der politieke delinquenten heeft het Kabinet zich reeds bezig gehou den omdat het door het vorige Kabinet niet is afgedaan. Inzake den Hoogen Raad zoekt de Re geering naar den steen der wijzen. Spr. komt nu op het Indische vraagstuk, waaraan alle sprekers veel aandacht besteed hebben. De rijksconferentie wordt door de Regeering het beste middel ge acht om tot een bevredigende op lossing te komen. Ieder voorstel zal zij kunnen overwegen. Niets zal de Regeering liever zijn, dan deze conferentie spoedig bijeen te roepen. Dit kan echter niet zon der voldoende voorbereiding. Over het voorzitterschap dier conferen tie heeft de Regeering nog niet nagedacht. Inderdaad is de Re geering voornemens een centraal A gttimg vLruiiicmens een centraal, leg heeft zich niet uitgestrekt tot bestuursorgaan in te stellen, bin-ó de communistische fractie. Bij nen het kader van het opperbe- deze fractie mist spr. het juiste stuur. Dit orgaan kan tevens de inzicht in de hoogheid van de rijksconferentie helpen voorbe- menschelijke persoonlijkheid en de reiden. eigen werkzaamheid en in de De besprekingen met de dele- hooge waarde van zedelijke vor- gaties van Suriname en Curagao m5?', j hebben een aangenaam verloop Ook de Regeering hoopt, dat de gehad en over eenigen tijd zullen De nieuwe taktiek, welke de vier Ministers van Buitenland sche Zaken voeren bij hun be sprekingen te Parijs, door het publiek wat persberichten be treft karig te bedeelen en achter gesloten deuren te beraadslagen, heeft haar voor- en nadeelen. Het kan niet worden tegenge sproken, dat er journalisten zon der verantwoordelijkheidsgevoel zijn, die uit iedere toevallig opge pikte flarde van een gesprek, uit elke opklarende of versomberde gelaatsuitdrukking van een on derstaatssecretaris, de een of andere „story" in elkaar flansen, welke den volgenden- dag door millioenen lezers in vele talen wordt gelezen en het publiek of in een goede, of in een slechte stemming brengt. Hierdoor kan een invloed worden uitgeoefend op de openbare meening, welke geheel niet in verband staat met de daadwerkelijk te vermelden feiten. Ter gelegenheid van de conferentie der Groote Vier in April kon men al constateeren, dat de „koppen" in de couranten mededeeling „uit meest betrouw bare bron", dat de Amerikaan sche Minister van Buitenlandsche Zaken in Parijs instructies zou hebben ontvangen, het geheim in geen geval prijs te geven. Zoo beschouwd is het natuur lijk alleen maar goed, dat alle informaties, bestemd voor de openbare meening, een officieel karakter dragen en direct uit de bron zelf komen. Dat geeft een zekere waarborg voor hun be trouwbaarheid. Bovendien worden den krantenlezer de pijnlijke pro cedure van de afwisselende heete en koude stortbaden bespaard. Aan den anderen kant baart de nieuwe vorm van geheime diplo matie de meest grappig verwron gen toestanden. Vóór ons ligt een telegram, uit Parijs gedateerd en afkomstig van één der meest be kende Amerikaansche pers-agent schappen. De correspondent, in zijn beroep ongetwijfeld een zeer bekwaam man, geeft een bericht door van ongeveer 80 regels druk, waarvan de kern is, dat de ver gaderingen achter gesloten deuren plaats vinden. Het was hem en iederen anderen correspondent daarom niet mogelijk, nauwkeu- precies het tegendeel beweerden rige inlichtingen te verkrijgen. )'an d®n vorigen dag met De directie van het agentschap dezelfde absolute zekerheid werd 1 verwacht echter, dat een bepaald verkondigd. Vernam de corres-I aantal woorden dagelijks wordt pondent van het een of andere doorgegeven. En zoo geschiedt groote persagentschap, dat „vol- 1 het, dat de dagbladcorrespondent gens betrouwbare informaties" 1 physionomie gaat beoefenen en de b.v. het geheim van de Ameri- gelaatsuitdrukkingen der Minis- kaansche steunpunten in hetters gaat bestudeeren, om daar- Verre Oosten moet worden prijs van iets te kunnen aflezen, dat gegeven, dan kon de concurrentie als „background material" voor zich dit natuurlijk niet rustig een story zou kunnen dienen. Jauen aanleunen en kwam der- We zouden de correspondenten halve den volgenden dag met de geen verwijt willen maken. Hun werk is al bizonder moeilijk en wordt niet gemakkelijker ge maakt door het feit, dat alle mogelijke minderheidsgroepen, die hun vertegenwoordigers naar de Fransche hoofdstad hebben uitge zonden, alsmede de pers-attaché's van de verschillende Balkanstaten en andere landen, die journalisten dagelijks met èen berichtenmake- lijk bombardeeren, dat toch als minste eisch stelt: te worden ge lezen. Tenslotte moet ook in aan merking worden genomen, dat de persvertegenwoordiger, wanneer hij van officieele zijde niet wordt ingelicht, dikwijls naar een laat ste middel grijpt, om de „be voegde instanties" tot rede te brengen. Hij publiceert dan b.v. een mededeeling, waarvan hij wéét, dat deze niet kan kloppen, maar daarom juist geschikt is, om een dementie uit te lokken. Een dergelijke logenstraffing is dan in vele gevallen waardevoller, dan welke ambtelijke Informatie ook! De lezer zal zich wel voor deze kunstgrepen In het vak interes seeren. Dat wij dit hier verraden gebeurt in het eigen belang van den lezer, want op die manier leert hij misschien het onder scheid kennen tusschen waarheid en verdichtsel, tusschen belang rijk en van geen belang zijnde, tusschen colportage-werk en be trouwbaarheid. In ieder geval loont het meestal de moeite, de courant niet door te vliegen, maar alle berichten lang zaam en vooral met bizondere critiek te lezen. Politiek wordt niet alleen geboren in de regee- ringsvertrekken, maar veelal ook in de slagzinnen der dagbladen. THEEZEEFJES 0,45—0,25 MAPJE SCHRIJFPAPIER 0,12 20 ENVELOPPEN 0,25 SCHRIJFPENNEN, 2 stuks 0,05 GARDEN 0,37% RIJWIELOLIE 0,25 NOTITIEBOEKJE 0,10 THEELEPELTJES, vlek vrij, 6 stuks 3,72 PANNEKOEKMES (all,) 0.90 TAFELMESSEN 1,85 - 0,65 0,55 VJobswijkstraat 14 - Telef. 2334 - Terneuzen 7. en laat deze vereniging Uw kosten dragen. Verschillende tarieven en mogelijkheden, ook voor verplicht-verzekerden; aanvullende en A bij verzekering en tweede klasse verzekering. Van 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent Gevraagd nette Dienstbode Mevr. MULLER, Schelde- kade 32. Gevraagd: Net Dagmeisje. Mevr. SCHEELE-DE FEIJ- TER, Scheldekade 29, Ter- neuzen. j Gevraagd: een Dienstbode. PP PP HH fi-P P - -- -'-—-i M-t IuliilgCDUlUo. 'Ky Zn, Aannemersbedrijf.)^11 P^ano.^ Prijs ƒ750,- Te koop: een Kinderwagen, prijs 50. Te bevragen; Tholensstraat 64, Terneuzen Te koop: 1 Kinderstoel f 15. 1 Meisjesmantel (leeftijd 12 jaar) 12,50, 1 Meisjes- regenmantel (leeftijd 12 i.) 10. Adres: Hondiusstr. 11. Te koop: z.pi.n. Yn. ,uuia.i vvrui j -

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2