be; GRQQ i 1 TRIBUNAAL Amerikaansch rapport over de Sowjet-Unie. Dr.ldenburg over geestelijke roeping van de Unesco Ijienst U ti z Het verkeersprobleem in Zeeuwsch-Vlaanderen. Natuurlijk eerst kijken L ran den TERN GAR] lOeïflve AJvcrlcnlien V. jE vefe aïzet- I J vroege r i' f J be ing door |,en van |>penbaar Ideden: 1Foto P' J ias ZONI K n h D Wk. dodg: TE TERNEUZEN. De atoombom het bezit van Internationale trusts? La bataille du rail. Sn J/'N z"ïl'" HH t I*I Juli in 1 erk te ^RMzondere Ifl o\l NIET bi.ieen- fad zijn »el voor III B 'nd, zal i-13 Juli Teelt- Lgste 25 lappelen gevoerd, vroege .;«jus ver- JM te voe- *-nore van piling te brenging s ^gevoerd vooraf- t Ijlen wor stuur. ■jJJOUWE. Water- miteuze Nieuw Kleine IraSt zal 1946, Ir, in het lan de ernieu- ferhoud IA van de Ilriis- en uken aan Tjren van jjé calami- I ischiedt MJIgemeene T leekening Ig 10 Juli Set Direc- T I kantore ®ris-Ont- (Lange- Tmar dit is tegen Leen be- J ntvangst ler post- ioor bij- JL rekening Innsüag 16 Bi-middags - iee- Griethe Nehtingen I Vrijdag JJ—12 uur. |UW. Juli '46. htvanger. jiebt U pto, die is en n pas- dzoekt ■i weer met hit |n en le eta- ■Nfoord- 1ns. U 13 van ^BJrkcering. lorzitter. CORRE RECftT LINK, SPREE] van 7% voor dc ZANDE De Cati op DE Entr<! WIJ 1 STÜD1 Verder voer. leverin vracht- gen. 3 onderd en die Na ve nieuwe of niei Kai Bel J; Bui :C8»SC85 1—3 Door de vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen is onderstaand schrijven aan den Ministerraad gezonden: Bij het streven, om de verschil lende deelen van Nederland onder ling en tot één geheel saam te binden hebben de Burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaanderen uiter aard bijzondere belangstelling voor de besprekingen welke op dit punt gehouden worden met als doel Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen en het Westelijk en het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen nader tot elkaar te brengen. Zonder hierop thans nader in te gaan moge ook hier als hun algemeen oordeel worden vast gesteld, dat voor vorenvermeld doel de indijking van den Braak man de eenige afdoende oplossing is, aangezien daarmede de eenig denkbare mogelijkheid voor een directe en snelle verbinding tus- schen West en Oost Zeeuwsch- Vlaanderen wordt verwezenlijkt en tevens een belangrijk uit gangspunt geschapen voor een betere verbinding van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland. Deze indijking moet dus niet alleen uit Zeeuwsch- Vlaamsch maar ook uit algemeen Nederlandsch oogpunt als van primair lielang worden geacht. Inmiddels zal Zeeuwsch-Vlaan deren voorshands, zij het dan ook zeer noode, genoegen moeten ne men met de thans tusschen het Oostelijk en Westelijk deel bestaande verkeersmogelijkheid. Deze verkeert evenwel in zeer slechten staat en moet dus reeds nu verbeterd worden door den aanleg van nieuwe wegen. Naast den aanleg van nieuwe wegen is bovendien noodzakelijk, wil men in redelijke mate aan de behoefte der bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen tegemoet komen, een belangrijke uitbrei ding van het aantal vervoersmid delen en een verbetering in de hoedanigheid daarvan. Hiermede zou dan tevens weer de verhou ding benaderd worden, die voor den oorlog bestond, toen in Zeeuwsch-Vlaanderen naar het getal der bevolking ten opzichte van de andere deelen van Neder land, het grootste aantal motor voertuigen reed. Wij zijn daarom zoo vrij bij Uwen Raad er op aan te dringen: I. te besluiten dat nieuwe ver keerswegen worden aangelegd in Zeeuwsch-Vlaanderen en met name reeds nu een nieuwe ver keersweg voor modern snelverkeer voor de verbinding tusschen Phi lippine en Isabellasluis daar- deze in afwachting van de indijking van den Braakman, voorloopig de eenige verkeersader is tusschen West en Oost Zeeuwsch-Vlaan deren. II. te bevorderen, dat voor het personenvervoer in Zeeuwsch- Vlaanderen tenminste een twintig tal moderne autobussen (geen bellen-wagens ter beschikking worden gesteld. Met vervulling der bovengestel de wenschen zal tevens een be langrijke stap gedaan zijn voor tegemoetkoming aan de bezwa ren, die uit 1 Zeeuwsch-Vlaanderen voortvloei en. Wij willen thans hier slecht J lUr. r, nt /I/Nnn ntvAllfO nieuwe krachten te stiftiuleeren. Hierbij ware te denken aan een salaristoeslag voor de ambtenaren in dit gewest werkzaam.. Deze oorzaken welke ook voor andere deelen van Nederland gel den, wegen immers zwaarder voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Water isoleert. Er zijn geen Nederlanders, in welke afgelegen deelen van ons Vaderland ook, die zich zoo afgesneden van de 'rest van Nederland gevoelen als de Zeeuwsch-Vlamingen. Het is daarom ook dat dit gewest meer aandacht vraagt en gerechtigd Is om meer aandacht te vragen dan andere deelen van Nederland. Het is niet alleen het geteisterd deel, dat deze meerdere aandacht vraagt; het is geheel Zeeuwsch- Vlaanderen, dat zich één geheel weet, dat daarom voorop stelt een betere verbinding tusschen West en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, op dat het zich onderling beter zal kunnen verstaan over de gemeen schappelijke nooden en behoeften en zich zal kunnen beraden over de middelen, die deze nooden zul len willen verlichten. Zeeuwsch-Vlaanderen wil een deel van Nederland zijn, doch dit ook ervaren door het aanhouden van alle banden die een volk één doen zijn. Na den eersten wereldoorlog heeft een kort oogenblik he, annexatie-gevaar gedreigd uit België en terwijl reeds meerdere leden van Uwen Raad zijn inge licht. dat deze annexatiegedachte in België geenszins geheel is ver dwenen, zoo stijgt bij ondergetee- kenden de bezorgdheid op dit punt wanneer zij, waarnemen hoe hier en daar thans ook aan deze zijde der grens stemmen opgaan, die de voordeelen van een aansluiting bij de Belgische buren gaan afwegen tegen wat zij noemen de blijvende onverschilligheid en veronacht zaming der Nederlandsche regee- nng. Het betreft hier nog slechts ver spreide gevallen, maar de geogra fische ligging brengt nu eenmaal mede, dat Zeeuwsch-Vlaanderen neiging heeft aan te leunen tegen België, zoowel economisch als cultureel. Daartegenover zal het gevoel voor Nederland, zooals dat in Zeeuwsch-Vlaanderen nog zeer sterk leeft, moeten worden aange kweekt door alles voor Zeeuwsch- Vlaanderen te doen, wat kan be vorderen dat het zich één voelt met Nederland. Reeds dadelijk dient een begin gemaakt te worden met het vrij maken der Zeeuwsch-Vlaamsche kuststrook, waardoor binnen deze grenzen een belangrijk zeestrand ontsloten en voorkomen wordt dat men Uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar de Belgische kust trekt waar alles weer volop in bedrijf is als vóór den oorlog. Voor een provincie als Zeeland, waar de moeilijkheden voor het Provinciaal Bestuur zoo talloos meerdere en zwaardere zijn dan voor andere provinciale besturen meenen ondergeteekenden het Provinciaal Bestuur van Zeeland niet voorbij te gaan wanneer zij zich als meer in het bijzonder des kundige tot Uwen Raad wenden, daar het hier mede een nationaal belang betreft, met het dringend verzoek de hiervoor gestelde wen schen wel in ernstige overweging te willen nemen en daarnaast die maatregelen te willen bevorderen, opdat Zeeuwsch-Vlaanderen daad werkelijk zal beseffen, dat het een deel uitmaakt van Nederland, een deel dat bijzondere zorg vraagt, welke kosten zullen meebrengen, die gerekend naar het getal der inwoners buiten de verhouding gaan naar welke de uitgaven voor andere deelen worden gemeten. Zitting van Maandag 8 Juli 1946 Uitspraak van zaken der zitting van 24 Juni 1946. Jacomina Catharina Merk, reeds 15 maanden geïnterneerd. Ontzetting van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen; met bevel tot onmiddellijke invrijheid stelling van de beschuldigde. Mattheus Vroegop, reeds 21 maanden geïnterneerd geweest. Ontzetting van het recht om openbare ambten en bedieningen te bekleeden, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaar heid bij krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezin gen. Adolf Hoogerwerf en Clara Eulalie Beatrix Therese de Croock, beschuldiging vervallen verklaard.' Cornelia Maatje Herrebout, ruim één jaar geïnterneerd. 1. Interneering voor een tijds duur van 6 maanden, ingaande heden, 8 Juli 1946, zoodat deze zal ^nnen eindigen op 8 Januari 1947; met bevel tot inbewaring- houding; 2. Ontzetting van het recht om openbare ambten en bedienin gen te bekleeden, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaar heid bij krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezingen. Het rapport van de sub-com missie der commissie voor bui tenlandsche aangelegenheden van het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden, welke in den herfst van het vorige jaar een rondreis door Sowjet-Rusland heeft ge maakt, is thans uitgegeven. Uit de samenvatting van hun bevindingen zou blijken, dat het Russische volk vriendschappelijk gezind schijnt te zijn tegenover de Vereenigde Staten, en dat het voorloopig onwaarschijnlijk geacht moet worden, dat Sowjet-Rusland geneigd zou zijn te beginnen aan een „niet-geprovoceerden oorlog tegen de Vereenigde Staten of eenig ander wei-toegerust land van aanmerkelijke grootte". Van zijn kant heeft Brooks Atkinson, speciaal correspondent van de New-York Times, dezer dagen een artikel gepubliceerd, als eerste van een serie naar aanleiding van zijn verblijf in Sowjet-Rusland gedurende bijna een jaar, in welk artikel hij ver klaart, dat de Vereenigde Staten bij hun pogingen om tot bruik- -bare betrekkingen met de Sow- uit het isolement van jet_unie te komen, met een afzien van de gebruikelijke opvattingen omtrent vriendschap. Volgens Atkinson zou men in de komende dl. yy IJ WliiCU mariio mvi wijzen op de welhaast desastreuze gevaren welke het onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen bedreigen, doordat er een tekort aan onder wijskrachten ontstaat, hetwelk niet kan worden aangevuld. Het is slechts een der vele gebieden waarop de ervaring leert dat ge gadigden zoo zij zich al schriftelijk voor eenige vacature opgeven, bij kennismaking ter plaatse van een vestiging in Zeeuwsch-Vlaanderen terugschrikken. De oorzaken van de weinige bereidheid om in Zeeuwsch-Vlaan deren te werken zijn stellig mede te vinden in de onvoldoende huis vestingsmogelijkheid tengevolge van woningnood ontstaan door ver woesting, alsmede voor het on derwijzend personeel in de classifi catie der Z.-Vlaamsche gemeen ten ingevolge het Bezoldigings besluit in de 3e klasse, waardoor een 8 standplaatsaftrek wordt toegepast. Het afschaffen van deze standplaatsaftrek zal stellig de aantrekkingskracht van vesti ging in Zeeuwsch-Vlaanderen niet voldoende versterken, zoodat ge zocht zal moeten worden naar andere middelen om de afvloeiing der aanwezige onderwijskrachten tegen te gaan en den aanvoer van In het Fransche blad „Libera tion" komt een lang artikel voor, waarin gezegd wordt, dat de atoombom noch Amerika, noch de Ver. Naties, maar enkele trusts toebehoort. De schrijver noemt drie trusts, t.w. het Internationale Consor tium voor radium en uranium, dat die mineralen levert, de Westing- house Electric en Manufacturing Co., die de mineralen verwerkt en tenslotte de Firma Dupont de Nemourd, die de atoombom ver vaardigt. De auteur van het ar tikel, Lucien Castet, wijst op het gevaar van de macht van derge lijke concerns, die geparenteerd zijn aan buitenlandsche trusts en kartels. De I.G.-Farben Krupp of de Schering Trust, zoo besluit het artikel, kunnen dus en hebben zich al, door middel van kartel relaties, in het bezit gesteld van die vreeselijke macht om de wereld te veroveren. jaren slechts op een gewapenden vrede kunnen rekenen. Volgens het rapport van boven genoemde commissie zouden de Sowjet-Russen in hun „interna tionale militaire aspiraties" ge sterkt worden door den van Amerikaansche zjjde getoonde af keer van verdere offers door mili taire expedities in het buitenland. Het Russische oorlogspotentieel zou vele moderne wapens ont beren. In het rapport wordt als een zwak punt in het Sowjet-Russi- sche bestel aangegeven: het ge brek aan een activeerende drijver voor de arbeiders en boeren om hun productiviteit tot het hoogste op te voeren. Om dit gebrek te ondervangen, heeft de regeering een stukwerk-systeem ingevoerd, dat op zijn beurt een omslachtige administratie noodig maakt, waarin het initiatief weer dreigt te verstikken. De Russische ar- beiderSj aldus zegt het rapport, werken in langzaam tempo, werk stukken, die in 18 maanden klaar hadden moeten zijn. blijken na drie jaar tijds nog niet voltooid te zijn. In alle Europeesche landen die door de Duitschers werden onder drukt hebben de spoorwegen en hun personeel een aandeel gehad m den strijd tegen den bezetter. Terwijl in Nederland dit verzet de vorm aannam van een algemeene staking op een beslissend moment van den oorlog, werd in Frankrijk hetzelfde doel nagestreefd door een grootsche sabotage-actie in samenwerking met de Maquis. Een Fransche filmmaatschappij heeft tezamen met de S.A. des Chemin de Fer Frangaise van dit verzet een film gemaakt, die Vrij dagmiddag door een delegatie van Fransche spoorwegmannen aan directie en personeel der Neder landsche Spoorwegen is aange boden. Er was groote belangstelling voor deze demonstratie van Ne- derlandsch-Fransche spoorweg vriendschap. De film, getiteld "Ru Bataille du Rail" draaide Vrijdag alleen voor genoodiigden in het Vreeburgtheater in Utrecht, doch zal binnenkort met Neder- landschen tekst worden uitge bracht door Muntfilm te Bussum, die de alleen vertooningsrechten voor Nederland heeft verworven. De volgende zaken werden be handeld Raadselachtig. Hoe het precies zit met het lidmaatschap van de N.S.B., waarvan de 37-jarige Jozias Hen drik Vermeulen, havenarbeider te Breskens werd beschuldigd, daar in kon ook de behandeling der zaak voor het Tribunaal niet veel licht brengen. Besch. ontkende pertinent, ooit lid te zijn geweest, hoe zijn naam op een tweetal karthotheekkaar- ten der N.S.B. kon voorkomen, was ook hem een raadsel. De ver klaringen van twee Breskensche N.S.B.-ers Van Velzen en v. d. Broeke leken ook nogal vaag en verder verklaarde ook Vermeu- len's vrouw, dat haar man nooit iets met de N.S.B. had uitstaan. Wel heeft hij destijds voor de Weermacht gewerkt. De verdediger, Mr. Tichelman, vond het een zeer eigenaardig ge val en sprak tenslotte als zijn meening uit, dat vervallen ver klaring der beschuldiging zal moeten volgen. Er kwam een beetje bij! De tweede beschuldigde die te recht stond, was de 37-jarige Carolus Josephus de Looze, grond werker te Breskens, thans kamp Rilland. Hem werd ten laste ge legd. dat hij zich als lid heeft aan gesloten bij de N.S.B., het N.A.F. en de W.A., De Looze geeft de feiten toe, hij heeft vroeger veel werkloos heid gekend en ging bij de N.S.B. voor lotsverbetering! Nimmer had hij gehoord, dat de N.S.B. heulde met den vijand en bij de W.A. was hij gegaan, teneinde de vrouwen en kinderen der leden te beschermen! Verder was hij, even als trouwens zoo ongeveer alle landverraders die terecht staan, erg onwetend en onschuldig. Carolus trachtte alles zoo mooi mogelijk te doen schijnen en zich daardoor misschien te plaatsen in de categorie van „kleine" land- verradertjes. Doch jammer genoeg voor de fentu 6 ,s<?Waat bleek uit de f' er noo veel meer was, als in de dagvaarding stond vermeld; om welke reden de zk- ting werd geschorst teneinde de tenlastelegging aan te vullen Na ner-opening der zitting werd de aanvulling voorgelezen en daar in was sprake van aanmelding voor de vrijwillige hulppolitie konstabelschap W.A., voorman bij de Weermachtswerken enz. De Voorzitter vond dit heel lee- lijke dingen en ook Carolus zelf vond het niet mooi. Tot zijn verdediging voerde hij ten slotte nog aan, dat hij destijds niet in de Landwacht wilde, dat hij nooit meer aan politiek zal doen en in Breskens goed staat aangeschreven. Een fijne familie! Hierna verscheen voor het hekje de 47-jarige Maria Jacoba Ver- planke. echtgenoote van W. P. Krijnen te Oostburg, thans ver blijvende in kamp „Ave Maria" te Tilburg. Zij werd beschuldigd van lidmaatschap N.S.B., collecteeren voor Frontzorg, omgang met Duit schers, brengen „partij groet" enz enz. Maria Jacoba, die het echte type van de „kameraadske" lijkt, geeft de feiten toe. Zij werd lid uit overtuiging en zulks uit angst voor het communisme. Verder blijkt, dat ook haar man, zoon en dochter allen geïnterneerd zijn zoonlief ging bij de Landstorm en later bij de S.lS„ terwijl de doch ter als Rote Kreuz Schwester naar Moffrika toog. Uit de getuigen verklaringen blijkt verder nog, dat Maria als fel en fanatiek N.iS.B.-ster bekend stond. Haar echtgenoot, W. P. Krijnen, verklaarde na rijpe overweging als anti-communist bij de N.S.B. te z;ijn gegaan en verzocht cle mentie voor zijn vrouw. De verdediger Mr. Kurtz, wees er op, dat besch. zich door de leu zen en den omgang met Duit schers heeft laten grijpen en ver zocht tenslotte, indien mogelijk, besch. bij de uitspraak in vrijheid te stellen. Voor de „sport!" De laatste zaak van deze zit ting was die tegen de 20-jarige Aletta Bergsma uit Oostburg, thans kamp Groede. De beschul diging tegen haar luidde: lid maatschap Jeugdstorm en N.S.B., blijk geven van nat.-soc. gezind heid en ingenomenheid met den vijand, collecteeren voor Front- zorg en Winterhulp en doen van mededeelingen aan Duitsche in stanties, waardoor een tweetal personen zich moest verantwoor den. Besch. geeft de feiten toe, zij ging vanwege de „sport" bij de Jeugdstorm en „moest" later bij de N.S.B.Zij wist eigenlijk niet wat de N.S.B. was en naar Duitschland is zij geweest, om dat zij verkeering met een mof had. Een N.S.B.-insigne droeg zij niet, wel een „wolfsangel". Verder vertelt Aletta, dat zij er eigenlijk nooit bij heeft nagedacht en dat zij nimmer iemand last heeft wil len veroorzaken. Zij is reeds 15 maanden geïnterneerd. Mr. Kurtz, de verdediger, zegt, dat besch. voor een belangrijk deel het slachtoffer is geworden van het milieu waarin zij ver- Bij de discussies over het werk programma van de Unesco heeft de Nederlandsche gedelegeerde, Dr. Ph. I. Idenburg, een rede ge houden, waarin hij voor de eerste maal de besprekingen naar een meer geestelijk terrein verplaat ste. Hij vestigde er de aandacht van de gedelegeerden op, dat ner gens in het uitstekende en uitvoe rige rapport over het werkpro gramma van de Unesco gesproken wordt over den grooten geeste lijken achtergrond der dingen, waarmee de groote ellende en de behoeften van de tegenwoordige wereld zoo nauw verbonden zijn. Bij het lezen van het memoran dum had hij aan twee figuren uit den Bijbel gedacht, aan Martha, die, door al haar tijd aan den Meester te wijden, faalde in het verkrijgen van het dieper inzicht dat haar zuster Maria kreeg door haar aandacht aan de meer es- sentieele dingen te wijden. Deze aandacht voor de belang rijke geestelijke dingen had hij gemist. In zekeren zin leeft, gees telijk gesproken, de Europeesche en Amerikaansche wereld in een vacuum. De oorlog vulde dit va cuum. De geest van de mensch- heid werd bezig gehouden met het bereiken van de overwinning. Maar wat heeft de democratie aan te bieden als een alternatief nu de oorlog gewonnen is De moderne dictators aldus Dr. Iden burg, realiseerden zich dit pro bleem van het geestelijke vacuum der massa en zij losten het op, op een wijze, die een volledige ont kenning beteekende van de on eindige waarde van de mensche- lijke persoonlijkheid. Zij hebben de massa gevoed met het geloof in de grootheid van den staat, de waarde van bloed, bodem en mate- rieele welvaart. Wij moeten dezen weg niet volgen, aldus Dr. Iden burg, maar zonder geloof zal de menschheid niet kunnen leven. Dat is mijn vaste overtuiging. THEEZEEFJES 0,45—0,25 MAPJE SCHRIJFPAPIER 0,12 20 ENVELOPPEN 0,25 SCHRIJFPENNEN, 2 stuks 0,05 GARDEN 0,37 RIJWIELOLIE 0,25 NOTITIEBOEKJE 0,10 THEELEPELTJES, vlekvrij, 6 stuks 3,72 PANNEKOEKMES (all,) 0.90 TAFELMESSEN 1,85 - 0,65 0,55 Vlooswijkstraat 14 - Telef. 2334 - Terneuzen en laat deze vereniging Uw kosten dragen. Verschillende tarieven en mogelijkheden, ook voor verplicht-verzeker den; aanvullende en bij verzekering en tweede klasse verzekering. Van 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent I .uUitll VLTVJi. Gevraagd nette Dienstbode Mevr. MULLER, Schelde- kade 32. Gevraagd: Net Dagmeisje. Mevr. SCHEELE-DE FEIJ- TER, Scheldekade 29, Ter- neuzen. Gevraagd: een Dienstbode. >voorhaW^c^hgel^da£en Te koop: een Kinderwagen, prijs 50. Te bevragen: Tholensstraat 64, Terneuzen Te koop: 1 Kinderstoel f 15. 1 Meisjesmantel (leeftijd 12 jaar) 12,50, 1 Meisjes regenmantel (leeftijd 12 j.) f 10. Adres: Hondiusstr. 11. Aannemersbedrijf, een «Vfc -- P'ano.Prijs koop: 750-

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2