i r Het Autoprobleem* Oe Landbouwtentoonstelling te Goes. J Distributienieuws. pcrlnicuivs* OFFICIEELE PUBLICATIES. Montgomery over de samenwerking AmerikaEngeland* Tumult in Fransche wetgevende vergadering De indirecte uitwerking van de atoombom op de levende have. Fransche fietsen komen. Ulï HET RADIO-PROGRAMMA j p.riENifinïïiiniiiiBimiiiiiinfüiüiiniüiiiiiüiinüiiiiiiH'üiniïïiiiiiniiiiiiiiiiniiiininüiiinRiiiniiQniiiiiGiininuniiiiiiiiniii ^muiiiinümiiiiiBMifflBiiiimBiiiiHimniiiiiiuiiiiiiiiMiiiMiiiiiniiiniiiniiniiinfflmnHiinHBmiiiiiBiiniiiiuiiiiiBMBniiUBHiiiiiiiinHiiiiiwiiiiiiiuiüiiiiiiBiiiHiinaMWniiiBgimiiiwiiüiiiiniHiiw SCHAAKRUBRIEK. 10. I mm mm i ÉH m. mm Gemeente Terneuzen. 33.000 wagens met een gemid delde leeftijd van 10 jaar. Naar het A.N.P. verneemt heeft de regeering voor het jaar 1946 deviezen beschikbaar gesteld voor den aankoop van 11.000 automo bielen uit de Vereenigde Staten, in welk cijfer de 3000 Nash- wagens, welke voor de artsen zijn bestemd, zijn begrepen. Op 15 Juni waren van de 11.000 perso nenauto's er 621 geleverd. Verder heeft de regeering deviezen beschikbaar gesteld voor den aankoop van: 3661 personen auto's uit Engeland, waarvan er op 15 Juni 1015 waren geleverd, 1896 uit Frankrijk waarvan er op dien datum 172 waren geleverd, 535 uit Tsjecho-Slowakije, waarvan er 2 zijn geleverd. Terwijl verder 1500 jeeps uit de Amerikaansche leger- voorraden in Frankrijk zullen worden betrokken, welke voor burgerdoeleinden zijn bestemd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen dus in totaal ongeveer 19.000 personen-automo bielen in het jaar 1946 in Neder land worden ingevoerd. Dit dekt de behoefte natuurlijk in het ge heel niet, immers op het oogen- blik rijden er in ons land 35 40.000 personenauto's, waarvan er 16.000 goed bruikbaar zijn en de rest minder goed; verder zijn er nog 13.000 automobielen die op- Tijdens een diner, ter gelegen heid van Onafhankelijkheidsdag door de „American Society'' te Londen gegeven, heeft Veldmaar schalk Montgomery onder meer het volgende gezegd: „Ik stel er prijs op u te zeggen, welk een ware eenheid de Ameri kaansche bevelhebbers vormden, want gedurende de laatste maan den zijn over dit onderwerp veel ongegronde dingen geschreven. Ik kan niemand bedenken, onder wien ik liever zou hebben willen dienen dan onder Generaal Eisenhower, en een beter vriend zal ik nooit bezitten. Wij zijn hem veel ver schuldigd. Nu onze landen zoo nauw met elkaar verbonden zijn en veel vriendschapsbanden zijn gelegd, moeten wij ervoor zorgen, dat deze niet verbroken worden. In deze dagen van luchtverkeer en snelle scheepvaart, is de af stand tusschen onze beide landen geen groote belemmering meer. Ik verheug mijzelf bijzonder op het bezoek, dat ik in September a.s. te Washington aan Ike op zijn uitnoodiging zal brengen." Montgomery wees er verder op, dat één van de weinige goede ge volgen van dezen oorlog is ge weest dat Amerika en Engeland een sterk geallieerd team zijn ge worden met slechts één doel, na melijk den vijand te verslaan. „Van top tot teen waren wij één, van de twee groote leiders Roo sevelt en Churchill tot onze sol daten, zeelieden en vliegers, die zij aan zij in de linie streden, toe". In de Fransche wetgevende ver gadering ontstond Donderdag tu mult toen een communistisch rap porteur verklaarde, dat de verkie zing vaneen afgevaardigde Du- pont niet om politieke, doch om moreele redenen geannuleerd be hoorde te worden. De rapporteur beweerde onder interrupties van rechts dat Dupont tijdens de be zetting een onwaardige en on- Fransche houding had aangeno men, toen hij als vicevoorzitter van den Parijschen gemeenteraad in 1942 onderhandelingen over den overdracht van een verzameling koloniaal hout van de stad Parijs aan de Duitsche staat vergemak kelijkte. Dupont zou zich daar door hebben schuldig gemaakt aan verstandhouding en handel met den vgand. De aangevallene verdedigde zich door te zeggen, dat wellicht door het feit, dat een aantal do cumenten over deze kwestie ver dwenen waren of gestolen werden, een geheel verkeerd licht op deze kwestie werd geworpen. Hij ver zekerde dat hij sinds Juli 1941 lid van de verzetsbeweging was. Zijn werk was er op gericht geweest het grootste deel der collectie te behouden. Hij las eenige stukken voor, alsmede den tekst van "het Duitsch-Russisch verdrag van '39. Hierdoor ontstond minuten lang zoo'n geweldig tumult, dat de voorzitter er slechts met veel moeite in slaagde de gemoederen tot bedaren te brengen. Tenslotte verwekte de toespe ling op het „binnenrukken van het Roode leger in Polen" en de be zetting van het vierde deel van dat land een dusdanig lawaai en verwarring, dat de voorzitter, Vincent Auriol, de orde niet meer kon herstellen. De afgevaardigden van de MjR.P. verbeten als één man de vergadering, waarna deze door den voorzitter gesloten werd verklaard. geborgen zijn, waarvoor- geen on- derdeelen beschikbaar zijn of om andere redenen stil staan. De be hoefte aan personenauto's is op het oogenblik 70.000 stuks. Voor den oorlog reden er 100.000 personenwagens in ons land, waar van de gemiddelde leeftijd 4V2 jaar bedroeg. Van de 33.000 die er op het oogenblik rijden be draagt de gemiddelde leeftijd tien jaar. Geleerden aan boord van de „Appalachian" hebben bekend ge maakt, dat ongeveer 90 van de dieren op de schepen in de Lagune van Bikini de explosie van de atoomboom overleefd heeft; hun toestand begint echter achteruit te gaan. Van de 150 varkens en 150 geiten z(jn slechts 10 van iedere catego rie onmiddellijk gedood Van de 3000 ratten zijn er 300 doodge gaan. Een varken aan boord van den kruiser „Sakawa", die 24 uur na de explosie zonk bleef leven. Enkele uren na het zinken van den kruiser zag men hem frene tiek zwemmen. Men heeft het dier nu onder observatie gesteld. Zooals bekend heeft de Neder- landsche regeering, via de Neder- landsche vakgroep groothandel in Rijwielen, 100.000 rijwielen in Frankrijk aangekocht, waarvan de fabricage over verschillende Fransche fabrieken is verdeeld. Geconstateerd werd, dat van Fransche zijde een uitermate goed begrip voor dit Nederlandsche be lang staat, hetgeen zich voor namelijk heeft gemanifesteerd in een bespoediging van de contrac tueel vastgelegde leveringstermijn reeds vóór den vast,gestelden ter mijn zond de bekende rijwiel- fabriek Peugeot, één van de hier boven genoemde Fransche rijwiel fabrikanten, in den loop van den voorafgaande week een eerste serie van 250 rijwielen af, welke weldra aan het eind van deze maand door een volgende zending van 2000 stuks zal worden ge volgd. Tengevolge van het overweldi gend bezoek op den eersten dag der landbouwtentoonstelling te Goes, ter herdenking van 't Eeuw feest der Z.L.M., ontvingen wij de uitslagen der keuringen later dan wij gehoopt hadden. Hierdoor moe ten wij voor dit nummer volstaan met de vermelding van den uitslag der Kampioensklassen paarden. KAMPIOEN SCHAP HENGSTEN. Kampioen: Certain van de Mariahoeve, eig. Gebr. Van Cam- pen,, Graauw. Reserve-kampioen: Hautain van Wieringermeer, eig. Jos. de Waal, Kuitaart. KAMPIOEN SCHAP MERRIES. Kampioene: Juliette d'Amice eig. A. J. E. Temmerman, Hoofd plaat. Reserve Kampioene: Blanca van Nico, eig. A. Serrarens, Ossenisse. In ons volgend nummer komen wij op deze buitengewoon ge slaagde tentoonstelling uitvoerig terug. NIEUWE RANTSOENBONNEN EN -KAARTJES. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 7 Juli rantsoenbonnen en rantsoen kaartjes van nieuw model in om loop zullen worden gebracht voor voedings- en genotmiddelen. De nieuwe rantsoenbonnen zijn uit gevoerd in de kleuren groen, blauw, rood, rood met blauw of rood met grgs. De tekst is uit gevoerd in zwart en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en artikel in het artikelnummer, voorafgegaan door de letter d. De thans in omloop zijnde rant soenbonnen en bonnen der toeslag- kaartjes blijven geldig tot en met 3 Augustus. De wisselbonnen blijven ook na laatstgenoemden datum geldig. Eveneens blijven ZATERDAG^6 JULI 1946. Hilversum I: KRO: 8.00 Nieuws; 8.20 Gr.muz.; 11.00 Zonnebloem; 11.45 Berichten uit Indië; 12.30 Ens. Aart Schol; 13.00 Ned. Strijd krachten; 13.45 De Tooneelkijker; 14.15 Engelsche les; 15.00 Voor de jeugd; 16.00 Chopin-progr.16.30 Causerie; 17.15 Klaas van Beeck; 18.15 Journ. overzicht; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Jon ge kunstenaars; 19.45 Depart, spreken; 20.00 Nieuws; 20.08 Lichtbaken; 20.40 Pa Pinkel man; 21.00 Radiopotpourri; 22.00 Nieuws; 22.35 Ormenda; 23.15 Gr.muz. Hilversum II: VARA: 8.00Nieuws; 8.20 Gr.muz.; VPRO: 10.00 Mor genwijding; VARA: 10.45 Uitz. v. d. Continubedr.12.00 Politie- muziekcorps; 13.00 Nieuws; 13.15 Concert; 13.45 Spaansche viool muziek; 14.15 Sport; 14.30 Arnh. Ork. Ver.; 15.15 Van boek tot boek; 15.30 Arnh. Ork. Ver.; 16.30 Men vraagt...; 17.00 Om en nabij de twintig; 17.30 Filmland; 18.00 Nieuws; 18.15 Kinderkoor; VP RD: 19.30 Bijbelvertelling; 20.00 Nieuws; VARA: 20.05 En nu... Oké; 21.30 Binnenl. weekover zicht; 21.45 Hoorspel; 22.15 Vau- deville-ork.23.00 Nieuws; 23.15 Nederland helpt Indië. ZONDAG 7 JULI 1946. Hilversum I: 8.00 Nieuws; NC R1V: 8.15 Van man tot man; 8.30 Prot. Studiedienst; 9.30 Nieuws; KRO: 10.00 Hoogmis; 11.45 Trio; 12.15 „In 't Boeckhuys"12.30 Vaudeville-ork.; 13.00 Nieuws; 13.20 Continental Quintet; 13.40 Apologie; 14 Qaecilia Trio; 14.30 Luisterspel; 16.00 Misea Brevis; 18.30 ZiekenlofEKOR: 17.00 Prot. Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkr.; NCRV19.00 Orgelspel; 19.15 Kent gij uw Bijbel; 19.30 Nieuws; KRO: 20.00 Amst. Kamerorkest; 20.15 Aansl. met Conzerthaus te Luzern; 22.30 Splendora; 23.15 Bekende zangsterren. Hilversum II: 8.00 Nieuws; VA RA: 8.15 Plattelanduitz.8.30 Gr.muz.; 9.00 Gedichten; 9.15 Omroepkoor; 9.45 Geestelijk leven; IKOR: 10.00 Prot. Kerkdienst; AVRO: 12.00 Sext. Charles Ernes- co; 12.30 Ned. Padv.; 12.40 Gr. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Palla en Gerard van Krevelen; 13.50 Spoorw. spr.; 14.05 Boek- bespr.; 14.30 Kurhausconc.16.15 Vraaggesprek; VPRO: 1700 Dich ter der eeuwen; VARA: 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.15 Ramblers; 18.45 Sport; 19.00 Om- roepork.; 19.45 Verzorg, oorlogs- invalid. en weduw.; 20.00Nieuws; AVRO: 20.15 Kurhausconc.; 21.30 Hoorspel; 21.50 Nocturne in bruin; 22.25 The Skymast.; 23.00 Nieuws; 23.15 Kamermuz. van Mozart en Brahms. LEERLING-W AARNEMER DER LUCHTSTRIJDKRACHTEN VERONGELUKT. De Voorlichtingsdienst der Luchtstrijdkrachten bericht, dat br een tragisch vliegongeval op Engelsch gebied, nabij Isle of Man, is omgekomen de 26-jarige P. A. C. Michielsen, leerling- waarnemer der Nederlandsche luchtstrijdkrachten, afkomstig uit Tilburg. Op 2 Juli j.l. is een Anson-vlieg- tuig van Ierland gestart voor een oefenvlucht, met Michielsen als waarnemer aan boord. Bij slecht zicht is dit vliegtuig in de nabij heid van Jurby op Isle of Man, vliegend over zee, in aanraking gekomen met een vaartuig en ver ongelukt, waarbij Michielsen om het leven kwam. Reuter meldt uit Saloniki, dat de Joodse he verrader Hasson, die de Duitschers heeft geholpen bij de deportatie van 50.000 Joden uit Saloniki, ter dood is veroor deeld. SCHE EP VAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT. Voor Terneuzen: 3 Juli Eng. s.s. Capito, 968, ledig, Londen. Voor Sas van Gent: 4 Juli. Noorsch m.s. Cypria, 4366, fosf., Rotterdam. Voor Gent: 3 Juli. Eng. s.s. The Earl, 936, kolen, Cardiff; Eng. s.s. geldig de bonnen „een rantsoen Yew Forest, 1047, ledig, Londen; artikel A'' VOOr rantsoen huiS- 4 -Tuli NTnnranVi nn Kink llfirt houdzeep de bonnen „een rantsoen artikel K" voor een paar schoenen (uitsluitend voor gerepatrieerden uit Ned.-Indië), en de bonnen „een rantsoen artikel schoenreparatie AA" (voor GELDIGHEIDSDUUR BONNEN VOOR ZUIDVRUCTHEN VERLENGD. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de voor 100 gram gedroogde Züidvruchten aangewezen bonnen 348 en 844 algemeen is verlengd tot en met 21 Juli a.s. 4 Juli. Noorsch s.s. Siak, 1150, hout, Hautipédas; Eng. m.s. Loch Fisher 511, fosf.. West Hartle pool; Finsch s.s. Havnia, 1571, hout Jacobatad; Eng. m.s. Alouette, 276 stukg., Londen; Noorsch s.s. Nova, 1382, stukg., Antwerpen; 5 Juli. Belg. s.s. Anna, 695, kolen, Goole. Van Terneuzen: 4 Juli. Eng. s.s. Capito, 968. Van Gent: 2 Juli. Eng. s.s. City of Charleroi, 869, ledig, Londen; 3 Juli. Noorsch s.s. Marga, 1583, ledig, Emden; 4 Juli. Eng. s.s. The Earl, 936, ledig, Londen; Eng. m.s. Summily, 554, fosf.; Zweedsch s.s. Singoalla 1468, ijzerslakken, Dantzig. HdlOGAT VST 86 DE DRIE DOMMELDORPERS. 86. Ik heb Hendrik ik heb Hendrik", juichte Joep triomfan telijk. Zo beduusd konden Jaap en Joop niet van hun glijpartij zijn, of ze sprongen bij het horen van deze woorden haastig op om te kijken of Joep de waarheid sprak. ,Hoe ikom je er aan?" vroeg Jaap jaloers. .Nou eh... eh..., antwoordde Joep. „Zeker van een van de zoons van Marcellos gekregen, hé? Zeg het nou maar eerlijk! Je durft niet eens iets aan de dieren te vragen. „Ik heb hem gevangen", zei Joep met éen onuitsprekelijk trots gezicht en wandelde verwaand in de richting van Marcellos' woon wagen. kereltjes", in zichzelf- Wat een grappige glimlachte Francine J terwijl ze haar steken telde om te kijken of er niet een gevallen was tijdens het gesprek. „Vlooien, vlooien welk nijlpaard van goede familie heeft nu vlooien!" Verstrooid keek ze van haar handwerk op en zag, dat Jaap en Joop bij hun glibberig vertrek de deur open hadden laten staan llll!!ll!l!llliroilli!lllllllllllilllllllllll|]!llil!lllli]]IHIl!l|il!lli:liirii;!lli||l!til®!l'iï VOETBAL. Kon. Ned. Voetbalbond. Programma Zondag 7 Juli. Kampioenschap van Nederland. NACHaarlem. LimburgiaAjax. HeerenveenNEC. District I. Eerste Klasse. XerxesHermes DVS (Zaterdag) District V. FrieslandLSC. Promotie Tweede Klasse. District I. TOG't Gooi. District II. Unitas—VUC. District III. Rigtersbleek(Labor. PEC—Vitesse. District IV. TSORBC. HelmondiaGoes. District V. GVAV—Sneek. Promotie en Degradatie 3e klasse BIERVLIET—STEEN. Biervliet Zondag a.s. 2è Klasser? Wat niet velen gedacht zullen hebben, staat op het punt werke lijkheid te worden. Biervliet, dat qua spel-techniek zeer middelma tig is, heeft getoond over een „fighting spirit" te beschikken die haar over moeilijke oogenblikken heem hielp. Want gemakkelijk heeft ze het in deze competitie niet gehad. Denken we slechts even terug aan den wedstrijd tegen Steen te St. Jansteen; in de tweede helft gelukte het de Biervliet-achterhoede een druk te doorstaan, die voor menige 2de klasse-verdediging te machtig zou zijn geweest. Met flitsende uitvallen veelal door den linker vleugel geleid, gaf de voorhoede de achterhoede gelegenheid even od adem te komen. Op deze ma nier sleepte Biervliet een punt uit het vuur, dat nu van doorslag gevende beteekenis is geworden, immers haar concurrent Axel moest in haar eersten degrada tiewedstrijd de beide punten te St. Jansteen laten. Al staat Biervliet dan reeds met een been in de 2e klasse en lijkt het niet moeilijk ook het andere been over den drempel te zetten, zij krijgt Zondag geen gemakke- lijken tegenstander. Steen dat zoo goed begon met een 10 over winning op Axel, bleek in dezen wedstrijd al haar kruit verscho ten te hebben. Nadien heeft zij geen enkele overwinning meer behaald. Zou zij deze competitie met een overwinning besluiten We gelooven niet, dat Biervliet Steen dat zal gunnen en ver wachten dan ook een nieuwe West Zeeuwsch-Vlaamsche 2e klasser ten koste van een Oost Zeeuwsch-Vlaamsche. AXELIERSEKE. In dezen laatsten wedstrijd zal Axel wel geen fout maken en met beide handen zal zij zich wel aan den stroohalm vastklampen, die Tweede Klasse heet. Axel heeft haar plaats tot het uiterste ver dedigd en zou wellicht die plaats behouden hebben als de tactiek, die zij tegen Steen volgde, haar geen zand in de oogen had ge strooid; immers toen had ze suc ces met een tactiek die in Bier vliet haar ondergang werd. Want Axel is zeker niet de mindere van Biervliet. We gelooven zelfs, dat, wanneer het nog tot een beslis singswedstrijd tusschen Axel en Biervliet mocht komen op een neutraal terrein, Axel de beste kansen zou hebben. Na deze 2 wedstrijden is ook hier de competitie beëindigd en wordt den spelers door den K.N.V.B. een „Zomerslaapje" tot 15 Augustus opgelegd. KOEWACHT. De voetbalvereeniging alhier kreeg Schoondijke op bezoek. Koe wacht I won van Schoondijke I met 62, terwijl Koewacht II met 32 van Schoondijke II wist te winnen. Het junior-elftal van KoeWacht ging op bezoek bij de juniors van Huist waarvan de uitslag was, dat zij met 2—2 de puntjes deelden. DAMMEN. De data waarop te Terneuzen het Internationaal Damtournooi zal plaats vinden, is thans defini tief vastgesteld op Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus. Verschillen de spelers zonden reeds hun in schrijvingen w.o. Vaessen, Demes- maecker, v. d. Berghe (België), Laros, Lieve, De Jonghe, Sinke, Anderson J. Blom, De Smet e.a. Het belooven dus een paar prachtige propagandadagen te worden voor de damsport in het algemeen en de Terneuzensche Damclub in het bijzonder. HERSTEL BRUGGEN TE SLUISKIL EN SAS VAN GENT. Door het Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen van de Stichting Her stel Zeeland 1945, is er bij den Rijkswaterstaat op aangedrongen om de bruggen over het Kanaal Terneuzen(Gent bij Sluiskil en Sas van Gent vóór de a.s. bieten campagne te herstellen. De door bovengenoemd Bureau verzamelde gegevens inzake het transport over deze bruggen zijn aan den Hoofdingenieur-Directeur in de Directie Zeeland ter hand gesteld. Van hem werd bericht ontvan gen, dat deze aangelegenheid de volle aandacht heeft. LOOP DER BEVOLKING. IJzendijke. Ingekomen: G. G. Reus, hulp commies, Delft; M. J. van Hoote- gem, dienstbode, St. Jan in Eremo België)I. M. L. Buijsse, zonder beroep, Biervliet; J. den Hamer, landbouwer, Biervliet; J. J. Del- laert, zonder beroep, Heijst aan Zee (België); G. Visser, landarbei der, Biervliet; A. de Smit, contro leur C.C.D., Hulst, Vertrokken: G. M. J. Depoorter, Watervliet (België)Ca. Weeda. Schoondijlke; S. M. de Meijer, Groede; H. J. Hubregtse, Schoon dijke; A. C. Jansen en gezin. Schoondijke; A. Serlé, Terneuzen. BURGERLIJKE STAND. AARDENBURG. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Ju ni. Herman van den Ameele. oud 20 j., jm., en Suzanna M. Geys- sens. oud 24 j., jd. (van Maldé- gem); 18 Juni. Arséne L. Ramme- laire, oud 27 j. jm.. en Zoé A. M. de Rijcke, oud 25 j., jd.; 25 Juni. Emiel B. Verhulst, oud 23 j., jm.. en Laura E. Frans, oud 23 j„ jd.; 27 Juni. Josephus J. L. Naessens, oud 33 j., jm., en Margretha M. J. Thomaes, oud 28 j., jd. Geboorten. 14 Juni. Theo C. P., z. van H. R. Frans en van A. L. Hermie; 15 Juni. Johannes F., z. van J. de Muynk en van M. C. Buijze19 Juni. Gonia L. E., d. van A. R. de Vos en van G. H. Galle; 22 Juni. Pie ter A., z. van P. J. Lourens en van A. A. van Laie. Overlijden. 12 Juni. Maria L. van Bale, oud 77 j., wed. van C. L. Verstringhe; 13 Juni. Bernardus van den Bossche, oud 77 j., we- duwn. van R. M. Delmat; 25 Juni. Maria Th. van Overloop, oud 77 j„ wed. van Ch. L. Gijsel. HOEK. Geboorten. 17 Juni. Marinus, z. van Marinus de Braai en van Fijgje Levina Oppeneer; 18 Juni. Pieter, z. van Jan Jansen en van Mechelina Metje Bakker; 20 Juni. Krijn Gerard, z. van Pieter van der Hoofd en van Tanneke Esther Tollenaar; 23 Juni. Elizabeth Hu- berdina d. en Jozias Jan z. van Jan Zegers en van Jacomina Ma ria Tollenaar; 26 Juni. Louisa Ca- tharina, d. van Dominicus Doorns en van Janna Hamelink; 30 Juni. Adriana Catharina, d. van Jan Dieleman en van Janneke Verhelst. Huwel.-aangiften. 6 Juni Aloys. Emerie Alphons Velleman, oud 27 j., jm. (van Terneuzen) ert Isabel la Nathalia van Opdorp, oud 21 j., jd.20 Juni. Martinus van de Wege, oud 26 j„ jm. (van Terneu zen) en Adriana Cornelia Zegers, oud 22 j., jd.; 27 Juni. Leendert Guiljam, oud 24 j„ jm. en Maatje Verhelst, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juni. Ruurd Lourens Visser, oud 23 j„ jm. (van Terneuzen) en Catharina Maatje Hamelink. oud 24 j., jd.; 13 Juni. Jan Helmendag, oud 23 j., jm. en Pieternella de Braai, oud 25 j., jd.; 20 Juni. Leendert Wil lem de Jonge, "oud 26 j., jm. en Wilhelmina Janna Riemens, oud 29 j„ jd.; 27 Juni. Aloysius Eme rie Alphons Velleman, oud 27 j., jm. (van Terneuzen) en Isabella Nathalia van Opdorp, oud 21 j„ jd. Overlijden. 25 Juni Hendrika Magdalena Andriessen, oud 5 dagen (overl. te Terneuzen), d. van Pieter Jan en van Willemina Cornelia Küsler. KOEWACHT. Huwelijks-voltrekkingen. Emile Onghena, oud 39 j„ en Maria van Dorsseiaer, oud 39 j.; Maurjce van Pottelberghe, oud 32 j., en Suzan na Ferket, oud 31 j.; Josephus Sponselee. oud 32 j. en Adriënne van Pottelberghe, oud 29 j.; Nico- laas Oudejans, oud 29 j., en Mar- garetha Martens, oud 19 j.; Pru dent de Caluwé. oud 30 j., en José Raes, oud 22 j.Seraphinus de Smet, oud 26 j., en Ivonne Saman, oud 19 j. Geboorten. Marc, z. van G. Cer- pentierde Rijcke; Wilhelmina, d. m d. van L. SiilzleMartens; Elsje, van R. de SchepperRaes. gen of verzoeken om inlichtingen meer in behandeling te nemen. TELERSPRIJZEN VROEGE AARDAPPELEN. De Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland, maakt bekend, dat de telersprijzen voor vroege aard appelen wederom een wijziging hebben ondergaan en thans defini tief vanaf 14 Juni tym 28 Juli als volgt zijn vastgesteld: 14 Juni 17.30 15 Juni 17 20 17 Juni 18 Juni 19 Juni 20 Juni 21 Juni 22 Juni 24 Juni 25 Juni 26 Juni 27 Juni „15,60 28 Juni 15,30 29 Juni 1 Juli 17,i 16,90 16,80 16,70 1660 16,50 16,30 16.10 15 90 8 Juli ƒ12,90 9 Juli „12,60 10 Juli ,,12,30 11 Juli „12,— 12 Juli „11,T0 13 Juli „11,40 15 Juli „11,20 16 Juli „11,— 17 Juli 10,80 2 Juli 3 Juli 4 Juli 5 Juli 6 Juli 15,— 14,70 14,40 14,10 13,80 13 50 13,20 18 Juli 19 Juli 20 Juli 22 Juli 23 Juli 24 Juli 25 Juli 26 Juli 27 Juli 29 Juli 10,60 io,4o 10,20 10,— 9,80 9,60 9,40 9,20 9- 8,80 De prijzen voor kriel blijven on gewijzigd, t.w. ƒ7,per 100 kg tot 1 Juli en 5,per 100 kg vanaf 1 Juli. Ook het verschil van 2,voor het ras Frühmölle blijft ongewij zigd gehandhaafd. Aanleveringskosten worden niet betaald. Paard tegen Raadsheer. Hier Yolgt eerst een interessant eindspel, waarbij het er op aan komt den pion voor afruil te be hoeden. Het is een eindspel van Koschek (1921), die een speciale studie van dit soort eindspelen heeft gemaakt. Wit begint en wint. 1. Pe4g5, Rb3g8. De eenig- ste zet, want er dreigde 2. Pe6, waarna de pion ongehinderd dame kan halen. 2. Pg5f7, Rg8h6. Voor een koningszet, zie hieronder bij A. 3. Pf7h6. De pion dreigt weer door te loopen. 3. Rh7g6. 4. Ph6—f5. Zwart mag natuurlijk niet nemen. 4. Kcld2 (Rh5. 5. Ph4. Kd2. 6. Pg2, gevolgd door 7. Pf4). o. Pf5h4, Rg6h5. 6. Ph4 g2. Nu kan de zwarte koning niet naar e3 gaan om veld f4 te dekken. Immers, na 7. Pf4 moet de raadsheer de diagonaal e8h5 verlaten, waarna de pion door gaat. A. (1. Pg5, Rg8, 2. Pf7), Kei— d2. 3. Ke7—f8, Rg8h7. 4. Pf7 g5, Rh7d3. Indien Rg6, dan 5. Kg7, Re8 (Rh5. 6. Kh6, Re8, 7. Pe4f en 8. Pd6). 6. Pe4f. 7. Pd6 en 8. Kh6. 5. Pg5e6, Rd3g6. Op 5. Rf5 volgt 6. Ke7, Rg6, 7. Pf4. 6. Pe6—f4, Rg6c2, 7. Kf8— e7 Rc2b3. 8. Pf4e6 en Wit wint. (Vergelijk met de aantee- kening bij de eerste zet van Zwart!.) voor het kampioenschap van Rus land. Smyslov. Nu een stand, die voorgekomen is in een partij RagozinSmyslov f g h Ragozin. In bovenstaande stand kan Wit remise houden door: A. 1. Pd2c4 Pbld2, Kb4c3. 2. B. 1. Pbl—d2, Rg6—f7, 2. Pd2 bl, Rf7Xb3. 3. FblXa3. C. 1. Pbl—d2. Rg6d3. 2. Kf4e3 Kb4c3. 3. Pd2—e4f, Kc3c2 (Re44. Ke4:, Kb2. 5. b4 remise). 4. Pe4d2. Kc2—-c3 (Gedwongen daar anders Pc4 volgt). 5. Pd2e4f. In de partij echter wilde Rago zin op een andere manier remise maken n.l. door: 1. PblXa3?, Kb4 Xa3. 2. Kf4g5, Rg6—d3. 3. Kg5 h5, Ka3Xa2. 4. b3—b4, Ka2— b3. 5. b4b5 Kb3b4. 6. b5—b6, Rd3e4. 7. b6—b7, Re4X*>7. 8. Kh5g6. In deze variant maakt het geen verschil, wanneer Zwart speelt: 2. Rg6—bl. 3. Kg5h5, Ka3X a2. 4. b3-b4, enz. Maar Smyslov speelde niet vol gens Ragozin's berekening. 1. PblXa3?, Kb4Xa3. 2. Kf4— g5, Rg6—d3. 3. Kg5h5 en nu komt de mooie, zet Ka3b4! Hiermede wordt een belangrijke tempo gewonnen en uit het vervolg blijkt, dat de kracht van de twee verbonden witte pionnen toch ge broken kan worden. 4. a2a4, Kb4c5. 5. a4a5, Kc5d6. 6. a5a6, Kd6e7. 7. a6 a7, Rd3e4. Zwart kan nu zjjn g-pion dekken met den koning. De raadsheer houdt de pionnen tegen, zoodat het nu voor Zwart gemak kelijk is het eindspel tot winst te voeren. OVERSLAG. Huwelijks-voltrekking. Kamilus Bouters, oud 45 j., en Maria De Block, oud 37 j. Geboorten. Etiënne, z. van R. Winnevan de Walle. IJZENDIJKE. Geboorten. 5 Juni. Cornells Ja cob, z. van Willem Jannis Neele en van Tannetje Pieternella de Reu; 16 Juni. Germana Maria Le- onie, d. van Anthonius Franciscus van Opdorp en van Maria Louisa de Smit; 16 Juni. Willem Bernard, z. van Dirk Simon de Schipper en van Magdalena Rosalia du Pon. Huwelijks-aangiften. 20 Juni. Eduard de Pauw. odd 26 j., jm. en Imelda Valerie Martens, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Ju ni. Adria Anton van der Linde, oud 25 j., jm. (van Terneuzen) en Adriana Serlé, oud 23 j., jd.; 20 Juni. Arthur Cyriel Van Vooren. oud 25 j„ jm. en Imelda Mathilde Sophia de Boever, oud 27 j., jd.; Jacobus den Hamer, oud 27 j., jm. (van Biervliet) en Johanna Sara Desein, oud 24 j., jd.;27 Juni. Alo- ijsius Theophilus Vermeulen, oud 34 j., jm. en Madeleine de Greve, oud 26 j„ jd. Overlijden. 4 Juni. Maria Ludo- vica de Jaeger, oud 60 j„ echtg. van Camilus Haers; 5 Juni. Leven loos aangegeven kind van Theo philus Josephus Polydor Aerssens en van Amel"? Synesael; 6 Juni. Cornells tPaci^-Neele, oud 1 dag, (overl. te Oostburg), z. van Wil lem Jannis Neele en van Tannetje Pieternella de Reu; 18 Juni. Theo philus Johannes Goole, oud 6 mnd. (overl. te Oostburg), z. van Pe trus Bernardus Gcole en van Au gusta van Daele; 20 Juni. Juliana Goethals, oud 84 j. (van Water landkerkje), wed. van Frederik de Krijger. HUISSLACHTTN G. De Provinciaal Voedselcommis saris voor Zeeland maakt bekend, dat personen die meenen in aan merking te komen voor het aan houden van een varken bestemd voor huisslachting, tot 15 Juli a.s. in de gelegenheid gesteld worden bij de Plaatselijke Bureauhouders nadere inlichtingen in te winnen over de voorwaarden die voor het aanhouden van varkens zijn vast- gesteld. De P.B.H.'s hebben opdracht ontvangen nk 15 Juli geen aanvra- BESTRIJDING COLORADO KEVER. De Burgemeester van Terneuzen; overwegende dat volgens mede- deeling van het Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst voor alle pereeelen in deze ge meente, waarop aardappelen wor den verbouwd, de aanwezigheid van den Coloradokever wordt ver moed; gezien de door het Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst noodzakelijk geachte be strijding van den Coloradokever en de door hem aangegeven be strijdingsmiddelen; gelet op artikel 4 van het Colo- radokeverbesluit 1941, hetwelk bij K.B. van 5 September 1945 no. F 162 weder voorloopig in werking is getreden; beveelt: iederen gebruiker van een perceel in de gemeente Terneuzen waar op aardappelen worden verbouwd, dit gewas in de periode van 8 Juli tot en met 27 Juli 1946 voor de tweede maal te bespuiten met water, waaraan op 100 liter 500 grajm calciumarsenaat is toege voegd. Deze bespui ting moet zoodanig worden uitgevoerd, dat: le. een hoeveelheid, overeen komend met ongeveer 800 liter per hectare over het gewas wordt verdeeld; 2e. dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloeistof worden bevochtigd; 3e. dat op zoodanig uur en bij zoodanige weersgesteldheid ge spoten wordt, dat het gewas nog denzelfden dag kan opdrogen. Als een gebruiker van een per ceel nalatig blijft de voorgeschre ven maatregelen uit te voeren, dan zal dit op zijn kosten geschieden, welke ingevorderd zullen worden, volgens de artt. 291, 294 en 295 der Gemeentewet. Belanghebbenden kunnen zich vervoegen bij onderstaande erken de sproeiers: a. L. Dekker, Bernhardstr. 10; b. A. Dekker. Vlooswijkstr. 32; c. A. Klaassen. Koedijk 34; d. J. de Jonge, Noordhoek (Westsluis). Artikel 3 Coloradokeverbesluit luidt: „Een ieder, die te eeniger plaatse één of meer Colorado kevers hieronder mede te ver staan eieren, larven en poppen daarvan vindt, is verplicht onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester. Het niet na komen van deze bepaling is straf baar." Terneuzen, 5 Juli 1946. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholi- scheni drank in het klein, zoowel voor gebruik ter plaatse, waar voor het verlof geldt, als voor gebruik elders, van HAMELINK CORNELIS, wonende te Terneu zen, voor het benedenlokaal van het perceel Korte Kerkstraat 14, alhier. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van dit verlof A schriftelijke bezwaren indienen bij Burgemeester en Wet houders. Terneuzen, 4 Juli 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, wnd. Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3